Η ζωη με Covid-19

bobby

Well-Known Member
Ο @tol δεν είπε κανένα ψέκα εγώ σας λέω ψέκες και αυτός είναι ο πιο ελαφρύς επιθετικός προσδιορισμός που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
Προσωπικα δεν χρησιμοποιησα τη λεξη "ψεκας". Αφου, ομως, το θελεις, παμε απο την αρχη...

Ψεκασμενος ειμαι εγω που χρησιμοποιω λογικα επιχειρηματα ή εσυ που γραφεις παραλογισμους;

Ειναι ή δεν ειναι παραλογισμος ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΩ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ;

Μας δουλευεις;

Εγω προσπαθησα να κουκουλωσω την πραγματικη αιτια του ανθρωπου; Με ποια ειδικοτητα; Με ποια δυναμη;

Ειμαι ιατροδικαστης και δωροδοκηθηκα, για να κουκουλωσω την υποθεση;

Μιλας σοβαρα τωρα;

Οι αρμοδιοι ιατριδικαστες εχουν αποφανθει, φιλε μου...οχι εγω.

Αυτα που γραφεις για τον πονο του πατερα, δεν καταλαβαινεις οτι ειναι μπουμεραγκ εις βαρος των αντιεμβολιαστων; Ο πονεμενος πατερας που την ημερα του θανατου φωναζε κατα του εμβολιου, αν ειχε αποδειχθει κατι τετοιο, δε θα εφθανε μεχρι τα ακρα; Θα τους ειχε ξεσκισει ολους. Κι ομως απο τοτε που εγιναν οι ιατροδικαστικες εξετασεις, δεν ανεφερε ξανα τιποτα για το εμβολιο.

Τι λεει, λοιπον, η λογικη; Η λογικη ενος νοημονος οντος και οχι ενος ψεκασμενου (αφου σου αρεσει αυτος ο χαρακτηρισμος).
Πάλι νιώθω ότι με δουλεύεις
Δηλ εσύ δεν γνωρίζεις ότι έχουν το ακαταδίωκτο , αυτό τον υπέροχο δημοκρατικό νόμο; Γιατί άραγε ; Αφού όλα safe γιατί να υπάρχει ακαταδίωκτο;
Σου είπα μιλάω με κόσμο, ψάχνομαι όσο μπορώ.
Στο μεγάλο κύμα εμβολιασμού πήγες σε καμία κλινική έτσι από περιέργεια; Να κάτσεις στο πάρκινγκ όχι μέσα ;
Έπρεπε να πας, να δεις πόσος κόσμος πήγαινε με σπασμούς και η πρώτη ερώτηση ήταν ποτέ εμβολιαστήκατε.
Έχεις μιλήσει με κανέναν άνθρωπο που δουλεύει σε κλινική;
Έχεις ιδέα για το πρωτόκολλο στα νοσοκομεία πόσος κόσμος επείγον περιστατικό χάθηκε γιατί δεν πρόλαβε από το πρωτόκολλο;

Τα μάτια σου κλείσε τα εσύ και να τα βλέπεις όλα μούφες, εγώ για τα παιδιά μου θα το ψάξω όσο μπορώ εφόσον έχει αποδειχθεί ανούσιος ο εμβολιασμός τους.

Κάτσε με τις μελέτες που είναι ένα καζάνι με όλους τους ανθρώπους μέσα , ναι θα είναι θετικό το πρόσημο αλλά κάποιοι θα θυσιαστούν, αφού η παραγωγή βγάζει για πλάκα ατελείωτες ποσότητες, δώστε εμβόλια σε όλους, καλό θα έχουμε κάνει θα χεστούμε στο τάλιρο και θα γράψουμε ιστορία.
 

bobby

Well-Known Member
Βρειτε την διαφορά.......
 

Συνημμένα

  • chem-1.gif
    chem-1.gif
    563.8 KB · Προβολές: 36
  • crop-dusting.jpg
    crop-dusting.jpg
    103.8 KB · Προβολές: 37

tol

Well-Known Member
εγώ για τα παιδιά μου θα το ψάξω όσο μπορώ

Μια τελευταια συμβουλη, αφου ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο διαλογος μας δεν οδηγει πουθενα (στα λογικα επιχειρηματα μου αντιπαραθετεις παραλογισμους)...

Συμβουλη ως πατερας δυο παιδιων που οικειοθελως απο την πρωτη μερα που ανοιξε η πλατφορμα εμβολιαστηκαν...

Γενικα στη ζωη, μονος σου ψαχνεις τι ειναι καλο για τα παιδια σου; Μονος σου σε εξειδικευμενα ζητηματα στα οποια εισαι αδαης, κάνεις ερευνες και μετα καθοδηγεις κατα το δοκουν τα παιδια σου; Ψαχνεις για παραδειγμα ποιος ειναι, κατα το δοκουν παντα, ο καλυτερος καθηγητης για αυτα; Ψαχνεις ποιος γιατρος, κατα το δοκουν παντα, ειναι ο καλυτερος για αυτα; Με τι προσοντα; Με τι γνωσεις;

Μηπως ετσι λειτουργεις απερισκεπτα εις βαρος τους; Μηπως παιρνεις για αυτα σοβαρες αποφασεις σε θεματα που δε θα επρεπε να εχεις λογο, γιατι απλουστατα ποτέ σου δεν ασχοληθηκες σε επιστημονικη βαση με αυτα;

Μηπως με το παραδειγμα σου (του αρνητη της λογικης, του αρνητη της επιστημης και της γνωσης) τα διδασκεις να ενεργουν χωρις κριτικη σκεψη στη ζωη τους; Να γινονται αθυρμα στα χερια του καθε Τριανταφυλλοπουλου, Τραγκα, Αρτεμη Σωρρα, Βελοπουλου και πολλων αλλων αρνητων της λογικης;

Φιλικες συμβουλες...καλο βραδυ...δεν εχει κανενα νοημα περαιτερω αναλυσεις επι του θεματος.
 

konelos

Active Member
Μια τελευταια συμβουλη, αφου ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο διαλογος μας δεν οδηγει πουθενα (στα λογικα επιχειρηματα μου αντιπαραθετεις παραλογισμους)...

Συμβουλη ως πατερας δυο παιδιων που οικειοθελως απο την πρωτη μερα που ανοιξε η πλατφορμα εμβολιαστηκαν...

Γενικα στη ζωη, μονος σου ψαχνεις τι ειναι καλο για τα παιδια σου; Μονος σου σε εξειδικευμενα ζητηματα στα οποια εισαι αδαης, κάνεις ερευνες και μετα καθοδηγεις κατα το δοκουν τα παιδια σου; Ψαχνεις για παραδειγμα ποιος ειναι, κατα το δοκουν παντα, ο καλυτερος καθηγητης για αυτα; Ψαχνεις ποιος γιατρος, κατα το δοκουν παντα, ειναι ο καλυτερος για αυτα; Με τι προσοντα; Με τι γνωσεις;

Μηπως ετσι λειτουργεις απερισκεπτα εις βαρος τους; Μηπως παιρνεις για αυτα σοβαρες αποφασεις σε θεματα που δε θα επρεπε να εχεις λογο, γιατι απλουστατα ποτέ σου δεν ασχοληθηκες σε επιστημονικη βαση με αυτα;

Μηπως με το παραδειγμα σου (του αρνητη της λογικης, του αρνητη της επιστημης και της γνωσης) τα διδασκεις να ενεργουν χωρις κριτικη σκεψη στη ζωη τους; Να γινονται αθυρμα στα χερια του καθε Τριανταφυλλοπουλου, Τραγκα, Αρτεμη Σωρρα, Βελοπουλου και πολλων αλλων αρνητων της λογικης;

Φιλικες συμβουλες...καλο βραδυ...δεν εχει κανενα νοημα περαιτερω αναλυσεις επι του θεματος.
Με την ίδια λογική που εσύ επέλεξες να εμβολιάσεις τα παιδιά σου, με κάτι άγνωστο που ακόμα είναι υπό έρευνα, με κάτι που δεν το θεώρησε απαραίτητο ούτε η παιδίατρος, ούτε η ενδοκρινολόγος, ούτε ο καρδιολόγος μας. Εγώ το βλέπω ρίσκο απέναντι στη ζωή των παιδιών μου, εσύ δες το όπως θες.
Στα παιδιά μου δεν έχω περάσει καμία άρνηση, πάλι λες τα δικά σου λες και ζεις σπίτι μου, μήπως εσύ είπες στα παιδιά σου μακριά από ανεμβολίαστους;
Τα παιδιά σου έχουν νοσήσει;
Τα δικά μου όχι και αντιμετωπίζουν την πανδημία όπως η μάνα τους και ο πατέρας τους με σεβασμό.
Ποτέ δεν πήγαν με σύμπτωμα στο σχολείο αντίθετα με τα εμβολιασμένα παιδάκια, έχω δώσει πάρα πολλά λεφτά σε μοριακά και rapid ( άλλη κουβέντα τα μούφα τεστ )
Όσο μπορείς να κρίνεις εσύ την πανδημία άλλο τόσο μπορώ και εγώ, τι σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι κάτι ξεχωριστό και ότι οι συμβουλές που δίνεις είναι και οι σωστές;

Εδώ δεν ξέρουμε να ξεχωρίσουμε την ανεμοβλογιά και κάναμε μια Ελλάδα μπάχαλο :)
Όντως ίδια επανάληψη όλες οι σελίδες και είναι πολύ ανόητο.

Καλό βράδυ και εύχομαι υγεία και καλή ζωή στα παιδιά μας :)
 

KLEOS

Active Member
Συμφωνώ απόλυτα!

Πλέον επιστήμονες τύπου Γαλιλαίος, Νεύτωνας κλπ δεν πρόκειται να υπάρξουν γιατί η πληροφορία διαχέεται ταχύτατα και η έρευνα γίνεται συνεργατικά.

Η κουλτούρα «τρελός επιστημών», «φωτεινός παντογνώστης» και «πανεπιστήμονας» δεν παίζει πια. Υπάρχει τρελή εξειδίκευση και συνεργατική έρευνα.

Αλλά τι ξέρουμε εμείς; Οι ψεκ τα ξέρουν όλα….. Οι ψεκ έχουν πάντα δίκιο…..
Είμαι σίγουρος ότι ο Πέρελμαν συνεργάστηκε μαζί σου για την υπόθεση του Πουανκαρέ. Που κρίνεις αβίαστα δίχως καν να καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος. Δεν ρουφάς το αβγό σου;
 

KLEOS

Active Member
Ο φωτεινός παντογνώστης ο Νεύτωνας διάβαζε αλχημεία και έγραψε βιβλίο όπου προέβλεπε την συντέλεια του κόσμου. Ο ψέκας ο Νιούτον, όπως αβίαστα θα έλεγες. Μιλάνε άνθρωποι για την επιστήμη ότι είναι έτσι και αλλιώς και ότι έπαψε να κάνει εκείνο και το άλλο και δεν γνωρίζουν τα βασικά. Αμάν σε αυτό το φόρουμ με τους αυτόκλητους Μέδικους, προστάτες των επιστημών, των τεχνών και της κοινωνίας.
 

Georgie

Well-Known Member
Ο φωτεινός παντογνώστης ο Νεύτωνας διάβαζε αλχημεία και έγραψε βιβλίο όπου προέβλεπε την συντέλεια του κόσμου. Ο ψέκας ο Νιούτον, όπως αβίαστα θα έλεγες. Μιλάνε άνθρωποι για την επιστήμη ότι είναι έτσι και αλλιώς και ότι έπαψε να κάνει εκείνο και το άλλο και δεν γνωρίζουν τα βασικά. Αμάν σε αυτό το φόρουμ με τους αυτόκλητους Μέδικους, προστάτες των επιστημών, των τεχνών και της κοινωνίας.
Ποιος είναι ο αυτοκλητος ρε εσχατολογε?
Με τη συντέλεια του Νεύτωνα του αποκρυφιστή.
Αυτός που ακολουθεί τις εντολές της επιστημονικής κοινότητας με τη στατιστική, και τη τεκμηρίωση της έρευνας προς όφελος δικό του και της κοινωνίας?

Η ο τσομπανης ξυπνητζης με τα ΞΥΠΝΑ, που η μόνη σχέση που έχει με την επιστήμη είναι το ξεμάτιασμα και το.διαβασμα του καφέ .

Δε θα σου μίλαγα έτσι, αλλά γράφοντας για ένα Άνθρωπο που δε γνωρίζεις να ρουφήξει το αυγό του το προκάλεσες
 

KLEOS

Active Member
Ποιος είναι ο αυτοκλητος ρε εσχατολογε?
Με τη συντέλεια του Νεύτωνα του αποκρυφιστή.
Αυτός που ακολουθεί τις εντολές της επιστημονικής κοινότητας με τη στατιστική, και τη τεκμηρίωση της έρευνας προς όφελος δικό του και της κοινωνίας?

Η ο τσομπανης ξυπνητζης με τα ΞΥΠΝΑ, που η μόνη σχέση που έχει με την επιστήμη είναι το ξεμάτιασμα και το.διαβασμα του καφέ .

Δε θα σου μίλαγα έτσι, αλλά γράφοντας για ένα Άνθρωπο που δε γνωρίζεις να ρουφήξει το αυγό του το προκάλεσες
Τσου ρε από εδώ, που ξέρεις και την σχέση μου με την επιστήμη. Τραγούδα σκοπούς μακρόσυρτους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

KLEOS

Active Member
Όπως και αυτά που τσαμπουνάς.
Θα ανεβάσω τον πήχη. Εγώ μπορώ να αποδείξω την σχέση μου με την επιστήμη. Και θα το κάνω στον Cvial που είναι αντικειμενικός κριτής εδώ μέσα. Έτσι θα αποδείξω ότι υπάρχουν επιστημονικές δημοσιεύσεις σε συνέδρια και περιοδικά στο όνομα μου, καθώς και ότι έχω γράψει και λογοτεχνικά διηγήματα για κάποιους που μιλάνε συνέχεια για την σημασία των λέξεων και παραλλάσουν τα λεγομενά μου. Επειδή συνέχεια αμφισβητείτε δίχως καν να επιχειρηματολογείτε. Εσύ ακριβώς από ποιο εφαλτήριο ορμώμενος λες μπούρδες;
 

Georgie

Well-Known Member
Θα ανεβάσω τον πήχη. Εγώ μπορώ να αποδείξω την σχέση μου με την επιστήμη. Και θα το κάνω στον Cvial που είναι αντικειμενικός κριτής εδώ μέσα. Έτσι θα αποδείξω ότι υπάρχουν επιστημονικές δημοσιεύσεις σε συνέδρια και περιοδικά στο όνομα μου, καθώς και ότι έχω γράψει και λογοτεχνικά διηγήματα για κάποιους που μιλάνε συνέχεια για την σημασία των λέξεων και παραλλάσουν τα λεγομενά μου. Επειδή συνέχεια αμφισβητείτε δίχως καν να επιχειρηματολογείτε. Εσύ ακριβώς από ποιο εφαλτήριο ορμώμενος λες μπούρδες;
Τελικά θα μας παραθέσεις το ποτέ έκανε αυτή την περίφημη δήλωση Ο Τσώρτσιλ για το νομό και τους Έλληνες μπουρδολογε παραμυθά?
Η θα μας ζαλισεις και εδώ ?
 

KLEOS

Active Member
Τελικά θα μας παραθέσεις το ποτέ έκανε αυτή την περίφημη δήλωση Ο Τσώρτσιλ για το νομό και τους Έλληνες μπουρδολογε παραμυθά?
Η θα μας ζαλισεις και εδώ ?
Ok, αν είμαι μπουρδολόγος παραμυθάς για αυτά που λέω, ο Cvial να με κάνει ban. Αν όμως αυτά που είπα ισχύουν ο Cvial να κάνει εσένα. Τι λες μικρή λουλού, το δέχεσαι; Να του στείλω τα διαπιστευτηριά μου;
 

Georgie

Well-Known Member
Ok, αν είμαι μπουρδολόγος παραμυθάς για αυτά που λέω, ο Cvial να με κάνει ban. Αν όμως αυτά που είπα ισχύουν ο Cvial να κάνει εσένα. Τι λες μικρή λουλού, το δέχεσαι; Να του στείλω τα διαπιστευτηριά μου;
Στειλτου και ένα ταψί γαλακτομπούρεκο.
Θα σε εκτιμήσει καλύτερα
 

vlafo

Well-Known Member
Με την ίδια λογική που εσύ επέλεξες να εμβολιάσεις τα παιδιά σου, με κάτι άγνωστο που ακόμα είναι υπό έρευνα, με κάτι που δεν το θεώρησε απαραίτητο ούτε η παιδίατρος, ούτε η ενδοκρινολόγος, ούτε ο καρδιολόγος μας. Εγώ το βλέπω ρίσκο απέναντι στη ζωή των παιδιών μου, εσύ δες το όπως θες.
Nα μιλάς για τη δική σου προσωπική εμπειρία με τους γιατρούς,γιατί αντίστοιχα οι δικοί μου και οι 3 γιατροί που ανέφερες ήταν κάθετοι να το κάνουνε.
 

KLEOS

Active Member
Επιστημονικά πάντα μιλώντας
Όσο και να λασπολογήσετε, παραμένετε θρασύδειλα ανθρωπάκια. Εγώ έχω μια συγκεκριμένη σχέση με την επιστήμη που εσείς δεν έχετε. Και δεν ήμουν εγώ που την έβαλα στο τραπέζι. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Εγώ μπορώ να το αποδείξω. Γαβγίστε ελεύθερα.
 

Georgie

Well-Known Member
Όσο και να λασπολογήσετε, παραμένετε θρασύδειλα ανθρωπάκια. Εγώ έχω μια συγκεκριμένη σχέση με την επιστήμη που εσείς δεν έχετε. Και δεν ήμουν εγώ που την έβαλα στο τραπέζι. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Εγώ μπορώ να το αποδείξω. Γαβγίστε ελεύθερα.
Μη μας ακούς Επιστήμονα , δώσε το χρόνο σου στην έρευνα .
Μην ασχολείσαι
Τα σκυλιά γαβγιζουν το καραβάνι προχωρά.....
 
Μπλουζα