Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

xDante

Member
δεν θα μπω πάλι σε τέτοια μονοπάτια καθότι νόημα δεν βγαίνει .. η προσωπική μου άποψη περι του θέματος είναι οτι η καράφλα είναι ανθρώπινη εξέλιξη και όχι νόσος... τα ανδοργόνα ίσως αυξήθηκαν γιατί τα χρειαζόμαστε περισσότερο .... η αισθητική είναι ένας λόγος φυσικής επιλογής αλλά όχι ο κυριότερος... αν οι γυναίκες διάλεγαν μόνο άντρες με μαλλιά εμείς με τα γονίδια της καράφλας δεν θα υπήρχαμε.. άρα κάτι λέει αυτό σε μένα... τώρα αν ο σύγχρονος τρόπος ζωής μας έκανε περισσότερο.. ''καραφλούς'' ? ... ίσως..

από την άλλη ο σύγχρονος τρόπος ζωής είναι και αυτός μέρος της εξέλιξης μας... δεν χρειαζόμαστε τους μυς και την αθλητικότητα που είχαν οι πρωτόγονοι για να πιάσουν την λεία τους... δεν χρειαζόμαστε δυνατά δόντια για να μασάμε σκληρές τροφές δεν δεν δεν... οι εργασίες μας γίνονται περισσότερο καθιστικές και μεταλλάσουν ταυτόχρονα και εμάς έτσι όπως μας μεταλλάσουν... κακή η καλή είναι ΕΞΕΛΙΞΗ...

btw geofish καλωσήλθες στο club των vpa-ers....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Λοιπόν, μπήκα σήμερα σε ένα site που δίνει παρενέργειες από φάρμακα και κοίταξα του depakine. Μέσα στις πολύ συχνές έχει την μείωση του αριθμού αιμοπεταλίων. Το θέμα είναι πως πριν 1-2 βδομάδες μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε αίμα (κάτι που μου συνέβαινε στο δημοτικό από τη ζέστη, αλλά από τα 12-13 μου δεν μου είχε συμβεί ποτέ ξανά).

Λέτε να αρχίζουν να κουδουνίζουν τα sides?
 

lab_rat

Member
somari είπε:
Λοιπόν, μπήκα σήμερα σε ένα site που δίνει παρενέργειες από φάρμακα και κοίταξα του depakine. Μέσα στις πολύ συχνές έχει την μείωση του αριθμού αιμοπεταλίων. Το θέμα είναι πως πριν 1-2 βδομάδες μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε αίμα (κάτι που μου συνέβαινε στο δημοτικό από τη ζέστη, αλλά από τα 12-13 μου δεν μου είχε συμβεί ποτέ ξανά).

Λέτε να αρχίζουν να κουδουνίζουν τα sides?

Δε χρειαζεται να το ψαχνεις αλλου, υπαρχουν ολα στο χαρτι μαζι με το φαρμακο! Και ναι αναφερεται και αυτο μαζι με αλλα 20!
Επειδη ειναι σοβαρο αν οντως συμβαινει, στη θεση σου θα περιμενα να κλεισω μηνα (αν δεν εχεις ηδη) και θα εκανα αμεσως εξετασεις!
 

Hopefull

New Member
somari είπε:
Λοιπόν, μπήκα σήμερα σε ένα site που δίνει παρενέργειες από φάρμακα και κοίταξα του depakine. Μέσα στις πολύ συχνές έχει την μείωση του αριθμού αιμοπεταλίων. Το θέμα είναι πως πριν 1-2 βδομάδες μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε αίμα (κάτι που μου συνέβαινε στο δημοτικό από τη ζέστη, αλλά από τα 12-13 μου δεν μου είχε συμβεί ποτέ ξανά).

Λέτε να αρχίζουν να κουδουνίζουν τα sides?

Here's a list of symptoms that may be the start of one of these problems. Advise patients to call immediately if they notice any of these symptoms:

weakness, lethargy, facial edema, anorexia, vomiting, jaundice, especially in a child under 2 years of age (possible liver failure)
abdominal pain, nausea, vomiting, and/or loss of appetite (possible pancreatitis)
easy bruising, nosebleed, other abnormal bleeding (problems with clotting)



http://www.epilepsy.com/medications/p_valproicacid_seriouside
 

show_palmettos

New Member
Ατομα με μικρό αριθμό αιμοπεταλίων κινδυνεύουν από σοβαρές αιμορραγίες σε περίπτωση τραυματισμού
http://www.healthyliving.gr/2012/06/17/%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/

ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΤΟ ΒΑΛΠΡΟΙΚΟ ?
ΕΙΠΑ Κ ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@Kos - Kos γιατί έβγαλες στην φόρα τις φωτο μου στην πίσω σελίδα? Ας τις πέρναγες ένα photoshop πρώτα :blush:


Παιδιά ξαναλέω κάτι.. μήπως η περιεκτικότητα είναι μεγαλύτερη από όσο θα έπρεπε ? Εξάλλου ήμαστε και εν αναμονή για τους Κορεάτες.. Και ελπίζω να μην δικαιωθούν οι φόβοι σε αυτά που λένε ότι έχει ξαναδοκιμαστεί σε Topical και σταμάτησε εκεί το θέμα.... Anyway ας δουν τουλάχιστον ότι εδώ έξω υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν τις έρευνες και το δοκιμάζουν και αν υπάρχει (μικρή έστω) υποψία για σοβαρά sides ας πουν κάτι παραπάνω..

Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει.. εχέσθην σφόδρα για τα sides baby.. 8)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι άλλο.. λόγο του ότι και ο Kos δημοσίευσε φωτό μου στην πίσω σελίδα και με ξεσκέπασε.. στα βαθιά εργαστήρια μου (βλέπε: CHS Hair Lab) έκανα την απόλυτη ανακάλυψη - δημιουργία με το πείραμα του Βαλπροικού Οξέος.. Παραθέτω τα ντοκουμέντα παρακάτω.. πριν και μετά... 8)


Σας αποχαιρετώ και πάω στην
Wella-logo-9F61136410-seeklogo.com.gif
να διαφημίζω βαφές.. 8)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
somari είπε:
Λοιπόν, μπήκα σήμερα σε ένα site που δίνει παρενέργειες από φάρμακα και κοίταξα του depakine. Μέσα στις πολύ συχνές έχει την μείωση του αριθμού αιμοπεταλίων. Το θέμα είναι πως πριν 1-2 βδομάδες μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε αίμα (κάτι που μου συνέβαινε στο δημοτικό από τη ζέστη, αλλά από τα 12-13 μου δεν μου είχε συμβεί ποτέ ξανά).

Λέτε να αρχίζουν να κουδουνίζουν τα sides?

Δε χρειαζεται να το ψαχνεις αλλου, υπαρχουν ολα στο χαρτι μαζι με το φαρμακο! Και ναι αναφερεται και αυτο μαζι με αλλα 20!
Επειδη ειναι σοβαρο αν οντως συμβαινει, στη θεση σου θα περιμενα να κλεισω μηνα (αν δεν εχεις ηδη) και θα εκανα αμεσως εξετασεις!

Ρε σεις, το διάλυμα είνια πολύ γρήγορα απορροφήσιμο έτσι... Αν γινόταν πιο ελαιόδες μηπως γινόταν κάτι? Να απορροφάτε πιο αργά στο δέρμα και όχι τόσο γρήγορα μονο με οινόπνευμα / pg? Για την αποφυγή παρενεργειών... :-/
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:
somari είπε:
Λοιπόν, μπήκα σήμερα σε ένα site που δίνει παρενέργειες από φάρμακα και κοίταξα του depakine. Μέσα στις πολύ συχνές έχει την μείωση του αριθμού αιμοπεταλίων. Το θέμα είναι πως πριν 1-2 βδομάδες μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε αίμα (κάτι που μου συνέβαινε στο δημοτικό από τη ζέστη, αλλά από τα 12-13 μου δεν μου είχε συμβεί ποτέ ξανά).

Λέτε να αρχίζουν να κουδουνίζουν τα sides?

Δε χρειαζεται να το ψαχνεις αλλου, υπαρχουν ολα στο χαρτι μαζι με το φαρμακο! Και ναι αναφερεται και αυτο μαζι με αλλα 20!
Επειδη ειναι σοβαρο αν οντως συμβαινει, στη θεση σου θα περιμενα να κλεισω μηνα (αν δεν εχεις ηδη) και θα εκανα αμεσως εξετασεις!

Ρε σεις, το διάλυμα είνια πολύ γρήγορα απορροφήσιμο έτσι... Αν γινόταν πιο ελαιόδες μηπως γινόταν κάτι? Να απορροφάτε πιο αργά στο δέρμα και όχι τόσο γρήγορα μονο με οινόπνευμα / pg? Για την αποφυγή παρενεργειών... :-/

Για κάτι πιο "ελαιόδες" που είπες και λιγότερο απορροφήσιμο ίσως Glycerin? :chinscratch
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Για κάτι πιο "ελαιόδες" που είπες και λιγότερο απορροφήσιμο ίσως Glycerin? :chinscratch

Σίγουρα γλυκερίνη αντί για pg, δεν το συζητάω, (προσωπική και μόνο γνώμη, χωρίς να θέλω να ανοίξω πάλι συζητήσεις για τα μέσα απορρόφησης με τον kapamarou), αλλά όταν είπα ελαιόδης έλεγα για προσθήκη κάποιου ελαίου στο διάλυμα, όπως κάτι ανάλογο που έκαναν παλιότερα με την τοπική spiro που πρόσθεταν emu oil στο διάλυμα για πιο αργή απορρόφηση = αποφυγή sides.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
xDante είπε:
btw geofish καλωσήλθες στο club των vpa-ers....

Ευχαριστώ, τώρα αν είναι καλό ή όχι θα δούμε.

Για αυτούς που θέλουν να κάνουν ιδιοκατασκευή με χάπια.
Πάρτε τόσα χάπια όσο θέλετε να είναι η επιθυμητή περιεκτικότητα.
Αφαιρέστε με ένα μαχαίρι το περίβλημα κάντε σκόνη τα χάπια σε ένα γουδί προσθέστε οινόπνευμα ζεσταίνεται και διαλύστε τα χάπια σε χαμηλη θερμοκρασια στο μάτι στους 50 C (δηλαδή στο 1 ή 2) για πέντε λεπτά ανακατεύοντας συγχρόνως.
Έπειτα προσθέστε τα υπόλοιπα υλικά.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
Chs είπε:
Για κάτι πιο "ελαιόδες" που είπες και λιγότερο απορροφήσιμο ίσως Glycerin? :chinscratch

Σίγουρα γλυκερίνη αντί για pg, δεν το συζητάω, (προσωπική και μόνο γνώμη, χωρίς να θέλω να ανοίξω πάλι συζητήσεις για τα μέσα απορρόφησης με τον kapamarou), αλλά όταν είπα ελαιόδης έλεγα για προσθήκη κάποιου ελαίου στο διάλυμα, όπως κάτι ανάλογο που έκαναν παλιότερα με την τοπική spiro που πρόσθεταν emu oil στο διάλυμα για πιο αργή απορρόφηση = αποφυγή sides.

Επειδή η χρήση του Depakine σε υγρή μορφή σίγουρα θα είναι πιο λιπαρή.. και επειδή η Propylene Glycol είναι ένα αρκετά "λιποδιάλυτο" υλικό καταλαβαίνεις... Την κατασκευή θα την κάνω με Glycerine στα ποσοστά της pg. Συμφωνώ ότι η μεγάλη και γρήγορη απορρόφηση αυξάνει κατά πολύ την πιθανότητα των sides
 

kos1987

New Member
Chs είπε:
Επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι άλλο.. λόγο του ότι και ο Kos δημοσίευσε φωτό μου στην πίσω σελίδα και με ξεσκέπασε.. στα βαθιά εργαστήρια μου (βλέπε: CHS Hair Lab) έκανα την απόλυτη ανακάλυψη - δημιουργία με το πείραμα του Βαλπροικού Οξέος.. Παραθέτω τα ντοκουμέντα παρακάτω.. πριν και μετά... 8)


Σας αποχαιρετώ και πάω στην
Wella-logo-9F61136410-seeklogo.com.gif
να διαφημίζω βαφές.. 8)



:laie::lmao:

@somari κανε μια αιματολογικη αμεσα αν υπαρχει προβλημα θα φανει.
Επισης μπορει καποιος να μ πει τα εκδοχα απο το vpa σιροπι?Προφανως καποια απο αυτα ανεβαζουν την απορροφηση.Εγω παντως επειδη ειμαι και εργατικο παιδι δουλευω χειρωνακτικα κλπ εχω κοπει πολλες φορες τον τελευταιο καιρο και δεν ειδα διαφορα στην πηκτικοτητα.
 

somari

Active Member
Oυρία, λέει. Βοηθήσε με να το κάνω πιο βραδέως απορροφητικό. Αν αντικαταστήσω την πγ με οινόπνευμα;
 

lab_rat

Member
somari είπε:
Oυρία, λέει. Βοηθήσε με να το κάνω πιο βραδέως απορροφητικό. Αν αντικαταστήσω την πγ με οινόπνευμα;
Ετσι θα εχεις ελαχιστη απορροφηση! Λογικα για να το κανεις βραδεως απορροφητικο θα πρεπει να μενει στο δερμα για πολυ ωρα και να απορριφαται σταδιακα χωρις ομως παραλληλα να εξατμιζεται! Εχω παρατηρησει οτι οταν βαζω μεγαλη ποσοτητα γλυκερινης συμβαινει αυτο αλλα λογικα θα αυξανει και περισσοτερο τη συνολικη απορροφηση!!
 

kos1987

New Member
somari είπε:
Oυρία, λέει. Βοηθήσε με να το κάνω πιο βραδέως απορροφητικό. Αν αντικαταστήσω την πγ με οινόπνευμα;

Το πετας και φτιαχνεις καινουργιο με χαπια.
Urea promotes transdermal permeation by
facilitating hydration of the stratum corneum

and by the formation of hydrophilic diffusion
channels within the barrier.

Εαν ενα μιγμα εχει μπολικο οινοπνευμα, η δραστικη ουσια ειναι λιποφιλη, τοτε εχεις αυξηση της απορροφησης.Για το vpa δεν ξερω να σ πω...
 

kos1987

New Member
Δεν ξερω για λασπη κλπ, εγω που εβγαλα καλα το περιβλημα δεν εχω τετοιο προβλημα, εχει λιγοτερο ιζημα, περιπου το 1/3, απο τον φραπε-σπιρο που εβαζα πιο πριν.Η ουρια αυξανει δραματικα την απορροφηση οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο...

αμα παλι σου βγει με λασπη, φιλτραρε το...το αλας βαλπροικο νατριο πρεπει να διαλυεται πληρως στο νερο, οι λασπες θα ειναι απο τα εκδοχα.
 

somari

Active Member
Φακ. Το πρόβλημα είναι πως δε ξέρουμε πόση περιεκτικότητα σε ουρία έχει. Σκέφτομαι το επόμενο να το κάνω μόνο με νερό... λες;
 
Μπλουζα