Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

toxotis18

Member
[/align][align=justify][amquote]
MANKAR είπε:
υπαρχει σαπουνι πρασινο με ph 5,5 ??
[/amquote]

Οχι, το πραγματικό σαπούνι (χωρίς επιφεφανειδραστικά) παραμένει σταθερο σε ph > 8.5 αλλιως γινεται λάσπη!
Τα ημισυνθετικα π.χ. "γλυκερίνης " (σαπουνι + επιφαν.) >7.3

Με 5.5 ph θα βρείς "καθαριστικές πλακές" δηλαδή σαμπουάν σε στερεή μορφή.Ειναι σαν τα κανονικά υγρά σαμπουάν ουσιαστικά απλα πιο δυσχρειστά απο αυτα...!
 

Nikos22_

New Member
Κατι ασχετο να πω οτι εχω και εγω ΣΔ και ειχα και λιπαροτητα πολυ εκανα ενα λαθος ομως. Οταν λουζομουν δεν εκανα οσο μασαζ επρεπε και δεν πηγαινε σωστα το σαμπουαν οποτε δεν "καθαριζα" εντελως. Επισης να επιμενει καποιος στο απαλο μασαζ γιατι ενισχυει την κυκλοφορια του αιματος και βοηθαει για την σωστη λειτουργια θυλακες κτλπ
 

MANKAR

Active Member
[amquote]
Nikos22_ είπε:
Κατι ασχετο να πω οτι εχω και εγω ΣΔ και ειχα και λιπαροτητα πολυ εκανα ενα λαθος ομως. Οταν λουζομουν δεν εκανα οσο μασαζ επρεπε και δεν πηγαινε σωστα το σαμπουαν οποτε δεν "καθαριζα" εντελως. Επισης να επιμενει καποιος στο απαλο μασαζ γιατι ενισχυει την κυκλοφορια του αιματος και βοηθαει για την σωστη λειτουργια θυλακες κτλπ
[/amquote]

τωρα δλδ που κανεις μασαζ βλεπεις μεγαλη διαφορα στο σμηγμα??το fungoral εσυ ποσο καιρο το χρισημοποιεις??εγω τωρα ειμαι στο δευτερο μπουκαλι, στον 3 μηνα χρησης του, τωρα νομιζω οτι εχει χασει λιγο σε σχεση με τον πρωτο μηνα!!
 

DHTwarrior

New Member
Χαίρεται παιδιά, είναι η πρώτη φορά που κανω ποστ αν και ακολουθώ το φορούμ για περίπου 2 χρόνια τώρα. Διάβασα ο,τι σχεδόν έχει γραφτεί για τη σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε αυτό το thread αλλά και σε άλλα του site.. Μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:

α) Τα μαλία τα οποία χάνονται λόγω σμηγματορροϊκής δερματίτιδας επανέρχονται ??? (αναφέρθηκε οτι λόγω της σμηγματορροϊκής πέρνανε σε τελογενή κατάσταση)

β) Η χρήση μινοξιδίλης αναφέρθηκε οτι επιβαρύνει την σμηγματορροϊκή δερματίτιδα συγκεκριμένα λόγω του Propylene-Glycol. Ευσταθεί δηλαδη θεραπεία κατά της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας με τα shampoo που αναφέρονται παραπάνω και συνέχιση της μινοξιδίλης όμως χώρις Propylene-Glycol.

Λίγα λόγια για το ιστορικό μου: Ξεκίνησα Revivogen και Regaine πρίν από 2 χρόνια με ικανοποιητικα αποτελέσματα, απο τον Ιανουάριο παρουσιάζονται νιφάδες στα μαλία μου και εντονοτερη τριχοπτωση (άλοτε χρησιμοποιώ Regaine Solution και άλοτε Foam) τον Ιούνιο επισκεύτικα δερματολόγο και μου διάγνωσε "σμηγματορροϊκή δερματίτιδα" αν και δεν ασχολήθηκε πάνω από 15 δευτερόλεπτα να κοιτάξει τα μαλλία μου. Πρότεινε, Freζyderm Sedum Excess ανα 2 μέρες και Elocon λοτιόν, επίσης πρότεινε να σταματήσω το Revivogen και να πάρω Palmogen soft gells. Επίσης, έχω χάσει πάρα πολύ μαλλί από τον Ιανούαριο, από NW2 σε ΝW3.

Σκέφτομαι να αρχίσω θεραπεία με κάποιο απο τα Shampoo που έχουν αναφερθεί παραπάνω και να συνεχίσω μινοξιδίλη όμως χώρις Propylene-Glycol, για να μην μου προκαλέσει shedding απο την διακοπή της. [Ερώτηση β)]

Ελπίζω, να υπάρξει η κατάληλη αναταπόκριση από τους συνφορουμίτες και στα 2 ερωτήματα ιδίως στο α) που έχει μείνει αδιευκρίνιστο εδώ και πολύ καιρό, γιατί έχω πραγματικά απελπιστεί.

Ευχαριστώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
DHTwarrior είπε:
Χαίρεται παιδιά, είναι η πρώτη φορά που κανω ποστ αν και ακολουθώ το φορούμ για περίπου 2 χρόνια τώρα. Διάβασα ο,τι σχεδόν έχει γραφτεί για τη σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε αυτό το thread αλλά και σε άλλα του site.. Μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:

α) Τα μαλία τα οποία χάνονται λόγω σμηγματορροϊκής δερματίτιδας επανέρχονται ??? (αναφέρθηκε οτι λόγω της σμηγματορροϊκής πέρνανε σε τελογενή κατάσταση)

β) Η χρήση μινοξιδίλης αναφέρθηκε οτι επιβαρύνει την σμηγματορροϊκή δερματίτιδα συγκεκριμένα λόγω του Propylene-Glycol. Ευσταθεί δηλαδη θεραπεία κατά της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας με τα shampoo που αναφέρονται παραπάνω και συνέχιση της μινοξιδίλης όμως χώρις Propylene-Glycol.

Λίγα λόγια για το ιστορικό μου: Ξεκίνησα Revivogen και Regaine πρίν από 2 χρόνια με ικανοποιητικα αποτελέσματα, απο τον Ιανουάριο παρουσιάζονται νιφάδες στα μαλία μου και εντονοτερη τριχοπτωση (άλοτε χρησιμοποιώ Regaine Solution και άλοτε Foam) τον Ιούνιο επισκεύτικα δερματολόγο και μου διάγνωσε "σμηγματορροϊκή δερματίτιδα" αν και δεν ασχολήθηκε πάνω από 15 δευτερόλεπτα να κοιτάξει τα μαλλία μου. Πρότεινε, Freζyderm Sedum Excess ανα 2 μέρες και Elocon λοτιόν, επίσης πρότεινε να σταματήσω το Revivogen και να πάρω Palmogen soft gells. Επίσης, έχω χάσει πάρα πολύ μαλλί από τον Ιανούαριο, από NW2 σε ΝW3.

Σκέφτομαι να αρχίσω θεραπεία με κάποιο απο τα Shampoo που έχουν αναφερθεί παραπάνω και να συνεχίσω μινοξιδίλη όμως χώρις Propylene-Glycol, για να μην μου προκαλέσει shedding απο την διακοπή της. [Ερώτηση β)]

Ελπίζω, να υπάρξει η κατάληλη αναταπόκριση από τους συνφορουμίτες και στα 2 ερωτήματα ιδίως στο α) που έχει μείνει αδιευκρίνιστο εδώ και πολύ καιρό, γιατί έχω πραγματικά απελπιστεί.

Ευχαριστώ

βλεπεις βελτιωση της καταστασης με rogaine foam εναντι του regaine?
δοκιμασε και ενα σαμπου κετοκοναζολης αν δεν το εχεις ηδη κανει
 

DHTwarrior

New Member
@Kapamarou

Οχι, βελτίωση! Μετα από τη θεραπεία που μου πρότεινε είδα αποτελέσματα (είχα σταματήσει τη μινοξιδίλη) ειδίως με το Frezyderm είδα αποτελέσματα δηλαδή δεν υπήρχαν νιφάδες που να φεύγουν με μαλλιά (βέβαια ποτέ δεν είχα φαγούρα ή κοκκινίλα). Αυτή τη στιγμή όμως αφού ξεκίνησα Regain Foam το πρόβλημα επανυλθε + shedding !
[To Regain Solution εχει Propylene-Glycol, το Foam όμως όχι (έχει όμως Glycerol, Propane και Polysorbate-60] δε ξέρω κατα πόσον αυτά μπορεί να επηρεάζουν..

'Αποψη για το Ερώτημα α)?
Ευχαριστώ
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
DHTwarrior είπε:
α) Τα μαλία τα οποία χάνονται λόγω σμηγματορροϊκής δερματίτιδας επανέρχονται ??? (αναφέρθηκε οτι λόγω της σμηγματορροϊκής πέρνανε σε τελογενή κατάσταση)

β) Η χρήση μινοξιδίλης αναφέρθηκε οτι επιβαρύνει την σμηγματορροϊκή δερματίτιδα συγκεκριμένα λόγω του Propylene-Glycol. Ευσταθεί δηλαδη θεραπεία κατά της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας με τα shampoo που αναφέρονται παραπάνω και συνέχιση της μινοξιδίλης όμως χώρις Propylene-Glycol.

Καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

α) Αυτό κανείς δεν το ξέρει, ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα. Όπως και να έχει πρέπει πρώτα απ όλα να επικεντρωθείς στην θεραπεία της ΣΔ και μετά για ΑΑ.

β) Πάρε σαμπουάν κετοκοναζόλης από φαρμακείο (όπως το libroman 2%) , και ένα πράσινο σαπούνι (λόγο ήπιων συστατικών) από σουπερ μαρκετ για καθημερινό λούσιμο. Αν δεν σε "πιάσει" το σαμπουάν για ΣΔ, μπορείς να δοκιμάσεις και κρέμα κετοκοναζόλης, που ειναι πιο αποτελεσματική.
Εννοείτε δεν βάζεις οτιδήποτε σαμπουάν / λοσιόν που έχει PG. Και τα περισσότερα προιόντα styling τα οποία έχουν PG να τα βάζεις με προσοχή (αν χρησιμοποιείς), για να μην ακουμπάνε καθόλου το δέρμα του κεφαλιού.
 

DHTwarrior

New Member
Δηλαδή, δεν πρέπει να συμπεριλάβω μαζί με shampoo κετοκοναζόλης μινοξιδίλη ενοιείται χωρίς PG? Πρέπει, δηλαδή να περιμένω ένα μήνα περίπου να εξαφανιστόυν τα συμπτώματα και πάλι ξανά μίνοξ (βρίσκομαι στην Τρίτη βδομάδα χρήσης μίνοξ και έχει ξεκινήσει το shedding)..

Υπάρχουν εμπειρίες από άλλους συνφορουμίτες αν τα μαλία τα οποία χάνονται λόγω σμηγματορροϊκής δερματίτιδας επανέρχονται ?

Ευχαριστώ
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
DHTwarrior είπε:
Δηλαδή, δεν πρέπει να συμπεριλάβω μαζί με shampoo κετοκοναζόλης μινοξιδίλη ενοιείται χωρίς PG? Πρέπει, δηλαδή να περιμένω ένα μήνα περίπου να εξαφανιστόυν τα συμπτώματα και πάλι ξανά μίνοξ (βρίσκομαι στην Τρίτη βδομάδα χρήσης μίνοξ και έχει ξεκινήσει το shedding)..

Εννοούσα να δώσεις περισσότερο βάση στην ΣΔ. Μπορείς να κάνει παράλληλα και θεραπεία για ΑΑ, αλλά χωρίς την ΣΔ να είναι εκτός, μην περιμένεις πολλά.
 

peter13

Member
παιδια εγω εχω ΣΔ απο περσυ τον σεπτεμβρη εχω επισκευτει μια δερματολογος στο νοσοκομειο του συγγρου η οποια εχει εξιδηκευση στα μαλλια και μου εχει δωσει μια λοσιον για την ΣΔ με propiosalic-butavate-dactarin-glycerin-propelene glycol.και τωρα διαβαζω εδω πως αυτο δεν κανει να το βαζουμε...την χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα αυτην και τις υπολοιπες μερες τα 2 μπουκαλακια της ducray,βλεπω καποια βελτιωση αλλα εχω ακομα τριχοπτωση,θα μπορουσε να με συμβουλεψει καποιος καποια αλλη λυση?επισης μου ειπε η ΣΔ ειναι ανδρογενετικου τυπου...δλδ σχετιζετε με ΑΑ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
peter13 είπε:
παιδια εγω εχω ΣΔ απο περσυ τον σεπτεμβρη εχω επισκευτει μια δερματολογος στο νοσοκομειο του συγγρου η οποια εχει εξιδηκευση στα μαλλια και μου εχει δωσει μια λοσιον για την ΣΔ με propiosalic-butavate-dactarin-glycerin-propelene glycol.και τωρα διαβαζω εδω πως αυτο δεν κανει να το βαζουμε...την χρησιμοποιω 2 φορες την εβδομαδα αυτην και τις υπολοιπες μερες τα 2 μπουκαλακια της ducray,βλεπω καποια βελτιωση αλλα εχω ακομα τριχοπτωση,θα μπορουσε να με συμβουλεψει καποιος καποια αλλη λυση?επισης μου ειπε η ΣΔ ειναι ανδρογενετικου τυπου...δλδ σχετιζετε με ΑΑ?

το propiosalic ειναι κορτιζονουχο και η μακροχρονια του χρηση προκαλει λεπτυνση στην επιδερμιδα του τριχωτου !!!ναι μεν θα σου περασει η ΣΔ αλλα θα επανελθει δρημυτερη σε λιγο καιρο!!ναι η ΣΔ σχετιζεται με την Α/Α το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω, μονο που εγω τωρα βαζω fungoral σαμπουαν και πρασινο σαπουνι!!
 

peter13

Member
παιδια η propolene glycol διαβασα δεν βοηθαει στο σμιγμα,εμενα μου χει δωσει η δερματολογος μου μια lotion φτιαχτη απο το φαρμακειο με glycerin ,propiosalic , glycerin , dactarin και propelene glycol...να παω στο φαρμακειο να φτιαξω την ιδια χωρις glycol ξ΄να ξεκινησω κατι αλλο?βασικα η propolene glycol σε τι βοηθαει?
 

MANKAR

Active Member
peter13 είπε:
Το πράσινο σαπούνι κάνει δουλειά;ποιο περνεις;


κανει δουλεια για την λυπαροτητα και ειδηκα στα καθημερινα λουσιματα διοτι ειναι φιλικο με το δερμα του τριχωτου!!απο μαρκες υπαρχουν πολλα εγω βαζω το ''αρκαδι''.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
peter13 είπε:
Το πράσινο σαπούνι κάνει δουλειά;ποιο περνεις;


κανει δουλεια για την λυπαροτητα και ειδηκα στα καθημερινα λουσιματα διοτι ειναι φιλικο με το δερμα του τριχωτου!!απο μαρκες υπαρχουν πολλα εγω βαζω το ''αρκαδι''.

Πες τους MANKAR και για την μάσκα μαλλιών που φτιάχνεις.. μη τα κρατάς όλα για την πάρτη σου :dodgy:
 

kineas

New Member
Διάβασα όλες τις καταχωρήσεις, δεν είδα ένα συγκεντρωτικό μήνυμα και είπα να κάνω ένα. Αν θεωρεί ο διαχειριστής ότι θα πρέπει να μεταφερθεί αλλού ας το κάνει.
Πολλοί παράγοντες έχουν ενοχοποιηθεί για την εμφάνιση της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας, μεταξύ των οποίων ορμονικοί, γενετικοί και περιβαλλοντικοί. Επιδεινώνεται συνήθως από τις μεταβολές του καιρού, τις αλλαγές των εποχών, το στρες και την κούραση. Φαίνεται πως εμπλέκεται ένας λιπόφιλος μύκητας, το Pityrosporum ovale, και ενδεχομένως η νόσος είναι μια «απάντηση» στο μύκητα αυτό.
Η ΣΔ μπορεί να εκδηλωθεί σε πολλές διαφορετικές περιοχές του σώματος. Τυπικά δημιουργείτε σε λιπαρές περιοχές του δέρματος. Οι περιοχές που επηρεάζονται συνήθως περιλαμβάνουν το τριχωτό της κεφαλής, τα φρύδια, τα βλέφαρα, τις ρινικές πτυχές, τα χείλη, την περιοχή πίσω από τα αυτιά.
Γενικά, τα συμπτώματα της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας περιλαμβάνουν:
• Δερματικές βλάβες • Πλάκες σε μια μεγάλη έκταση
• Λιπαρές περιοχές δέρματος
• Δερματικές φολίδες - λευκές σαν νιφάδες ή υποκίτρινες, λιπαρές και κολλώδεις - "πιτυρίδα"
• Κνησμό - ο κνησμός μπορεί να επιδεινωθεί εάν υπάρχει μόλυνση
• Ήπια ερυθρότητα • Απώλεια τριχών
Το 2008 ο δερματολόγος ΝΣ ανακοίνωσε ότι η ΣΔ είναι ταυτόσημη με την ψωρίαση.
Άρα η ΣΔ είναι ήπια ψωρίαση.
( Χαρακτηριστικό της ψωρίασης είναι οι πλάκες σους αγκώνες, ενώ ένας καλός γιατρός θα ελέγξει ακόμα και τα νύχια των ποδιών για να σιγουρευτεί για τον ασθενή του. Και βέβαια η ψωρίαση αν και ηχητικά μοιάζει ΔΕΝ έχει σχέση με την ψώρα)
Φυσικά δεν είναι κολλητική /μεταδοτική ούτε η ΣΔ ούτε η Ψωρίαση.
Οι δερματολόγοι δεν έχουν συμφωνήσει αν είναι ταυτόσημες η όχι.
Παραταύτα όμως η θεραπεία όπως όλες οι θεραπείες περιλαμβάνουν μια αγωγή κρούσης και μια αγωγή συντήρησης είτε είναι ταυτόσημες είτε όχι .
Καταρχάς έχει παρατηρηθεί για τους περισσότερους ότι το καλοκαίρι είναι σε ύφεση και ότι το αλκοόλ επιδεινώνει την κατάσταση.
Σε περιόδους έξαρσης χρησιμοποιούνται ειδικά σαμπουάν(τα περισσότερα έχουν αναφερθεί) αλλά όπως λένε και οι οδηγίες τους στο κουτί τους για περιορισμένο χρονικό διάστημα.(Εξάλλου με την συνεχή χρήση υπάρχει πιθανότητα να μην επιδρά πλέον)
Μετά θα πρέπει να βρεθεί ένα σαμπουάν συντήρησης .
Για το πρόσωπο θα πρέπει να υπάρχει μια ενυδατική κρέμα, μια κρέμα συντήρησης/αγωγής(π.χ elidel) και κάτι δυνατό για την έξαρση(π.χ μίγμα propiogenta -dactador η μίγμα rettavate-aquatherm. Καλύτερα να είμαι μίγμα παρά μόνο μια κρέμα)
Αυτά διαφέρουν ανάλογα με τον γιατρό.
Επίσης οι εταιρείες έχουν κάνει πρόοδο στις καλλυντικές κρέμες(όχι αλοιφές) που μπορούν να βοηθήσουν αλλά θα πρέπει καθένας να ανακαλύψει αυτήν την κρέμα που του πάει.
Όλα τα παραπάνω είναι τοπικές λύσεις, για καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει να υπάρξουν χάπια.
Τέλος να θυμίσω ότι είμαστε στο 2012 και όχι στο 1950, δεν μπορεί να γίνει διάγνωση σε δερματοπάθεια μέσω μηνυμάτων, αλλά πρέπει να υπάρχει επίσκεψη σε καλό γιατρό . (Πιστέψτε με ΔΕΝ είναι όλοι οι γιατροί το ίδιο).
Αυτό που μπορεί να βοηθήσει το forum είναι να πάτε στο γιατρό ψυλλιασμένοι, με ένα γραπτό σημείωμα με τις ερωτήσεις σας(για να μην της ξεχάσετε) και κυρίως να μην ντρέπεστε να ρωτάτε. ΔΕΝ είναι θεοί..
Οι απόψεις μου είναι ότι δεν υπάρχει οριστική θεραπεία (απλά ύφεση και επιδείνωση).
Μακάρι να κάνω λάθος!
Βέβαια σε μια συζήτηση που είχα κάνει με ένα δερματολόγο για θέματα δέρματος και μαλλιών με έβαλε στην σωστή μου θέση και την απάντηση του καλό είναι τη θυμόμαστε όλοι.
Φίλε μου, μου είπε, αυτά που αναφέρεις είναι προβλήματα αισθητικής, δεν είναι προβλήματα επιβίωσης...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Πολύ ωραίο το post σου kinea μπράβο αδερφέ.
Ένα που έχω καταλάβει αλλα και δεν έχω καταλάβει μαζί είναι το εξής.. Η ανδρογενή αλωπεκία συνδέεται άμεσα με δερματοπάθειες.. Πέρα από το γονίδιο κλπ, η αλωπεκία φέρνει δερματοπάθειες η όχι? Δλδ έχω ακούσει κάποιοι που δεν είχαν θέμα με α/α εκδήλωσαν τριχόπτωση λόγο δερματικής ασθένειας.. αλλά στην πορεία με κάποια σαμπουαν και θεραπείες την "δάμασαν" αλλά δεν την εξαφάνισαν να τονίσω.. Απλά αυτό που ρωτάω είναι ότι στην περίπτωση α/α κάνει την εμφάνιση της ήπια η μεγάλου βαθμού δερματοπάθεια? Η θα την έκανε έτσι και αλλιώς και πάλι θα είχαμε πρόβλημα? Επειδή Ξέρω ότι είναι ένα περίεργο σύμπλεγμα α/α και δερματικά θέματα.
 

MANKAR

Active Member
εμενα παντως μεσο δερματικων παθησεων που δεν εχω καταπολεμησει ακομα και με βασανιζουν χρονια εκδηλωθηκε η τριχοπτωση μου!!!εγω πηστευω οτι συνδεεται αμεσα με την α/α !!!αν βρεθει η λυση πηστευω θα φυγουν και τα δερματικα προβληματα!!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
εμενα παντως μεσο δερματικων παθησεων που δεν εχω καταπολεμησει ακομα και με βασανιζουν χρονια εκδηλωθηκε η τριχοπτωση μου!!!εγω πηστευω οτι συνδεεται αμεσα με την α/α !!!αν βρεθει η λυση πηστευω θα φυγουν και τα δερματικα προβληματα!!!

όντος έχεις δίκιο.. κάπου εκεί έχω καταλήξει και εγώ. Να σημειώσω ότι το δέρμα μου στο κεφάλι σε μερικά σημεία ήταν ελαφρός ερυθρό, εδώ και ένα μήνα που παίρνω φινα έχει αρχίσει και ασπρίζει, δλδ έρχεται στο χρώμα του δέρματος πιο λευκό. Αρα έχει σίγουρα να κάνει με dht
 
Μπλουζα