ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ - ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Στην 4η κατά σειρά φωτεινή φωτογραφία σου, νόμιζα ότι έβλεπα λήπτρια και όχι δότρια. Καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν καλό δερματολόγο που δεν κάνει μεταμοσχεύσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν τιθεται θεμα δικαιου. δεν εχω γνωμη επι του θεματος. ρωταω για να μαθω..
καταλαβαινω τι θελει να πει. Το θεμα ειναι αν το λεει βαση λογικης στη συγκριση των τιμων της τεστο ή βαση καποιων μελετων.
σταθεροποιηση σε κατι μεταβλητο οπως η συνεχης τριχοπτωση δεν υπαρχει...σταθεροποιηση στο ποσοστο μεταβολης της τριχοπτωσης "μπορει"να υπαρξει καποια στιγμη αλλα δεν αναφερεται το χρονικο διαστημα....
μπορει να φαινεται οτι "παιζω " με τις λεξεις αλλα δεν παιζω...προσπαθω να ειμαι σαφης για να καταλαβω τι ακριβως γινεται.
αυτο π καταλαβαινω ειναι οτι τα μεγεθη ειναι αντιστροφος αναλογα, οσο μεγαλωνεις τοσο μειωνεται η τριχοπτωση...αυτο ειναι το ζουμι...ο "κανονας" π λεμε....υπαρζουν κ εξαιρεσεις ή κ υπο περιπτωσεις...οκ...

Νομίζω ότι είναι ασαφής ο μηχανισμός. Δεν είναι τόσο απλή η εξήγηση. Έχει σχέση με τους receptors της DHT σε κυτταρικό επίπεδο, όχι απλά τα επιπεδά της DHT και άλλα πολλά ωραία. Είναι πολυπαραγοντικό. Όρεξη να έχεις να διαβάζεις.
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Στην 4η κατά σειρά φωτεινή φωτογραφία σου, νόμιζα ότι έβλεπα λήπτρια και όχι δότρια. Καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν καλό δερματολόγο που δεν κάνει μεταμοσχεύσεις.
Μήπως φταίνε τα λευκά που αναδύονται;
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ναι, είναι η REGROW.Δεν έχω πάει ακόμη να τους ακούσω. Έχει σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση. Δεν έχω ιδιαίτερη τριχόπτωση. Θα προσέξω όπως λέτε με αυτήν την φινεστιριδινη.Ναι είναι αλήθεια ότι σε αυτήν την ηλικία θέλει προσοχή ο προστάτης. Κάνω κάθε χρόνο PSA και υπέρηχο, σύμφωνα με τις υποδείξεις του ιατρού. Ευτυχώς παραμένω "αγωνιστής". και δεν έχω "κακά μαντάτα...".
Όσο αφορά τα χρήματα είμαι μεταξύ 3.000-3500 το μέγιστο. Σίγουρα θέλω 3.000-3500 τριχοθυλάκια.
Στο ANASTA... που πήγαν μου τόνισαν ότι έχω πολύ καλή δότρια για δυο μεταμοσχεύσεις.Επίσης μου είπαν ότι έχω ευτυχώς πολλά τετράτριχα, σχεδόν όλα (πίσω στην δότρια) και είμαι τυχερός που έχω ακόμη τα πλαϊνά μαλλιά και από την στιγμή που είμαι 54 ετών δεν προβλέπονται σημαντικές πτώσεις.
Θα αφήσω το καλοκαιράκι και αρχές Οκτώβρη που θα έχω φθάσει 3500 ευρώ, θα το κάνω.Θέλω να αισθανθώ καλύτερα.Το χρειάζομαι.Προσέχω τον ευατό μου και δεν τον αφήνω απεριποιήτο.Ευτυχώς, δεν αντιμετωπίζω κανένα σοβαρό πρόβλημα υγείας εκτός από οικογενή υπερχοληστερινιαιμία που αντιμετωπίζεται ήδη επιτυχώς (με στατίνες) εδώ κ λίγο καιρό χωρίς "πτώσεις...".
Ο Anasta...σήμερα μου έριξε 8500 σφαίρες και έμεινα στον τόπο...
Σας ευχαριστώ.
Θα πάω regrow και lp clinic και Σωτήρη (από κοντά) κ θα αποφασίσω.

O ...Αναστασακης σε εξετασε και σου έδωσε και εγγραφως τα αποτελεσματα της εξετασης σου.
Επίσης σου σχεδιασε ακριβως τι σκοπευει να αποκαταστησει και αυτες τις φωτογραφιες ποσταρες.
Τις χρεωσεις της κλινικής μου τις γνωριζεις, αρα σιγουρα ήρθες για άλλο λογο ιας και το budget σου το γνωριζες.
Απορω γιατι γραφεις "σφαιρες". Ευρω λέγονται.
Η πλακα ειναι πως αφου έφυγες ειπα στην consultant να σε καλεσει τη Δευτερα να σου κανει μια γενναια έκπτωση για να κανεις παρουσιαση στο φορουμ. Κριμα. Και αυτο γιατι εσυ ειπες πως δεν ποσταρεις ποτε στο φορουμ
Το ασετιο ειναι πως δεν προλαβε να κρυωσει η καρεκλα και το πρωτο σου ποστ ειναι χαρτι και καλαμαρι οτι ειπαμε, χωρις μάλιστα να έχεις ΚΑΜΙΑ χρεωση, μιας και ειχες δωρεαν ραντεβού και βγηκα από το χειρουργειο για να σε δω.

Για να μην πλανωνται οι όσοι εδω μεσα ...βγαζουν διαγνωσεις, πεσ τους τι χρησιμοποιεις και δειχνει το μαλλι σου αλλου πυκνο και αλλού αραιο/λευκο ενω δε υπάρχει πρόβλημα κανενα.

Καλη επιτυχία στην αναζητηση σου.
Ελπίζω να εισαι εξισου αποκαλυπτικός όταν θα πας και αλλού, κυριως για το θεμα της αναλυσης, μετρησεων, σχεδιασμού και γνωσεων και να τα ποσταρεις και να μην αστιαστεις μόνο στο οτι βρηκες "προσφορα".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
η τεστοστερονη μειωνεται (αρα η τριχοπτωση μειωνεται ισως κ σταθεροποιειται) αλλα το μαλλι πεφτει λογω dna;; αυτο δε λες;;

επομενως η τριχοπτωση σταθεροποειται ή οχι;;
Το DNA θεωρησε οτι καθοριζει την ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT. Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη καποιος στα 23 εχει μια Α ευαισθησια θα εχει την ιδια ευαισθησια μια ζωη.

Καποιοι ανθρωποι οσο μεγαλωνουν η ευαισθησια του θυλακα στη DHT αυξανεται με αποτελεσμα ακομα και μικροτερες τιμες DHT να προκαλουν προβλημα.
Για αυτο ακους καποιους μετα αποο 10 χρονια λ.χ. χρηση φιναστεριδης να αναφερουν το φαρμακο εχασε τη δραστικοτητα του.
Δεν χανει το φαρμακο τη δραστικοτητα του αλλα ο θυλακας γινεται περισσοτερο ευαισθητος στη DHT.

Ενα; ανθρωπος που εφτασε στα 50 χωρις αγωγες και εχοντας σχετικα μικρες απωλειες, θα μπορουσε καποιος να πει πως ειναι πιο ασφαλης(Ολα πιθανοτητες ειναι).
Γιατι ειναι πιο ασφαλης;
Γιατι θεωρουμε οτι απο τη φυση η DHT παιρνει την κατιουσα αρα ειναι" σαν να παιρνει φινα". Οποτε ακομα και αν αυξηθει ως ενα βαθμο η ευαισθησια των τριχοθυλακιων λογω DNA θα εχει επισης μικροτερη ποσοτητα DHT στο αιμα.

Ενας γιατρος που εχει δει πολλα περιστατικα ειναι σιγουρα σε θεση να κρινει.
Παντως μια ηπια εξηγηση στο θεμα ειναι αυτη.

Οτι δλαδη ναι μεν μειωνω DHT αλλα και ο θυλακας εχει καποια ευαισθησια η οποια με τα χρονια μπορει να αυξανεται.
 

teoyoung

Active Member
Σου είπε κανείς από αυτούς που πήγες να πάρεις φίνα?
Ναι, μου είπε ότι στο πίσω μέρος του κεφαλιού που δεν έχω σοβαρή αραίωση, να κάνω θεραπεία για κάποιο χρονικό διάστημα με φινα.Μετά την μεταμόσχευση όμως.Οταν θα έχουν πάρει όλα τον δρόμο τους.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το DNA θεωρησε οτι καθοριζει την ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT. Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη καποιος στα 23 εχει μια Α ευαισθησια θα εχει την ιδια ευαισθησια μια ζωη.

Καποιοι ανθρωποι οσο μεγαλωνουν η ευαισθησια του θυλακα στη DHT αυξανεται με αποτελεσμα ακομα και μικροτερες τιμες DHT να προκαλουν προβλημα.
Για αυτο ακους καποιους μετα αποο 10 χρονια λ.χ. χρηση φιναστεριδης να αναφερουν το φαρμακο εχασε τη δραστικοτητα του.
Δεν χανει το φαρμακο τη δραστικοτητα του αλλα ο θυλακας γινεται περισσοτερο ευαισθητος στη DHT.

Ενα; ανθρωπος που εφτασε στα 50 χωρις αγωγες και εχοντας σχετικα μικρες απωλειες, θα μπορουσε καποιος να πει πως ειναι πιο ασφαλης(Ολα πιθανοτητες ειναι).
Γιατι ειναι πιο ασφαλης;
Γιατι θεωρουμε οτι απο τη φυση η DHT παιρνει την κατιουσα αρα ειναι" σαν να παιρνει φινα". Οποτε ακομα και αν αυξηθει ως ενα βαθμο η ευαισθησια των τριχοθυλακιων λογω DNA θα εχει επισης μικροτερη ποσοτητα DHT στο αιμα.

Ενας γιατρος που εχει δει πολλα περιστατικα ειναι σιγουρα σε θεση να κρινει.
Παντως μια ηπια εξηγηση στο θεμα ειναι αυτη.

Οτι δλαδη ναι μεν μειωνω DHT αλλα και ο θυλακας εχει καποια ευαισθησια η οποια με τα χρονια μπορει να αυξανεται.
Πολύ καλές οι γνώσεις σου φίλε μου για την ηλικία σου, μπράβο σου ειλικρινά, είσαι αρκετά ψαγμένος παρά το νεαρό της ηλικίας σου.
 

teoyoung

Active Member
O ...Αναστασακης σε εξετασε και σου έδωσε και εγγραφως τα αποτελεσματα της εξετασης σου.
Επίσης σου σχεδιασε ακριβως τι σκοπευει να αποκαταστησει και αυτες τις φωτογραφιες ποσταρες.
Τις χρεωσεις της κλινικής μου τις γνωριζεις, αρα σιγουρα ήρθες για άλλο λογο ιας και το budget σου το γνωριζες.
Απορω γιατι γραφεις "σφαιρες". Ευρω λέγονται.
Η πλακα ειναι πως αφου έφυγες ειπα στην consultant να σε καλεσει τη Δευτερα να σου κανει μια γενναια έκπτωση για να κανεις παρουσιαση στο φορουμ. Κριμα. Και αυτο γιατι εσυ ειπες πως δεν ποσταρεις ποτε στο φορουμ
Το ασετιο ειναι πως δεν προλαβε να κρυωσει η καρεκλα και το πρωτο σου ποστ ειναι χαρτι και καλαμαρι οτι ειπαμε, χωρις μάλιστα να έχεις ΚΑΜΙΑ χρεωση, μιας και ειχες δωρεαν ραντεβού και βγηκα από το χειρουργειο για να σε δω.

Για να μην πλανωνται οι όσοι εδω μεσα ...βγαζουν διαγνωσεις, πεσ τους τι χρησιμοποιεις και δειχνει το μαλλι σου αλλου πυκνο και αλλού αραιο/λευκο ενω δε υπάρχει πρόβλημα κανενα.

Καλη επιτυχία στην αναζητηση σου.
Ελπίζω να εισαι εξισου αποκαλυπτικός όταν θα πας και αλλού, κυριως για το θεμα της αναλυσης, μετρησεων, σχεδιασμού και γνωσεων και να τα ποσταρεις και να μην αστιαστεις μόνο στο οτι βρηκες "προσφορα".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Το DNA θεωρησε οτι καθοριζει την ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT. Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη καποιος στα 23 εχει μια Α ευαισθησια θα εχει την ιδια ευαισθησια μια ζωη.

Καποιοι ανθρωποι οσο μεγαλωνουν η ευαισθησια του θυλακα στη DHT αυξανεται με αποτελεσμα ακομα και μικροτερες τιμες DHT να προκαλουν προβλημα.
Για αυτο ακους καποιους μετα αποο 10 χρονια λ.χ. χρηση φιναστεριδης να αναφερουν το φαρμακο εχασε τη δραστικοτητα του.
Δεν χανει το φαρμακο τη δραστικοτητα του αλλα ο θυλακας γινεται περισσοτερο ευαισθητος στη DHT.

Ενα; ανθρωπος που εφτασε στα 50 χωρις αγωγες και εχοντας σχετικα μικρες απωλειες, θα μπορουσε καποιος να πει πως ειναι πιο ασφαλης(Ολα πιθανοτητες ειναι).
Γιατι ειναι πιο ασφαλης;
Γιατι θεωρουμε οτι απο τη φυση η DHT παιρνει την κατιουσα αρα ειναι" σαν να παιρνει φινα". Οποτε ακομα και αν αυξηθει ως ενα βαθμο η ευαισθησια των τριχοθυλακιων λογω DNA θα εχει επισης μικροτερη ποσοτητα DHT στο αιμα.

Ενας γιατρος που εχει δει πολλα περιστατικα ειναι σιγουρα σε θεση να κρινει.
Παντως μια ηπια εξηγηση στο θεμα ειναι αυτη.

Οτι δλαδη ναι μεν μειωνω DHT αλλα και ο θυλακας εχει καποια ευαισθησια η οποια με τα χρονια μπορει να αυξανεται.


Λυπαμαι που θα "χαλασω" την ενδιαφερουσα θεωρια αλλα δε υπάρχει καμια τετοια επιστημονική θεωρια ή υποψια καν στην βιβλιογραφια.
Επισης δεν υπάρχει "ταχυφυλαξια" στην Φιναστεριδη, δλδ δεν την ...συνηθιζει το σωμα.
Πραγματι μειωνονται τα επίπεδα τεστροστερονης με τα χρονια, υπάρχει και "ανδροπαυση", αλλα δεν υπάρχει μελετη που να
δειχνει μειωμενη αποτελσματικότητα σε άνδρες υπο υποκατασταση τεστοστερονης.
Τέλος, θα προτεινα να μην φτιαχνετe θεωριες βασει "μαρτυριων" που έχετε διαβασει κάπου, έχετε ακούσει ή σας έχουν συμβει.
Για αυτο υπάρχουν οι τυχαιοποιημένες μελετες, έτσι ώστε να μη μεροληπτούμε εν αγνοια μας και πιστευουμε πραγματα που δεν υπάρχουν ή ειναι τοσο σπανια που δεν αφορουν το 99,999% του πληθυσμού.
Αυτο ειναι μια απλή συσταση, τιποτε άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Λυπαμαι που θα "χαλασω" την ενδιαφερουσα θεωρια αλλα δε υπάρχει καμια τετοια επιστημονική θεωρια ή υποψια καν στην βιβλιογραφια.
Επισης δεν υπάρχει "ταχυφυλαξια" στην Φιναστεριδη, δλδ δεν την ...συνηθιζει το σωμα.
Πραγματι μειωνονται τα επίπεδα τεστροστερονης με τα χρονια, υπάρχει και "ανδροπαυση", αλλα δεν υπάρχει μελετη που να
δειχνει μειωμενη αποτελσματικότητα σε άνδρες υπο υποκατασταση τεστοστερονης.
Τέλος, θα προτεινα να μην φτιαχνεται θεωριες βασει "μαρτυριων" που έχετε διαβασει κάπου, έχετε ακούσει ή σας έχουν συμβει.
Για αυτο υπάρχουν οι τυχαιοποιημένες μελετες, έτσι ώστε να μη μεροληπτούμε εν αγνοια μας και πιστευουμε πραγματα που δεν υπάρχουν ή ειναι τοσο σπανια που δεν αφορουν το 99,999% του πληθυσμού.
Αυτο ειναι μια απλή συσταση, τιποτε άλλο.
Θα μπορούσατε να μας εξηγήσετε κάπως καλύτερα και επιστημονικά, πως παρά το ότι μειώνονται τα επίπεδα της DHT, συνεχίζει η τριχόπτωση με πιο αργό σταθερό ρυθμό;
Ευχαριστώ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το DNA θεωρησε οτι καθοριζει την ευαισθησια των τριχοθυλακιων στη DHT. Δε σημαινει λοιπον οτι επειδη καποιος στα 23 εχει μια Α ευαισθησια θα εχει την ιδια ευαισθησια μια ζωη.

Καποιοι ανθρωποι οσο μεγαλωνουν η ευαισθησια του θυλακα στη DHT αυξανεται με αποτελεσμα ακομα και μικροτερες τιμες DHT να προκαλουν προβλημα.
Για αυτο ακους καποιους μετα αποο 10 χρονια λ.χ. χρηση φιναστεριδης να αναφερουν το φαρμακο εχασε τη δραστικοτητα του.
Δεν χανει το φαρμακο τη δραστικοτητα του αλλα ο θυλακας γινεται περισσοτερο ευαισθητος στη DHT.

Ενα; ανθρωπος που εφτασε στα 50 χωρις αγωγες και εχοντας σχετικα μικρες απωλειες, θα μπορουσε καποιος να πει πως ειναι πιο ασφαλης(Ολα πιθανοτητες ειναι).
Γιατι ειναι πιο ασφαλης;
Γιατι θεωρουμε οτι απο τη φυση η DHT παιρνει την κατιουσα αρα ειναι" σαν να παιρνει φινα". Οποτε ακομα και αν αυξηθει ως ενα βαθμο η ευαισθησια των τριχοθυλακιων λογω DNA θα εχει επισης μικροτερη ποσοτητα DHT στο αιμα.

Ενας γιατρος που εχει δει πολλα περιστατικα ειναι σιγουρα σε θεση να κρινει.
Παντως μια ηπια εξηγηση στο θεμα ειναι αυτη.

Οτι δλαδη ναι μεν μειωνω DHT αλλα και ο θυλακας εχει καποια ευαισθησια η οποια με τα χρονια μπορει να αυξανεται.

Kostas97 ωραία προσπάθεια, αλλά όλα αυτά που γράφεις είναι απλά υποθέσεις. Δεν προκύπτουν απο πουθενά. Αυτό που ξέρουμε από στατιστική έρευνα είναι ότι επιβραδύνεται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
ο ANASTA ... μου είπε ότι είναι πολυ καλή η δότρια. Βάλανε κ μια κάμερα κ το είδαν μέσω υπολογιστή. Εννοείται ότι θα πάω κ στους υπόλοιπους να το διασταυρώσω. Μάλιστα μου είπαν ότι η δότρια μπορεί να δώσει κ δεύτερη φορά , άνετα.
Επίσης στο φυλάδιο που μου έδωσα, έχει κ το προτεινόμενο πλάνο σχεδίασης.
Γράφει, Πάχος τρίχας κανονικό, Πυκνότητα δότριας 76 και πυκνότητα τριχών 2,5 ,μέθοδος combo, προτεινόμενος αριθμό; Fus =35000.Ουλές = -
Για την σωστή εξέταση την δότριας θα μπορούσες να πας σε έναν καλό δερματολόγο που δεν ασχολείται με τις μεταμοσχεύσεις και να σου κάνει τριχοριζόγραμμα, αλλιώς θα μπορούσες να περιμένεις να πας στο επόμενο consultation με τον Lorenjo το φθινόπωρο να σου κάνει διάγνωση.

Όσον αφορά την λήπτρια, πιστεύω μπορείς εύκολα να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα με τις κλινικές που ανέφερες αρχικά, αν μπουν τα σωστά μοσχεύματα. Οπότε επιλέγεις αναλόγως και το budget σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Εχω κάνει 2 μεταμοσχευσεις , 4000grafts συνολικα και η δότρια μου φαίνεται οτι ειναι παρασαγγες σε καλυτερη κατασταση απο τη δικη σου. Σαν ασθενης λοιπόν αυτο που ειδα δε μου αρεσει. Εισαι πολυ δυσκολο περιστατικο, ίσως εχεις μια μονο ευκαιρια γιαυτο προσεξε που θα πας και μη αποφασισεις με λογική το κοστος. Εαν ημουν εγω στη θεση σου δε θα εκανα τπτ Εαν θες οπωσδηποτε να κανεις μμ σε βλεπω να δινεις 8.500€.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Φίλε @teoyoung , δεν νομίζω ότι χρειάζεται να παρακαλάς κανέναν γιατρό και καμία κλινική να σου κάνει έκτπωση, απλά δεν τον επιλέγεις άμα νιώθεις ότι ζητάει υπερβολικά λεφτά. Υπάρχουν αρκετές επιλογές αξιόπιστων κλινικών για να πάρεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα με λιγότερα χρήματα....Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία.
Μη μασάς φίλε μου...."Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια"
 
Τελευταία επεξεργασία:

teoyoung

Active Member
Εχω κάνει 2 μεταμοσχευσεις , 4000grafts συνολικα και η δότρια μου φαίνεται οτι ειναι παρασαγγες σε καλυτερη κατασταση απο τη δικη σου. Σαν ασθενης λοιπόν αυτο που ειδα δε μου αρεσει. Εισαι πολυ δυσκολο περιστατικο, ίσως εχεις μια μονο ευκαιρια γιαυτο προσεξε που θα πας και μη αποφασισεις με λογική το κοστος. Εαν ημουν εγω στη θεση σου δε θα εκανα τπτ Εαν θες οπωσδηποτε να κανεις μμ σε βλεπω να δινεις 8.500€.

Gerasis το σκέφτομαι αυτό που λές.Εαν δεν σιγουρευτώ 1000000% για την δότρια μου κ για την επιτυχία της επέμβασης (να αξίζει τον κόπο), δεν θα προχωρήσω σε μμ.Το ανώτερο ποσό που έχω βάλει είναι 3000-3500.Να προσέξω που θα πάω είναι μια κουβέντα...που θέλει συζήτηση.Εντάξει, εγώ θα προσέξω εκείνοι όμως θα με προσέξουν ; Πως θα βασιστώ ; Εαν δω όμως ότι πάψ σε 3-4 κλινικές κ μου λένει όλοι διαφορετικά πράγματα, τότε δεν θα ασχοληθώ περισσότερο κ θα αγοράζω καμιά λοσιόν και όσο κρατήσει το μαλλί.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Χαλαρώστε βρε παιδιά.
Όλοι τον κοινό εχθρό της ΑΑ πολεμάμε εδώ μέσα.
Με τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας, πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να συνεργαζόμαστε για το καλό όλων μας.
 

alex7

Well-Known Member
Χρίστο ο Alex έχει δίκιο. Όσο μεγαλώνεις η ΑΑ σταθεροποιείται, δηλαδή επιβραδύνεται ακριβώς όπως όταν παίρνεις φίνα αλλά με άλλο μηχανισμό. Ναι μεν συνεχίζεται αλλά με πολύ αργό ρυθμό, οπότε είναι πολύ ευκολότερο να κάνεις έναν στρατηγικό σχεδιασμό αφού αντιμετωπίζεις ένα φαινόμενο αρκετά προβλέψιμο. Η ηλικία που αρχίζει η σταθερποίηση είναι από τα 40+ και όσο περνάει ο καιρός η σταθεροποίηση μεγαλώνει. Στα 50 η σταθεροποίσηση έχει πιάσει πλαφόν. Ο παράγοντας σταθεροποίησης είναι απλός, όπως μια φωτιά που καίει σε ένα δάσος. Στην αρχή είναι πολύ δυνατή αφού έχει καύσιμη ύλη (τριχοθυλάκια που είναι ευαίσθητα σε DHT) και μετά επιβραδύνει όταν πλέον αρχίσει και αντιμετωπίζει τριχοθυλάκια που είναι ανθεκτικά σε DHT ανάλογα με το διαφαινόμενο pattern. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει ποιά ακριβώς είναι αυτά, μόνο ο χρόνος το δείχνει. Προφανώς και όταν μεγαλώνεις συντελούνται και ορμονικές αλλαγές, μειώνεται η τεστο, αποψή μου όμως είναι ότι ο κύριος λόγος της σταθεροποίση είναι πρακτικά ότι ότι ήταν να φύγει έφυγε.
εγώ διαπιστώνω ότι άλλο ενα νήμα ανθρώπου που ζήτησε βοήθεια χάλασε
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριε Αναστασάκη σας ευχαριστώ κατά πρώτο λόγο για τον χρόνο σας.
Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις οφείλω να πώ τα εξής:

1) To ραντεβού ήταν δωρεάν
2) Μου διατέθηκε σημαντικός χρόνος για την πρόγνωση και για την τελική θεραπεία.
3) Στο forum γράφτηκα την ίδια ημέρα που γύρισα από το ραντεβού μας.Δηλαδή εχθές το απόγευμα.Δεν είχα
ποστάρει ποτέ.Αλήθεια σας είπα.Απλώς παρακολουθούσα της δημοσιεύσεις των παιδιών εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια.
Εχθές ήταν το πρώτο post που έκανα.
5) Το μαλλί μου δείχνει αλλού άσπρο αλλού μαύρο επειδή χρησιμοποιηώ την χρωμοβαφή
Schwarzkopf Men Perfect No60 Ανδρική Βαφή Μαλλιών Φυσικό Καστανό Μεσαίο
Δεν ξέρω όμως αυτό τι σημασία έχει και σε τι επηρεάζει μια φωτογραφία. Δεν έχω τέτοια εμπειρία
6) Είπα σφαίρες, μεταφορικά, επειδή στενοχωρέθηκα πάρα πολύ,επειδή ήσασταν και είστε η πρώτη επιλογή μου και δυστυχώς
το πόσό το αρχικό δεν μπορώ να το φθάσω. Εαν ενόχλησε αυτό, το ανακαλώ.
7) Οι φωτογραφίες που πόσταρα, ναι, είναι από την δική σας σχεδίαση (αφού είστε ο πρώτος ιατρός που επισκέφθηκα)
8) Σέβομαι την δουλεία σας και κερδίσατε την εμπιστοσύνη μου αλλά το ποσό των 8800 που μου ζητήσατε είναι δυσβάστακτο
9) Δεν γνώριζα τις χρεώσεις της κλινικής σας όπως λέτε. Εάν τις γνώριζα δεν θα περνούσα καν.


Με εκτίμηση
Σας ευχαριστώ πολύ
Φιλικά
Θοδωρής

Αγαπητέ Θοδωρή. Κάνεις ένα λάθος. Βάζεις το budget σαν προυπόθεση για να λύσεις ένα πρόβλημα που δεν είναι οικονομικό. Αποψή μου είναι καταρχήν να εξετάσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι για το κεφάλι σου για να πάρεις ένα αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί (graft, φινα, κλπ). Μετά έχοντας αυτό σαν δεδομένο να εξετάσεις ποιός γιατρός μπορεί με αξιοπιστία να εφαρμόσει αυτό το πλάνο. Αν βρεις γιατρό για τον οποίο πειστείς, όχι με οικονομικά κριτήρια, αλλά με ιατρικά ότι μπορεί να σου δώσει αυτό που χρειάζεσαι μετά διαπραγματεύσου τις τιμές. Κάνε το ίδιο για όσους περισσότερους γιατρούς μπορείς και μετά δες ποιός είναι αυτός που ταιριάζει στο budget που έχεις. Αν δεν ταιρίαζει κανείς τότε ή δεν κάνεις τίποτα ή κοιτάς να αυξήσεις το budget. To ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ λάθος που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις τις "εκπτώσεις" στον τρόπο που κρίνεις έναν ιατρό επειδή βολεύει η τιμή του και σε φτάνει για το budget που έχεις. Αυτή είναι η σίγουρη συνταγή της αποτυχίας στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα