Η ζωη με Covid-19

Vdupa

Well-Known Member
Δεν λεω οτι δεν διαφέρει η αποψη σου αυτη καθ αυτη απο καποιον ταριφα.
Προφανως και διαφέρει αφου οταν μπουμε στην διαδικασια ο καθενας να εχει την αποψη του (απέναντι σε δεδομένα που λενε κατι αλλο), ολες οι αποψεις θα διαφέρουν. Λογικο. Ο καθένας θα έχει απο μια όπως ειπα κ παραπάνω.
Δε διαφέρει όμως στον τρόπο με τον οποίο την υιοθέτησες.

Η τελευταία ερώτηση σου έχει να κάνει με κάτι άλλο, γιατί εγώ δεν προσπαθώ να προστατεύσω τις κυβερνήσεις με την παραπάνω επιχειρηματολογία. Επιχειρηματολογώ υπερ της σπουδαιότητας/αξίας των επιστ. δεδομενών που κακώς τείνουμε να θεωρούμε οτι αποτελούν απλα μια ακόμα άποψη.
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με αυτό που πιστεύεις. Χωρίς να γνωρίζω τι κάνουν οι κυβερνήσεις σε ολον τον κοσμο.
Απο την δική μου εμπειρια η πρωτοβαθμια φροντιδα υγείας μπάζει χωρίς να γνωρίζω αν προετοιμάζονται για κάτι ανάλογο στο μέλλον. Αυτή είναι η εικόνα μου.

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

F1ght3r

Well-Known Member
Και μένα η στάση μου μπορεί να είναι να αρχίσω να παίρνω αγκαλιές ενώ νοσώ απο κοβιντ, εν μέσω πανδημίας, γιατί πιστεύω οτι η αγκαλιά θα κάνει τον κόσμο να νιώσει καλύτερα. Και μάλιστα χωρίς μάσκα για να βλέπει και το χαμογελό μου ο αλλος να νιωσει ομορφα. Γιατί μας το στερούν αυτό; Εγω αυτο θεωρώ οτι ειναι ''ελευθερία''. Τι με νοιάζει που λέει η επιστήμη οτι τα εμβόλια ειναι για όλες τις ηλικίες, Τι με νοιάζει που μιλούσαν για μάσκα και αποστάσεις.
Ο θεός έχει άλλη άποψη. Αγκαλιές και αγάπη. Ποιος μπορεί να αντιπαρατεθεί με αυτήν την δικη μου στάση; Αυτος ειναι ο ορισμος μου για να την ελευθερια και ειναι μοναδικά δικός μου. Δε βάζω τπτ στο σώμα μου.

Κάπως έτσι θα επικρατούσε ζούγκλα...
Ευτυχώς επικράτησε η λογική εν έτη 2020 και γλυτώσαμε εκατομμύρια θανάτους. Μακάρι να σκέφτονταν το 100% ορθολογικά να είχαμε γλυτώσει και άλλες ζωές.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε λίιγο σοφότεροι.
Μα αφού η στατιστική αλλα λέει, θα αμφισβητήσουμε τους θανάτους δηλαδή που είναι τα σίγουρα νούμερα?
Αν εσέι νομίζεις ότι θα είχαμε ζούγκλα που κάθε μέρα ζούγκλα είναι η ελλάδα εγώ παο πάσο.
Γίνετε περισσότερο ζούγκλα σε όλα τα επίπεδα, δεν νομίζω, από το ποδόσφαιρο μέχρι εκεί που πάει ο νους σου.

Αγκαλίτσες μπορείς να κανεις εφόσον είσαι εμβοολιασμενος, αφού έχεις αντισώματα, δεν έκανες εμβόλιο και είσαι μικρούλης και φλόκους μπορείς να ρήξης βάση στατιστική.
 

F1ght3r

Well-Known Member
θα σας το κάνω εύκολο το έργο, ας πούμε στην σουηδία μένουν 10 εκατομμύρια πληθυσμός είναι λίγο περισσότερη αλλα ας πούμε 10, από αυτούς είναι 8 εκατομμύρια κάτω από 60 χρόνον και από αυτούς πέθαναν 900 άτομα, Δηλαδή μιλάμε για ένα 0.01% που έφυγαν από τον κορωνιό.
Μιλάμε για ότι να ναι, πρέπει να είσαι άτυχος να πεθάνεις κάτω από 60 αν είσαι ok με την υγεία, οποτε και φλόκια και χυσιά και ότι θέλετε μπορείτε να κάνετε αν είστε κάτω από 60 χρόνον:)

Πιστεύω τα νούμερα στην ελλάδα είναι παρόμοια χωρίς να ξέρω.
 

Kostas97

Well-Known Member
Νομιζω η συγχηση ξεκινα απο το γεγονος οτι εχουμε παρει ο,τιδηποτε αφορα τον Covid και το εχουμε κανει σουπα.

Καθε χωρα ειναι διαφορετικη. Δε μπορει να ισχυριστει καποιος οτι η Ελλαδα ειναι ιδια με τη Σουηδια. Καταρχας στη Σουηδια ηλικιωμενοι και νεοι δεν μενουν μαζι αλλα χωριζουν απο μικρη ηλικια κατι που στην Ελλαδα δε συμβαινει στην Ελλαδα οι οικογενειες μενουν μαζι.
Επισης οι σχεσεις ηλικιωμενων και νεων στη χωρα μας ειναι τελειως διαφορετικες, απο ο,τι των Σουηδων.

Αν ρωτησεις το μεσο Ελληνα κατα ποσο θα επιθυμουσε Αγελη ή να χασει γονεα, παππου γιαγια τι θα απαντουσε;
Ας μη κανουμε ξαφνικα σαν η Ελλαδα να εγινε Σουηδια...

Κανεις δεν ισχυριστηκε οτι ειναι απαραιτητο το εμβολιο στους νεους. Αυτο το οποιο εξ αρχης ειπωθηκε και ειναι απολυτα λογικο ειναι η αναγκη να πιασουμε συγκεκριμενο ποσοστο εμβολιασμενων προκειμενου να μειωθει η μεταδοτικοτητα του υιου. Εαν το 95% των ανω των 60 εκανε το εμβολιο πιθανως η υποχρεωτικοτητα δε θα εφτανε ποτε σε ηλικιες κατω των 50.

Εαν λοιπον οι μεγαλυτεροι ενδιαφερονταν πραγματικα για τη νεα γενια και ηθελαν να την προστατεψουν απο κατι το οποιο για εκεινους ηταν ΠΕΙΡΑΜΑ, αλλα αδιαμφισβητητα αποτελεσματικο ειδικα σε μεγαλες ηλικιες, επρεπε να τρεξουν να εμβολιαστουν και οχι να αναπτυσσουν θεωριες.
Εαν τωρα μπουμε στη λογικη οτι το εμβολιο δεν ηταν αποτελεσματικο, ειδικα στους ανω των 60 δεν εχει νοημα η συζητηση γιατι ειναι σαν να λεμε 1+1 κανει 5.

Ακομα και ο Ιωαννιδης επειδη σιγουρα αποτελει κορυφαιο... εαν καποιος ακουσει τι λεει συνολικα και οχι αποσπασματικα καταλαβαινει οτι απο ενα σημειο και μετα ελεγε περιπου τα ιδια εκφραζοντας και καποιες ανησυχιες.
 

Marios1982

Well-Known Member
Νομιζω η συγχηση ξεκινα απο το γεγονος οτι εχουμε παρει ο,τιδηποτε αφορα τον Covid και το εχουμε κανει σουπα.

Καθε χωρα ειναι διαφορετικη. Δε μπορει να ισχυριστει καποιος οτι η Ελλαδα ειναι ιδια με τη Σουηδια. Καταρχας στη Σουηδια ηλικιωμενοι και νεοι δεν μενουν μαζι αλλα χωριζουν απο μικρη ηλικια κατι που στην Ελλαδα δε συμβαινει στην Ελλαδα οι οικογενειες μενουν μαζι.
Επισης οι σχεσεις ηλικιωμενων και νεων στη χωρα μας ειναι τελειως διαφορετικες, απο ο,τι των Σουηδων.

Αν ρωτησεις το μεσο Ελληνα κατα ποσο θα επιθυμουσε Αγελη ή να χασει γονεα, παππου γιαγια τι θα απαντουσε;
Ας μη κανουμε ξαφνικα σαν η Ελλαδα να εγινε Σουηδια...

Κανεις δεν ισχυριστηκε οτι ειναι απαραιτητο το εμβολιο στους νεους. Αυτο το οποιο εξ αρχης ειπωθηκε και ειναι απολυτα λογικο ειναι η αναγκη να πιασουμε συγκεκριμενο ποσοστο εμβολιασμενων προκειμενου να μειωθει η μεταδοτικοτητα του υιου. Εαν το 95% των ανω των 60 εκανε το εμβολιο πιθανως η υποχρεωτικοτητα δε θα εφτανε ποτε σε ηλικιες κατω των 50.

Εαν λοιπον οι μεγαλυτεροι ενδιαφερονταν πραγματικα για τη νεα γενια και ηθελαν να την προστατεψουν απο κατι το οποιο για εκεινους ηταν ΠΕΙΡΑΜΑ, αλλα αδιαμφισβητητα αποτελεσματικο ειδικα σε μεγαλες ηλικιες, επρεπε να τρεξουν να εμβολιαστουν και οχι να αναπτυσσουν θεωριες.
Εαν τωρα μπουμε στη λογικη οτι το εμβολιο δεν ηταν αποτελεσματικο, ειδικα στους ανω των 60 δεν εχει νοημα η συζητηση γιατι ειναι σαν να λεμε 1+1 κανει 5.

Ακομα και ο Ιωαννιδης επειδη σιγουρα αποτελει κορυφαιο... εαν καποιος ακουσει τι λεει συνολικα και οχι αποσπασματικα καταλαβαινει οτι απο ενα σημειο και μετα ελεγε περιπου τα ιδια εκφραζοντας και καποιες ανησυχιες.
Α μπράβο αυτή είναι η αλήθεια. Δε φτάνει που μας χρέωσαν μέχρι θα εγγόνια μας και, πηγαν και να εμβολιαστούν οι νέοι για να τους προστατέψουν.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
1681731302942.png


Αυτός ο εξαιρετικός, ο Άγιος άνθρωπος και επιστήμονας ο οποίος ξημεροβραδιάζεται με το άγχος αν θα κάνει τους συνανθρώπους του καλά, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει τα εκατομμύρια των Δυτικών ακόλουθών του, https://www.naftemporiki.gr/health/1433782/pfizer-esoda-100-disek-dolarion-to-2022/ γιατί χωρίς αυτούς δεν θα ήταν δυνατή η υπόψη επένδυση. https://www.naftemporiki.gr/finance...-dolaria-tin-etaireia-viotechnologias-seagen/ Ελπίζει να σας έχει κοντά και στα επόμενα πειράματα.
 

Marios1982

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 57045

Αυτός ο εξαιρετικός, ο Άγιος άνθρωπος και επιστήμονας ο οποίος ξημεροβραδιάζεται με το άγχος αν θα κάνει τους συνανθρώπους του καλά, αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει τα εκατομμύρια των Δυτικών ακόλουθών του, https://www.naftemporiki.gr/health/1433782/pfizer-esoda-100-disek-dolarion-to-2022/ γιατί χωρίς αυτούς δεν θα ήταν δυνατή η υπόψη επένδυση. https://www.naftemporiki.gr/finance...-dolaria-tin-etaireia-viotechnologias-seagen/ Ελπίζει να σας έχει κοντά και στα επόμενα πειράματα.
Πολύ χαίρομαι που πολλοί άνθρωποι δεν είναι τόσο ευκολόπιστοι. Υπάρχει ελπίδα.
 

Vdupa

Well-Known Member
Πολύ χαίρομαι που πολλοί άνθρωποι δεν είναι τόσο ευκολόπιστοι. Υπάρχει ελπίδα.
O τα μυαλαμουπισω?? :p
O μαστερ συνομωσιολογιας του φόρουμ?

Τον έχω μπλοκάρει άλλα δυστυχώς βγαίνει κανονικά όταν τον κάνετε quote. :(


Ελπίδα θα υπάρξει όταν αυτές οι φωνές πάψουν να υπάρχουν και ακολουθήσουμε τον ορθολογισμό και όχι τον δικό μας ''ορθολογισμό'' (την πάρτη μας, οτι βγάζουμε απο το στομάχι μας με γνώμονα την καλοπέραση μας). Δεν μπορεί τα προσωπικά πιστέυω (βγαλμένα απο το ντουζ ή από την χέστρα με το κινητό), να επηρεάζουν την εφαρμογή του ορθολογισμού. Η οποία καλώς ή κακώς δεν μπορεί να είναι πάντα ευχάριστη και να εξυπηρετεί το καλοβολεμα μας.

Εύκολα ο καθένας μπορεί να φτιάξει καρα-biased επιχειρήματα που να εξυπηρετούν το συμφέρον του. Έτσι δεν πάμε μπροστά και δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

''Δεν με αφήνουν να διασκεδάσω στα μπάρ εν μέσω πανδημίας, που ακούστηκε! Χουντα!!''

Δηλαδή τι μας λέει με το παραπάνω ποσταρισμα. Ότι έβγαλε κέρδη η pfizer; Σωπα, εγώ νόμιζα ότι θα έμπαινε μέσα. Πετάω την μπάλα στην εξέδρα, whataboutism και ότι άλλο θες είναι αυτού του είδους η επιχειρηματολογία και εντελώς εκτος θέματος.

Εντός θέματος είναι ότι η πανδημία απαιτεί συλλογική προσπάθεια (όπως κάθε τι στον πολιτισμό), μαζικό εμβολιασμό, προστασία (λογκνταουν, μάσκες, αποστάσεις κ.α).

Όλα τα άλλα είναι ΄΄ μεταφέρω τα γκολποστ΄΄.

Ας ανοίξουμε ένα θέμα για τον καπιταλισμό να τον κρίνουμε/κράξουμε. Ή για τον Μητσοτάκη συγκεκριμένα ή για τα τραγικά κανάλια. Δεν έχει καμία σχέση όμως όλο αυτό με την πανδημία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Στην Ιατρικη κοινοτητα βασιζομαστε και στους παρα πολλους επιστημονες που ειπαν δημοσια την αποψη τους.

Ο Μπουρλα ειναι για να τον παιζουν τα καναλια...

Για τα δικα μου γουστα το ζευγαρι των Τουρκων της biontech ειναι αξιο θαυμασμου απο πολλες αποψεις.
 

Marios1982

Well-Known Member
O τα μυαλαμουπισω?? :p
O μαστερ συνομωσιολογιας του φόρουμ?

Τον έχω μπλοκάρει άλλα δυστυχώς βγαίνει κανονικά όταν τον κάνετε quote. :(


Ελπίδα θα υπάρξει όταν αυτές οι φωνές πάψουν να υπάρχουν και ακολουθήσουμε τον ορθολογισμό και όχι τον δικό μας ''ορθολογισμό'' (την πάρτη μας, οτι βγάζουμε απο το στομάχι μας με γνώμονα την καλοπέραση μας). Δεν μπορεί τα προσωπικά πιστέυω (βγαλμένα απο το ντουζ ή από την χέστρα με το κινητό), να επηρεάζουν την εφαρμογή του ορθολογισμού. Η οποία καλώς ή κακώς δεν μπορεί να είναι πάντα ευχάριστη και να εξυπηρετεί το καλοβολεμα μας.

Εύκολα ο καθένας μπορεί να φτιάξει καρα-biased επιχειρήματα που να εξυπηρετούν το συμφέρον του. Έτσι δεν πάμε μπροστά και δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

''Δεν με αφήνουν να διασκεδάσω στα μπάρ εν μέσω πανδημίας, που ακούστηκε! Χουντα!!''

Δηλαδή τι μας λέει με το παραπάνω ποσταρισμα. Ότι έβγαλε κέρδη η pfizer; Σωπα, εγώ νόμιζα ότι θα έμπαινε μέσα. Πετάω την μπάλα στην εξέδρα, whataboutism και ότι άλλο θες είναι αυτού του είδους η επιχειρηματολογία και εντελώς εκτος θέματος.

Εντός θέματος είναι ότι η πανδημία απαιτεί συλλογική προσπάθεια (όπως κάθε τι στον πολιτισμό), μαζικό εμβολιασμό, προστασία (λογκνταουν, μάσκες, αποστάσεις κ.α).

Όλα τα άλλα είναι ΄΄ μεταφέρω τα γκολποστ΄΄.

Ας ανοίξουμε ένα θέμα για τον καπιταλισμό να τον κρίνουμε/κράξουμε. Ή για τον Μητσοτάκη συγκεκριμένα. Δεν έχει καμία σχέση όμως όλο αυτο με την πανδημία.
Λογικά και αυτός όμως δε θα βλέπει την απάντηση αν τον έχεις μπλοκάρει.. οπότε δωρο άδωρον ..
 

Vdupa

Well-Known Member
Την βλέπει κανονικα νομιζω, απλα ποτε δεν θα επιχειρηματολογήσει σε διάλογο.
Θα μπει λιακοπουλο θα παρει απο εκει οτι υπάρχει και θα κανει ενα ραντομ ποστ :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Τι έγινε ρε παιδιά; Ξεκίνησε η πυροσβεστική (εεεε ψεκαστική ήθελα να πω) περίοδος;

Δυο δυο εμφανίζονται τα ψεκ(αστικά)……
 

Συνημμένα

  • 53B9DF9D-8C8C-4501-A450-36AE05930F6D.jpeg
    53B9DF9D-8C8C-4501-A450-36AE05930F6D.jpeg
    433.8 KB · Προβολές: 39
  • 9EC1AB2C-CA0D-4C90-92A2-BCFE2DC2B49E.jpeg
    9EC1AB2C-CA0D-4C90-92A2-BCFE2DC2B49E.jpeg
    382.3 KB · Προβολές: 42
  • C26A3FEA-F6B9-4EAE-96A8-213663EA7409.jpeg
    C26A3FEA-F6B9-4EAE-96A8-213663EA7409.jpeg
    320.9 KB · Προβολές: 41

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Όπως έχω ξαναπεί, τα μέλη της μπουρλοπαρέας [Τol (διδάσκαλος), bo(o)bby, Vdupa (κάπως αλλιώς πριν δεν θυμάμαι) και Georgie (αυτός με το ρόφημα) δεν απαντώνται, ούτε και διαβάζονται. Αν παρατηρήσεις, στις πρώτες συζητήσεις για το θέμα όπου στριμώχνονταν έβριζαν. Συνεπώς όπως και στην καθημερινότητα δεν θα συνομιλούσα με κάφρους, το ίδιο συμβαίνει και εδώ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερες, εχω μια απορια μιας και ειναι και στο κλιμα των ημερων.

Υπαρχει καποιο νοημα στο να γινονται τοσες πολλες δημοσκοπησεις;
Δηλαδη καταλαβαινω το νοημα να γινονται μεσα στην τετραετια της διακυβερνησης προκειμενου και οι πολιτικοι να παιρνουν ενα feedback, αλλα το καθε βδομαδα μια καινουργια και αναλυση επι αναλυσεων προσωπικα με προβληματιζει τι σκοπους εχει...

Πιστευετε ειναι φυσιολογικο;
Εχει τυχει κανενας απο εσας εδω να παρει μερος σε δημοσκοπηση;
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Είναι φυσιολογικό στα πλαίσια του να νιώθει συνεχώς πίεση ο κόσμος να μην ξεφύγει από τα δύο μεγάλα υποψήφια κυβερνητικά κόμματα
 

bobby

Well-Known Member
Ειλικρινά τώρα….δεν έχεις κουραστεί; Εμάς πάντως (τους φυσιολογικούς και «μπολιασμένους») μας έχεις κουράσει. Πες στον φίλο σου τον Μπουρλά (που για να του κάνεις τέτοια διαφήμιση πρέπει να είσαστε κολλητοί) να βγάλει κανά εμβόλιο κατά της κούρασης.
 

Marios1982

Well-Known Member
Το ότι θα έρθει νέος ιός είναι το μόνο σίγουρο. Το πότε θα μας το φέρουν μόνο δεν ξέρουμε! Καλά να μαστε να τα λέμε εδώ! Να υπάρχει το site ώστε να υπάρχει και το ιστορικο! Αν και παίζει δυνατά κ το lockdown για περιβαλλοντολογικούς λόγους, όταν δηλαδή θα έχουμε υψηλούς δείκτες co2 να κλεινόμαστε μέσα για το καλό του κοινωνικού συνόλου!
 
Μπλουζα