Μετά το Regaine, τι?

jersey

Well-Known Member
Τελικά έπρεπε καιρό να αλλάξω μινοξιδίλη. Τόσο καιρό οι φαγούρες που παραπονιόμουν και τα ξεραμένα κομμάτια δέρματος ήταν καθαρά θέμα της μινοξιδιλης που χρησιμοποιούσα και εγώ φοβόμουν πως ίσως η φαγούρα να ναι θέμα του ότι αραιώνω. Βαζω 2 μέρες τώρα αυτή της Foligain και εχω παθει πλακα. Την απλωνεις στο κεφάλι και ξεχνάς ότι την έβαλες. Δε νιωθεις τίποτα. Το ότι θέλει λίγο χρόνο να απορροφηθεί και γενικά ίσως κάθεται λίγο παραπάνω στο δέρμα είναι ένα φακτ, αλλά όχι τέτοιο για να μην κινηθεί κάποιος προς την απόκτηση της. Τη προτείνω ανεπιφύλακτα, πολύ καλό προιον !

Υ.Γ. Βλεπω τη foligain πολύ σίγουρη για την ουσια που βαζει παρεα με τη μινοξιδιλη, την trioxidil. Για να τη δούμε και αυτή. Η περιεκτικότητα της είναι στα ίδια επίπεδα με της μινοξ (5 % ) .
Άμα όμως αργεί τοσο πολύ να στεγνώσει όσο ανέφερες (8-9 ώρες), πρακτικά ειναι αδύνατον να την χρησιμοποιήσεις μέσα στη μέρα, οπότε μόνο μια φορά θα μπορείς να την βάζεις το βράδυ πριν τον ύπνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Άμα όμως αργεί τοσο πολύ να στεγνώσει όσο ανέφερες (8-9 ώρες), πρακτικά ειναι αδύνατον να την χρησιμοποιήσεις μέσα στη μέρα, οπότε μόνο μια φορά θα μπορείς να την βάζεις το βράδυ πριν τον ύπνο.

Την ουσία σαφώς και την απορροφάει το δέρμα πάντως, απλώς αφήνει μία λιπαρότητα στην επιφάνεια που απλώνεται. Με προσοχή να μη βρέξεις το μάλλι μια χαρά μπορείς να τη βάλεις 2 φορές τη μέρα !
 

dlazaros

Well-Known Member
Την ουσία σαφώς και την απορροφάει το δέρμα πάντως, απλώς αφήνει μία λιπαρότητα στην επιφάνεια που απλώνεται. Με προσοχή να μη βρέξεις το μάλλι μια χαρά μπορείς να τη βάλεις 2 φορές τη μέρα !
λίγο τάλκ στα χέρια ή κερί μάτ ή σκόνη texture καμία ώρα μετά την εφαρμογή και θα φύγει η όψη λαδίλας και θα νιώθεις καλύτερα.
 
Σου μίλησε καθόλου για τοπική;η κατευθείαν κάψουλες φίνα από φαρμακείο;Επίσης σ πε τίποτα γ εξετάσεις κτλ;

οχι μου εδωσε κατευθειαν οραλ, αφου πρωτα εκανα τις απαραιτητες αιματολογικες εξετασεις
 

jersey

Well-Known Member
Την ουσία σαφώς και την απορροφάει το δέρμα πάντως, απλώς αφήνει μία λιπαρότητα στην επιφάνεια που απλώνεται. Με προσοχή να μη βρέξεις το μάλλι μια χαρά μπορείς να τη βάλεις 2 φορές τη μέρα !
Ναι απλά πως θα βγεις έξω με λαδωμένο μαλλί; Γιαυτό σου είπα ότι αν αργεί τόσες πολλές ώρες να στεγνώσει δεν ειναι πρακτική να την χρησιμοποιείς μέσα στη μέρα.. Εκτός και αν κάθεσαι όλη μέρα σπίτι να φυλάς την μίνοξ...:D
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι απλά πως θα βγεις έξω με λαδωμένο μαλλί; Γιαυτό σου είπα ότι αν αργεί τόσες πολλές ώρες να στεγνώσει δεν ειναι πρακτική να την χρησιμοποιείς μέσα στη μέρα.. Εκτός και αν κάθεσαι όλη μέρα σπίτι να φυλάς την μίνοξ...:D

Δικιο εχεις βρε συ απλά σου λέω και εγώ πως αν είσαι προσεκτικός και δεν πετυχαίνεις μαλλί δεν έχεις θέμα, δεν λαδώνει τόσο τη τρίχα όσο την επιφάνεια. Ε, αν πετυχαίνεις μαλλί, μάλλον δε θα βγεις... ;)
 

jersey

Well-Known Member
Δικιο εχεις βρε συ απλά σου λέω και εγώ πως αν είσαι προσεκτικός και δεν πετυχαίνεις μαλλί δεν έχεις θέμα, δεν λαδώνει τόσο τη τρίχα όσο την επιφάνεια. Ε, αν πετυχαίνεις μαλλί, μάλλον δε θα βγεις... ;)
χαχα δύσκολο φίλε να μη πάει στα μαλλιά. Οπότε θα σταματήσουμε τις δουλειές ή τη κοινωνική μας ζωή για να βάζουμε 2 φορές την μέρα την μίνοξ :D:p:p
 

Gianney

Well-Known Member
χαχα δύσκολο φίλε να μη πάει στα μαλλιά. Οπότε θα σταματήσουμε τις δουλειές ή τη κοινωνική μας ζωή για να βάζουμε 2 φορές την μέρα την μίνοξ :D:p:p
Όντως στα μαλλιά πάντα παει,εκτός αν είσαι κενός οπότε οκ χαχαχ
 

Gianney

Well-Known Member
λίγο τάλκ στα χέρια ή κερί μάτ ή σκόνη texture καμία ώρα μετά την εφαρμογή και θα φύγει η όψη λαδίλας και θα νιώθεις καλύτερα.
Ναι αλλά το μίγμα που θα γίνει από λάδι και σκόνη αν κάτσει στο δέρμα πάνω δεν είναι κακο;
 

Kostas97

Well-Known Member
Το ζητημα ειναι οσο περισσοτερες μερες μεσα στην εβδομαδα η ουσια μινοξιδιλη να βρισκεται στο scalp.
Προσωπικα εχω βνρει τη χρηση τομη χρησιμοποιωντας δυο διαφορετικες μαρκες. Η Kirkland σου επιτρεπει να εχεις ενα πολυ καλο look χωρις να βαλεις τιποτε αλλο πανω. Επισης αμα το βαλεις πρωι το βραδυ δε χρειαζεται να ξαναλουστεις. Απλα ξαναβασεις και λουζεσαι το επομενο πρωι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Ναι αλλά το μίγμα που θα γίνει από λάδι και σκόνη αν κάτσει στο δέρμα πάνω δεν είναι κακο;
Τίποτα, όσοι έχουν σμηγματοροική που λαδώνει το μαλλί το απόγευμα που λούστηκες θα σου πούν οτι ο καλύτερος φίλος σου είναι το τάλκ. Τώρα αμα βάλεις όλο το κουτί...
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Επισης μαγκες να ζητησω συγγνωμη τοσο καιρο σας ελεγα οτι βαζω μινοξιδιλη Hairway. Δεν υπαρχει καν αυτη η μαρκα. Hairgen τη λενε και για καποιο λογο την ειχα στο μυαλο μου Hairway. Αξιο μέλος και εγώ.
 

Gianney

Well-Known Member
Τίποτα, όσοι έχουν σμηγματοροική που λαδώνει το μαλλί το απόγευμα που λούστηκες θα σου πούν οτι ο καλύτερος φίλος σου είναι το τάλκ. Τώρα αμα βάλεις όλο το κουτί...
Και εγώ το ίδιο θέμα ,λες να χτυπήσω ταλκ αλλά σαν το gorilla , uppercut που κάνει και styling
 
Psa και σπέρματοδιαγραμμα;

Ναι, αλλα απο ότι κατάλαβα αυτες οι εξετάσεις ειναι για να δει ο γιατρος αν οντως εχεις καποιο θεμα, γιατι μπορει καποιος να εχει οντως θεμα, να μην το ξερει, να ξεκινησει θεραπεια με φινα και μετα να κανει για καποιο λογο εξετασεις, οι οποιες θα ειναι κακες με συνεπεια να κατηγορησει την φινα για αυτο.
 

Gianney

Well-Known Member
Ναι, αλλα απο ότι κατάλαβα αυτες οι εξετάσεις ειναι για να δει ο γιατρος αν οντως εχεις καποιο θεμα, γιατι μπορει καποιος να εχει οντως θεμα, να μην το ξερει, να ξεκινησει θεραπεια με φινα και μετα να κανει για καποιο λογο εξετασεις, οι οποιες θα ειναι κακες με συνεπεια να κατηγορησει την φινα για αυτο.
Ναι θυμάμαι που το πε και ο ίδιος.Μετα πήρες από το φαρμακείο στην Μιλτιάδους τις κάψουλες χώρις συνταγή έτσι;
 

yiannik

New Member
Καλησπέρα σε όλους ,
Έως τώρα χρησιμοποιούσα Kirkland 5% σε υγρό και αποφάσισα να δοκιμάσω συνδυασμό με φίνα για τοπική χρήση .
Βρήκα φαρμακείο που μου σύστησε η Fagron για derma pack mft αλλά ήθελα σε υγρή μορφή και όχι σε αφρό (5% minoxidil, 0,1% φίνα,Ethoxydiglycol 10%,Trichlosol QSP 100ml,συσκευασία 100ml με δοσομετρητη στα 20€.
 

jersey

Well-Known Member
Όντως στα μαλλιά πάντα παει,εκτός αν είσαι κενός οπότε οκ χαχαχ
Ε ναι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πάει στα μαλλιά. Οπότε άμα ειναι λιπαρή η λοσιόν, και δεν στεγνώνει με τίποτα καταλαβαίνεις πως θα είναι το αποτέλεσμα και ειδικά αν έχεις και λιπαρά μαλλιά χαχα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ε ναι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πάει στα μαλλιά. Οπότε άμα ειναι λιπαρή η λοσιόν, και δεν στεγνώνει με τίποτα καταλαβαίνεις πως θα είναι το αποτέλεσμα και ειδικά αν έχεις και λιπαρά μαλλιά χαχα

Ισως επειδη δεν εχω ιδιαιτερα λιπαρά μαλλια να διαφωνουμε :)
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους ,
Έως τώρα χρησιμοποιούσα Kirkland 5% σε υγρό και αποφάσισα να δοκιμάσω συνδυασμό με φίνα για τοπική χρήση .
Βρήκα φαρμακείο που μου σύστησε η Fagron για derma pack mft αλλά ήθελα σε υγρή μορφή και όχι σε αφρό (5% minoxidil, 0,1% φίνα,Ethoxydiglycol 10%,Trichlosol QSP 100ml,συσκευασία 100ml με δοσομετρητη στα 20€.
Ναι το γνωστό mft απλά σε υγρό,όμως τα 50 ml αφρό κάνουν καμία 18 ευρώ, εσύ τ φάση;μόνο 20 αλλά και 100 ml;;
 
Μπλουζα