Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα καραφλοπητοί φίλοι και συναγωνιστές της αλωπεκίας. Σκέφτομαι σοβαρά τον τελευταίο καιρό το ενδεχόμενο για μεταμόσχευση με κορυφαία κλινική του εξωτερικού προκειμένου να φτιάξω τους κροτάφους μου και να πυκνώσω ίσως ελάχιστα το vertex. Σύμφωνα με την κατάσταση μου, μιλάμε για ένα εύρος από 2000 – 3000 grafts. Έχω ήδη κάνει consultations με HASSON & WONG (strip), HDC (strip) και COLE (fue) με δεδομένα που με μπερδεύουν.

Κύριοι στόχοι μου είναι να επισκευάσω τους κροτάφους. Έχω μια τεράστια ασυμμετρία μεταξύ αριστερού και δεξιού κροτάφου, με τον δεξί να είναι αρκετά παραπάνω. Δεν θέλω Hairline 18χρονου αλλά μια συμβατή με την ηλικία μου και ίσως και λίγο παραπάνω αλλά με ικανοποιητική πυκνότητα. Είμαι σε κλίμακα 2v και έχω πρόβλημα κυρίως μπροστά αλλά μια πολύ πολύ μικρή αραίωση στο vertex. Θα με ενδιέφερε να πυκνώσω και το vertex. Θα προτιμήσω το strip καθαρά για λόγους κόστους και το μέγιστο μου budget δεν υπερβαίνει τα 10.000 €. Από Cole κακώς πήρα προσφορά γιατί δεν με ενδιαφέρει η FUE. Θα πάρω μερικές ακόμη προσφορές από τους τελευταίους καλούς που θα συμπληρώσουν το παζλ και θα σας τις παραθέσω. Με προβληματίζουν ωστόσο οι διφορούμενες απόψεις των ειδικών.

Συγκεκριμένα, η HDC προτείνει σε ένα session με strip την εξαγωγή και τοποθέτηση 3000 grafts. 2500 θα τοποθετηθούν μπροστά (φανταστείτε ότι τα 1500 μόνο θα πάνε στον δεξί κρόταφο. Τα 500 ανάμεσα στα υπάρχοντα μαλλιά στο vertex. Σε ερώτηση μου, ισχυρίζονται ότι δεν θα υπάρξει θέμα shockloss στο vertex. Το κόστος θα ανέλθει στα 8000 € με καλυμμένη διαμονή και εισιτήρια από και προς το νησί αλλά και τα οδικά.

Ο HASSON εκτιμά ότι θα χρειαστώ 4000 grafts και όλα μόνο στην hairline. Δεν θέλει να βάλω για την ώρα στο vertex. Εμένα μου φαίνεται υπερβολικό νούμερο 4000 grafts για το πρόβλημα μου και μόνο στην hairline, δεν αναζητάω και την πλέον απίστευτη πυκνότητα του κόσμου, μια ενδιάμεση λύση ανάμεσα σε πυκνότητα και κατέβασμα hairline, άσε μου το κόστος είναι μεγάλο, μιλάμε για 17,920.00 USD = 12,702.57 EUR. Καλύπτει μόνο ένα εισιτήριο να πάω, ούτε διαμονή ούτε τίποτα.

Τέλος, ο COLE με προβλημάτισε ακόμη περισσότερο. Λέει πως η δική του τεχνική πετυχαίνει μεγαλύτερη πυκνότητα με λιγότερα grafts. Έχει μια παραλλαγή της FUE. Προτείνει 800 – 1000 στην Hairline και 300 – 600 στο vertex. Εστίασε στο ότι δεν αφήνουν ουλή και πως όπου και να πάω, με το strip σίγουρα θα έχω ουλή, και είπε να μην βάλουμε μαλλιά ανάμεσα στα υπάρχοντα γιατί ο κίνδυνος για shockloss είναι τεράστιος και κανένας γιατρός στον κόσμο δεν είναι τόσο έμπειρος που να εξαλείψει το shockloss των παλιών μαλλιών. Ήταν κατηγορηματικός σε αυτό. Πες ότι πάω με το μέγιστο σενάριο του, μιλάμε για 1600 grafts με κόστος 8 £ το ένα, δηλαδή 12800 δολάρια δηλαδή 9070 €. Πανάκριβος ο τύπος για μόνο 1600 grafts που εμένα μου φαίνονται λίγα σε σύγκριση με τις ανταγωνιστικές προτάσεις. Δίνει και 5% έκπτωση λόγω απόστασης αλλά δεν καλύπτει τίποτα άλλο.

Εν κατακλείδι, για την ώρα έχουμε 3 προτάσεις. Ο ένας λέει 3000 (2500 μπροστά, 500 πίσω) και δεν υπάρχει θέμα shockloss ή ουλής, το κοστολόγιο καλό. Ο άλλος λέει 4000 που μου φαίνονται πολλά και χωρίς vertex σε ακριβή τελική τιμή, ενώ ο τελευταίος προτείνει 1600, φοβάται το shockloss και εμένα μου φαίνονται λίγα και ακριβά. Ποια είναι η γνώμη σας για την περίπτωση μου. Σε ποιους ακόμη γιατρούς να απευθυνθώ? Θα παραθέσω και πρόσφατες φωτογραφίες.


Στο ακόλουθο Link δείτε μερικές πρόσφατες φωτογραφίες μου:
http://imageshack.us/g/684/01052011205g.jpg/

Οι φωτογραφίες ειναι στο μπάνιο με δυνατό φως, επιπλέον φλάσ στην μηχανή για να φανεί το πρόβλημα ακόμη περισσότερο, ήμουν άλουστος 3 μέρες και κοντοκουρεμένος. Επίτηδες έγινε αυτό για να δώσω έμφαση στις προβληματικές περιοχές. Φρεσκολουσμένος και με όχι τόσο έντονο φως και απο κοντά φαίνομαι κλάσεις καλύτερος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Καλή επιτυχεία φίλε σε ότι και αν επιλέξεις. Από τις φώτο δεν φαίνεται ότι έχεις μεγάλο πρόβλημα όμως...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ φίλε μου Fenimore. Σίγουρα μεγάλο πρόβλημα δεν έχω, όμως με τον δεξί κρόταφο και την τεράστια αυτή ασυμετρία δεν νοιώθω τόσο καλά. Αχάριστος δεν θέλω να είμαι, υπάρχον άλλοι σε πολύ χειρότερη μοίρα απο εμένα. Συμβιβασμένος ειμαι με την εικόνα μου, τριχόπτωση δεν υπάρχει, θα ήθελα όμως να δώ μια καλύτερη εικόνα. Εσένα ποιά ειναι η άποψη σου? Θα χαρώ να ακούσω και τις απόψεις μάχου, τροφέα και πάνου όντας πολύ έμπειροι στο τομέα αυτό.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

εγω συμφωνα με την εμπειρια που εχω πιστευω οτι για το καλυτερο αποτελεσμα (για πυκνωση και ελαφρυ κατεβασμα της χερλαιν).....θελεις 2500-3000 μπροστα και 1000-1200 βερτεξ για να εισαι κομπλε για μια 7ετια τουλαχιστον.....

Παρε μια γνωμη απο ραχαλ και σαπιρο....που εινια πολυ καλοι γιατροι.....

Υ.Γ
4000 μπροστα που ειπε ο χασσον ειναι υπερβολικο.....
1500 μονο για τον δεξι κροταφο της hdc ειναι υπερβολικο....
1600 συνολικα που ειπε ο κοουλ.....εινια επισης υπερβολικα λιγα......δε θα δεις αυτο που θες.....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Πάνο, και εγώ στο σενάριο σου πιστεύω με 4000 μέγιστο για σούπερ αποτέλεσμα. Βέβαια και το σενάριο της HDC με 3000 το βλέπω ικανοποιητικό. 2500 μπροστά και 500 πισω, δεν ειναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα πίσω. Γιατί λές οτι ειναι υπερβολικοί για 1500 στον δεξί, η διαφορά ειναι τεράστια. Εκτίμηση ειναι άλλωστε. Αν μπούν 2500 μπροστά, 1000 στον αριστερό και 1500 στο δεξί δεν μου φαίνετια εμένα υπερβολή, κοίτα τις μπροστινές μου φωτογραφίες. Καλά για χάσον φαίνεται όντως υπερβολή, ο δε cole σίγουρα φτωχό το αποτέλεσμα, η HDC τίμια. Θα πάρω και απο τους άλλους που μου είπες. Για shockloss στα υπάρχοντα δεν μου σχολίασες.

Panos1982 είπε:
εγω συμφωνα με την εμπειρια που εχω πιστευω οτι για το καλυτερο αποτελεσμα (για πυκνωση και ελαφρυ κατεβασμα της χερλαιν).....θελεις 2500-3000 μπροστα και 1000-1200 βερτεξ για να εισαι κομπλε για μια 7ετια τουλαχιστον.....

Παρε μια γνωμη απο ραχαλ και σαπιρο....που εινια πολυ καλοι γιατροι.....

Υ.Γ
4000 μπροστα που ειπε ο χασσον ειναι υπερβολικο.....
1500 μονο για τον δεξι κροταφο της hdc ειναι υπερβολικο....
1600 συνολικα που ειπε ο κοουλ.....εινια επισης υπερβολικα λιγα......δε θα δεις αυτο που θες.....
 

Typhoon

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Φίλε danceworld θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το πρόβλημα σου δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα μεγάλο για 4.000 grafts αλλά ούτε και για 1.600 grafts. Εξάλλου φαντάζομαι ότι ο αριθμός εξαρτάται και από τις απαιτήσεις σου. Αν θές δλδ να κατεβάσεις πολύ hairline ή να πυκνώσεις πολύ το μπροστά μέρος. Σύμμαχός σου νομίζω ότι είναι οι ξανθές τρίχες σου.

Αν θυμάμαι καλά κάποιο παιδί από εδώ μέσα που είχε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου και ανοιχτό χρώμα μαλλιών πήγε στην HDC (νομίζω ο st) ο οποίος όμως έχει χαθεί. Ελπίζω να θεωρεί πλέον περιττό να μπαίνει στο φόρουμ και να είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμά του. Ίσως να είχε νόημα να επικοινωνήσεις μαζί του.
 

mojo

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Αν ήμουν στην θέση σου, θα έδινα πολύ σημασία και στο θέμα της ουλής. Ειδικά από τη στιγμή που είσαι αποφασισμένος για strip. Και αυτό γιατί αν -χτύπα ξύλο- πάει κάτι στραβά στο μέλλον (δεν δουλεύει η θεραπεία, δεν σου μένουν άλλα τριχοθυλάκια) θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα για πολύ κοντό κούρεμα ή ακόμα και ξύρισμα. Εκεί μια καλή ουλή με την κατάλληλη ενίσχυση (fue ή micro hair tatoo) δεν θα φαίνεται. Τώρα, ποιος είναι ο καλύτερος σε αυτό το θέμα δεν το γνωρίζω.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Απότι είδα και σε Μάχο (HDC) και σε Panos (Hasson) θέμα με ουλή δεν είχαν, για τους άλλους δεν ξέρω.

Να μην ξεχάσω να προσθέσω πως ο Cole o δαγκωτής είχε λυσσάξει με την ουλή πως σε όλους θα έχω σίγουρα πρόβλημα, πως τα 1600 grafts ειναι υπεραρκετά λόγω της μεθόδου του, και παράλληλα ήθελε να μου πουλήσει πακέτο με την εγχείρηση και θεραπεία με βλαστοκύτταρα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

στην θεση σου θα επελεγα fue dance μεχρι το σημειο που με παιρνει οικονομικα και ας ηταν μικροτερο το αποτελεσμα.
μετα απο 3-4 χρονια θα εβλεπα πως θα πηγαιναν τα πραγματα και μπορει να ξανα εκανα.
μπορει καποια στιγμη να σου την βιδωσει για πολυ κοντο κουρεμα η ξυρισμα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Είμαι σταθερός στις κινήσεις μου για κουρέματα κτλ, αλλά και γύρισμα να κάνω, εγώ είδα πως στις καλές κλινικές δεν παίζει θέμα σοβαρής ουλής. Ειναι πολλά τα λεφτά για fue για το αποτέλεσμα που θέλω.

kapamarou είπε:
στην θεση σου θα επελεγα fue dance μεχρι το σημειο που με παιρνει οικονομικα και ας ηταν μικροτερο το αποτελεσμα.
μετα απο 3-4 χρονια θα εβλεπα πως θα πηγαιναν τα πραγματα και μπορει να ξανα εκανα.
μπορει καποια στιγμη να σου την βιδωσει για πολυ κοντο κουρεμα η ξυρισμα
 

pavlos

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Αν μπορεσουν να σου εξασφαλησουν πως με τετοιο κουρεμα δεν θα φαινεται τιποτα στα πλαγια και πισω απο την ουλη strip τοτε στην θεση σου θα εκανα ασυζητητη strip.
Εγω προσωπικα και απο ενα κειμενο που εγραψε ενας κομμωτης εδω στο forum απο την Κυπρο οτι φαινεται η strip στην HDC την φοβαμαι πολυ
Μακαρι να ειναι ψεματα.
Επισης αφου εχεις σταματησει την τριχοπτωση με μια μεταμοσχευση καλη θα εισαι τελειως!!!!!
Καλη επιτυχια και ελπιζω να μας ενημερωνεις και να μην μας ξεχασεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Πάνο, και εγώ στο σενάριο σου πιστεύω με 4000 μέγιστο για σούπερ αποτέλεσμα. Βέβαια και το σενάριο της HDC με 3000 το βλέπω ικανοποιητικό
2500 μπροστά και 500 πισω,

τα 2500 μπροστα οκ....για την ωρα ειναι καλα.....αλλα αν θες να κρατησει το αποτελεσμα για αρκετα χρονια....πιστευω οτι πρεπει να περπατησεις και μεσα στα υπαρχοντα αρκετα....ετσι ωστε οταν τα επομενα 4-5 χρονια αδυνατισουν κι αλλο τα υπαρχοντα μπροστα....να υπαρχουν και μεταμοσχευμενα εκει ωστε να μην φανει η αραιωση αμεσως και χρειαστεις παλι χειρουργειο.....
δλδ με λιγα λογια καθως φτιαχνεις την χερλαιν...πρεπει να προσωρησεις και προς τα πισω που ειναι τα μαλλια σου λιγο αδυναμα....και οσες περιοχες ειναι αδυναμες να της πυκνωσεις ολες....παρα να κατεβασεις την χερλαιν....το πρωτο σου μελημα να ειναι η πυκνωση και μετα το κατεβασμα....
με το συστημα αυτο....μολις τελειωσεις την επεμβαση δε θα εχεις πλεον καμμια αδυνατισμενη περιοχη.....γτ ολες θα εχουν πυκνωθει απο μεταμοσχευμενα...οποτε μεχρι να αρραιωσουν παλι....και να φανει αυτο στο ματι...θα περασουν πολλα χρονια....
ενω αν κατεβασεις την χερλαιν....και δεν δωσεις τοσο εμφαση στα αδυνατισμενα πισω της και δε τα ενισχυσεις σωστα οπως πρεπει...θα χρειαστεις πολυ πιο συντομα δευτερο χειρουργειο....για να τις ξαναφτιαξεις....
οσο για τα πισω....τα 500 ειναι πολυ λιγα....για να σου προσφερουν μια αλλαγη στο ματι....και επισης παλι αν αραιωσει λιγο το κροουν σου τα επομενα 3-4 χρονια θα δειχνει παλι προβληματικο.....ενω αν βαλεις 1000 τωρα πισω.....1ον θα πυκνωσει το κροουν σου αρκετα....και θα φαινεται και στο ματι η διαφορα.....και 2ον...σε περιπτωση που αρραιωσει λιγο τα επομενα 4-5 χρονια....το πολυ πολυ να ερθεις παλι στο σημειο που βρισκεσαι σημερα....δλδ οχι κατι το τοσο ενοχλητικο.....
δε ξερω αν καταλαβαινεις την φιλοσοφια μου σε αυτα που λεω....αλλα αν ψαχτεις καλα και το σκεφτεις σε βαθος χρονου το πραγμα θα δεις οτι εχω δικιο.....
αν δε το κανεις οπως σου λεω...και δωσεις εμφαση στο κατεβασμα και οχι στην ενδυναμωση των υπαρχψντων....μπορει τον 1ο χρονο να δειχνεις καλος....αλλα θα εχεις αυαλωτες περιοχες οι οποιες συντομα θα χρειαστουν repair.....να τα σκεφτεις καλα ολα αυτα...!!!

danceworld_2001 είπε:
Θα πάρω και απο τους άλλους που μου είπες. Για shockloss στα υπάρχοντα δεν μου σχολίασες.

ναι να παρεις και απο ραχαλ και απο σαπιρο οπως και δηποτε.....στους συνιστω παρα παρα πολυ!!!!!
αν και δεν εχω δουλεψει μαζι τους.....μονο ο χασσον ξερω πως δουλευει.....αλλα εχω δει πολλα ποτελεσματα τους....κα ιεχω δει πως αντιμετωπιζουν το καθε περιστατικο....τι σκεφτονται..τι προτινουν τι σταση κρατανε κτλ κτλ....και ειναι κ οι δυο πολυ ειλικρινης και πολυ εμπειροι.....και για χερλαιν που θες εσυ βασικα ο ραχαλ ειναι ο κορυφαιος αυτη τη στιγμη στον σχεδιασμο....
Οσο για το σοκλος εγω πισω στην ουλη δεν ειχα καθολου σοκλος....και μπροστα στη ληπτρια ειχα ενα σοκλοςς 5-10% οχι ιδιαιτερα πραγματα......η φινα σε βοηθαει πολυ στον παραγοντα σοκλος....το μειωνει πολυ.....εγω οταν εκανα την επεμβαση επερνα ηδη 10 μηνες φινα....και σιγουρα αυτο με βοηθησε να μην εχω απωλειες....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου φίλε μου. Την HDC την βλέπω πολύ ζεστά, μου έχει κάτσει καλά απο την πρώτη στιγμή και τους παρακολουθώ, αλλά βλέπουμε πάντα και τους άλλους.

Typhoon είπε:
Φίλε danceworld θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το πρόβλημα σου δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα μεγάλο για 4.000 grafts αλλά ούτε και για 1.600 grafts. Εξάλλου φαντάζομαι ότι ο αριθμός εξαρτάται και από τις απαιτήσεις σου. Αν θές δλδ να κατεβάσεις πολύ hairline ή να πυκνώσεις πολύ το μπροστά μέρος. Σύμμαχός σου νομίζω ότι είναι οι ξανθές τρίχες σου.

Αν θυμάμαι καλά κάποιο παιδί από εδώ μέσα που είχε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου και ανοιχτό χρώμα μαλλιών πήγε στην HDC (νομίζω ο st) ο οποίος όμως έχει χαθεί. Ελπίζω να θεωρεί πλέον περιττό να μπαίνει στο φόρουμ και να είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμά του. Ίσως να είχε νόημα να επικοινωνήσεις μαζί του.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Παύλο μου έδειξαν πολλές φωτογραφίες απο ασθενείς και πραγματικά το αποτέλεσμα έδειχνε τέλειο αναφορικά με τις ουλές. Και ο Μάχος εδώ φαίνεται πολυ οκ. Αυτό με τον κύπριο κουρέα και τις ουλές δεν το πολυπιστεύω, το συζήτησα με τον άνθρωπο και μου είπε πως ειναι βλακείες, και να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη ειναι η άποψη ενός τυχάρπαστου. Βέβαια κρατάω και μια πισινή, όμως σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως η δουλειά τους στο θέμα αυτό δείχνει καλή, ίσως οχι η τελειότερη του κόσμου. Σε γενικές γραμμές κάτω απο σκάλα 2 ποτέ δεν κουρεύομαι, και σε τέτοιο μήκος δεν φαίνεται με τίποτα η ουλή.

pavlos είπε:
Αν μπορεσουν να σου εξασφαλησουν πως με τετοιο κουρεμα δεν θα φαινεται τιποτα στα πλαγια και πισω απο την ουλη strip τοτε στην θεση σου θα εκανα ασυζητητη strip.
Εγω προσωπικα και απο ενα κειμενο που εγραψε ενας κομμωτης εδω στο forum απο την Κυπρο οτι φαινεται η strip στην HDC την φοβαμαι πολυ
Μακαρι να ειναι ψεματα.
Επισης αφου εχεις σταματησει την τριχοπτωση με μια μεταμοσχευση καλη θα εισαι τελειως!!!!!
Καλη επιτυχια και ελπιζω να μας ενημερωνεις και να μην μας ξεχασεις
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ φίλε Πάνο για τις άμεσες και ειλικρινείς απαντήσεις σου. Το σκεπτικό σου το αντιλήφθηκα και με βρίσκει σύμφωνω. Αυτό για την ενδυνάμωση των υπαρχόντων μαλλιών με πύκνωση το καταλαβαίνω, απλά ελπίζω να μην υπάρξει τραυματισμός υγιών παλαιών τριχοθυλλακιών. Όπως το σκέφτομαι, ίσως προτιμήσω για την ώρα το σκεπτικό του Hasson, να επενδύσω σε 3000 grafts μόνο σε hairline. Δεν αποσκοπώ σε τρελό κατέβασμα τύπου tropheus αλλά σε ίσιωμα των κροτάφων (να κλείσουν τα λιμάνια που λέμε) και να πυκνώσουν οι περιοχές με αραίωση και πιο πίσω. Μάλλον το crown θα το αφήσω ανέπαφο για την ώρα, δεν με ενοχλεί και τρελά. Μην βλέπεις τις τελευταίες photo που έβαλα, με αδικούν. Η αραίωση αυτή ειναι σχεδόν 2 χρόνια στα επίπεδα αυτά και αμετάβλητη. Μάλλον μια fue 1000-1500 grafts στο μέλλον να δώσει εκεί την λύση, θα δούμε. Προς το παρόν συλλέγουμε προσφορές και βλέπου τα οικονομικά. Ίσως τα κάνω όλα σε ενα strip να τελειώνω με 4000 grafts (3000 μπροστά, 1000 πίσω) αλλά θα εξαρτηθεί απο το budget.

Panos1982 είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=3045.msg54973#msg54973 date=1308224278]
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Πάνο, και εγώ στο σενάριο σου πιστεύω με 4000 μέγιστο για σούπερ αποτέλεσμα. Βέβαια και το σενάριο της HDC με 3000 το βλέπω ικανοποιητικό
2500 μπροστά και 500 πισω,

τα 2500 μπροστα οκ....για την ωρα ειναι καλα.....αλλα αν θες να κρατησει το αποτελεσμα για αρκετα χρονια....πιστευω οτι πρεπει να περπατησεις και μεσα στα υπαρχοντα αρκετα....ετσι ωστε οταν τα επομενα 4-5 χρονια αδυνατισουν κι αλλο τα υπαρχοντα μπροστα....να υπαρχουν και μεταμοσχευμενα εκει ωστε να μην φανει η αραιωση αμεσως και χρειαστεις παλι χειρουργειο.....
δλδ με λιγα λογια καθως φτιαχνεις την χερλαιν...πρεπει να προσωρησεις και προς τα πισω που ειναι τα μαλλια σου λιγο αδυναμα....και οσες περιοχες ειναι αδυναμες να της πυκνωσεις ολες....παρα να κατεβασεις την χερλαιν....το πρωτο σου μελημα να ειναι η πυκνωση και μετα το κατεβασμα....
με το συστημα αυτο....μολις τελειωσεις την επεμβαση δε θα εχεις πλεον καμμια αδυνατισμενη περιοχη.....γτ ολες θα εχουν πυκνωθει απο μεταμοσχευμενα...οποτε μεχρι να αρραιωσουν παλι....και να φανει αυτο στο ματι...θα περασουν πολλα χρονια....
ενω αν κατεβασεις την χερλαιν....και δεν δωσεις τοσο εμφαση στα αδυνατισμενα πισω της και δε τα ενισχυσεις σωστα οπως πρεπει...θα χρειαστεις πολυ πιο συντομα δευτερο χειρουργειο....για να τις ξαναφτιαξεις....
οσο για τα πισω....τα 500 ειναι πολυ λιγα....για να σου προσφερουν μια αλλαγη στο ματι....και επισης παλι αν αραιωσει λιγο το κροουν σου τα επομενα 3-4 χρονια θα δειχνει παλι προβληματικο.....ενω αν βαλεις 1000 τωρα πισω.....1ον θα πυκνωσει το κροουν σου αρκετα....και θα φαινεται και στο ματι η διαφορα.....και 2ον...σε περιπτωση που αρραιωσει λιγο τα επομενα 4-5 χρονια....το πολυ πολυ να ερθεις παλι στο σημειο που βρισκεσαι σημερα....δλδ οχι κατι το τοσο ενοχλητικο.....
δε ξερω αν καταλαβαινεις την φιλοσοφια μου σε αυτα που λεω....αλλα αν ψαχτεις καλα και το σκεφτεις σε βαθος χρονου το πραγμα θα δεις οτι εχω δικιο.....
αν δε το κανεις οπως σου λεω...και δωσεις εμφαση στο κατεβασμα και οχι στην ενδυναμωση των υπαρχψντων....μπορει τον 1ο χρονο να δειχνεις καλος....αλλα θα εχεις αυαλωτες περιοχες οι οποιες συντομα θα χρειαστουν repair.....να τα σκεφτεις καλα ολα αυτα...!!!

danceworld_2001 είπε:
Θα πάρω και απο τους άλλους που μου είπες. Για shockloss στα υπάρχοντα δεν μου σχολίασες.

ναι να παρεις και απο ραχαλ και απο σαπιρο οπως και δηποτε.....στους συνιστω παρα παρα πολυ!!!!!
αν και δεν εχω δουλεψει μαζι τους.....μονο ο χασσον ξερω πως δουλευει.....αλλα εχω δει πολλα ποτελεσματα τους....κα ιεχω δει πως αντιμετωπιζουν το καθε περιστατικο....τι σκεφτονται..τι προτινουν τι σταση κρατανε κτλ κτλ....και ειναι κ οι δυο πολυ ειλικρινης και πολυ εμπειροι.....και για χερλαιν που θες εσυ βασικα ο ραχαλ ειναι ο κορυφαιος αυτη τη στιγμη στον σχεδιασμο....
Οσο για το σοκλος εγω πισω στην ουλη δεν ειχα καθολου σοκλος....και μπροστα στη ληπτρια ειχα ενα σοκλοςς 5-10% οχι ιδιαιτερα πραγματα......η φινα σε βοηθαει πολυ στον παραγοντα σοκλος....το μειωνει πολυ.....εγω οταν εκανα την επεμβαση επερνα ηδη 10 μηνες φινα....και σιγουρα αυτο με βοηθησε να μην εχω απωλειες....
[/quote]
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001 είπε:
Μάλλον το crown θα το αφήσω ανέπαφο για την ώρα, δεν με ενοχλεί και τρελά. Μην βλέπεις τις τελευταίες photo που έβαλα, με αδικούν. Η αραίωση αυτή ειναι σχεδόν 2 χρόνια στα επίπεδα αυτά και αμετάβλητη. Μάλλον μια fue 1000-1500 grafts στο μέλλον να δώσει εκεί την λύση, θα δούμε.

Να σου υπενθυμισω επισης....οτι οταν φτιαξεις την χερλαιν σου......και θα εχει βγει το μαλλι...
θα κ@υλωσεις τοσο πολυ που θα σε πιασει το γνωστο σε ολους τους "εμφυτευμενους" hair greed.....
και θα βλεπεις την χερλαιν σου να φυσαει....και αν αφησεις το κροουν ετσι θα σε χαλαει πολυ εκεινη την στιγμη.....και θα λες τι μαλκας ειμουνα....πηγα που πηγα δεν εβαζα και στο κροουν λιγα θυλακια να φτιαξει κι αυτο.....θυμισου την κουβεντα που σου λεω..... ;)

Επισης επειδη το κροουν εχει καποιες ιδαιτεροτητες...ως προς την καλυψη....ενω το χερλαιν κανει καλυτερο cover.....
λογω του οτι τα θυλακια στο κροουν θελουν που θελουν περρισοτερο αριθμο θυλακιων για να πιασουν καλο illusion of density....
δε θα σου προτινα να κανεις φυε στο κροουν.....γιατι ο συνδιασμος του οτι το κροουν δε γεμιζει ευκολα ....και το δεδομενο οτι η φυε εχει μεγαλυτερες απωλεεις απ την στριπ....με οδηγουν στην αποψη οτι το φυε στο κροουν δεν ειναι και οτι καλυτερο......και ισως δε φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα......


Για μενα η φυε.......ειναι καλη στο να την χρησιμοποιησεις στο τελος......για να κανεις καλυψη/πυκνωση των μαλλιων σου...αφου εχεις τελειωσει με τα στριπ.....
δλδ να μπουν αναμεσα στα υπολοιπα......
Η αλλιως αν εισαι τολμηρος και δε προκειται να πας για μεγαλο nw να την χρησιμοποιησεις στην χερλαιν.....που καλυπτεται ευκολα...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Σε ευχαριστώ ακόμη μια φορά φίλε Πάνο για τις άμεσες και διαφωτιστικές σου απαντήσεις. Μπορώ να πω με βοήθησες σημαντικά σε πράγματα που δεν είχα σκεφτεί αρχικά και σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Μετά απο HDC λοιπόν, Cole και Hasson, περιμένω απαντήσεις απο Sapiro και Rahal. Είχα στείλει και στον Bisanga, αυτοί απάντησαν πως χρειάζομαι 2500-3000 μπροστά και 500-1000 πίσω, με 1000+ καλύτερα για πίσω. Αλλα δεν ρισκάρει να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως για τα πίσω γιατί έχει λέει αρκετό hair minaturization και προφανώς τα κρατάω απο τα φάρμακα και ίσως αμα μπει πολύ μαλλί να έχω μεγάλο shock loss, εκεί λέει θα πρέπει να με δει απο κοντα. Τι λες για bisanga? Για εναν τούρκο ακούω καλά επίσης και χαμηλό κόστος, εκεί πήγε ο ΕΑ.

Περιμένω και comments απο μάχο και τροφέα!!
 

xDante

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

εγώ πάντως θα κρατούσα τα λεφτά και θα πήγαινα διακοπές στα γκαλαπάγκος 1 μήνα :beach: αφού είσαι κομπλέ με φίνα και μινοξ και δεν έχεις τριχόπτωση και είσαι και Νόργουντ 2v η τουλάχιστον κράτα τα λεφτάκια γιατί έρχονται δύυυυυυυσκολες εποχές ;)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Καλά και σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο.... αμα τα κρατούσα θα ήταν μόνο λόγω δύσκολων περιόδων, το να πάω διακοπές πάλι πέταμα χρημάτων θα ήταν και σαν επένδυση πολύ χειρότερο απο το φύτεμα!! Είπαμε.. πρόθεση μεταμόσχευσης ειναι το ποστ, οχι τελικη απόφαση.

xDante είπε:
εγώ πάντως θα κρατούσα τα λεφτά και θα πήγαινα διακοπές στα γκαλαπάγκος 1 μήνα :beach: αφού είσαι κομπλέ με φίνα και μινοξ και δεν έχεις τριχόπτωση και είσαι και Νόργουντ 2v η τουλάχιστον κράτα τα λεφτάκια γιατί έρχονται δύυυυυυυσκολες εποχές ;)
 

pavlos

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Παιδια αλλο να πας διακοπες με την μαλουρα χωρις toppik και μαλακιες , με ωραια μαλλακια ξεγνιαστος χωρις να φοβασαι τα αδιακριτα βλεματα και αλλο με τα προβληματα της φαλακρας .
Αλωστε ετσι οπως πανε τα πραγματα θα ειναι η καλυτερη επενδυση για τον εαυτο μας.
Τα αλλα να πανε να γα....ουν!!!
 
Μπλουζα