Ποσιμο εξτρα παρθενο ελαιολαδο

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aggelos88

Active Member
Με το ελαιολαδο χανεις κιλα , βοηθα σε αυτο απλα θα μετρας την συνολικες θερμιδες.
Δηλαδη τις θερμιδες που θα παρεις απο τα λαδι θα τις κοψεις απο αλλου
 

anna26

Member
ποσιμο...καλο ελαιολαδο..καθε μερα..σε 6μηνες δεν θα πεφτει τριχα.
αυτες τις 2 κουταλιες ποτε πρεπει να τις πινουμε οταν σηκωνομαστε??? νυστικοι? να πινουμε και πορτοκαλι μετα? η πρεπει να πινουμε καποια αλλη στιγμη της ημερας? ευχαριστω
 

anna26

Member
φιλος μου κρητικος πινει καθε πρωι ενα φλυτζανακι δικο του εξαιρετικο παρθενο.

εχει φτασει norwood 6, αν ηταν να σταματησουμε την αα με διατροφη θα το ειχαμε λυσει εδω και χρονια.

ειναι αυτοανοσο νοσημα , τπτ απο διατροφη δεν μπορει να το σταματησει απλα μονο να το καθυστερισει λιγο οπως και η μινοξιδιλη.

τζαμπα χρονος και χρημα, εχουν βολε



Εξαρταται σιγουρα την περιπτωση, αν η τριχοπτωση ειναι απο κληρονομικους παραγοντες σιγουρα δεν σταματαει με αυτο τον τροπο και ουτε προκειται, αν ομως οφειλεται σε αλλες αιτιες σιγουρα σταματαει η βελτιωνεται με μια καλη διατροφη!!
 

mikegad

Well-Known Member
αν η τριχοπτωση ειναι απο κληρονομικους παραγοντες σιγουρα δεν σταματαει με αυτο τον τροπο και ουτε προκειται
Το θέμα είναι ότι το 95% των μελών αυτού του φόρουμ είναι σε αυτήν την κατηγορία
και το 5% από άλλα παθολογικά αίτια
 
Με το ελαιολαδο χανεις κιλα , βοηθα σε αυτο απλα θα μετρας την συνολικες θερμιδες.
Δηλαδη τις θερμιδες που θα παρεις απο τα λαδι θα τις κοψεις απο αλλου
Το καλο ελαιολαδο περιεχει την ουσια rutin, σε πολυ μικρη περιεκτικοτητα ομως.
Η rutin ειναι πολυ σημαντικη για οσους εχουν τριχοπτωση λογω αυξημενης Εστραδιολης.

Ομως το ποιο καλο ειναι να παρει κανεις rutin σε καπσουλες κι να μην περιμενει τοις ελαχιστες ποσοτητες που περιεχει το ελαιολαδο.
 
Για την πληρωτητα του Θεματος να αναφερουμε ακομα οτι οποιος εχει τριχοπτωση λογω υψηλης Ε1 μπορει να βρει θετικα αποτελεσματα απο την ουσια
hydroxytyrosol, η οποια υπαρχει σε ορισμενα βιολογικα ελαιολαδα οπως
του Χαμαλακη.

http://www.biopoiotita.gr/?render=products&c=13&id=239
 

Socratis

Active Member
35 ml ποσο ειναι?ενα κουταλακι της σουπας ξερω εγω?αν ειναι παραπανω θα γινουμνε ολοι χοντροι με μαλλι.χαχαχα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Δεν γνωρίζω, ούτε έχω διαβάσει σχετικές έρευνες για το ελαιόλαδο. Έχω ακούσει ότι κάνει καλό στην υγεία αλλά δεν νομίζω όμως να έχει κάποια θετική επίδραση στα μαλλιά με μία πρώτη εκτίμηση. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει πάρα πολύ εύκολα... Καταρχάς εμείς σαν λαός, οι Έλληνες καταναλώνουμε πάρα πολύ ελαιόλαδο και όμως η ΑΓΑ κάνει θραύση σε μας και ανήκουμε στους λαούς με τα μεγαλύτερα ποσοστά σε ΑΓΑ. Όπως και όλοι ο Μεσογιακοί λαοί παράγουν πολύ λάδι αλλά και αυτοί πλήττονται απο την ΑΓΑ σε μεγάλο βαθμό. Η Ισπανία, για παράδειγμα, που παράγει και τις μεγαλύτερες ποσότητες σε ελαιόλαδο, παρατηρώ ότι έχει αρκετή ΑΓΑ σαν λαός. Τώρα εγώ δεν ξέρω αν φταίει το γαμήμενο αραβικό γονίδιο που έχουν αυτοί οι λαοί που είναι full στην ΑΓΑ...

Θα πω το εξής:
Έμενα σε επαρχία που χαρακτηρίζεται για τις ελιές της (τώρα σπουδάζω και δεν μένω πια εκεί).
Ο πατέρας μου έχει ένα ξάδερφο που δουλεύει σε μία βιομηχανία που παράγει λάδια, είναι γνώστης, καταναλώνει αρκετές ποσότητες ελαιόλαδου και όμως είναι NW 5, και μαντέψτε κιόλας...??? Ο πατέρας του δεν είχε καν ΑΓΑ...
Ένας άλλος φίλος του που έχει μια επιχείρηση με λάδια, καταναλώνει και αυτός ως γνώστης πολύ ελαιόλαδο, είναι ΝW 7...

Επιπλέον, οι Κορεάτες και οι Ιάπωνες, και γενικά όλοι σχεδόν οι λαοί της Ασίας που δεν καταναλώνουν ελαιόλαδο γιατί έχουν σχεδόν μηδαμινή ΑΓΑ και μαλλούμπες; Η κουζίνα τους δεν περιέχει λάδια κτλ., τα φαγητά τους είναι "στεγνά".
Όπως και οι Σκανδιναβοί που δεν καταναλώνουν λάδια έχουν λιγότερη ΑΓΑ, από παρατήρηση δικιά μου όμως... Από ότι έχω δει, δεν έχω απτές αποδείξεις, στατιστικά στοιχεία, ντοκουμέντα κτλ...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Και κάτι ακόμα...
Υπάρχουν χιλιάδες τέτοια νήματα, που σχετίζονται με την διατροφή, με βότανα κτλ., και τι επίδραση έχουν στην τριχόπτωση... Δεν τα θεωρώ άσκοπα, ούτε καν, αλλά με αυτο τον τρόπο καθιστώνται άχρηστα και θα εξηγήσω το γιατί:
Είναι αλλού για αλλού... Δεν υπάρχει οργάνωση, απλά ανοίγει ένας άκυρος ένα νήμα και λέει αυτο, εκείνο και το άλλο... Δεν είναι σωστό, πρέπει να παραθέτει έρευνες όσο αξιόπιστες και αν είναι, πως το υποστηρίζει τώρα το παιδί που άνοιξε το νήμα αυτό με το λάδι. Έχει γίνει χυλός το φόρουμ από τέτοια νήματα, πετάτε άκυρα πράγματα, τα δοκιμάζει ο καθένας και λέει...Τι είναι αυτό το πράγμα...???
Λέει ο άλλος " δοκίμασα και μου μείωσε την τριχόπτωση σε 15 μέρες", ε και τι; Μπορεί να έτυχε... Όπως ξέρουμε πολύ καλά,η τριχόπτωση, είτε είναι ΑΓΑ είτε προκαλείται από κάτι παθολογικό, έχει περιόδους έξαρσης και περιόδους ύφεσης.

Θέλετε να δοκιμάζετε διάφορα πράγματα, θέλετε να πειραματιστείτε, κάντε το τουλάχιστον σωστά... Με στατιστικά στοιχεία και αριθμιτικά δεδομένα. Για παράδειγμα ας δοκιμάσουν 10 άτομα και αν από τους 10, οι 8 είχαν μείωση της τριχόπτωσης, να το σημειώσουμε, ύστερα να το διακόψουν πάλι και να το ξαναρχίσουν για να διαπιστώσουν εάν όντως κάνει κάτι... Για να βγουν σωστά πορίσματα, γιατί έτσι δεν πρόκειται κανένας να βγάλει άκρη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν γνωρίζω, ούτε έχω διαβάσει σχετικές έρευνες για το ελαιόλαδο. Έχω ακούσει ότι κάνει καλό στην υγεία αλλά δεν νομίζω όμως να έχει κάποια θετική επίδραση στα μαλλιά με μία πρώτη εκτίμηση. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει πάρα πολύ εύκολα... Καταρχάς εμείς σαν λαός, οι Έλληνες καταναλώνουμε πάρα πολύ ελαιόλαδο και όμως η ΑΓΑ κάνει θραύση σε μας και ανήκουμε στους λαούς με τα μεγαλύτερα ποσοστά σε ΑΓΑ. Όπως και όλοι ο Μεσογιακοί λαοί παράγουν πολύ λάδι αλλά και αυτοί πλήττονται απο την ΑΓΑ σε μεγάλο βαθμό. Η Ισπανία, για παράδειγμα, που παράγει και τις μεγαλύτερες ποσότητες σε ελαιόλαδο, παρατηρώ ότι έχει αρκετή ΑΓΑ σαν λαός. Τώρα εγώ δεν ξέρω αν φταίει το γαμήμενο αραβικό γονίδιο που έχουν αυτοί οι λαοί που είναι full στην ΑΓΑ...

Θα πω το εξής:
Έμενα σε επαρχία που χαρακτηρίζεται για τις ελιές της (τώρα σπουδάζω και δεν μένω πια εκεί).
Ο πατέρας μου έχει ένα ξάδερφο που δουλεύει σε μία βιομηχανία που παράγει λάδια, είναι γνώστης, καταναλώνει αρκετές ποσότητες ελαιόλαδου και όμως είναι NW 5, και μαντέψτε κιόλας...??? Ο πατέρας του δεν είχε καν ΑΓΑ...
Ένας άλλος φίλος του που έχει μια επιχείρηση με λάδια, καταναλώνει και αυτός ως γνώστης πολύ ελαιόλαδο, είναι ΝW 7...

Επιπλέον, οι Κορεάτες και οι Ιάπωνες, και γενικά όλοι σχεδόν οι λαοί της Ασίας που δεν καταναλώνουν ελαιόλαδο γιατί έχουν σχεδόν μηδαμινή ΑΓΑ και μαλλούμπες; Η κουζίνα τους δεν περιέχει λάδια κτλ., τα φαγητά τους είναι "στεγνά".
Όπως και οι Σκανδιναβοί που δεν καταναλώνουν λάδια έχουν λιγότερη ΑΓΑ, από παρατήρηση δικιά μου όμως... Από ότι έχω δει, δεν έχω απτές αποδείξεις, στατιστικά στοιχεία, ντοκουμέντα κτλ...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Και κάτι ακόμα...
Υπάρχουν χιλιάδες τέτοια νήματα, που σχετίζονται με την διατροφή, με βότανα κτλ., και τι επίδραση έχουν στην τριχόπτωση... Δεν τα θεωρώ άσκοπα, ούτε καν, αλλά με αυτο τον τρόπο καθιστώνται άχρηστα και θα εξηγήσω το γιατί:
Είναι αλλού για αλλού... Δεν υπάρχει οργάνωση, απλά ανοίγει ένας άκυρος ένα νήμα και λέει αυτο, εκείνο και το άλλο... Δεν είναι σωστό, πρέπει να παραθέτει έρευνες όσο αξιόπιστες και αν είναι, πως το υποστηρίζει τώρα το παιδί που άνοιξε το νήμα αυτό με το λάδι. Έχει γίνει χυλός το φόρουμ από τέτοια νήματα, πετάτε άκυρα πράγματα, τα δοκιμάζει ο καθένας και λέει...Τι είναι αυτό το πράγμα...???
Λέει ο άλλος " δοκίμασα και μου μείωσε την τριχόπτωση σε 15 μέρες", ε και τι; Μπορεί να έτυχε... Όπως ξέρουμε πολύ καλά,η τριχόπτωση, είτε είναι ΑΓΑ είτε προκαλείται από κάτι παθολογικό, έχει περιόδους έξαρσης και περιόδους ύφεσης.

Θέλετε να δοκιμάζετε διάφορα πράγματα, θέλετε να πειραματιστείτε, κάντε το τουλάχιστον σωστά... Με στατιστικά στοιχεία και αριθμιτικά δεδομένα. Για παράδειγμα ας δοκιμάσουν 10 άτομα και αν από τους 10, οι 8 είχαν μείωση της τριχόπτωσης, να το σημειώσουμε, ύστερα να το διακόψουν πάλι και να το ξαναρχίσουν για να διαπιστώσουν εάν όντως κάνει κάτι... Για να βγουν σωστά πορίσματα, γιατί έτσι δεν πρόκειται κανένας να βγάλει άκρη...
Το λαδι σαν τροφιμο
(και οπως βρισκεται συνηθως σε πλαστικα μπουκαλια οπου καταστρεφονται απο την ακτινοβολια τα σπουδαια συστατικα του)
δεν εχει πιθανοτητες να προσφερει τιποτα ιδιαίτερο στην τριχοπτωση.

Ομως οι πολυφαινολες που βρισκονται στα Αγουρελαια μπορουν να βοηθήσουν κυριως γιαυτους που εχουν υψηλη Οιστρονη.

Κυριως η hydroxy-thyrosol και η eleocantal εχουν σπουδαια αποτελεσματα στην περιορισμο της τριχοπτωσης.
Αυτες οι ουσιες βρισκονται και στα σκευασματα που προορίζονται σαν φυσικα αντιβιοτικα εναντια στο κρυολογημα.
Πχ:
https://www.pharmadealonline.com.au/swisse-olive-leaf-30-capsules?
utm_source=myshopping&utm_medium=cpc&utm_campaign=Vitamins+and+Nutrition&utm_term=SWISSE+Olive+Leaf+30+Capsules

Και ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουνται τοπικα, αφου διαλυθουν πρωτα σε ελαιολαδο.
 

giorgosm

New Member
Καλησπέρα σας.Όλα τα εξαιρετικά παρθένα ελαιόλαδα είναι ψυχρής έκθλιψης και πρέπει να το γράφουν στην ετικέτα σύμφωνα με την ευρωπαική νομοθεσία.
Αυτό που ισώς ψάχνουμε δεν είναι το ελαιόλαδο ψυχρής έκθλιψης αλλά τα ελαιόλαδα που είναι πλούσια σε πολυφαίνολες.Tα ελαιόλαδα δεν είναι όλα τα ίδια.Όπως αναδεικνύεται και επιβεβαιώνεται διαρκώς και σε παγκόσμιο επίπεδο απο πανεπηστιμιακές έρευνες και κληνικές μελέτες, οι πολυφαινόλες του ελαιολάδου και το ελαιόλαδο με υψηλή περιεκτικότητα σε πολυφαινόλες συνδέονται με ισχυρή αντιοξειδωτική, αντικαρκινική, αντιφλεγμονώδη, αντιμικροβιακή, αντιβακτηριακή και νευροπροστατευτική δράση.
Όπως προκύπτει και απο τον Ευρωπαικό κανονισμό 432/2012 (σελ16,26)σχετικά με την υγειοπροστατευτική δράση του ελαιολάδου με υψηλή περιεκτικότητα σε πολυφαινόλες, οι πολυφαινόλες και ειδικότερα κάποιες απο αυτές όπως η ελαιοκανθάλη, η ελαιασίνη, η τυροσόλη, η υδροξυτυροσόλη, κ.α. .έχουν ισχυρή αντιοξειδωτική δράση. Σύμφωνα με τον κανονισμό, η καθημερινή πρόσληψη 20 gr εξαιρετικά παρθένου ελαιολάδου, με υψηλή περιεκτικότητα σε πολυφαινόλες (πάνω από 5 mg υδροξυτυροσόλης και των παραγώγων της / 20 gr ελαιολάδου), συμβάλλουν στην προστασία των λιπιδίων του αίματος από το οξειδωτικό στρες.
Ο ισχυριμός υγείας της ευρωπαικής ένωσης ειναι ο έξης:
Σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 432/2012 (L 136/25.05.2012), ένα ελαιόλαδο μπορεί να φέρει την ένδειξη «Ισχυρισμός Υγείας», εάν έχει υψηλή περιεκτικότητα σε πολυφαινόλες, τουλάχιστον 250mg πολυφαινόλες ανά 1 Kg ελαιολάδου.
Έχει αποδειχθεί ότι η ημερήσια κατανάλωση 20g Ελαιόλαδου με Ισχυρισμό Υγείας παρέχει τουλάχιστον 5mg υδροτυροσόλης και παραγώγων, που συμβάλλουν στην προστασία των λιπιδίων του αίματος από το οξειδωτικό στρες.
Το σύνολο τον πολυφαινόλων σε ένα ελαιόλαδα λέγεται D3.Tα ελαιόλαδα που έχουν ισχυρισμό υγείας πρέπει να έχουν D3 πάνω από 500 mg δλδ διπλάσιο από τον ισχυρισμό υγείας για να τηρούν αυτόν τον ισχυρισμό τουλάχιστον 2 χρόνια μέσα στην φιάλη.
Εκτός από τον ισχυρισμό υγείας της ευρωπαικής ένωσης τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα σύνολο από κλινικές μελέτες από μεγάλα πανεπηστιμιακά νοσοκόμεια.
Το ελαιόλαδο έχει πολλές διαφορετικές πολυφαινόλες.Η πιο σημαντική και αυτή που γίνονται οι πιο πολλές έρευνες λέγεται ΕΛΑΙΟΚΑΝΘΑΛΗ(Oleocanthal) είναι μια ούσια που βρίσκεται μόνο στο ελαιόλαδο και συκγεκριμένα σε ορισμένα ελαιόλαδα.
Η ελαιοκανθάλη είναι υπεύθυνη για την αίσθηση καψίματος στο λαιμό (pungency) που είναι χαρακτηριστική του αγουρελαίου.
Πάνω σε αυτή υπάρχουν πολλές μελέτες όπως και για την τριχοπτώση.Αύτην την στιγμή είναι ακόμη στις μελέτες και τίποτα παραπέρα.


 

veg

Active Member
δεν αποκλειεται το ελαιολαδο αν κανει γενικα καλο και οχι μονο στα μαλλια(οπως και πολλα φυσικα προιοντα) , ομως ο μηχανισμος της ανδογενετικης αλωπεκιας ειναι συγκεκριμενος και αφορα επιδραση ορμονων στον θυλακα της τριχας ,σε συγκεκριμενες περιοχες και συμφωνα με το pattern που ειναι προορισμενος ο καθενας . Οποτε αν μιλαμε για ΑΑ δεν νομιζω οτι γινεται καμια σπουδαια δουλεια , ομως μπορει καλλιστα να ειναι ωφελιμο . Να αναστελει την ορμονικη επιδραση το βλεπω λιγο δυσκολο .

Αν μιλαμε για τριχοπτωση λογω αγχους κτλ τοτε ναι μπορει να εχει αποτελεσμα . Ουτως η αλλως αυτος που χανει μαλλια απο stress επειδη οι θυλακες δεν νεκρωνονται , τα μαλλια θα επανελθουν και τιποτα αν δεν κανει απλα θα αργησει , οπως επανερχονται στις εγκυες γυναικες που σε καποιες τους αραιωνουν τα μαλλια τους . Οτιδηποτε δεν νεκρωνει το θυλακα , δεν κανει μονιμη βλαβη .

Οποτε αλλο η τριχοπτωση η 'αθωα ' η λογω εξωγενων παραγοντων και αλλη η αδρογεννετικη .

για αποφυγη παρεξηγησης , δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε ειδικος .
 

hijikos

Active Member
καλησπερα παιδια επειδη ειμαι απο νησι και εχουμε πολλα χωραφια με ελιες
τις οποιες εχουμε να τις λυπανουμε πανω απο 15 χρονια εκανα και γω το πειραμα με το ποσιμο ελαιολαδο το οποιο μαλιστα ηταν και 3/10 για οποιον γνωριζει ειναι η οξυτητα του λαδιου και θεωρηται αγουρελαιο ( 1 χρονος καταναλωση αποτελεσμα δε ειδα)
 
Μπλουζα