Σωστή χρήση derma roller

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Περίπου τόσο το άφησα και εγώ. Δεν ξέρω αν τελικά το καπελάκι έκανα τη διαφορά, αλλά ξέπλυνα μετά και με παγωμένο νερό και το κεφάλι μου το ένιωθα μουδιασμένο για κανένα 3ωρο...Αίσθηση φυσικά και υπήρχε αλλά δάκρυσα λιγότερο κατά τη διαδικασία. Την επόμενη κάνε μια δοκιμή φορώντας κάτι, έστω μια σακούλα (αρκεί να είναι καθαρή)
 

anime

Member
καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό το derma roller 0,5mm από ebay αλλά λόγω του ότι το thread είναι χαοτικό έχω διαβάσει αρκετά μεν αλλά θα σας πω τι έχω καταλάβει και ας απαντήσει κάποιος έμπειρος αν τε λέω σωστά. Περνάμε από κάθε περιοχή του τριχωτού με αραίωση 5-8 φορές. Μετά το ξεπλένουμε με ζεστό νερό και το αφήνουμε σε οινοπνευμα για λίγο και μετά στη θήκη. Και το κεφάλι το καθαρίζω πως; Για το 0,5mm αυτό το κάνουμε πόσες φορές τη βδομάδα; επίσης επαλείφω πρώτα κάτι για τον πόνο ή κάτι για επανέκφυση; Γενικά εγω minox έχω κόψει και χρησιμοποιώ βάμμα δεντρολίβανου και τσουκνίδας (μίγμα) που έφτιαξα μόνος μου (20 μέρες αποξηραμένα μέσα σε 75% οινοπνευμα) και ένα μίγμα λαδιών. Πότε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτά; την επόμενη από την εφαρμογή; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και sorry για το βομβαρδισμο!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό το derma roller 0,5mm από ebay αλλά λόγω του ότι το thread είναι χαοτικό έχω διαβάσει αρκετά μεν αλλά θα σας πω τι έχω καταλάβει και ας απαντήσει κάποιος έμπειρος αν τε λέω σωστά. Περνάμε από κάθε περιοχή του τριχωτού με αραίωση 5-8 φορές. Μετά το ξεπλένουμε με ζεστό νερό και το αφήνουμε σε οινοπνευμα για λίγο και μετά στη θήκη. Και το κεφάλι το καθαρίζω πως; Για το 0,5mm αυτό το κάνουμε πόσες φορές τη βδομάδα; επίσης επαλείφω πρώτα κάτι για τον πόνο ή κάτι για επανέκφυση; Γενικά εγω minox έχω κόψει και χρησιμοποιώ βάμμα δεντρολίβανου και τσουκνίδας (μίγμα) που έφτιαξα μόνος μου (20 μέρες αποξηραμένα μέσα σε 75% οινοπνευμα) και ένα μίγμα λαδιών. Πότε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτά; την επόμενη από την εφαρμογή; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και sorry για το βομβαρδισμο!
το χρησιμοποιεις 2 φορες την εβδομαδα.
αμεσως μετα το ρολαρισμα βαζεις τα βαμματα που χρησιμοποιεις.
τις υπολοιπες μερες βαζεις σκετα τα βαμματα.
ρολαρεις 4 οριζοντια 4 καθετα σε καθε σημειο και εισαι οκ.
αποτελεσματικο με το roller ειναι οποιαδηποτε λοσιον δουλευει και μονη της
 

anime

Member
thanks kapa! για το 0,5mm χρειάζομαι και κάποιο τοπικό αναισθητικό όμως; ή είναι κομπλέ; και σαν μέγεθος το 0,5 είναι καλό για αρχή;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
την κυριακη εκανα κατι πολυ δυνατο που συνεχιζει ακομα να μου δινει επανεκφυση μερα με την μερα και ας βαζω μονο 1 φορα την εβδομαδα λοσιον.
roller 1,5mm,nu hair,folligen,butavate στους κροταφους,μονο την πεθερα μου δεν εβαλα :p
και την κυριακη που περασε εκανα κατι που με πηγε πισω,σκετο roller 1,5mm χωρις καμια λοσιον.
εχουν υποχωρησει ενα 40% τα χνουδακια στους κροταφους ηδη.
ειναι εμφανες οτι δεν εχω και πολυ τυχη με την ερευνα:cool:
 

tasos33

Well-Known Member
μετα απο 1,5 μηνα μου ηρθε και εμενα, 0,5 χρησιμοποιησα πρωτη φορα δεν ειχε πονο μονο τσιμπηματακια και στο καπακι nuhair, παντως πολυ μικρες οι βελονες στο ο.5, για αρχη καλα ειναι ομως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Έ
παιδια ποσοι απο το site κανουν 1,5 dermaroller?
Ένας εγώ αλλά δεν βλέπω επανεκφυση με σκέτη συσκευή.
Αντίθετα έχω να πω τα καλύτερα για 1.5mm ταυτόχρονα με λοσιόν. Καραμπινάτη επανεκφυση και μάλιστα με διπλασια ταχύτητα από ότι σκέτη λοσιον
Βάζω λοσιον μόνο μια φορά την εβδομάδα και έχω την ίδια επανεκφυση σαν να έβαζα κάθε μέρα σκέτη λοσιον
 

gianniskritikos2

Active Member
συγγνωμη καπα αν δεν κανω λαθος χρισιμοποιεις πανω απο 3 μηνες το 1,5 και με λοσιον οπως λες νομιζω οτι μεχρι στιγμης δεν εχεις αναφερει καποιο καραμπινατο αποτελεσμα με φωτος αρα για εμενα ακομα δεν εχει δωσει τιποτα ολα ικασιες μοιαζουν οταν οντως κανει δουλεια θα φανει αμα κανω λαθος και δεν εχω δει καποια φωτο σου που να αποδεικνυει τα αποτελεσματα ζητω συγγνωμη που παραπληροφορω και τον κοσμο προσωπικα ειμαι σε καποιο βαθμο αισιοδοξος αλλα παει καιρος που νομιζω θα επρεπε να ειχε φανει κατι :/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ε
συγγνωμη καπα αν δεν κανω λαθος χρισιμοποιεις πανω απο 3 μηνες το 1,5 και με λοσιον οπως λες νομιζω οτι μεχρι στιγμης δεν εχεις αναφερει καποιο καραμπινατο αποτελεσμα με φωτος αρα για εμενα ακομα δεν εχει δωσει τιποτα ολα ικασιες μοιαζουν οταν οντως κανει δουλεια θα φανει αμα κανω λαθος και δεν εχω δει καποια φωτο σου που να αποδεικνυει τα αποτελεσματα ζητω συγγνωμη που παραπληροφορω και τον κοσμο προσωπικα ειμαι σε καποιο βαθμο αισιοδοξος αλλα παει καιρος που νομιζω θα επρεπε να ειχε φανει κατι :/
Έχεις δίκιο γιαννη
 
ρε μαγκες ειμαι με ρολερ 1,5 φολι και νου χερ 26 μερες, την τελευταια εβδομαδα περα απο την ημερα που κανω ρολερ ,οταν βαζω φολι και νου δεν νιωθω να με τσιμπανε βελονες οπως ενιωθα τι παιζει ?
ισως θα επρεπε να το γραψω στην ενοτητα του φολι....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ρε μαγκες ειμαι με ρολερ 1,5 φολι και νου χερ 26 μερες, την τελευταια εβδομαδα περα απο την ημερα που κανω ρολερ ,οταν βαζω φολι και νου δεν νιωθω να με τσιμπανε βελονες οπως ενιωθα τι παιζει ?
ισως θα επρεπε να το γραψω στην ενοτητα του φολι....
αυτο το ειχανε πολλοι με την εναρξη του folligen,τα τσιμπιματακια αλλα με τον καιρο φευγουν,απο οσο θυμαμαι απο ξενα φορουμς
 

neos92

Member
kapa το σκετο dermaroller δινει αποτελεσματα μετα το 6μηνο.γι αυτο μην το καταδικαζεις.εγω με μινοξιδιλη και dermaroller απο οκτωβριο εχω δει διαφορα αλλα οχι σαν του two young.κοβω τη μινοξιδιλη σε δυο βδομαδες περιπου και μενω μονο με dermaroller 1.5.ελπιζω τον απριλιο και μετα να ειμαι σαν τον two young.απλα φοβαμαι να κοψω την μινοξιδιλη.εχω ακριβως την ιδια τριχοπτωση με τον two young γιααυτο ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος.πιστευω επισης οτι αμα κοψω την μινοξιδιλη θα μειωθει και η τριχοπτωση γιατι μονο οταν βαζω μου πεφτουν πολλες τριχες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
7 μηνες?7 μηνες dermaroller 1.5?αφου ολη την ωρα αλλαζεις μεγεθος.ετσι δεν ειναι?
λιγα ειναι τα ρολαρισματα που εκανα με μικροτερα μεγεθη και περιστασιακα για να ξεκουραστω.
εχω ολο το καλοκαιρι και συνεχιζω με derma roller 1,5mm.
πλεον ειμαι με σκετο 1,5mm κανω παυση με τις λοσιον.
ρολαρω και στο μετωπο
 
Μπλουζα