Η ζωη με Covid-19

oreo

Well-Known Member
Αυξηση των γυναικειων εμβολιασμων αμεσα προβλεπω!!!
Εγω θέλω την γνώμη αυτού που τα ζούλαγε, before - after ;) ,έτσι μόνο θα πιστέψω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
έτσι ώστε όλοι να βάλουμε ένα χέρι

Φιλε Cvial, αυτη η φραση ειναι το επιστεγασμα μια φιλοσοφημενης στασης ζωης.

Για να γινει καλυτερος ο κοσμος, για να διορθωθουν τα κακως κειμενα, για να αντιμετωπιστουν τα κοινα προβληματα, για ενα καλυτερο αυριο, χρειαζεται ο καθενας μας να βαλει ενα λιθαρακι σε αυτο το επιπονο και δυσκολο εγχειρημα.

Δυστυχως, στο συγκεκριμενο νημα διαβαζουμε αποψεις δηθεν σκεπτομενων αρνητων του εμβολιου, οι οποιοι εχουν μαθει μια ολοκληρη ζωη να διαμαρτυρονται και να αποποιουνται τις ατομικες τους ευθυνες.

Διαμαρτυρονται για τις αυταρχικες κυβερνησεις, διαμαρτυρονται για την φτωχεια, διαμαρτυρονται για τις διακρισεις, για την καταστροφη του οικοσυστηματος, για την καταστρατηγηση ατομικων δικαιωματων, για τους G7 που εξουσιαζουν τον κοσμο, για την γρια-καρακαξα, την Μερκελ, και τους Γερμαναραδες που εχουν διαλυσει τη χωρα μας, για τους Τουρκαλαδες και τους Σκοπιανους...διαμαρτυρονται για αυτο, διαμαρτυρονται για εκεινο, διαμαρτυρονται για ολα οσα συμβαινουν. Διαμαρτυρια και αγονη αμφισβητηση...αυτη ειναι ολη τους η βιοθεωρια.

Μια αυτοκριτικη, ενα κοιταγμα στον καθρεπτη, μια ενδοσκοπηση, μια αναληψη ατομικων ευθυνων και οχι αεναη αναζητηση αποδιοπομπαιων τραγων...ολα αυτα απουσιαζουν παντελως απο τη ζωη τους.

Επιτελους, ας σταματησει αυτη η ανουσια διαμαρτυρια. Ας προσπαθησουμε ολοι μαζι για ενα καλυτερο αυριο. Ας αφησουμε στην ακρη τον "ωχαδερφισμο" και να συνειδητοποιησουμε οτι "για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ".

Θελει ολοι μαζι, ενωμενοι, να ενεργουμε για το κοινο συμφερον. Ολες οι μεγαλες αλλαγες στην ανθρωποτητα εγιναν απο ατομα που δρουσαν αδιαφορωντας για το προσωπικο κοστος.

"Μη διαμαρτυρεσαι για το σκοταδι. Αναψε εσυ ο ιδιος ενα κερι".

Μη ριχνουμε συνεχεια τις ευθυνες στους αλλους. Ας κανουμε εμεις οι ιδιοι το ηθικα σωστο, ας βαλουμε πλατη, για να λυθουν τα προβληματα που ταλανιζουν τη ζωη μας.
 

vag25

Well-Known Member
Σε 20 χρόνια απο τώρα πιθανόν να δοξάζουμε τον εμβολιασμό, όπως επίσης πιθανόν να καταριόμαστε το οτι δεν δώσαμε περισσότερο χρόνο στην έρευνα, time will tell.

Ισχυει αυτο, αλλα οπως σου ειπα και την αλλη φορα, τα βαζεις στο 50-50 μεσα στις συζητησεις και δημιουργειται η ψευδαισθηση οτι μιλαμε για τις ιδιες πιθανοτητες. Ενω υπαρχει διαφορα χαους σε αυτες τυπου 99-1. Ειναι ψευτικο το δίιλημμα.

Ακομα και αν τελικα αποδειχθει εντελως λαθος ο εμβολιασμος του 2021 και γινει το δευτερο σεναριο που λες, παλι θα ηταν η σωστη επιλογη να γινει μαζικα το 2021 και αν γυριζε ο χρονος πισω παλι θα το ξανακαναμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Καταλαβαίνετε τωρα αμα παμε πολεμο με αυτους τους παρτακηδες τι εχουμε να βιωσουμε. Μεχρι και για ασπιδα απο σφαιρες μπορει να μας χρησιμοποιησουν.
 

oreo

Well-Known Member
Ισχυει αυτο, αλλα οπως σου ειπα και την αλλη φορα, τα βαζεις στο 50-50 μεσα στις συζητησεις και δημιουργειται η ψευδαισθηση οτι μιλαμε για τις ιδιες πιθανοτητες. Ενω υπαρχει διαφορα χαους σε αυτες τυπου 99-1. Ειναι ψευτικο το δίιλημμα.

Ακομα και αν τελικα αποδειχθει εντελως λαθος ο εμβολιασμος του 2021 και γινει το δευτερο σεναριο που λες, παλι θα ηταν η σωστη επιλογη να γινει μαζικα το 2021 και αν γυριζε ο χρονος πισω παλι θα το ξανακαναμε.
Σκοπός μου δεν είναι να παρασύρω κανέναν, συζήτηση κάνουμε και ξετυλίγουμε το νήμα, στον βαθμό της κατανόησης του καθενός.
Πρέπει να σου πω όμως οτι δεν πρέπει να είσαι απόλυτος. Πριν 40 χρόνια η θεραπεία της καράφλας, ήταν ουτοπία, πριν 20 χρόνια αντί για τρίχες σου βυσμάτωναν κεραίες και φτάσαμε στο σήμερα που γίνονται παπάδες,
Η επιστήμη τονίζω οτι είναι η λύση, η οποιαδήποτε απόφαση της επιστήμης την εκάστοτε στιγμή, μένει μελλοντικά να αποδειχθεί.
Ε δεν νομίζω οτι υπάρχει διαφωνία σε αυτό.
 

oreo

Well-Known Member
Καταλαβαίνετε τωρα αμα παμε πολεμο με αυτους τους παρτακηδες τι εχουμε να βιωσουμε. Μεχρι και για ασπιδα απο σφαιρες μπορει να μας χρησιμοποιησουν.
Έχω εικόνα διάφορους (εμβολιασμένους) "γόνους", μετά το cavo paradiso , να φοράνε τα χακί και να προτάσσουν τα στήθη τους στην πρώτη γραμμή, να γλυτώσουν τους ανεμβολίαστους παρτάκηδες :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Πρέπει να σου πω όμως οτι δεν πρέπει να είσαι απόλυτος. Πριν 40 χρόνια η θεραπεία της καράφλας, ήταν ουτοπία, πριν 20 χρόνια αντί για τρίχες σου βυσμάτωναν κεραίες και φτάσαμε στο σήμερα που γίνονται παπάδες,
Η επιστήμη τονίζω οτι είναι η λύση, η οποιαδήποτε απόφαση της επιστήμης την εκάστοτε στιγμή, μένει μελλοντικά να αποδειχθεί.
Ε δεν νομίζω οτι υπάρχει διαφωνία σε αυτό.

Σιγουρα η επιστημη εχει την καλυτερη (μοναδικη θα ελεγα) και ασφαλεστερη απαντηση για την καθε εποχη. Στο καθε ''τωρα''. Στο σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι αυτη, αυριο θα υπαρχει καλυτερη (Δεν βρισκω λογο να σκεφτομαστε το μελλον, δεν προσφερει κατι).
Σε αυτο γιατι να μην ειναι καποιος απολυτος; Αφου αυτο ισχυει κατα κανονα.
Η όποια εξαιρεση ερθει απλα θα επιβεβαιωσει ξανα αυτον τον κανονα.

πχ αν εμπλακεις σε τζογο (καζινο πχ) για 10 χρονια, ειμαι απολυτος στην εκτιμηση μου οτι θα χασεις λεφτα συνολικα και γιατι να μην ειμαι...

oreo είπε:
συζήτηση κάνουμε και ξετυλίγουμε το νήμα

Καλα κανεις :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Ναι πολύ ωραία !!!
Θα κλαίνε χρόνια αυτοί που έχασαν τα πέναλτι
Δε το κατεχω ιδιαιτερα αλλα θυμαμαι σε ενα εμπορικο στην Ολλανδια (στα ανεμελα φοιτητικα χρονια:( ) ειχα δοκιμασει μια Boss και μου ειχε φανει εξαιρετικη.
 

oreo

Well-Known Member
Σιγουρα η επιστημη εχει την καλυτερη (μοναδικη θα ελεγα) και ασφαλεστερη απαντηση για την καθε εποχη. Στο καθε ''τωρα''. Στο σημερα η καλυτερη απαντηση ειναι αυτη, αυριο θα υπαρχει καλυτερη (Δεν βρισκω λογο να σκεφτομαστε το μελλον, δεν προσφερει κατι).
Σε αυτο γιατι να μην ειναι καποιος απολυτος; Αφου αυτο ισχυει κατα κανονα.
Η όποια εξαιρεση ερθει απλα θα επιβεβαιωσει ξανα αυτον τον κανονα.

πχ αν εμπλακεις σε τζογο (καζινο πχ) για 10 χρονια, ειμαι απολυτος στην εκτιμηση μου οτι θα χασεις λεφτα συνολικα και γιατι να μην ειμαι...



Καλα κανεις :)
Ρε μπας και είσαι ο Μαγιορκίνης, αλλιώς σε βλέπω σε πάνελ να μου κάνεις guest :D :D :D
 

Aldo

Well-Known Member
Ένας Gentleman φορώντας Givenchy, δεν θα δώσει ποτέ δικαιώματα ;)
Εχε ένα escape plan in place καλού κακού …
Γυναίκες 5 βήματα μπροστά αρχηγέ, γρηγορο τιπ, την βάζεις να το διαλέξει η ιδια , για να νιώθει περηφάνια και εσυ το κεφαλάκι σου ήσυχο ;)
 
Μπλουζα