Μεταμόσχευση στην Ελλάδα; Με τίποτα!

panoslydios

New Member
''Η τριχόπτωση είναι μια ύπουλη ασθένεια που θα μας κυνηγαει σε όλη μας τη ζωή, όσες μεταμοσχεύσεις και αν κάνουμε και όποια θεραπεία και αν ακολουθήσουμε.''

6279882.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
ρε παιδιά αυτή η dhi θα ψηθεί να ανεβάσει κανά δύσκολο περιστατικό εδώ πέρα?? :p
αυτά που βλέπω είναι το πολύ νοργουντ 2 και είναι κατσαρά τα μαλλιά.
δλδ άμα ξέρεις από μεταμοσχεύσεις αυτά είναι τα ιδανικά.ούτε χερλαιν είναι δύσκολο να βγει, με λίγα μοσχεύματα κάνεις τα πάντα.
θα μου πεις ο n094 έχει βάλει άστα να πάνε.ναι αλλά έχει κοντό κούρεμα.
εμένα με προβληματίζει που ανεβάζει εύκολα περιστατικά εδω η εν λόγω εταιρία. ας βάλει ένα περισταtικό των 4000 grafts με ίσια μαύρα μαλλιά να σου πω ρε φίλε είσαι κλινικάρα οκ.

αλλά εγώ δεν μπορώ να πω οτί μια κλινική είναι καλή όταν μ ανεβάζει περιστατικά εύκολα.

μακάρι τα παιδιά εδώ να έχουνε τα αποτέλεσμα που επιθυμούν και θα έχουν σίγουρα γτ βλέπω ότι βγαίνει καλό αποτέλεσμα.

αλλά ρε παιδιά ένα δύσκολο περιστατικό θέλω και εγώ για να πειστώ και δε το βλέπω.δυστυχώς έτσι είναι....
 

crossfire

Well-Known Member
κοιταξτε εδω που στριμωχνει ο rahal 3000 και πλεον grafts...και με 100% επιτυχια.
στην ελλαδα δεν μπορουν να τα βαλουν ουτε σε επιπεδο norwood 5...
το γνωστο τροπαριο.....σιγα σιγα για μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας κτλ,για να σε ταλαιπωρουν

[attachment=5227]
[attachment=5228]
[attachment=5229]
[attachment=5230]
 

Συνημμένα

  • Post Op 32.jpg
    Post Op 32.jpg
    25.9 KB · Προβολές: 155
  • Post Op 22.jpg
    Post Op 22.jpg
    28.1 KB · Προβολές: 176
  • Post Op 11.jpg
    Post Op 11.jpg
    21.8 KB · Προβολές: 84
  • Post Op 5.jpg
    Post Op 5.jpg
    17.4 KB · Προβολές: 73

krhtikos21

Member
επιτέλους κάποιος με άκουσε!!
αυτό το λέω πολύ καιρό αλλά κανείς δε μου δίνε σημασία ότι με πυκνότητα πας με την μία όσο θες αρκεί να μην έχεις μαμα μαλλιά εκεί.τότε μόνο παίζει σοκ λος.


βέβαια αυτό που έκανε και ο τύπος είναι τρέλα-μ@λακία γτ μετά δε θα χει μαλλιά για πίσω αλλά είναι εφικτό γενικά
 

Gio

New Member
Πλήρης αναδόμηση εμπρόσθιου τμήματος όσο και πλαινών ωστόσο δεν μπορείς να γνωρίζεις το τελικό αποτέλεσμα σε ποσοστό επιβίωσης των μοσχευμάτων. Νομίζω πάντως ότι και ο Dim74 εδώ στην Ελλάδα έβαλε 2500 μοσχεύματα στο εμπρόσθιο τμήμα..
 

krhtikos21

Member
Gio είπε:
Πλήρης αναδόμηση εμπρόσθιου τμήματος όσο και πλαινών ωστόσο δεν μπορείς να γνωρίζεις το τελικό αποτέλεσμα σε ποσοστό επιβίωσης των μοσχευμάτων. Νομίζω πάντως ότι και ο Dim74 εδώ στην Ελλάδα έβαλε 2500 μοσχεύματα στο εμπρόσθιο τμήμα..

2500 αλλά σε μεγαλύτερη έκταση αν θυμάμαι καλά.που όντως θυμάμαι.περίπου στο μισό επάνω μέρος.
 

JohnnyThePirate

New Member
Τι θα γίνει όμως όταν σταδιακά πέσουν τα πίσω μαλλιά και μείνει μόνο μία πυκνή και μεταμοσχευμένη hairline;Λαμπατέρ!
 

krhtikos21

Member
JohnnyThePirate είπε:
Τι θα γίνει όμως όταν σταδιακά πέσουν τα πίσω μαλλιά και μείνει μόνο μία πυκνή και μεταμοσχευμένη hairline;Λαμπατέρ!

προφανως παίρνει φίνα για ν κανε κτ τέτοιο και μάλλον δεν έχει παρενέργειες.
 

crossfire

Well-Known Member
krhtikos21 είπε:
JohnnyThePirate είπε:
Τι θα γίνει όμως όταν σταδιακά πέσουν τα πίσω μαλλιά και μείνει μόνο μία πυκνή και μεταμοσχευμένη hairline;Λαμπατέρ!

προφανως παίρνει φίνα για ν κανε κτ τέτοιο και μάλλον δεν έχει παρενέργειες.

εννοειται φινα
 

tropheus

Well-Known Member
crossfire είπε:
κοιταξτε εδω που στριμωχνει ο rahal 3000 και πλεον grafts...και με 100% επιτυχια.
στην ελλαδα δεν μπορουν να τα βαλουν ουτε σε επιπεδο norwood 5...
το γνωστο τροπαριο.....σιγα σιγα για μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας κτλ,για να σε ταλαιπωρουν

Μη νομίζεις πάντως στο συγκεκριμένο παράδειγμα ότι η περιοχή στην οποία μπήκαν αυτά τα 3000 grafts είναι μικρή.
Φαντάσου ότι ένα μέσο εμπρόσθιο τόξο είναι περί τα 17 εκατοστά. Ο τύπος έχει ανέβει κοντά στα 3 εκατοστά και έχει βάλει και στα πλαϊνά τριγωνάκια.
Με πρόχειρους υπολογισμούς βλέπω μια περιοχή κοντά στα 68 τ.εκ που έχει καλύψει δηλαδή μια μέση πυκνότητα 45 grafts/τ.εκ η οποία δεν είναι και μεγάλη ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Ετσι οπως τα λεει ο τροφεας ειναι, μαζι με την αναδομηση των τριγωνων η περιοχη που καλυφθηκε ειναι περιπου 70 εκ2 δλδ κοντα στα 40-45 μοσχ/εκ2. Επισης το 100% επιτυχια (δλδ φυτρωση) ειναι αδυνατη οταν ανεβαινεις πανω απο τα 40 μοσχ/εκ2 κ δεν το λεω εγω το λενε ολοι οι γιατροι παγκοσμιως. Αν καποιος ειναι νοργουντ μεχρι 2 κ ειναι σιγουρο οτι θα παραμεινει εκει τοτε γιατι οχι... μπορει να χαραμησει ενα 25-30% των μοσχευματων που θα βαλει κ να παει απ ευθειας σε μια πυκνοτητα 65 μοσχ/εκ2 κ να του μεινουν τα 55 κ να ειναι σουπερ, για μενα παντως η συντηρητικη προσεγγιση ειναι καλυτερη.
 

JohnnyThePirate

New Member
crossfire είπε:
krhtikos21 είπε:
JohnnyThePirate είπε:
Τι θα γίνει όμως όταν σταδιακά πέσουν τα πίσω μαλλιά και μείνει μόνο μία πυκνή και μεταμοσχευμένη hairline;Λαμπατέρ!

προφανως παίρνει φίνα για ν κανε κτ τέτοιο και μάλλον δεν έχει παρενέργειες.

εννοειται φινα

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι όση φινα και να πάρεις κάποια στιγμή είτε θα τη σταματήσεις είτε θα μειωθεί η δράση της.Οπότε κάποια στιγμή που θα φύγουν τα μητρικά μαλλιά θα πρέπει να ξανακάνει μεταμόσχευση έχοντας ήδη ''χαλάσει'' 3000 grafts μόνο για τη hairline.Δηλαδή θα είναι NW 5-6 με hairline NW0;Θα κάνει ένα τεράστιο μπιφτέκι.Και ας δεχτούμε ότι έχει τα λεφτά για να κάνει 100 μεταμοσχεύσεις,που θα βρει δότρια για άλλα 7000-8000 graft;Προβληματισμούς μου εκφράζω για το πόσο σωστή είναι μια τέτοια μμ από έναν έμπειρο γιατρό
 

Gio

New Member
Το γεγονός φίλε Τζόνυ, να μην τον ενδιαφέρει το σκέφτηκες; Αλλωστε να σου πω κάτι; Και εμένα προσωπικά δεν θα με πειράζει μετά από 10 χρόνια αν έχω μαλλιά ή όχι. Αλλα αν έπρεπε να επιλέξω και εγω το ίδιο θα έκανα. Η hairline εκφράζει (και αλλάζει) όλο το πρόσωπο, οπότε είναι λογικό να επιδιώξεις εκεί το άριστο αποτέλεσμα! Και αν έχεις την τέλεια hairline, την έχεις για πάντα! Στα αυτά σου αν έχεις μπιφτεκάκι πίσω.. Με τον κόσμο μιλάς κατα πρόσωπο :)
 

JohnnyThePirate

New Member
Επειδή όπως το κόβω δεν έχω αα αλλά διάχυτη αραίωση θα σου πω το εξής.Είμαι 19 χρονών έχω μια πολύ πλούσια hairline και μια ελαφρά αλλά σε μεγάλη περιοχή αραίωση στην κορυφή.Αν με δεις θα πεις τι θέλει αυτός στο hairloss με NW0.Αλλά όταν σκύβω,ειδικά με βρεγμένο μαλλί,θα καταλάβεις ότι δεν έχω και το ''πιο πλούσιο μαλλί'' του κόσμου.Και πίστεψε με δεν είναι και το πιο όμορφο θέαμα.Ειδικά αν προχωρήσει η αραίωση επειδή φτιάχνω ένα κοκορακι στο τέλος θα μείνει μόνο το κοκοράκι και από πίσω 3 τρίχες.Είναι άσχημο σαν θέαμα
 

krhtikos21

Member
με 6000 γραφτς αν μπουνε όπως πρέπει να μπουνε και υπάρχουνε λύνουν κατά 80% το πρόβλημα σου.τώρα αν θες να γίνεις μπέζος δε γίνεται.
αλλά εμένα αμα μου φυτρώσουνε τα μεταμοσχευμένα ακόμα και με κοντό μαλλί νιώθω θεός.από τα να έχω διαλυμενη χερλαιν και 5 τρίχες που ήμουνα ένα βήμα πριν το ψυχολόγο.
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
Αλλωστε να σου πω κάτι; Και εμένα προσωπικά δεν θα με πειράζει μετά από 10 χρόνια αν έχω μαλλιά ή όχι.

Μη βάζεις στοίχημα ...

Φίλε tropheus, βάζω στοίχημα! Ξέρεις γιατί; Γιατί γνωρίζω τον εαυτό μου. Όταν ήμουν 16-17 χρονών είχα κόλλημα με τα μηχανάκια... ήξερα όμως και τότε, οτι σε κάποια χρόνια θα μου φύγει η "αίσθηση" όπως και έγινε. Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα. Μέχρι τα 25 μου ήθελα να βάλω ζάντες, οθόνες κ.τ.λ αλλά μου πέρασε. Τώρα είμαι 28 προς τα 29. Θεωρώ οτι στα 40 μου, αν έχω κάνει οικογένεια πρώτα ο θεός, το ελάχιστο που θα με απασχολεί είναι το αν θα έχω μαλλιά ή οχι. Οπως γνωρίζουμε όλοι, όταν κάνεις παιδιά, οι προσωπικές ανάγκες έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Και εντάξει, επειδή δίνω βάση στην hairline με 2 μεταμοσχεύσεις δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.. ακόμα και τότε!
 

Flosk

Well-Known Member
Gio πες μας αν θες λίγες λεπτομέρειες της περίπτωσης σου.Ποσο χρόνων είσαι;Ποσά έβαλες,που και αν εμεινες ευχαριστημένος!
 
Μπλουζα