Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

aeratos28

Just aeratos
Vag ,έχεις λανθασμένη σειρά στα γεγονότα.στο έχω πει πόσες φορές ,δεν λες να το καταλάβεις η δεν δινεις σημασία σε αυτά που λέω δεκτά και τα δύο..η σειρά ειναι η εξής... μπήκε προς υπεράσπιση του,για τη φάση με το στριπ και τη μήνυση..καλά έκανε..ξεκίνησε να κανει παρουσιάσεις αποτελεσμάτων του..καλά έκανε..στις πρώτες ερωτήσεις που του έγιναν ,ήταν άκρως ειρωνικός ,σου έδωσα νωρίτερα παράδειγμα..για τις ειρωνίες του γενικώς τσακώθηκε με πολλά μέλη ,ένας που μου έρχεται τώρα ο τολ..ήρεμο και ευγενικό μέλος..οποτε ισχύει η ειρωνικη και αγενής άνευ λόγου συμπεριφορά...λογική η ειρωνία μετά από αρκετά μέλη ,το προκάλεσε .έπειτα είχαμε και την απόκρυψη τιμών,αυτό τώρα κερασάκι στην τούρτα ήταν..θα μαθαίναμε γρήγορα τι παίζει. .απλά προσπαθούσε να αποφύγει το γενικό (((κράξιμο))) σε πολλά εισαγωγικά γιατί οι τιμές του είναι πολύ υψηλές και κατά την γνώμη χωρίς να υπάρχει λόγος..είχα πει πως ακόμα dense packing δεν έχουμε δει..λειτουργεί συντηρητικά με τις πυκνωσεις άρα μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει σε σχέση με τις άλλες ελληνικές άρα υπερκοστολογημενες οι τιμές.συτο δεν ήθελε να ακουστεί από ένα φόρουμ τόσο μεγαλο..λοιπόν vag ο γιατρός ήταν άκρως αποτομος με το που γράφτηκε εδώ,δεν σήκωνε κουβέντα,ότι κριτική του γινόταν ,πχ στη μονόπλευρη εξαγωγή που έκανε δεν την δεχόταν και απαντούσε ειρωνικοτατα ..αυτά εξόργισαν παρα πολλά μέλη..τώρα εσύ στο ξαναλεω και με βεβαιότητα πως αυτά δεν τα παρακολούθησες καν,απλά τη βαβούρα είδες τώρα και τις απαντήσεις τις τελευταίες του γιατρού μετά τις συστάσεις του cvial..όποτε μην είσαι τόσο απόλυτος
Μιλάς για τον εαυτό σου γιατί εσύ πράγματι δεν ήσουν επιθετικός και δεν εδιωξες τον γιατρο. Αλλά μην μπαίνεις σε διαδικασία αμυνας. Δεν έχεις λόγο να το κάνεις.

Εγώ τουλάχιστον στην θέση του γιατρού σε 2-3 περιπτώσεις θα είχα φύγει ήδη πριν φύγει ο γιατρός. Δεν ξέρω πως άντεξε τόσο στην θέση του απολογουμενου(που γνωριζει περισσοτερα για το αντικειμενο απο οτι ολοι μαζι εδω).

Εσυ σκέψου ότι μπαίνεις γράφεις εδώ μια άποψη χωρίς να είσαι το επίκεντρο. Αυτός ήταν στο επίκεντρο και έπρεπε να υποστεί τις ειρωνείες εδώ και εκει, τον μη σεβασμό για την πολιτική του στις τιμές και μετά να βρει την διάθεση να απαντήσει και σε σένα που πράγματι κράταγες μια καλή στάση.

Καποιoς στην θέση του είναι λογικό να νιώθει ότι βάλλεται από παντου. Θα μου πεις γιατί επέλεξε να κάνει κάτι τέτοιο και να συμμετέχει ως μέλος. Και μένα αυτή είναι και η δική μου απορία. Ήταν επομενο να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial
Μην παίζουμε με τις λέξεις και μην είμαστε τόσο ευθικτοι μονόπλευρα.
Εκβιασμός τι σημαίνει?
Λάθος ερμηνεία δίνει ο γιατρός και κακώς το ερμηνεύσε έτσι.
Μπήκατε κύριε στο φόρουμ για τους λόγους που ξέρετε μόνο εσείς?
Ευπρόσδεκτος με ανοιχτές αγκάλες και ήμουν από τους πρώτους που τον αναγνώρισα και που το έχω ξαναδηλώσει ευθέως είναι η καλύτερη λύση στην ελληνική αγορά.
Αλλά μην μας ευνουχίζει και ακούμε για εκβιασμούς.
Η λανθάνουσα αντίληψη της πραγματικότητας είναι πρόβλημα που δεν επιλύεται δυστυχώς.

Vlafo, είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που γράφω και ο λόγος είναι για να ξέρουμε ποιο είναι ακριβώς το επίκεντρο της συζήτησης. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι κακώς το ερμήνευσε σαν εκβιασμό. Από την άλλη όμως ο κάθε άνθρωπος έχει κάποια όρια σε κάποια θέματα. Σωστά ή λάθος τα έχει. Η ευθιξία είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Από την άλλη και εσύ πρέπει να δεχτείς ότι το νήμα του Aldo είχε γίνει ρινγκ και λίγο ως πολύ είχε διαμορφωθεί ένα κλίμα ότι χωρίς να υπάρχει τιμή δεν υπάρχει παρουσίαση (14 σελίδες για το ίδιο πράγμα!) και δεν είναι ανεξάρτητη (ενώ είναι).

Τέλος ξεχνάς και κάτι άλλο. Εσύ δεν είσαι επαγγελματίας στον χώρο αλλά απλά ένας σχολιαστής. Το θέμα δεν έχει κάποια επίπτωση στην δουλειά σου. Το να ασκείς αφόρητη πίεση (στα όρια της υπερβολής) σε κάποιον για να αλλάξει τον τρόπο που ασκεί εμπορική πολιτική και έχει επιπτώσεις στην δουλειά του, ενώ σου έχει τονίσει ότι δεν θέλει να το κάνει, είναι σοβαρή υπόθεση. Εγώ δεν θα το ανεχόμουν και δεν θα σας έκανα τη χάρη. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ξενέρωσε γιατί αναγκάστηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε και δεν κάνει πλέον κέφι. Σαν μια πικρή ανάμνηση που θες να ξεχάσεις και να μην ασχοληθείς ξανά. Μακάρι να το ξανασκεφτεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Τότε δεν υπάρχει λόγος cvial να ανοίγει νήματα και να παρουσιάζει αποτελέσματα ο κάθε γιατρός που δεν θέλει να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα..δεν είναι σελίδα του η το κανάλι του στο γιουτιουμπ εδώ..ένα ανεξάρτητο φόρουμ είναι το hairlos που εδώ και χρόνια οι ερωτήσεις που γίνονται είναι στάνταρ..πόσα σου έβαλαν πόσα πλήρωσες..ανεξάρτητο φόρουμ..όπως το λέω..σκιές δεν υπάρχουν ούτε εμπορικά κόλπα..το να λέει για consultation και από κοντά για τιμές πάλι δεν το λέω σωστό καθόλου...να δώσω παραδειγμα..ένα μέλος από εδώ,φίλος ει άι από Κρήτη.για να κάνει consultation με τον Αναστασάκη ,τι ποσό θα πρέπει να πληρώσει?για να φύγει από Κρήτη ,να πάει Αθήνα ,να πληρώσει τον γιατρό και να ξαναγυρίσει Κρήτη?στο λέω αυτό γιατί μόλις μαθεύτηκε η τιμή που κάνει τα χειρουργεία ο ντοκ,δεν θα πάει ούτε για consultation το παιδί..τι λες ρε φίλε μου έλεγε?με αυτά τα λεφτά κάνω στα γνωστά ονόματα που ξέρουμε όλοι..αυτό είναι το θέμα με τις τιμές λοιπόν για τον γιατρό,αυτό ειναι και το θέμα των μελών με το να ξέρουμε τι παιζει εξ αρχής.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τότε δεν υπάρχει λόγος cvial να ανοίγει νήματα και να παρουσιάζει αποτελέσματα ο κάθε γιατρός που δεν θέλει να απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα..δεν είναι σελίδα του η το κανάλι του στο γιουτιουμπ εδώ..ένα ανεξάρτητο φόρουμ είναι το hairlos που εδώ και χρόνια οι ερωτήσεις που γίνονται είναι στάνταρ..πόσα σου έβαλαν πόσα πλήρωσες..ανεξάρτητο φόρουμ..όπως το λέω..σκιές δεν υπάρχουν ούτε εμπορικά κόλπα..το να λέει για consultation και από κοντά για τιμές πάλι δεν το λέω σωστό καθόλου...να δώσω παραδειγμα..ένα μέλος από εδώ,φίλος ει άι από Κρήτη.για να κάνει consultation με τον Αναστασάκη ,τι ποσό θα πρέπει να πληρώσει?για να φύγει από Κρήτη ,να πάει Αθήνα ,να πληρώσει τον γιατρό και να ξαναγυρίσει Κρήτη?στο λέω αυτό γιατί μόλις μαθεύτηκε η τιμή που κάνει τα χειρουργεία ο ντοκ,δεν θα πάει ούτε για consultation το παιδί..τι λες ρε φίλε μου έλεγε?με αυτά τα λεφτά κάνω στα γνωστά ονόματα που ξέρουμε όλοι..αυτό είναι το θέμα με τις τιμές λοιπόν για τον γιατρό,αυτό ειναι και το θέμα των μελών με το να ξέρουμε τι παιζει εξ αρχής.

Αεράτε μην προσπαθείς και εσύ να επιβάλεις τις προσωπικές σου απόψεις και αντιλήψεις σαν θέσφατο, ούτε σαν επίσημη πολιτική του φόρουμ. Καλύτερα πες έτσι πιστεύω εγώ. Άσε τα τσιτάτα περί σκιών. Συζητάμε 2 μέρες, το έχουμε κάνει καφενείο, ανακυκλώνουμε τα ίδια επιχειρήματα ενώ στην ουσία είναι συζήτηση 5 λεπτών. Μην κάνεις τώρα περιπτωσιολογία για να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, θα αρχίσω και εγώ για Αθήνες, η αξία του consultation, κλπ και άκρη δεν θα βρίσκουμε.

Το φόρουμ δεν είναι ούτε αγορανομία ούτε εξαναγκάζει σε υποχρεωτική αναγραφή τιμών.Το μόνο που απαγορεύεται είναι η εξαπάτηση και η παράβαση των κανόνων συμπεριφοράς. Όλα τα άλλα επιτρέπονται.
 

vag25

Well-Known Member
Vag ,έχεις λανθασμένη σειρά στα γεγονότα.στο έχω πει πόσες φορές ,δεν λες να το καταλάβεις η δεν δινεις σημασία σε αυτά που λέω δεκτά και τα δύο..η σειρά ειναι η εξής... μπήκε προς υπεράσπιση του,για τη φάση με το στριπ και τη μήνυση..καλά έκανε..ξεκίνησε να κανει παρουσιάσεις αποτελεσμάτων του..καλά έκανε..στις πρώτες ερωτήσεις που του έγιναν ,ήταν άκρως ειρωνικός ,σου έδωσα νωρίτερα παράδειγμα..για τις ειρωνίες του γενικώς τσακώθηκε με πολλά μέλη ,ένας που μου έρχεται τώρα ο τολ..ήρεμο και ευγενικό μέλος..οποτε ισχύει η ειρωνικη και αγενής άνευ λόγου συμπεριφορά...λογική η ειρωνία μετά από αρκετά μέλη ,το προκάλεσε .έπειτα είχαμε και την απόκρυψη τιμών,αυτό τώρα κερασάκι στην τούρτα ήταν..θα μαθαίναμε γρήγορα τι παίζει. .απλά προσπαθούσε να αποφύγει το γενικό (((κράξιμο))) σε πολλά εισαγωγικά γιατί οι τιμές του είναι πολύ υψηλές και κατά την γνώμη χωρίς να υπάρχει λόγος..είχα πει πως ακόμα dense packing δεν έχουμε δει..λειτουργεί συντηρητικά με τις πυκνωσεις άρα μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει σε σχέση με τις άλλες ελληνικές άρα υπερκοστολογημενες οι τιμές.συτο δεν ήθελε να ακουστεί από ένα φόρουμ τόσο μεγαλο..λοιπόν vag ο γιατρός ήταν άκρως αποτομος με το που γράφτηκε εδώ,δεν σήκωνε κουβέντα,ότι κριτική του γινόταν ,πχ στη μονόπλευρη εξαγωγή που έκανε δεν την δεχόταν και απαντούσε ειρωνικοτατα ..αυτά εξόργισαν παρα πολλά μέλη..τώρα εσύ στο ξαναλεω και με βεβαιότητα πως αυτά δεν τα παρακολούθησες καν,απλά τη βαβούρα είδες τώρα και τις απαντήσεις τις τελευταίες του γιατρού μετά τις συστάσεις του cvial..όποτε μην είσαι τόσο απόλυτος
Ισα ισα το εχω παρακολουθησει τοσο καλα το θεμα που μπορω να σου πω με λεπτομερεια τα παντα(που ακριβως ειναι φαουλ συγκεκριμενα μελη κτλ, αλλα δεν εχω διαθεση να ανοιξω μετωπα). Για αυτο οπως σου ειπα, περιμενα να φυγει νωριτερα. Ειρωνεια ειδα απο καποια μελη, οπως και κακοπροαιρετη κριτικη και διαθεση.

Σιγουρα ειναι ενας εντονος χαρακτηρας που μπορει τα κεφαλαια γραμματα τα πολλα θαυμαστικα, τα περιεργα παραδειγματα του να εχουν παρεξηγηθει ως ειρωνια η επιθετικοτητα. Αλλα εγω δεν ειδα κατι τετοιο. Σου μιλαω ειλικρινα.

Επισης δεν ηταν στο προτυπο του μεσου γιατρου που θα ηταν πολυ συγκαταβατικος και θα γραψει λιγα πραγματα και με απολυτο τακτ για να σε κερδισει. Αυτος τα εγραφε εντελως ωμα οπως τα σκεφτοταν, για αυτο και εχει παρεξηγηθει για μενα. Προσωπικα εγω για αυτο τον γουσταρα σαν μελος, γιατι ηταν χυμα.

Στα υπολοιπα που λες συμφωνω, τιμες, πυκνοτητες, dense pack. Δεν θα τον προτιμουσα. Απο Ελλαδα ισως ναι, αλλα και παλι πολλα χρηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Ποια τσιτατα ρε cvial..απλές κουβέντες λέω που δεν τις δέχεσαι..το παράδειγμα ειναι αληθινοτατο όπως και ο λόγος που σου λέω για την μη αναφορά των τιμών από τον γιατρο..επίσης αυτά που λέω τα πιστεύω και τα στηρίζω απόλυτα.και εσύ μέλος ήσουν και θυμάσαι από παλιά ότι ήταν στάνταρ οι ερωτήσεις ,πόσα και πόσο.ολα τα άλλα ναχαμε να λέγαμε..
 

vag25

Well-Known Member
Το να ασκείς αφόρητη πίεση (στα όρια της υπερβολής) σε κάποιον για να αλλάξει τον τρόπο που ασκεί εμπορική πολιτική και έχει επιπτώσεις στην δουλειά του, ενώ σου έχει τονίσει ότι δεν θέλει να το κάνει, είναι σοβαρή υπόθεση. Εγώ δεν θα το ανεχόμουν και δεν θα σας έκανα τη χάρη. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ξενέρωσε γιατί αναγκάστηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε και δεν κάνει πλέον κέφι. Σαν μια πικρή ανάμνηση που θες να ξεχάσεις και να μην ασχοληθείς ξανά. Μακάρι να το ξανασκεφτεί.

Αυτο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποια τσιτατα ρε cvial..απλές κουβέντες λέω που δεν τις δέχεσαι..το παράδειγμα ειναι αληθινοτατο όπως και ο λόγος που σου λέω για την μη αναφορά των τιμών από τον γιατρο..επίσης αυτά που λέω τα πιστεύω και τα στηρίζω απόλυτα.και εσύ μέλος ήσουν και θυμάσαι από παλιά ότι ήταν στάνταρ οι ερωτήσεις ,πόσα και πόσο.ολα τα άλλα ναχαμε να λέγαμε..

Και επειδή γινόταν παλιά τι έγινε; Δεν μου λέει κάτι. Δηλαδή αν κάτι είναι διαφορετικό και μας αλλάζει τη συνήθεια το πυροβολούμε? Δεν πάει έτσι. Αν δεν σου αρέσει κοιτάς αλλού. Απλά πράγματα που λες και εσύ.
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ δεν κοιτούσα καν..για εμένα ήταν πολύ απλά τα πράγματα αλλά πρέπει να σεβαστεί τον χώρο που μπαίνει κάποιος και να προσαρμοστεί με τα δεδομένα του χώρου..όχι ο χώρος(φορουμ) στην προκειμένη να προσαρμοστεί στον κάποιο..το να αλλάξει κάτι λοιπον θα πρέπει να έχει και την υποστήριξη του χώρου.(φόρουμ).αν βλέπουμε ότι δεν την έχει τότε κάτι λάθος γίνεται..
Υγ. Πιστεύω !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Για είναι παραγωγική μια συζήτηση πρέπει στιγμιαία να αποβάλλεις το "εγω", να σκεφτείς τι σου λένε, να κάνεις αυτοκριτική και να προσπαθήσεις να μάθεις και κάτι. Ακόμα και σε αυτά που γράφεις τώρα επαναλαμβάνεις τα "εγώ" σου χωρίς να δίνεις δεκάρα για την άλλη άποψη. Απλά κάνεις μονόλογο. Έμαθες το range τιμών με "αγώνα" (sic). "Stick it in your ash now" που λένε και οι Αγγλοσάξωνες και συγνώμη για την έκφραση. Για να δεις ξανά ανεξάρτητη παρουσίαση ή τον γιατρό εδώ μέσα (δηλαδή ο βιαστής παρακαλά το θύμα να ξαναγυρίσει-υπερβολικό μεν αλλά δόκιμο) θα πρέπει o cvial να κάνει ξανά την βρώμικη δουλειά και δεν ξέρω αν έχει τέτοια όρεξη.

Κλείνοντας θα σου πω κάτι. Οι πραγματικές νίκες (και όχι οι πύρρειες) είναι αυτές που βασίζονται σε μακροπρόθεσμη στρατηγική ακόμα και αν χρειαστεί στην αρχή να ηττηθείς. Είναι το βασικό συστατικό της επιτυχίας είτε στις επιχειρήσεις είτε στις πολεμικές συγκρούσεις ακόμα και στο φόρουμ. Δεν θέλω να επεκταθώ στο τι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε από την παρουσία του γιατρού εδώ, ακόμα και σε επίπεδο τιμών κάποια στιγμή, δεν έχει πλέον νόημα, απλά σου λέω ότι έκανες περισσότερη ζημιά από καλό.
Και επειδή το πράμα φαίνεται εξ αρχής πως θα πάει με κάποια μέλη, κακώς δίνεις πολύ χρόνο,, ένα ban alert πριν ξεφύγει και αν ξεφύγει ένα ban αποχαιρετισμού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και επειδή το πράμα φαίνεται εξ αρχής πως θα πάει με κάποια μέλη, κακώς δίνεις πολύ χρόνο,, ένα ban alert πριν ξεφύγει και αν ξεφύγει ένα ban αποχαιρετισμού.

Προτιμώ να ξεφύγει κάποιος παρά να αδικήσω έναν αθώο ή κάποιον που μπορεί να διορθωθεί. Συνήθως δεν επιβεβαιώνομαι.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Προτιμώ να ξεφύγει κάποιος παρά να αδικήσω έναν αθώο ή κάποιον που μπορεί να διορθωθεί. Συνήθως δεν επιβεβαιώνομαι.
Αν εμφανιστει ενας νεος παραπονουμενος για την ουλη τοτε ο ιατρος θα επιστρεψει προκειμενου να αποκαταστησει την τιμη του?
Ειναι δυνατον να εφυγε ο γιατρος επειδη ο καθε τυχαρπαστος κι ανωνυμος τον συκοφαντησε(συμφωνα με τη γνωμη του γιατρου) και εγραψε πραγματα(ψευδη) που τον μειωσαν?
Ολα δικα του τα θελει ο γιατρος! Το κομματι του εκανε! Και παρουσιασεις εκανε η κλινικη του και τα εκατονταδες λαικ του πηρε(τα αξιζε!) και εφυγε δηθεν θιγμενος!
Και η επιθεση σε εμενα που δεν εχω γνωσεις και δεν ειμαι εμπειρο μελος παει στα κομματια μιας και αιθεροβατω! Η επιθεση ομως προς τον manly man και τον vlafo ή ακομα και τον αερατο(που δε μπορω να δω τι γραφει) νομιζω πως ειναι αδικαιολογητη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Εμενα προσωπικα η αποψη μου ειναι οτι ενω υπαρχουν πολλα μελη με πολλες γνωσεις και ικανα να συμμετεχουν σε πολυ δομημενες και παραγωγικες συζητησεις, η κατασταση ξεφευγει πολλες φορες γρηγορα με το αποτελεσμα να γινει τσιρκο. Η παρουσια του γιατρου θα ηταν εξαιρετικα παραγωγικη, ακομα και με γνωμονα οτι ηθελε πρωταρχικα να υποστηριξει την δουλεια του πραγμα λογικο. Ευτυχως υπαρχει ενας εξαιρετικος mod οχι μονο στο κομματι τηε γνωσης αλλα και τηε διαχειρισης. Παρολα αυτα σε προσπαθειες του γιατρου, οπως πχ στο βιντεο για την φινα, που ξοδεψε αυτα τα λεπτα για ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ, αντι να γινει ενας ουσιαστικος διαλογος σχετικα με το φαρμακο, την δοσολογια, την αποτελεσματικοτητα κλπ, καταληξαμε σε ενα νημα δεκαδων σελιδων, χωρισμενο στο κλασικο γκρουπ που τρεχει να δαιμονοποησει την θεραπεια και αυτους τους λιγους που ηθελαν να μαθουν πεντε νεα πραγματα.Μαντεψτε ποια πλευρα ακουγεται παραπανω...Συνολικα ενω ειμαι καταφορα υπερ του διαλογου και της δημοκρατιας, ειναι ξεκαθαρο στα ματια μου οτι αν δεν μπουν αυστηροτατοι κανονες με ολιγοημερα προειδοποιητικα μπαν. η κατασταση θα συνεχισει ιδια. Οι πληροφοριες που εδωσε ο γιατρος στο συντομο διαστημα της παρουσιας του, οι μελετες, πραγματα οπως πχ η βιοδιαθεσιμοτητα της γενοσημης φινας κλπ ηταν για εμενα πολυ σημαντικες. Ας πρσοπαθησουμε επιτελους λιγο, να εστιασουμε στο να προχωρησει η ποιοτητα της πληροφοριας εναντι της ποσοτητας...
 

Harris_G

Well-Known Member
Ο,τι εγινε εγινε αλλα μην αφηνετε να επικρατησει η εντυπωση οτι ηρθε ο Αναστασακης και μας χαλασε το στολιδι. Γιατι ημασταν και ειμαστε τσιρκο σε θεματα συμπεριφορας και σεβασμου.
 

vlafo

Well-Known Member
Vlafo, είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που γράφω και ο λόγος είναι για να ξέρουμε ποιο είναι ακριβώς το επίκεντρο της συζήτησης. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι κακώς το ερμήνευσε σαν εκβιασμό. Από την άλλη όμως ο κάθε άνθρωπος έχει κάποια όρια σε κάποια θέματα. Σωστά ή λάθος τα έχει. Η ευθιξία είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Από την άλλη και εσύ πρέπει να δεχτείς ότι το νήμα του Aldo είχε γίνει ρινγκ και λίγο ως πολύ είχε διαμορφωθεί ένα κλίμα ότι χωρίς να υπάρχει τιμή δεν υπάρχει παρουσίαση (14 σελίδες για το ίδιο πράγμα!) και δεν είναι ανεξάρτητη (ενώ είναι).

Τέλος ξεχνάς και κάτι άλλο. Εσύ δεν είσαι επαγγελματίας στον χώρο αλλά απλά ένας σχολιαστής. Το θέμα δεν έχει κάποια επίπτωση στην δουλειά σου. Το να ασκείς αφόρητη πίεση (στα όρια της υπερβολής) σε κάποιον για να αλλάξει τον τρόπο που ασκεί εμπορική πολιτική και έχει επιπτώσεις στην δουλειά του, ενώ σου έχει τονίσει ότι δεν θέλει να το κάνει, είναι σοβαρή υπόθεση. Εγώ δεν θα το ανεχόμουν και δεν θα σας έκανα τη χάρη. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ξενέρωσε γιατί αναγκάστηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε και δεν κάνει πλέον κέφι. Σαν μια πικρή ανάμνηση που θες να ξεχάσεις και να μην ασχοληθείς ξανά. Μακάρι να το ξανασκεφτεί.
Cvial
Γιατί σου ξεφεύγει η πραγματική εικόνα ?
Είχε γίνει ρινγκ πράγματι το νήμα και βαρετό μετά από κάποιο σημείο,αλλά αναφέρεστε μονάχα στα αρνητικά περιστατικά που θεωρώ ήταν η μειοψηφία.
Γιατί δεν λέτε πως η συνολική εικόνα των μελών ήταν θετική ?Ναι υπήρχαν και ειρωνείες και υποβιβασμός της δουλειάς του αλλά γιατί μας προξενεί εντύπωση και δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από όσο πρέπει ?Γιατί δεν εκθειάζουμε τη συνολικά θετική εικόνα που είχαμε για το γιατρό ?
Αυτά υπάρχουν υπήρχαν καί θα υπάρχουν πάντα.Δεν καταλαβαίνω το λόγο που μας προξενεί τόσο εντύπωση .

Με την αφόρητη πίεση που δεχόταν για τις τιμές δεν συμφωνώ κάποια στιγμή έπρεπε να σταματήσει,πρέπει έστω και αν διαφωνείς να σέβεσαι τον άλλον έστω και να είναι λάθος, αλλά θέλω να καταλάβω που θα διαφοροποιούνται η εμπορική πολιτική της κλινικής του?
Με το να ανακοινώσει σε ένα φόρουμ τον τιμοκατάλογο του?
Δεν υπήρχε καμία τέτοια περίπτωση και ούτε και καμία συνέπεια για τους πελάτες του.
Απλά πιέστηκε και δεν άντεξε λόγω χαρακτήρα και αντιδράσεων που δεν περίμενε.
Όταν έχεις αυτοπεποίθηση για τη δουλειά σου, δεν σε πτοεί κανένας τυχάρπαστος με ότι και αν πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Cvial
Γιατί σου ξεφεύγει η πραγματική εικόνα ?
Είχε γίνει ρινγκ πράγματι το νήμα και βαρετό μετά από κάποιο σημείο,αλλά αναφέρεστε μονάχα στα αρνητικά περιστατικά που θεωρώ ήταν η μειοψηφία.
Γιατί δεν λέτε πως η συνολική εικόνα των μελών ήταν θετική ?Ναι υπήρχαν και ειρωνείες και υποβιβασμός της δουλειάς του αλλά γιατί μας προξενεί εντύπωση και δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από όσο πρέπει ?Γιατί δεν εκθειάζουμε τη συνολικά θετική εικόνα που είχαμε για το γιατρό ?
Αυτά υπάρχουν υπήρχαν καί θα υπάρχουν πάντα.Δεν καταλαβαίνω το λόγο που μας προξενεί τόσο εντύπωση .

Με την αφόρητη πίεση που δεχόταν για τις τιμές δεν συμφωνώ κάποια στιγμή έπρεπε να σταματήσει,πρέπει έστω και αν διαφωνείς να σέβεσαι τον άλλον έστω και να είναι λάθος, αλλά θέλω να καταλάβω που θα διαφοροποιούνται η εμπορική πολιτική της κλινικής του?
Με το να ανακοινώσει σε ένα φόρουμ τον τιμοκατάλογο του?
Δεν υπήρχε καμία τέτοια περίπτωση και ούτε και καμμία συνέπεια για τους πελάτες του.
Απλά πιέστηκε και δεν άντεξε λόγω χαρακτήρα και αντιδράσεων που δεν περίμενε.
Όταν έχεις αυτοπεποίθηση για τη δουλειά σου, δεν σε πτοεί κανένας τυχάρπαστος με ότι και αν πει.
Ειναι θεμα μονο χαμηλης αυτοπεποιθησης ή και ενοχων που αναδυθηκαν επειτα απο ελαχιστη πιεση φορουμιτων?
Και στο κατω κατω, εμεις θελουμε να μεινει ο γιατρος...υπαρχουν οι θεσεις οτι καποιοι τον προσεβαλαν αλλα υπηρχαν και οι θεσεις(πχ του τολ) οτι ο ιατρος ηταν μη μου απτου και με υφος αριστοκρατικο!
 

gio7

Member
Vlafo, είμαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που γράφω και ο λόγος είναι για να ξέρουμε ποιο είναι ακριβώς το επίκεντρο της συζήτησης. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι κακώς το ερμήνευσε σαν εκβιασμό. Από την άλλη όμως ο κάθε άνθρωπος έχει κάποια όρια σε κάποια θέματα. Σωστά ή λάθος τα έχει. Η ευθιξία είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Από την άλλη και εσύ πρέπει να δεχτείς ότι το νήμα του Aldo είχε γίνει ρινγκ και λίγο ως πολύ είχε διαμορφωθεί ένα κλίμα ότι χωρίς να υπάρχει τιμή δεν υπάρχει παρουσίαση (14 σελίδες για το ίδιο πράγμα!) και δεν είναι ανεξάρτητη (ενώ είναι).

Τέλος ξεχνάς και κάτι άλλο. Εσύ δεν είσαι επαγγελματίας στον χώρο αλλά απλά ένας σχολιαστής. Το θέμα δεν έχει κάποια επίπτωση στην δουλειά σου. Το να ασκείς αφόρητη πίεση (στα όρια της υπερβολής) σε κάποιον για να αλλάξει τον τρόπο που ασκεί εμπορική πολιτική και έχει επιπτώσεις στην δουλειά του, ενώ σου έχει τονίσει ότι δεν θέλει να το κάνει, είναι σοβαρή υπόθεση. Εγώ δεν θα το ανεχόμουν και δεν θα σας έκανα τη χάρη. Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι ξενέρωσε γιατί αναγκάστηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε και δεν κάνει πλέον κέφι. Σαν μια πικρή ανάμνηση που θες να ξεχάσεις και να μην ασχοληθείς ξανά. Μακάρι να το ξανασκεφτεί.
Το να επιλέγει ένας επαγγελματίας να αξιοποιήσει το φόρουμ για να διαφημιστεί στους 20000 εγγεγραμμένους χρήστες είναι θεμιτό.Το να πιστέψει ότι θα το κάνει αποκλειστικά με τους δικούς του όρους είναι υπεραισιόδοξο πλάνο. Μιας και αναφέρεις την εμπορική πολιτική, νομίζω ότι βγήκε αρκετά κερδισμένος αφιερώνοντας ελάχιστο χρόνο. Τα περί εκβιασμών και ευθιξίας είναι κατά τη γνώμη μου αστεία.Πλέον ο μέσος αναγνώστης εδώ μέσα (και εγώ) τον θεωρεί την πιο αξιόπιστη ελληνική επιλογη.Να υπενθυμίσω ποια ήταν η άποψη του φόρουμ πριν λίγα χρόνια:
 
Μπλουζα