Η ζωη με Covid-19

konelos

Active Member
Γιατροι παλαιας κοπης.
Η ιατρικη δεν ειναι αποψη... Εδω ειναι Ελλαδα. Αυτα σε αλλες χωρες δεν επιτρεπεται να αναφερονται απο ειδικους υγειας.
Ο καθενας μπορει να φτιαχνει σεναρια για το ο,τιδηποτε με βαση τις γνωσεις του.
Να ξερετε οτι οσοι ακουτε αυτα, ακουτε αποψεις.
Γιατί να μην επιτρέπετε αγαπητέ ;
Επειδή ο καρδιολόγος μου είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ με ασθενείς covid;
Η σωστή άποψη ποια είναι όταν η επιστημονική κοινότητα φάσκει και αντιφάσκει ασύστολα
Έχουν γίνει τεράστια λάθη, έχουν κάνει κόσμο να νιώθει θύμα επειδή εμβολιάστηκε.
Οι μισοί λένε όλα ελεύθερα το καλοκαίρι, οι άλλοι μισοί ότι θα είναι τεράστιο λάθος, ποια ακριβώς είναι η επιστημονική κοινότητα και η σωστή άποψη ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Από την αρχή γνωρίζαμε ότι από covid οι ευπαθείς ομάδες και οι μεγάλες ηλικίες κινδύνευαν, ζάλιζα τους γονείς μου και συγγενικά πρόσωπα να εμβολιαστούν και γενικά με όσους μιλούσα μεγάλης ηλικίας ήμουν υπέρ του εμβολιασμού, δεν είπα σε κανένα να μην κάνει το εμβόλιο και γενικά απέφευγα να παίρνω θέσεις, αντίθετα με πολλούς που μου έλεγαν να εμβολιαστώ εγώ και τα παιδιά μου και μου κουνούσαν το δάχτυλο.
Κάνε μου λίγο λιανά την επιτυχία του εμβολιασμού στα πιτσιρίκια, πως βοήθησε;
Δεν είναι ιατρικό, είναι καθαρά πολιτικό και κάθε χώρα κάνει ότι γουστάρει.
Aυτοι που σου κουναγαν το δαχτυλο για τα παιδια, σου μετεφεραν τις επιστημονικες εισηγησεις, οποτε ορθα το εκαναν.
Δεν θα σου απαντησω για την επιτυχια του εμβολιασμου στα παιδια, γιατι ειμαι ανικανος να το κανω ως απλα ενα μελος του hairloss.gr, που ειμαι εξω απο την ερευνα για τον covid.

Aν παρακολουθεις τον who θα διαπιστωσεις οτι οι πολιτικοι ειναι απλα μαριονετες τους. Ξαναλεω καλως.

Δεν ξερω πως καταφερνετε να μπλεξετε την πολίτικη σε μια πανδημία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
Η σωστή άποψη ποια είναι όταν η επιστημονική κοινότητα φάσκει και αντιφάσκει ασύστολα
Η επιστημονική κοινότητα έχει μια συγκεκριμένη θέση.
Όποιος γιατρός δεν την ακολουθεί κατά γράμμα δεν μπορεί να θεωρειται επιστήμονας.
 

Denvi

Well-Known Member
Aυτοι που σου κουναγαν το δαχτυλο για τα παιδια σου μετεφεραν τις επιστημονικες εισηγησεις, οποτε ορθα το εκαναν.
Δεν θα σου απαντησω για την επιτυχια του εμβολιασμου στα παιδια, γιατι ειμαι ανικανος να το κανω ως απλα ενα μελος του hairloss.gr που ειμαι εξω απο την ερευνα για τον covid.

Aν παρακολουθεις τον who θα διαπιστωσεις οτι οι πολιτικοι ειναι απλα μαριονετες τους. Ξαναλεω καλως.

Δεν ξερω πως καταφερνετε να μπλεξετε την πολίτικη σε μια πανδημία.
Η πολιτικη φιλε μου εμπλεκεται σιγουρα με τον τροπο που προανεφερα. Καθοδηγουμενη συμβουλευτικη για ΟΛΑ τα θεματα, κατα την αποψη μου με πολυ ξεκαθαρο στοχο φυσικα, την αποδυναμωση, την πολωση κτλ, με ο,τι αυτα συνεπαγονται σε εκλογικο πια επιπεδο. Αν αναγνωρισεις πχ. οτι το εργο μιας κυβερνησης κατα τη διαχειριση μιας πανδημιας ειναι αξιολογο, την τοποθετεις αυτοματα πολυ ψηλα. Τηρωντας, αντιθετα, μια επικριτικη σταση σε ολα, μετρα, αποφασεις κτλ. διατηρεις τις επιθυμητες ισορροπιες. Εκει εμπλεκεται για μενα το κομματι της πολιτικης. Κι απο την αλλη, ενω ο κοσμος "βογκαει" ακουει και κατι παντελως ασοβαρες ατακες απο στοματα πολιτικων και σου λεει, αυτους θα πιστεψω? Δεν εχει να κανει λοιπον με το εμβολιο αυτο καθ'αυτο, αλλα με τη γενικη αμφισβητηση των πολιτικων, μεσω των οποιων εφαρμοζονται τα μετρα-συμπεριλαμβανομενου και του εμβολιασμου.
 

tol

Well-Known Member
Καρδιολόγος, εμάς το σεμινάριο για το covid ήταν 3 μέρες, όλο αυτό που γίνεται είναι καραγκιοζιλίκια και πολιτικά παιχνίδια, εμβολιάστηκα από τους πρώτους γιατί είμαι υγειονομικός και έπρεπε, αν νόσησες δεν έχεις ανάγκη από εμβόλιο στα 40 με την κατάσταση της υγείας σου, βγάλε και την μάσκα στο ιατρείο μου, αν θες να εμβολιαστείς κάνε το, οι πιθανότητες να πάθεις κάτι είναι ελάχιστες.



Επειδή ο καρδιολόγος μου είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ με ασθενείς covid;


Αν επιτρεπεται, φιλε konelo, ποιος ειναι αυτος ο καρδιολογος;

Ονοματεπωνυμο...για να εχουν βαση αυτα που γραφεις και να μη θεωρουνται αποκυηματα της φαντασιας σου.

Δεν υπαρχει κανενας λογος να μην αποκαλυψεις το ονομα του.

Για μενα προσωπικα διαβαζοντας αυτες τις αποψεις ή ειναι ενα φανταστικο προσωπο (μη πραγματικο) ή ενας "κομπογιαννιτης γιατρος".

Αυτες οι αποψεις ειναι "εγκληματικες". Δειχνουν ατομο ανευθυνο που στερειται επιστημονικης γνωσης.

Οταν φθανει σε σημειο να λεει οτι δεν εχουμε αναγκη τα εμβολια, οτι ολα ειναι "καραγκιοζιλικια" και "πολιτικα παιχνιδια", τοτε μαλλον ο ιδιος ειναι πρωταγωνιστης σε ενα θεατρο σκιων, ο ιδιος ειναι ενας "Καραγκιοζης".
 

Kostas97

Well-Known Member
Γιατί να μην επιτρέπετε αγαπητέ ;
Επειδή ο καρδιολόγος μου είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ με ασθενείς covid;
Η σωστή άποψη ποια είναι όταν η επιστημονική κοινότητα φάσκει και αντιφάσκει ασύστολα
Έχουν γίνει τεράστια λάθη, έχουν κάνει κόσμο να νιώθει θύμα επειδή εμβολιάστηκε.
Οι μισοί λένε όλα ελεύθερα το καλοκαίρι, οι άλλοι μισοί ότι θα είναι τεράστιο λάθος, ποια ακριβώς είναι η επιστημονική κοινότητα και η σωστή άποψη ;
Μιας και ανεφερες και ενδοκρινολογους.
Αρκετα παλαιοτερα οταν πρωτοξεκινησε η εξωγενης χορηγηση ινσουλινης στους διαβητικους, πολλοι ηταν εκεινοι οι οποιοι ηταν δυσπιστοι και δεν την συνταγογραφουσαν στους ασθενεις.
Μαντεψε... Αποδειχθηκε πως οσοι μπηκαν σε ινσουλινοθεραπεια συντομοτερα ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης αλλα και περισσοτερα χρονια ζωης σε σχεση με τους αλλους.
 

Denvi

Well-Known Member
Μιας και ανεφερες και ενδοκρινολογους.
Αρκετα παλαιοτερα οταν πρωτοξεκινησε η εξωγενης χορηγηση ινσουλινης στους διαβητικους, πολλοι ηταν εκεινοι οι οποιοι ηταν δυσπιστοι και δεν την συνταγογραφουσαν στους ασθενεις.
Μαντεψε... Αποδειχθηκε πως οσοι μπηκαν σε ινσουλινοθεραπεια συντομοτερα ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης αλλα και περισσοτερα χρονια ζωης σε σχεση με τους αλλους.
Γιατι, με το θηλασμο τι εγινε? Δεκαετιες περασαν με κατα κορον χορηγηση φορμουλας γιατι λεει ηταν πιο ενισχυμενο! Αυτο ελεγαν τοτε οι αποδειξεις και αυτο συμβουλευαν οι γιατροι κι ακομα και σημερα, παρα τις αμετρητες μελετες υπαρχουν γιατροι που σου λενε με την πρωτη ευκαιρια ή και απο την πρωτη στιγμη "δωσε ξενο".
 

konelos

Active Member
Aυτοι που σου κουναγαν το δαχτυλο για τα παιδια, σου μετεφεραν τις επιστημονικες εισηγησεις, οποτε ορθα το εκαναν.
Δεν θα σου απαντησω για την επιτυχια του εμβολιασμου στα παιδια, γιατι ειμαι ανικανος να το κανω ως απλα ενα μελος του hairloss.gr, που ειμαι εξω απο την ερευνα για τον covid.

Aν παρακολουθεις τον who θα διαπιστωσεις οτι οι πολιτικοι ειναι απλα μαριονετες τους. Ξαναλεω καλως.

Δεν ξερω πως καταφερνετε να μπλεξετε την πολίτικη σε μια πανδημία.
Πες μου έναν που ακολουθεί κατά γράμμα την επιστημονική κοινότητα στη χώρα μας
Τον Βασιλακόπουλο ;
Την Παγώνη;
Ποιον ακριβώς πρέπει να ακούσει ο κοινός θνητός για να πάρει τις αποφάσεις του ;
Αυτούς τους βλέπω κομπάρσους και μαϊντανούς όλους.
Ο κόσμος έχει μπλέξει την πολιτική με την πανδημία ή η πολίτικη μπλέχτηκε στην ιατρική; Η αντιπολίτευση μήπως πατάει στην διαχείριση της πανδημίας;`
Μιας και ανεφερες και ενδοκρινολογους.
Αρκετα παλαιοτερα οταν πρωτοξεκινησε η εξωγενης χορηγηση ινσουλινης στους διαβητικους, πολλοι ηταν εκεινοι οι οποιοι ηταν δυσπιστοι και δεν την συνταγογραφουσαν στους ασθενεις.
Μαντεψε... Αποδειχθηκε πως οσοι μπηκαν σε ινσουλινοθεραπεια συντομοτερα ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης αλλα και περισσοτερα χρονια ζωης σε σχεση με τους αλλους.
Λένε την άποψη τους με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχει η εμπειρία τους.

@tol ονόματα δεν πρόκειται να πω, αν εσύ πήγαινες στο ιατρείο του αποκλείεται να σου έλεγε την άποψη του, γιατί με το μένος που έχεις θα τον έβγαζες στα κανάλια, αρα μην το παίζεται ελεύθεροι, είναι η απόδειξη ότι όλοι οι γιατροί πλέον είναι φιμωμένοι και δεν μπορούν να έχουν άποψη, αντίθετα με εσένα και τον @Vdupa πχ που η απόψεις σας είναι η μόνες σωστές, που δεν σηκώνεται κουβέντα, κράζεται τους αρνητές τον social ενώ την ίδια στιγμή κάνετε το ίδιο.
Λέτε ανεύθυνους αυτούς που δεν εμβολιάστηκαν και γύρω μου βλέπω τους εμβολιασμένους χειμαδιό, να κολλάνε ασύστολα, να το παίζουν άτρωτοι και να μεταδίδουν αβέρτα. Ο κόσμος βλέπει τη συμβαίνει γύρω του και βγάζει τα συμπεράσματα του, δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ένα εμβολιασμένο παιδάκι στην τάξη των παιδιών μου που να μην έχει νοσήσει ακόμα και δεύτερη φορά, τα παιδιά μου πάντως που είναι από τα ελάχιστα που φοράνε πραγματικά μάσκα, από τα ελάχιστα που κάνουν πραγματικά self test δόξα το θεό δεν κόλλησαν ποτέ.

Η ιστορία μπάζει από παντού δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, θέλω δεδομένα πολλά ακόμα για να πειστώ.
Θα εμφανίζομαι κάθε τρίμηνο να βλέπω τις εξελίξεις.
Μεγαλώνει και η φαλάκρα , σκατά :(
 

Denvi

Well-Known Member
Πες μου έναν που ακολουθεί κατά γράμμα την επιστημονική κοινότητα στη χώρα μας
Τον Βασιλακόπουλο ;
Την Παγώνη;
Ποιον ακριβώς πρέπει να ακούσει ο κοινός θνητός για να πάρει τις αποφάσεις του ;
Αυτούς τους βλέπω κομπάρσους και μαϊντανούς όλους.
Ο κόσμος έχει μπλέξει την πολιτική με την πανδημία ή η πολίτικη μπλέχτηκε στην ιατρική; Η αντιπολίτευση μήπως πατάει στην διαχείριση της πανδημίας;`

Λένε την άποψη τους με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχει η εμπειρία τους.

@tol ονόματα δεν πρόκειται να πω, αν εσύ πήγαινες στο ιατρείο του αποκλείεται να σου έλεγε την άποψη του, γιατί με το μένος που έχεις θα τον έβγαζες στα κανάλια, αρα μην το παίζεται ελεύθεροι, είναι η απόδειξη ότι όλοι οι γιατροί πλέον είναι φιμωμένοι και δεν μπορούν να έχουν άποψη, αντίθετα με εσένα και τον @Vdupa πχ που η απόψεις σας είναι η μόνες σωστές, που δεν σηκώνεται κουβέντα, κράζεται τους αρνητές τον social ενώ την ίδια στιγμή κάνετε το ίδιο.
Λέτε ανεύθυνους αυτούς που δεν εμβολιάστηκαν και γύρω μου βλέπω τους εμβολιασμένους χειμαδιό, να κολλάνε ασύστολα, να το παίζουν άτρωτοι και να μεταδίδουν αβέρτα. Ο κόσμος βλέπει τη συμβαίνει γύρω του και βγάζει τα συμπεράσματα του, δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ένα εμβολιασμένο παιδάκι στην τάξη των παιδιών μου που να μην έχει νοσήσει ακόμα και δεύτερη φορά, τα παιδιά μου πάντως που είναι από τα ελάχιστα που φοράνε πραγματικά μάσκα, από τα ελάχιστα που κάνουν πραγματικά self test δόξα το θεό δεν κόλλησαν ποτέ.

Η ιστορία μπάζει από παντού δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, θέλω δεδομένα πολλά ακόμα για να πειστώ.
Θα εμφανίζομαι κάθε τρίμηνο να βλέπω τις εξελίξεις.
Μεγαλώνει και η φαλάκρα , σκατά :(
Φιλε @konelos εγω δεν ειμαι αρμοδια να σου πω αν και απο ποιον να πειστεις, δεν εχω τοσες γνωσεις, μπορω ομως με αυτες τις λιγες που εχω να σου πω με βεβαιοτητα οτι δια της εις ατοπον απαγωγης, πρεπει να αποδελτιωσεις την πληροφορια, γιατι η προσωπικη εμπειρια δε λεει τιποτα απολυτως. Υπαρχουν απειρες ταξεις με μη εμβολιασμενα παιδακια που νοσουν κανονικοτατα το ενα πισω απο το αλλο. Υπαρχουν εμβολιασμενοι που δεν εχουν νοσησει (εγω πχ). Αυτα τα προσωπικα στοιχεια, αν δεν αποτυπωθουν σε εμπεριστατωμενη μελετη δε λενε τιποτα απολυτως.
 

Kostas97

Well-Known Member
Γιατι, με το θηλασμο τι εγινε? Δεκαετιες περασαν με κατα κορον χορηγηση φορμουλας γιατι λεει ηταν πιο ενισχυμενο! Αυτο ελεγαν τοτε οι αποδειξεις και αυτο συμβουλευαν οι γιατροι κι ακομα και σημερα, παρα τις αμετρητες μελετες υπαρχουν γιατροι που σου λενε με την πρωτη ευκαιρια ή και απο την πρωτη στιγμη "δωσε ξενο".
Για αυτο πρεπει να υπαρχει γνωση. Σημερα το να ισχυριζεται καποιος κατι τετοιο ειναι παραλογο 100%. Και για τα θετικα που εχει για το μωρο ο θηλασμος αλλα και για τα οφελη που εχει για τις μητερες(καρκινο μαστου).
Tragic...
 

konelos

Active Member
Φιλε @konelos εγω δεν ειμαι αρμοδια να σου πω αν και απο ποιον να πειστεις, δεν εχω τοσες γνωσεις, μπορω ομως με αυτες τις λιγες που εχω να σου πω με βεβαιοτητα οτι δια της εις ατοπον απαγωγης, πρεπει να αποδελτιωσεις την πληροφορια, γιατι η προσωπικη εμπειρια δε λεει τιποτα απολυτως. Υπαρχουν απειρες ταξεις με μη εμβολιασμενα παιδακια που νοσουν κανονικοτατα το ενα πισω απο το αλλο. Υπαρχουν εμβολιασμενοι που δεν εχουν νοσησει (εγω πχ). Αυτα τα προσωπικα στοιχεια, αν δεν αποτυπωθουν σε εμπεριστατωμενη μελετη δε λενε τιποτα απολυτως.
Συμφωνώ, αλλά ο κόσμος έχει μπερδευτεί με αυτά που ακούει από τους μαϊντανους, ξέρεις πόσοι εμβολιασμένοι βγάζουν θετικό test και το κρύβουν; Γιατί τους είπαν δεν μεταδίδουν, δεν νοσούν;
Ξέρεις σε πόσους στην εργασία τους βάζουν χέρι επειδή επαναλαμβάνουν τεστ και βγαίνουν θετικοί;
Για ποια προφήλαξη μας κουνάνε δάχτυλο; Για ποια διασπορά; Για ποιο εμβόλιο.
Ένα θέατρο ειναι όλα, τα ίδια κάνουν και αυτοί που κουνάνε το δάχτυλο.

Φοβάμαι τον ιό, τρέμω που το Πάσχα θα πάμε σε παππούδες, προσπαθώ να προσέχω. Όλο αυτό που ζούμε και όπως διαχειρίζεται είναι απλώς ένα θέατρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Η πολιτικη φιλε μου εμπλεκεται σιγουρα με τον τροπο που προανεφερα. Καθοδηγουμενη συμβουλευτικη για ΟΛΑ τα θεματα, κατα την αποψη μου με πολυ ξεκαθαρο στοχο φυσικα, την αποδυναμωση, την πολωση κτλ, με ο,τι αυτα συνεπαγονται σε εκλογικο πια επιπεδο. Αν αναγνωρισεις πχ. οτι το εργο μιας κυβερνησης κατα τη διαχειριση μιας πανδημιας ειναι αξιολογο, την τοποθετεις αυτοματα πολυ ψηλα. Τηρωντας, αντιθετα, μια επικριτικη σταση σε ολα, μετρα, αποφασεις κτλ. διατηρεις τις επιθυμητες ισορροπιες. Εκει εμπλεκεται για μενα το κομματι της πολιτικης. Κι απο την αλλη, ενω ο κοσμος "βογκαει" ακουει και κατι παντελως ασοβαρες ατακες απο στοματα πολιτικων και σου λεει, αυτους θα πιστεψω? Δεν εχει να κανει λοιπον με το εμβολιο αυτο καθ'αυτο, αλλα με τη γενικη αμφισβητηση των πολιτικων, μεσω των οποιων εφαρμοζονται τα μετρα-συμπεριλαμβανομενου και του εμβολιασμου.
Επειδη δεν ασχολουμαι με πολιτικη. Θα σε ρωτησω τι διαφορετικό θα έκανε μια άλλη κυβέρνηση απο την σημερινή (και δεν το παω σε πολιτικη versus συζήτηση για να προλάβω τον CVIAL).

Η άποψη μου ειναι οτι ο στόχος οποιασδήποτε κυβέρνησης στην Ελλάδα (εκτός βελοπουλου και χρυσής αυγής που δεν υπάρχει ορθολογισμός στην πολιτική τους) θα ήταν ο ίδιος. Δηλαδή να πείσουν τον κόσμο να εμβολιαστεί και να προστατευτεί με lockdown και μάσκες.

Τώρα το πως θα έφταναν εκεί έχει σχέση με τη στρατηγική του κάθε κόμματος. Ο στόχος όμως θα ήταν ακριβώς ο ίδιος. Και κατά την άποψη μου τους ίδιους τρόπους θα χρησιμοποιούσαν και άλλες κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Για αυτό γράφω παραπάνω ότι δεν είναι πολιτικό το θέμα της πανδημίας. Δεν την δημιουργησαν κάποιοι πολτικοι. Δεν είναι ότι αν ψηφίσεις κουτσουμπα θα εξαφανιστεί η πανδημία. Η θα χρειαστεί άλλη αντιμετώπιση (με βιταμίνη D πχ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
Πες μου έναν που ακολουθεί κατά γράμμα την επιστημονική κοινότητα στη χώρα μας
Τον Βασιλακόπουλο ;
Την Παγώνη;
Ποιον ακριβώς πρέπει να ακούσει ο κοινός θνητός για να πάρει τις αποφάσεις του ;
Αυτούς τους βλέπω κομπάρσους και μαϊντανούς όλους.
Ο κόσμος έχει μπλέξει την πολιτική με την πανδημία ή η πολίτικη μπλέχτηκε στην ιατρική; Η αντιπολίτευση μήπως πατάει στην διαχείριση της πανδημίας;`
Να σου πω την αλήθεια τηλεόραση δεν παρακολουθώ (μέσα από YT αν τύχει μόνο) οπότε τον Βασιλακόπουλο τον έμαθα από εδώ. Μια φορά που τον πετυχα στο YT ειχε μια διαφωνία με έναν τσαρλατάνο γιατρό και τον πετσόκοψε κανονικά. Υπηρετώντας πιστά τα επιστημονικά δεδομένα.
Από κει και πέρα δεν τον έχω παρακολουθήσει περισσότερο για να εχω ολοκληρωμένη άποψη.

Πάντως, δε χρειάζεται να ψάχνεις αυθεντίες της TV. Κανε ενα subscribe στο YT στον WHO και είσαι έτοιμος. Η μπες στο σαιτ τους.
 

Vdupa

Well-Known Member
είναι η απόδειξη ότι όλοι οι γιατροί πλέον είναι φιμωμένοι και δεν μπορούν να έχουν άποψη, αντίθετα με εσένα και τον @Vdupa πχ που η απόψεις σας είναι η μόνες σωστές, που δεν σηκώνεται κουβέντα, κράζεται τους αρνητές τον social ενώ την ίδια στιγμή κάνετε το ίδιο.

Σε χάνω.

Δεν υπάρχει άλλη αλήθεια/άποψη. Μόνο μια είναι και αυτή δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος γιατρός να τη μεταφέρει. Αν κάποιος γιατρός αισθάνεται φιμωμένος πιθανόν αυτό σημαίνει ότι κρατιέται για να μην πετάξει τσαρλατανιές και τον ''δικάσουν'' το 99.9% των κανονικών επιστημόνων.

Με την ίδια λογική θα σου πω ότι δεν είναι η άποψη η δίκη μου και του tol (και του vlafo, και του georgie και του bobby, σίγουρα ξεχνάω κάποιους) εναντίων της δική σου.
Δε μιλάμε για απόψεις καφενείου εδώ που ο καθένας μπορεί να έχει από μια.

Είναι η επιστημονική πραγματικότητα που σου μεταφέρει ο tol και εγώ (και οι υπόλοιποι) ως ''αγγελιοφόροι'' versus της δίκης σου που την έβγαλες από το στομάχι σου.

Είναι η πραγματικότητα που πηγάζει από επιστημονικά δεδομένα vs μιας δικής σου αίσθησης που δεν πηγάζει από πουθενά.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Denvi

Well-Known Member
Επειδη δεν ασχολουμαι με πολιτικη. Θα σε ρωτησω τι διαφορετικό θα έκανε μια άλλη κυβέρνηση απο την σημερινή (και δεν το παω σε πολιτικη versus συζήτηση για να προλάβω τον CVIAL).

Η άποψη μου ειναι οτι ο στόχος οποιασδήποτε κυβέρνησης στην Ελλάδα (εκτός βελοπουλου και χρυσής αυγής που δεν υπάρχει ορθολογισμός στην πολιτική τους) θα ήταν ο ίδιος. Δηλαδή να πείσουν τον κόσμο να εμβολιαστεί και να προστατευτεί με lockdown και μάσκες.

Τώρα το πως θα έφταναν εκεί έχει σχέση με τη στρατηγική του κάθε κόμματος. Ο στόχος όμως θα ήταν ακριβώς ο ίδιος. Και κατά την άποψη μου τους ίδιους τρόπους θα χρησιμοποιούσαν και άλλες κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Για αυτό γράφω παραπάνω ότι δεν είναι πολιτικό το θέμα της πανδημίας. Δεν την δημιουργησαν κάποιοι πολτικοι. Δεν είναι ότι αν ψηφίσεις κουτσουμπα θα εξαφανιστεί η πανδημία. Η θα χρειαστεί άλλη αντιμετώπιση (με βιταμίνη D πχ)
Ουτε εγω ασχολουμαι με την πολιτικη με την εννοια της ενασχολησης, παρατηρω ομως γιατι ψηφιζω. Δεν κρινω δημοσια το εργο της κυβερνησης και καθε κυβερνησης ως προς τα μετρα που παρθηκαν ή θα μπορουσαν να παρθουν γιατι ειμαι ανικανη να το κανω, κρινω ομως ως αναμενομενη την οποια αμφισβητηση ερχεται απο εναν λαο που λιγο πολυ γνωριζουμε την ιστορια του, την παιδεια του, το δημοσιο συστημα και τις συνθηκες ζωης του. Δεν τασσομαι με τους αρνητες του εμβολιου, αλλά με αυτα που ζουμε, βλεπουμε κι ακουμε, τιποτα πια δε μου κανει εντυπωση και δεν ειναι καθολου τυχαιο νομιζω το γεγονος οτι σε αλλες χωρες τα ιδια μετρα αντιμετωπιζονται ενδεχομενως πιο ομαλα σε προσωπικο επιπεδο. Απο τις κυβερνησεις στηνεται το δημοσιο συστημα, ειτε Παιδειας, ειτε Υγειας κτλ.
 

bobby

Well-Known Member
Το θέμα αντιμετώπισης της πανδημίας δεν είναι πολιτικό και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι όλα σχεδόν τα κράτη του πολιτισμένου κόσμου την αντιμετώπισαν λίγο πολύ το ίδιο. Πολιτικό το κάνουν συνήθως τα κόμματα της αντιπολίτευσης για να πάρουν κανά ψηφαλάκι. Αλλά δυστυχώς πάντα η αντιπολίτευση στην Ελλάδα (και αλλού), ανεξαρτήτως τι χρώμα έχει, αντιδρά σε ότι κάνει η εκάστοτε κυβέρνηση σωστό ή λάθος. Παραφράζοντας την ρήση "Όλα τα γουρούνια την ίδια μούρη έχουν" (συγνώμη από τα αγαπητά γουρούνια...) και τα κομματόσκυλα επίσης την ίδια μούρη έχουν ανεξαρτήτως αν είναι αριστερα, κεντρώα ή δεξιά....
 

konelos

Active Member
Σε χάνω.

Δεν υπάρχει άλλη αλήθεια/άποψη. Μόνο μια είναι και αυτή δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος γιατρός να τη μεταφέρει. Αν κάποιος γιατρός αισθάνεται φιμωμένος πιθανόν αυτό σημαίνει ότι κρατιέται για να μην πετάξει τσαρλατανιές και τον ''δικάσουν'' το 99.9% των κανονικών επιστημόνων.

Με την ίδια λογική θα σου πω ότι δεν είναι η άποψη η δίκη μου και του tol (και του vlafo, και του georgie και του bobby, σίγουρα ξεχνάω κάποιους) εναντίων της δική σου.
Δε μιλάμε για απόψεις καφενείου εδώ που ο καθένας μπορεί να έχει από μια.

Είναι η επιστημονική πραγματικότητα που σου μεταφέρει ο tol και εγώ (και οι υπόλοιποι) ως ''αγγελιοφόροι'' versus της δίκης σου που την έβγαλες από το στομάχι σου.

Είναι η πραγματικότητα που πηγάζει από επιστημονικά δεδομένα vs μιας δικής σου αίσθησης που δεν πηγάζει από πουθενά.

Δεν είναι κακό να έχεις τις επιφυλάξεις σου όταν έχουν πέσει σε τόσα πολλά δεδομένα έξω, άνθρωποι είναι και η επιστημονική ομάδα, το χειρότερο και το ποιο επικίνδυνο Ων στον πλανήτη, από τέλειους γιατρούς μέχρι να τα μεγαλυτέρα λαμόγια, δεν είναι ιατρική είναι πολιτική, το who λέει πάνω κάτω ότι και οι επιστήμονες εδώ, αλλά αυτοί οι τύποι. πχ Βασιλακόπουλος είναι τόσο επικοινωνιακός που σε πείθει για το αντίθετο :)
Γιατί θα πρέπει να στηρίξω την πρακτική της Σαγκάη και όχι της Βρετανίας;
Ο λόγος που έπρεπε να εμβολιαστούν άπαντες και όχι μόνο ηλικιωμένοι και ευπαθή που είχαν μεγάλο κίνδυνο ήταν για να δημιουργήσουν την ανόσια της αγέλης, πλέον τα δεδομένα είναι ότι δεν υπάρχει ανόσια ούτε με νόσηση ούτε με εμβολιασμό, εμβόλιο έχει ημερομηνία λήξης, οι δυο δόσεις θεωρούνται ανεμβολίαστοι, στην τρίτη δόση ας δώσουμε παράταση να πεθάνουν κάμποσοι γιατί η τέταρτη δεν κάθεται καλά στον περισσότερο κόσμο και θα έχουμε χασούρα στο επικοινωνιακό παιχνίδι.
Φυσικά και θα βλέπω τι γίνεται γύρω μου, φυσικά και θα ακούω όλες τις απόψεις των γιατρών που είναι μέσα στη μάχη και όχι από πάνελ σε πάνελ στα κανάλια.
Να δώσουν το μπαλάκι στην ιατρική , να πάει ο πατέρας μου στο γιατρό του και να του πει πρέπει να εμβολιαστείς αλλιώς κινδυνεύεις και είμαι σίγουρος ότι θα το είχε κάνει αυτός και πολλοί άλλοι και όχι να προσπαθεί να τους πείσει η κάθε κυβέρνηση που πλέον δεν τους εμπιστεύεται κανείς.
Δεν γνωρίζαν καν πως θα εξελιχθεί ο ιος, λογικό! αλλά μας έλεγαν ότι γνώριζαν και πρέπει να τους εμπιστευτούμε με κλειστά τα μάτια.
Δεν γνώριζαν καν την αποτελεσματικότητα στα εμβόλια, πείραμα! ήταν πάντα σίγουροι για όλα.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Μα αφού όλα τα στατιστικά τα ίδια λένε για τους νεκρούς ανά ηλικία, όπου και να κοιτάξεις.
Απλός εμβολιάζουμε τους πάντες για να μην κολλήσουνε η μεγαλύτερη σε ηλικία και πεθάνουν. Μα για αυτό έπρεπε να κάνουν το εμβόλιο αφού λέγανε ότι προστατεύει όλοι πάνω από 50 χρόνον και άσε τους άλλους ελεύτερους να κάνουν ότι θέλουν.
Δεν έπρεπε να διαχωρίζουμε τον εμβολιασμένο με τον μη εμβολιασμένο αφού υποτίθεται ότι έκανες το εμβόλιο και έχεις προστασία τι σε νιαζί εσένα αν το έκανα η αν δεν το έκανα εγώ αφού έχεις προστασία εσέι. Αυτό δεν λένε η επιστήμονες ότι προστατεύει το εμβόλιο?
Τώρα το τι λέει ο κάθε ένας είναι δικαίωμα του στα κανάλια, Εγώ προσωπικά είπα τους γονείς μου να το κάνουν αφού ακολουθούσα τις εξέλιξης από την αρχή για το ποιος πέθαινε και στατιστικά που έβγαιναν στην φορα. Εγώ δεν μπήκα στο τριπάκι να κάνω το εμβόλιο, Και το έχω κολλήσει 2 φορες το αρχικό και το ομικρον και το πέρασα σαν γρίπη αλλα με παράξενα συμπτώματα την πρώτη φορα αλλα το πέρασα πολύ καλά.
Αν είχα εμβολιαστεί θα έλεγα ooo τι καλά που το πέρασα αφού έκανα το εμβόλιο αλλιώς ποιος ξέρει τι θα πάθαινα, το αντίθετο θα έλεγε ένας που το πέρασε δύσκολα φυσικά αν το έκανα το εμβόλιο ίσος να το περνούσα καλύτερα από όπως το πέρασα. Μια απλή γρίπη είναι και τίποτα άλλο, Όπως είναι και ο εμβολιασμός για τους μεγαλύτερους για την γρίπη που κάνουν μια φορα του χρόνου, αν δεν το κάνουν και κολλήσουν μπορεί και να πεθάνουν.
Ο οργανισμός του ηλικιωμένου δεν είναι το ίδιο όπως του νεοτερου.


Το covid σκοτώνει ναι αλλα ποιον σκοτώνει?
Τους ηλικιωμένους και αυτούς που έχουν πρόβλημα με την υγεία τους.
Εννοείτε ότι θα πεθάνουν και δυνατή και νέοι αλλα αυτήν είναι η εξαίρεση και λάθος κάνουν που τρομάζουν τον κοσμάκη με τον κορονοϊό.
 

Denvi

Well-Known Member
Μα αφού όλα τα στατιστικά τα ίδια λένε για τους νεκρούς ανά ηλικία, όπου και να κοιτάξεις.
Απλός εμβολιάζουμε τους πάντες για να μην κολλήσουνε η μεγαλύτερη σε ηλικία και πεθάνουν. Μα για αυτό έπρεπε να κάνουν το εμβόλιο αφού λέγανε ότι προστατεύει όλοι πάνω από 50 χρόνον και άσε τους άλλους ελεύτερους να κάνουν ότι θέλουν.
Δεν έπρεπε να διαχωρίζουμε τον εμβολιασμένο με τον μη εμβολιασμένο αφού υποτίθεται ότι έκανες το εμβόλιο και έχεις προστασία τι σε νιαζί εσένα αν το έκανα η αν δεν το έκανα εγώ αφού έχεις προστασία εσέι. Αυτό δεν λένε η επιστήμονες ότι προστατεύει το εμβόλιο?
Τώρα το τι λέει ο κάθε ένας είναι δικαίωμα του στα κανάλια, Εγώ προσωπικά είπα τους γονείς μου να το κάνουν αφού ακολουθούσα τις εξέλιξης από την αρχή για το ποιος πέθαινε και στατιστικά που έβγαιναν στην φορα. Εγώ δεν μπήκα στο τριπάκι να κάνω το εμβόλιο, Και το έχω κολλήσει 2 φορες το αρχικό και το ομικρον και το πέρασα σαν γρίπη αλλα με παράξενα συμπτώματα την πρώτη φορα αλλα το πέρασα πολύ καλά.
Αν είχα εμβολιαστεί θα έλεγα ooo τι καλά που το πέρασα αφού έκανα το εμβόλιο αλλιώς ποιος ξέρει τι θα πάθαινα, το αντίθετο θα έλεγε ένας που το πέρασε δύσκολα φυσικά αν το έκανα το εμβόλιο ίσος να το περνούσα καλύτερα από όπως το πέρασα. Μια απλή γρίπη είναι και τίποτα άλλο, Όπως είναι και ο εμβολιασμός για τους μεγαλύτερους για την γρίπη που κάνουν μια φορα του χρόνου, αν δεν το κάνουν και κολλήσουν μπορεί και να πεθάνουν.
Ο οργανισμός του ηλικιωμένου δεν είναι το ίδιο όπως του νεοτερου.


Το covid σκοτώνει ναι αλλα ποιον σκοτώνει?
Τους ηλικιωμένους και αυτούς που έχουν πρόβλημα με την υγεία τους.
Εννοείτε ότι θα πεθάνουν και δυνατή και νέοι αλλα αυτήν είναι η εξαίρεση και λάθος κάνουν που τρομάζουν τον κοσμάκη με τον κορονοϊό.
Τα αντιστοιχα νουμερα αν δεν ειχαν γινει μερικα εκατομμυρια εμβολια τα ξερουμε?
 

tol

Well-Known Member
Δεν γνώριζαν καν την αποτελεσματικότητα στα εμβόλια, πείραμα!


Μια απλή γρίπη είναι και τίποτα άλλο,



Τα αντιστοιχα νουμερα αν δεν ειχαν γινει μερικα εκατομμυρια εμβολια τα ξερουμε?

Φιλη Denvi, καλυτερα να μη μαθουμε ποτέ ποια θα ηταν τα αντιστοιχα νουμερα χωρις τους εμβολιασμους.

Δυστυχως, οι αρνητες των εμβολιων δεν μπορουν ακομη και σημερα, μετα απο δυο χρονια πανδημιας, να συνειδητοποιησουν τι συμβαινει γυρω τους. Ζουν στον κοσμο τους, αντιλαμβανονται την πραγματικοτητα οπως τους γουσταρει.

Παραθετω ενα αρθρο...ετσι, για να ξαναθυμηθουν καποιοι επιλησμονες (για να μην τους χαρακτηρισω αφελεις και παραλογα σκεπτομενους) τι συνεβαινε στον πλανητη πριν απο 2 χρονια.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΑΡΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...


Και, τωρα μετα απο δυο χρονια, αφου εχει ομαλοποιηθει σχετικα η κατασταση με την αμεριστη συνδρομη των εμβολιων, βγαινουν απο πανω και το παιζουν "εξυπνακηδες". Εχουν το θρασος να ισχυριζονται οτι ειχαν δικιο.

Απλη γριπη...λενε
Τα εμβολια ειναι αχρηστα και επικινδυνα...λενε
Οι πολιτικοι εφηυραν τον κορονοϊο...λενε
Η γη ειναι επιπεδη, 1+1 κανει 3, ο ηλιος ανατελλει απο τη δυση, η Μερκελ ευθυνεται για τη χρεοκοπια της Ελλαδας, η μεταλλαξη των ανθρωπων σε ρομποτ πλησιαζει...

Αυτες και αλλες μπαρουφες ξεστομιζονται απο ατομα αρνητες της ελλογης σκεψης, που εχουν θεσει στοχο ζωης να αμφισβητουν την επιστημονικη γνωση μονο και μονο για να αποδειξουν την αξια της μηδαμινοτητας τους.
 
Μπλουζα