Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Hairboost

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

skeptikistis είπε:
απο οσα εχω δει τα χειροτερα αποτελεσματα ειναι σε ατομα που εχουν μαλλι που εχει αραιωσει και η τριχα εχει αδυνατισει (σε παχος)
αυτος ο συνδυασμος (νομιζω εχεις και τα 2 απο τις φωτος στο θεμα σου) εινια κατα την δικη μου "εμπειρια" μεσα απο τα φορουμς recipe for disaster γιατι εχει δυσκολιες τις παρακατω.
1. Μεγαλος κινδυνος shockloss, εκθετικα μεταλυτερος σε σχεση με τους υπολοιπους
2. πολυ δυσκολο να ¨δεσει η Hairline" με το υπολοιπο γιατι θα σου φυτεψουν χοντρες τριχες μπροστα και θα φαινεται η διαφορα με τις πιο πισω.
3. Εχεις πολυ καλες πιθανοτητες να προχωρησει η φαλακρα παρα τη φινα, οποτε θες πιο συντηρητικη προσεγγιση απο μεταμοσχευση οταν εισαι 2ν.

Αυτα, φιλικα :)
δηλαδη εγω που εχω diffuse thinner που ξεκιναει απο την κορυφη και προχωραει προς την χερλαιν πρεπει να περιμενω μεχρι να μου πεσουν ολα τα μαλλια για να κανω καλη μεταμοσχευση ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

δεν ειπα καπου κατι τετοιο.
Δεν εισαι ομως σε καμμια περιπτωση καλος υποψηφιος, ουτε θα γινεις μαλλον. :p Το να περιμενεις να πας nw7 δε θα σε κανει καλυτερο υποψηφιο
 

Hairboost

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

skeptikistis είπε:
δεν ειπα καπου κατι τετοιο.
Δεν εισαι ομως σε καμμια περιπτωση καλος υποψηφιος, ουτε θα γινεις μαλλον. :p Το να περιμενεις να πας nw7 δε θα σε κανει καλυτερο υποψηφιο
slide_hairlossscale.jpg

Ποιοι ειναι καλοι υποψηφιοι ?
 

LOK

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Οι 6 της oceanic που είναι μαζί μου στο Lost... :tease: :eek:fft:

Νομίζω οτι το καλύτερο για υποψήφιοι είναι το pattern 2 και το pattern 5.
 
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Boost με διαφορα το 2 ειναι το καλυτερο, το "clean recession" (Καθαρη οπισθοχωρηση (??) της hairline) ειναι το καλυτερο pattern που μπορει να εχει καποιος.
Μετα θα ελεγα το 3 για μικρα NW (γιατι του μενει το hl και απο πισω μπορεις να κανεις πιο αραιο μαλλι κ μακρυτερο)
Μετα το 5, και τελευταιο με διαφορα το 4 που ειναι και η αραιωση σε ολο το κεφαλι, εκει δε μπορεις να φυτεψεις αναμεσα, οτι και να σου πουνε οποιος γιατρος και να φυτεψει αναμεσα, shockloss θα εχεις.
 

g-tsak

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω κάτι σχετικό με την εικόνα και την περιπτωσή μου... έχω μια (σχεδόν) σταθερή αραίωση (όπως το γράφω - σταθερό μπιφτέκι) στο vertex. όμως τον τελευταίο χρόνο απο το vertex πάει προς το μπροστά ΜΟΝΟ απο την αριστερή μεριά!! και μου έχει χαλάσει, ας πούμε, την αριστερή χωρίστρα. στην εικόνα που κατατάσσομαι;;
είμαι κατάλληλος για μεταμόσχευση;; (με βάλατε σε σκέψεις πάνω που έχω ψιλοκαταλήξει, αχ skeptikisti!!)...
κάτι άλλο ... επειδή σκέφτομαι και εγώ για hdc να τους πω ότι είμαι μέλος του forum για να μου πουν για τα δωρεάν μεταφορικά και τη διαμονή(και το φαγητό :Ρ )...
πάντως απο όσα έχω διαβάσει και καταλάβει σε σένα dance το ρίσκο 8α είναι πολύ μικρότερο για shockloss καθώς θαρρώ ότι έχεις φύγει απο την φάση της τριχόπτωσης (όπως λες) και αφετέρου λόγω ηλικίας... αλλά σωστά κάνει και ο skeptikistis και σου κάνει αναφορά... απλά εγώ την αποψή μου τη στηρίζω στα κριτήρια που σου ανέφερα.
 

Mouratidis

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Αυτο που μου κανει εντυπωση εμενα απο τα consultation aυτα του danceword ειναι οτι ο cole ειναι καθετος για το schockloss ενω η HDC και Bisanga ισχυριζονται οτι το ρισκο ειναι μικρο,απο οτι εχω καταλαβει. Αν υποθεσουμε οτι οι δυο τελευταιοι διδακτηκαν καποτε στον πρωτο αυτο σημαινει οτι ειτε: 1. Οι μαθητες εχουν ξεπερασει κατα πολυ τον δασκαλο τους ειτε 2. Οι δυο τελευταιοι μας παραμυθιαζουν στην προσπαθεια τους να πωλησουν
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Πάντως εγώ έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω αν θα προχωρήσω ακόμη. Μια μεταμόσχευση σε στιγματίζει για πάντα, τα λεφτά πάρα πολλά ειδικά με όσα ζούμε αυτές τις ημέρες στην χώρα μας, το αποτέλεσμα αν ειναι φτωχό θα στεναχωρηθώ όσο δεν πάει, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Σε αυτά που έχω καταλήξει ειναι πως το crown έχει αρκετά μαλλιά ακόμη και δεν πρέπει να το πειράξω. Τα κάπως αραιωμένα μαλλιά διατηρούνται με τα χίλια ζόρια απο τα φάρμακα, και το ρίσκο για shockloss ειναι τεράστιο κατ εμέ. Και ο Σαπίρο το είπε, και ο Χάσον είπε να μην το πειράξω, και ο Κόλ και ο Ραχάλ. Πιστεύω 2500 grafts θα βελτιώσουν πολύ την Hairline μου.

Οι τελευταίες μου απορίες ειναι....

1. Τελικά ειμαι καλός ή κακός υποψήφιος για μεταμόσχευση. Νόμιζα το πρώτο μιας και σε μικρά nw γίνεται καλή δουλειά μιας και έχεις λίγο να καλύψεις.
2. Με ποιόν να συνεργαστώ άραγε απο πλευράς αξιοπιστίας και αποτέλεσματος?
3. Fue ή strip? Απέκλεια την πρώτη, ξενέρωσα και με το κατσαρό μαλλι τώρα και με το survival rate, αλλά και η ουλή ειναι ουλή.......
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σκεψου το εξης.
Οτι καποιοι κανουν μεταμοσχευση και φτανουν περιπου στο επιπεδο που εισαι τωρα. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

E πολυ μεγαλυτερο απο το δικο σου,αλλα θελω να πω οτι αλλοι ειναι πολυ ευχαριστημενοι με τετοιο μαλλι.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001 είπε:
Πάντως εγώ έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω αν θα προχωρήσω ακόμη. Μια μεταμόσχευση σε στιγματίζει για πάντα, τα λεφτά πάρα πολλά ειδικά με όσα ζούμε αυτές τις ημέρες στην χώρα μας, το αποτέλεσμα αν ειναι φτωχό θα στεναχωρηθώ όσο δεν πάει, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

Σε αυτά που έχω καταλήξει ειναι πως το crown έχει αρκετά μαλλιά ακόμη και δεν πρέπει να το πειράξω. Τα κάπως αραιωμένα μαλλιά διατηρούνται με τα χίλια ζόρια απο τα φάρμακα, και το ρίσκο για shockloss ειναι τεράστιο κατ εμέ. Και ο Σαπίρο το είπε, και ο Χάσον είπε να μην το πειράξω, και ο Κόλ και ο Ραχάλ. Πιστεύω 2500 grafts θα βελτιώσουν πολύ την Hairline μου.

Οι τελευταίες μου απορίες ειναι....

1. Τελικά ειμαι καλός ή κακός υποψήφιος για μεταμόσχευση. Νόμιζα το πρώτο μιας και σε μικρά nw γίνεται καλή δουλειά μιας και έχεις λίγο να καλύψεις.
2. Με ποιόν να συνεργαστώ άραγε απο πλευράς αξιοπιστίας και αποτέλεσματος?
3. Fue ή strip? Απέκλεια την πρώτη, ξενέρωσα και με το κατσαρό μαλλι τώρα και με το survival rate, αλλά και η ουλή ειναι ουλή.......

Εγω δεν καταλαβα γιατι εχεις μπει σε αυτο το διλλημα το αν εισαι καλος για μεταμοσχευση ή οχι.....και βεβαια εισαι.
Ποιος ειναι δηλαδη?........ο norwood 7?
 

koskar

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Από ότι αντιλαμβάνομαι το κυρίως πρόβλημα εστιάζεται στο shockloss, που απασχολεί σχεδόν όλους από εμας που σκεφτόμαστε την μεταμόσχευση.
Φαντάζομαι η πλειοψηφία εδώ στο forum και αδύνατη τρίχα έχει και αραίωση. Δεν είμαστε δυστυχώς στην κατάσταση του tropheus να επικτείνουμε την hairline προς τα κάτω, αλλά κυρίως να δημιουργήσουμε μια πύκνωση στις αραιωμένες περιοχές για πιο καλαίσθητο αποτέλεσμα. Οπότε είναι λογικό το shockloss να αποτελεί "εφιάλτη" για όλους μας...
Σε αυτές τις περιπτώσεις φαντάζομαι συστήνεται μια καλή φαρμακευτική αγωγή (φινα & μινοξ) και επιπλέον κατ' εμε θα προτιμούσα να έχει δημιουργηθεί μια αισθητή αραίωση ώστε να υπάρχουν εμφανείς περιοχές που θα μπορούν να μπουν τα νέα grafts χωρίς να τραυματίζουν τα υπάρχοντα. Βέβαια παντα θα υπάρχουν και απώλειες απλώς εδώ συζητάμε για το τελικό ισοζύγιο το οποίο θα πρέπει να βγεί θετικό.
 

LOK

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Να σου πώ κι εγώ την άποψή μου... Αν δεν είχα λεφτά, δε θα έκανα τίποτα... Πολλοί απο εμάς εδώ, λέμε 'μακάρι να ήμουν σαν τον danceworld_2001'. Μια χαρά φαίνεσαι προς το παρόν, και πιστεύω οτι το πρόβλημά σου δε φαίνεται στους γύρω σου...

Αν είχα λεφτά..., θα έφτιαχνα μόνο την hairline, όπως σου είπαν και οι περισσότεροι γιατροί. Δε θα την κατέβαζα υπερβολικά, μία φυσιολογική διόρθωση. Το crown θα το άφηνα για πολύ αργότερα και βλέπουμε...

Για strip ή fue... ειλικρινά δεν ξέρω... Σίγουρα δε μου αρέσει καθόλου η ουλή... Μάλλον προς fue γέρνω, αλλα με πολύ πολύ ψάξιμο...
 

MENIOS06

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Έχω κάνει 2 προσθετικές στην DHI το 2003 και το 2004, την 1η με στριπ και τη 2η με FUE. Τώρα είμαι 33. Είχα μεγαλύτερο πρόβλημα από εσένα μπροστά. Το θέμα είναι πιστεύω να σκέφτεσαι με προοπτική. Που θα αραιώσεις, από την κάτοψη του κεφαλιού σου φαίνεται που υπάρχει αραίωση. Μπορείς να περιμένεις κατά τη γνώμη μου. Αυτό που θα σε συμβούλευα πάντως είναι να αφήσεις τους κροτάφους κτλ. Δεν τα παρατηρεί κανένας αυτά. Η καράφλα κάνει μπαμ μπροστά πρώτα, σε μεγαλώνει και τη βλέπεις και στον καθρεφτη και σου χαλά τη διάθεση. Έπειτα έρχεται η πατάτα στο πίσω μέρος αλλά είναι ανεκτή. Αν κάνεις κάτι θα είναι πύκνωση πίσω από τη μπροστινή γραμμή και να διατηρήσεις αυτή τη μύτη που έχεις στο μπροστινό μέρος και να μην έρθεις πιο μπροστά. Επίσης θα πρέπει να πάρεις απόφαση να αλλάξεις το χτένισμά σου και να τα κάνεις όλα μπροστά τα μαλλιά. Ουσιαστικά αυτό που θα πρέπει να εύχεσαι είναι να διατηρηθείς για χρονια σε μία σκάλα χειρότερη από ό,τι είσαι τώρα και πολύ καλά θα είσαι. Αυτά θα σε βοηθήσουν πιστεύω. Σκέψου με προοπτική.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μάλλον κάπως έτσι θα κινηθώ με αναμονή και παρατήρηση της αραίωσης. Πάντως αμα κάνω κάτι το μόνο σίγουρο ειναι πως δεν θα συνεργαστώ με άσχ**** χασ****ες απο Ελλάδα παρα μόνο με εξωτερικό.

MENIOS06 είπε:
Έχω κάνει 2 προσθετικές στην D** το 2003 και το 2004, την 1η με στριπ και τη 2η με FUE. Τώρα είμαι 33. Είχα μεγαλύτερο πρόβλημα από εσένα μπροστά. Το θέμα είναι πιστεύω να σκέφτεσαι με προοπτική. Που θα αραιώσεις, από την κάτοψη του κεφαλιού σου φαίνεται που υπάρχει αραίωση. Μπορείς να περιμένεις κατά τη γνώμη μου. Αυτό που θα σε συμβούλευα πάντως είναι να αφήσεις τους κροτάφους κτλ. Δεν τα παρατηρεί κανένας αυτά. Η καράφλα κάνει μπαμ μπροστά πρώτα, σε μεγαλώνει και τη βλέπεις και στον καθρεφτη και σου χαλά τη διάθεση. Έπειτα έρχεται η πατάτα στο πίσω μέρος αλλά είναι ανεκτή. Αν κάνεις κάτι θα είναι πύκνωση πίσω από τη μπροστινή γραμμή και να διατηρήσεις αυτή τη μύτη που έχεις στο μπροστινό μέρος και να μην έρθεις πιο μπροστά. Επίσης θα πρέπει να πάρεις απόφαση να αλλάξεις το χτένισμά σου και να τα κάνεις όλα μπροστά τα μαλλιά. Ουσιαστικά αυτό που θα πρέπει να εύχεσαι είναι να διατηρηθείς για χρονια σε μία σκάλα χειρότερη από ό,τι είσαι τώρα και πολύ καλά θα είσαι. Αυτά θα σε βοηθήσουν πιστεύω. Σκέψου με προοπτική.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

7) MICHALIS HAIR RESTORATION CLINIC (MHRC) - Dr. Michalis Georgiou

Σε ευθυγράμμιση και με τις άλλες προτάσεις, ο εν λόγω γιατρός μου προσφέρει 2500 grafts σε strip με κόστος 6.000 €. Παρέχει δωρεάν διαμονή για όσες μέρες χρειαστεί να διαμείνω εκεί, μεταφορές απο και προς το αεροδρόμιο και τα αεροπορικά εισιτήρια. Εκτίμηση του πως δεν πρέπει να πειράξουμε το crown αλλά μονο κλείσιμο της hairline, αποκατάσταση των κροτάφων και λίγο πιο μέσα για πύκνωση σε ορισμένες ασύμμετρες περιοχές.
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Mouratidis είπε:
Αυτο που μου κανει εντυπωση εμενα απο τα consultation aυτα του danceword ειναι οτι ο cole ειναι καθετος για το schockloss ενω η HDC και Bisanga ισχυριζονται οτι το ρισκο ειναι μικρο,απο οτι εχω καταλαβει. Αν υποθεσουμε οτι οι δυο τελευταιοι διδακτηκαν καποτε στον πρωτο αυτο σημαινει οτι ειτε: 1. Οι μαθητες εχουν ξεπερασει κατα πολυ τον δασκαλο τους ειτε 2. Οι δυο τελευταιοι μας παραμυθιαζουν στην προσπαθεια τους να πωλησουν
Μαλλον δεν καταλαβε ακριβως ο danceworld τι του ειπε ο καθενας.Η αληθεια ειναι οτι το shock loss κανεις δεν μπορει να το προβλεψει,απο την αποψη οτι ενα κεφαλι μπορει ν αντιδρασει διαφορετικα σε δυο διαδοχικες επεμβασεις ακομα και στον ιδιο γιατρο με τις ιδιες συνθηκες.
Απο το shock loss πεφτουν ακομα και υγιεις τριχες μαζι με τις αδυναμες σαν αντιδραση εξαιτιας του τραυματος που δεχετε ουτως η αλλως η ληπτρια λογω της επεμβασης,μεχρι και παλαιοτερες μεταμοσχευμενες μπορει να πεσουν.Η διαφορα ειναι οτι εφοσον δεν γινετε διατρηση ενος παλαιοτερου θυλακα απο τον γιατρο οταν κανει τους υποδοχεις τοτε οι υγιεις τριχες που πεσαν εξαιτιας του shock loss θα ξαναβγουν σιγουρα λιγο πριν τις μεταμοσχευμενες.Δυστυχως οι αδυναμες τριχες που θα πεσουν δεν θα ξαναβγουν γιατι απλα ηταν να φυγουν ουτως η αλλως στο αμεσο διαστημα και επεμβαση να μην εκανες.
Οποτε σωστα του τα ειπαν ολοι,εξαιτιας του οτι και οι τρεις ειναι καλοι σ αυτο που κανουν ο cole του ειπε οτι υπαρχει παντα η πιθανοτητα να πεσουν προσωρινα καποιες προυπαρχουσες και η hdc με τον bissanga του παν και αυτοι αληθεια οτι απο το shock loss δεν θα χασει τριχα που δεν θα χανε ουτως η αλλως εξαιτιας της επεμβασης(εφοσον δεν υπαρχει διατρηση παντα).
Οποτε danceworld αυτο που θα πρεπει να κανεις,για μενα παντα, ειναι να ξυρισεις το κεφαλι πριν την επεμβαση οσο και να μην σου αρεσει για να εχει ο γιατρος την δυνατοτητα να βλεπει καθαρα τη ληπτρια σου σου οταν κανει τους υποδοχεις(χωρις να σημαινει πως αν δεν το κανεις δεν θα βλεπει,απλα τον βοηθας περισσοτερο ετσι),και τους επομενους τρεις μηνες να χρησιμοποιεις regaine και φιναστεριδη απο πριν για να τα βοηθησεις ν αντεξουν(παλι δεν ειναι σιγουρο,μπορει παλι ν αντιδρασουν στην επεμβαση και μ αυτα τα φαρμακα) η ν αραξεις να τ αφησεις να πεσουν και να περιμενεις τον επομενο κυκλο της τριχας για να βγουν λιγο πριν τα μεταμοσχευμενα.
Ακομα και στην δοτρια προκαλειτε shock loss αλλα εκει λογω του οτι οι τριχες ειναι μονιμες ξαναβγαινουν ολες 100% σε 3-4 μηνες μετα την επεμβαση και ειναι μαλλον απιθανο να εχεις απωλειες,εκτος και αν κανει το ραψιμο του στριπ ατζαμης και σε κεντισει.
 
Μπλουζα