Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να πάρεις από τον συνομιλητή σου τις απαντήσεις πρέπει να ξέρεις πως να τον χειριστείς. Αυτό ισχύει για όλους μας. Ο γραπτός λόγος πάσχει σε αυτό για αυτό θέλει καλύτερο και ευγενικότερο γράψιμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Για να πάρεις από τον συνομιλητή σου τις απαντήσεις πρέπει να ξέρεις πως να τον χειριστείς. Αυτό ισχύει για όλους μας. Ο γραπτός λόγος πάσχει σε αυτό για αυτό θέλει καλύτερο και ευγενικότερο γράψιμο.
Συμφωνώ αλλά όταν είσαι μέσα στη μάζα (φόρουμ) δεν είναι εύκολο έως αδύνατο,για αυτό λέω ό καθένας αξιολογεί που πρέπει και τι να απαντάει.
Άρα η κατανόηση πρέπει να είναι αμφίδρομη.
 

manly_Man

Well-Known Member
Για να πάρεις από τον συνομιλητή σου τις απαντήσεις πρέπει να ξέρεις πως να τον χειριστείς. Αυτό ισχύει για όλους μας. Ο γραπτός λόγος πάσχει σε αυτό για αυτό θέλει καλύτερο και ευγενικότερο γράψιμο.
κ ο γιατρος ομως θα πρεπει να απανταει με ηρεμια και με σεβασμο προς τον συνομιλητη του...οτι δινεις παιρνεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κ ο γιατρος ομως θα πρεπει να απανταει με ηρεμια και με σεβασμο προς τον συνομιλητη του...οτι δινεις παιρνεις

Σωστό αλλά με μια διαφορά, εμείς κυρίως ρωτάμε τον γιατρό, εμείς κάτι θέλουμε να μάθουμε, δεν ερωτά αυτός εμάς. Άρα εμείς έχουμε την πρωτοβουλία και τον χειρισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Σωστό αλλά με μια διαφορά, αλλά ρωτάμε τον γιατρό, εμείς κάτι θέλουμε να μάθουμε, δεν ερωτά αυτός εμάς. Άρα εμείς έχουμε την πρωτοβουλία και τον χειρισμό.
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί θέλουμε μεν να μάθουμε και έχουμε ανάγκη να μάθουμε,αλλά οι εξειδεικευμένες γνώσεις που υπάρχουν σε μερικά μέλη και αποτελούν το 1% του συνόλου των υποψηφίων προς μμ, δεν θα πρέπει να τον εκπλήσσουν που μάλλον αυτό έγινε αλλά να απαντώνται τεκμηριωμένα.
Έστω και αν είναι η μειοψηφία,έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ιντριγκάρει περισσότερο μια τέτοια συζήτηση.
Αρχικά τη βλέπω ελιππή......
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί θέλουμε μεν να μάθουμε και έχουμε ανάγκη να μάθουμε,αλλά οι εξειδεικευμένες γνώσεις που υπάρχουν σε μερικά μέλη και αποτελούν το 1% του συνόλου των υποψηφίων προς μμ, δεν θα πρέπει να τον εκπλήσσουν που μάλλον αυτό έγινε αλλά να απαντώνται τεκμηριωμένα.
Έστω και αν είναι η μειοψηφία,έχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον και ιντριγκάρει περισσότερο μια τέτοια συζήτηση.
Αρχικά τη βλέπω ελιππή......

Ναι γιατί οι χειρισμοί δεν ήταν βέλτιστοι όπως προείπα. Αναμενόμενο σε ένα βαθμό. Είμαι απόλυτως πεπεισμένος ότι αν η συζήτηση ήταν πολύ πιο λιτή και τα ερωτήματα διατυπώνονταν με τον τρόπο που το έθεσε ο Πάνος δεν θα υπήρχαν ούτε εξάρσεις και θα είχαμε περισσότερες απαντήσεις.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε συ cvial,νομίζω υπερβάλεις λίγο..όλοι χαλαρά μιλήσαμε ,δεν είπε τπτ περίεργο κανεις.οι απαντήσεις του γιατρού άνευ λογου ήταν πολύ απαξιωτικές.πλακα κάνουμε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το «χαλαρά» είναι υποκειμενική έννοια και ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Εσυ πχ δεν είσαι και πολύ χαλαρός αν κάποιος σε προκαλέσει εγώ είμαι, άρα δεν έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη ούτε είναι αυτό κριτήριο. Δεν θέλω να επεκταθώ και να αρχίσω με παραδείγματα γιατί θα ξεφύγουμε.
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνώ.αν με προκαλέσει.αυτο εξηγώ.οτι προκληθηκα.ανευ λόγου.το δικό μου παράδειγμα θα δώσω όχι για επέκταση κουβέντας απλά για να γίνει κατανοητο το τι λέμε ,όταν είπα πως γενικά καλό θα ήταν να γνωρίζουμε από πριν τι punch θα χρησιμοποιήσει ο γιατρός γιατί είναι σημαντικό ,η απάντηση ήταν είστε μη ειδικοί ,τι σαν νοιάζει ,το τελικό αποτέλεσμα μετράει και εσύ τι δουλειά κάνεις για να σου δώσω παραδειγμα..μόλις είπα το επάγγελμα μου ουδεμία απάντηση απλά επικροτουσε τον χριστοφοραζ που ειρωνευόταν ..τι περίμενες ότι θα του πω ευχαριστω.??και βέβαια οι απαντήσεις θα είναι στο ίδιο μήκος κύματος του γιατρού.το ξαναλέω μπήκε πολύ ειρωνικά στο φόρουμ ενώ δεν υπήρχε λόγος.παρατηρησε τα μνμ όλων των μελών όταν έσκασαν τα πρώτα μνμ του γιατρού.ολοι τον καλωσορισαν..τελειώνω εδώ λοιπόν εγώ ,αυτά που είχα να πω για τον γιατρό τα είπα και δεν έχω διάθεση άλλη για βαβουρες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ καλά κάνεις και σταματάς εδώ ούτε εγώ θα επεκταθώ να σου απαντήσω γιατί η συζήτηση θα είναι ατέρμονη. Θα παρακαλούσα και τους υπόλοιπους που διαβάζουν να μην την συνεχίσουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Για να προχωρήσουμε πάντως,το θέμα της μονόπλευρης εξαγωγής φαντάζομαι είδατε την απάντηση,προσωπικά δεν με ικανοποιεί και εδώ έρχεται αυτό που προανέφερα ότι με τέτοιες απαντήσεις δεν λύνονται τα θέματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Για να προχωρήσουμε πάντως,το θέμα της μονόπλευρης εξαγωγής φαντάζομαι είδατε την απάντηση,προσωπικά δεν με ικανοποιεί και εδώ έρχεται αυτό που προανέφερα ότι με τέτοιες απαντήσεις δεν λύνονται τα θέματα.
οπως και για το κοστολογιο της κλινικης..ανεφερε ο γιατρος οτι ειναι "αναρτημενο" στο site του...αν μπορει να το βρει κανενας που ειναι αναρτημενο ας αναφερει κατι. ευχαριστω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
οπως και για το κοστολογιο της κλινικης..ανεφερε ο γιατρος οτι ειναι "αναρτημενο" στο site του...αν μπορει να το βρει κανενας που ειναι αναρτημενο ας αναφερει κατι. ευχαριστω.

Το θέμα με τις τιμές το εξαντλήσαμε. Όποιος θέλει πάει από εκεί και ρωτάει ή διαβάζει λίγο τις αναφορές εδώ και παίρνει μια ιδέα. Δεν χρειάζεται ειδική πληροφόρηση για να κάνεις έρευνα αγοράς.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για να προχωρήσουμε πάντως,το θέμα της μονόπλευρης εξαγωγής φαντάζομαι είδατε την απάντηση,προσωπικά δεν με ικανοποιεί και εδώ έρχεται αυτό που προανέφερα ότι με τέτοιες απαντήσεις δεν λύνονται τα θέματα.

Προέχει η σταθεροποίηση του διαλόγου, θα έχουμε την ευκαιρία πολλά θέματα να τα ξαναδούμε στο μέλλον ξαναπιάνοντας το νήμα από την αρχή.
 

Aldo

Well-Known Member
Για να προχωρήσουμε πάντως,το θέμα της μονόπλευρης εξαγωγής φαντάζομαι είδατε την απάντηση,προσωπικά δεν με ικανοποιεί και εδώ έρχεται αυτό που προανέφερα ότι με τέτοιες απαντήσεις δεν λύνονται τα θέματα.
Στο θέμα της ασσύμετρης (μονόπλευρης) εξαγωγής, απάντησε ο γιατρός και απάντησε ορθά!! Τώρα ασχολούμαστε με την βιβλιογραφία που συνέστησε και προχωράμε απο εκεί.
Έπειτα, έαν κάποιος θέλει να συζητήσει κάτι περεταίρω με τον γιατρό είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα είναι και αυτός πρόθυμος να συζητήσει μαζί μας στο μέλλον εφόσον υπάρχει τέτοια ανάγκη!! Νομίζω θα ήταν πιο φρόνιμο, πρώτα να δημιουργήσουμε ενα foundation γνώσης για τους εαυτούς μας, βασιζόμενο σε επιστημονικές αναφορές κυρίως και μετά να κρίνουμε, ξεκινάμε τα δικαστήρια κτλ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο θέμα της ασσύμετρης (μονόπλευρης) εξαγωγής, απάντησε ο γιατρός και απάντησε ορθά!! Τώρα ασχολούμαστε με την βιβλιογραφία που συνέστησε και προχωράμε απο εκεί.
Έπειτα, έαν κάποιος θέλει να συζητήσει κάτι περεταίρω με τον γιατρό είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα είναι και αυτός πρόθυμος να συζητήσει μαζί μας στο μέλλον εφόσον υπάρχει τέτοια ανάγκη!! Νομίζω θα ήταν πιο φρόνιμο, πρώτα να δημιουργήσουμε ενα foundation γνώσης για τους εαυτούς μας, βασιζόμενο σε επιστημονικές αναφορές κυρίως και μετά να κρίνουμε, ξεκινάμε τα δικαστήρια κτλ.

Αγαπητέ Aldo, δεν έχει γίνει ακόμα ουσιαστικός διάλογος για το θέμα γιατί η μπάλα έφυγε στην εξέδρα με το "καλημέρα". Θα επανέλθει όμως στο γήπεδο και θα βγάλουμε καλύτερη άκρη φιλικά και πολιτισμένα.
 

Aldo

Well-Known Member
Αγαπητέ Aldo, δεν έχει γίνει ακόμα ουσιαστικός διάλογος για το θέμα γιατί η μπάλα έφυγε στην εξέδρα με το "καλημέρα". Θα επανέλθει όμως στο γήπεδο και θα βγάλουμε καλύτερη άκρη φιλικά και πολιτισμένα.
Μπορεί διάλογος ουσιαστικός να μην έγινε, η απάντηση δόθηκε και μάλιστα με τον πιο σωστό τρόπο, τουλάχιστον για την δική μου οπτική. Απλα μας παίζει μπάλα όπως θα έπρεπε να μας παίξει (ακόμα και αν φένεται κάπως), πιστεύω ότι είναι ο πλέον σωστός και ολοκληρωμένος τρόπος να πάρουμε απαντήσεις.
Τέλος, εμείς ζητήσαμε-προστάξαμε να κόψει-κόψουμε τα σεντόνια, σωστά;


***Κάποια θέματα νομίζω σηκώνουν σεντόνι (εδώ θα ήταν απαραίτητο) και οι απαντήσεις μέσω βιβλιογραφίας είναι συχνά δίκοπο μαχαίρι :)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί διάλογος ουσιαστικός να μην έγινε, η απάντηση δόθηκε και μάλιστα με τον πιο σωστό τρόπο, τουλάχιστον για την δική μου οπτική. Απλα μας παίζει μπάλα όπως θα έπρεπε να μας παίξει (ακόμα και αν φένεται κάπως), πιστεύω ότι είναι ο πλέον σωστός και ολοκληρωμένος τρόπος να πάρουμε απαντήσεις.
Τέλος, εμείς ζητήσαμε-προστάξαμε να κόψει-κόψουμε τα σεντόνια, σωστά;


***Κάποια θέματα νομίζω σηκώνουν σεντόνι (εδώ θα ήταν απαραίτητο) και οι απαντήσεις μέσω βιβλιογραφίας είναι συχνά δίκοπο μαχαίρι :)

Σταματώ εδώ για να συνεισφέρω στην οικονομία λόγου.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ολη τη διαδικασια (σχεδιαση, οπες, εξαγωγη, τοποθετηση) την κανετε μονος; Εσεις δεν εχετε νοσηλεύτριες; Ολο το προσωπικό σας ειναι γιατροι μονο;
Ναι.
Κάνω ΟΛΑ τα βηματα της επέμβασης ΕΓΩ.
Σχεδιαση, αναισθησια, υποδοχές, εξαγωγη FUE + FUT + body hair, και συμμετεχω στην τοποθετηση on rotation, τόσο με λαβιδα όσο και με implanters.
Στα περιστατικα που χρησιμποιώ Sharp implanters, κάνω ΟΛΗ την τοποθετηση εγω.

Οι νοσηλευτριες μου ειναι 9.
Οι 7 δουλευουν στην ΜΕΤ από το 1998-2000.
Και οι ειναι οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ του κλαδου, χαλαρα.
Κάνουν τη παρασκευη των μοσχευμάτων, σε όλες τις τεχνικές, trimming + cleaning, implanter loading & circulation και τοποθέτηση με λαβίδες ή implanter

Όχι, δεν υπάρχει άλλος ιατρός περαν από τον καρδιολόγο μου και συχνα έναν αναισθησιολόγο.

Η κλινική έχει το ονομα μου.
Δεν παιζει κανένας σοβαρός επιστημονας με αυτα, ειδικά τριτης γενιας ιατρός.
Πιστευω το καταλαβαινετε.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Αν συνεχίστει η «ζούγκλα» δεν θα μείνει, ούτε εγώ θα έμενα. Ο γιατρός μετά το σχόλιο μου για κόψιμο σεντονιών όπως είδες προσαρμόστηκε, το θέμα είναι να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι και να είναι λιτοί και to the point χωρίς να «κολλάει» η βελόνα και να επαναλαμβανόμαστε.
Στο σπορ εφ εμ υπαρχει μια εκπομπη με τον Ηρακλη Αντυπα, οπου τωρα τελευταια εχουν κοπει τα μακροσκελη τηλεφωνηματα (σε διαρκεια) και εχει τεθει οριο χρονου συνομιλιας στον αερα το 5λεπτο!
Μια αναλογη τακτικη παρατηρω να εφαρμοζεται και στο φορουμ αλλα ποιος μπορει να ξεχασει τις σεντονατες αναλυσεις του cvial? Ουδεις φορουμιτης θαρρω!
Ο γιατρος καλυτερα να μην καταπιαστει με τη φινα διοτι θα βρει το μπελα του! Εξυπνα ενεργει!
Σχετικα με τις πιεστικες ερωτησεις προς το γιατρο οσον αφορα τη μονοπλευρη εξαγωγη αλλα και την τιμολογιακη πολιτικη που ακολουθει, καλως ή κακως ειχαμε απαντησεις απ το γιατρο και μάλιστα αμεσες..θετικο βημα το συγκεκριμενο!
 
Μπλουζα