Ο ιατρός Λ.Παπανικολάου απαντά για τα εργαλεία

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Ασε φιλε..αν δεις και μια ξανθια ιατρο που εργαζεται εκει θα παθεις κοκομπλοκο..ειναι πιο σενια κι απ την ιδια την υπερσυγχρονη κλινικη (οχι σαν κατι αποθηκες που χειρουργει ο καθε λορεντζος..ρε λορεντζο τι λες τωρα που θα χειρουργηθω στις δωδεκα η ωρα..δηλαδη το μεσημερι..το αποτελεσμα κανεις δε θα το ξερει..παραλλαγη παλαιου συνθηματος!)...ειχα παει με τη μητερα μου την ημερα της μεταμοσχευσης (της πρωτης συνεδριας δια την ακριβεια η οποια αποδειχθηκε μονη) 2 ωρες πριν ανοιξει η κλινικη!! Μαλιστα ο γιατρος μου πε κατα τη διαρκεια της επεμβασεως "Χριστοφορε μην ερθεις παλι αρκετα νωρις αυριο, ελα κατα τις 11.00" μεχρι να καταληξει στο "Χριστοφορε μην ερθεις τελικα καθολου αυριο".....πωωω φιλε..την σκεφτομουν συνεχεια..μπορει να υπεβαλε ερωτηματα ο ιατρος αλλα ο ιδιος σκεφτομουν την ξανθια ιατρο που μας ανοιξε την πυλη υπο δυο εννοιες..και στον ερωτα και στην κλινικη!!! Μαλιστα δεν ειχα ορεξη για φαγητο στην αναπαυλα αλλα ορεξη μοναχα για να δω το αστραφτερο της προσωπο (προσωπαρα)...μηπως να εκλεινα ραντεβου σε αυτην και μεταμοσχευση καπου αλλου? Μεταξυ μας αυτα ετσι? Η γυναικα μπορει να ειναι παντρεμενη..cool!
Εσύ το μυαλό σου στην ξανθιά,και αν ξαναπάς lp σε βλέπω με ξανθιά περούκα .
 

aeratos28

Just aeratos
Τι τρολερας είναι αυτός ο χριστοφοραζ ρε,μας έχει κάψει εντελώς μιλάμε..αλλά δεν πειραζει έχει πλάκα..είναι Φώσκολος ο κερατάς..που τα σκέφτεται και τα λέει συνέχεια.εντωμεταξυ από επεμβάσεις δεν έχει ιδέα..χαρταετό πετάει..χαχαχα ,άσε που δεν έχει αφήσει γυναίκα ((στα λόγια)) που να μην έχει ερωτευθεί στις κλινικές..τοίχο τοίχο θα πηγαίνουν,με νυστέρι και απειλή για στριπ θα γλυτώνουν από τα χέρια σου..
Υ.γ .. καλά μιλάμε πρέπει να τον έχει ξεφλουδίσει με αυτές που βλέπει στις κλινικές που μας έχει πει.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Τι τρολερας είναι αυτός ο χριστοφοραζ ρε,μας έχει κάψει εντελώς μιλάμε..αλλά δεν πειραζει έχει πλάκα..είναι Φώσκολος ο κερατάς..που τα σκέφτεται και τα λέει συνέχεια.εντωμεταξυ από επεμβάσεις δεν έχει ιδέα..χαρταετό πετάει..χαχαχα ,άσε που δεν έχει αφήσει γυναίκα ((στα λόγια)) που να μην έχει ερωτευθεί στις κλινικές..τοίχο τοίχο θα πηγαίνουν,με νυστέρι και απειλή για στριπ θα γλυτώνουν από τα χέρια σου..
Υ.γ .. καλά μιλάμε πρέπει να τον έχει ξεφλουδίσει με αυτές που βλέπει στις κλινικές που μας έχει πει.
Καλημερα...για το punch εχεις δικιο:

Εγώ του είπα ότι οι ουλές της FUEείναι διασκορπισμένες σε όλη τη δότρια, πράγμα που τις κάνει μη ορατές σε αντίθεση με την ουλή από το Strip, αλλά εκείνος επέμεινε ότι δεν είναι έτσι ακριβώς και ότι για να είναι μη ορατές οι ουλές πρέπει το εργαλείο εξαγωγής να είναι πολύ μικρό και εκεί υπάρχουν άλλα προβλήματα (βιωσιμότητας μοσχευμάτων όπως μου είπε).
 

safrak

New Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά! First things first! Ουτε ο Lp είμαι, ουτε κάποιος γιατρος γενικα! Το επαγγελμα μου είναι νομικής φυσεως. Μακαρι να ημουν γιατρος παντως καθώς θα είχα τόση δουλειά που μόνο χρόνο να γραφω σε φόρουμ δεν θα είχα :p To ότι καθυστέρησα να απαντήσω είναι γιατί μπαίνω απο υπολογιστη και οχι απο το κινητο και ετυχε τωρα να βρεθω στο γραφειο! Το φόρουμ μου το συνέστησε προσφάτως ομοιοπαθής φίλος.
Αν προσέξατε ΔΕΝ αναφέρθηκα που έχω κανει τις 4 μεταμοσχεύσεις μου (δεν είναι όλες στον ιδιο γιατρο/κλινικη), γιατι τότε όντως θα ήταν γκριζα διαφήμιση! Νομίζω μάλιστα και πως δεν είναι τίμιο να αναφερθω σε καποιον γιατρό θετικα ή να κανω αρνητικό σχολιο για καποιον αλλο δημοσια. Απλως να εισφερω τις μέχρι τώρα γνωσεις μου/εμπειρια μου. Φωτο θα βαλω οσονούπω γιατι αυτες που εχω φαινονται απο πίσω τα logo των κλινικων και θα προτιμούσα να μην φανώ το troll κάποιου, γιατι δεν είμαι και δεν με νοιάζει κιολας να προμοταρω καποιον!
Στις παλιές εξαγωγές όταν γίνονταν με 0,9 και τα εκόβαν όλα υπήρχαν φωνές που διαμαρτυρονταν ότι καταστρέφονταν οι δότριες και ότι γενικώς βάραγαν "άσφαιρα". Νομίζω πως δεν είναι μόνο ποσα θα κοψει ο γιατρός τμηματικά αλλά και ποσα δεν βγαίνουν καθόλου (total transection0 το οποίο και αυτό αυξάνεται 20% με μικρό punch άρα και αυτό αν υπολογίσεις είναι μια η άλλη ως προς τον ΕΞΤΡΑ ιστό που βγάζεις. Το θέμα είναι όμως ότι μειώνεις την βιοσημοτητα των μοσχευματων.... Όσο λιγότερο ιστος υπάρχει στο μόσχευμα τόσες περισσότερες πιθανότητες να μην επιβιώσει λόγω των αγγείων που τα περιβαλλουν -είναι λιγότερα- και έχει πιθανότητες λιγότερες επανέκφυσης....Εννοειται πως κάθε κεφάλι είναι διαφορετικη ιστορια..... πχ ποιες βαθμίδες Norwood μπορούν να πετύχουν μεγάλες πυκνοτητας με 2 επεμβάσεις συνηθως Της τάξεως των 1800 μοσχευματων κάθε φορά και οποιος μπορεί να κάνει 2 ήμερο για να βγάλει από 2500-3000 μοσχευματα. Οι εως Norwood 4 μπορούν με 2 επεμβάσεις να γίνουν σούπερ...
Ξαναλέω ότι επίτηδες δεν αναφέρομαι σε κάποιον γιατρο συγκεκριμένα, όλοι προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους όσο καλύτερα μπορει ο καθενας! Από κει και πέρα θα προσπαθήσω να βρω στο κινητο φωτο χωρις τα logo κλινικων κλπ για να τις ανεβασω! Πολυ ωραιο και χρησιμο το φορουμ παντως, εύγε στους mods! :)
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά! First things first! Ουτε ο Lp είμαι, ουτε κάποιος γιατρος γενικα! Το επαγγελμα μου είναι νομικής φυσεως. Μακαρι να ημουν γιατρος παντως καθώς θα είχα τόση δουλειά που μόνο χρόνο να γραφω σε φόρουμ δεν θα είχα :p To ότι καθυστέρησα να απαντήσω είναι γιατί μπαίνω απο υπολογιστη και οχι απο το κινητο και ετυχε τωρα να βρεθω στο γραφειο! Το φόρουμ μου το συνέστησε προσφάτως ομοιοπαθής φίλος.
Αν προσέξατε ΔΕΝ αναφέρθηκα που έχω κανει τις 4 μεταμοσχεύσεις μου (δεν είναι όλες στον ιδιο γιατρο/κλινικη), γιατι τότε όντως θα ήταν γκριζα διαφήμιση! Νομίζω μάλιστα και πως δεν είναι τίμιο να αναφερθω σε καποιον γιατρό θετικα ή να κανω αρνητικό σχολιο για καποιον αλλο δημοσια. Απλως να εισφερω τις μέχρι τώρα γνωσεις μου/εμπειρια μου. Φωτο θα βαλω οσονούπω γιατι αυτες που εχω φαινονται απο πίσω τα logo των κλινικων και θα προτιμούσα να μην φανώ το troll κάποιου, γιατι δεν είμαι και δεν με νοιάζει κιολας να προμοταρω καποιον!
Στις παλιές εξαγωγές όταν γίνονταν με 0,9 και τα εκόβαν όλα υπήρχαν φωνές που διαμαρτυρονταν ότι καταστρέφονταν οι δότριες και ότι γενικώς βάραγαν "άσφαιρα". Νομίζω πως δεν είναι μόνο ποσα θα κοψει ο γιατρός τμηματικά αλλά και ποσα δεν βγαίνουν καθόλου (total transection0 το οποίο και αυτό αυξάνεται 20% με μικρό punch άρα και αυτό αν υπολογίσεις είναι μια η άλλη ως προς τον ΕΞΤΡΑ ιστό που βγάζεις. Το θέμα είναι όμως ότι μειώνεις την βιοσημοτητα των μοσχευματων.... Όσο λιγότερο ιστος υπάρχει στο μόσχευμα τόσες περισσότερες πιθανότητες να μην επιβιώσει λόγω των αγγείων που τα περιβαλλουν -είναι λιγότερα- και έχει πιθανότητες λιγότερες επανέκφυσης....Εννοειται πως κάθε κεφάλι είναι διαφορετικη ιστορια..... πχ ποιες βαθμίδες Norwood μπορούν να πετύχουν μεγάλες πυκνοτητας με 2 επεμβάσεις συνηθως Της τάξεως των 1800 μοσχευματων κάθε φορά και οποιος μπορεί να κάνει 2 ήμερο για να βγάλει από 2500-3000 μοσχευματα. Οι εως Norwood 4 μπορούν με 2 επεμβάσεις να γίνουν σούπερ...
Ξαναλέω ότι επίτηδες δεν αναφέρομαι σε κάποιον γιατρο συγκεκριμένα, όλοι προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους όσο καλύτερα μπορει ο καθενας! Από κει και πέρα θα προσπαθήσω να βρω στο κινητο φωτο χωρις τα logo κλινικων κλπ για να τις ανεβασω! Πολυ ωραιο και χρησιμο το φορουμ παντως, εύγε στους mods! :)
Αρα σωστα επελεξε ο ιατρος Ελευθεριος, 0.9 mm στη δικη μου περιπτωση και συμφωνεις οτι στην περιπτωση του φιλου στο βιντεο, επρεπε να χρησιμοποιηθει 1.1mm
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στις παλιές εξαγωγές όταν γίνονταν με 0,9 και τα εκόβαν όλα υπήρχαν φωνές που διαμαρτυρονταν ότι καταστρέφονταν οι δότριες και ότι γενικώς βάραγαν "άσφαιρα". Νομίζω πως δεν είναι μόνο ποσα θα κοψει ο γιατρός τμηματικά αλλά και ποσα δεν βγαίνουν καθόλου (total transection0 το οποίο και αυτό αυξάνεται 20% με μικρό punch άρα και αυτό αν υπολογίσεις είναι μια η άλλη ως προς τον ΕΞΤΡΑ ιστό που βγάζεις. Το θέμα είναι όμως ότι μειώνεις την βιοσημοτητα των μοσχευματων.... Όσο λιγότερο ιστος υπάρχει στο μόσχευμα τόσες περισσότερες πιθανότητες να μην επιβιώσει λόγω των αγγείων που τα περιβαλλουν -είναι λιγότερα- και έχει πιθανότητες λιγότερες επανέκφυσης....Εννοειται πως κάθε κεφάλι είναι διαφορετικη ιστορια..... πχ ποιες βαθμίδες Norwood μπορούν να πετύχουν μεγάλες πυκνοτητας με 2 επεμβάσεις συνηθως Της τάξεως των 1800 μοσχευματων κάθε φορά και οποιος μπορεί να κάνει 2 ήμερο για να βγάλει από 2500-3000 μοσχευματα. Οι εως Norwood 4 μπορούν με 2 επεμβάσεις να γίνουν σούπερ...
Ξαναλέω ότι επίτηδες δεν αναφέρομαι σε κάποιον γιατρο συγκεκριμένα, όλοι προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους όσο καλύτερα μπορει ο καθενας! Από κει και πέρα θα προσπαθήσω να βρω στο κινητο φωτο χωρις τα logo κλινικων κλπ για να τις ανεβασω! Πολυ ωραιο και χρησιμο το φορουμ παντως, εύγε στους mods! :)

Αγαπητέ Safrak, χαίρομαι που επανήλθες. Τα περί βιωσιμότητας δεν ευσταθούν. Να το καταλάβω αν μιλάγαμε για punch 0.6m, με punch 0.7-0.9mm αντιμετωπίζεις την συντριπτική πλειοψηφία διαμέτρου τρίχας/πολυτρίχων χωρίς να δημιουργείς skinny grafts. Αυτή είναι η διεθνής πρακτική που ακολουθούν ΟΛΟΙ οι τοπ (και όχι μόνο) γιατροί/κλινικές με εξαιρετικά αποτελέσματα φύτρωσης και ελάχιστο transection. Νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου. Αντιλαμβάνομαι ότι με 1.1-1.2mm το "πετυχαίνεις" το graft καλύτερα αν δεν ξέρεις σημάδι αλλά δυστυχώς επιβαρύνεις πάρα πολύ την δότρια κάτι που το πληρώνεις με white dots (πολλά τα παραδείγματα στο φόρουμ, ίδε Kardinalios) και χάσιμο γειτονικών grafts. Κάτι τέτοια έλεγε ο Cole την δεκαετία του 2000 όταν η FUE ήταν στα σπάργανα. Τώρα πλέον η τεχνική έχει κατασταλάξει στα νούμερα που σου προανέφερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Αυτά τα εργαλεία χρησιμοποίησαν στην πρώτη μου μ.μ στην γνωστή κλινική σχολείο του LP και κόντεψε για 1500 grafts να μου διαλύσουν την δοτρια . Πρέπει να ήμουν από τους λιγους ασθενείς που ήρθε τουλάχιστον 4 φορές την κάθε μέρα ο ίδιος ο Lorenzo κατά τη διάρκεια που μου έβγαζαν τα grafts και έδινε οδηγίες για να μου ομογενοποιησουν την δοτρια . Όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο Bruno μια μέρα μετά την μ.μ το εργαλείο που είχαν χρησιμοποιήσει το έτος 2015 δεν είναι για FUE είναι καταστροφή .. ο άνθρωπος γελούσε .. Αυτά τα λίγα γιατί αναφέρθηκε το παράδειγμα μου ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Αυτά τα εργαλεία χρησιμοποίησαν στην πρώτη μου μ.μ στην γνωστή κλινική σχολείο του LP και κόντεψε για 1500 grafts να μου διαλύσουν την δοτρια . Πρέπει να ήμουν από τους λιγους ασθενής που ήρθε τουλάχιστον 4 φορές την κάθε μέρα ο ίδιος ο Lorenzo κατά τη διάρκεια που μου έβγαζαν τα grafts και έδινε οδηγίες για να μου ομογενοποιησουν την δοτρια . Όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο Bruno μια μέρα μετά την μ.μ το εργαλείο που είχαν χρησιμοποιήσει το έτος 2015 δεν είναι για FUE είναι καταστροφή .. ο άνθρωπος γελούσε .. Αυτά τα λίγα γιατί αναφέρθηκε το παράδειγμα μου ..
Ηταν μεσα στην κλινικη DHI Αθηνας ο ιδιος ο Ισπανος μεγαλογιατρος Λορεντζο και δη την ημερα που υποβλήθηκες σε μεταμοσχευση εκει? Ολα συγκλινουν τελικα! Απο εκει βγηκε ο κυριος LP..στον Λορεντζο εκανε ο cvial που μιλαει τωρα με το φιλο που νομιζαμε οτι ειναι ο κυρ Λευτερης...στην LP κλινικ εκανα, κι εσυ εκανες εκει απο που προηλθε ο ιδρυτης της LP..εεε τι γινεται! Μικρος ο κοσμος!
Τι μου προτεινεις? Να κανω ξανα στην LP η καπου αλλου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Έχει πρόβλημα λιγάκι ο ποιητής φαμφαρας ..σημαντική δυσκολία κατανόησης ..ρε χριστοφορε καταλαβαίνεις τι συζητάμε η απλά πετάς μπουρδιτσες για να νομίζεις ότι είπες κάτι?
 

Georgie

Well-Known Member
Έχει πρόβλημα λιγάκι ο ποιητής φαμφαρας ..σημαντική δυσκολία κατανόησης ..ρε χριστοφορε καταλαβαίνεις τι συζητάμε η απλά πετάς μπουρδιτσες για να νομίζεις ότι είπες κάτι?
Ο Christopher δημιουργεί
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τη "μπαλάντα στους άδοξους ποιητές των αιώνων" του Κωστα Καρυωτάκη.
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν κάθομαι να διαβάσω τπτ ,δεν είμαι της θεωρητικής κατεύθυνσης καθόλου φίλε georgie..έχει ξεφύγει ο τελεμες ,πρέπει να χαλαρώσει λίγο ο Χριστόφορος..το τερμάτισε.χαχαχα
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Δεν κάθομαι να διαβάσω τπτ ,δεν είμαι της θεωρητικής κατεύθυνσης καθόλου φίλε georgie..έχει ξεφύγει ο τελεμες ,πρέπει να χαλαρώσει λίγο ο Χριστόφορος..το τερμάτισε.χαχαχα
Δεν το τερματισα ακομα! Υπαρχει δρομος! Θα τερματιζα αν εκανε και δευτερη συνεδρια στις 14/11/2019 ο κυριος Παπανικολαου ωστε τωρα να ειχα περισσοτερα μοσχευματα!
Βεβαια θα πεις οτι δεν αντεδρασα...νταξ'
Ευτυχως που δημιουργηθηκε το νημα αυτο ωστε να μαθει ο κοσμος κι αλλα πραγματα γυρω απο τα εργαλεια εξαγωγης τριχοθυλακιων!
 

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ λέω πάλι καλά που ο Έλλην ιατρός LP δεν σου έκανε δεύτερη συνεδρία γιατί τώρα έχεις ακόμη μια ευκαιρία . Έχεις ένα final game . Αν στην είχε κάνει δεν θα το είχες .. Τυχερός είσαι Χριστόφορε ..
 

aeratos28

Just aeratos
Χριστοφορε ο κόσμος εδώ τα ξέρει σε ότι έχει να κάνει με τα εργαλεία αυτά.ΕΣΥ δεν τα ξέρεις και για αυτό πήγες κιόλας εκεί.και ακόμα δεν το καταλαβαίνεις και επιμένεις σε κάτι ανούσιο ,για την δεύτερη μέρα μιλαω που λες συνέχεια.καλα σου λέει ο καρδινάλιος ,πάλι καλά έχεις μια ψιλοευκαιρια ακόμη..εγώ προσωπικά θεωρώ με τη δοτρια που έχεις ότι έχεις τελειώσει με τις μεταμοσχεύσεις.ει άι τερμα εξαντλημένη η δοτρια.πατε από στήθος γενιά πόδια.απο κεφάλι μην πάρεις.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Εγώ λέω πάλι καλά που ο Έλλην ιατρός LP δεν σου έκανε δεύτερη συνεδρία γιατί τώρα έχεις ακόμη μια ευκαιρία . Έχεις ένα final game . Αν στην είχε κάνει δεν θα το είχες .. Τυχερός είσαι Χριστόφορε ..
Ολοι λιγο πολυ εχουν κι απο μια ασχημη εμπειρια...ο πολιστας Γιωργος διαμαρτυρεται για εναν Ιταλο..εσυ για τη σφαγη σου στην dhi...σε εμενα ισως ηταν γραπτο να γινουν ετσι τα πραγματα ωστε να γνωριστουμε μεταξυ μας καλυτερα και να κανω μια τελευταια επιλογη πιο σοφη! Αλλα για να δειτε οτι προσπαθησα να αφησω ανοιχτο το ενδεχομενο για νεα συνεδρια στην lp...και φωτο ανεβασα δικες μου...και αναλυτικα σας εγραψα για το τι διαδραματιστηκε γενικα στο ιατρειο του αλλα και πρωτος μεταφορτωσα το βιντεο του εδω αμεσως με το που το δημοσιοποιησε στο youtube...για να κρινετε ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ τις τελευταιες του δουλειες ή εστω αυτες που επελεξε να κανει δημοσιες!
Στην επισκεψη μου στο 8μηνο περιμενα να ακουσω κατι που θα δειχνε οτι θα προβει σε κινηση διορθωτικη...δεν το επραξε ομως ο ιατρος....δεν αποτρεπω τον κοσμο απ το να πηγαινει στην lp..ο καθενας ας πηγαινει οπου επιθυμει! Σε ευχαριστω παντως για το αδερφικο ενδιαφερον που εδειξες φιλε καρδιναλιε για να λυθει οσο το δυνατον τελειως το προβλημα μου ασχετως αν προβω ή δεν προβω ξανα σε εγχειριση μαλλιων στο κεφαλι!
 
Μπλουζα