ΙΟΥΛΙΟΣ,dr. jose Lorenzo, fue 2401 grafts + 700 beard grafts 22-23/06/2022(2nd operation)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Χαιρετώ τα πλήθη!
Η πολυπόθητη δεύτερη επέμβαση είναι πλέον παρελθόν.
Πραγματοποιήθηκε στις 22 - 23/6 /2022 στην κλινική του dr Αναστασάκη.
Οι διαδικασίες γνωστές. Διήμερο, 8:30 με 19:00 περίπου την κάθε μέρα.
Βγήκαν συνολικά 2401 g και 700 γένια.
Με 450g περίπου έγινε ενίσχυση της α ζώνης κυρίως hairline και με τα υπόλοιπα 2651 καλύφθηκε... μία περιοχή 91 τ.ε.
Όλα θα κριθούν στην 3η καθώς περιμένω να δω βελτίωση της Α' μεν, αλλά εδώ με 29 g/ τ.ε. κατά μέσο όρο δεεν...
Το παρήγορο είναι ότι το crown περιορίστηκε στα 54 τ.ε. και το υπόλοιπο της δότριας είναι 4.000 g+.
Γνωρίζω πως δεν μπορούν να εξαχθούν τόσα ή και αρκετά λιγότερα σε μία επέμβαση και προβληματίζομαι για αυτό. Αλλά μέχρι τότε έχουμε καιρό.
Επίσης θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου όπως θα δείτε στις πρώτες φωτό και θα 'θελα και τη γνώμη σας, για το επιθυμητό μπουσταρισμα 20- 30% μετά τον 6ο μήνα που μέχρι τώρα δεν το είδα.
Το Σεπτέμβριο βέβαια καθώς δεν θα έχουν φανεί ακόμη οι ενισχύσεις θα το αξιολογήσουμε.
Τέλος να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά όλους όσους συμβάλλουν στην προσπάθεια της μεταμόρφωσης του Ιουλίου, Προβολή συνημμένου 51346Προβολή συνημμένου 51346Προβολή συνημμένου 51347Προβολή συνημμένου 51348Προβολή συνημμένου 51349Προβολή συνημμένου 51350Προβολή συνημμένου 51354Προβολή συνημμένου 51357Προβολή συνημμένου 51358Προβολή συνημμένου 51359Προβολή συνημμένου 51359Cvial, Dr Lorenzo με την ομάδα του και dr Αναστασάκη με το προσωπικό του.
Καλη φυτρωση Ιούλιε, εύχομαι να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Είδα που έκανες λόγο ότι δεν πήρες το επιθυμητό μπουσταρισμα 20-30% μετά τον 6ο μήνα. Πιστεύεις δηλαδή δεν πήρες το μέγιστο από τα ολα τα grafts της πρώτης επέμβασης όποτε και μπήκατε ξανά στην α ζώνη στη δεύτερη επέμβαση για να την ενισχύσετε, μειώνοντας όμως έτσι τη μέση πυκνότητα στο midscalp σε 29g/cm2 αφού δεν θα μπορούσαν να εξαχθούν περισσότερα grafts ;
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Αφού κατέφυγε στα γενια είναι προφανές ότι η δότρια είναι εξαντλημένη .Λογικά η χρήση γενιών του έριξε το λόγο .Πάντως η δότρια δείχνει πολύ άδεια και μακάρι να ανακάμψει μετά από κανένα εξάμηνο γιατί θέλει Κράουν αλλά 2000 grafts
Αδιάβαστος και εσύ Alex!
Ο λόγος των hair grafts είναι 2,13 και προφανώς για το crown μπορεί να ανέβει και των beard g.ειναι 1,04.
Η "διαμαντένια" δότρια που λέει ο φίλος μου ο Oreo, δεν μπορεί να δώσει πάνω από 2.500 g ανά επέμβαση, με ασφάλεια, χωρίς δηλαδή παράπλευρες απώλειες. Και αυτό διότι η πλειοψηφία των g. που είναι προς εξαγωγή περιορίζεται στην occipital περιοχή.
Επομένως τα γένια δεν προήλθαν λόγω εξαντλημένες δότριας. Εγώ το ζήτησα για το κάτι παραπάνω.
Είμαι πιστεύω η κλασική περίπτωση για πολλές μικρές επεμβάσεις.
Αν ήμουν λίγο νεότερος δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου.
Τώρα τελειώνω στην 3η και ότι θέλει ας γίνει!


Αν και το "ποτέ" και το "πάντα" είναι μεγάλες κουβέντες...


Cvial έχω φέρει και τον έλεγχο μαζί
20220710_114250.png
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Καλη επιτυχία εύχομαι και καλό καλοκαίρι.
υγ. συνομίληκε, παίρνεις φίνα ή το σκέφτεσαι?
Ευχαριστώ Λάζαρε!
Η αλήθεια είναι ότι εδώ και καιρό ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σου πάνω στο θέμα.
Όχι δεν παίρνω φινα, δεν μου προτάθηκε εξάλλου από το γιατρό, με τη λογική, ότι ήταν να φύγει έφυγε.
Ωστόσο φοβάμαι πολύ για μελλοντικά κατεβάσματα πλαϊνά και πίσω.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Συγχαρητήρια για την υπομονή και την επιμονή σου. Θα δικαιωθείς στο τέλος είμαι βέβαιος. Θερμές ευχές η φύτρωση να αγγίξει το 120 % .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αδιάβαστος και εσύ Alex!
Ο λόγος των hair grafts είναι 2,13 και προφανώς για το crown μπορεί να ανέβει και των beard g.ειναι 1,04.
Η "διαμαντένια" δότρια που λέει ο φίλος μου ο Oreo, δεν μπορεί να δώσει πάνω από 2.500 g ανά επέμβαση, με ασφάλεια, χωρίς δηλαδή παράπλευρες απώλειες. Και αυτό διότι η πλειοψηφία των g. που είναι προς εξαγωγή περιορίζεται στην occipital περιοχή.
Επομένως τα γένια δεν προήλθαν λόγω εξαντλημένες δότριας. Εγώ το ζήτησα για το κάτι παραπάνω.
Είμαι πιστεύω η κλασική περίπτωση για πολλές μικρές επεμβάσεις.
Αν ήμουν λίγο νεότερος δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου.
Τώρα τελειώνω στην 3η και ότι θέλει ας γίνει!


Αν και το "ποτέ" και το "πάντα" είναι μεγάλες κουβέντες...


Cvial έχω φέρει και τον έλεγχο μαζί
Προβολή συνημμένου 51400

Άριστα 10!
 

vlafo

Well-Known Member
Ιούλιε εύχομαι καλή επιτυχία στο δύσκολο δρόμο που αποφάσισες να τραβήξεις.
Τώρα δεν υπάρχει επιστροφή οπότε αυτό και μόνο που σε ενδιαφέρει είναι φύτρωση, φύτρωση,φύτρωση.
Στην πρώτη τα κατάφερες, η 2η θα δείξει σε μεγάλο βαθμό που θα τερματίσει και αυτή θα είναι η καθοριστική.
Όσο αφορά τη φίνα σε εσένα δεν παίζει κανένα ρόλο πλέον γιατί έχεις ήδη καταλήξει.
Ο φόβος των πλαινών είναι ένα υπαρκτό σενάριο που θα το δεις στην πορεία εάν και εφόσον.
Δεν το πιστεύω όμως.
 

alex7

Well-Known Member
Ευχαριστώ Λάζαρε!
Η αλήθεια είναι ότι εδώ και καιρό ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σου πάνω στο θέμα.
Όχι δεν παίρνω φινα, δεν μου προτάθηκε εξάλλου από το γιατρό, με τη λογική, ότι ήταν να φύγει έφυγε.
Ωστόσο φοβάμαι πολύ για μελλοντικά κατεβάσματα πλαϊνά και πίσω.
Στην ηλικία μας τελείωσαν τα κατεβάσματα .Έχει τελειώσει η ΑΑ.Αφού έπεσαν όλα .Σωστα δεν σου πρότεινε φίνα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Στην ηλικία μας τελείωσαν τα κατεβάσματα .Έχει τελειώσει η ΑΑ.Αφού έπεσαν όλα .Σωστα δεν σου πρότεινε φίνα
Δυστυχώς δεν τελειώνει ποτέ. Αυτό δε σημαίνει όμως πως ο Ιούλιος πρέπει να πάρει φιναστερίδη.
 

Marios1982

Well-Known Member
Ιούλιε καλή επιτυχία! Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί προτιμάνε από γενιά αντί από στήθος; Εχω περιέργεια, γιατί βλέπω τις τρίχες στο στήθος ότι μακραίνουν πιο σωστά. Μήπως για λόγω πάχους, από τα γένια είναι καλύτερα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Ιούλιε καλή επιτυχία! Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί προτιμάνε από γενιά αντί από στήθος; Εχω περιέργεια, γιατί βλέπω τις τρίχες στο στήθος ότι μακραίνουν πιο σωστά. Μήπως για λόγω πάχους, από τα γένια είναι καλύτερα;
Γιατι αν βάλεις από το στήθος το μισό καιρό θα είσαι καραφλός .Έχουν μικρό χρόνο ζωής .
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Καλη φυτρωση Ιούλιε, εύχομαι να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Είδα που έκανες λόγο ότι δεν πήρες το επιθυμητό μπουσταρισμα 20-30% μετά τον 6ο μήνα. Πιστεύεις δηλαδή δεν πήρες το μέγιστο από τα ολα τα grafts της πρώτης επέμβασης όποτε και μπήκατε ξανά στην α ζώνη στη δεύτερη επέμβαση για να την ενισχύσετε, μειώνοντας όμως έτσι τη μέση πυκνότητα στο midscalp σε 29g/cm2 αφού δεν θα μπορούσαν να εξαχθούν περισσότερα grafts ;
Σ'ευχαριστώ Wicher!
Πράγματι δεν βλέπω να πήρα το 20-30% μετά τον 6ο μήνα μέχρι τώρα, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν έχω καμία σχετική εμπειρία στο πώς πρέπει να είναι μία μεταμοσχευμένη περιοχή με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Ο Λορέντζο συνηθίζει πάντα, ή σχεδόν πάντα να κάνει tuch up, άσχετα από το ποσοστό φύτρωσης.

Πάντως πρέπει να πω ότι είμαι ευχαριστημένος για την περιοχή των 91τ.ε.(κι ας κλαίω), αφού περιορίστηκε το crown στα 54 τ.ε.
Χρειάζεται όμως μία γενναία ενίσχυση!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σημειώσε το από τώρα. Η 3η θα είναι 2000g από κεφάλι και άλλα 700g από γένια. 2000g θα μπουν crown (700g από γένια και 1300g από κεφάλι, τα πολύτριχα) και με τα υπόλοιπα 700 ξανά πέρασμα hairline, A, B. Μετά από αυτό θα έχει άλλα 500-1000g κάβα από κεφάλι. Στην δότρια έχεις πολύ άσπρο μαλλί και για αυτό δεν μπορεί κάποιος να την καταλάβει.
 

vagosx

Well-Known Member
Ιουλιε τιτάνια η προσπάθεια, αλλά είσαι σε άριστα χέρια οποτε μην αγχώνεσαι.
Βεβαίως μην περιμένεις τρελές πυκνότητες, αλλά συνολικά μετά την Τρίτη επέμβαση θα έχεις για την ηλικία σου μια πραγματικά εξαιρετική εικόνα.
Όσον αφορά την εικόνα από την πρώτη επέμβαση δείχνει άψογη, μετά τον 6 μήνα ουσιαστικά δεν περιμένεις επιπλέον φυτρωση, αλλά κυρίως πάχυνση και ίσως μερικά πολύτριχα grafts να σκάσουν κάποιες επιπλέον τρίχες. Για μένα λοιπόν υπάρχει στις εικόνες αυτή η διαφορά μετά τον 6 μήνα, αλλά προφανώς όχι και τεράστια. Απλώς η αλήθεια είναι ότι βάζεις άψογες και αποκαλυπτικές φωτό και κάποιοι ξενερώνουν γιατί κατά βάση οι φωτό που παίζουν στο φόρουμ είναι από κολακευτικές έως υπερκολακευτικες και λογικό είναι οι ημιμαθείς του φόρουμ να μπερδεύονται με τις εικόνες.
Καλή επιτυχία!
 

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Σημειώσε το από τώρα. Η 3η θα είναι 2000g από κεφάλι και άλλα 700g από γένια. 2000g θα μπουν crown (700g από γένια και 1300g από κεφάλι, τα πολύτριχα) και με τα υπόλοιπα 700 ξανά πέρασμα hairline, A, B. Μετά από αυτό θα έχει άλλα 500-1000g κάβα από κεφάλι. Στην δότρια έχεις πολύ άσπρο μαλλί και για αυτό δεν μπορεί κάποιος να την καταλάβει.
Συντηριτικότερος του συντηριτικού!!! Βάλε κάτι!



Μα για στάσου...
Πού είναι η δότρια των 9100 g;
Όπως τα λες θα πρεπε να έχω κάβα 2.098.
Εκτός και υπολογίζεις κάνα χιλιάρικο απώλειες.
 

witcher

Well-Known Member
Σ'ευχαριστώ Wicher!
Πράγματι δεν βλέπω να πήρα το 20-30% μετά τον 6ο μήνα μέχρι τώρα, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν έχω καμία σχετική εμπειρία στο πώς πρέπει να είναι μία μεταμοσχευμένη περιοχή με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Ο Λορέντζο συνηθίζει πάντα, ή σχεδόν πάντα να κάνει tuch up, άσχετα από το ποσοστό φύτρωσης.

Πάντως πρέπει να πω ότι είμαι ευχαριστημένος για την περιοχή των 91τ.ε.(κι ας κλαίω), αφού περιορίστηκε το crown στα 54 τ.ε.
Χρειάζεται όμως μία γενναία ενίσχυση!
Συνήθως μέχρι τον 6ο μήνα έχει βγει ότι είναι να βγει σε graft,μετά τον 6ο έρχεται αυτό το μπουστ που λες ότι περίμενες και δεν είδες, από την αύξηση της κάλυψης, δηλαδή αυξάνεται ο λόγος των τριχών βγαίνουν όλες οι τρίχες των grafts και μια μικρή αύξηση του πάχους οπότε και υπάρχει η διαφορά στην εικόνα. Θυμάσαι πόσο είχες μέση πυκνότητα τοποθέτησης στην 1η επέμβαση ;
Ναι είναι καλό που Καλύψατε μεγάλη περιοχή τώρα καθώς η μεγαλύτερη περιοχή του κεφαλιού σου θα είναι με τρίχες και θα μείνει μόνο το crown μετά, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και άλλο πέρασμα μετά όπως ξέρεις και εσύ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπολογίζω απώλειες απλά είμαι συντηρητικός. Επειδή και οι φόρμουλες δεν έχουν ακρίβεια προτιμώ να κάνω ένα συντηρητικό πλάνο που να βγαίνει παρά να περιμένω με την πλάτη στον τοίχο. Όταν έχεις φτάσει στα 8000g από scalp μπορεί όντως να σε παίρνει για 9000 ή και παραπάνω. Απλά δεν μπορείς να το πεις τώρα. Τα 2000g που σου έγραψα από scalp είναι γιατί όσο μικραίνει η δότρια από τις προηγούμενες μμ δεν μπορείς να παίρνεις το ίδιο νούμερο (2500g). Για αυτό και εγώ μπορεί να είχα 1500g ακόμα αλλά δεν ξεπέρασα τα 1000g.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνήθως μέχρι τον 6ο μήνα έχει βγει ότι είναι να βγει σε graft,μετά τον 6ο έρχεται αυτό το μπουστ που λες ότι περίμενες και δεν είδες, από την αύξηση της κάλυψης, δηλαδή αυξάνεται ο λόγος των τριχών βγαίνουν όλες οι τρίχες των grafts και μια μικρή αύξηση του πάχους οπότε και υπάρχει η διαφορά στην εικόνα. Θυμάσαι πόσο είχες μέση πυκνότητα τοποθέτησης στην 1η επέμβαση ;
Ναι είναι καλό που Καλύψατε μεγάλη περιοχή τώρα καθώς η μεγαλύτερη περιοχή του κεφαλιού σου θα είναι με τρίχες και θα μείνει μόνο το crown μετά, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και άλλο πέρασμα μετά όπως ξέρεις και εσύ.

Αυτό το boost είναι σημαντικό για αυτούς με χοντρές τρίχες (πχ εγώ) και μεγάλους λόγους (2.5+). Ο Ιούλιος δεν ήταν ούτε το ένα ούτε το άλλο για αυτό και το boost ήταν μικρότερο.
 
Μπλουζα