Η ζωη με Covid-19

bobby

Well-Known Member
Μάριε μου είσαι συμπαθής αλλά το συγκεκριμένο θέμα το βλέπεις πολύ μονόπλευρα και αποκλειστικά σύμφωνα με το προσωπικό σου συμφέρον. Αν το κάνουμε έτσι όλοι δεν θα είμαστε μέλη μια κοινωνίας αλλά φαρ ουεστ.

Όλοι υποφέραν στα λοκνταουν άλλοι πιο πολύ απλά κάποιους, αλλά ποια θα ήταν η εναλλακτική; Να το παίξουμε Ρωσία, Λευκορωσία κλπ; Έχεις στατιστικά στοιχεία που να εμπιστεύεσαι από αυτούς για να βγάλεις άκρη; Εγώ από αυτούς και να μου πουν ότι τώρα έχει ήλιο έξω, θα το τσεκάρω γιατί δεν εμπιστεύομαι τίποτα….
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Μάριε μου είσαι συμπαθής αλλά το συγκεκριμένο θέμα το βλέπεις πολύ μονόπλευρα και αποκλειστικά σύμφωνα με το προσωπικό σου συμφέρον. Αν το κάνουμε έτσι όλοι δεν θα είμαστε μέλη μια κοινωνίας αλλά φαρ ουεστ.

Όλοι υποφέραν στα λοκνταουν άλλοι πιο πολύ απλά κάποιους, αλλά ποια θα ήταν η εναλλακτική; Να το παίξουμε Ρωσία, Λευκορωσία κλπ; Έχεις στατιστικά στοιχεία που να εμπιστεύεσαι από αυτούς για να βγάλεις άκρη; Εγώ από αυτούς και να μου πουν ότι τώρα έχει ήλιο έξω, θα το τσεκάρω γιατί δεν εμπιστεύομαι τίποτα….
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά πίστεψε με πως όσο «αξιόπιστη» είναι η μια πλευρά, άλλο τόσο αξιόπιστη είναι και η άλλη. Απλα η άλλη είναι άριστη στο μάρκετινγκ. Αυτή είναι η διαφορά. Άλλωστε αυτή το εφηύρε. Δεν το βλέπω καθόλου μονόπλευρα αλλά σαν κοινωνία. Έχουμε καθημερινώς υποχρεώσεις. Όλοι μας! Όπως και χρέη. Δεν υπάρχει άνθρωπος να μη χρωστάει, έστω και κάτι μικρό. Πολύς κόσμος έχασε τη δουλειά του η δεν μπορούσε να δουλέψει και καταστράφηκε.εντός κοινωνίας όχι εκτός. Οπότε που είναι το μονόπλευρο. Το μόνο μετρο που θα μπορούσαν να επιβάλλουν είναι το μάσκα παντού. Τίποτα άλλο. Εξάλλου δεν προστατεύει η μάσκα; Έτσι δε μας λέγανε; Η μήπως παραμύθα και αυτό; Και κλείνω ρωτώντας που είναι η προετοιμασία για την επόμενη πανδημία; Φυσικά πουθενά. Και μακάρι να υπάρχει το site για να είναι γραμμένη η εξής πρόβλεψη. Τα lockdown ήρθαν για να μείνουν με κάθε είδους αφορμή. Κλιματική αλλαγή, κυβερνοεπιθέσεις, νέοι ιοι και ότι άλλη παπατζα σκαρφιστούν. Προβλέπω η πρώτη να είναι οι εκπομπές ρύπων. Όταν θα υπερβαίνουν ένα όριο θα μας κλείνουν μέσα με το ζόρι και φυσικά για το καλό μας. Τέλος περί Λευκορωσίας κλπ, θα το πω άλλη μια φορά. Όποιος φοβάται να κλείνετε μέσα και να φοράει μάσκα και να μην έχει κοινωνικές επαφές. Όποιος δε φοβάται το αντίθετο. Όσο αντικοινωνική είναι η επιβολή της μιας άποψης τόσο αντικοινωνική είναι και η επιβολή της άλλης. Τόσο απλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Διαφορετικο να συζητησουμε αν τα μετρα ηταν υπερβολικα, ισως, εκ του αποτελεσματος και διαφορετικο τοτε.
Θυμηθειτε περυσι. Ποιος περιμενε οτι 1 χρονο μετα θα ημασταν τελειως ελευθεροι. Κανεις. Και ομως απο το δειξε μου πιστοποιητικο, μασκες και 10 εφαρμογες στα κινητα λιγους μηνες μετα ολα τελειωσαν.

Ακομα και να θες να σκεφτεις οτι ηταν στημενο οτι ηθελαν να σε περιορισουν κλπ, τα γεγονοτα αυτα σε οδηγουν στο αντιθετο, νομιζω.
Σιγουρα στο τελος της ημερας μπορει η διαχειριση να μην ηταν η καλυτερη δυνατη, δεν το ξερω απλα πιθανολογω οτι ισως ισχυει και κατι τετοιο, αλλα μη ξεχναμε οτι με ανθρωπους εχουμε να κανουμε, οι οποιοι ποτε αλλωτε δε διαχειριστηκαν τετοια κριση.
 

Marios1982

Well-Known Member
Διαφορετικο να συζητησουμε αν τα μετρα ηταν υπερβολικα, ισως, εκ του αποτελεσματος και διαφορετικο τοτε.
Θυμηθειτε περυσι. Ποιος περιμενε οτι 1 χρονο μετα θα ημασταν τελειως ελευθεροι. Κανεις. Και ομως απο το δειξε μου πιστοποιητικο, μασκες και 10 εφαρμογες στα κινητα λιγους μηνες μετα ολα τελειωσαν.

Ακομα και να θες να σκεφτεις οτι ηταν στημενο οτι ηθελαν να σε περιορισουν κλπ, τα γεγονοτα αυτα σε οδηγουν στο αντιθετο, νομιζω.
Σιγουρα στο τελος της ημερας μπορει η διαχειριση να μην ηταν η καλυτερη δυνατη, δεν το ξερω απλα πιθανολογω οτι ισως ισχυει και κατι τετοιο, αλλα μη ξεχναμε οτι με ανθρωπους εχουμε να κανουμε, οι οποιοι ποτε αλλωτε δε διαχειριστηκαν τετοια κριση.
Αναγκάστηκαν γιατί ο κόσμος άρχιζε να καταλαβαίνει την κοροϊδία και δεν τους έπαιρνε άλλο. Μια ενδιαφέρουσα περιπτωση θα ήταν πλέον να μας ανακοινώνουν κάθε χρόνο τα θύματα από απλή γρίπη και να τα συγκρίνουμε με τον κορονοιο. Εκεί θα έπεφτε το γέλιο της αρκούδας, όταν καταλάβαινε ο κόσμος πως όταν είσαι από μια ηλικία και μετά η παχύσαρκος η ασθματικός κλπ. τότε είσαι ευάλωτος στα πάντα και όχι μόνο στον κορονοιο. Καλή διατροφή, γυμναστική, καλή ψυχική υγεία θα έσωζαν πολύ περισσότερο κόσμο κάθε χρόνο. Τέλος αντί οι αλήτες (κάθε χώρας) να φτιάχνουν την πρωτοβάθμια υγεία ώστε ο κόσμος να νοσηλεύεται και να μην ξεμένουν από αναπνευστήρες και από κρεβάτια, δεν κάνουν απολύτως τίποτα σε ενδεχόμενο να επιστρέψει ο ιός η κάποιος άλλος ιός, πάρα μόνο ζητάνε υπέρογκους φόρους (εκτός βέβαια από τις πολυεθνικές) και προκαταβολές φόρου (εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι) για μελλοντικά έσοδα!!! Συνεχίστε να τους ανέχεστε και να νομίζετε πως τα μέτρα ήταν για το καλό μας και όχι για να γίνουν οι πολυεθνικές ακόμα δυνατότερες εις βάρος των μικρομεσαίων.
 

Bigk

Well-Known Member
Πάντως είχε πλάκα που κάθε Οκτώβρη είχε lock down και με το πρώτο charter την άνοιξη αρχές καλοκαιριού... yolo!!! Και το '20 και το '21.. δεν μιλάω δε για το 22... Αχχ ωραίες μέρες
 

F1ght3r

Well-Known Member

COVID-19 vaccines saved an estimated 20 million lives in 1 year

Εδω ταιρίαζει αυτό:

6.8 εκατομμύρια νεκροί συνολικά αντί για άλλα 20 εκατομμύρια σε έναν μόλις χρόνο (οπότε συνολικά θα ήταν 10δες εκατομμύρια περισσότεροι), είναι κάτι. Κάτι πετύχαμε εδώ.
Χωρίς να υπολογίζουμε πόσους ανθρώπους έσωσαν τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας. Αν ήμασταν γιολο όπως οι αρνητές, θα κλαίγαμε δικούς μας όλοι.

Το στοίχημα θα είναι να μειωθούν οι ''αεροψεκασμοί'' για να σώσουμε περισσότερους σε επόμενη κρίση. Και αυτό μπορεί να συμβεί μόνο μέσω της παιδείας. Να γίνει η επιστημονική μέθοδος βασικό μάθημα με στόχο την πλήρη κατανόηση της, και με κάτω από 15 να μη βλέπεις απολυτήριο.
Ναι σώθηκαν 20 εκατομμύρια 70 και 80 χρόνους και 90 χρόνους που όλοι έχουν κάποιο θέμα υγείας.
Εννοείτε ότι πάνω από 60 είναι καλά να κανεις το εμβόλιο να προστατευτείς με αντισώματα για κάποιους μήνες, αλλα να λένε σε όλους τους νέους να κάνουν το εμβόλιο είναι λίγο ότι να ναι αν κοιτάξεις τα στατιστικά σε θανάτους.
Εδώ μας λέγαν ότι αν κανεις το εμβόλιο δεν κολλας, δεν μεταδίδεις και άλλες σαχλαμάρες.
Είσαι μεγάλος σε ηλικία κάντο, δεν είσαι μεγάλος ούτε για πλακα.
Φάγατε τα lock down στην μάπα και τι έγινε, μήπως προετοιμάστηκαν για το τι θα έρθει όταν ξανά βγει ο κόσμος, να πεις ναι ρε στα lock downs κάτι κάναμε και προιτιμαστικαμε.
 

Vdupa

Well-Known Member
Με την ευχή η ποδοσφαιρική ομάδα του Παναθηναϊκού να ξεπερασει τη δοκιμασία του Covid.
Βιάστηκε και ο Π.Ο.Υ να κηρύξει τη λήξη της πανδημίας και την επόμενη ημέρα η εξάπλωση ήταν σε επίπεδα ρεκόρ.
Και αυτή ψεκ λογική δεν είναι όμως αν το σκεφτείς; :p
Αν είναι αυτά fake (γιατί προφανώς δεν τα είπαν τηλεφωνικά τα αποτελέσματα) τότε όλα μπορούν να είναι fake.


Τα θύματα των μέτρων ήταν πολλά περισσότερα από του ιού.

link; κάποια έρευνα; Γιατι και εγω μπορω να πω οτι υπήρχε τσιπάκι στο εμβόλιο, αν δεν μπορώ να το αποδείξω δεν έχει καμία αξία.

Αυτό που δεν θέλουν να αναγνωρίσουν κάποιοι ειναι οτι ζήσαμε μια υγειονομική κρίση. Αυτό αναγκαστικά φέρνει δύσκολες καταστάσεις σε δουλειές, ψυχολογία σε όλα. Αυτοί που πιστέυουν οτι θα μπορούσαν να είναι μαγικά όλα όπως πριν κατά τη διάρκεια της, μάλλον δεν έχουν αίσθηση της πραγματικότητας και ζουν σε συννεφάκι.
Η ''τέλεια ''περίθαλψη θα ήταν κάτι ιδανικό και θα έσωζε και άλλους, άλλα όχι όσους το εμβόλιο. Διότι είδαμε και αυτούς που την είχαν.

Σε μια σύγκριση για τα συστήματα υγείας η Νορβηγία το 2021 ήταν στο no1 και η Ελλάδα προφανώς είναι από τις χειρότερες χώρες σε αυτό

Ελλάδα 6,018,544 κρούσματα, 36,754 θάνατοι
Νορβηγία 1,483,454 κρούσματα, 5,213 θάνατοι

Mε απλή μέθοδο 3ων βγαίνει ότι θα είχαμε 21,149.742

Πολύ καλύτερα σαφώς και συμφωνώ ότι θα είχαμε σώσει πολλούς αν είχαμε το καλύτερο σύστημα υγείας του πλανήτη. Άλλα αυτό το επιχείρημα δεν αρκεί για να γίνει κάποιος αντιεβολιαστής ή αρνητής (πολύ ή λίγο).
Ούτε προφανώς αυτό της κακής ψυχολογίας, της εργασίας κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marios1982

Well-Known Member
Και αυτή ψεκ λογική δεν είναι όμως αν το σκεφτείς; :p
Αν είναι αυτά fake (γιατί προφανώς δεν τα είπαν τηλεφωνικά τα αποτελέσματα) τότε όλα μπορούν να είναι fake.




link; κάποια έρευνα; Γιατι και εγω μπορω να πω οτι υπήρχε τσιπάκι στο εμβόλιο, αν δεν μπορώ να το αποδείξω δεν έχει καμία αξία.

Αυτό που δεν θέλουν να αναγνωρίσουν κάποιοι ειναι οτι ζήσαμε μια υγειονομική κρίση. Αυτό αναγκαστικά φέρνει δύσκολες καταστάσεις σε δουλειές, ψυχολογία σε όλα. Αυτοί που πιστέυουν οτι θα μπορούσαν να είναι μαγικά όλα όπως πριν κατά τη διάρκεια της, μάλλον δεν έχουν αίσθηση της πραγματικότητας και ζουν σε συννεφάκι.
Η ''τέλεια ''περίθαλψη θα ήταν κάτι ιδανικό και θα έσωζε και άλλους, άλλα όχι όσους το εμβόλιο. Διότι είδαμε και αυτούς που την είχαν.

Σε μια σύγκριση για τα συστήματα υγείας η Νορβηγία το 2021 ήταν στο no1 και η Ελλάδα προφανώς είναι από τις χειρότερες χώρες σε αυτό

Ελλάδα 6,018,544 κρούσματα, 36,754 θάνατοι
Νορβηγία 1,483,454 κρούσματα, 5,213 θάνατοι

Mε απλή μέθοδο 3ων βγαίνει ότι θα είχαμε 21,149.742

Πολύ καλύτερα σαφώς και συμφωνώ ότι θα είχαμε σώσει πολλούς αν είχαμε το καλύτερο σύστημα υγείας του πλανήτη. Άλλα αυτό το επιχείρημα δεν αρκεί για να γίνει κάποιος αντιεβολιαστής ή αρνητής (πολύ ή λίγο).
Ούτε προφανώς αυτό της κακής ψυχολογίας, της εργασίας κτλ.
Link και έρευνα για ποιο πράγμα; Για τα αυτονόητα; Που ερχόντουσαν άνθρωποι και με παρακαλούσαν για να φάνε κάτι επειδή δούλευαν σε επαγγέλματα που κλείσαν και σε χώρες που δε δίναν επίδομα ;;; Αν θες έρευνα γιατί δεν μπορείς να δεις τα αυτονόητα τότε λυπάμαι πολύ πραγματικά. Υγειονομική κρίση είναι να μας μαζεύουν όλους από τους δρόμους. Εδώ είδαμε συγκεκριμένες ομάδες με συγκεκριμένα προβλήματα. Αν δες θες να το δεις δεν πειράζει. Όταν φτάσει η φωτιά από το σπίτι του γείτονα και στο δικό σου, τότε θα το καταλάβεις.
 

Vdupa

Well-Known Member
Link και έρευνα για ποιο πράγμα; Για τα αυτονόητα; Που ερχόντουσαν άνθρωποι και με παρακαλούσαν για να φάνε κάτι επειδή δούλευαν σε επαγγέλματα που κλείσαν και σε χώρες που δε δίναν επίδομα ;;; Αν θες έρευνα γιατί δεν μπορείς να δεις τα αυτονόητα τότε λυπάμαι πολύ πραγματικά. Υγειονομική κρίση είναι να μας μαζεύουν όλους από τους δρόμους. Εδώ είδαμε συγκεκριμένες ομάδες με συγκεκριμένα προβλήματα. Αν δες θες να το δεις δεν πειράζει. Όταν φτάσει η φωτιά από το σπίτι του γείτονα και στο δικό σου, τότε θα το καταλάβεις.
Αυτά στην επιστήμη λέγονται anecdotals. Δλδ ''ο μπατζανακης του μπατζανακη μου είπε''
Χωρίς να αμφισβητώ ότι υπήρχαν και ότι ήταν εξαιρετικά δυσάρεστα, δεν είναι η μεγάλη εικόνα.

Δεν ξέρεις πως εμένα με επηρέασε αυτή η κρίση. Το αν εμένα μου έκανε κακό, δεν μπορεί να αλλάξει την πραγματικοτητα. Η οποια αποτυπώνεται στα δεδομένα. Δεν πρόκειται να επηρεαστεί η κριτική μου σκέψη εξαιτίας των άσχημων συναισθημάτων μου για μία κρίση. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Σε μια κρίση είναι απίθανο να ζεις ονειρικά όπως θα ήθελες. Το θέμα είναι να κάνεις το καλύτερο δυνατό. Και το καλύτερο δυνατό ήταν o εμβολιασμός για όλες τις ηλικίες με σειρά προτεραιότητας (μεγάλες πρώτα), για όλες τις χώρες με τον ίδιο ρυθμό. Και τα υπολοιπα μέτρα προστασίας. Για να βγούμε ακόμα πιο γρήγορα από όλο αυτό. Δεν το έβγαλα εγώ από το κεφάλι μου. Είναι οι επιστημονικές εισηγήσεις. Από κει και πέρα όντως ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι ξέρει περισσότερα από αυτές επειδή είχε μια ιδέα όταν έκανε ντους. Ο φίλος F1ght3r παραπάνω με περίσσια σιγουριά για το εαυτό του κάνει τις δικές του εισηγήσεις...

Δεν μας μάζευαν απο τους δρόμους γιατί είχαμε εμβολιασμό σε αρκετά μεγάλα ποσοστά. Γιατί αλλιώς σύμφωνα με πραγματικά δεδομένα θα είχαμε 10+ φορές περισσότερους νεκρούς και εκεί σίγουρα η φωτιά θα είχε φτάσει στο σπίτι σου/μου, αλλά θα ήταν αργά.

Τώρα με την ασφάλεια της επιτυχίας του εμβολιασμού, μπορείς να πεις και ότι πετάει ο γάιδαρος με άνεση.
Σκέψου οτι ολη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε με ένα ποστάρισμα του Πανου που αφορούσε ουσιαστικά την επιτυχία των εμβολίων, το οποίο μετατράπηκε με τεράστια ευκολία σε ΄΄σας τα λεγα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο η ''πανδημία'' ''
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Σκέψου οτι ολη αυτή η συζήτηση ξεκίνησε με ένα ποστάρισμα του Πανου που αφορούσε ουσιαστικά την επιτυχία των εμβολίων, το οποίο μετατράπηκε με τεράστια ευκολία σε ΄΄σας τα λεγα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο η ''πανδημία'' ''

Οχι δεν ειπα αυτο.

Λεω οτι οταν πεταει ενα κουνουπι μες το δωματιο το βελτιστο ειναι να το σκοτωσεις με μια μυγοσκοτωστρα και οχι να του ριξεις με μπαζουκα γτ θα γκρεμισεις το μισο σπιτι.

Τωρα μαζευουμε τις ζημιες του μπαζουκας , βλεπε πληθωρισμος (υψηλοτερος των τελευταιων
100 ετων ) - εφ οσων ολα.ειχαν παγωσει κ κοβαμε χρημα χωρις αντικρυσμα για την καλυψη των αναγκων μας - αναγκαστικη επειτα αυξηση επιτοκιων για να το σωσουν , με αποτελεσμα την καταρευση τραπεζων κ την δημιουργία υφεσης στη παγκοσμια οικονομια κ οτι επιπτωση εχουν ολα αυτα μαζι σε κοινωνικο κ ψυχολογικο επιπεδο.

Αν δε , τα συνδιασω ολα αυτα κ με τον πολεμο στην Ουκρανία κ τις εξτρα επιπτωσεις σε ενεργεια κ οικονομια
Ειναι σαν μετα την ασκοπη χρηση του μπαζουκα που εγινε λογο κοβιντ (κουνουπι)
Να εγινε κι ενας σεισμος στο σπιτι κ να γκρεμισε κι ενα δυο τοιχους ακομα ετσι για το κερασακι στη τουρτα.

Αυτα.
 

bobby

Well-Known Member
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια με μερικές απόψεις εδώ μέσα. Ευτυχώς που τουλάχιστον στην Ελλάδα οι πολιτικοί άκουσαν τις συστάσεις των επιστημόνων γιατί αλλιώς θα είχαμε θρηνήσει 10πλασια ή και παραπάνω θύματα. Βέβαια θα είχαμε καλύτερο πληθωρισμό. Στο μόνο που πιστεύω έγινε λάθος ήταν στο δεύτερο λοκνταουν που ήταν αχρείαστο, όλα τα αλλά ήταν στην σωστή κατεύθυνση.

Έναν ιό δηλαδή που έχει έχει μεγάλη θνησιμότητα και μεταδοτικότητα πως θα έπρεπε να τον αντιμετωπίσεις; με μαζική έκθεση του πληθυσμού ώστε να αναπτυχθεί φυσική ανοσία (και να πεθάνουν και 500.000.000 ή και παραπάνω); ή με περιορισμό της μετάδοσης για περιορισμό απωλειών και εμβολιασμό για ανοσία (αφού είμασταν τυχεροί και ικανοί και αναπτύχθηκε γρήγορα εμβόλιο); Εγώ δεν είμαι γιατρός, μηχανικός είμαι, αλλά η δεύτερη περίπτωση μου φαίνεται η σωστή.

Όπως είπα και πριν όταν κρίνεις ένα αποτέλεσμα που έγινε δυνατό βάση κάποιων συγκεκριμένων μέτρων, αγνοώντας την συμβολή τους σε αυτό (ή ακόμα χειρότερα λέγοντας ότι αυτά δεν έχουν καμία συμβολή σε αυτό) κάτι κάνεις λάθος στον συλλογισμό σου.

Είναι σαν τον (εξ ορισμού) λάθος συλλογισμό: «θα κάνω ένα πείραμα με ακριβώς τις ίδιες συνθήκες δύο φορές και θα έχω διαφορετικό αποτέλεσμα» αλλά από την αντίστροφη μεριά, δηλαδή «θα κάνω ένα πείραμα δυο φορές με διαφορετικές συνθήκες κάθε φορά αλλά θα πάρω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα».

Η πραγματικότητα είναι ότι χωρίς τα «μπαζούκα» θα είχαμε πολύ διαφορετικό (πολλαπλά χειρότερο αποτέλεσμα σύμφωνα με τους επιστήμονες) σε σχέση με το «κουνούπι» που τελικά είχαμε. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να το μάθουμε πόσο….. και αυτό γιατί αυτοί που πήραν τις αποφάσεις ήταν το ακριβώς αντίθετο με αυτούς που υποστηρίζουν ότι ο κοβιντ ήταν μια γριπούλα ……Thank God!

Για τους ανεύθυνους και απείθαρχους που τις προτροπές-οδηγίες τις γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους (κύριο χαρακτηριστικό της φυλής μας) τα μπαζούκα είναι απαραίτητα να μην πω ότι είναι και χαλαρά και χρειάζεται κάτι πιο ισχυρό.
 

orange

Member
B 97. κύνες γὰρ καὶ βαύζουσιν ὧν ἂν μὴ γινώσκωσι. (Οι σκύλοι γαβγίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν) Ηράκλειτος
 

orange

Member
τον τσιόδρα και τον βασιλακόπουλο έλεγαν οτι θέλουν να εξαργυρώσουν πολιτικά την πανδημία και είναι οι μόνοι που δεν κατέβηκαν στις εκλογές τελικά! όλοι οι άλλοι κάπου/κάπως ''τρούπωσαν'' σε ψηφοδέλτια ' ψέκες ή "ακομμάτιστοι ανεξάρτητοι" υγειονομικοί...
 

orange

Member
"κάτω απο τη μπουργκίνα φάσο η ελλάδα στην ελευθερία του τύπου",
εν τω μεταξύ ο καταπιεσμένος τύπος στην ελλάδα:
αρχείο λήψης.png
 

Panos1982

Well-Known Member
Των λόγιων τσα γνωμικά
Οσο κι αν εκλεβές τά ,
Μηδε τσι γνώση τς έλαβες
Μηδε και κατεχές τα ,

- Μαντιναδα -
 

orange

Member
Των λόγιων τσα γνωμικά
Οσο κι αν εκλεβές τά ,
Μηδε τσι γνώση τς έλαβες
Μηδε και κατεχές τα ,

- Μαντιναδα -
κλοπή είναι να οικειοποιείσαι κάτι ξένο ως να ήταν δικό σου, όταν αναφέρεις ποιανού είναι και σημειώνεις και τον αρ. εδαφιου εμπρός ώστε να εντοπιστεί ακριβώς από που προέρχεται, τότε δεν λέγεται κλοπή αλλά αναπαραγωγή, επανάληψη, επίκληση ' η ελληνική γλώσσα έχει αρκετές λέξεις για να το αποδώσει αυτό. Θα έπρεπε να το ξέρει αυτό, ο αποτυχημένος στιχουργός, αν είχε τελειώσει το δημοτικό.
 

Vdupa

Well-Known Member
τον τσιόδρα και τον βασιλακόπουλο έλεγαν οτι θέλουν να εξαργυρώσουν πολιτικά την πανδημία και είναι οι μόνοι που δεν κατέβηκαν στις εκλογές τελικά! όλοι οι άλλοι κάπου/κάπως ''τρούπωσαν'' σε ψηφοδέλτια ' ψέκες ή "ακομμάτιστοι ανεξάρτητοι" υγειονομικοί...
Oντως φιλε, πρόχειρα στο μυαλο μου, ο πετρακος θα κατέβαινε με τον θείο του (και τραγούδι), ο Μιθριδάτης επίσης (τραγούδι και κατεβαίνει με Σύριζα), άσχετα που εκτιμώ τη δουλειά του στα ημις (αλλα και πολυ ωραίο αισθητικά το τελευταίο κομμάτι που έγινε χαμος σε views, ομως θεωρω τον μονόπλευρο προσανατολισμό του οριακά επικίνδυνο σε περίοδο πανδημίας)

Καλά αυτό το πρωτοσέλιδο απορώ πως κυκλοφόρησε. Εδώ δε μιλάμε για δικαίωμα στην ελευθερία όταν ένα πρωτοσέλιδο είναι άκρως επικίνδυνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα