Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

pierre σε ευχαριστω πολυ.
εχεις χρησιμοποιησει και το Frezyderm Sebum Control ?

αν ναι εντυπωσεις/?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Pierre είπε:
Stieprox δαγκωτό...τουλάχιστον στο δικό μου τριχωτό έδρασε καλύτερα...
Η δραστική του ουσία είναι το Ciclopirox Olamine.

Pierre Πως τα πας?
Εχει βελτιωθει καθολου η κατασταση στο θεμα τριχοπτωσης λογο ΣΔ?
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

vag25 είπε:
Pierre Πως τα πας?
Εχει βελτιωθει καθολου η κατασταση στο θεμα τριχοπτωσης λογο ΣΔ?

Παίδες καλησπέρα!

Το πρόβλημα υπάρχει και δυστυχώς ή ευτυχώς έχω μάθει να ζω με αυτό...
Κάνω μια θεραπεία που μου έγραψε η δερματολόγος μου, με stieprox εναλλάξ με oliprox (σαμπουάν).
Παράλληλα παίρνω biotine 5 mg, ενώ τοπικά βάζω elocon (υπενθυμίζω έχει και κετοκοναζόλη), στα σημεία που βγάζω σπυράκια.

Η δερματολόγος μου είπε πως απο τον Οκτώβρη ενδεχεται να πάμε σε φαρμακευτική αγωγή... :-[

Γενικά χάνω πολλή μαλλί ρε παίδες και αυτό είναι που με χαλάει περισσότερο...
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

best1210 είπε:
pierre σε ευχαριστω πολυ.
εχεις χρησιμοποιησει και το Frezyderm Sebum Control ?

αν ναι εντυπωσεις/?

Φίλε best δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Μέσα απο το site βρήκα γράφει τα εξής δραστικά συστατικά: "Sulfopeptides, Vitamines, Plant extracts."
Θα ήθελα να είναι λίγο πιο ξεκάθαροι στο τι βιταμίνες και φυτικά μέρη έχει....

Τέτοιες προτάσεις συνήθως είναι καλές για συντήρηση ή συμπληρωματικά με κάποιο άλλο φαρμακευτικό σαμπουάν.

Σου έκανε δουλεία? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς?
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Pierre είπε:
Φίλε best δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Μέσα απο το site βρήκα γράφει τα εξής δραστικά συστατικά: "Sulfopeptides, Vitamines, Plant extracts."
Θα ήθελα να είναι λίγο πιο ξεκάθαροι στο τι βιταμίνες και φυτικά μέρη έχει....

Τέτοιες προτάσεις συνήθως είναι καλές για συντήρηση ή συμπληρωματικά με κάποιο άλλο φαρμακευτικό σαμπουάν.

Σου έκανε δουλεία? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς?

δεν το χρησιμοποιω απλα ρωτησα μηπως το εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλος εκτος απο το παιδι που το χε προτεινει.
πηρα το stieprox εγω.
λογικα 3 λουσιματα ανα βδομαδα σωστα?

πηρα και ενα του korres για συντηρηση.εχω και λινκ πιο πανω.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Μια χαρούλα ;)

Δώστου τουλάχιστον 1 μήνα περιθώριο με χρήση 2-3 φορές την εβδομάδα (για το Stieprox αναφέρομαι).

Καλή επιτυχία!
 

kabatzas

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παιδιά καλησπέρα,

ειμαι 22 ετών και πριν 2 χρόνια επιτελους μου ειπε ενας δερματολογος οτι εχω Σ.Δ. Απο παντα ημοθν κοκκινος στα μηλα και γυρω στα 18-19 παροθσιαζα κοκκινιλες και πισv απο τα αυτια. Ρωταγα δερματολογους απο τα 15 μου και μου ελεγαν οτι απλα ετσι ειναι το δερμα μου, δεν εχω τιποτα. Δεν φαινεται κατι ασχημο γιαυτο και δεν εδινα σημασια.. Στα 18-19 ομως παρουσιασα το προβλημα στο τριχωτο. Να μην πολυλογώ πριν 2 χρονια ξεκινησα θεραπεια με stieprox kaι κρεμα elocon την οποια ηταν για το προσωπο περισσοτερο αλλα μονο σε φασεις εξαρσης τη χρησιμοποιώ. Αυτό που παρατηρώ ειναι οτι ενα τεραστιο ποσοστό παίζει ρόλο η ψυχολογια. Οταν αγχονομαι ειναι δραμα (στο τριχωτο κυριως), εντονη φαγουρα κτλπ.. το stieprox ξερω οτι δεν πρεπει να το χρησιμοποιώ συνεχεια γιαφτο κανω και διαλειμματα. Οταν ειμαι καλα ψυχολογικα βλεπω παρα πολυ μεγαλη βελτιωση.. το προβλημα ειναι οτι επειδη εχω και τριχοπτωση οπως ειναι λογικο εχω αρχισει και κανω καποια κενα στους κροταφους (σε φυσιολογικα πλαισια αν κρινω και με ολους τους φιλουσ μου που δεν εχουν και Σ.Δ) ανησυχω οτι θα καραφλιασω και αγχωνομαι δραματικα..με αποτελεσμα να χειροτερευω την κατασταση. Για καθημερινη χρηση χρησιμοποιω ενα κοινο σαμπουαν (pantene pro-v classic) και επειδη μπερδευτηκα λιγο με τα προηγουμενα ποστ, μηπως να χρησιμοποιω κατι καλυτερο απο ενα κοινο του εμπορίου? με τη σταδιακη χρηση του stieprox ειμαι ευχαριστημενος απλα αν ηξερα οτι για καθημερινη χρηση χρησιμοποιω κατι καλυτερο θα ανεβαινα ψυχολογικα.. τονιζω αυτο για τη ψυχολογια, γιατι 3 μηνες μετα την πρωτη θεραπεια ημουν αισιοδοξος και το σταματησα για ενα χρονο σχεδον και δεν ειχα απλυτως κανενα προβλημα στο κεφαλι μου...τωρα λιγο η σχολη, λιγο καποια προβληματα, ηρθα σε δυσκολες στιγμες και κατευθειαν επεστρεψε η φαγουρα και τα πιο εντονα κοκκινισματα στο προσωπο... ευχαριστω εκ των προτερων και παιδες να σκεφτεστε θετικα!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

kabatzas είπε:
Παιδιά καλησπέρα,

ειμαι 22 ετών και πριν 2 χρόνια επιτελους μου ειπε ενας δερματολογος οτι εχω Σ.Δ. Απο παντα ημοθν κοκκινος στα μηλα και γυρω στα 18-19 παροθσιαζα κοκκινιλες και πισv απο τα αυτια. Ρωταγα δερματολογους απο τα 15 μου και μου ελεγαν οτι απλα ετσι ειναι το δερμα μου, δεν εχω τιποτα. Δεν φαινεται κατι ασχημο γιαυτο και δεν εδινα σημασια.. Στα 18-19 ομως παρουσιασα το προβλημα στο τριχωτο. Να μην πολυλογώ πριν 2 χρονια ξεκινησα θεραπεια με stieprox kaι κρεμα elocon την οποια ηταν για το προσωπο περισσοτερο αλλα μονο σε φασεις εξαρσης τη χρησιμοποιώ. Αυτό που παρατηρώ ειναι οτι ενα τεραστιο ποσοστό παίζει ρόλο η ψυχολογια. Οταν αγχονομαι ειναι δραμα (στο τριχωτο κυριως), εντονη φαγουρα κτλπ.. το stieprox ξερω οτι δεν πρεπει να το χρησιμοποιώ συνεχεια γιαφτο κανω και διαλειμματα.
:welc: καλωσόρισες και καλή συνέχεια!!! Μπορείς να δεις και σε αυτό το θέμα για ΣΔ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,845.0.html


kabatzas είπε:
Για καθημερινη χρηση χρησιμοποιω ενα κοινο σαμπουαν (pantene pro-v classic) και επειδη μπερδευτηκα λιγο με τα προηγουμενα ποστ, μηπως να χρησιμοποιω κατι καλυτερο απο ενα κοινο του εμπορίου?
Εννοείτε αυτό!!! :)
 

JackSheppard

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παιδια πηρα κι εγω stieprox, ειναι νωρις ακομα να δω αποτελεσμα, αλλα ανακουφιζει, δεν λαδωνει/ξηραινει, και ειναι ωραιο στο πως αφηνει το μαλλι σε σχεση με αλλα σαμπουαν για δερματιτιδες που εχω δοκιμασει. Μου ειπε η φαρμακοποιος ενδιαμεσα στις χρησεις να λουζομαι με ενα καταπραυντικο σαμπουαν, μου εδωσε καποιο δειγμα propoline με μελι. Δεν το δοκιμασα ακομα ομως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

kapamarou είπε:
οποιος υποφερει απο σμηγμα αξιζει να διαβασει εδω :22m: :22m: :22m:
http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=869

πολυ ενδιαφερον αυτο , και εγω πασχω απο σμηγμα εδω και 6 χρονια και εχω απωλειες τριχων εξαιτιας αυτου!!!πρεπει δλδ να παω να κανω καλλιεργεια δερματος του τριχωτου για να δω αν εχω κατι τετοιο???ευχαριστω!!!!
 

SHOOTER

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Τι θα βοηθούσε έναν φίλο με ΣΔ.Έχει κοκκινίλες στο κεφάλι αλλά και στο πρόσωπο...Καμιά πρόταση;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

SHOOTER είπε:
Τι θα βοηθούσε έναν φίλο με ΣΔ.Έχει κοκκινίλες στο κεφάλι αλλά και στο πρόσωπο...Καμιά πρόταση;
daktodor και εγω βγαζω κοκκινιλες στο προσωπο που και που
 

mikipitri

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

εδώ και δέκα μέρες περίπου με τη dactador οι κοκκινίλες γίνονται πιο έντονες!!!
στην αρχή που τη χρησιμοποιούσα εξαφανίζονταν τελείως... τι να συμβαίνει? συνήθισε το δέρμα μου?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

mikipitri είπε:
εδώ και δέκα μέρες περίπου με τη dactador οι κοκκινίλες γίνονται πιο έντονες!!!
στην αρχή που τη χρησιμοποιούσα εξαφανίζονταν τελείως... τι να συμβαίνει? συνήθισε το δέρμα μου?
εχε υποψιν οτι δεν ειναι για συνεχομενη χρηση,ειναι κορτιζονουχα κρεμα.
χρησιμοποιεις και airol? :chinscratch
μια συντηρηση στα αποτελεσματα της daktodor μπορει να δωσει η daktarin,η οποια εχει miconazole αλλα χωρις την hydrocortisone και μπορεις να την χρησιμοποιεις αφοβα και μακροχρονια
 

heyya

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

kapamarou είπε:
εχε υποψιν οτι δεν ειναι για συνεχομενη χρηση,ειναι κορτιζονουχα κρεμα.
χρησιμοποιεις και airol? :chinscratch

η κέτο είναι που αλληλεπιδρά με κορτιζόνη... Και η airol;;
 
Μπλουζα