ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΩΝ

pheilippe

Member
όταν δημιουργείς καχυποψία και έλλειψη εμπιστοσύνης την ώρα που προσπαθείς να πείσεις κάποιον να κάνει κάτι,μπορεί να πετύχεις το αντίθετο σε μερίδα κόσμου,και εμένα μου φαίνεται λογικό να συμβει.την ίδια στιγμη θεωρώ χρήσιμο το εμβόλιο.αντιφασκω;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Τol, ο λεκτικός αυνανισμός σε τύφλωσε αγόρι μου.

Τι να σου απαντησω τωρα; Αφου εισαι αγενεστατος, αφου εισαι κακοηθης και προσβλητικος; Αφου δε γνωριζεις τι σημαινει ο ορος "αυνανισμος" που χρησιμοποιεις;


Εγω διαλεγομαι με λογικα επιχειρηματα, προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τι σημαινει η νεοελληνικη γλωσσα και εσυ, αντι να διαλεχθεις, ειρωνευεσαι και γραφεις ηλιθιοτητες.
 

tol

Well-Known Member
όταν δημιουργείς καχυποψία και έλλειψη εμπιστοσύνης την ώρα που προσπαθείς να πείσεις κάποιον να κάνει κάτι,μπορεί να πετύχεις το αντίθετο σε μερίδα κόσμου,και εμένα μου φαίνεται λογικό να συμβει.την ίδια στιγμη θεωρώ χρήσιμο το εμβόλιο.αντιφασκω;


Καλε μου φιλε, επιμενεις...

Οταν φθανεις σε σημειο να θεωρεις προσωπικα οτι ειναι ΛΟΓΙΚΟ να υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ το εμβολιο, τοτε δεν μπορει να θεωρεισαι ατομο που πιστευει στη χρησιμοτητα του.


Αντιφασκεις.

Κανενας νοημων που πιστευει στη χρησιμοτητα του εμβολιου, δε θεωρει λογικο να υπαρχει, εστω και ενας, που να θεωρει επικινδυνο το εμβολιο.

Προσπαθησε, σε παρακαλω, να καταλαβεις αυτο που γραφω.

Αν, οντως, εισαι υπερμαχος της χρησιμοτητας των εμβολιων, γραψε..."εκανα λαθος διατυπωση, δεν εννοουσα οτι ειναι λογικο να υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν επικινδυνο το εμβολιο".
 

KLEOS

Active Member
Τι να σου απαντησω τωρα; Αφου εισαι αγενεστατος, αφου εισαι κακοηθης και προσβλητικος; Αφου δε γνωριζεις τι σημαινει ο ορος "αυνανισμος" που χρησιμοποιεις;


Εγω διαλεγομαι με λογικα επιχειρηματα, προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τι σημαινει η νεοελληνικη γλωσσα και εσυ, αντι να διαλεχθεις, ειρωνευεσαι και γραφεις ηλιθιοτητες.
Αφού προσπαθείς να πείσεις με τερτίπια ότι λέω άλλα πράγματα τι θες να σου πω; Αυτό δεν είναι κακοήθεια; Γνωρίζω πολύ καλά τι λέω ανα πάσα στιγμή και αν υποπέσω σε λάθος θα το παραδεχτώ. Δεν έχω κάτι μαζί σου προφανώς. Αν θες να επιχειρηματολογούμε στο ζουμί των πραγμάτων και όχι να κάνουμε κόντρα ποιός την έχει μεγαλύτερη, είμαστε φίνα που είσαι και χρήστης της. Ειδάλλως φαύλα θα μιλάμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οι μελέτες αναφέρονται στον αριθμό συγκεκριμένων αντισωμάτων. Όχι συνολικά στην ανοσία και όλους τους μηχανισμούς της.

Προφανώς και μπορείς να διαφωνήσεις. Υπάρχουν όμως πολλές μελέτες που δεν αναφέρουν μόνο τον αριθμό συγκεκριμένων αντισωμάτων (binding and/or neutralising). Μια τέτοια προσφατη μελέτη από πραγματικά κλινικά περιστατικά (όπου μετρίεται πλέον η πραγματική ανοσία και όχι η εργαστηριακή) δημοσίευσε το CDC με τίτλο: "Laboratory-Confirmed COVID-19 Among Adults Hospitalized with COVID-19–Like Illness with Infection-Induced or mRNA Vaccine-Induced SARS-CoV-2 Immunity — Nine States, January–September 2021". Summary: "Among COVID-19–like illness hospitalizations among adults aged ≥18 years whose previous infection or vaccination occurred 90–179 days earlier, the adjusted odds of laboratory-confirmed COVID-19 among unvaccinated adults with previous SARS-CoV-2 infection were 5.49-fold higher than the odds among fully vaccinated recipients of an mRNA COVID-19 vaccine who had no previous documented infection (95% confidence interval = 2.75–10.99).
 

F1ght3r

Well-Known Member
Σουηδία

0-49 χρόνον 226 θανάτους
50-100 χρόνον 15149 θανάτους

Στην σουηδία μένουν ηλικιακά γύρο στα 6.5 εκατομμύρια κάτω από 50 χρόνον και έχουν 226 θανάτους.

Το να πεθάνεις από κορονοϊό η πιθανότητες είναι λίγες ειδικά αν είσαι κάτω από 50 χρόνον.

Αναμένουμε το καινούργιο εμβόλιο τις Pfizer που θα έρθει τον μάρτιο, γιατί μάλλον δεν κάνουν δουλειά στην παρούσα φάση αυτά που έχουμε.

Τα εμβόλια σίγουρα βοηθούν αλλα ηλικιακά πρέπει να τα περνούν η μεγάλη σε ηλικία 50 και άνω και οποιος έχει αλλα προβλήματα με την υγεία.
Στην τελική η νεκρή μετράνε και όχι πόση νοσούν.
 

tol

Well-Known Member
Ειδάλλως φαύλα θα μιλάμε.

Προφανως, επειδη εισαι γνωστης της νεοελληνικης και με κατηγορησες οτι, ενω ειμαι φιλολογος, δεν την αντιλαμβανομαι, μαλλον εννοεις ματαια.

Εχεις απολυτο δικιο. Ματαιος κοπος να διαλεγομαστε, οταν καποιος χρησιμοποιει επιχειρηματα και οι αλλοι οχι, τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να γινεται διαλογος.

Καλη σου μερα!
 
  • Like
Reactions: spi

spi

Well-Known Member
Τι λες ρε άνθρωπε; Κάνω διδακτορικό στις θετικές επιστήμες και καταλαβαίνεις τι πιστεύω; Τι έπαρση είναι αυτή; Δεν δαιμονοποιώ την επιστήμη, την βλακεία των άδειων ασκών μάλλον.
Ο καθένας ότι δηλώνει είναι. Καμία έπαρση. Το ύφος αυτό το έχω δει πολλάκις
 

KLEOS

Active Member
Προφανως, επειδη εισαι γνωστης της νεοελληνικης και με κατηγορησες οτι, ενω ειμαι φιλολογος, δεν την αντιλαμβανομαι, μαλλον εννοεις ματαια.

Εχεις απολυτο δικιο. Ματαιος κοπος να διαλεγομαστε, οταν καποιος χρησιμοποιει επιχειρηματα και οι αλλοι οχι, τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να γινεται διαλογος.

Καλη σου μερα!
Όχι, ΦΑΥΛΑ εννοώ, όπως φαύλη είναι η απάντηση σου.
 

pheilippe

Member
Προφανώς και μπορείς να διαφωνήσεις. Υπάρχουν όμως πολλές μελέτες που δεν αναφέρουν μόνο τον αριθμό συγκεκριμένων αντισωμάτων (binding and/or neutralising
Υπάρχουν και έρευνες με αντίθετα αποτελέσματα,απλά για τον διάλογο την αφήνω εδω
Results SARS-CoV-2-naïve vaccinees had a 13.06-fold (95% CI, 8.08 to 21.11) increased risk for breakthrough infection with the Delta variant compared to those previously infected, when the first event (infection or vaccination) occurred during January and February of 2021. The increased risk was significant (P<0.001) for symptomatic disease as well. When allowing the infection to occur at any time before vaccination (from March 2020 to February 2021), evidence of waning natural immunity was demonstrated, though SARS-CoV-2 naïve vaccinees had a 5.96-fold (95% CI, 4.85 to 7.33) increased risk for breakthrough infection and a 7.13-fold (95% CI, 5.51 to 9.21) increased risk for symptomatic disease. SARS-CoV-2-naïve vaccinees were also at a greater risk for COVID-19-related-hospitalizations compared to those that were previously infected.
Conclusions This study demonstrated that natural immunity confers longer lasting and stronger protection against infection, symptomatic disease and hospitalization caused by the Delta variant of SARS-CoV-2, compared to the BNT162b2 two-dose vaccine-induced immunity. Individuals who were both previously infected with SARS-CoV-2 and given a single dose of the vaccine gained additional protection against the Delta variant.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχουν και έρευνες με αντίθετα αποτελέσματα,απλά για τον διάλογο την αφήνω εδω
Results SARS-CoV-2-naïve vaccinees had a 13.06-fold (95% CI, 8.08 to 21.11) increased risk for breakthrough infection with the Delta variant compared to those previously infected, when the first event (infection or vaccination) occurred during January and February of 2021. The increased risk was significant (P<0.001) for symptomatic disease as well. When allowing the infection to occur at any time before vaccination (from March 2020 to February 2021), evidence of waning natural immunity was demonstrated, though SARS-CoV-2 naïve vaccinees had a 5.96-fold (95% CI, 4.85 to 7.33) increased risk for breakthrough infection and a 7.13-fold (95% CI, 5.51 to 9.21) increased risk for symptomatic disease. SARS-CoV-2-naïve vaccinees were also at a greater risk for COVID-19-related-hospitalizations compared to those that were previously infected.
Conclusions This study demonstrated that natural immunity confers longer lasting and stronger protection against infection, symptomatic disease and hospitalization caused by the Delta variant of SARS-CoV-2, compared to the BNT162b2 two-dose vaccine-induced immunity. Individuals who were both previously infected with SARS-CoV-2 and given a single dose of the vaccine gained additional protection against the Delta variant.

Όντως υπάρχει αυτή αλλά καλό είναι να ποστάρεις και το κείμενο κάτω από τον τίτλο. Έχει σημασία. Μετά το google search χρειάζεται και κάποιο ψάξιμο από την πλευρά μας.

This article is a preprint and has not been peer-reviewed [what does this mean?]. It reports new medical research that has yet to be evaluated and so should not be used to guide clinical practice.
 

pheilippe

Member
Δεν έχεις άδικο απλά είχα αυτό σε κροπ στο κινητό αν θες μπορείς να βάλεις όλη την σελίδα για να φαίνεται και από πού είναι,αλλιώς το κάνω εγώ σργοτερα

Από την άλλη κάποιος κακοπροαιρετος θα μπορούσε να πει ότι εδώ κάναμε εμβολιασμούς χωρίς να έχουν πάρει πλήρη αδεια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού

tol

Well-Known Member
Σουηδία

0-49 χρόνον 226 θανάτους
50-100 χρόνον 15149 θανάτους

Στην σουηδία μένουν ηλικιακά γύρο στα 6.5 εκατομμύρια κάτω από 50 χρόνον και έχουν 226 θανάτους.

Το να πεθάνεις από κορονοϊό η πιθανότητες είναι λίγες ειδικά αν είσαι κάτω από 50 χρόνον.

Αναμένουμε το καινούργιο εμβόλιο τις Pfizer που θα έρθει τον μάρτιο, γιατί μάλλον δεν κάνουν δουλειά στην παρούσα φάση αυτά που έχουμε.

Τα εμβόλια σίγουρα βοηθούν αλλα ηλικιακά πρέπει να τα περνούν η μεγάλη σε ηλικία 50 και άνω και οποιος έχει αλλα προβλήματα με την υγεία.
Στην τελική η νεκρή μετράνε και όχι πόση νοσούν.

Φιλε μου, νομιζω μενεις στη Σουηδια. Ετσι δεν ειναι;

Πως εξηγεις, λοιπον, αυτο...




Τα εμβόλια σίγουρα βοηθούν αλλα ηλικιακά πρέπει να τα περνούν η μεγάλη σε ηλικία 50 και άνω και οποιος έχει αλλα προβλήματα με την υγεία.
Στην τελική η νεκρή μετράνε και όχι πόση νοσούν.


Να σε ρωτησω και κατι αλλο...

Στη Σουηδια οι κατω των 50 που ανεφερεις, δεν εχουν εμβολιαστει σε μεγαλο ποσοστο;

Μηπως, λοιπον, το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλοι θανατοι οφειλεται σε αυτο;

Αν δηλαδη δεν ειχε εμβολιαστει κανενας κατω απο 50 στη Σουηδια, αντι για 250, μηπως ειχατε πολλαπλασιους νεκρους;

Και κατι τελευταιο...


Στην τελική η νεκρή μετράνε και όχι πόση νοσούν.

Μηπως σφαλλεις; Μηπως ειναι εκτος λογικης αυτο που γραφεις;

Δηλαδη για σενα δεν εχει καμια σημασια αν στη Σουηδια καθημερινα υπαρχουν 30.000 κρουσματα; Αν καθημερινα ταλαιπωρουνται με εισαγωγες στα νοσοκομεια εκατονταδες συμπολιτες σου;

Εσενα σε ενδιαφερουν μονο οι θανατοι;


Πες μας εναν λογο να μην περιοριστουν οι μολυνσεις, να μην περιοριστουν οι εισαγωγες, η ταλαιπωρια τοσων ανθρωπων.

Και κατι τελευταιο...το οτι δεν πεθαινει καποιος απο τον κορωνοϊο δε σημαινει οτι δεν επιβαρυνθηκε στο ελαχιστο η υγεια του.

Εχεις διαβασει για τις λεγομενες "μακροπροθεσμες επιπτωσεις" της covid;

Δεν εχουν καμια σημασια για σενα;

Αφου μπορουν να μειωθουν οι πιθανοτητες νοσησης, γιατι να μη γινεται το εμβολιο και σε οσους ειναι κατω των 50;

Υπαρχει λογικη;
 

KLEOS

Active Member
Όντως υπάρχει αυτή αλλά καλό είναι να ποστάρεις και το κείμενο κάτω από τον τίτλο. Έχει σημασία. Μετά το google search χρειάζεται και κάποιο ψάξιμο από την πλευρά μας.

This article is a preprint and has not been peer-reviewed [what does this mean?]. It reports new medical research that has yet to be evaluated and so should not be used to guide clinical practice.
Επίσης για το αμφιλεγόμενο των δημοσιεύσεων καλό είναι να εξετάζει κανείς την μεθοδολογία που χρησιμοποιήθηκε. Η στατιστική μέθοδος, ο αριθμός του δείγματος και οι αναφορές για να υποστηρίξουν όλα τα παραπάνω. Ένα τεράστιο θέμα επίσης που θίγει και την φιλοσοφία των Επιστημών έχει να κάνει με το ποιός χρηματοδοτεί την έρευνα και τις συνθήκες όπου αυτή πραγματοποιήθηκε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανή πράγματα για όσους από εμάς κάνουν (ή διαβάζουν) έρευνες και καλό κάνεις που τα αναφέρεις για όσους δεν έχουν κάποια εξοικίωση.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Φιλε μου, νομιζω μενεις στη Σουηδια. Ετσι δεν ειναι;

Πως εξηγεις, λοιπον, αυτο...







Να σε ρωτησω και κατι αλλο...

Στη Σουηδια οι κατω των 50 που ανεφερεις, δεν εχουν εμβολιαστει σε μεγαλο ποσοστο;

Μηπως, λοιπον, το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλοι θανατοι οφειλεται σε αυτο;

Αν δηλαδη δεν ειχε εμβολιαστει κανενας κατω απο 50 στη Σουηδια, αντι για 250, μηπως ειχατε πολλαπλασιους νεκρους;

Και κατι τελευταιο...




Μηπως σφαλλεις; Μηπως ειναι εκτος λογικης αυτο που γραφεις;

Δηλαδη για σενα δεν εχει καμια σημασια αν στη Σουηδια καθημερινα υπαρχουν 30.000 κρουσματα; Αν καθημερινα ταλαιπωρουνται με εισαγωγες στα νοσοκομεια εκατονταδες συμπολιτες σου;

Εσενα σε ενδιαφερουν μονο οι θανατοι;


Πες μας εναν λογο να μην περιοριστουν οι μολυνσεις, να μην περιοριστουν οι εισαγωγες, η ταλαιπωρια τοσων ανθρωπων.

Και κατι τελευταιο...το οτι δεν πεθαινει καποιος απο τον κορωνοϊο δε σημαινει οτι δεν επιβαρυνθηκε στο ελαχιστο η υγεια του.

Εχεις διαβασει για τις λεγομενες "μακροπροθεσμες επιπτωσεις" της covid;

Δεν εχουν καμια σημασια για σενα;

Αφου μπορουν να μειωθουν οι πιθανοτητες νοσησης, γιατι να μη γινεται το εμβολιο και σε οσους ειναι κατω των 50;

Υπαρχει λογικη;
Εννοείτε ότι αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια θα είχε περισσοτερους θανάτους αλλα και πάλι δεν νομίζω ότι θα ήτανε πολύ κάτω από 50 χρόνον.
Από τους πρώτους είπα στους δικούς μου να το κάνουν και το είχαν περάσει και μάνα και πατέρας γιατί όταν κοιτάζω στατιστικά αυτή σε μεγάλη ηλικία πεθαίνουν.
Και η δυο κόλλησαν πριν 1.5 χρόνο στις αρχές δηλαδή ύστερα από 6 μήνες που παρουσιάστηκε ο κορωνιός.
Δεν υπήρχαν εμβόλια τότες.
Εγώ το πέρασα πριν 9-10 μήνες 1 απριλίου, το πέρασα καλά και εγώ και τα αδέρφια μου οποτε δεν το κάνουμε το εμβόλιο.
Και πριν αυτούς τους μήνες τους 9-10 δεν εμβολιάζαν ηλικιακά εμάς αλλα τους μεγάλους. Αν δεν περνούσαμε κορονοϊό θα το κάναμε αλλα τώρα δεν υπάρχει λόγος γιατί απλούστατα πέρασμα τον πρώτο τον ίσος πιο δυνατό από την Δέλτα και ειδικά με το αστείο όμικρον δεν πιστεύω να έχουμε κάποιο πρόβλημα. Γιατί να μπω στην διαδικασία τον εμβολίων.
Στην σουηδία που ποτες δεν είχε lockdowns ούτε μάσκες εδώ επικρατεί ελευτεριά και δεν υπάρχει διαχωρισμούς όπως στην ελλάδα εμβολιασμένος η όχι έχει 15 χιλιάδες θανάτους που θέρισε γεροκομεία στην αρχή αλλιώς ούτε 10 χιλιάδες νεκρούς δεν θα είχε.
Για αυτό πιστεύω ότι το σύστημα υγείας τις ελλάδος είναι άθλιο έως ανύπαρκτο. Και οποιος νοσήσει και χρειαστεί να μπει νοσοκομείο η πιθανότητες μειώνονται για τον ίδιο.
Ναι σουηδία μένω.
 
Μπλουζα