ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΩΝ

Kostas97

Well-Known Member
Κωστή ένα μεγάλο μέρος των φοιτητών εμβολιάστηκε όταν ανακοινώθηκε το μέτρο για τα υποχρεωτικά ραπιντ τεστ προκειμένου να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δια ζώσης. Ένα μέρος σίγουρα θα εμβολιαζοταν ούτως ή άλλως αλλά σίγουρα όχι το ποσοστό που προεκυψε
Ισχυει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Μου πετάς μια πηγή και εγώ τώρα πρέπει να πάρω μασημένη τροφή όπως κάνεις εσύ; Γιατί στον αντίποδα υπάρχουν και άλλες πηγές που μπορεί να λένε το αντίθετο.

Αυτό το παιχνίδι θα παίξουμε;
Απο επισημη πηγη βγαινουν αυτα δεν ειναι της εφημεριδας.
 

TH24

Member
Αυτό το «ασπόνδυλο» ανακάλεσε το για να συνεχίζεις να γράφεις. Αν το έχεις αντιληφθεί εδώ είναι ένα φόρουμ για τριχόπτωση που έχει και λίγο μπλα μπλα, όχι το αντίθετο.
Αγαπημένε moderator, ξέρω πολύ καλά πως λειτουργεί το φόρουμ καθώς είμαι μέλος 3 χρόνια. Μπορεί να μην είμαι ακτιβ στα σχόλια αλλά παρακολουθώ πάρα πολλά. Θα ανακαλέσω εφόσον ανακαλέσουν και οι υπόλοιποι περί ταμπέλας αρνητών και προσβολών όπως είναι: αμόρφωτος, ψεκασμενος κλπ.

Δεν μπορεί να ανέχομαι χαρακτηρισμούς και αντιλήψεις ακροδεξιών κομμάτων και να μένω αμέτοχος
 

Kostas97

Well-Known Member
@TH24 Θυμαμαι ενα παλιο ποστ με υποψια οτι η μινοξιδιλη ειχε ανεβασει τι τρανσαμινασες.
Τελικα ειχες καταληξει σε συμπερασμα;
 

bobby

Well-Known Member
Πρώτον, από που προκύπτει αυτο το συμπέρασμα;

Δεύτερον, ΕΣΤΩ ότι ισχύει αυτό που λες, πιστεύεις ότι αν δεν υπήρχαν μέτρα για ανεμβολιαστους και υπήρχε ελευθερία επιλογής θα ήταν ίδια τα ποσοστά; Δεν νομίζω ότι υπάρχει νηφαλιότητα.

Τρίτον, Και με την γρίπη λέγαν ότι ο εμβολιασμός ήταν απαραίτητος γιατί είναι εξίσου επικίνδυνη, τι ποσοστά είχαμε; Πόσοι το έκαναν όταν βγήκαν τα εμβόλια;

Και για να μην απαντάω μόνο στις εικασίες και στις ΧΙΛΙΑΔΕΣ παραπομπές και τον πολεμο εκατέρωθεν, ας δώσω εμένα για παράδειγμα. Έχω 2 προπτυχιακά (το δεύτερο από πανεπιστήμιο της Αγγλίας) και αυτή την στιγμή εργάζομαι σε μεγάλη πολυεθνική και παράλληλα κάνω μεταπτυχιακό. Επειδή δεν κάνω το εμβόλιο είμαι ψεκασμενος και αμόρφωτος όπως ισχυρίζεται ο tol; Η το άλλο το ασπόνδυλο που λέει ότι καθίστε σπίτια σας και πάρτε ντελιβερι; Πως να πάρω σοβαρά τέτοια άτομα που φανατιζονται και που λατρεύουν να παίζουν το παιχνίδι διχασμού της κυβερνήσεως;
Μας λέει ασπόνδυλους ο ψέκας…… χαχαχαχαχα το ότι έχεις πτυχία τι σημαίνει ότι είσαι και νοήμων;;;;; Το πτυχίο είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να είσαι νοήμων, οι απόψεις σου όμως δείχνουν το αντίθετο.
 
  • Like
Reactions: tol

TH24

Member
@TH24 Θυμαμαι ενα παλιο ποστ με υποψια οτι η μινοξιδιλη ειχε ανεβασει τι τρανσαμινασες.
Τελικα ειχες καταληξει σε συμπερασμα;
Ρε θηρίο που το θυμήθηκες;

Είχα πάει σε δύο γιατρούς. Ο πρώτος απάντησε ότι φταίει και η μονοξιδιλη σε συνδιασμό με την ψυχολογία και την κακη διατροφή εκτοξεύθηκε. Ωστόσο πήρα και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό και μου είπε ότι δεν νομιζει να είναι από αυτό και ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι από την διατροφή και μου έγραψε ένα φυτικό φάρμακο το nafliver
 

TH24

Member
Μας λέει ασπόνδυλους ο ψέκας…… χαχαχαχαχα το ότι έχεις πτυχία τι σημαίνει ότι είσαι και νοήμων;;;;; Το πτυχίο είναι μια ένδειξη ότι μπορεί να είσαι νοήμων, οι απόψεις σου όμως δείχνουν το αντίθετο.
άραγε τι να σημαίνει ψεκας; μήπως να ρωτήσεις τον Ευαγγελάτο που το έχει κάνει καραμέλα ασπόνδυλε φίλε μου;

Δεν δέχομαι κριτική από κανέναν που υιοθετεί φασιστικές αντιλήψεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπημένε moderator, ξέρω πολύ καλά πως λειτουργεί το φόρουμ καθώς είμαι μέλος 3 χρόνια. Μπορεί να μην είμαι ακτιβ στα σχόλια αλλά παρακολουθώ πάρα πολλά. Θα ανακαλέσω εφόσον ανακαλέσουν και οι υπόλοιποι περί ταμπέλας αρνητών και προσβολών όπως είναι: αμόρφωτος, ψεκασμενος κλπ.

Δεν μπορεί να ανέχομαι χαρακτηρισμούς και αντιλήψεις ακροδεξιών κομμάτων και να μένω αμέτοχος

Μπορεί και κάποιοι που εκφέρουν τις ίδιες απόψεις με εσένα να είναι όντως ακροδεξιοί και να σας ενώνει η "ιδεολογιά των εμβολιών". Το έχουμε δει και αυτό. Ως εκ τούτου άσε την πολιτική έξω και πες την αποψή σου με νηφάλιο τρόπο και χωρίς τέτοιες εκφράσεις. Προφανώς το ίδιο ισχύει για όλους.
 

dim d

Well-Known Member
Ρε θηρίο που το θυμήθηκες;

Είχα πάει σε δύο γιατρούς. Ο πρώτος απάντησε ότι φταίει και η μονοξιδιλη σε συνδιασμό με την ψυχολογία και την κακη διατροφή εκτοξεύθηκε. Ωστόσο πήρα και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό και μου είπε ότι δεν νομιζει να είναι από αυτό και ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι από την διατροφή και μου έγραψε ένα φυτικό φάρμακο το nafliver
διατροφη ειναι
 

pagouras

Well-Known Member
Η πιο εύκολη και γρήγορη ερώτηση για να αντιληφθείς εκ πρώτης όψεως το IQ κάποιου συνομιλητή σου είναι:
Έχεις εμβολιαστεί?
Φίλε Tol μετά από 2 χρόνια πανδημίας, δισεκατομμύρια εμβολιασμούς, χιλιάδες επιστημονικά άρθρα, εκατομμύρια εργατοώρες στον πλανήτη από επιστήμονες, τεχνικούς γιατρούς, νοσηλευτικό προσωπικό κτλ, ότι και να πεις, οποία αδιαμφισβήτητη έρευνα και να παραθέσεις πλέον υπάρχει τοίχος, τοίχος άρνησης, τοίχος ενσυναίσθησης τοίχος λογικής. Πραγματικά χαλάς φαιά ουσία προσπαθώντας να συνομιλήσεις με αντιεμβολιαστές και αρνητές πραγματικότητας.
Πολλοί όταν έρχονται αντιμέτωποι με την σκληρή πραγματικότητα του ιού και της νόσησης αλλάζουν ρότα και γίνονται οι καλύτεροι διαφημιστές των εμβολίων που είναι δώρο ζωής, άλλοι όμως δεν προλαβαίνουν και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν τον ίδιο αγώνα παραφροσύνης.
 

vag25

Well-Known Member
Ποιός ορίζει την κοινή λογική;
Η επιστημονικη συναινεση.

Γιατί πολλοί επιστήμονες και ιατροί έχουν εκφράσει τον προβληματισμό τους για το εμβόλιο.
Για οποιοδηποτε εμβολιο ή παθηση υπαρχουν αυτοι οι ''επιστημονες'' εκει εξω. Πχ μπορει να χρειαζεσαι μπαι μπας και καποιος γιατρος να σου πει κανε εντριβες. Απλα αυτοι οι γιατροι σημερα εχουν γινει ηρωες. Παλι ειναι εκτος επιστημονικης συναινεσης και ειναι απειροελαχιστοι. Αν μαζευτουν σε μια πλατεια θα φαινονται πολλοι ομως.


Και στη Τελική ρητορική μισούς κάνετε εσείς πρώτα και τα άτομα που ακούτε και βλέπετε για να σας ενημερώνουν.
Τα μονα ατομα που με ενημερωνουν ειναι τα επιστημονικα δεδομενα. Δεν βλεπω τηλεοραση. Αν ομως πχ ενημερωνεσαι απο κακες πηγες του διαδικτυου (απο οτι αντιλαμβανονομαι), ακομα και ο Ευαγγελατος ειναι σαφως μια πιο αξιοπιστη πηγη γιατι απλα παπαγαλιζει τα επιστημονικα δεδομενα. Αυτο απο μονο του, του κανει την πηγη πιο αξιοπιστη απο αυτες που πιθανον χρησιμοποιεις.

Τι ακριβώς σε πειράζει εσένα λοιπόν αν εγώ διαλέγω την φυσική ανοσία (αν και εφόσον κολλήσω ποτέ);
Γεμιζεις ΜΕΘ (που μπορει να την χρειαστω για πολλους λογους), κολλας πιο ευκολα τους γυρω και συντηρεις αυτη τη κατασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TH24

Member
Μπορεί και κάποιοι που εκφέρουν τις ίδιες απόψεις με εσένα να είναι όντως ακροδεξιοί και να σας ενώνει η "ιδεολογιά των εμβολιών". Το έχουμε δει και αυτό. Ως εκ τούτου άσε την πολιτική έξω και πες την αποψή σου με νηφάλιο τρόπο και χωρίς τέτοιες εκφράσεις. Προφανώς το ίδιο ισχύει για όλους.
Moderator εγώ θα ανακαλέσω και θα ζητήσω και συγνώμη κιόλας αρκεί να δω την ίδια αντιμετώπιση και από τους υπόλοιπους γιατί ενοχλήθηκα και ενοχλούμε πολύ γιατί βιώνω τον κοινωνικό ρατσισμό στην ίδια μου την χώρα.

Δεν μας χωρίζει τιποτα σαν λαός και προσωπικά δεν θεωρώ στην ηλικία που είμαι και χωρίς κανένα νόσημα απαραίτητο τον εμβολιασμού για έναν ιό με χαμηλά ποσοστά νοσηλείας στο Target group της ηλικίας μου και απειροελάχιστα ποσοστά θανάτου. Διαφωνείς με αυτό; Κανένα πρόβλημα αλλά πες το με άποψη και χωρίς χαρακτηρισμούς. Όποιος γράφει προσβλητικά θα λάβει προσβλητική απάντηση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ για την ανάκληση. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα στο να μην εμβολιαστείς, γενικά είμαι κατά της υποχρεωτικότητας, αρκεί να αποδεχθείς το γεγονός ότι θα έχεις περιορισμένη ελευθερία κινήσεων και αυτό πρωτίστως για να προστατεύθεις (και δεν μιλάω ειδικά για σένα και το δικό σου target group αλλά γενικά για τους ανεβολίαστους).
 

tol

Well-Known Member
Έχω 2 προπτυχιακά (το δεύτερο από πανεπιστήμιο της Αγγλίας) και αυτή την στιγμή εργάζομαι σε μεγάλη πολυεθνική και παράλληλα κάνω μεταπτυχιακό. Επειδή δεν κάνω το εμβόλιο είμαι ψεκασμενος και αμόρφωτος όπως ισχυρίζεται ο tol;

Φιλε μου, τα διακριτικα συμβολα/αξιωματα/πτυχια δεν προσδιδουν κυρος και αξια στον ανθρωπο.

Το οτι καποιος εχει περασει καποια χρονια απο τα θρανια δε σημαινει οτι αναγκαστικα κατεκτησε την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση δε σημαινει στειρες γνωσεις, δε σημαινει αποστηθιση γνωσεων με σκοπο την αποκτηση ενος πτυχιου.

Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες πτυχιουχοι που ουσιαστικα δεν κατεχουν την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση σημαινει κριτικη σκεψη, αγρυπνος νους...και το πιο σημαντικο η μορφωση/γνωση πρεπει να συνδεεται αμεσα με την πραξη.

Αν οι πραξεις ειναι αλογιστες, τοτε ο δραστης δεν εχει ουσιαστικη μορφωση.

Επομενως, τα πτυχια σου, προσωπικα, δε μου λενε τιποτα. Οι πραξεις και η νοοτροπια σου αποτελουν τα μεγιστα τεκμηρια της μορφωσης ή της απαιδευσιας σου.

Αν ησουν πραγματικα μορφωμενος, θα ειχες μαθει τι σημαινει κοινωνικη συμβιωση, τι σημαινει υπακοη στους κοινωνικους κανονες. Θα ειχες μαθει οτι το συλλογικο συμφερον προτασσεται του ατομικου.
 

pheilippe

Member
Η πιο εύκολη και γρήγορη ερώτηση για να αντιληφθείς εκ πρώτης όψεως το IQ κάποιου συνομιλητή σου είναι:
Έχεις εμβολιαστεί?
Σοβαρά τώρα το έγραψες αυτό;
Μέλος της mensa από παλιά φαντάζομαι ή σε δέχτηκαν μετά το εμβόλιο;να κάνουμε και οι υπόλοιποι αιτηση
 

bobby

Well-Known Member
Φιλε μου, τα διακριτικα συμβολα/αξιωματα/πτυχια δεν προσδιδουν κυρος και αξια στον ανθρωπο.

Το οτι καποιος εχει περασει καποια χρονια απο τα θρανια δε σημαινει οτι αναγκαστικα κατεκτησε την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση δε σημαινει στειρες γνωσεις, δε σημαινει αποστηθιση γνωσεων με σκοπο την αποκτηση ενος πτυχιου.

Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες πτυχιουχοι που ουσιαστικα δεν κατεχουν την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση σημαινει κριτικη σκεψη, αγρυπνος νους...και το πιο σημαντικο η μορφωση/γνωση πρεπει να συνδεεται αμεσα με την πραξη.

Αν οι πραξεις ειναι αλογιστες, τοτε ο δραστης δεν εχει ουσιαστικη μορφωση.

Επομενως, τα πτυχια σου, προσωπικα, δε μου λενε τιποτα. Οι πραξεις και η νοοτροπια σου αποτελουν τα μεγιστα τεκμηρια της μορφωσης ή της απαιδευσιας σου.

Αν ησουν πραγματικα μορφωμενος, θα ειχες μαθει τι σημαινει κοινωνικη συμβιωση, τι σημαινει υπακοη στους κοινωνικους κανονες. Θα ειχες μαθει οτι το συλλογικο συμφερον προτασσεται του ατομικου.
Τζάμπα χαλάς το «μελάνι» και το «σάλιο» σου κ. Καθηγητά…. «Χαμένη υπόθεση» ο φίλος……. τα είπες όλα με μια πρόταση “Οι πραξεις και η νοοτροπια σου αποτελουν τα μεγιστα τεκμηρια της μορφωσης ή της απαιδευσιας σου.”
 
  • Like
Reactions: tol

TH24

Member
Φιλε μου, τα διακριτικα συμβολα/αξιωματα/πτυχια δεν προσδιδουν κυρος και αξια στον ανθρωπο.

Το οτι καποιος εχει περασει καποια χρονια απο τα θρανια δε σημαινει οτι αναγκαστικα κατεκτησε την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση δε σημαινει στειρες γνωσεις, δε σημαινει αποστηθιση γνωσεων με σκοπο την αποκτηση ενος πτυχιου.

Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες πτυχιουχοι που ουσιαστικα δεν κατεχουν την ΜΟΡΦΩΣΗ.

Μορφωση σημαινει κριτικη σκεψη, αγρυπνος νους...και το πιο σημαντικο η μορφωση/γνωση πρεπει να συνδεεται αμεσα με την πραξη.

Αν οι πραξεις ειναι αλογιστες, τοτε ο δραστης δεν εχει ουσιαστικη μορφωση.

Επομενως, τα πτυχια σου, προσωπικα, δε μου λενε τιποτα. Οι πραξεις και η νοοτροπια σου αποτελουν τα μεγιστα τεκμηρια της μορφωσης ή της απαιδευσιας σου.

Αν ησουν πραγματικα μορφωμενος, θα ειχες μαθει τι σημαινει κοινωνικη συμβιωση, τι σημαινει υπακοη στους κοινωνικους κανονες. Θα ειχες μαθει οτι το συλλογικο συμφερον προτασσεται του ατομικου.
Τα πτυχία μου δεν τα ανέφερα για μόστρα αλλά επειδή ένα μέλος είπε ότι στα πανεπιστήμια το 92% είναι εμβολιασμενοι. Το αν έχω μόρφωση και κριτική σκέψη άσε να το ξέρω καλύτερα εγώ. Η άποψη σου και οι προσβολές σου κατά την διάρκεια του νήματος σε κάνει ασοβαρο και κακό συνομιλητή. Και επειδή σε έχω δει και σε άλλα νήματα κατά καιρούς, καταλαβαίνω ότι έχεις πολλά κόμπλεξ.
 

tol

Well-Known Member
Η πιο εύκολη και γρήγορη ερώτηση για να αντιληφθείς εκ πρώτης όψεως το IQ κάποιου συνομιλητή σου είναι:
Έχεις εμβολιαστεί?
Φίλε Tol μετά από 2 χρόνια πανδημίας, δισεκατομμύρια εμβολιασμούς, χιλιάδες επιστημονικά άρθρα, εκατομμύρια εργατοώρες στον πλανήτη από επιστήμονες, τεχνικούς γιατρούς, νοσηλευτικό προσωπικό κτλ, ότι και να πεις, οποία αδιαμφισβήτητη έρευνα και να παραθέσεις πλέον υπάρχει τοίχος, τοίχος άρνησης, τοίχος ενσυναίσθησης τοίχος λογικής. Πραγματικά χαλάς φαιά ουσία προσπαθώντας να συνομιλήσεις με αντιεμβολιαστές και αρνητές πραγματικότητας.
Πολλοί όταν έρχονται αντιμέτωποι με την σκληρή πραγματικότητα του ιού και της νόσησης αλλάζουν ρότα και γίνονται οι καλύτεροι διαφημιστές των εμβολίων που είναι δώρο ζωής, άλλοι όμως δεν προλαβαίνουν και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν τον ίδιο αγώνα παραφροσύνης.

Φιλε μου pagoura, νομιζεις οτι δεν εχω την κριτικη ικανοτητα και την αντιληψη να καταλαβω οτι εχω απεναντι μου "τοιχους", τοιχους χωρις αυτια, ατομα χωρις κριτικη ικανοτητα, ατομα αρνητες της επιστημονικης γνωσης, αμετανοητα ανευθυνα οντα που ενδιαφερονται μονο για τον εαυτουλη τους;

Φυσικα και το καταλαβαινω.

Ωστοσο, επειδη το μυθιστορημα του Θερβαντες ειναι ενα απο τα αγαπημενα, μου αρεσει ο ρολος του Δον Κιχωτη.

Μου αρεσει να μαχομαι με ανεμομυλους για εναν ουτοπικο, ιδανικο κοσμο. Τρεφω φρουδες ελπιδες οτι καποια στιγμη ο τοιχος θα αποκτησει ευηκοα ωτα, οτι καποια στιγμη οι σκεψεις μου θα βρουν γονιμο εδαφος.

Γι' αυτο συνεχιζω ακαθεκτος...με γαϊδουρινη υπομονη να προσπαθω να κανω κατανοητες αξιες, αρχες και αντιληψεις που συναδουν με την εννοια του Ανθρωπου (με Α κεφαλαιο).
 

TH24

Member
Φιλε μου pagoura, νομιζεις οτι δεν εχω την κριτικη ικανοτητα και την αντιληψη να καταλαβω οτι εχω απεναντι μου "τοιχους", τοιχους χωρις αυτια, ατομα χωρις κριτικη ικανοτητα, ατομα αρνητες της επιστημονικης γνωσης, αμετανοητα ανευθυνα οντα που ενδιαφερονται μονο για τον εαυτουλη τους;

Φυσικα και το καταλαβαινω.

Ωστοσο, επειδη το μυθιστορημα του Θερβαντες ειναι ενα απο τα αγαπημενα, μου αρεσει ο ρολος του Δον Κιχωτη.

Μου αρεσει να μαχομαι με ανεμομυλους για εναν ουτοπικο, ιδανικο κοσμο. Τρεφω φρουδες ελπιδες οτι καποια στιγμη ο τοιχος θα αποκτησει ευηκοα ωτα, οτι καποια στιγμη οι σκεψεις μου θα βρουν γονιμο εδαφος.

Γι' αυτο συνεχιζω ακαθεκτος...με γαϊδουρινη υπομονη να προσπαθω να κανω κατανοητες αξιες, αρχες και αντιληψεις που συναδουν με την εννοια του Ανθρωπου (με Α κεφαλαιο).
Ότι να ναι. Στα 3/4 προσβάλεις άτομα που δεν συμφωνούν μαζί σου και Θα κάνεις εσύ κατανοητές αξίες αρχές και αντιλήψεις που συνάδουν με την έννοια ανθρώπου. Τι πίνεις; Πως αυτοαποκαλεισαι μορφωμένος; Εγώ βλέπω ένα φανατισμένο άτομο με κομπλεξ που ζητά την προσοχή και που δεν αντέχει τον αντίλογο καθώς πιστεύει ότι η δικιά του άποψη είναι η πιο σωστή
 

tol

Well-Known Member
Και επειδή σε έχω δει και σε άλλα νήματα κατά καιρούς, καταλαβαίνω ότι έχεις πολλά κόμπλεξ.

Κομπλεξ, φιλε μου, δεν εχει αυτος που ειναι υπερμαχος της ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ. Δεν ειναι αυτος που χιλαδες φορες γραφει στο forum για τον συνανθρωπο, για την αναγκη να ζουμε σε εναν κοσμο που ολοι θα σκεφτονται τον συνανθρωπο τους και οχι τον εαυτουλη τους. Δεν αυτος που εξοργιζεται με ολα τα φασιστοειδη εθνικιστα ανθρωπαρια που κανουν διακρισεις λευκων - αφρικανων, ελληνων - μεταναστων. Δεν ειναι αυτος που "εχει μαλλιασει η γλωσσα" του να διακηρυσσει την αγαπη, την αλληλεγγυη, το ενδιαφερον, τη δραση με μοναδικο γνωμονα τον διπλανο/τον γειτονα/τον φιλο/τον ξενο/τον αλλοδαπο.

Κομπλεξ μαλλον εχει, φιλε μου, αυτος που δεν κατανοει οτι ο κοσμος δεν περιστρεφεται μονο γυρω απο τον εαυτο του. Οτι μπορει να ενεργει, οπως γουσταρει. Οτι παντα θεωρει τους αλλους υπαιτιους της κακομοιριας του και ποτέ δεν συναισθανεται το δικο του μεριδιο ευθυνης.

Μηπως, φιλε μου, κοιτωντας τον καθρεπτη καθημερινα αντικριζεις εναν τετοιο ανθρωπο;

Καταλαβαινεις τωρα, φιλε μου, ποιος διαθετει αγιατρευτα κομπλεξ;
 
Μπλουζα