Η ζωη με Covid-19

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βρε εγώ μια χαρά κτλ τι λες καιρό τώρα αλλά οι απορίες μου παραμένουν .....γιατί αν ιός μαθαίνει την αλφαβήτα έχει δρόμο η ιστορία και οι εμβολιασμοί δεν τον σταματούν αλλά σταματούν τους θανάτους κάτι πολύ σημαντικό.... εξάλλου τους θανάτους ούτε ο ίδιος ο ιός θέλει....η. Ενστανση μου είναι γιατί την αποτελεσματικότητα των εμβολίων...απ' ότι αποδεικνύεται από πρόσφατες μελέτες δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά όσο θέλουμε να πιστεύουμε...αυτά τα 90+% δεν ισχύει για την πλειοψηφία...

Αυτό που συμβαίνει με τον ιο ήταν αναμενόμενο από την πρώτη στιγμή. Καμμία έκπληξη. Από που ήρθε η Δέλτα? Από την Ινδία. Έχεις καταλάβει γιατί? Γιατί εκεί έκανε πάρτι σε 1δις ανεμβολίαστους ανθρώπους και αυτό του έδωσε την ευκαιρεία να μεταλλαχθεί σε κάτι πολύ μεταδοτικότερο. Έτσι μεταλλάσονται οι ιοι, θέλουν καύσιμη παρθένα ύλη. Στην Κίνα με παρόμοιο πληθυσμό είδες να υπάρξει κάποια μετάλλαξη? Όχι. Γιατί? Γιατί εκεί με πρωτοφανούς σκληρότητας, σχεδόν δικτατορικά μέτρα, δεν τον άφησαν να διαδωθεί. Αυτά είναι η αλφάβητος της ανοσιολογίας. Έχω ξαναγράψει ότι ο ιος δεν έχει εξελιγμένη νοημοσύνη. Ο ιος δεν θέλει τίποτα. Απλά όσο τον αφήσεις να διαδίδεται σε ανεμβολίαστους και μεγάλους πληθυσμούς θα έχεις παραλλαγές. Αυτό προσπαθεί να κάνει συντονισμένα η ανθρωπότητα αυτή την στιγμή. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Στην ανοσολογία ο πολύ πιο μεταδοτικός είναι χειρότερος από τον πιο θανατηφόρο. Ο λόγος είναι απλός: ακόμα και αν είναι θανατηφόρος 0,2% αν μολύνει (λόγω μεταδοτικότητας) 100.000.000 ανθρώπους θα καταλήξεις με 200.000 νεκρούς οι οποίοι μπορεί και να διπλασιαστούν λόγω αδυναμίας του συστήματος υγείας να ανταποκριθεί στα βασικά (οξυγόνο,κλπ) που θα έσωζαν τους μισούς. Αντίθετα αν ο ιός δεν είναι τόσο μεταδοτικός αλλά πιο θανατηφόρος (ας πούμε 2%) και έχεις 1.000.000 κρούσματα οι νεκροί θα είναι 20.000. Κλασική περίπτωση ο embola με ποσοστό θνησιμότητας 25-90% που σκότωσε παγκόσμια μόνο κάποιες χιλιάδες ανθρώπους.


Ναι, αλλά αυτό το 0.2% αφορά στις ευπαθείς ομάδες, ανθρώπους δηλαδή με χρόνια νοσήματα και μεγάλης ηλικίας. Εδώ είναι η διαφωνία μου. Γιατί ο υπόλοιπος υγιής πληθυσμός να κάνει ένα εμβόλιο τις παρενέργειες του οποίου ακόμα δεν γνωρίζουμε; Προχθές ανακοίνωσαν από κοινού οι δύο αρμόδιες επιτροπές των Η.Π.Α. ότι θα πρέπει να εγγραφούν ως παρενέργειες του Pfizer περικαρδίτιδες και μυοκαρδίτιδες. Όμοίως και για το AstraZeneca ο αντίστοιχος ευρωπαικός οργανισμός έδωσε εντολή για εγγραφή παρενεργειών που αφορούν σε περιστατικά θρομβώσεων. Όλα αυτά δεν τα γνώριζαν όταν πέτυχαν, όπως υπερηφανεύεστε, επιτυχές δείγμα μετρήσεων στο ανθρώπινο είδος; Γιατί αποκλείεται να βγει κάτι στο άμεσο μέλλον το οποίο θα έχει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία μας και εμβολιάζεστε άνθρωποι οι οποίοι δεν είχατε και κατά κανόνα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα υγείας αν κολλήσετε covid; και όχι μόνο αυτό, καλά κάνετε και εμβολιάζεστε, γιατί προτείνετε και στους υπόλοιπους χωρίς να είστε αρμόδιοι; θα πάρετε την ευθύνη του λόγου σας αν κάτι δεν πάει καλά; Μας φτάνουν ο σύψας, η πελώνη, ο τσιόδρας κοκ. δεν χρειαζόμαστε και άλλους.

Υ.Γ. παρεμπιπτόντως ο σύψας μέχρι χθες έλεγε ότι δεν χρειάζεται να εμβολιάζονται οι μετανάστες γιατί είναι νέοι και παιδιά.

Υ.Γ. τα περί κοινωνικής ευθύνης το έχω ξαναπεί. Είναι αστείο να λέγεται από αυτούς που αρμέγουν την κοινωνία 50 χρόνια τώρα.
 

vag25

Well-Known Member
Όμοίως και για το AstraZeneca ο αντίστοιχος ευρωπαικός οργανισμός έδωσε εντολή για εγγραφή παρενεργειών που αφορούν σε περιστατικά θρομβώσεων. Όλα αυτά δεν τα γνώριζαν όταν πέτυχαν, όπως υπερηφανεύεστε, επιτυχές δείγμα μετρήσεων στο ανθρώπινο είδος;

Ειναι 1/1000000 για αστραζενεκα (πολυ μικροτερο για pfizer), οποτε ναι ειναι πολυ πιθανο να μην το ηξεραν, οταν μιλαμε για τετοιες πιθανοτητες. Πολλα απο τα φαρμακα που εχεις παρει μεχρι σημερα δινουν μαλλον αναλογες πιθανοτητες. Με την ιδια λογικη που παιρνουμε τοσα χρονια φαρμακα, κανουμε εμβολια, με την ιδια λογικη το κανουμε και τωρα. Γιατι με την ιδια επιστημονικη μεθοδο εχουν παραχθει και αυτα. Σαφως πιο βελτιωμενη οσο προχωραμε.

Υ.Γ. τα περί κοινωνικής ευθύνης το έχω ξαναπεί. Είναι αστείο να λέγεται από αυτούς που αρμέγουν την κοινωνία 50 χρόνια τώρα.
Οι κοινωνικη ευθυνη δεν χρειαζεται να εχει καποιο κινητρο απο πισω η να επηρεαζεται απο το πως λειτουργουν οι αλλοι. Δικο μας καθαρα θεμα ειναι και αποφαση.
 
  • Like
Reactions: tol

oreo

Well-Known Member
Αυτό που συμβαίνει με τον ιο ήταν αναμενόμενο από την πρώτη στιγμή. Καμμία έκπληξη. Από που ήρθε η Δέλτα? Από την Ινδία. Έχεις καταλάβει γιατί? Γιατί εκεί έκανε πάρτι σε 1δις ανεμβολίαστους ανθρώπους και αυτό του έδωσε την ευκαιρεία να μεταλλαχθεί σε κάτι πολύ μεταδοτικότερο. Έτσι μεταλλάσονται οι ιοι, θέλουν καύσιμη παρθένα ύλη. Στην Κίνα με παρόμοιο πληθυσμό είδες να υπάρξει κάποια μετάλλαξη? Όχι. Γιατί? Γιατί εκεί με πρωτοφανούς σκληρότητας, σχεδόν δικτατορικά μέτρα, δεν τον άφησαν να διαδωθεί. Αυτά είναι η αλφάβητος της ανοσιολογίας. Έχω ξαναγράψει ότι ο ιος δεν έχει εξελιγμένη νοημοσύνη. Ο ιος δεν θέλει τίποτα. Απλά όσο τον αφήσεις να διαδίδεται σε ανεμβολίαστους και μεγάλους πληθυσμούς θα έχεις παραλλαγές. Αυτό προσπαθεί να κάνει συντονισμένα η ανθρωπότητα αυτή την στιγμή. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?
Ναι, αλλά αυτό το 0.2% αφορά στις ευπαθείς ομάδες, ανθρώπους δηλαδή με χρόνια νοσήματα και μεγάλης ηλικίας. Εδώ είναι η διαφωνία μου. Γιατί ο υπόλοιπος υγιής πληθυσμός να κάνει ένα εμβόλιο τις παρενέργειες του οποίου ακόμα δεν γνωρίζουμε; Προχθές ανακοίνωσαν από κοινού οι δύο αρμόδιες επιτροπές των Η.Π.Α. ότι θα πρέπει να εγγραφούν ως παρενέργειες του Pfizer περικαρδίτιδες και μυοκαρδίτιδες. Όμοίως και για το AstraZeneca ο αντίστοιχος ευρωπαικός οργανισμός έδωσε εντολή για εγγραφή παρενεργειών που αφορούν σε περιστατικά θρομβώσεων. Όλα αυτά δεν τα γνώριζαν όταν πέτυχαν, όπως υπερηφανεύεστε, επιτυχές δείγμα μετρήσεων στο ανθρώπινο είδος; Γιατί αποκλείεται να βγει κάτι στο άμεσο μέλλον το οποίο θα έχει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία μας και εμβολιάζεστε άνθρωποι οι οποίοι δεν είχατε και κατά κανόνα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα υγείας αν κολλήσετε covid; και όχι μόνο αυτό, καλά κάνετε και εμβολιάζεστε, γιατί προτείνετε και στους υπόλοιπους χωρίς να είστε αρμόδιοι; θα πάρετε την ευθύνη του λόγου σας αν κάτι δεν πάει καλά; Μας φτάνουν ο σύψας, η πελώνη, ο τσιόδρας κοκ. δεν χρειαζόμαστε και άλλους.

Υ.Γ. παρεμπιπτόντως ο σύψας μέχρι χθες έλεγε ότι δεν χρειάζεται να εμβολιάζονται οι μετανάστες γιατί είναι νέοι και παιδιά.

Υ.Γ. τα περί κοινωνικής ευθύνης το έχω ξαναπεί. Είναι αστείο να λέγεται από αυτούς που αρμέγουν την κοινωνία 50 χρόνια τώρα.
Όχι δεν θα πάρει κανείς την ευθύνη, στα "παιδιά της θαλιδομίδης" η εταιρία που τους κατέστρεψε, ζήτησε συγνώμη 50 χρόνια μετά, λέγοντας "Ότι μείναμε άφωνοι, στην σκληρή μοίρα που σας έτυχε".
Η Παγώνη που για κάποιο λόγο μου θυμίζει τον "Τσάκι" , απάντησε σε έναν έφηβο που την ρώτησε για μελλοντικές παρενέργειες που φοβάται, "Δεν μπορώ να σου απαντήσω για μελλοντικές παρενέργειες, γιατί δεν έχουμε δεδομένα"
Αυτά περι ανάληψης ευθυνών.
Να προσθέσω στο AstraZeneca θα πρέπει να εγγραφεί στις παρενέργειες και το αυτοάνοσο σύνδρομο Γκιλαίν -Μπαρέ( έχει ωραίο όνομα καθόλου καλή έκβαση για τον άνθρωπο).
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Ειναι 1/1000000 για αστραζενεκα (πολυ μικροτερο για pfizer), οποτε ναι ειναι πολυ πιθανο να μην το ηξεραν, οταν μιλαμε για τετοιες πιθανοτητες. Πολλα απο τα φαρμακα που εχεις παρει μεχρι σημερα δινουν μαλλον αναλογες πιθανοτητες. Με την ιδια λογικη που παιρνουμε τοσα χρονια φαρμακα, κανουμε εμβολια, με την ιδια λογικη το κανουμε και τωρα. Γιατι με την ιδια επιστημονικη μεθοδο εχουν παραχθει και αυτα. Σαφως πιο βελτιωμενη οσο προχωραμε.


Οι κοινωνικη ευθυνη δεν χρειαζεται να εχει καποιο κινητρο απο πισω η να επηρεαζεται απο το πως λειτουργουν οι αλλοι. Δικο μας καθαρα θεμα ειναι και αποφαση.

Το Astrazeneca ήταν 1 στις 250.000 για θανατηφόρα παρενέργεια, πότε έφτασε 1 στο 1.000.000; Εδώ δεν λέγατε, οκ, και τι έγινε; αν οδηγάς μηχανάκι έχεις 50 φορές περισσότερες πιθανότητες να πεθάνεις. Λογική! και αν δεν οδηγάς μηχανάκι οδηγάς αμάξι, και αν δεν οδηγάς καθόλου, έχεις πρόβατα στη στάνη η οποία δεν έχει δέντρα γύρω της άρα έχεις μεγάλες πιθανότητες να σε χτυπήσει κεραυνός κοκ. Επίσης αυτή η καραμέλα, όλα τα φάρμακα έτσι γίνονται... ΔΕΝ γίνονται όλα έτσι, ΔΕΝ έχεις πάρει κανονική έγκριση, ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ, πόσες φορές πρέπει να το πούμε αυτό;
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Όχι δεν θα πάρει κανείς την ευθύνη, στα "παιδιά της θαλιδομίδης" η εταιρία που τους κατέστρεψε, ζήτησε συγνώμη 50 χρόνια μετά, λέγοντας "Ότι μείναμε άφωνοι, στην σκληρή μοίρα που σας έτυχε".
Η Παγώνη που για κάποιο λόγο μου θυμίζει τον "Τσάκι" , απάντησε σε έναν έφηβο που την ρώτησε για μελλοντικές παρενέργειες που φοβάται, "Δεν μπορώ να σου απαντήσω για μελλοντικές παρενέργειες, γιατί δεν έχουμε δεδομένα"
Αυτά περι ανάληψης ευθυνών.
Να προσθέσω στο AstraZeneca θα πρέπει να εγγραφεί στις παρενέργειες και το αυτοάνοσο σύνδρομο Γκιλαίν -Μπαρέ( έχει ωραίο όνομα καθόλου καλή έκβαση για τον άνθρωπο).


Τα ίδια λέω. Κάντε το, αλλά μέχρι εκεί. Έλεος με τις συνταγογραφήσεις.
 

vag25

Well-Known Member
Το Astrazeneca ήταν 1 στις 250.000 για θανατηφόρα παρενέργεια, πότε έφτασε 1 στο 1.000.000; Εδώ δεν λέγατε, οκ, και τι έγινε; αν οδηγάς μηχανάκι έχεις 50 φορές περισσότερες πιθανότητες να πεθάνεις. Λογική! και αν δεν οδηγάς μηχανάκι οδηγάς αμάξι, και αν δεν οδηγάς καθόλου, έχεις πρόβατα στη στάνη η οποία δεν έχει δέντρα γύρω της άρα έχεις μεγάλες πιθανότητες να σε χτυπήσει κεραυνός κοκ. Επίσης αυτή η καραμέλα, όλα τα φάρμακα έτσι γίνονται... ΔΕΝ γίνονται όλα έτσι, ΔΕΝ έχεις πάρει κανονική έγκριση, ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ, πόσες φορές πρέπει να το πούμε αυτό;
Ειναι 4/1.000.000 θρομβωσεις. Και απο αυτο το ποσοστο το 25% πεθαινει δηλαδη 1/1.000.000. Οκ τωρα?

Για τα υπολοιπα ειλικρινα δεν μπορω να απανταω τα ιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Όχι δεν θα πάρει κανείς την ευθύνη, στα "παιδιά της θαλιδομίδης" η εταιρία που τους κατέστρεψε, ζήτησε συγνώμη 50 χρόνια μετά, λέγοντας "Ότι μείναμε άφωνοι, στην σκληρή μοίρα που σας έτυχε".
Η Παγώνη που για κάποιο λόγο μου θυμίζει τον "Τσάκι" , απάντησε σε έναν έφηβο που την ρώτησε για μελλοντικές παρενέργειες που φοβάται, "Δεν μπορώ να σου απαντήσω για μελλοντικές παρενέργειες, γιατί δεν έχουμε δεδομένα"
Αυτά περι ανάληψης ευθυνών.
Να προσθέσω στο AstraZeneca θα πρέπει να εγγραφεί στις παρενέργειες και το αυτοάνοσο σύνδρομο Γκιλαίν -Μπαρέ( έχει ωραίο όνομα καθόλου καλή έκβαση για τον άνθρωπο).


Παλι, εξαιρεσεις, εξαιρεσεις, εξαιρεσεις. Παιζει να εχει πεσει περισσοτερες φορες αστεροειδης στην γη, σε συγκριση με αυτα τα παραδειγματα.
Ειναι κατι που εχει μελετηθει vs κατι που δεν ξερουμε πραγματικα τι μπορει να σου προκαλεσει...

Νομιζω η συζητηση εχει κλεισει. Δεν θα βγαλουμε ακρη ποτε.

Μελλοντικες παρενεργειες απο κολλημα κορονας εχουμε δεδομενα??
προτιμουν το ερωτηματικο της κορονας απο κατι μελετημενο απο οτι φαινεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Εντωμεταξυ δεν εχω κανει το δευτερο εμβολιο. Και τις χειροτερες παρενεργειες να μου βγαλει παλι το ιδιο πραγμα θα πω. Θα ειμαι εξαιρεση.

Εγώ απ' ότι είδα
Η μοναδική σοβαρή παρενέργεια από το astra είναι
Ότι δε σουτάρεις σωστά τα πέναλτι !
μπορει να υπηρχε θεμα οντως τωρα που το λες :p
 

oreo

Well-Known Member
Παλι, εξαιρεσεις, εξαιρεσεις, εξαιρεσεις. Παιζει να εχει πεσει περισσοτερες φορες αστεροειδης στην γη, σε συγκριση με αυτα τα παραδειγματα.
Ειναι κατι που εχει μελετηθει vs κατι που δεν ξερουμε πραγματικα τι μπορει να σου προκαλεσει...

Νομιζω η συζητηση εχει κλεισει. Δεν θα βγαλουμε ακρη ποτε.


προτιμουν το ερωτηματικο της κορονας απο κατι μελετημενο απο οτι φαινεται.
Αφού ρε vag δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφω, at least μην τα ακυρώνεις
 

vag25

Well-Known Member
Για αναλυψη ευθυνων λες. Σε αυτο απανταω. Δεν βρισκω τον λογο να μιλαμε για ευθυνες για κατι που υποθετουμε οτι ισως 1 στο εκατομμυριο αν/ισως/μπορει να συμβει επειδη εγινε καποτε. Και η ελλαδα πηρε το euro.
Που και παλι ως σωστη αποφαση θα κριθει απο τα αποτελεσματα που βλεπουμε σημερα, ασχετα αν βγει αυτο το ''μια στο εκ.'' που φοβοσαστε και ζησουμε ζομπι αποκαλυψ το μελλον.
 

oreo

Well-Known Member
Για αναλυψη ευθυνων λες. Σε αυτο απανταω. Δεν βρισκω τον λογο να μιλαμε για ευθυνες για κατι που υποθετουμε οτι ισως 1 στο εκατομμυριο αν/ισως/μπορει να συμβει επειδη εγινε καποτε. Και η ελλαδα πηρε το euro.
Που και παλι ως σωστη αποφαση θα κριθει απο τα αποτελεσματα που βλεπουμε σημερα, ασχετα αν βγει αυτο το ''μια στο εκ.'' που φοβοσαστε και ζησουμε ζομπι αποκαλυψ το μελλον.
Τα πάντα εκ του αποτελέσματος κρίνονται, εσυ είπες οτι τα παραδείγματα που έφερα έχουν λιγότερες φορές πιθανότητα απο το να πέσει κομήτης στην γη και επ αυτού σχολίασα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, αλλά αυτό το 0.2% αφορά στις ευπαθείς ομάδες, ανθρώπους δηλαδή με χρόνια νοσήματα και μεγάλης ηλικίας. Εδώ είναι η διαφωνία μου. Γιατί ο υπόλοιπος υγιής πληθυσμός να κάνει ένα εμβόλιο τις παρενέργειες του οποίου ακόμα δεν γνωρίζουμε; Προχθές ανακοίνωσαν από κοινού οι δύο αρμόδιες επιτροπές των Η.Π.Α. ότι θα πρέπει να εγγραφούν ως παρενέργειες του Pfizer περικαρδίτιδες και μυοκαρδίτιδες. Όμοίως και για το AstraZeneca ο αντίστοιχος ευρωπαικός οργανισμός έδωσε εντολή για εγγραφή παρενεργειών που αφορούν σε περιστατικά θρομβώσεων. Όλα αυτά δεν τα γνώριζαν όταν πέτυχαν, όπως υπερηφανεύεστε, επιτυχές δείγμα μετρήσεων στο ανθρώπινο είδος; Γιατί αποκλείεται να βγει κάτι στο άμεσο μέλλον το οποίο θα έχει σοβαρές παρενέργειες στην υγεία μας και εμβολιάζεστε άνθρωποι οι οποίοι δεν είχατε και κατά κανόνα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα υγείας αν κολλήσετε covid; και όχι μόνο αυτό, καλά κάνετε και εμβολιάζεστε, γιατί προτείνετε και στους υπόλοιπους χωρίς να είστε αρμόδιοι; θα πάρετε την ευθύνη του λόγου σας αν κάτι δεν πάει καλά; Μας φτάνουν ο σύψας, η πελώνη, ο τσιόδρας κοκ. δεν χρειαζόμαστε και άλλους.

Υ.Γ. παρεμπιπτόντως ο σύψας μέχρι χθες έλεγε ότι δεν χρειάζεται να εμβολιάζονται οι μετανάστες γιατί είναι νέοι και παιδιά.

Υ.Γ. τα περί κοινωνικής ευθύνης το έχω ξαναπεί. Είναι αστείο να λέγεται από αυτούς που αρμέγουν την κοινωνία 50 χρόνια τώρα.

Όχι, το 0.2% (τυχαίο ήταν το νούμερο, στον COVID-19 είναι περίπου στο 2%, για παράδειγμα στις ΗΠΑ, γιατί διαφέρει από χώρα σε χώρα) αφορά τον γενικό πληθυσμό, στους ηλικιωμένους η θνησιμότητα είναι σαφώς μεγαλύτερη. Για τα υπόλοιπα έχω αναλύσει τους λόγους πολλές φορές. Θα σου πω μόνο τούτο. Αν ανεβαίνεις σε αεροπλάνο η πιθανότητα να σκοτωθείς από πτώση είναι 1:188.000. Το 95% του πληθυσμού ανεβαίνει στα αεροπλάνα και δεν το σκέφτεται καν, business as usual. Το θεωρείς λογικό όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από COVID-19 είναι 1:50 (2%) αλλά αν κάνεις το εμβόλιο (ας πούμε Astra) είναι 1:1.000.000 (θρομβώσεις) να συνεχίσεις να ανεβαίνεις στο αεροπλάνο και να αρνείσαι να κάνεις το εμβόλιο επικαλούμενος την στατιστική?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Το θεωρείς λογικό όταν η πιθανότητα να πεθάνεις από κορονωιό είναι 1:50 (2%) αλλά αν κάνεις το εμβόλιο (ας πούμε Astra) είναι 1:1.000.000 (θρομβώσεις) να συνεχίσεις να ανεβαίνεις στο αεροπλάνο και να αρνείσαι να κάνεις το εμβόλιο επικαλούμενος την στατιστική?

Εδω, φιλε CVIAL, εντοπιζεται ο παραλογισμος των δηθεν σκεπτομενων αντιεμβολιαστων σε ολο του το μεγαλειο.

Απο τη μια φοβουνται την πιθανοτητα 1 στις 200.000 να εχουν παρενεργειες απο το εμβολιο!!!!

Απο την αλλη, οι περισσοτεροι απο αυτους, δε φοβουνται να καπνιζουν αρειμανιως (κοινως...σαν φουγαρα), να πινουν χωρις αυριο σαν ταξιδιωτες στην ερημο Σαχαρα, να ξενυχτουν σαν τα ζομπι, να τρωνε τον αγλεουρα, να αποφευγουν την υγιεινη καθημερινη αθληση, οπως ο διαολος το λιβανι!!!!

Δεν ειναι αυτος παραλογισμος; Ενω καθημερινα υποβαλλουν το σωμα και την υγεια τους σε σοβαρους κινδυνους, να κανουν κηρυγματα περι επικινδυνοτητας των εμβολιων;

Σε τελικη αναλυση μου θυμιζουν τους Γαλατες...."φοβουνται μηπως πεσει ο ουρανος στο κεφαλι τους". Τοσες ειναι στην πραγματικοτητα οι πιθανοτητες να παθουν κατι.

Μηπως, αραγε, δεν ειναι κατα βαθος ο φοβος για την υγεια τους, αλλά ο παγιωμενος αντιδραστικος χαρακτηρας τους; Μηπως ετσι εχουν μαθει να ενεργουν σε ολη τους τη ζωη; Να αντιδρουν και να μην υπακουνε σε κοινους κανονες συμβιωσης, να λειτουργουν ιδιοτελως, να ριχνουν τις ευθυνες σε αλλους, να μεμψιμοιρουν, να μεμφονται τις εκαστοτε κυβερνησεις, να γινονται αθυρμα στα χερια των επιτηδειων του διαδικτυου, να αγονται και να φερονται απο θρησκευτικες και αλλου ειδους ιδεοληψιες και προκαταληψεις;
 

Stratos

Well-Known Member
Kαλησπέρα από Γαύδο
1.jpg
 
Μπλουζα