Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

crossfire

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

cool11 είπε:
[quote author=akishellas3 link=topic=250.msg3117#msg3117 date=1224932472]


Εγω πιστευω εν κατακλειδι, οτι το συχνο λουσιμο αποδυναμωνει την προσπαθεια μας εναντια στην τριχοπτωση. ΔΕΝ προκαλει τριχοπτωση απο μονο του, αλλα εμμεσως σαν να υπονομευει τις προσπαθειες μας. Ισως εξανεμιζει καποια απο τα οφελη που θα ειχαμε.

Αυτες τις σκεψεις ηθελα να προσθεσω στο θεμα.

Απο τους μεγαλυτερους μυθους ολων των εποχων...
Ηταν καθαρα τυχαιο οτι το διαστημα που λουζοσουν πιο συχνα εχασες εδαφος..
Θα εχανες περισσοτερα αν δεν λουζοσουν τοσο συχνα...
Εαν αρχισεις αραιοτερα λουσιματα,ετοιμασου για μια μεγαλυτερη τριχοπτωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fotisI

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Ο παππούς μου στα 92 έχει φούλ μαλλί,(έχει κάνα 5αρι χρόνια που γκριζάρισε) και λούζεται κάθε 10 μέρες διότι δεν νοιώθει τα μαλλιά του βρώμικα, κ όχι όπως εγώ που μέσα σε 2 μέρες το δέρμα μου είναι σκέτη λαδίλα...

Πάντως, αν μπορέσουμε να κρατήσουμε αλάδωτα τα μαλλιά μας, ίσως να μην είναι δύσκολο το μακρινό λούσιμο...

Αν αυτό σας λέει κάτι...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

τον τελευταίο 1.5 χρόνο, έχωντας λουστεί τόσες φορές όσες δεν λούστηκα σε όλη μου την ζωή ( ειλικρινά τους τελευταίους μήνες έχω χάσει το μέτρημα για το πόσο λούζομαι σε μια μέρα :D ) έχω να πώ ότι αν κάποιος έχει λιπαρά μαλλιά, το συχνό/καθημερινό λούσιμο μόνο καλό μπορεί να κάνει!!! (γνώμη μου πάντα)
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Fenimore είπε:
τον τελευταίο 1.5 χρόνο, έχωντας λουστεί τόσες φορές όσες δεν λούστηκα σε όλη μου την ζωή ( ειλικρινά τους τελευταίους μήνες έχω χάσει το μέτρημα για το πόσο λούζομαι σε μια μέρα :D ) έχω να πώ ότι αν κάποιος έχει λιπαρά μαλλιά, το συχνό/καθημερινό λούσιμο μόνο καλό μπορεί να κάνει!!! (γνώμη μου πάντα)

Συμφωνω απολυτα.Αν μπορουσα και 2 φορες την ημερα θα λουζομουν.Δεν θα ενιωθα ποτε φαγουρα λογο ΣΔ.Αυτο ειναι βεβαιο :)
 

gus210

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Όταν είναι υγιή τα μαλλιά δεν τα νιώθεις βρώμικα.
Στο στρατό, σε άσκηση τα μαλλιά μου λάδωσαν μετά από πέντε μέρες.
Πριν από την χρήση των λοσιόν λουζόμουν (το χειμώνα) τρεις φορές την εβδομάδα και δεν είχα κανένα πρόβλημα
 

xk

Active Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Fenimore είπε:
τον τελευταίο 1.5 χρόνο, έχωντας λουστεί τόσες φορές όσες δεν λούστηκα σε όλη μου την ζωή ( ειλικρινά τους τελευταίους μήνες έχω χάσει το μέτρημα για το πόσο λούζομαι σε μια μέρα :D ) έχω να πώ ότι αν κάποιος έχει λιπαρά μαλλιά, το συχνό/καθημερινό λούσιμο μόνο καλό μπορεί να κάνει!!! (γνώμη μου πάντα)

+1...αυτο πρεπει να γινει κανονας...σε οποιον λαδωνει μην ακουει τις κουταμαρες των παλιων που λεγανε πρεπει να μενει λιγο λαδωμενο το μαλλι...κι εγω μ αυτο το σκεπτικο πηγαινα και δε κερδισα τιποτα...ισα ισα το καθημερινο λουσιμο με βοηθησε...(λαδωνω ευκολα καθε δευτερη μερα περιπου)...
 

somari

Active Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Ρε παιδιά, όμως εγώ που έχω λιπαρό πρόσωπο, πρακτικά το πρόβλημα το έλυσα μόλις ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ να πλένομαι καθημερινά(και έχει δουλέψει και σε άλλους έτσι -το συνεχές πλύσιμο υπερδραστηριοποιεί τους αδένες) (και άρχισα να πίνω πολύ νερό). Δε θα έπρεπε στο κεφάλι να ισχύει κάτι παρόμοιο;
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Στην ΣΔ ξερω οτι πρεπει να λουζεσαι συχνα για να καθαριζει.Τωρα για την σκετη λιπαροτητα φανταζομαι οτι ισχυει το ιδιο.
Στην περιπτωση μου ξερω οτι αν λουστω 3 φορες την ημερα θα νιωθω ακομα καλυτερα,καθως θα εξαφανιστει ή λιπαροτητα και η φαγουρα.Οσες φορες εχω αφησει μια μερα χωρις να λουστω,η λιπαροτητα ειναι τραγικη ,οπως επισης και η φαγουρα.
 

somari

Active Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Δοκίμασες να αντέξεις τη λίγδα για κανά διβδόμαδο κατεβάζοντας τα λουσίματά σου σε μέρα πάρα μέρα μήπως την τρίτη βδομάδα έβλεπες εξισορρόπηση; Επίσης, σε έχω μσνιάσει όπως λέγαμε αλλά δε σε βλέπω :(
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Σκοφτομουν να γραψω αυτο ακριβως.Οτι δεν δοκιμασα να το κανω αυτο.θα ηθελα να το αφησω και τρεις μερες αλλα ειναι αδυνατο.Δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξω την φαγουρα/λιπαροτητα.



Εντελως ασχετο με το θεμα αλλα δεν ξερω που να το ρωτησω και δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα(oποτε οποιος ξερει ας απαντησει).Πως μπορω να βρω τα συστατικα καποιων σαμπουαν?Ενδιαφερομαι για το polysorb antidruff και το Sebamed anti hair loss.
Θελω να μαθω αν εχουν Sodium Laureth Sulphate and/or Sodium Lauryl Sulphate.Γιατι διαβαζω οτι προκαλουν φαγουρα/τριχοπτωση.
 

fotisI

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Οταν κανω μπανιο τον σκυλο μου να δειτε μετα πιτυριδα. Μηπως τα μαλακα σαμπουαν σκυλων αξιζουν μια δοκιμη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

somari είπε:
Ρε παιδιά, όμως εγώ που έχω λιπαρό πρόσωπο, πρακτικά το πρόβλημα το έλυσα μόλις ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ να πλένομαι καθημερινά(και έχει δουλέψει και σε άλλους έτσι -το συνεχές πλύσιμο υπερδραστηριοποιεί τους αδένες) (και άρχισα να πίνω πολύ νερό). Δε θα έπρεπε στο κεφάλι να ισχύει κάτι παρόμοιο;

Εγώ δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, στον εαυτό μου τουλάχιστον. Προ θεραπειών, έχω περάσει και 1 βδομάδα, και 1,5 βγομάδα χωρίς λούσιμο (με μπάνιο όμως στο σώμα εννοείτε) και δεν άλλαξε κάτι στην λιπαρότητα. Πιστεύω πως μόνο προσωρινά μπορείς να καταπολεμήσεις την λιπαρότητα... ότι και να κάνεις θα ξαναέρθει...



vag25 είπε:
Εντελως ασχετο με το θεμα αλλα δεν ξερω που να το ρωτησω και δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα(oποτε οποιος ξερει ας απαντησει).Πως μπορω να βρω τα συστατικα καποιων σαμπουαν?Ενδιαφερομαι για το polysorb antidruff και το Sebamed anti hair loss.
Θελω να μαθω αν εχουν Sodium Laureth Sulphate and/or Sodium Lauryl Sulphate.Γιατι διαβαζω οτι προκαλουν φαγουρα/τριχοπτωση.

POLYSORB – 6080 anti-dandruff

Aqua, Olefin sulfate, Cocamidopropyl betaine, Lauryl pyrrolidane, Peg-120 methyl glycose dioleate, Wheat germ extract, Polysorbate-60 (1,0%), Polysorbate-80 (1,0%), Witch hazel extract (Hamamelis water), Propylene glycol and chamomile extract, Panthenol, Glycerin, Retinyl palmitate (vit. A), Wheat germ extract, Imidazolydinyl urea, Methylchloroisothiazolinone & methylisothiazolinone, Parfum.


Sebamed Anti Hairloss Shampoo


Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Laureth Sulfate, Creatine, Zinc PCA, Caffeine Hydroxypropyl Oxidized Starch PG-Trimonium Chloride, Gingko Biloba Leaf Extract, Glycerin, Sodium Lactate, Piroctone Olamine, Menthol, Hexyl Nicotinate, Butylene Glycol, Propylene Glycol, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Eισαι θεουλης fenimore.:p

Το δευτερο εχει απ'οτι βλεπω και ειναι η αληθεια οτι μου εκανε ζημια οσον αφορα την φαγουρα,αλλα ισως μειωσε λιγο την τριχοπτωση.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Fenimore είπε:
Εγώ δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, στον εαυτό μου τουλάχιστον. Προ θεραπειών, έχω περάσει και 1 βδομάδα, και 1,5 βγομάδα χωρίς λούσιμο (με μπάνιο όμως στο σώμα εννοείτε) και δεν άλλαξε κάτι στην λιπαρότητα. Πιστεύω πως μόνο προσωρινά μπορείς να καταπολεμήσεις την λιπαρότητα... ότι και να κάνεις θα ξαναέρθει...



POLYSORB – 6080 anti-dandruff

Aqua, Olefin sulfate, Cocamidopropyl betaine, Lauryl pyrrolidane, Peg-120 methyl glycose dioleate, Wheat germ extract, Polysorbate-60 (1,0%), Polysorbate-80 (1,0%), Witch hazel extract (Hamamelis water), Propylene glycol and chamomile extract, Panthenol, Glycerin, Retinyl palmitate (vit. A), Wheat germ extract, Imidazolydinyl urea, Methylchloroisothiazolinone & methylisothiazolinone, Parfum.


Sebamed Anti Hairloss Shampoo


Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Laureth Sulfate, Creatine, Zinc PCA, Caffeine Hydroxypropyl Oxidized Starch PG-Trimonium Chloride, Gingko Biloba Leaf Extract, Glycerin, Sodium Lactate, Piroctone Olamine, Menthol, Hexyl Nicotinate, Butylene Glycol, Propylene Glycol, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate.

οταν εχεις σμηγμα ειναι επικυνδυνο να τα αφησεις αλουστα για μια βδομαδα , εγω ετσι το ειχα κανει οταν ειχα σμηγμα και οταν λουστηκα φευγανε ολοκληρες τουφες με δερμα !!!!
 

xDante

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

εγώ έχοντας λιπαρό πρόσωπο και κεφάλι είμαι 100000000% υπέρ του λουσίματος 2-3 φορές την εβδομάδα και όπου μπορείς καλύτερα να αποφεύγεται το συχνό λούσιμο ..... απο παιδιά ρίχνουμε σαμπουάν στα κεφάλια μας αλλοιώνουμε την κατάσταση της επιδερμίδας του κεφαλιού και το κάνουμε σαν τον κ΄6λο μας άποψη μου παιδιά τουλάχιστον όσοι έχετε λιπαρό πρόσωπο και κεφάλι αποφύγετε να λούζεστε συχνά..... εγώ όποτε πάω να πλύνω ειδικά το πρόσωπο καλά να εξαφανιστούν οι πόροι που φαίνονται μερικές φορές .... το καθαρίζω ... μετά απο τρεις μέρες οι κλειστοί πόροι μου βγάζουν εσωτερικά σπυράκια..... τα συμπεράσματα δικά σας...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

ρε παιδια, 2 χερια λουσιμο τη φορα με fungoral πρεπει να κανουμε?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

FreeThinker είπε:
ρε παιδια, 2 χερια λουσιμο τη φορα με fungoral πρεπει να κανουμε?

Όχι, αν θες κάνε ενα γρήγορο λούσιμο / ξλεβγαλμα πρώτα με ένα άλλο σαμπουάν, και μετά κάνε το δεύτερο λούσιμο με fungoral, αφήνεις μερικά λεπτά, και μετά ξεβγάζεις.
 

fotisI

Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Παιδιά ξεκίνησα να λούζομαι με σταχτόνερο (αλισίβα), και βλέπω πως το δέρμα καθαρίζει αλλά δεν χάνει όλη την λιπαρότητα κατά το λούσιμο. Ίσως τελικά όλα τα σαμπουάν να αφαιρούν όλη την χρήσιμη λιπαρότητα και μετά να έχουμε υπερδραστηριότητα των σμηγμ. αδένων. Αυτό έχει σαν συνέχεια πολύ λάδι, που μένει στην επιφάνεια, οξειδώνεται γρήγορα και δημιουργεί την φαγούρα και την ερυθρότητα.
 

somari

Active Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

fotisI είπε:
Παιδιά ξεκίνησα να λούζομαι με σταχτόνερο (αλισίβα), και βλέπω πως το δέρμα καθαρίζει αλλά δεν χάνει όλη την λιπαρότητα κατά το λούσιμο. Ίσως τελικά όλα τα σαμπουάν να αφαιρούν όλη την χρήσιμη λιπαρότητα και μετά να έχουμε υπερδραστηριότητα των σμηγμ. αδένων. Αυτό έχει σαν συνέχεια πολύ λάδι, που μένει στην επιφάνεια, οξειδώνεται γρήγορα και δημιουργεί την φαγούρα και την ερυθρότητα.

Δε ξέρω για το κεφάλι, αλλά όταν σταμάτησα να υπερπλένω το πρόσωπό μου ξένοιασα
 

cool11

Well-Known Member
Ρε παιδια, να ξεκαθαρισουμε κατι? (μιας και ειναι και καλοκαιρι)
Συχνο λουσιμο εννοουμε με σαμπουαν? Μαλλον ε?
Εγω εχω υιοθετησει την αποψη οτι το συχνο(πχ καθημερινο) λουσιμο, κακο κανει μαλλον.
Αλλα τωρα το καλοκαιρι, κανω συνεχεια ντους, λογω ζεστης. Δεν βαζω παντα σαμπουαν στο κεφαλι.
Και μονο που πεφτει νερο, διχως σαμπουαν, για πειτε οσοι πιστευετε οτι κανει κακο το συχνο λουσιμο(γιατι οι αλλοι που λενε δεν πειραζει, ειναι δεδομενο οτι θα πουν δεν πειραζει, ειτε πλυθεις 10, ειτε 100 φορες), τελικα εστω και με νερο, πειραζει στην τριχοπτωση?
 
Μπλουζα