Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΙΟΥΛΙΟΣ

Well-Known Member
Εδω, φιλε CVIAL, εντοπιζεται ο παραλογισμος των δηθεν σκεπτομενων αντιεμβολιαστων σε ολο του το μεγαλειο.

Απο τη μια φοβουνται την πιθανοτητα 1 στις 200.000 να εχουν παρενεργειες απο το εμβολιο!!!!

Απο την αλλη, οι περισσοτεροι απο αυτους, δε φοβουνται να καπνιζουν αρειμανιως (κοινως...σαν φουγαρα), να πινουν χωρις αυριο σαν ταξιδιωτες στην ερημο Σαχαρα, να ξενυχτουν σαν τα ζομπι, να τρωνε τον αγλεουρα, να αποφευγουν την υγιεινη καθημερινη αθληση, οπως ο διαολος το λιβανι!!!!

Δεν ειναι αυτος παραλογισμος; Ενω καθημερινα υποβαλλουν το σωμα και την υγεια τους σε σοβαρους κινδυνους, να κανουν κηρυγματα περι επικινδυνοτητας των εμβολιων;

Σε τελικη αναλυση μου θυμιζουν τους Γαλατες...."φοβουνται μηπως πεσει ο ουρανος στο κεφαλι τους". Τοσες ειναι στην πραγματικοτητα οι πιθανοτητες να παθουν κατι.

Μηπως, αραγε, δεν ειναι κατα βαθος ο φοβος για την υγεια τους, αλλά ο παγιωμενος αντιδραστικος χαρακτηρας τους; Μηπως ετσι εχουν μαθει να ενεργουν σε ολη τους τη ζωη; Να αντιδρουν και να μην υπακουνε σε κοινους κανονες συμβιωσης, να λειτουργουν ιδιοτελως, να ριχνουν τις ευθυνες σε αλλους, να μεμψιμοιρουν, να μεμφονται τις εκαστοτε κυβερνησεις, να γινονται αθυρμα στα χερια των επιτηδειων του διαδικτυου, να αγονται και να φερονται απο θρησκευτικες και αλλου ειδους ιδεοληψιες και προκαταληψεις;
Σε αυτό το σχόλιο αναφέρομαιTol.
Θα επανέλθω το βράδυ.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Όχι, το 0.2% (τυχαίο ήταν το νούμερο, στον COVID-19 είναι περίπου στο 2%, για παράδειγμα στις ΗΠΑ, γιατί διαφέρει από χώρα σε χώρα) αφορά τον γενικό πληθυσμό, στους ηλικιωμένους η θνησιμότητα είναι σαφώς μεγαλύτερη. Για τα υπόλοιπα έχω αναλύσει τους λόγους πολλές φορές. Θα σου πω μόνο τούτο. Αν ανεβαίνεις σε αεροπλάνο η πιθανότητα να σκοτωθείς από πτώση είναι 1:188.000. Το 95% του πληθυσμού ανεβαίνει στα αεροπλάνα και δεν το σκέφτεται καν, business as usual. Το θεωρείς λογικό όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από COVID-19 είναι 1:50 (2%) αλλά αν κάνεις το εμβόλιο (ας πούμε Astra) είναι 1:1.000.000 (θρομβώσεις) να συνεχίσεις να ανεβαίνεις στο αεροπλάνο και να αρνείσαι να κάνεις το εμβόλιο επικαλούμενος την στατιστική?

Με είδες να ανησυχώ για τα ποσοστά θανάτου από τα εμβόλια; Αν και θα έπρεπε, καθώς αυτό που φτιάχτηκε για να σώνει ζωές δεν νοείται να αφαιρεί. Η ανησυχία μου είναι οι τυχόν μακροπρόθεσμες βλάβες από τα εμβόλια, κάτι στο οποίο κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με αρνητική βεβαιότητα. Επίσης αυτό με τα παραδείγματα, είναι δυνατόν να ψάχνουμε να βρούμε τι προκαλεί μεγαλύτερο κακό για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα; Εγώ πχ δεν ανεβαίνω σε αεροπλάνο πιάσε τώρα όλα τα άλλα να με βρεις.
 

vag25

Well-Known Member
Η ανησυχία μου είναι οι τυχόν μακροπρόθεσμες βλάβες από τα εμβόλια, κάτι στο οποίο κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με αρνητική βεβαιότητα.
Για τίποτα δεν μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα. Ούτε για τον αέρα που αναπνέεις. Μπορεί τόσα χρόνια να σου αφερει χρόνια ζωής. Δεν έχεις άλλη επιλογή όμως.

Ζωη=αβεβαιότητα

Το να υποθέτεις οτι ίσως συμβεί κάτι κακο, μπορείς να το κάνεις για τα πάντα. Εγώ θα επιλέξω να υποθέσω ότι σου δίνει 20 χρόνια ζωής παραπάνω, ότι θα φτάσεις τα 120. Γιατί? Γιατί μπορώ. Τσάμπα είναι.
 

dim d

Well-Known Member
τα εμβολια επειδη δεν ειναι αγωγη να την λαμβανεις καιρο, εχουν ενα πολυ συντομο οριζοντα να σου δημιουργησουν παρενεργειες, συνηθως αμεσα απο τις πρωτες μερες. Υπαρχουν πολλες μελετες με τα δεδομενα μεχρι τωρα ειδικα για το mrna που ειναι κατι νεο, να δεις.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Για τίποτα δεν μπορείς να απαντήσεις με βεβαιότητα. Ούτε για τον αέρα που αναπνέεις. Μπορεί τόσα χρόνια να σου αφερει χρόνια ζωής. Δεν έχεις άλλη επιλογή όμως.

Ζωη=αβεβαιότητα

Το να υποθέτεις οτι ίσως συμβεί κάτι κακο, μπορείς να το κάνεις για τα πάντα. Εγώ θα επιλέξω να υποθέσω ότι σου δίνει 20 χρόνια ζωής παραπάνω, ότι θα φτάσεις τα 120. Γιατί? Γιατί μπορώ. Τσάμπα είναι.


Εντάξει, τώρα πιάσαμε τη φιλοσοφία.

τα εμβολια επειδη δεν ειναι αγωγη να την λαμβανεις καιρο, εχουν ενα πολυ συντομο οριζοντα να σου δημιουργησουν παρενεργειες, συνηθως αμεσα απο τις πρωτες μερες. Υπαρχουν πολλες μελετες με τα δεδομενα μεχρι τωρα ειδικα για το mrna που ειναι κατι νεο, να δεις.


"...Προφανώς, για οτιδήποτε καινούργιο έχουμε, πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση για να δούμε τις μετέπειτα επιπτώσεις. Αυτό είναι φυσιολογικό. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα αν αυτό το εμβόλιο θα έχει κάποιες παρενέργειες σε 20 χρόνια...".

 

Kostas97

Well-Known Member
Εντάξει, τώρα πιάσαμε τη φιλοσοφία.




"...Προφανώς, για οτιδήποτε καινούργιο έχουμε, πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση για να δούμε τις μετέπειτα επιπτώσεις. Αυτό είναι φυσιολογικό. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι ξέρουμε με απόλυτη βεβαιότητα αν αυτό το εμβόλιο θα έχει κάποιες παρενέργειες σε 20 χρόνια...".

Με απολυτη βεβαιοτητα δεν ξερω και τα ρεβυθια που εφαγα σημερα αν σε μια εικοσαετια μου βγαλουν κανα κουσουρι.
Το ιδιο ισχυει και για το νερακι απο τη βρυση που πινω.

Το ιδιο ισχυει και για τον κωρονοιο που κολλησα πριν ενα 10ημερο στο κλαμπακι.

Για τι ξερουμε οντως τι θα μας βγαλει;

Σκεφτομαστε το εμβολιο αλλα για ψαχτειτε λιγο για το κινητο που ολοι χρησιμοποιουμε καθημερινα.
Νεες ερευνες θεωρουν οτι ισως τελικα σχετιζεται με καρκινο στον εγκεφαλο.
Πετατε τα λοιπον!!!!!
 

dim d

Well-Known Member
Αν προσπαθησει κανεις να κοιταξει ερευνες κι δεδομενα που να μην ειναι ακριβως οτι θελει αυτος να δει, θα παρατηρησει οτι οι πιο πιθανες παρενεργειες οπως σε ολα τα εμβολια θα εμφανιστουν σε ενα οριζοντα μερικων εβδομαδων. Υπαρχει η πιθανοτητα να δημιουργηθει κατι σε οριζοντα χρονων; ναι. Αλλα με αυτη την λογικη θα περιμενουμε 20 χρονια να δουμε αν ενα ελαχιστο ποσοστο δημιουργησει καποιο θεμα; οχι γτ δεν υπαρχει ο χρονος κι η χρησιμοτητα ειναι πολυ πιο σημαντικη απο το πιθανο ρισκο.

“Vaccines are just designed to deliver a payload and then are quickly eliminated by the body,” Goepfert said. “This is particularly true of the mRNA vaccines. mRNA degrades incredibly rapidly. You wouldn’t expect any of these vaccines to have any long-term side effects. And in fact, this has never occurred with any vaccine.”


“The side effects that we see occur early on, and that’s it,” Goepfert said. “In virtually all cases, vaccine side effects are seen within the first two months after rollout.”


Μπορεί οποιαδήποτε φαρμακοβιομηχανία να «κρύψει» δήθεν ένοχα μυστικά στοιχεία από την στιγμή που τα εμβόλια χορηγούνται κατά εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο και τα δεδομένα ελέγχονται ταυτόχρονα από ανεξάρτητους διακρατικούς φορείς αλλά και από ανταγωνιστικές φαρμακοβιομηχανίες;

«Δεν μπορεί γιατί υπάρχει διεθνώς παθητική και ενεργητική παρακολούθηση. Δηλαδή οτιδήποτε περίεργο εμφανιστεί, ένα αυτοάνοσο ή οτιδήποτε άλλο, τους επόμενους μήνες ή και χρόνια, πάντα θα υπάρχει αναζήτηση αν υπάρχει συσχέτιση με κάποιο εμβόλιο.»

Καρκίνος σαν αποτέλεσμα εμβολίου δεν έχει αναφερθεί ποτέ.
τα τελευταια απο την συνεντευξη που εσυ παρεθεσες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ρωτησαν μια γιατρο ενα ερωτημα το οποιο ειναι τελειως αστοχο. Προσωπικα δεν εχω ακουσει μεχρι σημερα τιποτα που προκαλεσε καρκινο με μονο μια φορα εκθεση σε αυτο.
Εαν δεν κανω λαθος, δεν υπαρχει κιολας.
 

dim d

Well-Known Member
Ρωτησαν μια γιατρο ενα ερωτημα το οποιο ειναι τελειως αστοχο. Προσωπικα δεν εχω ακουσει μεχρι σημερα τιποτα που προκαλεσε καρκινο με μονο μια φορα εκθεση σε αυτο.
Εαν δεν κανω λαθος, δεν υπαρχει κιολας.
καλα υπαρχει κι κατι τσερνομπιλ σαν παραδειγματα αλλα ας μην τρελαινομαστε. Εμβολια κανουμε δεκαδες χρονια, τα συγκεκριμμενα ειναι ηδη αρκετο καιρο σε δραση. Αν υπηρχαν παραλογα ποσοστα παρενεργειων θα το χαμε μαθει σε νανοσεκοντ απο τα αγαπημενα τρομολαγνικα μιντια.
 

Kostas97

Well-Known Member
καλα υπαρχει κι κατι τσερνομπιλ σαν παραδειγματα αλλα ας μην τρελαινομαστε. Εμβολια κανουμε δεκαδες χρονια, τα συγκεκριμμενα ειναι ηδη αρκετο καιρο σε δραση. Αν υπηρχαν παραλογα ποσοστα παρενεργειων θα το χαμε μαθει σε νανοσεκοντ απο τα αγαπημενα τρομολαγνικα μιντια.
Σωστα, απλα τα ποσοστα ραδιενεργειας εκει ηταν τοσο μεγαλα που μονο με ενα τετοιο δυστυχημα μπορουν να αιτιολογηθουν.
Υπο φυσιολογικες συνθηκες ακομα και το τσιγαρο, για να κατηγορηθει για καρκινο μια φορα δεν αρκει.

Τι να πως χανεις τι λογικη σου εδω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Ρε παίδες γιατί το υπεραναλύετε τόσο; To εμβόλιο ήταν ετοιμο σε βαθμό 70% από τους προγενέστερους κορονοιους. Επαναλαμβανω τυχεροί στην ατυχία μας ήμασταν. Γιατί το έχετε αναγάγει σε κάτι εντελώς καινούργιο; Googlάρετε να δείτε. Δλδ είναι σα να λέμε A4 και Α4 coupe (A5) σχεδόν το ίδιο αυτοκίνητο είναι. Επίσης πολύ σωστά @dim d υπάρχει time window στα εμβόλια 1 έτους δεν είναι 25ετές ομόλογο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με είδες να ανησυχώ για τα ποσοστά θανάτου από τα εμβόλια; Αν και θα έπρεπε, καθώς αυτό που φτιάχτηκε για να σώνει ζωές δεν νοείται να αφαιρεί. Η ανησυχία μου είναι οι τυχόν μακροπρόθεσμες βλάβες από τα εμβόλια, κάτι στο οποίο κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με αρνητική βεβαιότητα. Επίσης αυτό με τα παραδείγματα, είναι δυνατόν να ψάχνουμε να βρούμε τι προκαλεί μεγαλύτερο κακό για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα; Εγώ πχ δεν ανεβαίνω σε αεροπλάνο πιάσε τώρα όλα τα άλλα να με βρεις.

Αν δεν ανεβαίνεις σε αεροπλάνο ή επίλέξεις την Γαύδο όπως ο Στράτος καλά κάνεις και δεν εμβολιάζεσαι. Υπάρχει συνέπεια λόγου και πράξεων.
 

vag25

Well-Known Member
Εντάξει, τώρα πιάσαμε τη φιλοσοφία.
Δεν ειναι θεμα φιλοσοφιας.
Οσο δεν βασιζεται πουθενα η ''μαντεψια'' σου οτι ισως κανει κακο, αλλο τοσο δεν βασιζεται η δικη μου οτι θα σου δωσει 20 χρονια παραπανω.
Υποθετεις κατι που δεν βασιζεται πουθενα και κανω το ιδιο.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Αν δεν ανεβαίνεις σε αεροπλάνο ή επίλέξεις την Γαύδο όπως ο Στράτος καλά κάνεις και δεν εμβολιάζεσαι. Υπάρχει συνέπεια λόγου και πράξεων.
Σωστο. Βέβαια ένα ακόμα ερώτημα που τίθεται είναι τι κανεις τοτε σε ένα φόρουμ αντιστροφής της φυσικής εξέλιξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
σαν να λες τι κανει ενας διαβητικος σε φορουμ για την αντιμετωπιση του διαβητη; γτ δεν δεν καθεται να πεθανει;
 

dim d

Well-Known Member
αιωνες προσπαθουμε να βελτιωσουμε το ανρθωπινο σωμα να το εξελιξουμε και να δωσουμε ποιοτητα κι ποσοτητα ζωης. Απο την τριχοπτωση μεχρι τα εμβολια.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Το ίδιο λέμε. Δεν καταλαβαίνω κάποιος που αρνείται αυτήν την πρόοδο τι κανει στο συγκεκριμενο φόρουμ. Μου φαίνεται εντελώς οξύμωρο.
 
Μπλουζα