Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Ακη ρωταω εσενα επειδη απ'οτι λες το εχεις ψαξει το θεμα. Τα σαμπουαν που προτεινονται προφανως εννοουν 1 χερι σε καθε λουσιμο.εγω με οποιο σαμπουαν και αν λουστω δεν καθαριζει το μαλλι με ενα χερι και χρειαζεται και δευτερο, ακομα και στο καθημερινο λουσιμο.καποιες φορες μαλιστα που νομισα πως δεν ηταν βρωμικα τα μαλλια μου και τα εκανα μονο ενα χερι,μετα τα ενιωθα ακαθαρτα και ειχα και λιγη φαγουρα.μονο μετα το δευτερο χερι νιωθω το δερμα του κεφαλιου μου καθαρο και να αναπνεει
και δεν μιλαω απαραιτητα για ειδικα φαρμακευτικα σαμπουαν αλλα και για αλλα οπως καποια τις propoline που χρησιμοποιω τελευταια.
το ερωτημα μου ειναι: αυτα τα σαμπουαν που χρησιμοποιειτε εσεις (nizoral,botaderm,fungoral κτλ) τα κανετε μονο ενα χερι?
αν τα χρησιμοποιησω και εγω και δεν <<καθαρισει>> το κεφαλι μου τι κανω? μπορω να κανω μετα ενα δευτερο χερι με καποιο αλλο σαμπουαν? ή μηπως ειναι καλυτερα να κανω το πρωτο χερι με αλλο σαμπουαν να καθαρισει λιγο το δερμα του κεφαλιου και μετα να χρησιμοποιησω το ειδικο σαμπουαν για να δρασει καλυτερα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zoinikolaou

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

παιδιά , από δική μου εμπειρία , μπορώ να πώ οτι λουζόμουνα κάθε 8 με 10 μέρες, πολλές φορές και καθε 15 (γιατι τα μαλλιά μου ειναι σγουρά και τα ισιωνα) και δέν ειχα κανένα πρόβλημα,
βέβαια τα μαλλιά μου δέν ηταν λιπαρά,
κάπου πιστεύω οτι 1 με 2 φορές την βδομάδα ειναι οτι καλυτερο , άλλοι λόγοι ειναι που πέφτουν τα μαλλιά και οχι η απλησιά,

αυτο που διάβασα με τον γιατρό που ειπε γιά τους γύφτους , το εχω σκεφτεί και γώ γιατι πραγματικά δέν έχω δεί κανένα γυφτο καραφλό
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

zoinikolaou μήπως όμως εσύ δεν έχεις ΑΑ; Αλλά κάθε 10 μέρες λούσιμο πρώτη φορά το ακούω.
Απο τον προηγούμενο Μάρτιο λούζομαι 2 φορές την ημέρα και μόνο κακό δεν μου έχει κάνει!

Όταν μιλάτε για γύφτο μάλλον αναφέρεστε στους αθίγγανους ή αλλιώς τσιγγάνους. Δεν είναι και τόσο ευγενικό να επαναλαμβάνουμε λέξεις που χρησιμοποιούνται προσβλητικά για αυτούς. Μπορεί να έχει τύχει να μην έχεις δεί κάποιον με αραιωμένο μαλλί. Και οι γυναίκες χωρίς μαλλιά είναι σπάνιο αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

zoinikolaou είπε:
παιδιά , από δική μου εμπειρία , μπορώ να πώ οτι λουζόμουνα κάθε 8 με 10 μέρες, πολλές φορές και καθε 15 (γιατι τα μαλλιά μου ειναι σγουρά και τα ισιωνα) και δέν ειχα κανένα πρόβλημα,
βέβαια τα μαλλιά μου δέν ηταν λιπαρά,
κάπου πιστεύω οτι 1 με 2 φορές την βδομάδα ειναι οτι καλυτερο , άλλοι λόγοι ειναι που πέφτουν τα μαλλιά και οχι η απλησιά,

αυτο που διάβασα με τον γιατρό που ειπε γιά τους γύφτους , το εχω σκεφτεί και γώ γιατι πραγματικά δέν έχω δεί κανένα γυφτο καραφλό
η φυλή Ρομ έχει διαφορετικό (δυνατό) γονίδιο όσον αφορά την τριχόπτωση-προσωπικά όμως έχω δει πολλούς τσιγγάνους με αραίωση (λόγω δουλειάς)
 

Maria

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Πριν 16 χρόνια (όταν είχε πρωτοαδυνατίσει το μαλλί κατά την εφηβεία μου) είχα επισκεφθεί μια δερματολόγο και μου είχε πει να μη λούζομαι τόσο συχνα αλλά κάθε 2η ή 3η μέρα. Πέρυσι επισκέφθηκα την ίδια και μου είπε ότι παλιότερα λέγανε όχι στο συχνό λούσιμο αλλά πλέον έχει αλλάξει αυτή η αντίληψη. Με δεδομένο μάλιστα τη μόλυνση της ατμόσφαιρας, όχι δε βλάπτει, αλλά και είναι καλό να λούζεσαι καθημερινά αλλά με τα κατάλληλα προϊόντα.
Το ίδο μου είπε και άλλη δερματολόγος που επισκέφθηκα για την τριχόπτωση, τονίζοντας ότι πρέπει να χρησιμοποιώ το κατάλληλο σαμπουάν για καθημερινό λούσιμο.
 

heyya

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Πριν κανα μήνα δερματολόγος μου σύστησε λούσιμο καθημερινά λόγω αρκετής λιπαρότητας του μαλλιού με fungoral (3 φορές) και la poche rosay kerium ds...αλλά εμφάνισα πυτιρίδα. Καπάκι για 2 βδομάδες μέρα παρά μέρα με τα ίδια προιόντα και τελικά φτάσαμε στη σμηγμ. δερματίτιδα :knup: :grandpa:
Ίσως άσχετο με το αν έχει να κάνει με το συχνό λούσιμο ή τα προϊόντα αλλά μου έκανε εντύπωση :chinscratch
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

μεχρι ανα αποδειχτει οτι το λουσιμο το συχνο κανει κακο
ας μην μιλαμε για διαφορα που καποιοι ανιδεοι περασαν στην κοινωνια

εχω να σου δειξω πολλους παρα πολλους αθινγκανους οι οποιοι πασχουν απο ΑΑ

και θεωρω καθαρα συμπρωματικο η τυχαιο οτι πολλοι απο αυτους που εχεις δει δεν εχουν προβλημα ΑΑ

και εγω για πολλλα χρονια λουζομαι πολλες φορες 2 φορες την μερα και δεν ειδα κανενα κακο σε αυτο και εφοσον δεν υπαρχουν τεκμηριομενες ερευνες πανω σε αυτο

καλο ειναι να μην παρασυρουμε τον κοσμο σε διαφορα τετοια

ανθρωποι που πιστυευουν τοσο ευκολα σε αυτα που λενε του στυλ μην κανεις μπανιο συχνα το κεφαλι σου κοιτα του αθινγγανους
και διαφορα τετοια για μενα ειναι πολλες φορες μπορουν να καταντησουν και επικινδυνοι

οπως επισης και ατομα που πιστευουν τοσο ευκολα σε αυτους ειναι ο λογος που αρχιζω να καταλαβαινω γιατι ο τυποι στυλ Μ**** εχουν ακομη πελατεια
 

NGL

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

[move]ΤΟ ΜΗ ΣΥΧΝΟ ΛΟΥΣΙΜΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΑΙ/Η ΠΙΤΥΡΙΔΑ ΤΟ ΣΥΧΝΟ ΛΟΥΣΙΜΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΑ[/move]
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Μετα απο μπολικο ψαξιμο που εχς κανει τον τελευταιο καιρο το λουσιμο ισα ισα που βοηθα στο να περιοριστει η τριχοπτωση. Απο οσο εχω διαβασει , το λαδωμενο μαλλι αυξανει την παραγωγη του DHT , κατι που σημαινει αυξημενη τριχοπτωση. Το λουσιμο διωχνει το λαδωμα , οποτε καταλαβετε μονοι σας ...

ps1. Να διωρθωσω γιατι δεν το διατυπωσα σωστα. Το συχνο λουσιμο δεν σημαινει οτι θα σωσει τα μαλλια σου , αλλα θα βοηθησει περισσοτερο απο το ΜΗ λουσιμο, το οποιο αντιθετως θα επιβαρυνει την τριχοπτωση
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Οντως το συχνο λουσιμο απομακρυνει την dht, και εμμεσως μας βοηθα στην καταπολεμηση της τριχοπτωσης????
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

το λούσιμο-γενικά και αόριστα,
βοηθά στον καθαρισμό από το σμήγμα,
την ενυδάτωση,
τοπική υπεραιμία-λόγω του ζεστού νερού και του τοπικού μασάζ,
και την διαστολή των πόρων-πράγματα που βοηθούν την κύρια θεραπεία,αλλά δεν αποτελούν θεραπεία από μόνα τους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Σπυρο θα διαφωνησω μαζι σου στο γενικα και αοριστα , αν εννοεις αυτο που καταλαβα. Εαν και δεν θυμαμαι την ακριβη ορολογια αυτων που διαβασα , θυμαμαι πολυ ξεκαθαρα (αυτα ηταν λογια δερματολογου) οτι γενικοτερα τα λαδωμενα μαλλια ευνοουν την παραγωγη DHT , η οποια ευθυνεται για την τριχοπτωση. Οποτε το συχνο λουσιμο προφανως βοηθαει. Τωρα βεβαια , εξαρταται και απο το τι εννοουμε "συχνα". Μια φορα την ημερα η ανα δυο μερες ειναι οκ , οτιδηποτε περισσοτερο ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΗ. Γιατι και τα σαμπουαν (και δεν μιλαω μονο για τα φτηνα) εχουνε και αυτα τα συστατικα τους (ειδικα τα μη φυσικα που περιεχουνε οινοπευμα) τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο για την υγεια του κεφαλιου γενικοτερα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

συμφωνώ απόλυτα για την λιπαρότητα,αλλά μέχρι εκεί-κανένα σαμπουάν δεν αποτελεί μόνο του θεραπεία ανδρ. αλωπεκίας
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Οντως πλεον κ εγω το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο το εχω ξαναπει ,βοηθαει να καθαριστει το κεφαλι αλλα δεν εμπιστευομαι πλεον τα συστατικα του καθε σαμπουαν ,μακαρι να μπορουσα να τα ελουζα ανα δυο μερες η μονο με νερακι κ αυτο να ειχε την ιδιοτητα απο μονο του εκανε το μαλλι ομορφο αλλα... δεν γινεται,φυσικα οτι εχει κετακοζανολη ανα δυο τρεις μερες πρεπει κ βλεπουμε κ με αυτο .
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

1 φορα την ημερα ειναι πολυ καλα .. αν λουζεσε 3+ φορες την ημερα μετα εχουμε αλλα προβληματα (βλεπε sls) .. οποτε πιστευω το καλυτερο ειναι shampoo αλοης και λουσου 32948298 φορες την ημερα
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

και εγω πιστευω πως παραπανω απο 1 φορα τη μερα ειναι υπερβολη.Εγω παντως με καθημερινο λουσιμο(1 φορα/μερα) η φαγουρα εχει περιοριστει στο ελαχιστο και πραγματικα δεν καταλαβαινετε για την ανακουφιση μου!!!
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

εγω προσωπικα λουζουμε πανω απο 1 γιατι βαζω και λακ οποτε μετα δεν μπορω να βαλω μινο
γιαυτο η καλυτερη επιλογη ειναι ενα shampoo αλοης οπως ειπα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

georgehairs είπε:
και εγω πιστευω πως παραπανω απο 1 φορα τη μερα ειναι υπερβολη.Εγω παντως με καθημερινο λουσιμο(1 φορα/μερα) η φαγουρα εχει περιοριστει στο ελαχιστο και πραγματικα δεν καταλαβαινετε για την ανακουφιση μου!!!
αν σε καταλαβαίνουμε λέει .... ;)
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

akishellas3 είπε:
Κ ομως ρε παιδια δεν λενε οτι προκαλει τριχοπτοση αλλα οχι οτι ειναι καλο να λουζεις συχνα τα μαλια αλλωστε οι εταιριες που πουλανε σαμπουανκ θεραπεις τι θα λεγανε?
?Υπαρχουν γιατροι κ μεγαλυτεροι σε ηλικια ατομα που υποστηριζουν πως το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο .

Maria είπε:
Πριν 16 χρόνια (όταν είχε πρωτοαδυνατίσει το μαλλί κατά την εφηβεία μου) είχα επισκεφθεί μια δερματολόγο και μου είχε πει να μη λούζομαι τόσο συχνα αλλά κάθε 2η ή 3η μέρα. Πέρυσι επισκέφθηκα την ίδια και μου είπε ότι παλιότερα λέγανε όχι στο συχνό λούσιμο αλλά πλέον έχει αλλάξει αυτή η αντίληψη. Με δεδομένο μάλιστα τη μόλυνση της ατμόσφαιρας, όχι δε βλάπτει, αλλά και είναι καλό να λούζεσαι καθημερινά αλλά με τα κατάλληλα προϊόντα.

Χριστίνα είπε:
Μία ζωή με ταλαιπωρούσε η λιπαρότητα. Οι περισσότεροι δερματολόγοι ισχυρίζονταν ότι πρέπει να σταματήσω να λούζομαι κάθε μέρα και ότι πρέπει να φτάσω να λούζομαι 2 φορές την εβδομάδα, γιατί το καθημερινό λούσιμο φέρνει ακόμη περισσότερη λιπαρότητα και γενικά ότι δεν κάνει καλό όταν έχεις τριχόπτωση.

Συγκεντρωσα τις πιο πανω παραθεσεις, 3 τον αριθμο, και θα πω οτι εγω, εκτος απο τον αρχικο δερματολογο που σας ειχα αναφερει εδω(κωδικες λεξεις-κλειδια: γυφτοι, πουκαμισο-1η σελιδα δειτε), στο μεσοδιαστημα απο περυσι που ειχε να κινηθει αυτο το θεμα, βρηκα αλλους 2 διαφορετικους δερματολογους που επισκεφθηκα για ασχετα θεματα(δερματοπαθειες), και μου ειπαν και οι 2, ακριβως το ιδιο: το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο.

Λοιπον, τυχαιο; Δεν νομιζω.

Τυχαιο που η πλειοψηφια των δερματολογων λεει οχι στο συχνο λουσιμο? Πιο πανω σε μια παραθεση λεει οτι παλια ελεγαν ετσι, τωρα λενε αλλιως αλλα λουσιμο με τα καταλληλα προιοντα. Μαλιστα. Την συγκεκριμενη δερματολογο μαλλον την επεισαν οι εταιριες καλλυντικων, αποψη μου βεβαια.


Λοιπον ξαναλεω, τυχαιο που η πλειοψηφια των δερματολογων ειναι αρνητικη στο συχνο λουσιμο; Ολοι σπουδασαν επι χρονια και μας λενε κατι, κι εμεις λεμε οτι αφου δεν εχει βγει καποια ερευνα που να το λεει, δεν τρεχει τιποτε;

Δεν λεω, και δεν πιστευω οτι μας προκαλει τριχοπτωση. Ωστοσο, θα το εθετα καπως αλλιως, μαλλον το συχνο λουσιμο, αποδυναμωνει την ολη μας προσπαθεια, και για πολλους απο εμας ειναι τιτανια προσπαθεια(βαλε, δοκιμασε, τι πιανει, τι οχι κλπ), να διατηρησουμε τα μαλλια μας.

Εγω τουλαχιστον εκει καταληγω.

Κι η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι πριν 2 χρονια, ως το τελος του 09 εβαζα μονο regain και ημουνα καλυτερα απο σημερα, και σημερα 1,5 χρονο μετα, βαζω 5-6 σκευασματα και ειμαι οριακα χειροτερα; Τι αλλαξε ομως; Ξεκινησα το καθημερινο λουσιμο. Θες το θεμα που διαβασα εδω, θες επειδη το revivogen(ενα απο αυτα που εβαλα στη θεραπεια μου) με τη λαδιλα του, τελικα κατεληξα κι εδω και 1,5 χρονο λουζομαι καθε μερα.
Ε, δεν ειμαι και στα καλυτερα μου σημερα στο τριχωτο.

Αφηνω τη θεραπεια ως εχει και πλεον θα αρχισω αραιοτερα λουσιματα.

Κι επισης, πολυ σωστα λεχθηκε, οτι οταν υπαρχουν μεγα-κολοσσοι καλλυντικων στο χωρο οπως procter-gamble και δεν συμμαζευεται, που σε 'τρωνε' ζωντανο για κολατσιο οταν θιγονται τα συμφεροντα τους(οσοι ξερουν απο εταιριες πολυεθνικες και συμφεροντα καταλαβαινουν πως μιλαω), δεν περιμενω να δει το φως καμια μελετη. Εδω δεν βγαινουν καλα καλα για τα κινητα, θα βγαλουν για τις...'τριχες'; Ελα μωρε τωρα 'τριχες ειναι', τι κι αν πεσουν; Καλυτερα! Και σαμπουαν θα πουλανε(δεν βλαπτει το συχνο λουσιμο) και προιοντα κατα της τριχοπτωσης μετα! Εχεις το προβλημα, εχεις και τη λυση! Κι εσυ εχεις κεφαλι καθαρο! (αλλα μαλλια ομως;;;;). Ειναι ολοι ευχαριστημενοι!!!!!!!!!!! Σωστα???



Εγω πιστευω εν κατακλειδι, οτι το συχνο λουσιμο αποδυναμωνει την προσπαθεια μας εναντια στην τριχοπτωση. ΔΕΝ προκαλει τριχοπτωση απο μονο του, αλλα εμμεσως σαν να υπονομευει τις προσπαθειες μας. Ισως εξανεμιζει καποια απο τα οφελη που θα ειχαμε.

Αυτες τις σκεψεις ηθελα να προσθεσω στο θεμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Κι επισης, πολυ σωστα λεχθηκε, οτι οταν υπαρχουν μεγα-κολοσσοι καλλυντικων στο χωρο οπως procter-gamble και δεν συμμαζευεται, που σε 'τρωνε' ζωντανο για κολατσιο οταν θιγονται τα συμφεροντα τους(οσοι ξερουν απο εταιριες πολυεθνικες και συμφεροντα καταλαβαινουν πως μιλαω), δεν περιμενω να δει το φως καμια μελετη. Εδω δεν βγαινουν καλα καλα για τα κινητα, θα βγαλουν για τις...'τριχες'; Ελα μωρε τωρα 'τριχες ειναι', τι κι αν πεσουν; Καλυτερα! Και σαμπουαν θα πουλανε(δεν βλαπτει το συχνο λουσιμο) και προιοντα κατα της τριχοπτωσης μετα! Εχεις το προβλημα, εχεις και τη λυση! Κι εσυ εχεις κεφαλι καθαρο! (αλλα μαλλια ομως;;;;). Ειναι ολοι ευχαριστημενοι!!!!!!!!!!! Σωστα???

:D :D
αυτην ειναι η ωμη αληθεια
 
Μπλουζα