ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΩΝ

spi

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να γράψω τόσα και μάλιστα σε σοβαρο ύφος και με αποδείξεις αλλά το ψεκασμα πάει γονα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

KLEOS

Active Member
Επιτρέψτε μου να θίξω ορισμένα ζητήματα. Αρχικά υπάρχει το υγειονομικό σκέλος και υπάρχει και το πολιτικό σκέλος. Συμβαίνει το εξής παράδοξο. Οι πολιτικοί εκμεταλλεύονται την πανδημία για να φέρουν καταστολή και να κάνουν τα χατίρια σε αυτούς που τους χρηματοδοτούν ενώ οι επιστήμονες που βγαίνουν στα κανάλια, από τους πολιτικούς χρισμένοι λένε αρκετές φορές ανεκδιήγητα πράγματα που αντιβαίνουν την ίδια την επιστήμη. Για να αναφέρω ορισμένα, η αιθαιλομίχλη αυξάνει τον κορωνοιο, η τεχνητή ανοσία είναι ανώτερη της φυσικής και άλλες απίστευτες μπούρδες. Είναι λογικό λοιπόν μερίδα του πληθυσμού να πιστεύει ότι το εμβόλιο αποτελεί μέγιστο κίνδυνο. Η έλλειψη εμπιστοσύνης δεν είναι τυχαία, οφείλεται σε ότι προηγήθηκε και συνεχίζει να συμβαίνει από τις πολιτικές ηγεσίες παγκοσμίως που νοιάζονται μονάχα για τους πλούσιους και την ατζέντα που φέρουν. Μην ξεχνάει κανείς ότι τα εμβόλια τα διαφήμισαν σαν την απόλυτη λύση. Δυστυχώς δεν είναι δίχως να αρνούμαι την χρησιμότητα τους στην αντιμετώπιση της πανδημίας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η τεχνητή ανοσία είναι ανώτερη της φυσικής και άλλες απίστευτες μπούρδες.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η τεχνητή είναι ανώτερη της φυσικής και έχει επιβεβαιωθεί με πολλές μελέτες.
 

KLEOS

Active Member
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η τεχνητή είναι ανώτερη της φυσικής και έχει επιβεβαιωθεί με πολλές μελέτες.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οι μελέτες αναφέρονται στον αριθμό συγκεκριμένων αντισωμάτων. Όχι συνολικά στην ανοσία και όλους τους μηχανισμούς της.
 

tol

Well-Known Member
Είναι λογικό λοιπόν μερίδα του πληθυσμού να πιστεύει ότι το εμβόλιο αποτελεί μέγιστο κίνδυνο



Δυστυχώς δεν είναι δίχως να αρνούμαι την χρησιμότητα τους στην αντιμετώπιση της πανδημίας.

Φιλε μου, οπως καταλαβαινεις φασκεις και αντιφασκεις.

Απο τη μια γραφεις οτι ειναι λογικο να θεωρειται επικινδυνο το εμβολιο, απο την αλλη οτι δεν αρνεισαι τη χρησιμοτητα του.

Τελικα τι πρεσβευεις; Μηπως πρεσβευεις το πρωτο και οχι το δευτερο;



Οι πολιτικοί εκμεταλλεύονται την πανδημία για να φέρουν καταστολή και να κάνουν τα χατίρια σε αυτούς που τους χρηματοδοτούν

Γιατι γραφετε πραγματα χωρις λογικη; Δηλαδη οι μονοι που χρηματοδοτουν τους πολιτικους και τα ΜΜΕ ειναι οι φαρμακοβιομηχανοι; Τι ανεκδοτο ειναι αυτο;


Δηλαδη δε χρηματοδοτουνται απο ενα σωρο αλλους επιχειρηματιες που τα συμφεροντα τους πληττονται καιρια απο την πανδημια;

Ολοι αυτοι οι επιχειρηματιες ανεχονται τους φαρμακοβιομηχανους, αδιαφορουν για τις δικες τους ζημιες και κανουν τα χατηρια τους;

Ειναι λογικο, φιλε μου, να πιστεψουμε κατι τετοιο;

Μαλλον αφελες και παραλογο.
 

KLEOS

Active Member
Φιλε μου, οπως καταλαβαινεις φασκεις και αντιφασκεις.

Απο τη μια γραφεις οτι ειναι λογικο να θεωρειται επικινδυνο το εμβολιο, απο την αλλη οτι δεν αρνεισαι τη χρησιμοτητα του.

Τελικα τι πρεσβευεις; Μηπως πρεσβευεις το πρωτο και οχι το δευτερο;





Γιατι γραφετε πραγματα χωρις λογικη; Δηλαδη οι μονοι που χρηματοδοτουν τους πολιτικους και τα ΜΜΕ ειναι οι φαρμακοβιομηχανοι; Τι ανεκδοτο ειναι αυτο;


Δηλαδη δε χρηματοδοτουνται απο ενα σωρο αλλους επιχειρηματιες που τα συμφεροντα τους πληττονται καιρια απο την πανδημια;

Ολοι αυτοι οι επιχειρηματιες ανεχονται τους φαρμακοβιομηχανους, αδιαφορουν για τις δικες τους ζημιες και κανουν τα χατηρια τους;

Ειναι λογικο, φιλε μου, να πιστεψουμε κατι τετοιο;

Μαλλον αφελες και παραλογο.
Δεν φάσκω και αντιφάσκω Tol. Είσαι φιλόλογος και δεν διακρίνεις τι λέω; Η καχυποψία είναι δικαιολογημένη. Τι πρεσβεύω; Είσαι σοβαρός; Μιλάς για λογική και λες τα δικά σου παρακάτω. Και οι φαρμακοβιομήχανοι χρηματοδοτούν τους πολιτικούς και υπάρχουν όμιλοι εταιριών που κατέχουν και φαρμακοβιομηχανίες. Πίστεψε και στον σούπερμαν. Νομίζω είμαι ξεκάθαρος
 

spi

Well-Known Member
Αυτές οι κακές φαρμακοβιομηχανίες θέλουν τα χειρότερα για τον κόσμο. Γι'αυτό και κρύβουν και το φάρμακο του καρκίνου που πρώτοι το βρήκαν οι Έλληνες.

Συγγνώμη για την ειρωνία αλλά έτσι μου ακούγονται όλα αυτά
 

pheilippe

Member
Φιλε μου, οπως καταλαβαινεις φασκεις και αντιφασκεις.

Απο τη μια γραφεις οτι ειναι λογικο να θεωρειται επικινδυνο το εμβολιο, απο την αλλη οτι δεν αρνεισαι τη χρησιμοτητα του.

Τελικα τι πρεσβευεις; Μηπως πρεσβευεις το πρωτο και οχι το δευτερο
Αν μου επιτρέπεις ο φίλος KLEOS αυτό που εύκολα βλέπεις με πρώτη ανάγνωση είναι ότι στην πρώτη περίπτωση προσπαθεί να εξηγήσει την οποία καχυποψία μιας μερίδας πληθυσμού ενώ στη δεύτερη περίπτωση είναι προσωπική άποψη,αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.
Νομίζω ότι πρει να κάνεις ένα βήμα πίσω tol να ξεθολωσει το μυαλό σου
 

KLEOS

Active Member
Αυτές οι κακές φαρμακοβιομηχανίες θέλουν τα χειρότερα για τον κόσμο. Γι'αυτό και κρύβουν και το φάρμακο του καρκίνου που πρώτοι το βρήκαν οι Έλληνες.

Συγγνώμη για την ειρωνία αλλά έτσι μου ακούγονται όλα αυτά
Δεν ξέρω αν κρύβουν το φάρμακο του καρκίνου, συ είπας. Κάθε εταιρία αποσκοπεί στην μεγιστοποίηση του κέρδους και θα το κάνει με κάθε τρόπο που μπορεί, ηθικό ή ανήθικο. Τα τελευταία χρόνια ακόμη και η νομοθεσία είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους. Αν δεν με πιστεύεις δες πόσο φορολογήσε εσύ σαν πρόσωπο και πόσο μια εταιρία. Δεν μιλάω με συνομωσίες νομίζω.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αφου τα δεδομενα ειναι του ΕΟΥΔΥ, ειναι και ορθα.

Ο συγκεκριμενος εκανε το εξης. Πηρε νουμερα απο δυο διαφορετικα διαστηματα και εβγαλε το συμπερασμα οτι σε συγκεκριμενες 27 μερες η θνητοτητα στους εμβολιασμενους ηταν μεγαλυτερη απο τους ανεμβολιαστους.
Εχει κανει αναγωγη στον πληθυσμο οποτε δεν τιθεται ερωτημα αν οι ανεμβολιαστοι ειναι λιγοτεροι η περισσοτεροι.

Το συμπερασμα ειναι οτι για 27 μερες που μελετησε, εβγαλε οτι οι εμβοιαμσενοι ειχαν μεγαλυτερη θνητοτητα απο τους ανεμβολιαστους.
Δεν μπορεις να βγαλεις καποιο αλλο πορισμα απο αυτα που ειπε...
Μπορει αν επαιρνες ενα αλλο 30ημερο τα αποτελεσματα να ταν τελειως ανατρεπτικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Αφου τα δεδομενα ειναι του ΕΟΥΔΥ, ειναι και ορθα.

Ο συγκεκριμενος εκανε το εξης. Πηρε νουμερα απο δυο διαφορετικα διαστηματα και εβγαλε το συμπερασμα οτι σε συγκεκριμενες 27 μερες η θνητοτητα στους εμβολιασμενους ηταν μεγαλυτερη απο τους ανεμβολιαστους.
Εχει κανει αναγωγη στον πληθυσμο οποτε δεν τιθεται ερωτημα αν οι ανεμβολιαστοι ειναι λιγοτεροι η περισσοτεροι.

Το συμπερασμα ειναι οτι για 27 μερες που μελετησε, εβγαλε οτι οι εμβοιαμσενοι ειχαν μεγαλυτερη θνητοτητα απο τους ανεμβολιαστους.
Δεν μπορεις να βγαλεις καποιο αλλο πορισμα απο αυτα που ειπε...
Μπορει αν επαιρνες ενα αλλο 30ημερο τα αποτελεσματα να ταν τελειως ανατρεπτικα.
Απόλυτο δίκιο έχεις. Εγώ στέκομαι στο γεγονός ότι υπάρχει η τάση να μην ακούγονται πουθενά οι θανατοι των εμβολιασμενων. Όπως βλέπεις τον μήνα Οκτώβρη πέθαιναν κατά μέσο όρο γύρω στα 30 άτομα δίπλα εμβολιασμένα. Είδες πουθενά να ακούγεται κάτι τετοια;
Τώρα βλέπω ότι απαντήσαμε σε λάθος νημα αλλά δεν πρζ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Δηλαδη οι επιστημονες τις επιτροπης τα στοιχεια αυτα δεν τα εχουν στη διαθεση τους ωστε να αοφασισουν εαν το εμβολιο ειναι αποδοτικο ή σε ποσες δοσεις;; Μονο ο κυριος Αρβανιτης τα εχει;

Η μηπως στην επιτροπη ειναι ολοι στημενοι;;Ολοι το κακο μας θελουν δηλαδη;
Και αν μιλουσαμε για τοσο μεγαες ικανοτητες πλεκτανης, πως τους ξεφυγε ο Αρβανιτης;

Ειναι περιεργο που ορισμενοι ανθρωποι πειθονται τοσο ευκολα απο τον Αρβανιτη και τοσο δυσκολα απο ολους τους αλλους της επιτροπης.
Αλλοι πειθονται απο τον Φαιδων Βοβολη...
 
  • Like
Reactions: spi

Kostas97

Well-Known Member
Αφου τα δεδομενα ειναι του ΕΟΥΔΥ, ειναι και ορθα.

Ο συγκεκριμενος εκανε το εξης. Πηρε νουμερα απο δυο διαφορετικα διαστηματα και εβγαλε το συμπερασμα οτι σε συγκεκριμενες 27 μερες η θνητοτητα στους εμβολιασμενους ηταν μεγαλυτερη απο τους ανεμβολιαστους.
Εχει κανει αναγωγη στον πληθυσμο οποτε δεν τιθεται ερωτημα αν οι ανεμβολιαστοι ειναι λιγοτεροι η περισσοτεροι.

Το συμπερασμα ειναι οτι για 27 μερες που μελετησε, εβγαλε οτι οι εμβοιαμσενοι ειχαν μεγαλυτερη θνητοτητα απο τους ανεμβολιαστους.
Δεν μπορεις να βγαλεις καποιο αλλο πορισμα απο αυτα που ειπε...
Μπορει αν επαιρνες ενα αλλο 30ημερο τα αποτελεσματα να ταν τελειως ανατρεπτικα.
χαχαχαχα καλα λες.
Κατσε να το γραψω εκει γιατι νομιζω ο Τολ δεν ειχε δει ολο το βιντεο.
 

spi

Well-Known Member
Δεν ξέρω αν κρύβουν το φάρμακο του καρκίνου, συ είπας.

Και μόνο που δεν το αρνεισαι αλλά κάνεις "ντρίμπλα" καταλαβαίνω τι πιστεύεις. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να συζητήσω με άτομα που μια λένε πιστεύω στην επιστήμη και την άλλη την δαιμονοποιούν και γνωρίζω πως η μάχη είναι ανώφελη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Απόλυτο δίκιο έχεις. Εγώ στέκομαι στο γεγονός ότι υπάρχει η τάση να μην ακούγονται πουθενά οι θανατοι των εμβολιασμενων. Όπως βλέπεις των μήνα Οκτώβρη πέθαιναν κατά μέσο όρο γύρω στα 30 άτομα δίπλα εμβολιασμένα. Είδες πουθενά να ακούγεται κάτι τετοια;
Τώρα βλέπω ότι απαντήσαμε σε λάθος νημα αλλά δεν πρζ
Ισχυει. Και εγω θα ηθελα να το γνωριζω αυτο.
 

tol

Well-Known Member
Δεν φάσκω και αντιφάσκω Tol. Είσαι φιλόλογος και δεν διακρίνεις τι λέω;



Αν μου επιτρέπεις ο φίλος KLEOS αυτό που εύκολα βλέπεις με πρώτη ανάγνωση είναι ότι στην πρώτη περίπτωση προσπαθεί να εξηγήσει την οποία καχυποψία μιας μερίδας πληθυσμού ενώ στη δεύτερη περίπτωση είναι προσωπική άποψη,αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.
Νομίζω ότι πρει να κάνεις ένα βήμα πίσω tol να ξεθολωσει το μυαλό σου


Φιλοι μου, δοξα τω θεω καποιες λιγες γνωσεις γλωσσολογιας τις κατεχω. Αν σας εχω δωσει αλλη εντυπωση, τι να πω!!

Οταν, λοιπον, γραφει ο φιλος KLEOS..." ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ μια μεριδα ανθρωπων να θεωρει το εμβολιο επικιδυνο", σας ρωτω..

Ειναι λοηικο, με βαση ποιον; Ποιος βγαζει αυτο το συμπερασμα;

Μα, φυσικα, ο ιδιος ο φιλος KLEOS. Ποιος αλλος; Ο μπαρμπα Θοδωρος;

Αρα, κατα την αποψη του ειναι ΛΟΓΙΚΟ τα εμβολια να θεωρουνται επικιδυνα.

Επομενως, εγω ως ενας σχετικος γνωστης της γλωσσας, δικαιουμαι ή οχι να γραφω οτι αντιφασκει, οταν παρακατω θεωρει οτι ειναι χρησιμα;


Απο τη μια ταυτιζεται με την μεριδα των αρνητων της λογικης, των αρνητων της κοινωνικης ευθυνης και απο την αλλη αποστασιοποιειται.

Τι εχετε να πειτε, φιλοι μου; Με κατηγορησατε οτι δεν αντιλαμβανομαι τη νεοελληνικη γλωσσα, αν και ειμαι φιλολογος.

Αναιρεστε, λοιπον, σας παρακαλω αυτο που εγραψα, ωστε να αποδειξετε οτι δεν κατεχω τη νεοελληνικη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Προσφατα ακουσα αντιεμβολιαστη σε καφετeρeια να λεει.
Εγω δεν κανω το εμβολιο, ουτως η αλλως θα βγει και φαρμακο τωρα.

Δηλαδη ενα φαρμακο θα το εμπιστευοταν και ας βγηκε μολις ενω ενα εμβολιο που εκανε μισος πλανητης οχι.

WHAT THE .......??????????????????
 

KLEOS

Active Member
Και μόνο που δεν το αρνεισαι αλλά κάνεις "ντρίμπλα" καταλαβαίνω τι πιστεύεις. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να συζητήσω με άτομα που μια λένε πιστεύω στην επιστήμη και την άλλη την δαιμονοποιούν και γνωρίζω πως η μάχη είναι ανώφελη.
Τι λες ρε άνθρωπε; Κάνω διδακτορικό στις θετικές επιστήμες και καταλαβαίνεις τι πιστεύω; Τι έπαρση είναι αυτή; Δεν δαιμονοποιώ την επιστήμη, την βλακεία των άδειων ασκών μάλλον.
 

KLEOS

Active Member
Φιλοι μου, δοξα τω θεω καποιες λιγες γνωσεις γλωσσολογιας τις κατεχω. Αν σας εχω δωσει αλλη εντυπωση, τι να πω!!

Οταν, λοιπον, γραφει ο φιλος KLEOS..." ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ μια μεριδα ανθρωπων να θεωρει το εμβολιο επικιδυνο", σας ρωτω..

Ειναι λοηικο, με βαση ποιον; Ποιος βγαζει αυτο το συμπερασμα;

Μα, φυσικα, ο ιδιος ο φιλος KLEOS. Ποιος αλλος; Ο μπαρμπα Θοδωρος;

Αρα, κατα την αποψη του ειναι ΛΟΓΙΚΟ τα εμβολια να θεωρουνται επικιδυνα.

Επομενως, εγω ως ενας σχετικος γνωστης της γλωσσας, δικαιουμαι ή οχι να γραφω οτι αντιφασκει, οταν παρακατω θεωρει οτι ειναι χρησιμα;


Απο τη μια ταυτιζεται με την μεριδα των αρνητων της λογικης, των αρνητων της κοινωνικης ευθυνης και απο την αλλη αποστασιοποιειται.

Τι εχετε να πειτε, φιλοι μου; Με κατηγορησατε οτι δεν αντιλαμβανομαι τη νεοελληνικη γλωσσα, αν και ειμαι φιλολογος.

Αναιρεστε, λοιπον, σας παρακαλω αυτο που εγραψα, ωστε να αποδειξετε οτι δεν κατεχω τη νεοελληνικη.
Τol, ο λεκτικός αυνανισμός σε τύφλωσε αγόρι μου.
 
Μπλουζα