Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

vag25

Well-Known Member
comrade είπε:
Σ ευχαριστω πολυ φιλε για την αμεση απαντηση.
Κι αλλη μια ερωτηση, πόσες φορες τη βδομαδα να τα χρησιμοποιησω?

Αναλογα. 2-3 το πολυ εκτος απο το selsun που εγω το χρησιμοποιουσα καθε μερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
φιλε εγω θα σου προτηνα fungoral για την ΣΔ ειναι το μονο που σε εμενα εκανε δουλεια για την ΣΔ!!!
 

seha

New Member
πρωσωπικα εχω φοβερα λιπαρο δερμα και συχνα κανω και ΣΔ, παραλληαλα εχω και προβλημα τριχοπτωσης οπως οιπερισσοτεροι. Στις περιπτωσεις αυτες ποια θεραπεια ενδυκνειται για την ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ?? απο το οσα διαβασα εδω σκεφτομαι για την κρεμα fungoraλ καθημερινα και τρικομιν. πρωσωπικα βαζω και αμπουλες που μου συστισε ο δερματολογος μου αλλα θελω να τις αποφυγω .αν παρω και φυναστεριδη (πραγμα που φοβαμαι) θα ειμαι καλυμμενος?? αναζητω την δραστικοτερη θεραπεια για τριχοπτωση που δεν θα επιβαρυνει με λιπαροτητα το μαλλι και δεν θα επιτινει την ΣΔ.
Αναμενω ις απαντησεις σας.
 

MANKAR

Active Member
seha είπε:
καποια απαντηση?????

αφου εχεις πολυ λυπαρο δερμα θα μπορουσες να χρισημοποιεις ενα πρασινο σαπουνι το οποιο ειναι παρα πολυ καλο για την λυπαροτητα και δεν ειναι και επιβαρυντικο για την τριχοπτωση σου καθως ειναι πολυ φιλικο με το δερμα του τριχωτου!!αυτο σε συνδοιασμο με το φουνγκοραλ εμενα μου μειωσαν πολυ την τριχοπτωση ειμαι σε νορμαλ πλαισια προς το παρον!!
 

seha

New Member
ευχαριστω. κατι ομως για regrowth τι θα μου προτεινες? για τι φινα ποια η γνωμη σου?
 

MANKAR

Active Member
seha είπε:
ευχαριστω. κατι ομως για regrowth τι θα μου προτεινες? για τι φινα ποια η γνωμη σου?

για την φινα δεν γνωριζω κατι διοτι δεν εχω χρισημοποιησει ποτε!!!για επανεκφυση υπαρχει η μινοξιδιλη αλλα εγω την εβαλα 6 μηνες δεν μου εκανε πολλα και μου χειροτερευε την ΣΔ , περιμενω να βγει τιποτα καινουριο πιο αποτελεσματικο και μονιμο!!!:angel::angel:
 

seha

New Member
MANKAR είπε:
seha είπε:
καποια απαντηση?????

αφου εχεις πολυ λυπαρο δερμα θα μπορουσες να χρισημοποιεις ενα πρασινο σαπουνι το οποιο ειναι παρα πολυ καλο για την λυπαροτητα και δεν ειναι και επιβαρυντικο για την τριχοπτωση σου καθως ειναι πολυ φιλικο με το δερμα του τριχωτου!!αυτο σε συνδοιασμο με το φουνγκοραλ εμενα μου μειωσαν πολυ την τριχοπτωση ειμαι σε νορμαλ πλαισια προς το παρον!!

αγορασα πρασινο σαπουνι. μπορεις να μου πεις πως το χρησημοποιεις? θα κανω σαπουναδα με το σαπουνι και θα πλενω τα μαλλια? αντικαθιστα δλδ το σαμπουαν? και αυτο που αγορασα ειναι γνησιο σαπουνι απο λαδι ελιας. ειναι ok?
 

MANKAR

Active Member
seha είπε:
MANKAR είπε:
seha είπε:
καποια απαντηση?????

αφου εχεις πολυ λυπαρο δερμα θα μπορουσες να χρισημοποιεις ενα πρασινο σαπουνι το οποιο ειναι παρα πολυ καλο για την λυπαροτητα και δεν ειναι και επιβαρυντικο για την τριχοπτωση σου καθως ειναι πολυ φιλικο με το δερμα του τριχωτου!!αυτο σε συνδοιασμο με το φουνγκοραλ εμενα μου μειωσαν πολυ την τριχοπτωση ειμαι σε νορμαλ πλαισια προς το παρον!!

αγορασα πρασινο σαπουνι. μπορεις να μου πεις πως το χρησημοποιεις? θα κανω σαπουναδα με το σαπουνι και θα πλενω τα μαλλια? αντικαθιστα δλδ το σαμπουαν? και αυτο που αγορασα ειναι γνησιο σαπουνι απο λαδι ελιας. ειναι ok?

κανεις αφρο στο χερι σου και μετα το απλωνεις στο τριχωτο καικανεις λιγο μασαζ!!ναι ειναι οκ , το πρασινο σαπουνι ειναι απο λαδι ελιας!!!οταν το χρισημοποιησεις πεςμας εντυπωσεις!!!μπορεις να λουζεσαι με αυτο καθε μερα!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Παιδιά, εγώ δεν έχω ΣΔ αλλά αυξημένη λιπαρότητα... Και είδα μια μικρή βελτίωση με Bedadine (!)
 

tseles

New Member
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
tseles είπε:
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?

Στην ΣΔ σε πιάνει φαγούρα και όταν ξύνεσε μερικές τρίχες φεύγουν με κολημένο στην άκρη τους σμήγμα, σαν πολυ μικρο σπυράκι / πύον.
 

MANKAR

Active Member
tseles είπε:
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?

επισης οταν τα χρισημοποιεις και εμφανιζονται κοκκιναδες σημενει οτι δεν πρεπει να τα βαζεις και πρεπει να χρισημοποιησεις κατι πιο φιλικο στο δερμα π.χ. πρασινο σαπουνι η΄ενα σαμπουν με ph 5.5 .
 

tseles

New Member
MANKAR είπε:
tseles είπε:
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?

επισης οταν τα χρισημοποιεις και εμφανιζονται κοκκιναδες σημενει οτι δεν πρεπει να τα βαζεις και πρεπει να χρισημοποιησεις κατι πιο φιλικο στο δερμα π.χ. πρασινο σαπουνι η΄ενα σαμπουν με ph 5.5 .


Ναι, αυτό έκανα, πήρα σαπουνάκι πράσινο και δοκίμασα και ένα άλλο σαμπουάν με μέλι κ γάλα και όλα εντάξει τώρα!
Οπότε λες να υπήρχε αλληλεπίδραση των συστατικών των σαμπουάν με κάτι από την τρετινοΐνη/ σπιρολακτόνη που βάζω τοπικά? (γιατί με τη μινοξιδίλη δύο χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ ερεθισμό λόγω σαμπουάν)
 

MANKAR

Active Member
tseles είπε:
MANKAR είπε:
tseles είπε:
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?

επισης οταν τα χρισημοποιεις και εμφανιζονται κοκκιναδες σημενει οτι δεν πρεπει να τα βαζεις και πρεπει να χρισημοποιησεις κατι πιο φιλικο στο δερμα π.χ. πρασινο σαπουνι η΄ενα σαμπουν με ph 5.5 .


Ναι, αυτό έκανα, πήρα σαπουνάκι πράσινο και δοκίμασα και ένα άλλο σαμπουάν με μέλι κ γάλα και όλα εντάξει τώρα!
Οπότε λες να υπήρχε αλληλεπίδραση των συστατικών των σαμπουάν με κάτι από την τρετινοΐνη/ σπιρολακτόνη που βάζω τοπικά? (γιατί με τη μινοξιδίλη δύο χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ ερεθισμό λόγω σαμπουάν)

ναι πιθανον να υπηρχε αλληλεπιδραση μεταξυ αυτων!!
 

toxotis18

Member
[amquote]
tseles είπε:
MANKAR είπε:
tseles είπε:
Πώς θα καταλάβω αν έχω Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα? Παρατηρώ ξηροδερμία λόγω της μινοξιδίλης αλλά τελευταία και κοκκινίλες στο κεφάλι.

Αν βάλω κάποιο σαμπουάν (ultrex/ head &shoulders ή ακόμη και το fungoral ) τότε παρατηρώ κάτι το αξιοσημείωτο: μέσα σε 30 δευτερόλεπτα από την επαφή του σαμπουάν με την επιδερμίδα του κεφαλιού ξεκινάει ένα "κάψιμο" και έντονος ερεθισμός με αποτέλεσμα να επιδυνώνεται το κοκκίνισμα. Με κορτιζόνη υποχωρούν οι κοκκινίλες. Δεν είναι περίεγο?

επισης οταν τα χρισημοποιεις και εμφανιζονται κοκκιναδες σημενει οτι δεν πρεπει να τα βαζεις και πρεπει να χρισημοποιησεις κατι πιο φιλικο στο δερμα π.χ. πρασινο σαπουνι η΄ενα σαμπουν με ph 5.5 .


Ναι, αυτό έκανα, πήρα σαπουνάκι πράσινο και δοκίμασα και ένα άλλο σαμπουάν με μέλι κ γάλα και όλα εντάξει τώρα!
Οπότε λες να υπήρχε αλληλεπίδραση των συστατικών των σαμπουάν με κάτι από την τρετινοΐνη/ σπιρολακτόνη που βάζω τοπικά? (γιατί με τη μινοξιδίλη δύο χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ ερεθισμό λόγω σαμπουάν)
[/amquote] το πρασινο σαπουνι και οποιοδηποτε φυτικο σαπουνι (χωρις επιφανειοδραστικα -SLS/SLES κ.λ.π.) εχει ph του τουλαχιστον 8.5...η τρετινοινη ειναι ειναι εξαιρετικα ερεθιστικη για το δερμα,το γραφει και το φυλλαδιο χρησης της!Δεν ειναι θέμα αλληλεπριδρασης αλλα κατα πασα πιθανοτητα σου εχει κανει το scalp "κιμά"....και ερεθιζεται ακομα και οταν πεφτει πανω νερο!Η κορτιζονη σε βοηθα γιατι μειωνει αυτη την φλεγμονη!
 

vag25

Well-Known Member
toxotis18 είπε:
το πρασινο σαπουνι και οποιοδηποτε φυτικο σαπουνι (χωρις επιφανειοδραστικα -SLS/SLES κ.λ.π.) εχει ph του τουλαχιστον 8.5...η τρετινοινη ειναι ειναι εξαιρετικα ερεθιστικη για το δερμα,το γραφει και το φυλλαδιο χρησης της!Δεν ειναι θέμα αλληλεπριδρασης αλλα κατα πασα πιθανοτητα σου εχει κανει το scalp "κιμά"....και ερεθιζεται ακομα και οταν πεφτει πανω νερο!Η κορτιζονη σε βοηθα γιατι μειωνει αυτη την φλεγμονη!

Χρησιμοποιω πρασινο σαπουνι με λεβαντα και κανει καλο στο κεφαλι μου.Βεβαια εχει οντως ph 7-9.
Eιναι πολυ κακο αυτο για το scalp?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Χρησιμοποιω πρασινο σαπουνι με λεβαντα και κανει καλο στο κεφαλι μου.Βεβαια εχει οντως ph 7-9.
Eιναι πολυ κακο αυτο για το scalp?

Μια χαρά είναι ph των φυτικών σαπουνιών φίλε. Από 9 και πανω γίνετε ερεθιστικό για το δέρμα (και όχι σε όλους). 1000 φορές να χρησιμοποιήσεις κάποιο φυτικό σαπούνι με "υψηλό" Ph παρά ένα σαμπουάν τίγκα στα χημικά με neutral ph.

Αν το χρησιμοποιείς και δεν σε ερεθίζει τότε μια χαρά είναι για το δέρμα σου.
 
Μπλουζα