Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

MANKAR

Active Member
cool11 είπε:
Ρε παιδια, να ξεκαθαρισουμε κατι? (μιας και ειναι και καλοκαιρι)
Συχνο λουσιμο εννοουμε με σαμπουαν? Μαλλον ε?
Εγω εχω υιοθετησει την αποψη οτι το συχνο(πχ καθημερινο) λουσιμο, κακο κανει μαλλον.
Αλλα τωρα το καλοκαιρι, κανω συνεχεια ντους, λογω ζεστης. Δεν βαζω παντα σαμπουαν στο κεφαλι.
Και μονο που πεφτει νερο, διχως σαμπουαν, για πειτε οσοι πιστευετε οτι κανει κακο το συχνο λουσιμο(γιατι οι αλλοι που λενε δεν πειραζει, ειναι δεδομενο οτι θα πουν δεν πειραζει, ειτε πλυθεις 10, ειτε 100 φορες), τελικα εστω και με νερο, πειραζει στην τριχοπτωση?

το λουσιμο με σκετο νερο δεν προκαλει τριχοπτωση ουτε τιποτα σχετικο με αυτην!!ακομα και με σαμπουαν καθε μερα δεν κανει κακο αρκει το σαμπουαν να ειναι καταλληλο!!αν ηταν ετσι με σκετο νερο οσοι κανουν μπανια στη θαλασσα επρεπε να ειναι φαλακροι!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

falakro ftero

New Member
παιδεια,ο δερματολογος που επισκευτηκα τελευταια φορα,ο οποιος ασχολητε κυριως με τριχοπτωση,και ηταν η θεραπια αυτου που μου εδωσε αποτελεσματα,μου παρομοιασε το μαλλι με την αγαπημενη μου μπλουζα για να καταλαβω με ενα απλο παραδειγμα πως λειτουργει η φαση..και μου πε οτι αν πλενω βαζω πλενω βαζω την αγαπημενη μου μπλουζα ασταματητα θα τη παρω στο χερι μια ωρα αρχιτερα..οσο πιο αραιο το λουσιμο με σαπλουαν τοσο καλυτερο(με νερο ελευθερα)..μου ειχε προτεινει οτι το συχνοτερο ειναι 1 φορα στις 4 μερες!!...ηταν λιγο δυσκολο,ειδικα το καλοκαιρι!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
falakro ftero είπε:
παιδεια,ο δερματολογος που επισκευτηκα τελευταια φορα,ο οποιος ασχολητε κυριως με τριχοπτωση,και ηταν η θεραπια αυτου που μου εδωσε αποτελεσματα,μου παρομοιασε το μαλλι με την αγαπημενη μου μπλουζα για να καταλαβω με ενα απλο παραδειγμα πως λειτουργει η φαση..και μου πε οτι αν πλενω βαζω πλενω βαζω την αγαπημενη μου μπλουζα ασταματητα θα τη παρω στο χερι μια ωρα αρχιτερα..οσο πιο αραιο το λουσιμο με σαπλουαν τοσο καλυτερο(με νερο ελευθερα)..μου ειχε προτεινει οτι το συχνοτερο ειναι 1 φορα στις 4 μερες!!...ηταν λιγο δυσκολο,ειδικα το καλοκαιρι!

Έλεος!!! Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.
Εγώ με ένα πρόχειρο υπολογισμό τον τελευταίο χρόνο έχω λουστεί πάνω από 1000 φορές. Κατά μέσο όρο 3 την ημέρα. Τα μαλλιά μου είναι ακόμα στην θέση τους.
 

falakro ftero

New Member
δεν θα διαφωνησω,δεν ειμαι δερματολογος,και αυτο ηταν κομματι της θεραπιας που δεν γινοταν να ακολουθησω κατα γραμμα για ευκολονοητους λογους!!ΑΛΛΑ..απο τη στιγμη που εχει καποιο πτυχιο αυτος ο ανθρωπος,οπως και το γεγονος οτι οι περισσοτεροι συνεργαζοντε με ποσοστα με καποιοες εταιριες οποτε τους συμφερει να πουλανε προιοντα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν το εκανε απο συμφερον αλλα απο ασχετοσυνη???!σκεψου αν δεν ειχες κανει 1000 λουσιματα,αλλα καποια λιγοτερα μηπως ειχες καλυτερα αποτελεσματα?!Δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να πεις με σιγουρια,γιατι ασχετα απο το τριχοτο της κεφαλης αν καποιος με προβληματικη επιδερμιδα κανει καθημερινα αφρολουτρο για καποιους μηνες το ρΗ του δερματος του θα παει περιπατο,το λιγοτερο!!(Ελεος+super moderator=κακος συνδιασμος,υπαρχουν λεξεις οπως το διαφωνω) :)
 

somari

Active Member
Ήθελα να ξερα, αυτός ο δερματολόγος είχε ακούσει ποτέ στη ζωή του ότι όταν πέφτει μία τρίχα, (αν ο θύλακας δεν έχει πρόβλημα) ξαναβγαίνει;
 

crossfire

Well-Known Member
falakro ftero είπε:
παιδεια,ο δερματολογος που επισκευτηκα τελευταια φορα,ο οποιος ασχολητε κυριως με τριχοπτωση,και ηταν η θεραπια αυτου που μου εδωσε αποτελεσματα,μου παρομοιασε το μαλλι με την αγαπημενη μου μπλουζα για να καταλαβω με ενα απλο παραδειγμα πως λειτουργει η φαση..και μου πε οτι αν πλενω βαζω πλενω βαζω την αγαπημενη μου μπλουζα ασταματητα θα τη παρω στο χερι μια ωρα αρχιτερα..οσο πιο αραιο το λουσιμο με σαπλουαν τοσο καλυτερο(με νερο ελευθερα)..μου ειχε προτεινει οτι το συχνοτερο ειναι 1 φορα στις 4 μερες!!...ηταν λιγο δυσκολο,ειδικα το καλοκαιρι!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!?????????
Το αντιθετο φαλακρο φτερο.....οσο πιο συχνα,τοσο καλυτερα


Μαγκες,μετα απο αυτον τον δερματολογο,αποδεικνυεται ακομα μια φορα ποσο μεγαλη υποθεση ειναι αυτο το φορουμ
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
falakro ftero είπε:
σκεψου αν δεν ειχες κανει 1000 λουσιματα,αλλα καποια λιγοτερα μηπως ειχες καλυτερα αποτελεσματα?!Δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να πεις με σιγουρια,γιατι ασχετα απο το τριχοτο της κεφαλης αν καποιος με προβληματικη επιδερμιδα κανει καθημερινα αφρολουτρο για καποιους μηνες το ρΗ του δερματος του θα παει περιπατο,το λιγοτερο!!(Ελεος+super moderator=κακος συνδιασμος,υπαρχουν λεξεις οπως το διαφωνω) :)

Όχι μόνο δεν θα είχα χειρότερα αποτελέσματα, γιατί με τις θεραπείες είχα βγάλει και περισσότερα μαλλιά από όσα είχα πριν.
Άλλο δέρμα, άλλο τρίχα / θύλακας.
Το "έλεος" πήγενε στον δερματολόγο, όχι σε εσένα. Αν σε πρόσβαλα, συγνώμη.
 

falakro ftero

New Member
fenimore Ειναι λογικο που κ που να δημιουργουντε τετοιου τυπου ''παρεξηγησεις'' απο τη στιγμη που δεν γνωριζομαστε σε προσωπικο επιπεδο για να καταλαβαινουμε πληρως το τροπο εκφρασης που χρησιμοποιει ο καθε ενας μας,σε τιμα που μπηκες στο κοπο να διευκρινησεις και για αυτο σε ανακηρησω hyper moderator!!!xaxaxa!!Στο θεμα μας τωρα...απο τη στιγμη που ολοι εδω ειστε ατομα που ψαχνοντε καιρο,και λιγο πολυ ολοι υποστιριζετε το ιδιο πραγμα,οχι αυθερετα αλλα σε πρακτικο επιπεδο εχοντας χειροπιαστα δειγματα απο τα αποτελεσματα στους ιδιους σας τους εαυτους δεν γιναιτε να σας αμφισβιτισω!!Αν σταθουμε ομως λιγο στο γεγονος των τυπικων προσοντων,ο δερματολογος αυτος δεν ειναι ενας που βρηκα στο ΙΚΑ η σε καποιο ιδιοτικο Ιατριο της γειτονιας μου,αλλα ενας ιατρος που εντασετε στο δυναμικο του πανεπιστιμιου των αθηνων(η στο τομεα της ερευνας η καθηγητης δεν ξερω ακριβως) με ενα κοσμο μεταπτυχιακα που κρεμοντε απο τους τοιχους στο γραφειο του,τα περισσοτερα εκ των οποιων εχουν να κανουν με τη τριχοπτωση!Το εψαξα αρκετα για να παω εκει τοτε,και οσο αναφορα και τη τιμη του ραντεβου η οποια ηταν απαγορευτικη+ το γεγονος οτι αδειο ραντεβου ειχε μετα απο 2 μηνες τοτε...!!Τι να πω...Η ειμαι τοοοσο θυμα η ειναι τοοοσο κομπογιανιτης η και εγω δε ξερω τι αλλο μπορει να ισχυει αφου πρακτικα ολοι εσεις μου λετε το αντιθετο απο αποτελεσματα στους εαυτους σας και δεν εχω λογο να μη σας πιστεψω!!!πολυ μπερδεμα η φαση τελικα!!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
falakro ftero είπε:
Στο θεμα μας τωρα...απο τη στιγμη που ολοι εδω ειστε ατομα που ψαχνοντε καιρο,και λιγο πολυ ολοι υποστιριζετε το ιδιο πραγμα,οχι αυθερετα αλλα σε πρακτικο επιπεδο εχοντας χειροπιαστα δειγματα απο τα αποτελεσματα στους ιδιους σας τους εαυτους δεν γιναιτε να σας αμφισβιτισω!!

Μην το λες φίλε, σε ένα 70% συμφωνούμε όλοι, σε ένα 30% διαφωνούμε... Απλά είναι μερικά στανταρ πράγματα που εδώ και πολλά χρόνια από την παγκόσμια κοινότητα έχουν καταριφθεί ως μύθοι και δεν στέκουν... όπως το θέμα με το λούσιμο.
 

somari

Active Member
Λοιπόν, μέχρι πρότινος λουζόμουν με βιολογικό σαπούνι. Ενώ είχα ωραίο αποτελεσμα καθαριότητας, είχα θεμα με πιτυρίδα και τριχόπτωση σε όλο το σκάλπ (και donor). Εκανα ένα λούσιμο με fungoral γιατί δε θέλω να ξαναπέσω στα του εμποριου...και ξαφνικά από την επόμενη μέρα οι άπειρες τρίχες στο νεροχύτη έγιναν...50! Ερώτηση: Κάθε πότε μπορώ να το χρησιμοποιώ; Για να μη μάθει ο οργανισμός και φτιάξω σούπερ μικρόβια... Επίσης, θα πρέπει να το διακόψω κάποια στιγμή;
 

cool11

Well-Known Member
falakro ftero είπε:
παιδεια,ο δερματολογος που επισκευτηκα τελευταια φορα,ο οποιος ασχολητε κυριως με τριχοπτωση,και ηταν η θεραπια αυτου που μου εδωσε αποτελεσματα,μου παρομοιασε το μαλλι με την αγαπημενη μου μπλουζα για να καταλαβω με ενα απλο παραδειγμα πως λειτουργει η φαση..και μου πε οτι αν πλενω βαζω πλενω βαζω την αγαπημενη μου μπλουζα ασταματητα θα τη παρω στο χερι μια ωρα αρχιτερα..οσο πιο αραιο το λουσιμο με σαπλουαν τοσο καλυτερο(με νερο ελευθερα)..μου ειχε προτεινει οτι το συχνοτερο ειναι 1 φορα στις 4 μερες!!...ηταν λιγο δυσκολο,ειδικα το καλοκαιρι!

Στην βασιλίσσης σοφιας πηγες κι εσυ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giamakr1

Active Member
ζελε,οι γυφτοι δεν φαλακραινουν,μαλλι αφανα με το οποιο κρυβει φαλακρα, στο γνωστο σκοτεινο γραφειο.Παρεπιμπτοντως γεια σε ολους μετα απο 2 χρονια απουσιας
 

omiros

New Member
το λουσιμο ειναι πολυ σημαντικο. το sebum μαλλον περιεχρει dht και πρεπει να ξεπλενετε 1x την ημερα.
 
Κάθομαι και διαβάζω παλιότερα θέματα για να μη ρωτάω τα ίδια και τα ίδια. Προσωπικά λούζομαι καθημερινά και δε θεωρώ πως προκαλεί επιπλέον τριχόπτωση. Για το παράδειγμα με το πουκάμισο που τέθηκε από γιατρούς θα το σχολιάσω λέγοντας πως το ρούχο δεν "αυτολιπαίνεται" αλλά ούτε και και έχει μηχανισμούς επαναφοράς/ίασης όπως το δέρμα. Όσο για τους αθίγγανους, θα συμφωνήσω πως γονιδιακά σαν φυλή φαίνεται να υπερτερούν στο θέμα του μαλλιού, αλλά παντού υπάρχουν εξαιρέσεις.
 

tresoli

New Member
RE: Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

akishellas3 είπε:
Κ ομως ρε παιδια δεν λενε οτι προκαλει τριχοπτοση αλλα οχι οτι ειναι καλο να λουζεις συχνα τα μαλια αλλωστε οι εταιριες που πουλανε σαμπουανκ θεραπεις τι θα λεγανε?
?Υπαρχουν γιατροι κ μεγαλυτεροι σε ηλικια ατομα που υποστηριζουν πως το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο .
Εγω παντως κρινω εκ του αποτελεσματος κ ενα φλαρακι που ειναι τωρα στην ηλικια μου περιπου το ακουλουθει αυτο οπως κ θεραπεια απο το γιατρο του κ το μαλι του ειναι μια χαρα .
Εγω σκεφτομαι κ το αλλο ,ρωτηστε γιατρους για το προσωπο μας λενε οτι το συχνο πλυσιμο του προσωπου δεν κανει καλο διοτι φευγουν κατι ουσιες που ειναι αντιγηραντικες κ ειναι αποδεδειγμενο .
Οποτε καλο ειναι να ακουμε καποιους που δεν εχουν συμφερον στο να πουλησουν τα προιοντα τους .
Προσοχη δεν λεω τι ειναι σιγουρο .
Ακη εξηγησε μου φιλε το εξης ,πως γινεται οταν κοιμαμαι στο μαξιλαρι να μην φευγει καια τριχα κ ταν λουζομαι στα χερια μου να βλεπω μερικες?καθε ορα ομως που λουζομαι δηλαδη καθε μερα.Μηπως τελικα εξασθενουμε σημαντικες ουσιες με την καθημερινη διατριβη που κανουμε πανω στο κεφαλι μας?
εγώ προσωπικά σώθηκα από πιτυρίδα λιπαρότητα και μπορώ να πω και από τριχόπτωση όταν ένας δερματολόγος που είχε σπουδάσει στο harvad , (μοναδική έδρα τριχολογίας ) μου είπε να λούζουμε κάθε πρωί και πρίν τον ύπνο, πραγματικά μετά από 10 μέρες είδα ΑΛΛΑΓΗ και το συνεχίζω πλέον χρόνια , σαμπουάν όχι κάτι το ιδιαίτερο.


akishellas3 είπε:
Δεν ειπα οτι θα μας κανει καραφλες το συχνο λουσιμο :D ,απλως απο φημες κ.τλ.λ απο μεγαλυτερους κ γιατρο που ανεφερα που λενε πως το καθημερινο λουσιμο δεν ειναι οτι το καλυτερο καθε μερα κ στην τελικη ρε συ Ακη κ οντως να μην εκανε καλο για εμας θα το λεγανε ? Βλεπεις τι γινεται με τα κινητα δεν τους αφηνουν να πουν την αληθεια . Ειπα ολα αυτα ειναι λογια κ φημες κ ενας γιατρος .
Ο φιλος... μου δεν μου λεει τι του δινει ο γιατρος τον ρωτησα δυο φορες μηπως μου πει αλλα δεν... (το εχω ξανα αναφερει αλλωστε) αλλα ετσι του ειπε οτι το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο.Τον γιατρο αν θελεις να μαθουμε πως λεγεται ο γιατριος στειλε μου π.μ. κ θα τον ρωτησω . Αποδειξη που λες εχω αυτο τον γιατρο.
Το οτι δεν μου πεστει τριχα κ οταν κανω μασαζ μου μενουν στο χερι οσο κ να μην σημαινει τιποτα (κ στην τελικη μπορει να ειναι οπως λες -εκανε η τριχα τον κυκλο της) εμενα με προβληματιζει.
Αυτο για το προσωπο πραγματικα καπου το εχω διαβασει,πως υπαρχουν καποιες ουσιες που συφιγουν να πω το προσωπο κ με τη παροδο των χρονων κ με το συχνο πλυσιμο αρχιζουν να απομακρυνονται απο το δερμα.Καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως ,θα ψαξω να το βρω.Μηπως λοιπον γινεται κατι παρομοιο κ με το δερμα του κεφαλιου,απλως ρωταω δεν ειναι κατι σιγουρο ;).
Επισης πολλους εχουμε ακουσει Ακη π.χ. καθυστερηση τριχοπτωσης,regrowth αποτελεσματα κ.τ.λ. να διαφημιζουν τα αποτελεσμα τα τους κ αποδεδειγμενα κποιο που κανει δουλεια ειναι μονο το proscar k η minoxidil .
Αν θελεις μολις γυρισει απο αδεια ο φιλος... (συναδελφος μου) δηλ. την αλλη βδομαδα μπορουμε να μαθουμε τον γιατρο πως λεγεται κ στο στελνω με P.m.
θα ψαξω να βρω αυτο που ειχα διαβασει για το προσωπο.
εγώ προσωπικά σώθηκα από πιτυρίδα λιπαρότητα και μπορώ να πω και από τριχόπτωση όταν ένας δερματολόγος που είχε σπουδάσει στο harvad , (μοναδική έδρα τριχολογίας ) μου είπε να λούζουμε κάθε πρωί και πρίν τον ύπνο, πραγματικά μετά από 10 μέρες είδα ΑΛΛΑΓΗ και το συνεχίζω πλέον χρόνια , σαμπουάν όχι κάτι το ιδιαίτερο.
 

gianniskritikos2

Active Member
2 φορες τη μερα λουζεσε δηλαδει? απο τριχοπτωση πως εισουν και πως εισαι μετα απο το 2πλο λουσιμο τη μερα? σε επηρεασε?
 

thatsme

New Member
Ενταξει νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι το καθημερινο λουσιμο δεν προκαλει τριχοπτωση.Ομως καπου ακουσα οτι με καθημερινο λουσιμο λεπταινει η τριχα.Ειναι αληθεια;Ξερει κανεις κατι;
Επιπλεον καπου διαβασα οτι το νερο της θαλασσας αλλα και το χλωριουχο της πισινας κανουν κακο στην τριχα.Δεν ξερω αν ειναι αληθεια.Επισης ειπωθηκε οτι ο ηλιος βλαπτει τα μαλλια.Με τι μπορω να τα προστατευσω;(Εννοω με τι προιον)
Ευχαριστω πολυ!
 
thatsme είπε:
Ενταξει νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι το καθημερινο λουσιμο δεν προκαλει τριχοπτωση.Ομως καπου ακουσα οτι με καθημερινο λουσιμο λεπταινει η τριχα.Ειναι αληθεια;Ξερει κανεις κατι;
Επιπλεον καπου διαβασα οτι το νερο της θαλασσας αλλα και το χλωριουχο της πισινας κανουν κακο στην τριχα.Δεν ξερω αν ειναι αληθεια.Επισης ειπωθηκε οτι ο ηλιος βλαπτει τα μαλλια.Με τι μπορω να τα προστατευσω;(Εννοω με τι προιον)
Ευχαριστω πολυ!

Το καθημερινό λούσιμο ταλαιπωρεί την τρίχα και τη σπάει μακροπρόθεσμα αυτό πιστεύω εγώ, ειδικά αν λούζεσαι με χημικά σαμπουάν όπως τα κοινά των σούπερμάρκετ... Επομένως απέφυγε το καθημερινό λούσιμο, το λένε και οι ειδικοί βέβαια, οι οποίοι επίσης λένε ότι το καλύτερο είναι να λουζόμαστε μόλις νιώσουμε ότι το μαλλί είναι βρώμικο.
Αυτά γενικά τώρα τι να σου πω αν παίζεις μπαλίτσα με μινοξ και φίνες μάλλον χρειάζεσαι συχνό λούσιμο.

Στο άλλο σου ερώτημα τώρα:
Η πολύωρη έκθεση στον ηλιο γενικά κάνει κακό, αλλά ποιος τα χέζει τα μαλλιά στη συγκεκριμμένη περίπτωση αφού το δέρμα είναι αυτό που εκτίθεται άμεσα και κινδυνεύει ακόμα και από καρκίνο. Τώρα αν εννοείς ότι με ήλιο παραλίας 2 ώρες (ή βόλτας) όπως κυκλοφορούμε όλοι το καλοκαίρι ότι θα σου πέσουν τα μαλλιά ή θα γίνεις καράφλας από αυτό τότε όποιος στο είπε αυτό πάρτον με τις πέτρες.

Το νερό της πισίνας ΝΑΙ δεν κάνει καλό στα μαλλιά έχει χλώρια και ιστορίες χημείας μέσα...
Της θάλασσας όχι μόνο δεν κάνει κακό αλλά είναι και καλό μιας και έχει μέταλλα και ιχνοστοιχεία το θαλασσινό νερό.
Για προστασία ομπρελίτσα ή καπέλο, αλλά έχεις 8 μήνες μπροστά σου ακόμα...

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το καθημερινό λούσιμο είναι υγεία για το τριχωτό και μόνο τριχόπτωση δεν μπορεί να προκαλέσει... βέβαια εννοείται με ένα καλό και ήπιο σαμπουάν για καθημερινή χρήση και φυτικό
 
Μπλουζα