Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

gregkont13

Verified MM member
Σε φωτό σε σχέση με πριν ναι έχει διαφορά..μην κάνει κανενα ξαφνικό αεράκι και φανεί το γελοίο του πράγματος με τα χτενίσματα λασποτηρες pagouras..
Jacksmith,εγώ σου βρήκα και την λύση για αυτό..αφού ο dr Γαμάτος Μπαρτσελόνας,σου είπε αυτό το χτένισμα και τέλος,στις οδηγίες μετά την επέμβαση,στη δεύτερη σελίδα ,σου έχει οδηγίες κυκλοφορίας μετά το πέρας του αποτελέσματος ..καθημερινή ενημέρωση για τα καιρικά φαινόμενα..βγαίνοντας από το σπίτι,σαλιωνουμε το δάχτυλο να δούμε από που φυσάει ,ώστε να μην κινηθούμε ποτέ κόντρα στον αέρα..προπόνηση με σκιαμαχιες στη σχολή του Ζαμπίδη,σε συνδιασμό με ταχύρρυθμα μαθήματα στη σχολή χορού του Μεταξόπουλου ώστε να μπορείς να αποφύγεις με χάρη και στυλ ταυτοχρονα κάποιες ξαφνικές ριπές αέρα που μπορεί να προκύψουν

ντάξει αν σκεφτείς ότι η barcelona τρώει 3 από τη benfica και 8 από τη bayern πλεον δεν τον τιμά η παρομοιώση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Φίλε πάγουρα, εγώ έχω τα τετραπλά μην πω πενταπλάσιο μαλλιά από τον φίλο και με θεωρώ χάλια και θέλω 5-6k για να αποκατασταθώ (Lorenzo) πως είναι δυνατόν να θεωρηθεί «Γαμάτο» αυτό; Ναι σίγουρα είναι καλύτερα από πριν αλλά με 3000 + (500;; από παλιά) το μπροστά κομμάτι θα έπρεπε να είναι πάρα πολύ καλύτερο. Μπορεί να έχει αργή φύτρωση πόσο θα βελτιωθεί;;;

Δες μερικά αντίστοιχα για το μπροστινό κομμάτι (hairline A & B zones) για να πάρεις μια ιδέα τι θα έπρεπε να πάρει (για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι ίδια NW αλλά ο αριθμός μοσχευμάτων και η λήπτρια περιοχή είναι περίπου ίδιες):




Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να είναι με βάση τα graft που έβαλε αλλά φαίνεται η διαφορά όμως προς το καλυτερο. Και το λέω κ για τον ίδιο γιατί μιας και εχει ταλαιπωρηθεί αρκετά τουλάχιστον ας κρατήσει ένα αισιόδοξο κομμάτι της όλης ιστορίας ότι εγώ τουλάχιστον τον βλέπω πιο ωραιο χωρίς να έχω τις γνώσεις να κρίνω αν έγινε σωστή δουλειά κτλ κτλ
 

koumparos

Well-Known Member
Αυτή η αραίωση θέλει 8χ + για να αποκτήσει αξιοπρεπη πυκνότητα.Με 3χ σε καμένη γη χωρίς καμία σοβαρή υποστήριξη από μαμά μαλια δεν μου κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα.Θελει τουλάχιστον άλλες 2 μμ για να αποκτήσει ουσιαστικη πυκνότητα.Γαματο δεν είναι σε καμία περίπτωση.Εαν δεν ενημερώθηκε ότι είναι μακρύς ο δρόμος κακώς.
@Τα μαλια γιατί φαίνονται βρεγμένα?
 

jacksmith

Active Member
@jacksmith , θα μπορούσες αν θέλεις και έχεις το χρόνο να ανέβασεις το χτένισμα που ο γιατρός σε συμβούλεψε να κανείς; Συγνώμη, που σε κουράζουμε απλά είμαι περίεργος να το δω, γιατί από ότι φαίνεται δεν ήταν ούτε αυτό που ανέβασες λίγο νωρίτερα.

Eπίσης, βλέπω ότι ο γιατρός θεωρεί πως επειδή η πρώτη σου μμ δεν ήταν καλή και η δική του σου έδωσε μεγαλύτερη φύτρωση από την πρώτη σου, αυτό θα έπρεπε να μεταφράζετε στο ότι εσύ θα είσαι ικανοποιήμενος με αυτό που πήρες. Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι και φυσικά δεν έχει να κάνει συγκριτικά με την πρώτη μμ, αλλά με το αν σ αρέσει αυτό που βλέπεις. Ειλικρίνα, μιας που εσύ είσαι αυτός που έκανες την επέμβαση θα ήθελα να σε ρωτήσω και αν θέλεις να μας πεις. Θα προτίμουσες να είχες μείνει όπως ήσουν, χωρίς τη δεύτερη ουλή και αυτό το αποτέλεσμα που πήρες; η προτίμας έστω και λίγο την εικόνα σου έτσι;
[/QUO

Για να μένουμε στην ουσία κάνω αντιγραφή αυτό που είχα γράψει σε παλαιότερη ανάρτηση.

'' Όπως είχα αναφέρει και στη αρχή του νήματος δεν ήμουν αιθεροβάμων.6 χρόνια στο φόρουμ είχα καταλάβει ότι είναι αδύνατον να πάρω ένα αποτέλεσμα με μεγάλες πυκνότητες και εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Όμως, όπως και ο CIVIAL αλλά και άλλα μέλη, μου αρέsei να δίνω βάση στους αριθμούς γιατί εκεί κρύβεται η αλήθεια. Και στο κομμάτι των μεταμοσχεύσεων όταν λέμε αριθμοί,εννοούμε εμβαδά ,πυκνότητα, αριθμός τροχοθυλλακίων πάχος τρίχας,λόγος.Κάτι που έχω την εντύπωση δεν αρέσει και πολύ στις κλινικές,ειδικά εδώ στην Ελλάδα.
Πρίν κανω την μεταμόσχευση, μετά το ραντεβού με την κλινική,υπολόγιζα ότι θα καλύψω μιά επιφάνεια 130 εκ.Νομίζω σκεφτόμενος λογικά, υπολόγιζα ότι θα βγάλω 3000 με 3200 που μου είπε η κλινική,έχω και μερικά από την προηγούμενη, οπότε θα καταφέρω να πετύχω ένα μέσο όρο 25 grafs. Με μια δεύτερη διαδικασία , αυτό θα έφθανε 35-36.Για μένα θα ήταν μια χαρά. Οι πρόχειρες μετρήσεις που έκανα δείχνουν εμβαδό λήπτριας 120. Αν υποθέσουμε ότι έχω κάνει λάθος, κατά την γνώμη μου το εμβαδό είναι κάπου εκέι, 120 με 130. Μιλάμε για μέσους όρους απο 3300 συνολικά τριχοθυλλακια, από 25 μέχρι 27,5 ανα τετραγωνικό σε κάθε περίπτωση και περίπου 6.800 τρίχες.Η εκτίμηση όμως αυτην την στιγμή η δική μου είναι ότι, σε καμία περίπτωση δεν βλέπω τέτοια εικόνα στο κεφάλι μου'

Αν αυτή τη στιγμή έχουν φυτρώσει πλήρως τα μοσχέυματα που έχω βάλλει, θα έχω πάρει το μέγιστο αποτέλεσμα. Σε αυτή την περίπτωση
θα είμαι ''από τεχνικής άποψης '' ικανοποιημένος. Δεν έχει τόσο σημασία αν μου αρέσει. θα έχω πάρει αυτό που μπορούσα να πάρω, από την συγκεκριμένη μεταμόσχευση.
Το ''πρίν και το μετά'' , δεν έχει θέση σε αυτό το φόρουμ. Μή πέφτουμε στην παγίδα των κλινικών. Εδώ άλλα πράγματα κοιτάμε. Στο λέω με πολύ εκτίμηση φίλε Greckont. Eίσαι παλιός εδώ και ξέρω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου.
 

Peter Pan

Active Member
Το αποτέλεσμα είναι λίαν επιεικώς μέτριο, για να είμαστε ομως ακριβοδίκαιοι, με 3000+ τρχ. σε μια επιφάνεια που κάποτε είχε περισσότερα από 20000 τρχ κάπως έτσι θα φαίνεται. Το μόνο που μένει τώρα είναι να γίνουν οι μετρήσεις για το ποσοστό της φυτρωσης από την μμ του φίλου.
 

aeratos28

Just aeratos
Μην πέφτεις και εσύ στην παγίδα αυτή με το πόσα είχε πριν..να υπολογίσεις πόσα grafts μπήκαν σε τι έκταση.
Το αποτέλεσμα είναι λίαν επιεικώς μέτριο, για να είμαστε ομως ακριβοδίκαιοι, με 3000+ τρχ. σε μια επιφάνεια που κάποτε είχε περισσότερα από 20000 τρχ κάπως έτσι θα φαίνεται. Το μόνο που μένει τώρα είναι να γίνουν οι μετρήσεις για το ποσοστό της φυτρωσης από την μμ του φίλου.
 

Disco

Well-Known Member
Πολύ σωστά έγραψες jacksmith ότι εννοείται ότι με μια μεταμόσχευση θα είσαι καλύτερος από το πριν, σε όποια κλινική και να πας.... Ακόμα και να μην έχεις καλή φύτρωση, η εικόνα σου θα ειναι καλύτερη από πριν. Δηλαδή και 70-75% φύτρωση να έχεις θα εχεις αυτόν τον αριθμό τριχών παραπάνω από πριν...Άρα θα πρέπει να είσαι ικανοποιημένος, που η εικόνα σου είναι πιο καλή από πριν; Δεν νομίζω...

Δεν ειναι αυτό το ζητούμενο το απλά να έχεις καλύτερη εικόνα από πριν, αλλά να πάρεις το μέγιστο που μπορείς χωρίς παράπλευρες απώλειες (ουλές στη δότρια, πιο χαμηλή φύτρωση), ειδικά μάλιστα όταν πληρώνεις πολύ παραπάνω από ότι θα πλήρωνες αλλού και δικαιολογημένα έχεις απαιτήσεις για αποτέλεσμα εφάμιλλο των κορυφαίων του εξωτερικού. Ακόμα και τα περισσότερα να φύτρωσαν αυτό δεν ειναι επιτυχία σε αυτή την περίπτωση!
Επίσης εξετάζεται αν μπήκαν τα σωστά τριχοθυλάκια σε μια περιοχή και αν ακολουθήθηκε σωστή κατανομή για να μπορεί να σου δώσει κάλυψη, γιατί μπορεί να βάλεις λίγα και να φυτρώσουν όλα, δηλαδή θα έχεις καλή φύρωση η εικόνα όμως δεν θα ειναι ικανοποιητική και το αποτέλεσμα φτωχό.
 
  • Like
Reactions: spi

Aris81

Well-Known Member
Τυχόν αντιπαραθέσεις και αντεπιχειρήματα, μπορούν να οδηγήσουν κάπου μονάχα όταν ξεκινούν από κοινή βάση.

Όταν για παράδειγμα, εν έτει 2021, εγώ σαν ασθενής/πελάτης δε δικαιούμαι να εκφέρω άποψη ούτε καν για το αισθητικό αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης μαλλιών,επειδή δεν είμαι γιατρός,τότε τζάμπα το μελάνι..
Με την ίδια παράλογη λογική, κάποιος που δεν κάνει το δικό μου επάγγελμα δεν μπορεί να έχει άποψη για την παροχή υπηρεσιών/τελικό έργο/επιδόσεις μου.

Ας αποδεχθούμε ότι υπάρχει διαφορά επί της αρχής,κάτι που κάνει αδύνατο ένα γόνιμο διάλογο και ας γίνει αξιολόγηση της στάσης όλων μας.
Γιατρού και ασθενών, μιας και η συνεχής αντιπαράθεση σε όλα τα αντίστοιχα thread κουράζει και δεν προσφέρει τίποτα.

Στο φίλο εύχομαι ότι καλύτερο.
 

Peter Pan

Active Member
Μην πέφτεις και εσύ στην παγίδα αυτή με το πόσα είχε πριν..να υπολογίσεις πόσα grafts μπήκαν σε τι έκταση.
Συμφωνώ, ας δούμε όμως κ ποσα από αυτά φύτρωσαν. Οταν κάνει ο cvial τις μετρησεις κ δούμε ότι έπιασε πχ ένα 95%, τότε η φυτρωση πήγε καλά, ο σχεδιασμός της μμ κ το αν έπρεπε να κάνει μμ ο φίλος είναι αλλα θέματα. Αν όμως έχει χαμηλή φυτρωση τότε μιλάμε για πλήρη αποτυχία σε όλα τα επίπεδα.
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό έχουμε πει στις πιο πίσω σελίδες και έχει κανονιστεί ξύρισμα της ληπτριας και μέτρηση. Άρα τι αναφέρεται ακριβώς από εσένα τώρα?για το άνοιγμα του στριπ,τι γνώμη έχεις?κάτι που δεν χρειάζεται μέτρηση η ότι άλλο?
Συμφωνώ, ας δούμε όμως κ ποσα από αυτά φύτρωσαν. Οταν κάνει ο cvial τις μετρησεις κ δούμε ότι έπιασε πχ ένα 95%, τότε η φυτρωση πήγε καλά, ο σχεδιασμός της μμ κ το αν έπρεπε να κάνει μμ ο φίλος είναι αλλα θέματα. Αν όμως έχει χαμηλή φυτρωση τότε μιλάμε για πλήρη αποτυχία σε όλα τα επίπεδα.
 

Peter Pan

Active Member
Αυτό έχουμε πει στις πιο πίσω σελίδες και έχει κανονιστεί ξύρισμα της ληπτριας και μέτρηση. Άρα τι αναφέρεται ακριβώς από εσένα τώρα?για το άνοιγμα του στριπ,τι γνώμη έχεις?κάτι που δεν χρειάζεται μέτρηση η ότι άλλο?
Τι εννοείς τι αναφέρεται ακριβώς από εμένα, είπα ότι το αποτέλεσμα για μένα είναι λίαν επιεικώς μέτριο αλλά θέλω να μάθω το ποσοστό φυτρωσης που είχε η μμ. Αυτό. Για το στριπ ρωτα καλύτερα καναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου να σου πει τι μπορεί να έφταιξε. Είναι πάντως πολύ κρίμα που συνέβηκε αυτό στον φίλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Τι δουλειά έχει γιατρός στην μεταξύ μας εδώ κουβέντα και ποιος σου είπε πως έχω γιατρό της εμπιστοσύνης μου ώστε να συζητώ μαζί του άσχετα θέματα από εμένα κιόλας?όπως εκφέρεις άποψη για το αν είναι καλό κακό η μέτριο το αποτέλεσμα ,έτσι ρωτάω τη γνώμη σου για το πώς κρίνεις την τομή και το ξεχειλωμα.η έχεις γνώμη η όχι..αλά καρτ άποψη πρώτη φορά βλεπω
Τι εννοείς τι αναφέρεται ακριβώς από εμένα, είπα ότι το αποτέλεσμα για μένα είναι λίαν επιεικώς μέτριο αλλά θέλω να μάθω το ποσοστό φυτρωσης που είχε η μμ. Αυτό. Για το στριπ ρωτα καλύτερα καναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου να σου πει τι μπορεί να έφταιξε. Είναι πάντως πολύ κρίμα που συνέβηκε αυτό στον φίλο.
 

Peter Pan

Active Member
Τι δουλειά έχει γιατρός στην μεταξύ μας εδώ κουβέντα και ποιος σου είπε πως έχω γιατρό της εμπιστοσύνης μου ώστε να συζητώ μαζί του άσχετα θέματα από εμένα κιόλας?όπως εκφέρεις άποψη για το αν είναι καλό κακό η μέτριο το αποτέλεσμα ,έτσι ρωτάω τη γνώμη σου για το πώς κρίνεις την τομή και το ξεχειλωμα.η έχεις γνώμη η όχι..αλά καρτ άποψη πρώτη φορά βλεπω
Σου απάντησα για την ουλή, είναι κρίμα που συνέβη αυτό στον φίλο, άρα δεν μου αρέσει καθόλου εννοείται. Για ποιον λόγο όμως συνέβη δεν μπορώ να ξέρω κ καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις έναν γιατρό.
 

Disco

Well-Known Member
Σου απάντησα για την ουλή, είναι κρίμα που συνέβη αυτό στον φίλο, άρα δεν μου αρέσει καθόλου εννοείται. Για ποιον λόγο όμως συνέβη δεν μπορώ να ξέρω κ καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις έναν γιατρό.
ο λόγος αναφέρθηκε... λόγω "ιδιοσυγκρασίας" του ασθενή άνοιξε η ουλή του FUT, το οποίο προφανώς δεν ειχε προβλεφθεί από πριν και ούτε ενημερώθηκε ο jacksmith ότι μπορεί να ανοίξει η ουλή του λόγω ιδιοσυγκρασίας. Επειδή δεν ενημερώνει σχετικά ο γιατρός που κάνει FUT, κάθε υποψήφιος λοιπόν που σκέφτεται να κάνει FUT θα πρέπει να ξέρει από εδώ και πέρα ότι η ουλή του είναι πιθανόν να ανοίξει εξίσου όπως και του jacksmith λόγω ιδιοσυγκρασίας.
 
  • Like
Reactions: tol

Peter Pan

Active Member
ο λόγος αναφέρθηκε... λόγω "ιδιοσυγκρασίας" του ασθενή άνοιξε η ουλή του FUT, το οποίο προφανώς δεν ειχε προβλεφθεί από πριν και ούτε ενημερώθηκε ο jacksmith ότι μπορεί να ανοίξει η ουλή του λόγω ιδιοσυγκρασίας. Επειδή δεν ενημερώνει σχετικά ο γιατρός που κάνει FUT, κάθε υποψήφιος λοιπόν που σκέφτεται να κάνει FUT θα πρέπει να ξέρει από εδώ και πέρα ότι η ουλή του είναι πιθανόν να ανοίξει εξίσου όπως και του jacksmith λόγω ιδιοσυγκρασίας.
Αυτό είπε ο Αναστασάκης, μπορεί όμως να ήταν κ λάθος δικό του, επειδή όμως δεν έχω γνώσεις χειρουργικής, προτίμησα να πω ότι δεν ξέρω κ σχολίασα μόνο τα περί φυτρωσης, όπου με μια απλη μέτρηση θα μάθουμε το ποσοστό επιτυχίας.
 

Disco

Well-Known Member
Αυτό είπε ο Αναστασάκης, μπορεί όμως να ήταν κ λάθος δικό του, επειδή όμως δεν έχω γνώσεις χειρουργικής, προτίμησα να πω ότι δεν ξέρω κ σχολίασα μόνο τα περί φυτρωσης, όπου με μια απλη μέτρηση θα μάθουμε το ποσοστό επιτυχίας.
Ο ίδιος ανέφερε οτι δεν εκανε κάποιο λάθος παντως αλλα άνοιξε λογω οργανισμού. Οπότε καλο ειναι να ξερουν οι υποψήφιοι ότι μια ουλή μπορεί να ανοίξει κ λογω ιδιοσυγκρασίας και οχι μονο απο λάθος του γιατρού. Οπότε ρισκάρεις με λιγα λόγια και αναλογα με τον οργανισμό σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Με τα λεγόμενα γιατρού ,άρα παίζεις τζόκερ με το στριπ..σε αυτό ρώτησαν και τον Πήτερ Παν τη γνώμη του .αν κάτι τέτοιο σαν απάντηση γενικώς μπορεί να καλύψει κάποιον νόμιζα ότι είχε δει την απάντηση.τεσπα εγώ δεν τη δέχομαι την άποψη αυτή του γιατρού πάντως.
 

bobby

Well-Known Member
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί στις κρίσεις μας. Γενικά ο γιατρος κάνει πολύ καλές τομές στριπ, έχουμε και δυο παραδείγματα με άσχημες. Δεν είμαστε γιατροί για ξέρουμε επακριβώς τι έφταιξε. Το μόνο ερωτηματικό είναι ότι και οι δυο είναι από ανεξάρτητες παρουσιάσεις. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με την φίνα; Συνήθως γράφουν όσοι βγάλουν πρόβλημα. Όσοι δεν βγάζουν, στην πλειοψηφία δεν το γράφουν.
 

Disco

Well-Known Member
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί στις κρίσεις μας. Γενικά ο γιατρος κάνει πολύ καλές τομές στριπ, έχουμε και δυο παραδείγματα με άσχημες. Δεν είμαστε γιατροί για ξέρουμε επακριβώς τι έφταιξε. Το μόνο ερωτηματικό είναι ότι και οι δυο είναι από ανεξάρτητες παρουσιάσεις. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με την φίνα; Συνήθως γράφουν όσοι βγάλουν πρόβλημα. Όσοι δεν βγάζουν, στην πλειοψηφία δεν το γράφουν.
Για την ακρίβεια ειναι 3 τα περιστατικά με κακες ουλες FUT απο την συγκεκριμένη κλινική και είναι απο μέλη, ενω οι αλλες απο επίσημα που δεν θα σου παρουσίαζε κακες ουλές. Μια του παιδιού που πήγαν στα δικαστήρια, μια του baggio και μια τώρα του jacksmith. Και δεν ξέρουμε και πόσοι αλλοι είναι που δεν μπήκαν στη διαδικασία να το αναφέρουν για τους δικους τους λόγους.
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί στις κρίσεις μας. Γενικά ο γιατρος κάνει πολύ καλές τομές στριπ, έχουμε και δυο παραδείγματα με άσχημες. Δεν είμαστε γιατροί για ξέρουμε επακριβώς τι έφταιξε. Το μόνο ερωτηματικό είναι ότι και οι δυο είναι από ανεξάρτητες παρουσιάσεις. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με την φίνα; Συνήθως γράφουν όσοι βγάλουν πρόβλημα. Όσοι δεν βγάζουν, στην πλειοψηφία δεν το γράφουν.
Κάνει τελικά όμως ; Και εγώ αυτό πίστευα και το ΧΑ αναφέρει αρκετές φορές....ότι κάνει αλλά σαν πολλά δεν μαζεύτηκαν με ξεχειλωμενες τομές; και ωραία φάση αυτό με την ιδιοσυγκρασία.... Άμα πετύχει η τομή αποθέωστε με είμαι καλλιτέχνης.... Αλλά άμα ξεχειλωσει φταίει η "ιδιοσυγκρασία" και ζητάμε και τα ρέστα από τον ασθενή και από πάνω κλασικά!
 
Μπλουζα