Η ζωη με Covid-19

Kostas97

Well-Known Member
O λογος που εμβολιαζονται οι νεοτεροι δεν ειναι για να μην πεθανουν...
Ειναι επειδη με το εμβολιο "ισως" μειωνεται η μεταδοτικοτητα. Δεν γνωριζω εαν εχει αποδειχθει. Παρολα αυτα οσοι εχουν ολα τα στοιχεια μπροστα τους προφανως αποφασιζουν το πως θα γινει η δαιχειριση.
Απο το σκηνικο που ο (επιχειρηματιας) μαγαζατορας της γειτονιας εχει αποψη για το πως η χωρα θα βγει απο το χρεος και θα υπαρξει αναπτυξη, λεγοντας πως οσοι τελειωσαν κορυφαιες σχολες ειναι κατωτεροι των περιστασεων, σημερα ολοι ειμαστε ιολογοι, λοιμοξιολογοι κλπ.

Επισης και το γεγονος οτι ο γειτονας, ο πατερας ή ο φιλος ειναι γιατρος συγκεκριμενης ειδικοτητας δεν σημαινει οτι μπορει να κατανοησει τα οσα συμβαινουν σημερα, στο βαθμο που απαιτειται. Εαν γινοταν αυτο θα σπουδαζζες ιατρικη και μετα θα εκανες ολες τις ειδικοτητες. Δε θα χρειαζοσουν εξειδικευση.


Απο τη στιγμη που το εμβολιο ειναι ασφαλες προς τι το αγχος??
Εαν ηθελαν να μας περασουν κατι κλπ κλπ, γιατι τοσες δοσεις??
Δεν θα μπορουσαν πολυ απλα ,χωρις εμβολια ,να μας περασουν την πληροφορια με εναν γενετικα τροποιποιημενο εργαστηριακο ιο;
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
@konelos, f1ghte3r, tamaliamoupiso κλ

Όσο έχετε την ψευδαίσθηση ότι έχετε την ικανότητα να παρακάμψετε εκατομμύρια ερευνητες, έρευνες, εργατοώρες, ώρες σπουδών και να προτείνετε- ακολουθήσετε τα δικά σας μέτρα για την "γριπη" που προέκυψαν μετά από ντουζ, λεκάνη με κινητό, διαλέξεις πετρακου κ γενικά "γιατρών" των σοσιαλ κτλ, δεν θα βγει άκρη ποτέ.
 
  • Like
Reactions: tol

KLEOS

Active Member
Υπάρχουν λογιών λογιών αρνητές. Υπάρχουν οι αρνητές των ιδίων των εμβολίων στους οποίους ανήκουν και μερίδα της επιστημονικής κοινότητας, μικρή μεν αλλά με τα δικά τους επιχειρήματα. Υπάρχουν όμως και αυτοί που υποστηρίζουν καθαρά το υγειονομικό κομμάτι και αρνούνται ότι λύκοι βρήκαν πεδίο δόξης λαμπρό να ασκήσουν καταστολή, διεύρυνση του πλούτου και της εξουσίας που ασκούν πάνω στο πόπολο.
 

Vdupa

Well-Known Member
Υπάρχουν όμως και αυτοί που υποστηρίζουν καθαρά το υγειονομικό κομμάτι και αρνούνται ότι λύκοι βρήκαν πεδίο δόξης λαμπρό να ασκήσουν καταστολή, διεύρυνση του πλούτου και της εξουσίας που ασκούν πάνω στο πόπολο.
Αυτοί που πιστεύουν για διεύρυνση πλούτου και εξουσίας εν μέσω πανδημίας μπορεί να είναι και οι χειρότεροι αρνητες. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

Θα έλεγα πως ναι γιατί πρόσθετουν ένα ακόμα ανόητο επιχείρημα πάνω στο ανόητο του αντεμβολιασμου. (ότι τα εκατοντάδες χιλιάδες οικονομικα συμφέροντα έκαναν πίσω και εχασαν για να πλουτισει ο μπουρλα και κάνα 2 ακόμα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

KLEOS

Active Member
Αυτοί που πιστεύουν για διεύρυνση πλούτου και εξουσίας εν μέσω πανδημίας μπορεί να είναι και οι χειρότεροι αρνητες. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα.
https://www.bbc.com/news/business-60015294
Αναμφίβολα, τι πράγματα είναι τούτα. Δεν συνέβη τίποτα τέτοιο. Άλλωστε ο στρουθοκαμηλισμός είναι δόκιμο σπορ.
 

konelos

Active Member
Καλό είναι οι απαντήσεις να δίνονται σε αυτά που γράφονται και όχι σε αυτά που βολεύει για να κουνηθεί άλλη μια φορά το δαχτυλακι.
Ούτε εγώ ούτε ο @F1ght3r είμαστε κατά του εμβολίου, είπαμε ότι το χρειάζονται συγκεκριμένες ομάδες και ότι όλο αυτό που γίνεται η πορεία δείχνει ότι είναι άκυρο.
Δηλ επειδή έχει εμβολιαστεί το 10% από τα πιτσιρίκια σώθηκε η κατάσταση;
Αν είχαν εμβολιαστεί όσοι χρειάζονται το εμβόλιο μέσω της ιατρικής και όχι μέσω του πανηγυριού και των εμπορικών κέντρων υγείας η κατάσταση θα ήταν καλύτερη από άποψη νεκρών και οικονομίας.
 

Vdupa

Well-Known Member
https://www.bbc.com/news/business-60015294
Αναμφίβολα, τι πράγματα είναι τούτα. Δεν συνέβη τίποτα τέτοιο. Άλλωστε ο στρουθοκαμηλισμός είναι δόκιμο σπορ.
Ας πούμε ότι ισχύει το παραπάνω και κάποιοι κέρδισαν από αυτό, πιστεύεις ότι κρατάνε την πανδημία ζωντανή για να συνεχίζουν να κερδίζουν αυτοί οι 10 ενώ 100δες χιλιάδες άλλα συμφέροντα χάνουν αδιαμαρτυρητα? Ήταν εφεύρεση τους η πανδημία, Ξεπουληθηκαν εκατομμύρια ερευνητες για τα μάτια τους? Τι έγινε?

Θέλω να δω που φτάνει το μέγεθος της ψεκιας. Που θες να καταλήξεις δλδ.
 
  • Like
Reactions: tol

KLEOS

Active Member
Ας πούμε ότι ισχύει το παραπάνω και κάποιοι κέρδισαν από αυτό, πιστεύεις ότι κρατάνε την πανδημία ζωντανή για να συνεχίζουν να κερδίζουν αυτοί οι 10 ενώ 100δες αλλά συμφεεονται άλλοι χάνουν? Ήταν εφεύρεση τους ή πανδημία, Ξεπουληθηκαν εκατομμύρια ερευνητες για τα μάτια τους?

Θέλω να δω που φτάνει το μέγεθος της ψεκιας. Που θες να καταλήξεις δλδ.
Μιας και με αποκαλείς ψεκασμένο εγώ σε θεωρώ μωρό που δεν μπορείς να δεις πέρα από την μύτη σου. Δεν μίλησα για εφεύρεση και είναι προφανές ότι άλλοι κερδίζουν και άλλοι χάνουν όταν υπάρχει τέτοια συγκέντρωση πλούτου και εξουσίας. Και μάντεψε, χάνεις εσύ και δεν το παίρνεις καν χαμπάρι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλό είναι οι απαντήσεις να δίνονται σε αυτά που γράφονται και όχι σε αυτά που βολεύει για να κουνηθεί άλλη μια φορά το δαχτυλακι.
Ούτε εγώ ούτε ο @F1ght3r είμαστε κατά του εμβολίου, είπαμε ότι το χρειάζονται συγκεκριμένες ομάδες και ότι όλο αυτό που γίνεται η πορεία δείχνει ότι είναι άκυρο.
Δηλ επειδή έχει εμβολιαστεί το 10% από τα πιτσιρίκια σώθηκε η κατάσταση;
Αν είχαν εμβολιαστεί όσοι χρειάζονται το εμβόλιο μέσω της ιατρικής και όχι μέσω του πανηγυριού και των εμπορικών κέντρων υγείας η κατάσταση θα ήταν καλύτερη από άποψη νεκρών και οικονομίας.
Ας συζητησουμε με πραγματικα δεδομενα. Οπως θυμασαι χρειαζονταν συγκεκριμενα ποσοστα εμβολιασμου προκειμενου η πανδημια να "κοπασει".
Οι φοιτητες(18++) πετυχαν ποσοστα σχεδον 90% οι ακαδημαικοι 92%. Με λιγα λογια σε μια χωρα οι μορφωμενοι δες τι ποσοστα εμβολιασμου ειχαν.

Ο λογος που φτασαμε στο σημειο να συζηταμε για εμβολισμους νεωτερων ειναι επειδη οι ηλικιωμενοι της χωρας αποδειχθηκαν κατωτεροι των περιστασεων και επελεξαν σε ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο να μην εμβολιαστουν.
 
  • Like
Reactions: tol

Vdupa

Well-Known Member
Καλό είναι οι απαντήσεις να δίνονται σε αυτά που γράφονται και όχι σε αυτά που βολεύει για να κουνηθεί άλλη μια φορά το δαχτυλακι.
Ούτε εγώ ούτε ο @F1ght3r είμαστε κατά του εμβολίου, είπαμε ότι το χρειάζονται συγκεκριμένες ομάδες και ότι όλο αυτό που γίνεται η πορεία δείχνει ότι είναι άκυρο.
Δηλ επειδή έχει εμβολιαστεί το 10% από τα πιτσιρίκια σώθηκε η κατάσταση;
Αν είχαν εμβολιαστεί όσοι χρειάζονται το εμβόλιο μέσω της ιατρικής και όχι μέσω του πανηγυριού και των εμπορικών κέντρων υγείας η κατάσταση θα ήταν καλύτερη από άποψη νεκρών και οικονομίας.
Είστε κατά των επιστημονικων εισηγήσεων. Και δημιουργείτε τις δικες σας εισηγήσεις. Αυτό μπορεί να σε καλύπτει περισσότερο από το "αντιεμβολιαστες".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Οι ελληνες αντι να κοιταμε την Πορτογαλια(ναι μαλιστα που πολλοι στη χωρα μας τους θεωρουν "γυφτους") αλλα και την Ισπανια.
Κοιταμε την Σαγκαη. WTF.
 

Vdupa

Well-Known Member
Μιας και με αποκαλείς ψεκασμένο εγώ σε θεωρώ μωρό που δεν μπορείς να δεις πέρα από την μύτη σου. Δεν μίλησα για εφεύρεση και είναι προφανές ότι άλλοι κερδίζουν και άλλοι χάνουν όταν υπάρχει τέτοια συγκέντρωση πλούτου και εξουσίας. Και μάντεψε, χάνεις εσύ και δεν το παίρνεις καν χαμπάρι.
Ολα τα κράτη ακολουθούμε τις εισηγήσεις των επιστημόνων. Οχι λόγο κάποιας διαθέσης να μας περιορίσουν ωστε να μας ελέγξουν για ραντομ λογους, αλλά λογο πανδημίας. Τόσο απλό όσο ακουγεται.

Να πουλήθηκαν εκατομμύρια ερευνητες για να πλουτισουν 5 άτομα εγώ προσωπικά αν κάποιος το υποστηρίξει προφανώς και θα το θεωρήσω ψεκια.

Το αν είναι όλοι στα σοσιαλ και πλούτισε ο δημιουργός τους είναι επόμενο. Αν κολλαγαμε μέσα από τους τοίχους των σπιτιών η μέσω κινητών θα πλουτίζαν κάποιοι άλλοι αντίστοιχα.

Btw μακάρι να πλουτισε κι άλλο ο Elon musk! Και θα ελεγα το ίδιο και για τον μπεζο σε ένα βαθμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KLEOS

Active Member
Αυτή τη στιγμή ακολουθούμε όλα τα κράτη τις εισηγήσεις των επιστημόνων. Οχι λόγο κάποιας διαθέσης να μας περιορίσουν ωστε να μας ελέγξουν, αλλά λογο πανδημίας. Τόσο απλό όσο ακουγεται.

Να πουλήθηκαν εκατομμύρια ερευνητες για να πλουτισουν 5 άτομα εγώ προσωπικά αν κάποιος το υποστηρίξει προφανώς και θα το θεωρήσω ψεκια.

Το αν είναι όλοι στα σοσιαλ και πλούτισε ο δημιουργός τους είναι επόμενο. Αν κολλαγαμε μέσα από τους τοίχους των σπιτιών η μέσω κινητών θα πλουτίζαν άλλοι αντίστοιχα. Δηλαδή δεν μου λέει κάτι αυτό. Επίσης μακάρι να πλουτισε κι άλλο ο Elon mask! Και θα ελεγα το ίδιο και για τον μπεζο σε ένα βαθμό.
Επειδή δεν καταλαβαίνεις τι λέω και προσθέτεις τα δικά σου στα λεγομενά μου. Δεν είπα ότι πουλήθηκαν εκατομμύρια ερευνητές. Δεν είπα ότι η πανδημία είναι εφεύρεση. Αυτό που λέω ξεκάθαρα είναι πως εσκεμμένα ορισμένα πράγματα γίνονται και αυτό δεν είναι υπέρ σου. Μια πολιτεία που λειτουργεί με σεβασμό για τους πολίτες της θα προσελαμβανε υγειονομικό προσωπικό. Θα έκανε τα πάντα για να μειώσει τα θύματα. Θα φρόντιζε ταυτόχρονα για την μέγιστη ευημερία των πολιτών της. Αν περιμένεις από τον Μπέζο που δεν αφήνει τους εργαζόμενους του να πάνε για κατούρημα να ευημερήσεις, δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω πίσω τον χαρακτηρισμό που σου προσέδωσα.
 

konelos

Active Member
Τι άλλο να πεις όταν οι επιστήμονες εδώ πιστεύουν στην ανοσία της αγέλης και ότι έχει κοπάσει ο ιός, που έξω γίνεται της πουτ το κάγκελο, που οι περισσότεροι είναι θετικοί και δεν το δηλώνουν καν, σε άλλη χώρα ζω εγώ μάλλον. Η όμικρον ήταν γριπούλα όταν εμφανίστηκε, επιτέλους θα τελειώσει το μαρτύριο έλεγαν τα λαμόγια, άκυρο δεν βολεύει, τελικά δεν είναι γριπούλα.

Το είμαι άβουλος γιατί ακούω το Who δεν είναι δικαιολογία, ποιο πολύ κατάντια είναι και κίνδυνος για την ανθρωπότητα.

Τελειώνω εδώ, υγεία να έχουμε όλοι και επιτέλους να έρθει Ανάσταση!!
 

F1ght3r

Well-Known Member
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΚΑΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?
Είμαι υπέρ, και το έχω γράψει ότι από κάποια ηλικία και πάνω πρέπει να κάνουν τα εμβόλια.
Και εγώ θα το είχα κάνει αλλα να που κόλλησα πριν κάνουν το εμβόλιο η δίκια μου ηλικία, οποτε το πέρασα χαλαρά πριν κάνω την MM ακριβώς 1 χρόνο πριν. Αν δεν κολλούσα και δεν ήξερα πως θα με χτυπούσε ο κορονοϊός μάλλον θα το έκανα το εμβόλιο.
Για εσάς που λέτε ότι θέλετε νούμερα, πριν βγούν τα εμβόλια τα ίδια στατιστικά είναι τόσο απλό. Στην ιταλία που τους μάζευαν από τους δρόμους πόση νέοι ήτανε και πόση παππούδες και γριές ? Τα νούμερα δεν αλλάζουν γιατί είναι γραμμένα από την αρχή τις πανδεμιας χωρίς εμβόλια.
ΦΥΣΙΚΑ και θα είχαμε περισσοτερους νεκρούς χωρίς τα εμβόλια αλλα πάλι το % στις ηλικίες θα ήτανε το ίδιο.
Τώρα το τι λέτε εσείς τα νούμερα λένε την αλήθεια.
 

Vdupa

Well-Known Member
Αυτό που λέω ξεκάθαρα είναι πως εσκεμμένα ορισμένα πράγματα γίνονται και αυτό δεν είναι υπέρ σου. Μια πολιτεία που λειτουργεί με σεβασμό για τους πολίτες της θα προσελαμβανε υγειονομικό προσωπικό. Θα έκανε τα πάντα για να μειώσει τα θύματα. Θα φρόντιζε ταυτόχρονα για την μέγιστη ευημερία των πολιτών της.
Τωρα το πας σε κατι αλλο, κριτικη για την κυβερνηση, ενω στην αρχη μου ελεγες για καταχρηση εξουσιας και συμφεροντα που καπως συνδεονται με την πανδημια. Και δεν μου το δικαιολογησες πως μπορει να συμβαινει αυτο. Εγω σε αυτο απαντησα παραπανω και διαφωνησα.

Στο τροπο διαχειρισης της πανδημιας μπορει και να συμφωνησω μαζι σου σε καποια πραγματα. Απλα θεωρω οτι μεσες ακρες αυτα μπορουσαν αυτα εκαναν και αυτα θα εκανε και το αγαπημενο σου κομμα (αν υπαρχει τετοιο).


Αν περιμένεις από τον Μπέζο που δεν αφήνει τους εργαζόμενους του να πάνε για κατούρημα να ευημερήσεις, δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω πίσω τον χαρακτηρισμό που σου προσέδωσα.
Δεν χρειαζεται να τσουβαλιαζεις τα παντα. Μπορουν να συμβαινουν και τα δυο. Μπορω να διαφωνω με αυτες τις πρακτικες και παραλληλα να χαιρομαι που τα χρηματα πανε σε αυτους που είναι οραματιστες και οχι σε αλλους. Και κυριως μιλαω για τον elon musk.
 

Vdupa

Well-Known Member

Συνημμένα

  • σ1.jpg
    σ1.jpg
    29.6 KB · Προβολές: 35
  • σ2.jpg
    σ2.jpg
    34.4 KB · Προβολές: 36
  • σ3.jpg
    σ3.jpg
    32.6 KB · Προβολές: 36

KLEOS

Active Member
Τωρα το πας σε κατι αλλο, κριτικη για την κυβερνηση, ενω στην αρχη μου ελεγες για καταχρηση εξουσιας και συμφεροντα που καπως συνδεονται με την πανδημια. Και δεν μου το δικαιολογησες πως μπορει να συμβαινει αυτο. Εγω σε αυτο απαντησα παραπανω και διαφωνησα.

Στο τροπο διαχειρισης της πανδημιας μπορει και να συμφωνησω μαζι σου σε καποια πραγματα. Απλα θεωρω οτι μεσες ακρες αυτα μπορουσαν αυτα εκαναν και αυτα θα εκανε και το αγαπημενο σου κομμα (αν υπαρχει τετοιο).



Δεν χρειαζεται να τσουβαλιαζεις τα παντα. Μπορουν να συμβαινουν και τα δυο. Μπορω να διαφωνω με αυτες τις πρακτικες και παραλληλα να χαιρομαι που τα χρηματα πανε σε αυτους που είναι οραματιστες και οχι σε αλλους. Και κυριως μιλαω για τον elon musk.
Δεν κρύβομαι, θεωρώ πως κατάχρηση εξουσίας και συμφέροντα συνδέονται. Και απόλυτες αποδείξεις δεν υπάρχουν σε αυτό, με τον τρόπο που εσύ θες. Δεν ανήκω σε κόμμα. Επίσης για τους οραματιστές θα σου πω πως πρέπει ο κόσμος συλλογικά να θέτει τα οράματα και για να υιοθετηθεί οποιοδήποτε από αυτά που ευαγγελίζονται τέτοιοι τύποι όπως Μπέζος και Μασκ θα πρέπει ο κόσμος να ερωτηθεί πρώτα. Αυτό είναι ξεκάθαρα πολιτική θέση που παίρνω.
 

Vdupa

Well-Known Member
Για μένα τα πράγματα είναι κάπως πιο απλά.
Αν κάποιος αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα μιας πανδημίας, τότε τα μέτρα του φαίνονται αυτονόητα και υποχρέωση χωρίς καν να προλάβουν να τεθούν σε εφαρμογή.

Αν κάποιος δε θέλει να καταλάβει τι συμβαίνει τότε θα πιστεύει ότι έχουμε δεύτερη χούντα και θα αναγκάσει την κάθε κυβέρνηση να τον πάρει από το χεράκι με περισσότερες υποχρεωτικότητες, οπού μετά θα νιώσει περισσότερο ''χούντα'' στο πετσί του και θα διαμαρτύρεται παραπάνω. Κύκλος που τον συντηρεί ο αρνητής και δεν μπορεί να δραπετεύσει.

Είναι όπως το μωρό (όπως λες παραπάνω) που δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να κάνει θεραπεία για να ξεπεράσει χτύπα ξύλο μια επικίνδυνη αρρώστια και αναγκάζεσαι να το πιέσεις ενώ κλαίει. Να το προστατεύσεις με το ζόρι.

Τώρα για τον κάθε elon mask δεν ξέρω τι μπορεί να μας ρωτήσει πάνω στην προσπάθεια που κάνει για να παρατείνει τη ζωή μας και την ποιότητα της, όπως και για την έρευνα εκτός γης. Θέλω να πιστεύω ότι ο κόσμος συλλογικά έχει τέτοια οράματα.
Άλλα είμαι βέβαιος ότι θα προκύψουν και εδώ αρνητές επιστήμης, παράτασης ζωής, εξέλιξης...μείωσης εκπομπών ρύπων κτλ.

ΥΓ. Προφανώς και θα προκύψουν ηθικά διλήμματα και γενικά θέματα προς συζήτηση, όπως γίνεται πάντα κατά την εξέλιξη της ανθρωπότητας αλλά η μεγάλη εικόνα δεν είναι αυτή, είναι η ίδια η εξέλιξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα