Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Atermon

Member
Το λούσιμο μεν αφαιρεί σκόνη και βρωμιά, αλλά αφαιρεί και τα ωφέλιμα έλαια που προστατεύουν κρανίο και τρίχες. Οπότε δεν ξέρω, αν το συχνό λούσιμο κάνει καλό συνολικά ή όχι.

Βρήκα μια μέθοθο να καθαρίζεις τα μαλλιά με φυσικό τρόπο και μάλιστα να μένουν καθαρά για μέρες. Μένει να τη δοκιμάσω.
http://www.blogher.com/no-poo-method-how-wash-your-hair-without-shampoo
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Καθημερινό λούσιμο με ένα απαλό σαμπουάν (μόνο τότε) είναι μια χαρά, εφ' όσον χρησιμοποιεί κανείς πολλά τοπικά καθημερινά δεν έχει άλλη επιλογή.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Μπορει καποιος να κανει define το 'απαλο'?
Το βλεπω αρκετες φορες να το αναφερουν.

´απαλό´ ειναι το σαμπουαν που δεν διαταράσσει την ´χλωρίδα ´ του σκαλπ, αφαιρεί ήπια τις ακαθαρσίες χωρίς να κάνει το δερμα γυμνό απο σμηγμα.
Υπό αριθμόν 1 συστατικό για σκληρό σαμπουαν ειναι τα sls, να σκεφτείς οτι με αυτα καθαρίζουν τα λάδια απο το πάτωμα στα συνεργεία. Ειναι φτηνά, φτιάχνονται εύκολα, τα βάζουν σε ενα μπουκάλι με άρωμα και χρώματα και στο πουλάνε για σούπερ σαμπουαν.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Απαλό και καθημερινό μπορεί θα θεωρηθεί και το johnson's baby πχ που είναι για τα μωρά?

ΟΧΙ,
αυτο ειναι ενα πονεμένο θέμα. Αν δεις τι βάζουν μέσα στα βρεφικά και παιδικά σαμπουαν θα νιώσεις αηδία που αυτα τα πραγματα απευθύνονται σε βρέφη, το ξέρω γιατι πρόσφατα έκανα μια έρευνα αγοράς για το ανίψι μου στα βρεφικά σαμπουαν. Είναι ολα για τα σκουπίδια, με καρκινογόνα συστατικα, τα έλεγξα απο σουπερμάρκετ και φαρμακεία.
Δυστυχώς, αν εισαι απαιτητικός με αυτα, η παραγγελία απο εξωτερικό ειναι μονόδρομος ή αγορά απο εδώ αν το βρεις με τιμή διπλάσια.
 

Bouklas

Well-Known Member
Soralteno είπε:
ΟΧΙ,
αυτο ειναι ενα πονεμένο θέμα. Αν δεις τι βάζουν μέσα στα βρεφικά και παιδικά σαμπουαν θα νιώσεις αηδία που αυτα τα πραγματα απευθύνονται σε βρέφη, το ξέρω γιατι πρόσφατα έκανα μια έρευνα αγοράς για το ανίψι μου στα βρεφικά σαμπουαν. Είναι ολα για τα σκουπίδια, με καρκινογόνα συστατικα, τα έλεγξα απο σουπερμάρκετ και φαρμακεία.
Δυστυχώς, αν εισαι απαιτητικός με αυτα, η παραγγελία απο εξωτερικό ειναι μονόδρομος ή αγορά απο εδώ αν το βρεις με τιμή διπλάσια.
Τι λες ρε φιλε ??? κοίτα να δεις!!! αυτό χρησιμοποιώ γιατί λέω εδώ το φτιάχνουν για τα μωρά θα είναι εντελώς αγνό και άκακο.
Άρα να στραφώ σε iherb? από εκεί αγοράζω συνήθως, σαμπουάν δεν σκέφτηκα ποτε να πάρω για τους λόγους που πίστευα. Έχω παραγγείλει και λάδι jojoba να βάζω κάποιες σταγόνες μέσα στο αφρόλουτρο και στα σαμπουάν διάβασα πως βοηθάει και κάνει καλό γενικά στο δέρμα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Τι λες ρε φιλε ??? κοίτα να δεις!!! αυτό χρησιμοποιώ γιατί λέω εδώ το φτιάχνουν για τα μωρά θα είναι εντελώς αγνό και άκακο.
Άρα να στραφώ σε iherb? από εκεί αγοράζω συνήθως, σαμπουάν δεν σκέφτηκα ποτε να πάρω για τους λόγους που πίστευα. Έχω παραγγείλει και λάδι jojoba να βάζω κάποιες σταγόνες μέσα στο αφρόλουτρο και στα σαμπουάν διάβασα πως βοηθάει και κάνει καλό γενικά στο δέρμα.

τσίμπα αυτό: Desert Essence, Tea Tree Replenishing Shampoo
μηδέν βλαβερά συστατικά και καταπολέμα φλεγμονές.

Το jojoba είναι θαυματουργό αλλά δεν χρειάζεται να το βάζεις ούτε στο σαμπουάν ούτε στο αφρόλουτρο. Κανε ένα μασάζ με το λάδι στο κεφάλι σου καμιά ώρα πριν λουστείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Soralteno είπε:
τσίμπα αυτό: Desert Essence, Tea Tree Replenishing Shampoo
μηδέν βλαβερά συστατικά και καταπολέμα φλεγμονές.

Το jojoba είναι θαυματουργό αλλά δεν χρειάζεται να το βάζεις ούτε στο σαμπουάν ούτε στο αφρόλουτρο. Κανε ένα μασάζ με το λάδι στο κεφάλι σου καμιά ώρα πριν λουστείς.
Σε ευχαριστώ φιλε :)
Για το tea tree, έχω το ίδιο της ίδιας εταιρίας αλλα για το πρόσωπο και πραγματικά καθαρίζει τέλεια! Λογικά και το σαμπουάν θα είναι εξίσου καλο. Ώστε έτσι για το jojoba :) ok φιλε έγινε ;)
 

qwsa

New Member
να ρωτήσω....αν βρέχεις τα μαλλιά σου (όχι να τα λούζεις με σαμπουάν,απλά να ρίχνεις νερό) κάνει κακό στη τρίχα η όχι; :idea:
 

laplace

Member
Οσον αφορα το συχνο λουσιμο καθε φορα που λουζομαστε το δερμα μαλακωνει και οι ποροι ''χαλαρωνουν'' απο οσο ξερω για αυτο και ισως εχει συσχετιστει με τριχοπτωση αφου οι τριχες αποκολλονται ευκολοτερα .Ωστοσο ΔΕΝ προκαλει αλωπεκια απλα πρεπει να το κανουμε καθε 2 μερες , πιστευω το καθημερινο ειναι υπερβολη εκτος και αν βαζεις τοσα τοπικα π το χρειαζεσαι ή εχει ΣΔ σαν εμενα ..
 

cool11

Well-Known Member
Και εγω εχω καθιερωσεις λουσιμο καθε 2η μερα, αν και πολλες φορες εχω μπει στον πειρασμο για καθημερινο.
Μπορει το λουσιμο απο μονο του να μην προκαλει τριχοπτωση, αλλα αν ομως την 'βοηθα' εστω και λιγο, με εμμεσο τροπο, σαν αυτον που ανεφερες, ζημία έχουμε. Εδω κοιταμε πως θα κρατησουμε οτι εχουμε με καθε δυνατό τροπο.
 

Reve

Active Member
Το καθημερινό λούσιμο αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο βαρύ-σκουπίδι σαμπουάν κάνει καλό. Αυτό που αναφέρει ο φίλος ότι χαλαρώνει το δέρμα και πέφτουν τα μαλλιά δεν ισχύει. Αν λούζεσαι κάθε δεύτερη μέρα απλά θα βλέπεις τις τρίχες που ήταν να πέσουν και την πρώτη και την δεύτερη μέρα, να πέφτουν όλες μαζί. Δεν κερδίζεις κάτι. Αν χρησιμοποιείς τοπικά πρέπει να λούζεσαι ώστε όταν πας να βάλεις την άλλη μέρα να πηγαίνει στο δέρμα το φάρμακο και όχι στην ξεραμένη λοσιόν που έχει μείνει απ τις προηγούμενες μέρες
 

Reve

Active Member
Εγώ λούζομαι με Johnsons κάθε μέρα. Παλιά χρησιμοποιούσα σαπούνι αλλά επειδή με το σαπούνι είναι σαν να τραβάει τις τρίχες και να τις βγάζει (μπορεί να λέω και μακακίες τώρα) αποφάσισα να το γυρίσω σε σαμπουάν. Πάντως όσο πιο συχνά λούζεσαι τόσο πιο γρήγορα λαδώνουν τα μαλλιά.
 
Μπλουζα