Η ζωη με Covid-19

bobby

Well-Known Member
Αψεκαστε σου εξήγησα ότι έχω εμβολιαστεί, αλλά δεν έπαψα να ακούω και μια αντίθετη άποψη όπως εσύ..
Σημασία έχει ποιος εκφέρει την άποψη όχι η άποψη η ίδια. Γιατί όπως έλεγε και ο Clint Eastwood opinions are like assholes, everybody has one…..

Το ότι έχεις εμβολιαστεί δεν μου λέει τίποτα φίλε, μπορεί να αναγκάστηκες λόγω εργασίας, υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει…δεν σου λέω τι να κάνεις, δεν με ενδιαφέρει… δεν είσαι παιδάκι να σε πάρω από το χέρι ούτε διεκδικώ κανένα τέτοιο ρόλο…

Όπως είπα παραπάνω έχει γεμίσει το νήμα ψεκασμένους και απλά τους προτρέπω ευγενικά να πάνε αλλού να αλληλοσυγχαίρονται για τις ψεκιές τους….
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Το ότι έχεις εμβολιαστεί δεν μου λέει τίποτα φίλε, μπορεί να αναγκάστηκες λόγω εργασίας,

και μην πέσετε να με φάτε.. 3 έχω κάνει.

Φιλε bobby, σε αυτη τη φραση σου βρισκεται η πεμπτουσια του ολου θεματος.

Ενα τεραστιο ποσοστο εμβολιασμενων ειναι απλα εν δυναμει αρνητες της λογικης, ειναι εν δυναμει συνωμοσιολογοι της πενταρας, ειναι εν δυναμει αρνητες της κοινωνικης και ατομικης ευθυνης.

Γιατι συμβαινει αυτο;

Απλουστατα, επειδη ο εμβολιασμος τους δεν ηταν αποτοκο ενσυνειδητης επιλογης, αλλά καταναγκασμου.

Εξαναγκαστηκαν, κυριως λογω εργασιας, οπως ο φιλος στρατιωτικος.

Ναι, εμβολιαστηκε 3 φορες, αλλά ξεκαθαρα μεσα του εχει το "εμβολιο" της συνωμοσιολογιας, ειναι "μπολιασμενος" με τις αποψεις των ιδεολογων του internet και των κοινωνικων δικτυων. Ολων εκεινων που θεωρουν εαυτους ικανους να αμφισβητουν την επιστημονικη γνωση, να κρινουν και να απορριπτουν επιστημονικες ερευνες και δεδομενα.

Οταν στη ζωη σου κάνεις κατι χωρις συνειδηση, αλλά υπο το κρατος βιας και εξαναγκασμου, τοτε εισαι ενας αμετανοητος, ετεροκατευθυνομενος ανθρωπος.

Υπερ του εμβολιασμου θεωρειται μονο αυτος που, ενω δεν εξαναγκαστηκε απο κανεναν, οικειοθελως εσπευσε απο την πρωτη στιγμη να κανει αυτο που ηταν συμφωνο με την επιστημονικη γνωση.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δηλαδή για να καταλάβουμε και εμείς οι αδαείς, κάποιος φυστίκωσε έναν μπαμπουίνο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και εκεί άρχισαν όλα ? :D :D :D :D :p

Απ' ότι έχω καταλάβει, αναφέρθηκαν σε επισκέπτη από την πάνω γειτονιά στην κάτω, όπου και το μετέφερε όταν επέστρεψε. Τώρα πως βρέθηκε άνθρωπος να κολλήσει από μαϊμού, πιθανολογώ από βρώση, χωρίς να αποκλείω αυτό που αναφέρεις. Το θέμα είναι πως θα μας ταράξει στις μ@λ@κίες πάλι η επίσημη μπουρλοπαρέα,

1653397190974.png





θα κάνουμε 25 εμβόλια ακόμη και θα κλειστούμε για άλλα τόσο χρόνια στο σπίτι (αν δεν μας το έχει πάρει η ΔΕΗ). Όλα αυτά βέβαια μέχρι να πατήσει το πρώτο κόκκινο κουμπάκι ο Πούτιν. Μετά θα βλέπεις και νεκρούς να ανασταίνονται.
 

Bigk

Well-Known Member
Συγγνωμη, αλλά εισαι και στρατιωτικος!!!

Ακομη δεν εχεις συνειδητοποιησει, ενω ζεις ολη σου τη ζωη σε απολυτα οργανωμενη και αυστηρα δομημενη ομαδα, οπως ο στρατος, οτι η ατομικη ελευθερια ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ.

Η ατομικη ελευθερια περιοριζεται στα πλαισια των κοινωνικων ομαδων. Σταματα εκει οπου αρχιζει η ελευθερια των αλλων.

Το εμεις προτασσεται εναντι του εγω. Οταν υπαρχει κινδυνος για το κοινωνικο συνολο, οταν διακυβευονται τεραστια κοινωνικα ζητηματα, τοτε ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗ να απαιτει ο καθε επηρμενος συνωμοσιολογος της δεκαρας να εχει απολυτη ελευθερια.

Δηλαδη, εσυ ως στρατιωτικος εχεις μαθει και αυτο διδασκεις στους στρατιωτες σου οτι στη μαχη κανει ο καθενας οτιδηποτε γουσταρει. Στη μαχη ο καθενας σκεφτεται τον εαυτουλη του και θεωρει οτι ειναι ελευθερος να ενεργει κατα βουληση;

Δασκαλε που διδασκες!!!
Πάντως πολλές μάχες στην ιστορία χάθηκαν και από λάθος αποφάσεις.... όσο για το φιλοσοφικό του θέματος μιας και σε αυτό έχεις ειδικότητα και όχι στα οικονομικά, το δάσκαλε που δίδασκες θα ήταν καλύτερα αν άκουγες και αντίθετες απόψεις παρότι διαφωνείς... και παρεμπιπτόντως δεν ξέρεις ούτε εσύ τα οικονομικά μου όποτε ψιλοακυρο να μου επιρρίπτει μομφή...
 

KLEOS

Active Member
Είναι εξαιρετικά απλό. Δεν ξέρω που μπερδέυεσαι.

Ψευδής είδηση: Οποιαδήποτε ψεκιά προκύπτει όταν η φαντασία/ράντομ άποψη κάποιου διαφωνεί με την επιστημονική συναίνεση είτε για να εξυπηρετήσει αρρωστημένα/τυφλά τις πολιτικές του πεποιθήσεις, είτε με τον ίδιο τρόπο το εγώ του. Είτε και τα 2.

Για παράδειγμα, η μετα-αλήθεια του Τραμπ, ο οποίος άργησε να πάρει μπρος για τον covid και να ακολουθήσει την αλήθεια με τα αποτελέσματα που παρακολουθήσαμε.

Η μετα-αλήθεια του κινήματος των αντιεμβολιαστών που όπως σωστά αναφέρει ένα άρθρο αριστερού σαιτ που είχα παραθέσει (αρνούμενο να πέσει στην παγίδα της παραπληροφόρησης, της χρυσής ευκαιρίας για εύκολη κριτική του όχλου) : η ελευθερία που ευαγγελίζεται το αντιεμβoλιαστικό κίνημα βασίζεται στις ποιότητες της ακροδεξιάς.

Η μετα-αλήθεια αυτής της ομάδας ανθρώπων που ξοδεύει όλη την ενέργεια της (είτε σε επιχειρήματα, είτε με κριντζο΄΄αγώνες'') για μια ελευθερία που βγάζει από την εξίσωση το κοινωνικό σύνολο και εξυπηρετεί τους λίγους. Το δικό τους εγωκεντρικό ορισμό της ελευθερίας δηλαδή. Κάτι μου θυμίζει αυτό. :/ Για τέτοιου είδους ''ελευθερίες'' ξεκίνησαν κάποιες ομορφιές στο παρελθόν.
Vdupa, δεν μπερδεύομαι καθόλου. Η ψευδής είδηση δεν είναι αποκλειστικά ψεκιά όπως η νοοσφαιρά σου ορίζει. Και η μετάφραση που κάνεις, η ελευθερία που ευαγγελίζεται το αντιεμβoλιαστικό κίνημα βασίζεται στις ποιότητες της ακροδεξιάς νομίζω είναι αυθαίρετη και δογματική συνάμα. Και προσοχή, δεν είμαι μέρος του συγκεκριμένου κινήματος.
 

Vdupa

Well-Known Member
Vdupa, δεν μπερδεύομαι καθόλου. Η ψευδής είδηση δεν είναι αποκλειστικά ψεκιά όπως η νοοσφαιρά σου ορίζει. Και η μετάφραση που κάνεις, η ελευθερία που ευαγγελίζεται το αντιεμβoλιαστικό κίνημα βασίζεται στις ποιότητες της ακροδεξιάς νομίζω είναι αυθαίρετη και δογματική συνάμα. Και προσοχή, δεν είμαι μέρος του συγκεκριμένου κινήματος.
Δεν προσθετει κάτι το παραπάνω στη κουβέντα. Δεν λες κάτι.
 

Vdupa

Well-Known Member
Σίγουρα δεν λέω κάτι που θες να ακούσεις.
Όχι απλά δεν λες τίποτα.

Κοίτα εγώ δεν είμαι κάπου ταγμένος( μπορείς να το διαπιστώσεις αν παρακολουθήσεις την πορεία μου εδώ) εσύ κάνεις μπαμ ότι είσαι και αυτό φαίνεται να σε κάνει ότι θέλει. Για αυτό και η απάντηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη στο δικό μου ποσταρισμα κάτω από το δικό σου.

Αυτή είναι η αίσθηση μου έστω για να παρεξηγηθώ. Μοιάζει να έχεις ατζέντα και όχι καθαρό μυαλό.
 

KLEOS

Active Member
Όχι απλά δεν λες τίποτα.

Κοίτα εγώ δεν είμαι κάπου ταγμένος( μπορείς να το διαπιστώσεις αν παρακολουθήσεις την πορεία μου εδώ) εσύ κάνεις μπαμ ότι είσαι και αυτό φαίνεται να σε κάνει ότι θέλει. Για αυτό και η απάντηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη στο δικό μου ποσταρισμα κάτω από το δικό σου.

Αυτή είναι η αίσθηση μου έστω για να παρεξηγηθώ. Μοιάζει να έχεις ατζέντα και όχι καθαρό μυαλό.
Οκ, αφού γνωρίζεις για το βρώμικο μυαλό μου, βγάλε στην φόρα και την ατζέντα μου.
 

bobby

Well-Known Member
@Georgie κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ!!
Μια και εσύ άνοιξες αυτό το νήμα….

Άλλαξε τον τίτλο σε «Η ψεκασμένη ζωή με Covid-19 » ώστε τουλάχιστον αυτοί που δεν έχουν ξαναμπεί στο νήμα να ξέρουν το θα αντιμετωπίσουν…..

ΥΓ: Να ξέρεις ανεξάρτητα αν είσαι υπέρ ή κατά του εμβολιασμού κλπ δεν σε θεωρώ επ´ ουδενί ψεκασμένο! Πήγες να κάνεις ένα καλό ανοίγοντας τέτοιο νήμα αλλά τελευταία έχει γεμίσει με ψεκασμένους και τις αλλοπρόσαλλες απόψεις τους. Ελευθερία έχουμε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλά τουλάχιστον ας ξέρει κάποιος ότι όταν κλικάρει αυτό το νήμα θα βρει πολλούς ψεκ……
 

KLEOS

Active Member
Είναι μερικά άτομα εδώ πέρα που ξεχνάνε την πραγματική λειτουργία ενός φόρουμ όπου είναι η ανταλλαγή απόψεων. Αυτή βασίζεται στην καλή διάθεση των εμπλεκομένων όπου δεν ασκούν προσωπικές επιθέσεις, δεν κανιβαλίζουν, δεν λασπολογούν, δεν χρησιμοποιούν σοφιστείες και λεκτικά τεχνάσματα και αποφεύγουν τους χαρακτηρισμούς στα πρόσωπα. Επιχειρηματολογούν πάνω στις απόψεις τους και δεν παριστάνουν τις απόλυτες αυθεντίες. Τα πλέον χυδαία τεχνάσματα όπως τα περιέγραψε ο Σοπενχάουερ στο "Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο" ορισμένοι τα έχουν ψωμοτύρι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Ρε φίλε τι να επιχειρηματολογήσω μαζί σου; Αν έχουν δίκιο οι επιστήμονες για την χρησιμότητα των εμβολίων κοβιντ; ή οι ψεκασμένοι που λένε το αντίθετο;

Μας δουλεύετε εδώ μέσα; Πάτε καλά; Χιλιάδες επιστήμονες λένε για την αξία του εμβολιασμού κατά του κοβιντ και γενικά, και εσυ θες να πιστέψουμε τους 10-20-100-1000 ψεκασμένους που λένε όχι;

Σου είπα και πριν, κάνε ότι θες με τον εαυτό σου εμβολιάσου ή όχι αλλά όταν υποστηρίζεις δημόσια (έστω και ανώνυμα σε ένα φορουμ σας και αυτό) ασυναρτησίες ψεκασμένων θα ακούς αυτά που πρέπει άσχετα αν δεν σου αρέσουν.

Όσο υπάρχει κίνδυνος κάποιοι να επηρεαστούν από τις μπαρούφες σου θα τα ακούς. Τι δεν καταλαβαίνεις; Δηλαδή τι θες να να σε αφήσουμε να λες τις μπαρούφες χωρίς αντίλογο;

Και αφού θες επιχειρήματα, πάρε ένα και σκέψου το το 99,99999999% των σχετικών με το αντικείμενο επιστημόνων λέει να εμβολιαστούμε. Εσυ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί είναι μαλακες και τα παίρνουν και έχει δίκιο το 0,00000001; Αν ναι να το ψάξεις λόγο παραπάνω το θέμα σου…..

Επίσης αν θες να σε χειροκροτούν για τις ψεκασμένες απόψεις σου υπάρχουν ειδικά ψεκασμένα φορουμ για αυτό, μην το κάνεις εδώ.
 
  • Like
Reactions: tol

KLEOS

Active Member
Ρε φίλε τι να επιχειρηματολογήσω μαζί σου; Αν έχουν δίκιο οι επιστήμονες για την χρησιμότητα των εμβολίων κοβιντ; ή οι ψεκασμένοι που λένε το αντίθετο;

Μας δουλεύετε εδώ μέσα; Πάτε καλά; Χιλιάδες επιστήμονες λένε για την αξία του εμβολιασμού κατά του κοβιντ και γενικά, και εσυ θες να πιστέψουμε τους 10-20-100-1000 ψεκασμένους που λένε όχι;

Σου είπα και πριν, κάνε ότι θες με τον εαυτό σου εμβολιάσου ή όχι αλλά όταν υποστηρίζεις δημόσια (έστω και ανώνυμα σε ένα φορουμ σας και αυτό) ασυναρτησίες ψεκασμένων θα ακούς αυτά που πρέπει άσχετα αν δεν σου αρέσουν.

Όσο υπάρχει κίνδυνος κάποιοι να επηρεαστούν από τις μπαρούφες σου θα τα ακούς. Τι δεν καταλαβαίνεις; Δηλαδή τι θες να να σε αφήσουμε να λες τις μπαρούφες χωρίς αντίλογο;

Και αφού θες επιχειρήματα, πάρε ένα και σκέψου το το 99,99999999% των σχετικών με το αντικείμενο επιστημόνων λέει να εμβολιαστούμε. Εσυ πιστεύεις ότι όλοι αυτοί είναι μαλακες και τα παίρνουν και έχει δίκιο το 0,00000001; Αν ναι να το ψάξεις λόγο παραπάνω το θέμα σου…..

Επίσης αν θες να σε χειροκροτούν για τις ψεκασμένες απόψεις σου υπάρχουν ειδικά ψεκασμένα φορουμ για αυτό, μην το κάνεις εδώ.
Α, καλά Bobby, αρχικά δεν είμαι εναντίον του εμβολιασμού και πουθενά δεν λέω κάτι τέτοιο. Απλά μερικοί δεν νιώθετε κάστανο τι λέει κάποιος και σας τυφλώνει μια απύθμενη εγωπάθεια.
 

Vdupa

Well-Known Member
Οκ, αφού γνωρίζεις για το βρώμικο μυαλό μου, βγάλε στην φόρα και την ατζέντα μου.
Δεν μπορώ να γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες, εσύ ξέρεις. Δεν είπα ότι είναι βρώμικο το μυαλό σου :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
και δεν παριστάνουν τις απόλυτες αυθεντίες.
Μα υπάρχει δρόμος για να είσαι κοντά στην απόλυτη αυθεντία. Σέβεσαι την επιστήμη. Τον μοναδικό τρόπο για να καταλάβεις τον κόσμο εκεί έξω.
Αλλα πως αυτος που απλα μεταφέρει τα της επιστήμης (την αλήθεια δλδ) μπορεί να παριστάνει την απόλυτη αυθεντία; Το ανάποδο δε θα έπρεπε να ισχύει; Αυτό μονο ταπεινότητα μπορεί να δείχνει.

Αντίθετα αυτός που έχει τα κότσια να αμφισβητεί τις επιστημονικές εισηγήσεις θα πρέπει να λειτουργει με αδιανόητη αλαζονεία. Δεν γίνεται αλλιώς.
 

KLEOS

Active Member
Μα υπάρχει δρόμος για να είσαι κοντά στην απόλυτη αυθεντία. Σέβεσαι την επιστήμη. Τον μοναδικό τρόπο για να καταλάβεις τον κόσμο εκεί έξω.
Αλλα πως αυτος που απλα μεταφέρει τα της επιστήμης (την αλήθεια δλδ) μπορεί να παριστάνει την απόλυτη αυθεντία; Το ανάποδο δε θα έπρεπε να ισχύει; Αυτό μονο ταπεινότητα μπορεί να δείχνει.

Αντίθετα αυτός που έχει τα κότσια να αμφισβητεί τις επιστημονικές εισηγήσεις θα πρέπει να λειτουργει με αδιανόητη αλαζονεία. Δεν γίνεται αλλιώς.
Σε αυτό μπορεί κάποιος να πει πολλά. Και επειδή θα μιλήσω γενικά σε αυτό το θέμα και όχι στο πλαίσιο αποκλειστικά της πανδημίας (το κάνω δεκαρικάκια για τον Bobby και οποιονδήποτε δεν δέχεται χοντρά κα σπεύσει να προσάψει ότι κατηγορία θέλει και να αντλήσει τα προδικασμένα συμπεράσματα του), ναι, συμφωνώ ότι σε πρώτο βαθμό σέβεσαι την επιστήμη. Η επιστήμη βέβαια δεν είναι ο μόνος τρόπος αναζήτησης της αλήθειας. Είναι και η φιλοσοφία. Η επιστήμη είναι δυναμική. Μέσα από αντιρρήσεις, διάλογο και αμφισβήτηση η επιστήμη προχωράει. Κοινώς μέσα από "αιρετικές" απόψεις πολλές φορές χτίζεται η επιστήμη του αύριο. Φαντάσου όταν στα μαθηματικά ο Καρντάνο παρουσίασε τους Μιγαδικούς πέσανε οι συνάδελφοί του να τον φάνε. Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν φανταστικοί αριθμοί; Κι όμως είναι.
 

Georgie

Well-Known Member
@Georgie κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ!!
Μια και εσύ άνοιξες αυτό το νήμα….

Άλλαξε τον τίτλο σε «Η ψεκασμένη ζωή με Covid-19 » ώστε τουλάχιστον αυτοί που δεν έχουν ξαναμπεί στο νήμα να ξέρουν το θα αντιμετωπίσουν…..

ΥΓ: Να ξέρεις ανεξάρτητα αν είσαι υπέρ ή κατά του εμβολιασμού κλπ δεν σε θεωρώ επ´ ουδενί ψεκασμένο! Πήγες να κάνεις ένα καλό ανοίγοντας τέτοιο νήμα αλλά τελευταία έχει γεμίσει με ψεκασμένους και τις αλλοπρόσαλλες απόψεις τους. Ελευθερία έχουμε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλά τουλάχιστον ας ξέρει κάποιος ότι όταν κλικάρει αυτό το νήμα θα βρει πολλούς ψεκ……
Το αφήνω έτσι , μήπως από αυτά που διαβάζουν από τους ψεκες βγάλει μαλλιά και κανένας φαλακρός !
Δε ξέρεις
 

konelos

Active Member
Τα group με τους ψεκασμένους είναι γατάκια μπροστά σας.
Καταλαβαίνει εύκολα κάποιος πόσο άρρωστες είναι και οι δύο πλευρές.

Ο ένας λέει ότι είμαι καθηγητής και έχω δικαίωμα να επιβάλω άποψη για την ιατρική και την οικονομία, εσύ που έφτιαξες το προφίλ σου εδώ και στο βιογραφικό σου δήλωσες μανάβης και οικοδόμος σκάσε και εμβολιάσου, δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς και να αμφισβητείς τίποτα.

Άλλος λέει για τα ιατρικά δεδομένα ενώ στον εμβολιασμό δεν υπήρχε απολύτως κανένα δεδομένο, ούτε για το χρόνο κάλυψης, ούτε για τις δόσεις κάλυψης, ούτε για την μετάδοση ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.

Ο άλλος λέει για δημοκρατία και δικαιώματα που έχουν καταπατηθεί εδώ και πολλά χρόνια και συνεχώς ακυρώνονται και θα μας φοβίσει για τα fake news. Γιατί δεν κάνετε μήνυση στον Τριανταφυλλόπουλο που τον ανέφερε κάποιος να πάει μέσα για ψευδείς ειδήσεις, μήπως δεν μπορούν να αποδείξουν ότι είναι ψέματα τα περιστατικά που έχει δείξει στις εκπομπές του ;

Ο άλλος θα μας κάνει μάθημα περί φαρμακοβιομηχανίας που το καλύτερο φάρμακο είναι αυτό που θα πάρει την ποιο δυνατή μίζα.



Πόσους νεκρούς υπολόγιζαν στην Ελλάδα πριν βγουν τα εμβόλια;
Μήπως το περάσαμε το νούμερο ενώ έχει εμβολιαστεί το 70%
Κίτρινες κάρτες του εμβολίου γιατί δεν γράφουν;
Κόλλησες covid πεθαίνεις μετά από μήνες και είσαι νεκρός covid, κάνεις εμβόλιο παθαίνεις θρόμβωση, χάνεις παιδί 6 μηνών έγκυος, παθαίνεις ανακοπή μετά από 3 μέρες εμβολιασμού και είσαι άγνωστη αιτία περιστατικού, περιστατικά στον κύκλο μου και όχι διαβασμένα σκόρπια.


Χαλαρώστε φίλοι μου, όλα είναι βρώμικα, δεν εμβολιάστηκε κόσμος που το είχε πραγματικά ανάγκη και φταίει όλο αυτό το τσίρκο που στήθηκε, οι μαϊντανοί στην tv που αλλάζουν πάνελ ποιο γρήγορα και από το ζάπινγκ και μένεις με την απορία πότε τα ζώα προλαβαίνουν να μελετήσουν δεδομένα του ιού.
Μπάζει από παντού το παζάρι του εμβολίου.
 

konelos

Active Member
Ελπίζω οι επενδυτές και οι μεγάλοι οικονομολόγοι που έχουμε εδώ να μην είναι τέτοιοι!!
Εμπιστευτείτε τυφλά επιστήμη πολιτικούς άπαντες :)

 

tol

Well-Known Member
Η επιστήμη βέβαια δεν είναι ο μόνος τρόπος αναζήτησης της αλήθειας. Είναι και η φιλοσοφία.


Χιλιάδες επιστήμονες λένε για την αξία του εμβολιασμού κατά του κοβιντ και γενικά, και εσυ θες να πιστέψουμε τους 10-20-100-1000 ψεκασμένους που λένε όχι;


Ο φιλος KLEOS εγραψε παραπανω ενα σχολιο για αυθεντιες.

Μονο που δε συνειδητοποιει οτι το ρολο της "αυθεντιας" στην πραγματικοτητα τον υποδυονται ολοι οι αντιεμβολιαστες που τολμουν (ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟΙΔΕΑΤΙΣΜΟ) να αμφισβητησουν τα επιστημονικα πορισματα. Εχουν το θρασος, μεσα στην αγνοια τους, να μας λενε, οπως ο φιλος konelos, οτι ειναι σε θεση να μελετουν, να κρινουν, να επεξεργαζονται δεδομενα της ιατρικης, της βιολογιας και καθε αλλου ειδους επιστημης (χωρις να την εχουν σπουδασει) και να επιλεγουν οι ιδιοι τι ειναι σωστο για τον εαυτο τους και τα παιδια τους!!!

Τι λετε, ρε Καραμητροι!!! Quo vaditis? Που βαδιζετε; Που πατε ξεβρακωτοι στα αγγουρια, ξυπολητοι στα αγκαθια; Με ποια πανοπλια (με ποια επιστημονικη γνωση) πατε στον πολεμο;

Βασικο επιχειρημα των "αυθεντιων" (αντιεμβολιαστων, αρνητων της λογικης) ειναι αυτο που αναφερεις, φιλε bobby.

Μα, ο ταδε ή ο δεινα ιατρος ειναι κατα του εμβολιασμου!!! Εμεις αυτον πιστευουμε!!!

Παρολο που ειναι μονο 2 στους 100 οι ιατροι που ειναι εναντια στον εμβολιασμο!!! Αυτο τους ειναι παντελως αδιαφορο.

Και, επειδη παραθεσα και το σχολιο του φιλου KLEOS, περι επιστημης και φιλοσοφιας, θα σας αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια ως εκπαιδευτικου.

Στα 23 χρονια του λειτουργηματος μου εχω ερθει σε επαφη με περισσοτερους απο 50 καθηγητες φυσικης επιστημης.

Αν και φιλολογος/φιλοσοφος μου αρεσει να διαλεγομαι μαζι τους σε θεματα που απτονται των φυσικων επιστημων (ειμαι ξεκαθαρα Αριστοτελικος...ενα κραμα, δηλαδη, θεωρητικου και εμπειρικου φιλοσοφου).

Ε, αναμεσα σε αυτους τους 50, υπηρξαν καποτε και 2 συναδελφοι που, οταν ανοιξαμε διαλογο για τη δημιουργια του συμπαντος, αρχισαν να μου λενε κατι...τρελά, ακαταλαβιστικα, ακαταληπτα περι θεϊκης δημιουργιας, 7 ημερων συμπαντικης δημιουργιας, ετος κτισεως του κοσμου το 5058 π.χ. !!!

Εκεινη την ωρα αναρωτιομουν...ειναι δυνατον να ειναι αυτοι φυσικοι επιστημονες; Ειναι δυνατον να λαμβανω σοβαρα τις αποψεις που διατυπωνουν;

Τετοιες αρλουμπες ουτε ο πιο αιθεροβαμων φιλοσοφος (που ασχολειται αποκλειστικα με το επεκεινα και τη μεταφυσικη) δε θα διατυπωνε.

Επισης, εχω συναναστραφει με δεκαδες καθηγητες φυσικης αγωγης. Υπηρξαν και καποιοι που ηταν μανιωδεις καπνιστες, πότες, με μπυροκοιλιές...στο λεξιλογιο των οποιων η λεξη "αθληση" ηταν παντελως αγνωστη.

Αναρωτιομουν...μα ειναι δυνατον να παρω στα σοβαρα τις αποψεις αυτων σε θεματα φυσικης αγωγης και αθλητισμου;

Που θελω να καταληξω;

Παντου και παντα...σε καθε τομεα του επιστητου, θα υπαρχουν οι δυο-τρεις στους εκατο που θα το παιζουν "αυθεντιες". Ειναι αυτοι που, ενω εχουν αποτυχει στον τομεα τους, θελουν να το παιξουν διανοιες και να ερθουν σε αντιπαραθεση με τους υπολοιπους.

Δυστυχως, αυτη τη ζοφερη κατασταση βιωνουμε και τωρα.

Πεταγονται ως φωστηρες, ως μαϊντανοι καποιοι δηθεν επιστημονες και λενε το κοντο και το μακρυ τους. Σαν την Πυθια, υπο την επηρεια των δαφνοφυλλων, μαστουρωμενοι, λενε ακαταλαβιστικα πραγματα.

Και το πιο δυστυχες ολων...υπαρχουν δεκαδες ακριτα σκεπτομενοι, δεκαδες επαναστατες της πενταρας που "αρπαζονται" απο τις δηθεν σοφιστειες αυτων και στη συνεχεια μπαινουν σε forum, συμμετεχουν σε κοινωνικες συζητησεις μεταφεροντας ως φερεφωνα με βεβαιοτητα τις ολοφανερα παραλογες αποψεις των "αυθεντιων της φαπας και της καρπαζιας".
 
Μπλουζα