Μεταμόσχευση ετών 34

midnight express

Well-Known Member
Αλλιως φαινεσαι τωρα φιλε.Παντως νομιζω οτι στα πλαινα διακρινεται κατι απο διαχυτη αραιωση.Οπως και να εχει κανε τα cons σου με τους γιατρους και ξεκινα και φινα να δυναμωσεις την δοτρια αφου συνενοηθεις με τον γιατρο σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Thanasakis, τώρα και με τις πλάγιες φώτο η άποψή μου είναι ότι έχεις μόνο μια επιλογή. Φίνα. Αν δεν θες ή φοβάσαι ξεχνάς το μαλλί. Με σκέτες μμ δεν υπάρχει σωτηρία. Ξέχνα και την σκέτη στριπ που σου είπα. Είναι ντροπή η DHI να τολμάει να συμβουλεύει μμ χωρίς φίνα σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Θεωρείς ότι ούτε καν με strip δεν μπορεί να επέμβει, λόγω της τεράστιας επιφάνειας που έχει να καλύψει να υποθέσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μίλησα με τον ανδρολόγο-ουρολόγο μου και μου είπε για φίνα ότι είμαι κομπλέ να ξεκινήσω απλά να πάρω έγκριση και από δερματολόγο να μου το δώσει δηλαδή ο δερματολόγος ως θεραπεία
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρείς ότι ούτε καν με strip δεν μπορεί να επέμβει, λόγω της τεράστιας επιφάνειας που έχει να καλύψει να υποθέσω.

Όχι. Δεν τον βλέπεις ότι πάσχει από διάχυτή αραίωση παντού στην δότρια? Πλαϊνά, πίσω. Υποψήφιος για bupa/dupa. Χωρίς φίνα η πιθανότητα να μην έχει πουθενά safe περιοχή είναι πολύ μεγάλη. Θέλει επειγόντως καλή εξέταση δότριας.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Με επιφύλαξη αλλά την δότρια την βλέπω πολύ καλύτερη αποτι περίμενα.
Στείλε τις φώτο σου και σε γιατρούς-κλινικές να δούμε τι θα σε πούνε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Που μπορώ να κάνω καλή εξέταση δότριας ;

Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις μια δια ζώσης εξέταση σε έναν καλό δερματολόγο που να μην κάνει μμ. Να σου υπολογίσουν πυκνότητα (τρίχες) σε temporal, parietal, occipital. Επίσης τριχογραμμα για ποσοστό αναγενων/τελογενων και miniaturized to terminal hairs ratio. Έτσι θα πάρεις μια εικόνα της υγείας της δότριας.

Αυτό είναι ένα αποτέλεσμα τριχογράμματος. Πρέπει να μετρηθούν και οι 3 περιοχές, temporal, parietal, occipital. Αν το miniaturization είναι κάτω από 10% είσαι οκ είναι υγιής η περιοχή από 10-15% αρχίζεις να προβληματίζεσαι από 15-20% και πάνω υπάρχει θέμα η περιοχή είναι προβληματική (DUPA/BUPA, retro, etc.) ειδικά αν η ηλικία είναι μικρή.

Η άποψη μου από τις φωτό είναι η temporal και ένα κομμάτι της parietal είναι πάνω από 15%, αλλά προφανώς είναι απλά μια αίσθηση. Η εξέταση θα δείξει την πραγματική εικόνα.

9E09B771-3DF0-482F-977E-E954F657F7A2.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με επιφύλαξη αλλά την δότρια την βλέπω πολύ καλύτερη αποτι περίμενα.
Στείλε τις φώτο σου και σε γιατρούς-κλινικές να δούμε τι θα σε πούνε.

H διαχυτη αραίωση στην δοτρια δεν μπορεί να διαγνωστει με το ματι αλλα με επιτοπια εξεταση με μικροσκόπιο. Οι φωτο δειχνουν μονο μια ένδειξη και πάντα προς την πλευρά του προβλήματος, όχι αντίθετα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά για φίνα που λέτε σε 1mg την ημέρα εννοείτε κατάποση έτσι ; Όχι σε διάλυμα πάνω στο κεφάλι ;

Ναι. Υπάρχει και η τοπική αλλά εσύ μάλλον δεν είσαι για τέτοια. Θες την μέγιστη δράση. Μην βιάζεσαι όμως. Πάρτα με την σειρά. Προέχει η ανάλυση της δότριας σου. Εκεί επικεντρώσου τώρα για να συλλέξεις δεδομένα.
 
Ωραία ! Στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάποιος γιατρός που να κανει τριχοριζογραμμα! Για Θεσσαλονίκη έχετε να προτείνεται κάποιον αξιόλογο και αξιόπιστο ;
 
Καλησπέρα ομάδα! Επανέρχομαι μετά από 3 μήνες περίπου, και μετά από αρκετά δια ζώσης ραντεβού σε κλινικές της Θεσσαλονίκης για μμ! Για medijunese δεν θέλω να σχολιάσω κάτι, στην ahc θεώρησα ότι οι τιμές τους είναι στα ύψη, και ο Μπρεντας μου πρότεινε strip. Μου έχει απομείνει η Starks που θέλω να πάρω και από εκεί μια διάγνωση/προσφορά και μετά θα πάρω την απόφαση για το που θα καταλήξω!
 

Hairsick

Active Member
Καλησπέρα ομάδα! Επανέρχομαι μετά από 3 μήνες περίπου, και μετά από αρκετά δια ζώσης ραντεβού σε κλινικές της Θεσσαλονίκης για μμ! Για medijunese δεν θέλω να σχολιάσω κάτι, στην ahc θεώρησα ότι οι τιμές τους είναι στα ύψη, και ο Μπρεντας μου πρότεινε strip. Μου έχει απομείνει η Starks που θέλω να πάρω και από εκεί μια διάγνωση/προσφορά και μετά θα πάρω την απόφαση για το που θα καταλήξω!
Καλησπερα, δώσε μας λίγο παραπάνω feedback, όπως τις προτάσεις που σου έδωσε ο καθένας, πχ grafts/ ζώνες κάλυψης / πλάνο/ τιμές. Ahc εννοείς την Advance; Το στριπ γιατί το αποκλείεις, μήπως λόγω του nw που βρίσκεσαι να το ψάξεις καλύτερα και να μην το απορριψεις;
 

piros75

Well-Known Member
Καλησπέρα ομάδα! Επανέρχομαι μετά από 3 μήνες περίπου, και μετά από αρκετά δια ζώσης ραντεβού σε κλινικές της Θεσσαλονίκης για μμ! Για medijunese δεν θέλω να σχολιάσω κάτι, στην ahc θεώρησα ότι οι τιμές τους είναι στα ύψη, και ο Μπρεντας μου πρότεινε strip. Μου έχει απομείνει η Starks που θέλω να πάρω και από εκεί μια διάγνωση/προσφορά και μετά θα πάρω την απόφαση για το που θα καταλήξω!
στην DHI πήγες, αν ναι, τί σου είπαν;
 
Λοιπόν, DHI 4600€ (2 μέρες 6000-6500 grafts)
AHC 6000€ (2 μέρες 4500-4800 grafts)
Μπρεντας 3500€ strip (3500-4000 grafts)
Αυτά για την ώρα!
 

Hairsick

Active Member
Η Dh μάλλον σου μίλησε για τρίχες, δε νομίζω grafts. Κρίνοντας από την προσφορά μάλλον αντβανς πήγε ο φίλος όχι Αναστασάκη.
 
Μπλουζα