Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
Δεξαμενη κασιδιαρη αρκετα μεγαλη για να τους απωθησεις βαζοντας Βασιλακοπουλο κλπ.
@orange Ο Χιος απο τυχη ζει αν θυμαμαι καλα...

Εαν το αποτυπωμα της πανδημιας μπορουσε να φερει ψηφους, σιγουρα θα υπηρχαν υποψηφιοι. Η Παγωνη ακουγοταν οτι θα κατεβαινε εκλογες π.χ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τηλεόραση δεν ξέρω αν ο Βασιλακόπουλος έχει πει κοτσάνες, αλλά όσες φορές έτυχε σε YT video να τον παρακολουθήσω τους τάραζε στην αλήθεια και σε πραγματικότητες. Αρκετά κυνικός, σίγουρα το ύφος του δεν μπορείς εύκολα να το συμπαθήσεις, αλλά δεν είδα κάτι το οποίο έμοιαζε παράλογο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τηλεόραση δεν ξέρω αν ο Βασιλακόπουλος έχει πει κοτσάνες, αλλά όσες φορές έτυχε σε YT video να τον παρακολουθήσω τους τάραζε στην αλήθεια και σε πραγματικότητες. Αρκετά κυνικός, σίγουρα το ύφος του δεν μπορείς εύκολα να το συμπαθήσεις, αλλά δεν είδα κάτι το οποίο έμοιαζε παράλογο.
Ανιπαθεστατος, αλλα ο μονος που μιλαγε με στοιχεια οντως.
 

orange

Member
Δεξαμενη κασιδιαρη αρκετα μεγαλη για να τους απωθησεις βαζοντας Βασιλακοπουλο κλπ.
@orange Ο Χιος απο τυχη ζει αν θυμαμαι καλα...

Εαν το αποτυπωμα της πανδημιας μπορουσε να φερει ψηφους, σιγουρα θα υπηρχαν υποψηφιοι. Η Παγωνη ακουγοταν οτι θα κατεβαινε εκλογες π.χ.
εγώ και αρκετοί άλλοι που γνωρίζω θα δίναμε την ψήφο μας στους ανθρώπους αυτούς που βγήκαν μπροστά (μισθωτοί, αμισθί, για την δόξα ή και γιατί το θεώρησαν καθήκον έρχεται δευτερεύων) αφού, εν τοις πράγμασι, φορτώθηκαν το βάρος της μήνις για μεγάλη περίοδο της γης των ψεκασμένων.
Ο χίος με τόσους που έχει συκοφαντήσει (και τόσους ακόμη που εκβιάζει όπως αναφέρεται - αλλά δεν το πιστεύω γιατί δεν μου αρέσουν οι υποθέσεις), όλο και κάποιος παλαβός θα βρέθηκε
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δεν λέτε ευχαριστώ, που βγήκαν τα εμβόλια και τη γλυτώσαμε για έξι μήνες. Και όχι μόνο αυτό, έπεσε και ο τραμπ και βγήκε ο μπάιντεν, και σωθήκαμε δύο φορές. Μία από την αρρώστεια, και μία από τυχόν πολέμους. Ησύχασαν και οι αμερικάνοι, ουδείς πλέον σκοτώνεται από τουφέκια εφόδου και η ανεργία έπεσε επίσης, στις περιοχές που φτιάχνουν όπλα. Δεν μας είπαν βέβαια από τα 7 εκατομμύρια θανάτους, πόσα δισεκατομμύρια πέθαναν στην αφρική που δεν είχαν εμβόλια, αλλά δεν πειράζει. Να είναι καλά ο μπουρλάς και τα 60 δις που έβγαλε από τα εμβόλια, να τον φωτίσει ο Θεός να τα επενδύσει σωστά.
 

Kostas97

Well-Known Member
εγώ και αρκετοί άλλοι που γνωρίζω θα δίναμε την ψήφο μας στους ανθρώπους αυτούς που βγήκαν μπροστά (μισθωτοί, αμισθί, για την δόξα ή και γιατί το θεώρησαν καθήκον έρχεται δευτερεύων) αφού, εν τοις πράγμασι, φορτώθηκαν το βάρος της μήνις για μεγάλη περίοδο της γης των ψεκασμένων.
Ο χίος με τόσους που έχει συκοφαντήσει (και τόσους ακόμη που εκβιάζει όπως αναφέρεται - αλλά δεν το πιστεύω γιατί δεν μου αρέσουν οι υποθέσεις), όλο και κάποιος παλαβός θα βρέθηκε
Η Παγωνη ακουγοταν πολυ εντονα προκειμενου οπως λες να αναδειχθει το σκελος πανδημια, ειναι και προεδρος ΕΙΝΑΠ. Τελικα δεν κατεβαινει.
Οποτε η στρατηγικη μαλλον ειναι αλλη.
 

bobby

Well-Known Member
Κάποιοι είναι θυμωμένοι που δεν πρόλαβαν να αγοράσουν μετοχές Pfizer, Moderna κλπ…. Σε αντίθεση με εμάς που πλουτίσαμε…….
 

orange

Member
Η Παγωνη ακουγοταν πολυ εντονα προκειμενου οπως λες να αναδειχθει το σκελος πανδημια, ειναι και προεδρος ΕΙΝΑΠ. Τελικα δεν κατεβαινει.
Οποτε η στρατηγικη μαλλον ειναι αλλη.
εγώ αντιλήφθηκα μία στρατηγική: έχουμε τόσες κλίνες μεθ, τόσους γιατρούς να συνεισφέρουν σε αυτές (αναισθησιολόγους, πνευμονολόγους, παθολόγους, γενικούς γιατρούς και καρδιολόγους κλπ), τόσους νοσηλευτές διαθέσιμους, οπότε τα υπόλοιπα έμειναν στον υπολογισμό των δεδομένων και λήφθηκαν οι αποφάσεις, όπως συνηθίζονται να λαμβάνονται στην πολιτική, με ωφελιμιστικά ηθικά κριτήρια: να χάσουμε όσο λιγότερους γίνεται, κι αυτό τελικά επετεύχθη (και φυσικά και αδικήθηκαν και κλάδοι -ακόμη και στον τρόπο επιδότησης που συνέβη τότε- και φυσικά και επιβαρύνθηκε η ψυχική υγεία σε πολλούς και, ναι, κάποιοι θα πεθαναν επειδή το ΕΣΥ σε πολλές περιπτώσεις υπολειτουργούσε ' όταν αποφασίζεις με ωφελιμιστική ηθική λογική το γνωρίζεις ήδη αυτό). Προσωπικά χάρηκα που η κύρια γραμμή των ''μεγάλων κομμάτων'' συμφώνησε στα αναγκαία και κρατάω αυτό ως θετική παρακαταθήκη από το πολιτικό μας σύστημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

orange

Member
Δεν λέτε ευχαριστώ, που βγήκαν τα εμβόλια και τη γλυτώσαμε για έξι μήνες. Και όχι μόνο αυτό, έπεσε και ο τραμπ και βγήκε ο μπάιντεν, και σωθήκαμε δύο φορές. Μία από την αρρώστεια, και μία από τυχόν πολέμους. Ησύχασαν και οι αμερικάνοι, ουδείς πλέον σκοτώνεται από τουφέκια εφόδου και η ανεργία έπεσε επίσης, στις περιοχές που φτιάχνουν όπλα. Δεν μας είπαν βέβαια από τα 7 εκατομμύρια θανάτους, πόσα δισεκατομμύρια πέθαναν στην αφρική που δεν είχαν εμβόλια, αλλά δεν πειράζει. Να είναι καλά ο μπουρλάς και τα 60 δις που έβγαλε από τα εμβόλια, να τον φωτίσει ο Θεός να τα επενδύσει σωστά.
θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να ανταμειθφούν εκείνοι που ανέπτυξαν το εμβόλιο σε μια πανδημία;
όσο για τα υπόλοιπα αποπάνω πληκτρολόγησε ''whataboutism''
 

KLEOS

Active Member
θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να ανταμειθφούν εκείνοι που ανέπτυξαν το εμβόλιο σε μια πανδημία;
όσο για τα υπόλοιπα αποπάνω πληκτρολόγησε ''whataboutism''
Να ανταμειφθούν; Όταν τα κράτη χρηματοδοτούν κυρίως την έρευνα γιατί τα υπερκέρδη να πηγαίνουν σε ιδιωτικές τσέπες και γιατί να μην ελευθερώνεται η πατέντα και για τον τρίτο κόσμο; Πανδημία δεν είχαμε;
Για να υπάρχουν νταβάδες τελικά, είναι αναγκαίες και οι εκδιδόμενες κορασίδες σε τούτο τον άτιμο ντουνιά.
 

orange

Member
Να ανταμειφθούν; Όταν τα κράτη χρηματοδοτούν κυρίως την έρευνα γιατί τα υπερκέρδη να πηγαίνουν σε ιδιωτικές τσέπες και γιατί να μην ελευθερώνεται η πατέντα και για τον τρίτο κόσμο; Πανδημία δεν είχαμε;
Για να υπάρχουν νταβάδες τελικά, είναι αναγκαίες και οι εκδιδόμενες κορασίδες σε τούτο τον άτιμο ντουνιά.
από μια σύντομη ματιά είδα ότι η pfizer το 2019 και πριν την ανάπτυξη του εμβολίου είχε περί τα 50 δισεκατομμύρια έσοδα.
Η Κίνα την χρηματοδότησε 135εκ δολάρια αρχές του '20, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και η Ευρωπαϊκή Τράπεζα επενδύσεων 100εκ τον Ιούνιο του '20 και η Γερμανία 375εκ τον Σεπτέμβριο του '20, δημοσιευμένα στοιχεία αναφέρω, σύνολο όλοι τους 610 εκ. Θελεις παραπάνω; 1 δισ; 2 δις αλλά μας το κρύβουν; Εντάξει.
Δεν γνωρίζω αρκετά τα οικονομικά αλλά και πως τρέξαν την περίοδο εκείνη οι διαδικασίες, έστω και αν αυτά τα χρήματα να υπήρξαν καίριας σημασίας για την ανάπτυξη του εμβολίου από την pfizer τότε, βέβαιο είναι ότι συμμετείχαν και άλλες φαρμακευτικές (νομίζω πάνω από 100) στην έρευνα και αρκετές από αυτές να λαμβάνουν επίσης γενναία χρηματοδότηση, που όμως δεν κατάφεραν αποτέλεσμα, οπότε σίγουρα ανήκει μεγάλο μερίδιο στην pfizer καθώς σίγουρα έπαιξαν ρόλο οι εγκαταστάσεις της, οι πρότερες επενδύσεις, το επιστημονικό της προσωπικό (γενικότερα αυτά τα δισ μετοχικό της εταιρείας) για να επιτευχθεί η ανάπτυξη του εμβολίου τελικά στα εργαστήριά της.
Για την πατέντα πάντως αυτό συμβαίνει, όπως ήδη μάλλον ξέρεις, επειδή απλά έτσι λειτουργεί η αγορά/καπιταλισμός και αν αυτό -και με μονομερείς αποφάσεις από τα κράτη επάνω στις ιδιωτικές φαρμακευτικές εταιρείες- ανατρεπόταν τότε ίσως ανέκυπτε σοβαρό πρόβλημα στην λειτουργία του συστήματος (αν και σίγουρα δεν με βρίσκει αντίθετο, ηθικά εν πρώτοις, η γνώμη σου για απελευθέρωση της και στον τρίτο κόσμο).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να ανταμειθφούν εκείνοι που ανέπτυξαν το εμβόλιο σε μια πανδημία;
όσο για τα υπόλοιπα αποπάνω πληκτρολόγησε ''whataboutism''

Να ανταμειφθούν; σε καιρό πανδημίας που κινδυνεύει η ανθρωπότητα; (δηλ. το είδος τους), κάτι δεν καταλαβαίνω.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πρωτος στοχος οι 180 βουλευτες προκειμενου να αλλαξει το αρθρο 16 και να μη ξοδευονται οι Ελληνες στην Κυπρο, ΡΟυμανια,Βουλγαρια αλλα να μπορουν εντος Ελλαδας να κανουν τις σπουδες τους...
Δια στοματος Βοριδη, ακολουθωντας Γεωργιαδη.

Και εμεις συζηταμε για Harvard...
 

Kostas97

Well-Known Member
Μιας και πληθαίνουν τα περιστατικά που το ασθενοφόρο, λόγω ελλείψεων, καθυστέρησε να φτάσει μια φώτο επίκαιρη.
Υ.γ.: Έχουμε να αγοράσουμε ασθενοφόρα από το 2005. Από εκεί και έπειτα όσα καινουργια παιρνουμε ειναι απο δωρεες.
FB_IMG_1686231756011.jpg
 

Vdupa

Well-Known Member
Μα πως αφού νοιάζονται για το καλό μας. Νοιάζονται για την υγεία. Τι, όχι;
Το να καταλαβαινεις οτι χρειαζεται να εμβολιαστεις, because science, δεν σημαινει αυτοματα οτι συμφωνεις με όλες τις πρακτικες μιας κυβερνησης. Οσον αφορα τον εμβολιασμο η κυβερνηση επραξε το αυτονοητο (οπως και οι άλλες θα το έκαναν) με την παροχή δωρεάν εμβολιασμού και μέτρων. Δεν χρειάζεται να τους συγχαρει κάποιος.
Ενα όμως μέρος των συμπολιτών δεν στάθησε στο ύψος των περιστάσεων αφού δεν εμβολιάστηκε.

Οσον αφορα γενικά την υγεία και τα νοσοκομεία είναι άλλο κεφάλαιο που μπάζει απο παντού και απο πάντα. Εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία, ούτε ''κακοι΄΄ ανεμβολίαστοι πολίτες οταν άνθρωποι πεθαίνουν επειδή τα ασθενοφόρα καθυστερούν.
 

Marios1982

Well-Known Member
Το να καταλαβαινεις οτι χρειαζεται να εμβολιαστεις, because science, δεν σημαινει αυτοματα οτι συμφωνεις με όλες τις πρακτικες μιας κυβερνησης. Οσον αφορα τον εμβολιασμο η κυβερνηση επραξε το αυτονοητο (οπως και οι άλλες θα το έκαναν) με την παροχή δωρεάν εμβολιασμού και μέτρων. Δεν χρειάζεται να τους συγχαρει κάποιος.
Ενα όμως μέρος των συμπολιτών δεν στάθησε στο ύψος των περιστάσεων αφού δεν εμβολιάστηκε.

Οσον αφορα γενικά την υγεία και τα νοσοκομεία είναι άλλο κεφάλαιο που μπάζει απο παντού και απο πάντα. Εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία, ούτε ''κακοι΄΄ ανεμβολίαστοι πολίτες οταν άνθρωποι πεθαίνουν επειδή τα ασθενοφόρα καθυστερούν.
Όχι φίλε. Να εμβολιαστούν οι άρρωστοι και οι ευάλωτοι. Όχι ο υγιής κόσμος και τα παιδάκια.
 

Vdupa

Well-Known Member
Όχι φίλε. Να εμβολιαστούν οι άρρωστοι και οι ευάλωτοι. Όχι ο υγιής κόσμος και τα παιδάκια.
Οι τελευταίοι που έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε το ποιοι πρέπει να εμβολιαστούν είμαστε εγώ και εσύ.

Εγώ μπορώ να εισηγηθώ να μην εμβολιαστει κανένας, γιατί έτσι μου ηρθε. Ο γειτονας θα πει να εμβολιαστούν μόνο τα παιδιά, εσύ οι παππούδες, ο ψιλικατζης θα προτείνει μονο οι κεραμιδογατες...
Ο καθένας μπορεί να πει ότι του κατέβει, τσάμπα είναι.

Τα δεδομένα και οι επιστημονικές εισηγήσεις ήταν συγκεκριμένες και μιλούσαν για εμβολιασμο και του υγιούς πληθυσμού και των παιδιών.

Αναμασάμε τα ίδια. Δεν έχει νόημα.
 

akishellas3

Well-Known Member
Οι τελευταίοι που έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε το ποιοι πρέπει να εμβολιαστούν είμαστε εγώ και εσύ.

Εγώ μπορώ να εισηγηθώ να μην εμβολιαστει κανένας, γιατί έτσι μου ηρθε. Ο γειτονας θα πει να εμβολιαστούν μόνο τα παιδιά, εσύ οι παππούδες, ο ψιλικατζης θα προτείνει μονο οι κεραμιδογατες...
Ο καθένας μπορεί να πει ότι του κατέβει, τσάμπα είναι.

Τα δεδομένα και οι επιστημονικές εισηγήσεις ήταν συγκεκριμένες και μιλούσαν για εμβολιασμο και του υγιούς πληθυσμού και των παιδιών.

Αναμασάμε τα ίδια. Δεν έχει νόημα.
επειτα απο τοσα χρονια κοροιδιας ακομα αναμασας εσυ τα ιδια πραγματα, απορω αν εκανες κ την 4 δοση να την ευχαριστηθεις .
 

konelos

Active Member
Όλοι δίκιο έχουμε, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει ακόμα αν ο εμβολιασμός είχε θετικό ή αρνητικό πρόσημο και εγώ κατά ήμουν και δεν εμβολιάστηκα, ειδικά τα παιδιά μου ούτε με όπλο στο κρόταφο. Αν δεν υπήρχε αυτό το καραγκιοζιλίκι στα ΜΜΕ και στα social θα τα βλέπαμε όλοι πολύ διαφορετικά τα πράματα.
 
Μπλουζα