Μετά το Regaine, τι?

The Night King

New Member
Καλησπέρα σας!!!:):)

Καινούργιος στο forum, είμαι 28 χρονων και τα τελευταία 3 χρόνια κάνω καθημερινή χρήση Regaine/Rogaine .Το μαλλί μου γενικά είναι αρκετά πυκνό και έχω πολύ καλή δότρια ,θα ανεβάσω και φωτογραφίες να μου πείτε γνώμη άμα είναι εύκολο.
Η απορία μου είναι η εξής :
Εαν και θεωρώ ότι έχω φρενάρει λίγο την διαδικασία ,η συνέχεια ποια θα είναι θα παίρνω Minoxidil για όλη μου την ζωή?
Τι άλλες επιλογές έχω?

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ.Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη άμα δεν έχω καταλάβει κάτι καλά ,τώρα μελετάω το θέμα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210323_231752.jpg
    IMG_20210323_231752.jpg
    220.2 KB · Προβολές: 279
  • IMG_20210323_231926.jpg
    IMG_20210323_231926.jpg
    150.8 KB · Προβολές: 335
  • IMG_20210323_232138.jpg
    IMG_20210323_232138.jpg
    152.8 KB · Προβολές: 281

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα σας!!!:):)

Καινούργιος στο forum, είμαι 28 χρονων και τα τελευταία 3 χρόνια κάνω καθημερινή χρήση Regaine/Rogaine .Το μαλλί μου γενικά είναι αρκετά πυκνό και έχω πολύ καλή δότρια ,θα ανεβάσω και φωτογραφίες να μου πείτε γνώμη άμα είναι εύκολο.
Η απορία μου είναι η εξής :
Εαν και θεωρώ ότι έχω φρενάρει λίγο την διαδικασία ,η συνέχεια ποια θα είναι θα παίρνω Minoxidil για όλη μου την ζωή?
Τι άλλες επιλογές έχω?

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ.Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη άμα δεν έχω καταλάβει κάτι καλά ,τώρα μελετάω το θέμα.
Βασικά αυτό που θέλω αρχικά να σε ρωτήσω με την χρήση της μινοξιδιλης αυτά τα τρία χρόνια είδες κάποια μείωση απόδοσης μετά τον πρώτο χρόνο;Ως προς το ερώτημα σου,δύο είναι οι λύσεις για όσους έχουν θέματα, μινοξιδιλη και φιναστεριδη oral 1 mg η πιο λίγο ανάλογα.Επισης μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαμπουάν με Κετοκοναζολη 2% δύο φορές την εβδομάδα.
 

The Night King

New Member
Βασικά αυτό που θέλω αρχικά να σε ρωτήσω με την χρήση της μινοξιδιλης αυτά τα τρία χρόνια είδες κάποια μείωση απόδοσης μετά τον πρώτο χρόνο;Ως προς το ερώτημα σου,δύο είναι οι λύσεις για όσους έχουν θέματα, μινοξιδιλη και φιναστεριδη oral 1 mg η πιο λίγο ανάλογα.Επισης μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαμπουάν με Κετοκοναζολη 2% δύο φορές την εβδομάδα.
Μετά απο ένα διάστημα (Δεν ξέρω πότε το παρατήρησα,μπορεί να είχαν περάσει και 2 χρόνια)κατάλαβα ότι η απόδοση είχε λιγάκι πέσει ,σαν να είχε συνιθήσει το κεφάλι μου την μινοξιδιλη.
Τώρα κάποιες μέρες που ξέχασα να βάλω ,αισθάνομαι οτι ο ρυθμός τριχόπτωσης αυξάνεται εκθετικά.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Gianney

Well-Known Member
Μετά απο ένα διάστημα (Δεν ξέρω πότε το παρατήρησα,μπορεί να είχαν περάσει και 2 χρόνια)κατάλαβα ότι η απόδοση είχε λιγάκι πέσει ,σαν να είχε συνιθήσει το κεφάλι μου την μινοξιδιλη.
Τώρα κάποιες μέρες που ξέχασα να βάλω ,αισθάνομαι οτι ο ρυθμός τριχόπτωσης αυξάνεται εκθετικά.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Πάνω σε αυτό που είπες περί συνήθειας, νομίζω ο γιατρός κύριος Αναστασάκης είχε γράψει ένα ποστ που έλεγε πως δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα δηλ να συνηθίσει ο οργανισμός την μινοξιδιλη..αν και δεν είμαι σίγουρος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα NightKing,
Καταρχας να βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους.
Η μινοξιδιλη ουτε συνηθιζεται ουτε χανει την δραστικοτητα της. Αυτο καποιος το καταλαβαινει αφου τη σταματησει. Αρα μη τη σταματησεις.
Μπορεις να την περιορισεις σε 1 φορα τη μερα. Αλλα σε καμια περιπτωση να τη σταματησεις.

Οσον αφορα το επομενο βημα, στην περιπτωση σου, θεωρω πως η καλυτερη επιλογη ειναι τοπικη φιναστεριδη σε συνδυασμο με μινοξιδιλη(μια φορα την ημερα) καθημερινα ,καθως εχεις πολυ μαλλι ακομα και σε παιρνει. Θα σε κρατησει σε αυτη την κατασταση αρκετο καιρο . Αργοτερα εεαν δεν εισαι ικανοποιημενος μπορεις να μπεις στο χαπι.
 

The Night King

New Member
Καλησπερα NightKing,
Καταρχας να βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους.
Η μινοξιδιλη ουτε συνηθιζεται ουτε χανει την δραστικοτητα της. Αυτο καποιος το καταλαβαινει αφου τη σταματησει. Αρα μη τη σταματησεις.
Μπορεις να την περιορισεις σε 1 φορα τη μερα. Αλλα σε καμια περιπτωση να τη σταματησεις.

Οσον αφορα το επομενο βημα, στην περιπτωση σου, θεωρω πως η καλυτερη επιλογη ειναι τοπικη φιναστεριδη σε συνδυασμο με μινοξιδιλη(μια φορα την ημερα) καθημερινα ,καθως εχεις πολυ μαλλι ακομα και σε παιρνει. Θα σε κρατησει σε αυτη την κατασταση αρκετο καιρο . Αργοτερα εεαν δεν εισαι ικανοποιημενος μπορεις να μπεις στο χαπι.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το είχα καταλάβει ότι το επόμενο βήμα ειναι η φιναστεριδη,μήπως να δοκιμάσω κάποια σαμπουάν που έχουν φιναστερίδη?
Δεν ξέρω μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια λοσιον με φιναστερίδη?
 

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το είχα καταλάβει ότι το επόμενο βήμα ειναι η φιναστεριδη,μήπως να δοκιμάσω κάποια σαμπουάν που έχουν φιναστερίδη?
Δεν ξέρω μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια λοσιον με φιναστερίδη?
Τα σαμπουαν δεν κανουν τιποτα.
Lotion φιναστεριδης προσωπικα χρησιμοποιω μια της Fagron.
Η εμπορικη ονομασια της ειναι Fagron MFT.(MinoxidilFinsterideTrichofoam)
Επειδη στη φτιαχνει ο φαρμακοποιος μετα απο αποστολη του σκευασματος απο την εταιρεια και δεν συνεργαζονται ολες οι φαρμακευτικες αποθηκες με τη Fagron,
το καλυτερο θα ηταν να μιλησεις πρωτα με τη Fagron Hellas( βρισκεις το τηλεφωνο στο google) και να τους ζητησεις να σου πουν ποια φαρμακεια στην περιοχη σου συνεργαζονται μαζι τους.
 

vag25

Well-Known Member
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το είχα καταλάβει ότι το επόμενο βήμα ειναι η φιναστεριδη,μήπως να δοκιμάσω κάποια σαμπουάν που έχουν φιναστερίδη?
Δεν ξέρω μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια λοσιον με φιναστερίδη?


Ριξε μια ματια εδω. Υπαρχει μια αυξανομενη ταση να προτεινεται φιναστεριδη σε μικροτερες δοσεις τελευταια.
 

dim d

Well-Known Member
Toπικη υπαρχει κι απο φαγκρον σε λοσιον αλλα δεν ειναι τοσο πρακτικη.
 

dim d

Well-Known Member
το τριχοφομ της φαγκρον ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα η εφαρμογη πιο ευκολη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
το τριχοφομ της φαγκρον ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα η εφαρμογη πιο ευκολη
Τοπική φιναστεριδη της φαργκον παραγγέλνεις από το φαρμακείο και σε τι τιμή; επίσης να σε ρωτήσω είναι έτοιμο το προϊόν δηλ ο αφρός η εσύ το φτιάχνεις με τις πρώτες ύλες της φαργκον.
 

cristiano

Member
'Εχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη?

Άλλος από εκεί. Τι έχετε πάθει όλοι τώρα τελευταία;; Το μαλλί φαίνεται φυσιολογικό για την ηλικία σου. Το οτι ξέχασες να βάλεις μινοξ μερικές ημέρες δε σημαίνει οτι θα σου πέσουν τα μαλλιά. Η τριχόπτωση δεν ξεκινάει την επόμενη μέρα που θα σταματήσεις τη μινόξ. Διάβασε λίγο για τον κύκλο ζωής της τρίχας.

Επίσης έχε υπόψιν σου οτι η μινοξ δεν δρα εις τους αιώνες των αιώνων. Εγώ τη χρησιμοποιώ 8 χρόνια αλλά τα τελευταία 2 έχω αρχίσει και αραιώνω που σημαίνει οτι η επίδραση της ήταν ως εδώ στο δικό μου κεφάλι.
 

Nick1313

Member
Παιδιά δεν έχω καταλάβει το εξής που μου ειπαν σε αλλο θεμα. Έστω πως ξεκινας φινα και μινοξ και βγαζεισ τριχες και μετα κοβεις τιν μινοξ και μενεις μονο φινα χαπι. Οι τριχες που εβγαλες λογω μινοξ γιατι θα πεσουν? Αφου η μινοξ στην ουσια βοηθα την αιματοση για να δημιουργηθει η τριχα αλλα μετα αν πεσει η τριχα θα πεσει απο dht που ομως μειωνεται απο τη φινα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο,τι κερδιζεις απο τη μινοξιδιλη χανεται, ειτε μειωσεις τη δοση ειτε τη σταματησεις. Ο λογος ειναι οτι ο μηχανισμος δρασης της ειναι διαφορετικος απο τη φινα.
Και ενας χωρις ΑΓΑ να παρει το οποιο οφελος αν τη σταματησει χανεται.
Αυτο δε σημαινει οτι θα δεις κατι το τραγικο σε διαφορα , οπωσδηποτε.
Παρολα αυτα εαν καποιος π.χ. ειδε τρελη επανεκφυση, ναι η διαφορα θα ειναι αισθητη οταν τη σταματησει.

Οπως και να εχει αν τη σταματησεις ακομα και χαπι να ξεκινησεις θα χασεις ο,τι σου εδινε εκεινη.
 

Nick1313

Member
Ο,τι κερδιζεις απο τη μινοξιδιλη χανεται, ειτε μειωσεις τη δοση ειτε τη σταματησεις. Ο λογος ειναι οτι ο μηχανισμος δρασης της ειναι διαφορετικος απο τη φινα.
Και ενας χωρις ΑΓΑ να παρει το οποιο οφελος αν τη σταματησει χανεται.
Αυτο δε σημαινει οτι θα δεις κατι το τραγικο σε διαφορα , οπωσδηποτε.
Παρολα αυτα εαν καποιος π.χ. ειδε τρελη επανεκφυση, ναι η διαφορα θα ειναι αισθητη οταν τη σταματησει.

Οπως και να εχει αν τη σταματησεις ακομα και χαπι να ξεκινησεις θα χασεις ο,τι σου εδινε εκεινη.
ποιος ειναι ο μηχανισμος δρασης της μινο δλδ?
 

Kostas97

Well-Known Member
ποιος ειναι ο μηχανισμος δρασης της μινο δλδ?
Ερωτηση η οποια μεχρι σημερα δεν εχει ακριβης απαντηση :D
Υπαρχουν διαφοροι μηχανισμοι δρασης που φημολογειται οτι εχει. Για παραδειγμα ενας ειναι οτι ενεργοποιει το ενζυμο PGHS-1 που αυξανει την παραγωγη της PGE που η δραση της ειναι κυτταροπροστατευτικη. Αρα ευνοει την αναπτυξη τριχων.
Παρολα αυτα το σιγουρο ειναι οτι μεγαλο μερος ανθρωπων βοηθαει και οτι αν τη σταματησεις θα χασεις ο,τι κερδισες.
 

Nick1313

Member
Ερωτηση η οποια μεχρι σημερα δεν εχει ακριβης απαντηση :D
Υπαρχουν διαφοροι μηχανισμοι δρασης που φημολογειται οτι εχει. Για παραδειγμα ενας ειναι οτι ενεργοποιει το ενζυμο PGHS-1 που αυξανει την παραγωγη της PGE που η δραση της ειναι κυτταροπροστατευτικη. Αρα ευνοει την αναπτυξη τριχων.
Παρολα αυτα το σιγουρο ειναι οτι μεγαλο μερος ανθρωπων βοηθαει και οτι αν τη σταματησεις θα χασεις ο,τι κερδισες.
μαλιστα. και στον ποσο καιρο περιμενω να δω αποτελεσμα απο τη μινοξ?
 

Kostas97

Well-Known Member
μαλιστα. και στον ποσο καιρο περιμενω να δω αποτελεσμα απο τη μινοξ?
Επισης μιας και το ανεφερες παραπανω το οτι βοηθαει λογω αιματωσης απο οτι εχω διαβασει εχει αποδειχθει οτι ηταν μυθος.
6 μηνες 2 φορες τη μερα για τα πρωτα αποτελεσματα. Εαν μετα θες να συνεχισεις στο 100% συνεχιζεις οσο θες το 100% 2 φορες τη μερα ειδαλλως ξεκινας τις περικοπες.
Το ιδανικο ειναι να συνδυαστει με φιναστεριδη.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
μαλιστα. και στον ποσο καιρο περιμενω να δω αποτελεσμα απο τη μινοξ?
Τουλάχιστον 9 μήνες. Στις αρχές θα σε πάει πίσω αλλά θα σε επαναφερει εντός κάποιων μηνών πιο δυνατά. Μη περιμένεις πολλά απο το regrowth (θα υπάρξει βέβαια) καθώς οι τριχες που θα σου βγάλει ειναι ατσουμπαλες και στο 90 τοις εκατο των περιπτώσεων δεν έχουν καμία σχέση με τις μαμά μας + το ότι ζουν με δανεικό χρόνο. Να πονταρεις πολύ στη παχυνση της υφιστάμενης τρίχας σου με τη μινοξ. Μπορεί να το κάνει εξαιρετικά.
 
Μπλουζα