Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
1653473030036.png
 

konelos

Active Member
Nα μιλάς για τη δική σου προσωπική εμπειρία με τους γιατρούς,γιατί αντίστοιχα οι δικοί μου και οι 3 γιατροί που ανέφερες ήταν κάθετοι να το κάνουνε.
Μα και να θέλουν να σας πουν κάτι διαφορετικό δεν αφήνετε χώρο, σιγά μην κάτσουν να σκάσουν με τον κάθε πορωμένο, μέχρι και καταγγελία είστε ικανοί να κάνετε.
 

KLEOS

Active Member
Το γελοίο είναι ότι δεν ήμουν εγώ που μιλούσα συνέχεια για επιστήμη αλλά εσείς λες και την κατέχετε την αναθεματισμένη. Και τώρα προσπαθείτε να κάνετε τι ακριβώς; Αλλά αυτοί είστε! Σούργελα που φτιάξατε αγέλη.
 

vlafo

Well-Known Member
Μα και να θέλουν να σας πουν κάτι διαφορετικό δεν αφήνετε χώρο, σιγά μην κάτσουν να σκάσουν με τον κάθε πορωμένο, μέχρι και καταγγελία είστε ικανοί να κάνετε.
Mα έχει ξεσκιστεί όλο το νήμα δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε και να αναλύσουμε.
Υπάρχει μια μειοψηφία που αμφισβητεί τα αποτελέσματα της επιστήμης όπως συμβαίνει σε όλα τα πράγματα και τις καταστάσεις της ζωής.
Αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους μάγκες και έξυπνους και εμείς είμαστε τα πρόβατα που τρώμε σανό και επειδή έχουν και σχέση με την επιστήμη έχουν γνώση και αμφισβητούν την πλειοψηφία.
Δικαίωμα τους.
Εγώ να δεις γραφικούς στη δουλειά μου που έχω.

Κάποια πράγματα είναι θέσφατα πρέπει να τα αποδέχεσαι σαν τα αξιώματα,δικαίωμα σου να αμφισβητείς και να σκέφτεσαι πονηρά,αλλά κάπου πρέπει να καταλήγεις και να τα αποδέχεσαι. αν όχι εξ ολοκλήρου τουλάχιστον εν μέρει.
Δεν υπάρχει ούτε ένα σημείο επαφής?

Έλεος.
 

tol

Well-Known Member
Δεν ρουφάς το αβγό σου;



Δε θα σου μίλαγα έτσι, αλλά γράφοντας για ένα Άνθρωπο που δε γνωρίζεις να ρουφήξει το αυγό του το προκάλεσες





Τι λες μικρή λουλού, το δέχεσαι;




Ότι πεις μικρή λουλού



Το υφος καποιου ειναι ενδεικτικο και του ηθους του.

Σε συγχαιρω, φιλε Γιωργο, για την πραοτητα και την ηρεμια που επιδεικνυεις. Ξεκαθαρα φαινεται η ανωτεροτητα του ηθους σου απεναντι στον επιστημονα που απο τη μια κανει διατριβες και επιστημονικες διαλεξεις, ενω απο την αλλη καθυβριζει και χρησιμοποιει οχετο εκφρασεων και χαρακτηρισμων.

Αλλο να χαρακτηριζεις καποιον "αρνητη της λογικης", "ακριτα σκεπτομενο", "ετεροκατευθυνομενο" και αλλο τετοιου ειδους επαισχυντες φρασεις...

Τσου, ρε Λακη...να ουμε, ρουφα το αβγο σου, μικρη Λουλου, σουργελα κ.α.

Ωραιος επιστημονας!!!

Τι να τα κανει καποιος τα γραμματα, αν κατα βαθος παραμενει ενας αξεστος και απολιτιστος;

Μπραβο, φιλε Γιωργο για τη νηφαλιοτητα απεναντι στις προσβολες.

ΥΓ Το παρελθον καποιου δειχνει το ποιον του...τα γραπτα μενουν και φανερωνουν το ηθος του γραφοντος.

Απο περιεργεια εκανα ενα φλας μπακ στα γραφομενα του συγκεκριμενου επιστημονα (KLEOS). Οταν επεσε το ματι μου σε ενα σχολιο..."ποιος ειπε οτι οι δολοφονοι στη Μαρφιν ειναι μπαχαλακηδες;" και οτι "η βια και η αναρχια δεν ειναι καταδικαστεες", τοτε σταματησα, πλεον, να ασχολουμαι. Ο επιστημονας αυτος ειναι επικινδυνος με τις αποψεις που εκφραζει. Οταν τολμα και δεν αποδοκιμαζει τετοιου ειδους αποτροπαια εγκληματα, τοτε ο διαλογος μαζι του δεν εχει κανενα νοημα. Προσωπικα απο δω και περα θα το θεωρησω προσβολη για τον εαυτο μου και υποβαθμιση της αξιοπρεπειας, αν ξανακαθησω στο ιδιο τραπεζι διαλογου μαζι του.
 

KLEOS

Active Member
Το υφος καποιου ειναι ενδεικτικο και του ηθους του.

Σε συγχαιρω, φιλε Γιωργο, για την πραοτητα και την ηρεμια που επιδεικνυεις. Ξεκαθαρα φαινεται η ανωτεροτητα του ηθους σου απεναντι στον επιστημονα που απο τη μια κανει διατριβες και επιστημονικες διαλεξεις, ενω απο την αλλη καθυβριζει και χρησιμοποιει οχετο εκφρασεων και χαρακτηρισμων.

Αλλο να χαρακτηριζεις καποιον "αρνητη της λογικης", "ακριτα σκεπτομενο", "ετεροκατευθυνομενο" και αλλο τετοιου ειδους επαισχυντες φρασεις...

Τσου, ρε Λακη...να ουμε, ρουφα το αβγο σου, μικρη Λουλου, σουργελα κ.α.

Ωραιος επιστημονας!!!

Τι να τα κανει καποιος τα γραμματα, αν κατα βαθος παραμενει ενας αξεστος και απολιτιστος;

Μπραβο, φιλε Γιωργο για τη νηφαλιοτητα απεναντι στις προσβολες.

ΥΓ Το παρελθον καποιου δειχνει το ποιον του...τα γραπτα μενουν και φανερωνουν το ηθος του γραφοντος.

Απο περιεργεια εκανα ενα φλας μπακ στα γραφομενα του συγκεκριμενου επιστημονα (KLEOS). Οταν επεσε το ματι μου σε ενα σχολιο..."ποιος ειπε οτι οι δολοφονοι στη Μαρφιν ειναι μπαχαλακηδες;" και οτι "η βια και η αναρχια δεν ειναι καταδικαστεες", τοτε σταματησα, πλεον, να ασχολουμαι. Ο επιστημονας αυτος ειναι επικινδυνος με τις αποψεις που εκφραζει. Οταν τολμα και δεν αποδοκιμαζει τετοιου ειδους αποτροπαια εγκληματα, τοτε ο διαλογος μαζι του δεν εχει κανενα νοημα. Προσωπικα απο δω και περα θα το θεωρησω προσβολη για τον εαυτο μου και υποβαθμιση της αξιοπρεπειας, αν ξανακαθησω στο ιδιο τραπεζι διαλογου μαζι του.
Tol, φιλόλογε από τα lidl, κόβεις εσκεμμένα αυτά που σε συμφέρουν. Γκαιμπελισμός είναι η τακτική σου, εφάμιλλο το ήθος σου. Σε κάλεσα να μιλήσουμε με επιχειρήματα και προφανώς το απέφυγες. Η πρόκληση είναι ανοιχτή. Αλλιώς λέγε ότι είσαι υπεράνω ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό να πεις.
 

KLEOS

Active Member
"Επειδή διαβάζω διάφορα περίεργα θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι όλοι σίγουροι πως οι δολοφόνοι στην Μαρφίν είναι μπαχαλάκηδες και τι εννοούν με αυτό. Επίσης η εικόνα πως τα πανεπιστήμια ομοιάζουν με γκέτο του Ντιτρόιτ είναι άλλη μια προπαγάνδα που μερικοί την έφαγαν αμάσητη από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Όσον αφορά το να είναι κάποιος πολιτικοποιημένος που αναφέρεται ως κακό θα πω πως η πολιτική δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από την φιλοσοφία της διαχείρισης επομένως είναι καθήκον οποιουδήποτε φιλοσοφημένου ανθρώπου να είναι πολιτικοποιημένος και όχι κομματικοποιημένος."


Πλήρες το σχόλιό μου. Και εσύ βγάζεις ότι δεν καταδικάζω το έγκλημα. Βραβείο κακής προπαγάνδας. Δεν είσαι καν ταλαντούχος.
 

Georgie

Well-Known Member
Το υφος καποιου ειναι ενδεικτικο και του ηθους του.

Σε συγχαιρω, φιλε Γιωργο, για την πραοτητα και την ηρεμια που επιδεικνυεις. Ξεκαθαρα φαινεται η ανωτεροτητα του ηθους σου απεναντι στον επιστημονα που απο τη μια κανει διατριβες και επιστημονικες διαλεξεις, ενω απο την αλλη καθυβριζει και χρησιμοποιει οχετο εκφρασεων και χαρακτηρισμων.

Αλλο να χαρακτηριζεις καποιον "αρνητη της λογικης", "ακριτα σκεπτομενο", "ετεροκατευθυνομενο" και αλλο τετοιου ειδους επαισχυντες φρασεις...

Τσου, ρε Λακη...να ουμε, ρουφα το αβγο σου, μικρη Λουλου, σουργελα κ.α.

Ωραιος επιστημονας!!!

Τι να τα κανει καποιος τα γραμματα, αν κατα βαθος παραμενει ενας αξεστος και απολιτιστος;

Μπραβο, φιλε Γιωργο για τη νηφαλιοτητα απεναντι στις προσβολες.

ΥΓ Το παρελθον καποιου δειχνει το ποιον του...τα γραπτα μενουν και φανερωνουν το ηθος του γραφοντος.

Απο περιεργεια εκανα ενα φλας μπακ στα γραφομενα του συγκεκριμενου επιστημονα (KLEOS). Οταν επεσε το ματι μου σε ενα σχολιο..."ποιος ειπε οτι οι δολοφονοι στη Μαρφιν ειναι μπαχαλακηδες;" και οτι "η βια και η αναρχια δεν ειναι καταδικαστεες", τοτε σταματησα, πλεον, να ασχολουμαι. Ο επιστημονας αυτος ειναι επικινδυνος με τις αποψεις που εκφραζει. Οταν τολμα και δεν αποδοκιμαζει τετοιου ειδους αποτροπαια εγκληματα, τοτε ο διαλογος μαζι του δεν εχει κανενα νοημα. Προσωπικα απο δω και περα θα το θεωρησω προσβολη για τον εαυτο μου και υποβαθμιση της αξιοπρεπειας, αν ξανακαθησω στο ιδιο τραπεζι διαλογου μαζι του.
Εγώ πάλι χαίρομαι το κουράγιο σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Το γελοίο είναι ότι δεν ήμουν εγώ που μιλούσα συνέχεια για επιστήμη αλλά εσείς λες και την κατέχετε την αναθεματισμένη. Και τώρα προσπαθείτε να κάνετε τι ακριβώς; Αλλά αυτοί είστε! Σούργελα που φτιάξατε αγέλη.
Σε ποια αγελη με κατατάσσεις ακριβώς φίλε; Έχεις δει κάποιο σχόλιο μου στο νήμα; Δεν χρειάζεται να είμαστε αγέλη για να συμφωνούμε στο ότι το ύφος σου είναι γελοίο και προκλητικό.
 

KLEOS

Active Member
Σε ποια αγελη με κατατάσσεις ακριβώς φίλε; Έχεις δει κάποιο σχόλιο μου στο νήμα; Δεν χρειάζεται να είμαστε αγέλη για να συμφωνούμε στο ότι το ύφος σου είναι γελοίο και προκλητικό.
Όκ, με κατηγορείτε ότι έχω ατζέντα, αλλάζετε τα λόγια μου, λέτε ότι πως τολμάω να τα βάλω με την επιστήμη, με λέτε ψέκα και έπειτα εγώ έχω ύφος γελοίο και προκλητικό. Μμμμμμ νταξ, έχετε δίκιο. Πως τολμάω;
 

Vdupa

Well-Known Member
Ok, αν είμαι μπουρδολόγος παραμυθάς για αυτά που λέω, ο Cvial να με κάνει ban. Αν όμως αυτά που είπα ισχύουν ο Cvial να κάνει εσένα. Τι λες μικρή λουλού, το δέχεσαι; Να του στείλω τα διαπιστευτηριά μου;

Και το αντικείμενο μου φιλε KLEOS με επιστήμη έχει να κάνει, άλλα είχαμε 2 άτομα στη σχολή που ασχολούνταν με την αστρολογία και την ομοιοπαθητική παρόλο που καθ όλη την διάρκεια των σπουδών όλες οι εργασίες, όλα τα μαθήματα αφορούσαν την κριτική σκέψη. Δεν μπορούσες να γράψεις ''και'' χωρις τεκμηρίωση.
Εγω θα πω οτι σε πιστεύω οτι έχεις ασχοληθεί με την επιστήμη έμπρακτα, το θέμα είναι ότι η στάση σου δε δείχνει ότι τη σέβεσαι (όπως ίσως ο συμφοιτητής μου που συνεχίζει να πιστεύει στην ομοιοπαθητική).

Στάση πχ είναι και το να διαβάζεις ψεκιές σε όλο το νήμα και να επιλέγεις αντιδράς στα ποσταρίσματα που βασίζονται στη λογική και στα επιστημονικά δεδομένα. Δηλαδή αν απο όλα αυτα που διαβάζεις απο κονελο, ταμαλιαμουπισω το πρώτο πράγμα που σου βγάινει να κάνεις ειναι να αντιδράσεις στα ποστ του tol αυτο δεν δημιουργεί μια εικόνα για σένα; Εκτός απο τις απόψεις σου (όταν μιλάς για επιστήμη), με τις οποίες συχνά προσωπικά διαφωνώ.

Πιθανόν, να έχεις παρεξηγηθεί, αλλά εδώ κρίνουμε από αυτά που διαβάζουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Απορώ γιατί ασχολείστε με την μπουρλοπαρέα. Δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις για να καταλάβεις που θα οδηγηθεί η συζήτηση. Ο ένας, κατά σειρά προτεραιότητας, αποκαλεί λειτούργημα μια εργασιακή απασχόληση το περιβάλλον της οποίας αφορά στη δεύτερη μεγαλύτερη παραοικονομία της χώρας μετά το λαθρεμπόριο καυσίμων, ο δεύτερος διαβάζει hoaxes για να ενημερωθεί, όπου μπορεί να αρθρογραφεί ένας στρατιωτικός, ένας μουσικός και μια λογίστρια, αλλά έχουν κριτική σκέψη και ένας που δηλώνει οπαδός προπονητή! Χαμένη από χέρι η όποια συζήτηση.
 

Vdupa

Well-Known Member
Ειδες τι καταφέρνεις KLEOS; Δες το παρακάτω quote του tamaliamoupiso...

Με την στάση σου δίνεις άλλοθι σε επικίνδυνες συμπεριφορές. Και ειδικά οταν - λες οτι - ασχολείσαι με επιστήμη και έχεις ωραίο λόγο. Αυτοι οι άνθρωποι αυτό ψάχνουν, έναν ψεκασμένο σωτήρα και καλά που πολεμά το κατεστημένο και θα τους χαϊδέψει τα αυτιά. Εναν Κουβελα, έναν κάτι που θα ακόυγεται ωραία και θα είναι αρκετά ψαγμένος.

Αυτό θέλεις να είσαι; Η σημαία των αρνητών της ανθρωπινής προόδου;

Κατσε και διαφώνησε με τον tol, vlafo, Georgie κ.α τι να πω, και άσε αναπάντητα τέτοιου είδους ποστ (που αυτό είναι και λαιτ):
Απορώ γιατί ασχολείστε με την μπουρλοπαρέα. Δεν χρειάζεται να εμβαθύνεις για να καταλάβεις που θα οδηγηθεί η συζήτηση. Ο ένας, κατά σειρά προτεραιότητας, αποκαλεί λειτούργημα μια εργασιακή απασχόληση το περιβάλλον της οποίας αφορά στη δεύτερη μεγαλύτερη παραοικονομία της χώρας μετά το λαθρεμπόριο καυσίμων, ο δεύτερος διαβάζει hoaxes για να ενημερωθεί, όπου μπορεί να αρθρογραφεί ένας στρατιωτικός, ένας μουσικός και μια λογίστρια, αλλά έχουν κριτική σκέψη και ένας που δηλώνει οπαδός προπονητή! Χαμένη από χέρι η όποια συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KLEOS

Active Member
Ειδες τι καταφέρνεις KLEOS; Δες το παρακάτω quote του tamaliamoupiso...

Με την στάση σου δίνεις άλλοθι σε επικίνδυνες συμπεριφορές. Και ειδικά οταν - λες οτι - ασχολείσαι με επιστήμη και έχεις ωραίο λόγο. Αυτοι οι άνθρωποι αυτό ψάχνουν, έναν ψεκασμένο σωτήρα και καλά που πολεμά το κατεστημένο. Εναν Κουβελα, έναν κάτι που θα ακόυγεται ωραία στο αυτί και θα είναι αρκετά ψαγμένος.

Αυτό θέλεις να είσαι; Η σημαία των αρνητών της ανθρωπινής προόδου;

Κατσε και διαφώνησε με τον tol, vlafo, Georgie κ.α τι να πω, και άσε αναπάντητα τέτοιου είδους ποστ (που αυτό είναι και λαιτ):
Να τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα. Δεν ανήκω στο αντιεμβολιαστικό κίνημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αφουγκράζομαι κάτι που δεν συμφωνώ. Τί σημαίνει αυτό; Δεν θα αποκαλέσω ψεκασμένο κάποιον που δεν έκανε το εμβόλιο και όποιος δεν το έκανε ακούω τα επιχειρηματά του. Δεν παριστάνω ότι κατέχω κάποια απόλυτη γνώση και ναι η επιστήμη έχει κάνει πολλές φορές λάθος. Έπειτα αν δεις τις δημοσιεύσεις μου εδώ μίλησα καθαρά για το πολιτικό κομμάτι και τι πιστεύω ότι γίνεται. Εξέφερα άποψη για έναν μετασχηματισμό της κοινωνίας που βλέπω. Έχω αποδείξεις για αυτό; Ξεκάθαρα όχι. Προφανώς όμως βλέπω κάποιες ενδείξεις και είναι συζητήσιμες. Τώρα υπάρχουν κάποιοι που ασκούν νταβατζιλίκι εδώ και δεν το κάνουν πέρα από το να κυριαρχήσουν λες και το φορουμ είναι τσιφλίκι τους. Δεν τους καίγεται καρφί πραγματικά για το τι πρέπει κάποιος να κάνει σε αυτό ή οποιοδήποτε άλλο θέμα, απλά θέλουν να κατουρήσουν και να σημαδέψουν την περιοχή όπως οι σκύλοι. Συμφωνώ με tamaliamoupiso; Όχι, αλλά δεν μου έκανε ως τώρα προσωπική επίθεση όπως τα άλλα παλικάρια με ανήθικο τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα