Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

cool11

Well-Known Member
Οχι ακριβως θεμα τριχοπτωσης, αλλα πιστευω ακραδαντα οτι προηλθε απο την 'μεριμνα' μου περι τριχοπτωσης...
κι επειδη δεν λεει να με αφησει, το κανω θεμα εδω.

Πηγα σε δερματολογο. Μου εδωσε ζελ-αλοιφη dalacin και βαζω στο μετωπο, οπου εχουν εμφανιστει μικρα σπυθουρακια. Επισης λουσιμο με σαμπουαν stieprox, ειδικο για την παθηση.
Μου ειπε να κοψω μινοξιδιλη για λιγους μηνες γιατι μαλλον επηρεαζει, αν δεν δημιουργησε, το προβλημα.
Της ειπα θα το κανω, αλλα ομως δεν το εκανα. Γιατι παλευουμε με νυχια και με δοντια να κρατησουμε τα μαλλια.

Η Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα μου εμφανιστηκε αρχες του ετους. Με την αγωγη υποχωρησε ελαχιστα. Αλλα βλεπω επιμενει.
Γυριζω πισω και σκεφτομαι ανα αλλαξε κατι σε οτι κανω στα μαλλια, και εχω να πω οτι επαιρνα regain απο το 2004 μεχρι τελος 2008. Χωρις ποτε κανενα προβλημα.
Επειδη το regain επαψε ομως να συνταγογραφειται, ξεκινησα να αγοραζω απο Γεναρη, το φτηνοτερο minoxidil target 5%.
Ειναι το μονο που υποπτευομαι. Καθως τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα στο κεφαλι μου.
Τα fungoral & frezyderm mask τα ξεκινησα πριν ενα μηνα(αργησα παιδες, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε), οποτε αυτα δεν ευθυνονται.
Δεν ειμαι σιγουρος, δεν μπορω να ειμαι, αλλα δεν βρισκω αλλη αιτια.
Λεω να κοψω το Minoxidil target και να ξαναγυρισω στο ακριβοτερο regain.

Εχω γινει πλεον καχυποπτος με πολλα εναλλακτικα που ακουω. Μπορει να θεωρουμε τα προιοντα 'ιδια' και ομοιγενη (ελα μωρα, μινοξιδιλη ειναι ολα!), αλλα πλεον πιστευω οτι μικρολεπτομερειες στα συστατικα ή στην ποιοτητα τους(αυτο ΔΕΝ φαινεται), μπορει τελικα να κανουν τη διαφορα στο κεφαλι μας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα προβλημα, και απεκτησα.

Περιμενω τις αποψεις, προτασεις, εμπειριες σας για το εν λογω θεμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kondax

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Σιγουρα παντα αλλαζει η συνταγη καθε εταιριας,οπως και η τιμη του καθε σκευασματος δεν ειναι ιδια!!

Οπως τα αμαξια πχ μπορει να παρεις αμαξι που να εχει 180 αλογα με 25 αλλα και με 50 χιλιαδες ευρω!!! :D

Ελπιζω να βρεις συντομα ακρη!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

ό,τι έχει έγκριση (FDA), πάρ'το με κλειστά μάτια ;D
εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και καλή συνέχεια...
 

Death Valley

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γεια σου cool11 οντως η ΣΔ ταλαιπωρει πολυ κοσμο και ολοι μας την εχουν περασει ειτε με την ηπιαμορφη της (ξυρη πιτυριδα) ειτε σε πιο βαρια μορφη με ερυθροτητα λιπαροτητα κνησμο απολεπιση....


Η μινοξιδιλη στην μορφη που την χρησιμοποιησες εχει ως παρενεργια την αναζωπηρωση της ΣΔ γι'αυτοπολυ προτεινουν ενα υπιο αντιπιτυριδικο σαμπουαν.

Τωρα για σενα,προφανως εχεις φλυκταινιδια μαλλον απο επιμολυνση λογω κνησμου γι'αυτο ο δερματολογος σου εδωσε τοπικη κλινδαμικινη (dalacin).Σιγουρα θα πας καλυτερα αλλα αν επιμενει ισως χρειαστει απο το στομα αντιβιωση για λιγο καιρο.Για την ΣΔ το καλυτερο σαμπυαν ειναι αυτο που βαζεις (ανωτερο απο το fungoral) και δρα εναντιον του μυκητα που προκαλει την ΣΔ.Μπορει να το βαζεις 3 φορες την εβδομαδα το πολυ.


Η ΣΔ και μετα την ιαση της χρειαζεται συντηρηση δηλαδη μια φορα της εβδομαδα λουσιμο με ειδικο σαμπουαν και να αποφευγεις τα προιοντα που μπορει να την επιδεινωσουν (μινοξιδιλη).

Tελος να σου ευχηθω καλη αναρωση καθως και οτι σπανια η ΣΔ προκαλει αλωπεκια αλλα δυστυχως σε ατομα με προδιαθεση την επιταγχυνει
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

εντάξει...
αφού μίλησε ο "γιατρός",δεν χωράνε άλλα σχόλια... ::)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Death Valley το θεμα ειναι οτι πολυ δυσκολα θα πειστω να αφησω τη μινοξ αφου πριν απο αυτη ειχα δοκιμασει αλλα πραγματα με μικρη επιτυχια στην τριχοπτωση.
Το ζητουμενο πλεον ειναι με δεδομενη τη χρηση μινοξιδιλης, τι αλλο μπορει να γινει.

Θα συνεχισω να λουζομαι με stieprox οσο χρειαζεται, βαζω dalacin, τα χαπια που επαιρνα για την ΣΔ μου τελειωσαν πλεον.

Απλα συνειρμικα και απλα σκεπτομενος, ειμαι ετοιμος να 'κατηγορησω' το minoxidil target που παιρνω. Εκτος κι αν καποιος μπορει να κανει την υποθεση οτι ηταν κατι που θα συνεβαινε ετσι κι αλλιως.
Ομως, τοσα χρονια με regain δεν ειχα το παραμικρο, ειλικρινα. Ειναι να μην παει ο νους μου στο minoxidil target ως βασικο υπαιτιο, αφου 2 μηνες μετα το ξεκινημα της χρησης του, απεκτησα ΣΔ?

Αραγε με χαπια μπορω να την διωξω εντελως την ΣΔ?
Αλλα και μετα θα υπαρχει φοβος υποτροπης? Δηλαδη προβλημα δεν ειχαμε και προβλημα αποκτησαμε?

Γι αυτο ειμαι και επιφυλακτικος σε οποιοδηποτε κοκτειλ ουσιων με στοχο την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης, που προτεινουν καλοπροεραιτα παντα τα μελη εδω. Σεβομαι την προσπαθεια τους, ολοι τα μαλλια μας θελουμε να σωσουμε, αλλα τελικα οι πειραματισμοι εχουν το κοστος τους...

Με εχει πειραξει οχι που εμφανιστηκε η ΣΔ, αλλα που δεν φευγει!

Αραγε η minoxidil target να εχει εγκριση απο FDA?
Αν και οπως και να χει θα γυρισω στο παλιο-καλο-δοκιμασμενο regain.

Γυριζοντας σε αυτο, αραγε θα φυγει και η ΣΔ? Ιδωμεν...
Θελει χρονο, κι εγω βλεπω να περνουν οι μηνες, εχω αλλαξει ηδη 2 αγωγες δερματολογων και τιποτε. Βεβαια ακομη το minoxidil target παιρνω, τελειωνει το μπουκαλι και τελος.

Θελω λυση στο προβλημα, να διωξω την ΣΔ! Help! :(
 

Άκης

Administrator
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γενικά έχει αναφερθεί πολλές φορές η δημιουργία σμηγματορροικής δερματίτις από την χρήση μινοξ. Δεν έχει αποδειχτεί με κλινικές έρευνες, αλλά έχει αναφερθεί. Πολλοί γιατροί, όπως ο Dr Proctor είχαν πει ότι φταίει η propylene glycol που το επηρεάζει.

Για ποιο απλά, ο Dr. Jorizzo σε ένα άρθρο του που είχα διαβάσει παλιότερα συνιστούσε:
πλύσιμο με κρύο νερό και την χρήση σαμπουάν με σαλικυλικό οξύ ή ψευδάργυρο.
Αν κοιτάξεις θα δεις να αναφέρουν το Neutrogen T-Gel, το nizoral (fungoral) και την κρέμα Dermovate.

Για το Nizoral, για να προλάβω μερικούς, υπάρχει και έρευνα:
Successful treatment and prophylaxis of scalp seborrhoeic dermatitis and dandruff with 2% ketoconazole shampoo: results of a multicentre, double-blind, placebo-controlled trial. Br J Dermatol 1995; 132:441-5
 

gkok

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

cool11 είπε:
Οχι ακριβως θεμα τριχοπτωσης, αλλα πιστευω ακραδαντα οτι προηλθε απο την 'μεριμνα' μου περι τριχοπτωσης...
κι επειδη δεν λεει να με αφησει, το κανω θεμα εδω.

Πηγα σε δερματολογο. Μου εδωσε ζελ-αλοιφη dalacin και βαζω στο μετωπο, οπου εχουν εμφανιστει μικρα σπυθουρακια. Επισης λουσιμο με σαμπουαν stieprox, ειδικο για την παθηση.
Μου ειπε να κοψω μινοξιδιλη για λιγους μηνες γιατι μαλλον επηρεαζει, αν δεν δημιουργησε, το προβλημα.
Της ειπα θα το κανω, αλλα ομως δεν το εκανα. Γιατι παλευουμε με νυχια και με δοντια να κρατησουμε τα μαλλια.

Η Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα μου εμφανιστηκε αρχες του ετους. Με την αγωγη υποχωρησε ελαχιστα. Αλλα βλεπω επιμενει.
Γυριζω πισω και σκεφτομαι ανα αλλαξε κατι σε οτι κανω στα μαλλια, και εχω να πω οτι επαιρνα regain απο το 2004 μεχρι τελος 2008. Χωρις ποτε κανενα προβλημα.
Επειδη το regain επαψε ομως να συνταγογραφειται, ξεκινησα να αγοραζω απο Γεναρη, το φτηνοτερο minoxidil target 5%.
Ειναι το μονο που υποπτευομαι. Καθως τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα στο κεφαλι μου.
Τα fungoral & frezyderm mask τα ξεκινησα πριν ενα μηνα(αργησα παιδες, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε), οποτε αυτα δεν ευθυνονται.
Δεν ειμαι σιγουρος, δεν μπορω να ειμαι, αλλα δεν βρισκω αλλη αιτια.
Λεω να κοψω το Minoxidil target και να ξαναγυρισω στο ακριβοτερο regain.

Εχω γινει πλεον καχυποπτος με πολλα εναλλακτικα που ακουω. Μπορει να θεωρουμε τα προιοντα 'ιδια' και ομοιγενη (ελα μωρα, μινοξιδιλη ειναι ολα!), αλλα πλεον πιστευω οτι μικρολεπτομερειες στα συστατικα ή στην ποιοτητα τους(αυτο ΔΕΝ φαινεται), μπορει τελικα να κανουν τη διαφορα στο κεφαλι μας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα προβλημα, και απεκτησα.

Περιμενω τις αποψεις, προτασεις, εμπειριες σας για το εν λογω θεμα.
Και εγώ έπαθα το ίδιο και χρησιμοποιώ rogain,άρα δεν φταίει η μάρκα της minox.Φταίει μάλλον η προπυλαινογλυκόλη που έχει μέσα γιατί την έπαθα όταν έφιαξα την λοσιόν της spiro ( συνταγή του Άκη) η οποία είχε μέσα προπυλαινογλυκόλη.Οπότε ο συνδυασμός και των 2 έκανε το μπάμ.Τώρα βάζω rogain foam αλλά το πρόβλημα παραμένει.Όντως έχασα και εγώ κάποια μαλλιά από το ξύσιμο όμως και 'οπως έφευγαν τα κομμάτια από το κεφάλι της δερματήτιδας είχαν πάνω μαλλιά.Τσάμπα ο κόπος των 4 μηνών με big 3,είχα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Τώρα φτου κι'από την αρχή.Μακάρι να ξαναβγούνε,αν και προτεραιότητα τώρα είναι να φύγει η Σμηγματοροϊκη δερματίτιδα,αν φύγει.
Άστα έχω στεναχωρηθεί πολύ.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Άκης είπε:
Γενικά έχει αναφερθεί πολλές φορές η δημιουργία σμηγματορροικής δερματίτις από την χρήση μινοξ. Δεν έχει αποδειχτεί με κλινικές έρευνες, αλλά έχει αναφερθεί. Πολλοί γιατροί, όπως ο Dr Proctor είχαν πει ότι φταίει η propylene glycol που το επηρεάζει.

Για ποιο απλά, ο Dr. Jorizzo σε ένα άρθρο του που είχα διαβάσει παλιότερα συνιστούσε:
πλύσιμο με κρύο νερό και την χρήση σαμπουάν με σαλικυλικό οξύ ή ψευδάργυρο.
Αν κοιτάξεις θα δεις να αναφέρουν το Neutrogen T-Gel, το nizoral (fungoral) και την κρέμα Dermovate.

Για το Nizoral, για να προλάβω μερικούς, υπάρχει και έρευνα:
Successful treatment and prophylaxis of scalp seborrhoeic dermatitis and dandruff with 2% ketoconazole shampoo: results of a multicentre, double-blind, placebo-controlled trial. Br J Dermatol 1995; 132:441-5

Λουζομαι και με το stieprox(ειδικο σαμπουαν για ΣΔ) και με fungoral. Αλλα τιποτε μεχρι στιγμης απο αποτελεσμα. Μια απο τα ιδια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

gkok είπε:
[quote author=cool11 link=topic=662.msg10552#msg10552 date=1239011689]
Οχι ακριβως θεμα τριχοπτωσης, αλλα πιστευω ακραδαντα οτι προηλθε απο την 'μεριμνα' μου περι τριχοπτωσης...
κι επειδη δεν λεει να με αφησει, το κανω θεμα εδω.

Πηγα σε δερματολογο. Μου εδωσε ζελ-αλοιφη dalacin και βαζω στο μετωπο, οπου εχουν εμφανιστει μικρα σπυθουρακια. Επισης λουσιμο με σαμπουαν stieprox, ειδικο για την παθηση.
Μου ειπε να κοψω μινοξιδιλη για λιγους μηνες γιατι μαλλον επηρεαζει, αν δεν δημιουργησε, το προβλημα.
Της ειπα θα το κανω, αλλα ομως δεν το εκανα. Γιατι παλευουμε με νυχια και με δοντια να κρατησουμε τα μαλλια.

Η Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα μου εμφανιστηκε αρχες του ετους. Με την αγωγη υποχωρησε ελαχιστα. Αλλα βλεπω επιμενει.
Γυριζω πισω και σκεφτομαι ανα αλλαξε κατι σε οτι κανω στα μαλλια, και εχω να πω οτι επαιρνα regain απο το 2004 μεχρι τελος 2008. Χωρις ποτε κανενα προβλημα.
Επειδη το regain επαψε ομως να συνταγογραφειται, ξεκινησα να αγοραζω απο Γεναρη, το φτηνοτερο minoxidil target 5%.
Ειναι το μονο που υποπτευομαι. Καθως τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα στο κεφαλι μου.
Τα fungoral & frezyderm mask τα ξεκινησα πριν ενα μηνα(αργησα παιδες, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε), οποτε αυτα δεν ευθυνονται.
Δεν ειμαι σιγουρος, δεν μπορω να ειμαι, αλλα δεν βρισκω αλλη αιτια.
Λεω να κοψω το Minoxidil target και να ξαναγυρισω στο ακριβοτερο regain.

Εχω γινει πλεον καχυποπτος με πολλα εναλλακτικα που ακουω. Μπορει να θεωρουμε τα προιοντα 'ιδια' και ομοιγενη (ελα μωρα, μινοξιδιλη ειναι ολα!), αλλα πλεον πιστευω οτι μικρολεπτομερειες στα συστατικα ή στην ποιοτητα τους(αυτο ΔΕΝ φαινεται), μπορει τελικα να κανουν τη διαφορα στο κεφαλι μας.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα προβλημα, και απεκτησα.

Περιμενω τις αποψεις, προτασεις, εμπειριες σας για το εν λογω θεμα.
Και εγώ έπαθα το ίδιο και χρησιμοποιώ rogain,άρα δεν φταίει η μάρκα της minox.Φταίει μάλλον η προπυλαινογλυκόλη που έχει μέσα γιατί την έπαθα όταν έφιαξα την λοσιόν της spiro ( συνταγή του Άκη) η οποία είχε μέσα προπυλαινογλυκόλη.Οπότε ο συνδυασμός και των 2 έκανε το μπάμ.Τώρα βάζω rogain foam αλλά το πρόβλημα παραμένει.Όντως έχασα και εγώ κάποια μαλλιά από το ξύσιμο όμως και 'οπως έφευγαν τα κομμάτια από το κεφάλι της δερματήτιδας είχαν πάνω μαλλιά.Τσάμπα ο κόπος των 4 μηνών με big 3,είχα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Τώρα φτου κι'από την αρχή.Μακάρι να ξαναβγούνε,αν και προτεραιότητα τώρα είναι να φύγει η Σμηγματοροϊκη δερματίτιδα,αν φύγει.
Άστα έχω στεναχωρηθεί πολύ.
[/quote]

Λεω να το γυρισω κι εγω σε foam, μηπως βοηθησω την κατασταση.
Αλλα αν μου λες οτι το προβλημα παραμενει αναρωτιεμαι: τελικα πως μπορει κανεις να τη διωξει την ΣΔ?
 

Death Valley

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Death Valley το θεμα ειναι οτι πολυ δυσκολα θα πειστω να αφησω τη μινοξ αφου πριν απο αυτη ειχα δοκιμασει αλλα πραγματα με μικρη επιτυχια στην τριχοπτωση.
Το ζητουμενο πλεον ειναι με δεδομενη τη χρηση μινοξιδιλης, τι αλλο μπορει να γινει.

Δοκιμασε να λουζεσαι με fungoral και να βαζεις και μινοξιδιλη.


τα χαπια που επαιρνα για την ΣΔ μου τελειωσαν πλεον.

Εκτος αν ηταν αντιμθκητιασικα,τα χαπια που μαλοον θα πηρες ηταν αντιβιωση για να φυγουν τα "σπυρακια" που σου εβγαλε η ΣΔ οχι απο μονης αλλα απο τον κνησμο.

Αραγε με χαπια μπορω να την διωξω εντελως την ΣΔ?

Τι χαπια?? Παντα στην ΣΔ υπαρχει προβλημα υποτροπης

Θελω λυση στο προβλημα, να διωξω την ΣΔ! Help! :(

Δεν ειδες βελτιωσει με το Stieprox ? Tι βλεπεις και σε ανησυχει?


Δες,για να προλαβω μερικους, μελετες που διεχνουν οτι το Stieprox ειναι καλυτερο απο το Fungoral

http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=18666125

http://content.karger.com/ProdukteDB/produkte.asp?Doi=68904

http://www.druglib.com/abstract/lo/lorette-g_eur-j-dermatol_20060900.html

http://www3.interscience.wiley.com/journal/119956166/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0
 

pro_i

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

cool11 το διάλυμα Osmoran το έχεις δοκιμάσει;Σε μένα πιάνει πάντως!
 

pro_i

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Στα φαρμακεία. Βέβαια είναι κορτικοστεροειδές και δεν κάνει για συχνή χρήση αλλά κάθε αρκετό καιρό μπορείς να το βάζεις για καμιά δεκαριά μέρες και σε ανακουφίζει.
 

gkok

Member
Απ: Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

lunatic είπε:
Στα φαρμακεία. Βέβαια είναι κορτικοστεροειδές και δεν κάνει για συχνή χρήση αλλά κάθε αρκετό καιρό μπορείς να το βάζεις για καμιά δεκαριά μέρες και σε ανακουφίζει.
και το βάζεις ανάμεσα στα μαλλιά;
 

pro_i

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Ναι το απλώνεις παντού με μασσάζ(όπως το regain, αλλά σε όλο το τριχωτό)
 
Μπλουζα