ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ - ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

teoyoung

Active Member
Καλησπέρα σε όλους,

Μέχρι στιγμής έχω πάει σε 3 κλινικές και άλλη μια επικοινωνία μέσω viber.Και οι 4 Ιατροί με βεβαίωσαν ότι δεν έχω DUPA.
Τα περισσότερα τριχοθυλάκια είναι διτριχα κ υπάρχουν και κάποια τρίτριχα και κάποια λίγα τετράτριχα.
Η δότρια περιοχή δεν είναι άριστη αλλά είναι καλή με βαθμολογία 7/10. Μου φθάνει για δυο μ.μ σίγουρα.
Ο λόγος είναι 2,3 περίπου , εαν θυμάμαι καλά.Δηλαδή για 3000 τριχοθυλάκια θα έχω περίπου 6500-6800 τρίχες.
Έχω αποφασίσει να καλύψω την περιοχή Α και περιοχή Β.Το πίσω μέρος, που δεν είναι πολύ άσχημο αισθητικά, θα το αφήσω για αργότερα η καθόλου.Δεν ξέρω ακόμη.
Στα χρήματα που έχω, έχω βρει Ιατρούς κ κλινικές που είναι στον Μ.Ο τον δικό μου.(δεν κοιτάζω να κάνω το τέλειο κεφάλι αλλά να έχω μια σημαντική διαφορά στην κάλυψη και στην εμφάνιση μου κ να μην ξανασχοληθώ)
Όλοι οι Ιατροί με είδαν με κάμερα και μου επιβεβαίωσαν την δότρια περιοχή και φυσικά ότι είμαι κατάλληλος για μ.μ(όπως είχε βεβαιώσει η κλινική του κ.Αναστασάκη).

Η ερώτηση είναι, σύμφωνα με τα προαναφερθέντα, να επιδιώξω, πιστεύω, τριχοθυλάκια από 3000-3500 και όχι παρακάτω.
Συμφωνείτε ;


Επί την ευκαιρία, επειδή κουρεύτηκα σήμερα είπα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες με διαφορετική κάμερα.
Οφείλω να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας κ την υπομονή σας. Επίσης, να πω, ότι μέσα από αυτό το forum, έμαθα κ μαθαίνω πολλά
πράγματα σχετικά και πιστεύω, εξ αιτίας του, να κάνω το καλύτερο για τον εαυτό μου σύμφωνα με τις οικονομικές δυνατότητές μου.
Επίσης, νομίζω ότι θα εμπιστευτώ το κεφάλι μου σε έναν Ιατρό, παρά σε μια ιατρική ομάδα.
Η προσωπική επικοινωνία και ευθύνη, αμφότερα, με κάνει να είμαι ήρεμος, αποφασιστικός και πιο σίγουρος για τις επιλογές μου.
Ευτυχώς, για μένα, που δεν έκανα την μ.μ πριν 15 χρόνια.Το σημερινό επίπεδο των Ιατρών αλλά και οι αγωγές που ακολουθούνται που είδα είναι αξιόλογες και οι Ιατροί είναι σε υψηλό επίπεδο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210604_151237.jpg
    IMG_20210604_151237.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 43
  • IMG_20210604_151248.jpg
    IMG_20210604_151248.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 39
  • IMG_20210604_152149.jpg
    IMG_20210604_152149.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 36
  • IMG_20210604_152202.jpg
    IMG_20210604_152202.jpg
    806.5 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20210604_152207.jpg
    IMG_20210604_152207.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 34
  • IMG_20210604_153410.jpg
    IMG_20210604_153410.jpg
    494.8 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20210604_153411.jpg
    IMG_20210604_153411.jpg
    2 MB · Προβολές: 46
  • IMG_20210604_153413.jpg
    IMG_20210604_153413.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 43
  • IMG_20210604_153416.jpg
    IMG_20210604_153416.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 49
  • IMG_20210604_153419.jpg
    IMG_20210604_153419.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 66
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

teoyoung

Active Member
Ακόμη ένας Ιατρός μου είπε, ότι στα πλαινά του κεφαλιού μου έχω αρκετη αραιή τριχοφυία και δεν μπορούν να πάρουν από εκεί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Και οι υπόλοιπες. Εαν υπάρχει υπόνοια για DUPA, παρακαλώ πείτε μου να ψάξω και να πάω και σε άλλους Ιατρούς ή δερματολόγους.
Επίσης, κανείς δεν μου είπε, ότι χρειάζεται να κάνω θεραπεία με αυτήν την φιναστερίνη, κάπως έτσι λέγεται.
Ακόμη ένας Ιατρός μου είπε, ότι στα πλαινά του κεφαλιού μου έχω αρκετη αραιή τριχοφυία και δεν μπορούν να πάρουν από εκεί

Συγνωμη που ανακατευομαι, μιας και ειμαι απλα ...ιατρός, και μάλιστα σε έχω εξετασει και σου εχω δωσει και εγγραφως διαγνωση/μετρησεις/προταση και ΠΡΟΦΑΝΩΣ η ερωτηση ΔΕΝ απευθυνεται σε μενα!

Σε ειδαν ΙΑΤΡΟΙ.
Αναφερεις πως " Και οι 4 Ιατροί με βεβαίωσαν ότι δεν έχω DUPA. "
"Όλοι οι Ιατροί με είδαν με κάμερα και μου επιβεβαίωσαν την δότρια περιοχή και φυσικά ότι είμαι κατάλληλος για μ.μ"
"Το σημερινό επίπεδο των Ιατρών αλλά και οι αγωγές που ακολουθούνται που είδα είναι αξιόλογες και οι Ιατροί είναι σε υψηλό επίπεδο."

Και ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, συνεχιζεις να ρωτας ΜΗ ιατρούς σε ενα ΑΝΩΝΥΜΟ φορουμ ποια ειναι η συμβουλή τους???
Σοβαρα, μπορεις να μου το εξηγησεις?
θα βαλεις τη ΔΙΑΓΝΩΣΗ των 3 ΙΑΤΡΩΝ (ασε με εμενα) στην ιδια ζυγαρια με την γνωμη οποιουδηποτε ανωνυμου, μη-ιατρού που απλα γραφει σε ενα φορουμ?
ΔΛΔ πιστευεις οτι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εδω μεσα έχει περισσοτερες γνωσεις?
Οτι έχει ως ΑΝΩΝΥΜΟΣ φορουμιστας το καλό σου στο μυαλο του περισσοτερο από τον ιατρό με ονοματεπωνυμο, πτυχιο, ειδικοτητα ορκο καρριερα και φημη?
Οτι ακόμα και αν ΕΧΕΙ το καλο σου στο μυαλο του, ξερει ποιο ειναι και εσυ τον εμπιστευεσαι κιολας?

Με ενδιαφερει πολυ η απαντηση ΣΟΥ.

ΟΧΙ, τα σχολια τον κατα φαντασια ειδικών-ιατρων-χειρουργων-μελων δνε με ενδιαφερουν και ειναι περιττα, γνωριζω την αποψη τους από την συμπεριφορα τους.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η δότρια περιοχή δεν είναι άριστη αλλά είναι καλή με βαθμολογία 7/10. Μου φθάνει για δυο μ.μ σίγουρα.

Για την DUPA είσαι σαφής και δεν θα επιμείνω αφού σε είδαν με μικροκάμερα. Αν όμως το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτές τις φώτο είναι ότι αυτή η δότρια είναι καλή και παίρνει 7/10 νομίζω ότι έχω θέμα όρασης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex7

Well-Known Member
Για την DUPA είσαι σαφής και δεν θα επιμείνω αφού σε είδαν με μικροκάμερα. Αν όμως το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτές τις φώτο είναι ότι αυτή η δότρια είναι καλή και παίρνει 7/10 νομίζω ότι έχω θέμα όρασης.
Έχει χάλια δότρια ενώ δεν έχει DUPA .Αν δεν μπορεί ο γιατρός να του πάρει μοσχεύματα από όλη την περιοχή της δότριας μοιραία μειώνεται και η επιτυχία της ΜΜ
 

bobby

Well-Known Member
Για να σου είπαν τόσοι γιατροί ότι δεν έχεις DUPA (κι ο Αναστασάκης που σε είδε με μικροκάμερα) δεν θα έχεις. Αλλά η δότρια σου είναι αραιή, άρα πιθανώς να μην έχει τον απαιτούμενο αριθμό μοσχευμάτων για πλήρη αποκατάσταση. Βέβαια συμβουλή μου είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές των γιατρών τόσο για το πλάνο όσο και για τον αριθμό graft.
 

teoyoung

Active Member
Συγνωμη που ανακατευομαι, μιας και ειμαι απλα ...ιατρός, και μάλιστα σε έχω εξετασει και σου εχω δωσει και εγγραφως διαγνωση/μετρησεις/προταση και ΠΡΟΦΑΝΩΣ η ερωτηση ΔΕΝ απευθυνεται σε μενα!

Σε ειδαν ΙΑΤΡΟΙ.
Αναφερεις πως " Και οι 4 Ιατροί με βεβαίωσαν ότι δεν έχω DUPA. "
"Όλοι οι Ιατροί με είδαν με κάμερα και μου επιβεβαίωσαν την δότρια περιοχή και φυσικά ότι είμαι κατάλληλος για μ.μ"
"Το σημερινό επίπεδο των Ιατρών αλλά και οι αγωγές που ακολουθούνται που είδα είναι αξιόλογες και οι Ιατροί είναι σε υψηλό επίπεδο."

Και ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, συνεχιζεις να ρωτας ΜΗ ιατρούς σε ενα ΑΝΩΝΥΜΟ φορουμ ποια ειναι η συμβουλή τους???
Σοβαρα, μπορεις να μου το εξηγησεις?
θα βαλεις τη ΔΙΑΓΝΩΣΗ των 3 ΙΑΤΡΩΝ (ασε με εμενα) στην ιδια ζυγαρια με την γνωμη οποιουδηποτε ανωνυμου, μη-ιατρού που απλα γραφει σε ενα φορουμ?
ΔΛΔ πιστευεις οτι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εδω μεσα έχει περισσοτερες γνωσεις?
Οτι έχει ως ΑΝΩΝΥΜΟΣ φορουμιστας το καλό σου στο μυαλο του περισσοτερο από τον ιατρό με ονοματεπωνυμο, πτυχιο, ειδικοτητα ορκο καρριερα και φημη?
Οτι ακόμα και αν ΕΧΕΙ το καλο σου στο μυαλο του, ξερει ποιο ειναι και εσυ τον εμπιστευεσαι κιολας?

Με ενδιαφερει πολυ η απαντηση ΣΟΥ.

ΟΧΙ, τα σχολια τον κατα φαντασια ειδικών-ιατρων-χειρουργων-μελων δνε με ενδιαφερουν και ειναι περιττα, γνωριζω την αποψη τους από την συμπεριφορα τους.

Ιατρέ η ερώτηση δεν απευθύνεται σε εσάς. Εννοείται ότι βασίζομαι σε αυτά που μου είπαν οι ιατροί, συμπεριλαμβανόμενου και εσάς, για αυτό κιόλας και θα προχωρήσω.
Απλώς το παρέθεσα προκειμένου, επειδή εδώ γνωρίζουν κάποια πράγματα περισσότερο από εμένα να ακούσω τη άποψη τους αλλά όχι να την υιοθετήσω. Θέλω να ακούω όμως και από το forum την άποψη τους.
Μπορεί κάποιος να μου πεί ότι χρειάζομαι 5000 τριχοθυλάκια ή 2000 τριχοθυλάκια, απλώς θέλω να ακούσω την άποψη του και να μου το αιτιολογήσει.

Στους Ιατρούς που έχω δει και με έχουν δει θα βασιστώ που μου έκαναν διάγνωση από κοντά.
Είναι επιστήμονες και γνωρίζουν τι και πως. Δεν το διαπραγματεύομαι αυτό. Τους Ιατρούς εμπιστεύομαι.


Εάν έχετε δει την ελληνική ταινία " Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΜΗ", με την αξέχαστη ηθοποιό Βασιλειάδου, στον επιστήμονα ιατρό Ορέστη Μακρή θα πήγαινα και όχι στην Βασιλειάδου, αλλά θα άκουγα την άποψη της χωρίς όμως να την υιοθετήσω.

Εκ προοιμίου, ο κάθε Γιατρός έχει τον σεβασμό μου στην επιστήμη του και όχι μόνο όπως τον έχουν και όλοι εδώ που λένε την άποψη τους θυσιάζοντας τον προσωπικό τους χρόνο

Έχω ήδη βεβαιωθεί ότι δεν έχω DUPA και ότι είμαι σίγουρα υποψήφιος για μ.μ καθώς και τον αριθμό των τριχοθυλακίων που χρειάζομαι.
Δεν με απασχολεί εαν η δότρια είναι λίγο καλή, αρκετά καλή, καλή ή πολύ καλή.Αρκεί να μου δώσει τα 3500 τριχοθυλάκια που θέλω.Ακόμη και 3000 να μου δώσει, συμβιβάζομαι.Δεν με πειράζει τι θα φαίνεται πίσω στην δότρια και πως θα φαίνεται.Ούτως ή άλλως δεν θα ξανακάνω μ.μ. και ποτέ δεν κουρεύομαι κοντά.
Στην χειρότερη, για να μην λέω μεγάλες κουβέντες, εαν χρειασθεί, να βάλω κάποια στιγμή λίγα τριχοθυλάκια στην κορυφή.Στην περιοχή Γ
 
Τελευταία επεξεργασία:

nick90

Well-Known Member
Ρε παιδιά στην πρώτη κλινική που πήγε και τον είδαν του είπαν ότι έχει πολύ καλή δότρια...ενώ εμείς βλέπουμε ότι είναι αρκετά αραιή. Δείτε τι του είπαν....
Στο ANASTASA... που πήγα μου τόνισαν ότι έχω πολύ καλή δότρια για δυο μεταμοσχεύσεις.Επίσης μου είπαν ότι έχω ευτυχώς πολλά τετράτριχα, σχεδόν όλα (πίσω στην δότρια) και είμαι τυχερός που έχω ακόμη τα πλαϊνά μαλλιά και από την στιγμή που είμαι 54 ετών δεν προβλέπονται σημαντικές πτώσεις.
 

alex7

Well-Known Member
Ρε παιδιά στην πρώτη κλινική που πήγε και τον είδαν του είπαν ότι έχει πολύ καλή δότρια...ενώ εμείς βλέπουμε ότι είναι αρκετά αραιή. Δείτε τι του είπαν....
Και που να δεις πως θα γίνει αυτή η δότρια αν τις πάρεις 3500 grafts
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ρε παιδιά στην πρώτη κλινική που πήγε και τον είδαν του είπαν ότι έχει πολύ καλή δότρια...ενώ εμείς βλέπουμε ότι είναι αρκετά αραιή. Δείτε τι του είπαν....

ναι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ του ειπα.
Και?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Φίλε, το είχαμε ξανασυζητήσει, γιατί δεν πας σε έναν δερματολόγο που δεν κάνει μεταμοσχεύσεις, να σου κάνει μια ακριβή μέτρηση να ξέρεις που βαδίζεις; Λυπάσαι τα 70ε μπροστά στα 3000 και 4000 χιλιάρικα που θα δώσεις; ή θα αφήνεις στο καθένα να σου λέει ό,τι θέλει; τι σημαίνει 7/10, έχεις μέτρο σύγκρισης; σου έδειξαν μία δότρια 10/10 έτσι όπως την εννοούν αυτοί για να καταλάβεις που βρίσκεσαι; Αν πχ έχεις 12000 στο σύνολο και κάνεις μία επέμβαση 4000, θα έχεις μία δότρια 30% χειρότερη απ' ότι είναι τώρα, θα το αντέξεις; Μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις μόνο FUT εφόσον βεβαιώθηκες (η βεβαιωθείς εκ νέου) ότι δεν έχεις DUPA; Όπως και να έχει, πρέπει να έχεις μια προσομοίωση με το πως θα είναι η δότριά σου μετά την επέμβαση, ώστε να ξέρεις αν θα καλύπτονται τα όποια κενά με μακρύ μαλλάκι και δεν θα είναι τούφες - τούφες (ταπεινή μου γνώμη και υποδεέστερη όλων)
 

Συνημμένα

  • IMG_20210604_153416.jpg
    IMG_20210604_153416.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 57

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δυστυχώς με πρόλαβαν οι εξελίξεις και είδα ότι προηγήθηκε κείμενό σου ότι δεν σε ενδιαφέρει η δότρια.
Σε κάθε περίπτωση και σε ό,τι αφορά αυτό με τους γιατρούς, υπάρχουν γιατροί που σε κοιτάνε στα μάτια και υπάρχουν γιατροί που σε αφήνουν να πεθάνεις 7 φορές πριν μπεις στο χειρουργείο. Υπάρχουν γιατροί που σε διορθώνουν, υπάρχουν γιατροί που σε σακατεύουν, μην τρελαθούμε τελείως.
 

teoyoung

Active Member
Δυστυχώς με πρόλαβαν οι εξελίξεις και είδα ότι προηγήθηκε κείμενό σου ότι δεν σε ενδιαφέρει η δότρια.
Σε κάθε περίπτωση και σε ό,τι αφορά αυτό με τους γιατρούς, υπάρχουν γιατροί που σε κοιτάνε στα μάτια και υπάρχουν γιατροί που σε αφήνουν να πεθάνεις 7 φορές πριν μπεις στο χειρουργείο. Υπάρχουν γιατροί που σε διορθώνουν, υπάρχουν γιατροί που σε σακατεύουν, μην τρελαθούμε τελείως.

Ναι, δεν με ενδιαφέρει η δότρια να γίνει όπως έχεις μαρκάρει. Εαν γίνει έτσι, δεν έχω πρόβλημα.
 

teoyoung

Active Member
Δυστυχώς με πρόλαβαν οι εξελίξεις και είδα ότι προηγήθηκε κείμενό σου ότι δεν σε ενδιαφέρει η δότρια.
Σε κάθε περίπτωση και σε ό,τι αφορά αυτό με τους γιατρούς, υπάρχουν γιατροί που σε κοιτάνε στα μάτια και υπάρχουν γιατροί που σε αφήνουν να πεθάνεις 7 φορές πριν μπεις στο χειρουργείο. Υπάρχουν γιατροί που σε διορθώνουν, υπάρχουν γιατροί που σε σακατεύουν, μην τρελαθούμε τελείως.

Εαν η δότρια γίνει όπως έχειςμαρκάρει το πλαινό μου, τότε ναι δεν με νοιάζει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εχω μπερδεφτει λιγο.
Οταν λεμε καλη δοτρια εννοουμε πυκνη δοτρια ;
Ή εννοουμε οτι οσες τριχες υπαρχουν εκει δεν εχουν ΑΓΑ,
αρα μια αραιη απο τη φυση δοτρια, θεωρειται πολυ καλη απο πλευρας Α.Α. ;

Νομιζω εκει υπαρχει και η διχογνωμια.
 

nick90

Well-Known Member
ναι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ του ειπα.
Και?
Συνήθως λέμε σε κάποιον ότι έχει πολύ καλή δότρια όταν έχει πολύ καλή πυκνότητα δότριας, όταν έχει μεγάλη έκταση πυκνής και υγιής δότριας κτλπ... και όχι όταν η δότρια του είναι αραιή όπως φαίνεται να είναι στην περίπτωση του teoyoung. Εσείς τι εννοείτε με το "πολύ καλή δότρια" που είπατε στον συγκεκριμένο ασθενή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Συνήθως λέμε σε κάποιον ότι έχει πολύ καλή δότρια όταν έχει πολύ καλή πυκνότητα δότριας, όταν έχει μεγάλη έκταση πυκνής και υγιής δότριας κτλπ... και όχι όταν η δότρια του είναι αραιή όπως φαίνεται να είναι στην περίπτωση του teoyoung. Εσείς τι εννοείτε με το "πολύ καλή δότρια" που είπατε στον συγκεκριμένο ασθενή;

Δεν εννοώ τιποτα.
Εχω δωσει μετρησεις που ειναι αντικειμενικές και δεν χρειαζονται καμια ερμηνεια.
Αυτη ειναι η έννοια των ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ σε αντιθεση με τις ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ από φωτογραφιες σε ενα φορουμ.
 

nick90

Well-Known Member
Δεν εννοώ τιποτα.
Εχω δωσει μετρησεις που ειναι αντικειμενικές και δεν χρειαζονται καμια ερμηνεια.
Αυτη ειναι η έννοια των ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ σε αντιθεση με τις ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ από φωτογραφιες σε ενα φορουμ.
Ναι αλλά εγώ άλλο ρώτησα. Είπατε στον teoyoung ότι έχει πολύ καλή δότρια. Δηλαδή ποια χαρακτηριστικά της δότριας του σας έκαναν να του πείτε ότι η δότρια του είναι πολύ καλή;
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ναι αλλά εγώ άλλο ρώτησα. Είπατε στον teoyoung ότι έχει πολύ καλή δότρια. Δηλαδή ποια χαρακτηριστικά της δότριας του σας έκαναν να του πείτε ότι η δότρια του είναι πολύ καλή;
Νικ, σου απαντησε ηδη οτι συμφωνα με τις μετρησεις του ειπε οτι εχει καλη δοτρια. Προφανως η δοτρια μπορει να του δωσει πολλα μοσχευματα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα