Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
Όντως έτσι είναι.
Επίσης σύμφωνα με το φόρουμ οι γιατροί που δεν προτείνουν την φίνα και προτάσσουν παρενέργειες έναντι στα οφέλη είναι άσχετοι, ο γουαδαμακαφόν92 όμως που το λέει κ απαγγέλεται ιδιοκτήτης οβελιστηρίου, έχει περισσότερες ιατρικές γνώσεις.
Κάπως δεν μοιάζει πολύ απλά η κατάσταση οτι απλά τασσόμεθα υπερ αυτού που ευνοεί την πεποίθηση/ένστικοτο/ανάγκη μας και το ακολοθούμε ?
Εγω δεν διαφωνω ενας γιατρος να θεωρει λαθος για κοσμητικο λογο να παρεις αγωγη. Με τη λογικη οτι "για μαλλια τωρα ,εισαι σοβαρος;"
, "αξιζει να ρισκαρεις εστω και το 1-2-3% παρενεργειων;".
Το ερωτημα ειναι κατα ποσο θα κανει "καλο" ή "κακο" σε αυτον που εχει απεναντι του. Αν μιλαμε για εναν 20αρη που σε μια 5ετια θα κυκλοφορει καραφλος, θα κοιτιεται συνεχως στους καθεφτες και θα δυστυχησει . Εχει προκαλεσει μεγαλυτερο κακο παρα καλο.

Αν απο την αλλη πεσει σε περιπτωση ατομου που δεν τον απασχολει, μπορει και αυτα που αναφερει να του ξεκλειδωσουν το μυαλο προς την κατευθυνση που ουτως η αλλως εκλεινε.


Στην περιπτωση λοιπον που ο γιατρος, παρει και λιγο το ρολο του ψυχολογου ζυγιζοντας πραγματικα τα pros and cons απο εμενα καμια αντιρρηση.
Εαν απο την αλλη λογω αγνοιας λεει αλλα αντι αλλων (και φαντασου να τον καταλαβει ο ασθενης) εκει τρεχω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Ωραία/καλογραμμένα αυτά που λες oreo άλλα το δικό μου summary σε αυτά που διάβασα είναι:

''κάνω σημαία μου τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ψάχνοντας ψύλλους στα - αποσυντιθεμένα - άχυρα, τις κάνω οδηγό μου αδιαφορώντας για το κοινωνικό σύνολο που σήμερα σε μια δύσκολη κατάσταση με είχε ανάγκη και δηλώνω απών''.

Βάζω και λίγο whataboutism μέσα τύπου ''τι να πούμε για τα παιδάκια στην Αφρική, εκεί δεν υπάρχει κοινωνική ευθύνη;'' και όλα καλά.

Καλά κάνεις και πας με τις πιθανότητες, δηλαδή επιλέγεις να προστατευτείς από το 0.000.....1% να συμβεί κάτι, αντί να βοηθήσεις με έναν αποδεδειγμένο τρόπο το σύνολο (και τον εαυτό σου, αφού οι πιθανότητες να πάθεις κάτι απο covid ήταν πολλαπλάσιες-και για το μετά που φοβασαι!).

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει, όπως και κάποιος άλλος μπορεί να ασκήσει κριτική για τις επιλογές του/απόψεις του.

Γιατί αν όλοι ακολουθούσαν το σκεπτικό σου κατά γράμμα, θα γινόταν μακελειό. Αξίζει να υπάρχει αντίλογος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Τελικά ποιοι επιστήμονες είχαν δίκιο, να τρώω 3 ή 10 την εβδομάδα?

Παντως εγω, φιλε oreo, τρωω πανω απο 20 αυγα την εβδομαδα!!! 3 με 4 καθε μερα!!! :p:D

Απο τις καλυτερες πηγες πρωτεϊνης. Ο,τι πρεπει για το bodybuilding.

ΥΓ. Φυσικα ολα βραστα, οχι τηγανητα.
 

Vdupa

Well-Known Member
Δεν εχω κανει ερευνα, τεμπελιαζω τελευταια γιατι εχω πολλα στο κεφαλι μου. Δεν το βλεπω αμεσα παντως :confused:
Σιγουρα το ψυχολογικο κομματι παιζει ρόλο.
Εγω δοκιμασα να κοψω (fina) να δω μεχρι που κοβεται και εχω δοκιμασει 3 τριμματα :p Αυτη την εβδομαδα θα συμπληρωσω μισο propecia. :p
Κατι είναι και αυτό, μια αρχή.
 

Georgie

Well-Known Member
Παντως εγω, φιλε oreo, τρωω πανω απο 20 αυγα την εβδομαδα!!! 3 με 4 καθε μερα!!! :p:D

Απο τις καλυτερες πηγες πρωτεϊνης. Ο,τι πρεπει για το bodybuilding.

ΥΓ. Φυσικα ολα βραστα, οχι τηγανητα.
20 αυγά την εβδομάδα ???
Πρέπει να έχω φάει τα μισά σε όλη μου τη ζωή , και αυτά κλαίγοντας!
Δε το μπορω με τίποτα .
Αυγό και μπάμιες είναι οι εχθροί μου!
Δε τα βρήκαμε ποτέ .

Όμως το Super food είναι ένα αγαπητοί μου φίλοι, και χαρά μου να το μοιραστώ μαζί σας.
Mollers μουρουνέλαιο ένα κουταλάκι του γλυκου κάθε μέρα .
Θα με ευχαριστείτε αργότερα .
Το roll on απαραίτητο όμως ειδικά το καλοκαίρι . Το μόνο αρνητικό του!
 

oreo

Well-Known Member
Γιατί δεν διίστανται.
Αν δεν υπάρχει concensus, δε βγαίνει στην αγορά φάρμακο η εμβόλιο. Επίσης, οι έρευνες χρειάζεται να είναι αξιόλογες.

Για κάποιο λόγο έχετε την εικόνα ότι κάθονται σε ένα τραπέζι 10 επιστημονες, κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις και αποφασίζουν. Κάποιοι διαφωνούν κάποιοι συμφωνούν και όποιος έχει μεγαλύτερη πειθώ ή ωραία μάτια κερδίζει. Η αν δεν τους αρέσει η φάτσα του Κουβελα τον πετάνε εξω απο την αίθουσα. Όταν λέτε ότι οι απόψεις διίστανται, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Η επιστημη λειτουργεί με την συναίνεση, με βάση τα δεδομένα.
Δηλαδή αν εσύ αμφισβητείς τα εμβόλια είσαι ο λάθος by default.-
Η μαλλον έχεις πιθανοτητα να εισαι σωστος, οσο και να κερδισεις το Τζόκερ.


Οι εκατομμύρια ερευνητές είναι υπαρκτοί επιστήμονες και μελετούν τον covid απο όλλες τις πλευρές, μελετουν τις επιπτωσεις του covid, του lockdown, μελετουν τι ομαδα υποστηρίζει ο covid κτλ κτλ . Εχουμε ξανακάνει αυτη την κουβέντα.
Ο ΠΟΥ βλέπει την κατάσταση σφαιρικά. Αξίζει να κάνουμε lockdown η θα χασουμε περισσοτέρους αν το κανουμε? Ενα πρόχειρο παράδειγμα.

Το ότι αλήθεια πιστεύει κάποιος ότι έχει την ικανότητα να αμφισβητήσει το πόρισμα τους και τις εισηγήσεις τους με ξεπέρνα. Χωρίς πλάκα.

Αν μετά από τόσες συζητήσεις μου λες πάλι τα ίδια, δεν νομίζω οτι υπάρχει κέρδος απο αυτον τον διάλογο. Να αλλάξω άποψη και να ψεκαστώ δεν παίζει (πριν 10 χρονια μπορει να βρεις ημιψεκασμένα πονταρίσματα μου εδώ, αλλά ευτυχώς αλλάζουμε), θα ευχόμουν μέσα από την κουβέντα το 2022 να γίνει το ανάποδο από κάποια μέλη. Να ξεψεκαστούν.
Άλλα δεν υπάρχει ελπίδα. :p

Με βλέπω να μπλοκάρω το νήμα γιατί δεν παράγεται κάτι.
 

oreo

Well-Known Member
Σιγουρα το ψυχολογικο κομματι παιζει ρόλο.
Εγω δοκιμασα να κοψω (fina) να δω μεχρι που κοβεται και εχω δοκιμασει 3 τριμματα :p Αυτη την εβδομαδα θα συμπληρωσω μισο propecia. :p
Κατι είναι και αυτό, μια αρχή.
Ίσως είναι πιο εύκολο να την θρυματτίσεις με μια prepaid καρτα (όχι χρεωστική-πιστωτική σε βάζουν μέσα) και να την ρουθουνίσεις, το placebo effect μπορεί να σε πάει στα σύννεφα :D :D :D :cool:
 

Denvi

Well-Known Member
Σιγουρα το ψυχολογικο κομματι παιζει ρόλο.
Εγω δοκιμασα να κοψω (fina) να δω μεχρι που κοβεται και εχω δοκιμασει 3 τριμματα :p Αυτη την εβδομαδα θα συμπληρωσω μισο propecia. :p
Κατι είναι και αυτό, μια αρχή.
Καλη αρχη! Ετσι, μικρα μικρα βηματακια κι ολα θα πανε καλα!
Ναι, εγω με φοβαμαι λιγο, εχω κι ευκολη την αυθυποβολη...
 

oreo

Well-Known Member
Παντως εγω, φιλε oreo, τρωω πανω απο 20 αυγα την εβδομαδα!!! 3 με 4 καθε μερα!!! :p:D

Απο τις καλυτερες πηγες πρωτεϊνης. Ο,τι πρεπει για το bodybuilding.

ΥΓ. Φυσικα ολα βραστα, οχι τηγανητα.
Αφου είσαι power ρε δάσκαλε, σε βλέπει η χοληστερόλη κ τα κάνει πάνω της πλέον ;)
 

Vdupa

Well-Known Member
Ίσως είναι πιο εύκολο να την θρυματτίσεις με μια prepaid καρτα (όχι χρεωστική-πιστωτική σε βάζουν μέσα) και να την ρουθουνίσεις, το placebo effect μπορεί να σε πάει στα σύννεφα :D :D :D :cool:
μυτιες φινα, δεν εχει να δουμε κατι παρακατω :D:D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Καλη αρχη! Ετσι, μικρα μικρα βηματακια κι ολα θα πανε καλα!
Ναι, εγω με φοβαμαι λιγο, εχω κι ευκολη την αυθυποβολη...
Ετοιμαζω ενα νημα για οσους θελουν να αρχισουν να το παμε παρεα, αν θες μπορεις να μπεις :)
Με οχι σκοπο να σε πιεσω το παραπανω, οποτε εισαι ετοιμη!
 

oreo

Well-Known Member
Ωραία/καλογραμμένα αυτά που λες oreo άλλα το δικό μου summary σε αυτά που διάβασα είναι:

''κάνω σημαία μου τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ψάχνοντας ψύλλους στα - αποσυντιθεμένα - άχυρα, τις κάνω οδηγό μου αδιαφορώντας για το κοινωνικό σύνολο που σήμερα σε μια δύσκολη κατάσταση με είχε ανάγκη και δηλώνω απών''.

Βάζω και λίγο whataboutism μέσα τύπου ''τι να πούμε για τα παιδάκια στην Αφρική, εκεί δεν υπάρχει κοινωνική ευθύνη;'' και όλα καλά.

Καλά κάνεις και πας με τις πιθανότητες, δηλαδή επιλέγεις να προστατευτείς από το 0.000.....1% να συμβεί κάτι, αντί να βοηθήσεις με έναν αποδεδειγμένο τρόπο το σύνολο (και τον εαυτό σου, αφού οι πιθανότητες να πάθεις κάτι απο covid ήταν πολλαπλάσιες-και για το μετά που φοβασαι!).

Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει, όπως και κάποιος άλλος μπορεί να ασκήσει κριτική για τις επιλογές του/απόψεις του.

Γιατί αν όλοι ακολουθούσαν το σκεπτικό σου κατά γράμμα, θα γινόταν μακελειό. Αξίζει να υπάρχει αντίλογος.
Όχι ρε vag , δεν παίρνω τα χείριστα του είδους για να δικαιολογήσω την αντίθετη άποψη, μια ιστορική αναδρομή κάνω στις καυτές πατάτες που παρουσιάστηκαν στην εποχή τους ως μάνα εξ ουρανού, ως λύση, ως πανάκεια και τελικά ο θησαυρός απεδείχθη άνθρακας. Συμβαίνει κ αυτό , διαφωνείς ?
 

oreo

Well-Known Member
Ελα georgie ευπρόσδεκτος! Και oreo!
αν και ειχες πει οτι δεν το χρειαζεσαι νομιζω.
Αν είναι να είμαι ξενέρωτος κ χαλάσω την παρέα, να πάρω κ εγώ ενα κουτί για την φάση. Πλάκα θα έχει καθώς εξηγώ στην γυναίκα οτι αυτό είναι χάπι διατήρησης και πάχυνσης της τρίχας :p
 

Vdupa

Well-Known Member
Όχι ρε vag , δεν παίρνω τα χείριστα του είδους για να δικαιολογήσω την αντίθετη άποψη, μια ιστορική αναδρομή κάνω στις καυτές πατάτες που παρουσιάστηκαν στην εποχή τους ως μάνα εξ ουρανού, ως λύση, ως πανάκεια και τελικά ο θησαυρός απεδείχθη άνθρακας. Συμβαίνει κ αυτό , διαφωνείς ?
Καποιες φορες ειδικα στο παρελθον εχει συμβει. Στο επιπεδο που είμαστε μου φαινεται αρκετα απιθανο. Αυτο ηταν ολο δεν γραφω κατι αλλο. Τωρα ειμαι σε μουντ σκονης. :p

πριν κανα μισαωρο πηρα το 0.1 mg μου. Μεθαυριο παμε 0.25mg (το οποιο btw εχει δειξει οτι δουλευει σε καποιους ακομα και 3 φορες την εβδομαδα)
 

oreo

Well-Known Member
Καποιες φορες ειδικα στο παρελθον εχει συμβει. Στο επιπεδο που είμαστε μου φαινεται αρκετα απιθανο. Αυτο ηταν ολο δεν γραφω κατι αλλο. Τωρα ειμαι σε μουντ σκονης. :p

πριν κανα μισαωρο πηρα το 0.1 mg μου. Μεθαυριο παμε 0.25mg (το οποιο btw εχει δειξει οτι δουλευει σε καποιους ακομα και 3 φορες την εβδομαδα)
0.1 μόνο ? Να ξέρεις όσοι το πάνε λάου λάου , γλυκαίνονται στο τέλος. Αντε καλή αρχή , απροβλημάτιστη και μελλοντικά αφάνα!!
 

Kostas97

Well-Known Member
Συμφορουμιτες καλη Ανασταση και καλο Πασχα σε ολους,με ΥΓΕΙΑ πανω απο ολα!!

Αφιερωνω ενα τραγουδακι λογω των ημερων, το οποιο ειχα πρωτοακουσει σε δισκο του συγκροτηματος απο εφημεριδα, και μπορω να πω μου εμεινε, οπως και τα υπολοιπα κομματια(Αλεξης, Κοριτσι του Μαη, Τροπος κλπ).

 
Μπλουζα