Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Ειλικρινα, φιλε Γιωργο, οι αποψεις σου ειναι περα απο καθε λογικη. Επικαλεισαι συχνα επιχειρηματα σαθρα, που φανερωνουν αγνοια βασικων θεματων. Τωρα αρχιζεις και επικαλεισαι το Συνταγμα. Το εχεις διαβασει, αραγε, ποτέ; Ή για πολλοστη φορα επικαλεισαι κατι που αγνοεις;

Ειναι παραβιαση του Συνταγματος να επιβληθουν περιορισμοι της ατομικης ελευθεριας, οταν διακυβευεται το δημοσιο συμεφερον;

Ποιος σου ειπε (και αναμασας συνεχεια αυτη την "καραμελα") οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι γουσταρει με το σωμα του;

Σε προκαλω, λοιπον, να μου απαντησεις ευθεως (και, αν σκεφθεις λογικα, επιτελους, θα καταλαβεις οτι οσα γραφεις στερουνται λογικης)...

Ας υποθεσουμε οτι καποιος ειναι φορεας του AIDS. Ωραια! Δικη του ειναι η ζωη, δικες του οι σεξουαλικες επιλογες που εκανε, δικη του και η ευθυνη.

Αυτος, λοιπον, πρεπει να κανει ο,τι γουσταρει στο υπολοιπο της ζωης του; Μπορει εντελως ανευθυνα να συνευρισκεται με οποιον/α γουσταρει; Μπορει κατα βουληση να μεταδιδει μια τοσο σοβαρη αρρωστια; Δεν πρεπει να του επιβληθουν κυρωσεις και αυστηροι περιορισμοι;

Ειναι σοβαρα επιχειρηματα αυτα που χρησιμοποιεις;

Γενικα, δεν μπορουν καποιοι να καταλαβουν οτι σε αυτον τον κοσμο δε ζουν μονοι τους. Απο τη στιγμη που επελεξαν να αποτελουν μελος μιας κοινωνιας ανθρωπων, οφειλουν να λειτουργουν υπευθυνα και να υπακουνε σε κανονες. Στο σπιτακι τους ας κανουν ο,τι θελουν. Ας βαλουν φωτια και να το καψουν (με τα μυαλα που κουβαλανε!!! ). Στην κοινωνια, ομως, οφειλουν να σταματησουν να λειτουργουν ιδιοτελως, ωφελιμιστικα, εγωιστικα και να κανουν αυτο που επιβαλλει το συλλογικο συμφερον.
Τώρα μιλάς σοβαρά ; Τι συγκρίνεις ; Ένας που δεν θέλει να βάλει κάτι στο σώμα του και είναι δικαίωμα του στο να μην εμβολιαστεί με έναν που έχει AIDS ο οποίος μόνο εσκεμμένα μπορεί να προκαλέσει κακό σε κάποιον άλλον ; Σεξ χωρίς προφυλάξεις να πίνει από ίδια ποτήρια κτλ κτλ ...δηλαδή να προκαλέσει κάποιο κακό; Ο ανεμβολιαστος τι σου κάνει; Κάθεται στο αυγά του και ανέχεται τον κάθε ένα τραμπούκο να τον χαρακτηρίζει και τον δείχνει με το δάχτυλο.... Μου χεις βάλει και τίτλο νήματος κοινωνική ευθύνη αλλά το μόνο που σε νοιάζει είναι ο εαυτουλης σου ...και σένα και της πλειοψηφίας....είστε υποκριτές και τουλάχιστον ας έχετε την εντιμότητα να το παραδεχτείτε.....εγώ να μου κουνανε το δάχτυλο και να μου επιβάλλουν τι θα κάνω χωρίς την θέληση μου δεν το δέχομαι ....σωστό λάθος απόφασιζω τι θα κάνω στον εαυτό μου και το κόστος δικη μου υπόθεση .... Το Σύνταγμα θέλοντας η μη το ξέρω πάρα πολύ καλά ( και διάφορες νομικές αηδιες..) και ξέρω ότι αν πάνε να το κάνουν υποχρεωτικό το καταπατούν...βασικά δεν το έχουν κάνει ακόμα και ούτε πρόκειται για αυτόν ακριβώς τον λόγο και ψάχνουν αλλά τεχνάσματα να σε εκβιάσουν.....κάνετε ότι δεν κτλ και δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα γιατί πραγματικά κουράζει .....λέμε ότι και με εμβολιασμενους ο ιός μεταδίδεται εσείς εκεί ....λέμε για σωματική ακεραιότητα εσείς εκεί....ε ότι και να λέτε ο καθένας είναι ελεύθερος και θα είναι ελεύθερος να πράξει όπως κρίνει ...δεν θέλετε να το σεβαστείτε αυτό με τίποτα και πρέπει να επιβάλλεται την γνώμη σας ...ε δεν θα γίνει αυτό ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα .....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αυτο που εγραψα σε χθεσινο σχολιο...."ψευτομαγκες".

Ατομα που με το "ετσι θελω" απειλουν οτι νομοι για το δημοσιο συμφερον δε θα περασουν, επειδη οι ιδιοι λειτουργουν ανευθυνα. Ατομα "μπαχαλακηδες" που, ενω συζουν με συνανθρωπους, ενω παρευρισκονται στους ιδιους κοινωνικους χωρους, θελουν με τον δηθεν τσαμπουκα τους να αναγκασουν ολους τους αλλους να ζουν καθημερινα με το φοβο μιας αρρωστιας που οι ιδιοι διασπειρουν.

Αυτα μου ελεγε και ο ξαδερφος, ο νοσηλευτης, και απορουσα αν διαλεγομουν με νοημονα ανθρωπο. Δεν μπορουν να μου επιβαλουν να εμβολιαστω... δεν εχουν δικαιωμα να με απολυσουν...εγω θα κανω οτιδηποτε γουσταρω....το γραφει και το Συνταγμα, οπως λεει και ο φιλος μου ο Γιωργος!!!!
Ν. 2619/98.... Για να μην κουράζεσαι να ψάχνεις .....άρθρου 5.....κατοχύρωση της αυτονομίας του προσώπου και ο σεβασμός της ακεραιότητάς του, γεγονός που σημαίνει ότι η φυσική επέμβαση στο σώμα ενός προσώπου είναι επιτρεπτή μόνο με τη συναίνεσή του και μάλιστα μόνο μετά από πλήρη σχετική ενημέρωσή του...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Επειδή δεν μπορώ συνέχεια να γράφω και να διορθώνω ανακρίβειες θα γράψω μόνο το εξής, όποιος θέλει το ψάχνει, Ο ΔΟΚΙΜΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΔΗΜΙΩΝ/ΕΠΙΔΗΜΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ. Τελεία και παύλα. Είναι βασική αρχή της ανοσιολογιάς. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες της «χαλιμάς» απλά για να πούμε μια διαφορετική γνώμη ή για να υποστηρίξουμε την κοσμοθεωρία μας. Αν θέλετε να μην κάνετε το εμβόλιο πείτε ένα απλό «δεν γουστάρω», το να προσπαθήσετε να το «ντύσετε» με επιστημονική τεκμηρίωση είναι γελοίο.
Μεταδίδεται ναι η όχι και στους εμβολιασμενους; Θα σταματήσει να κυκλοφορεί ο ιός αν εμβολιαστούν και οι πέτρες ; Μάλλον όχι ...αλλιώς η γρίπη δεν θα υπήρχε ....αυτός ο ιός ήρθε για να μείνει ναι η όχι όπως η γρίπη; Απλά ερωτήματα κάνω ...
 

alex7

Well-Known Member
Μεταδίδεται ναι η όχι και στους εμβολιασμενους; Θα σταματήσει να κυκλοφορεί ο ιός αν εμβολιαστούν και οι πέτρες ; Μάλλον όχι ...αλλιώς η γρίπη δεν θα υπήρχε ....αυτός ο ιός ήρθε για να μείνει ναι η όχι όπως η γρίπη; Απλά ερωτήματα κάνω ...
Οι ειδικοί επι των κορονοϊού επιδημιολόγοι λένε ότι κάθε τρία χρόνια κατά μέσο όρο εξαφανίζονται από μόνοι τους αυτοί οι υιοί .Υπομονή μέχρι και το 2022
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Οι ειδικοί επι των κορονοϊού επιδημιολόγοι λένε ότι κάθε τρία χρόνια κατά μέσο όρο εξαφανίζονται από μόνοι τους αυτοί οι υιοί .Υπομονή μέχρι και το 2022
Οι ίδιοι ειδικοί που θέλουν να κάνουμε εμβόλιο κορονοιου γρίπης σε ένα ; Για πιο λόγο τότε ; Βλέπεις ότι είναι κάτι που εξελίσσεται συνεχώς και υπάρχει σύγχυση; Πώς απαιτείς από τον εμβολιαστο να τρέξει να εμβολιαστεί και τον εκβιάζεις ψυχολογικά αφού δεν νιώθει σίγουρος ; Δεν το κάνεις ...το αφήνεις να εξελιχθεί από μόνο του και σταματάς το κήρυγμα....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μεταδίδεται ναι η όχι και στους εμβολιασμενους; Θα σταματήσει να κυκλοφορεί ο ιός αν εμβολιαστούν και οι πέτρες ; Μάλλον όχι ...αλλιώς η γρίπη δεν θα υπήρχε ....αυτός ο ιός ήρθε για να μείνει ναι η όχι όπως η γρίπη; Απλά ερωτήματα κάνω ...

Ναι, αν υπάρξει ανοσία της αγέλης ο ιος θα εξαφανιστεί σε βάθος χρόνου. Έχει συμβεί με αρκετούς ιους όταν τα προγράμματα εμβολιασμών έγιναν σε παγκόσμια κλίμακα και συντονισμένα (ευλογιά). Προφανώς δεν είναι εύκολο εγχείρημα και θέλει συντονισμένη δράση ειδικά στον τρίτο κόσμο. Η γρίπη δεν εξαφανίζεται γιατί ΔΕΝ υπάρχει ανοσία αγέλης αφού εμβολιάζεται μικρό μέρος του πληθυσμού και η αποτελεσματικότητα των εμβολιών είναι κοντά στο 60%. Το αν μεταδίδεται ή όχι σε ένα ποσοστό εμβολιασμένων δεν έχει τόσο σημασία. Σημασία έχει πόσο μειώνεται η μεταδοτικότητα, ο συντελεστής Ro. Αυτός αποδεδειγμένα στους εμβολιασμένους, ακόμα και αν κάποιοι μεταδίδουν αλλά με σαφώς μικρότερο ιικό φορτίο που παίζει τεράστιο ρόλο, είναι συντριπτικά μικρότερος από τους ανεμβολίαστους και αυτό είναι που τελικά οδηγεί στην ανοσία της αγέλης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

dim d

Well-Known Member
Ναι, αν υπάρξει ανοσία της αγέλης ο ιος θα εξαφανιστεί σε βάθος χρόνου. Έχει συμβεί με αρκετούς ιους όταν τα προγράμματα εμβολιασμών έγιναν σε παγκόσμια κλίμακα και συντονισμένα (ευλογιά). Προφανώς δεν είναι εύκολο εγχείρημα και θέλει συυντονισμένη δράση ειδικά στον τρίτο κόσμο. Η γρίπη δεν εξαφανίζεται γιατί ΔΕΝ υπάρχει ανοσία αγέλης αφού εμβολιάζεται μικρό μέρος του πληθυσμού και η αποτελεσματικότητα των εμβολιών είναι κοντά στο 60%. Το αν μεταδίδεται ή όχι σε ένα ποσοστό εμβολιασμένων δεν έχει τόσο σημασία. Σημασία έχει πόσο μειώνεται η μεταδοτικότητα, ο συντελεστής Ro. Αυτός αποδεδειγμένα στους εμβολιασμένους, ακόμα και αν κάποιοι μεταδίδουν αλλά με σαφώς μικρότερο ιικό φορτίο που παίζει τεράστιο ρόλο, είναι συντριπτικά μικρότερος από τους ανεμβολίαστους και αυτό είναι που τελικά οδηγεί στην ανοσία της αγέλης.
[/QUOTE]
Ποσες φορες τα εχει γραψει ο μοντ αυτα...επαναληψη μητηρ μαθησεως.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι ειδικοί επι των κορονοϊού επιδημιολόγοι λένε ότι κάθε τρία χρόνια κατά μέσο όρο εξαφανίζονται από μόνοι τους αυτοί οι υιοί .Υπομονή μέχρι και το 2022

Ναι όταν καεί το δάσος προφανώς θα τελειώσει ή θα σιγοκαίει.
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι, αν υπάρξει ανοσία της αγέλης ο ιος θα εξαφανιστεί σε βάθος χρόνου. Έχει συμβεί με αρκετούς ιους όταν τα προγράμματα εμβολιασμών έγιναν σε παγκόσμια κλίμακα και συντονισμένα (ευλογιά). Προφανώς δεν είναι εύκολο εγχείρημα και θέλει συυντονισμένη δράση ειδικά στον τρίτο κόσμο. Η γρίπη δεν εξαφανίζεται γιατί ΔΕΝ υπάρχει ανοσία αγέλης αφού εμβολιάζεται μικρό μέρος του πληθυσμού και η αποτελεσματικότητα των εμβολιών είναι κοντά στο 60%. Το αν μεταδίδεται ή όχι σε ένα ποσοστό εμβολιασμένων δεν έχει τόσο σημασία. Σημασία έχει πόσο μειώνεται η μεταδοτικότητα, ο συντελεστής Ro. Αυτός αποδεδειγμένα στους εμβολιασμένους, ακόμα και αν κάποιοι μεταδίδουν αλλά με σαφώς μικρότερο ιικό φορτίο που παίζει τεράστιο ρόλο, είναι συντριπτικά μικρότερος από τους ανεμβολίαστους και αυτό είναι που τελικά οδηγεί στην ανοσία της αγέλης.
Ωραία σύμφωνοι.... Πώς φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι ο κορονοιος θα εξαφανιστεί σε βάθος χρόνου όταν δεν το έχουμε καταφέρει με την γρίπη; Γιατί μας προετοιμάζουν για έναν ιό και εμβόλιο που θα γίνεται σε ετήσια βάση ; Μήπως γιατί τα εμβόλια τελικά δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά όπως λες για την γρίπη; Το ότι αν είναι μικρότερο ιικο φορτίο η όχι εσένα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί ...αλλά αυτόν που είναι ανεμβολιαστος....αυτός είναι ο ευάλωτος ....εσύ είσαι θωρακισμένος ....η μήπως όχι και τόσο τελικά ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι, αν υπάρξει ανοσία της αγέλης ο ιος θα εξαφανιστεί σε βάθος χρόνου. Έχει συμβεί με αρκετούς ιους όταν τα προγράμματα εμβολιασμών έγιναν σε παγκόσμια κλίμακα και συντονισμένα (ευλογιά). Προφανώς δεν είναι εύκολο εγχείρημα και θέλει συυντονισμένη δράση ειδικά στον τρίτο κόσμο. Η γρίπη δεν εξαφανίζεται γιατί ΔΕΝ υπάρχει ανοσία αγέλης αφού εμβολιάζεται μικρό μέρος του πληθυσμού και η αποτελεσματικότητα των εμβολιών είναι κοντά στο 60%. Το αν μεταδίδεται ή όχι σε ένα ποσοστό εμβολιασμένων δεν έχει τόσο σημασία. Σημασία έχει πόσο μειώνεται η μεταδοτικότητα, ο συντελεστής Ro. Αυτός αποδεδειγμένα στους εμβολιασμένους, ακόμα και αν κάποιοι μεταδίδουν αλλά με σαφώς μικρότερο ιικό φορτίο που παίζει τεράστιο ρόλο, είναι συντριπτικά μικρότερος από τους ανεμβολίαστους και αυτό είναι που τελικά οδηγεί στην ανοσία της αγέλης.
Ποσες φορες τα εχει γραψει ο μοντ αυτα...επαναληψη μητηρ μαθησεως.
[/QUOTE]
Όσες φορές έχω γράψει εγώ αλλά τα οποία επιλέγετε να μην σχολιάζετε και να προσπερνατε κάποιοι...όχι όλοι....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο για να κάνουμε μια δομημένη συζήτηση, πρέπει να καταλαβαίνουμε και το τι συζητάμε. Σου εξήγησα γιατί δεν το έχουμε καταφέρει με την γρίπη. Απλό δεν είναι? Για παράδειγμα, στις ΗΠΑ εμβολιάζονται για την εποχική γρίπη λίγο κάτω από 50% (το max που έχουν πετύχει) και τα εμβόλια έχουν αποτελεσματικότητα γύρω στο 60-65%. Το CDC έχει θέσει σαν στόχο για ανοσία το 70% το οποίο όμως ποτέ δεν πιάνεται και ως εκ τούτου η γρίπη διαιωνίζεται. Για την Ελλάδα δεν το συζητάω, τα ποσοστά είναι μικρότερα. Στον κορωνοίο έχουμε μεγαλύτερης αποτελεσματικότητας εμβόλια και έχουμε πιο επιθετικό πρόγραμμα εμβολιασμών που μπορεί να πιάσει το 70-80% (στο Ισραηλ πχ σήμερα είναι 65+% και οι εμβολιασμοί συνεχίζονται). Στο Ισραήλ πριν την Δέλτα είχαν πετύχει ανοσία πληθυσμού άρα το πρόγραμμα εμβολιασμου είχε πετύχει, ακόμα και σήμερα μπορεί να έχουν αύξηση κρουσμάτων αλλά μηδέν θανάτους και διασωληνώσεις. Μόλις φτάσουν στο 80% (προς τα εκεί πάνε) θα ξαναέχουν ανοσία αγέλης και θα πέσουν και τα κρούσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Τι ακριβως να πρωτοσχολιασεις... λες κατι που δεν ισχυει, σου το καταρριπτουν κι επιμενεις...δεν ειναι κατι υποκειμενικο για να εχουμε διαφορετικη φιλοσοφικη αποψη. Ολα τα εμβολια εξ αρχης δουλευουν το ιδιο , μειωνουν την μεταδοτικοτητα κι αυξανουν κατα πολυ την πιθανοτητα ακομα κι να νοσησει καποιος να μην το κανει βαρια. Δεκαετιες κανουν οι ανθρωποι εμβολια , σε δυτικες κοινωνιες με οργανωμενα προγραμματα εχουμε σχεδον εξαλειψει ασθενειες και καθομαστε κι διυλιζουμε τον κωνωπα. Οπως υπαρχει υποχεωτικο προγραμμα για παιδια ετσι πιθανα να υπαρξει κι σε επιπεδο ενηλικων.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ότι αν είναι μικρότερο ιικο φορτίο η όχι εσένα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί ...αλλά αυτόν που είναι ανεμβολιαστος....αυτός είναι ο ευάλωτος ....εσύ είσαι θωρακισμένος ....η μήπως όχι και τόσο τελικά ;

Απασχολεί την κοινωνία, μικρότερο ιικό φορτίο, σημαίνει μικρότερη διασπορά του ιου και άρα μικρότερο Ro. Μικρότερο Ro σημαίνει ύφεση της πανδημίας.
 
  • Like
Reactions: tol

dim d

Well-Known Member
Γιώργο για να κάνουμε μια δομημένη συζήτηση, πρέπει να καταλαβαίνουμε και το τι συζητάμε. Σου εξήγησα γιατί δεν το έχουμε καταφέρει με την γρίπη. Απλό δεν είναι? Για παράδειγμα, στις ΗΠΑ, εμβολιάζονται για την εποχική γρίπη λίγο κάτω από 50% (το max που έχουν πετύχει) και τα εμβόλια έχουν αποτελεσματικότητα γύρω στο 60-65%. Το CDC έχει θέσει σαν στόχο για ανοσία το 70% το οποίο όμως ποτέ δεν πιάνεται και ως εκ τούτου η γρίπη διαιωνίζεται. Για την Ελλάδα δεν το συζητάω, τα ποσοστά είναι μικρότερα. Στον κορωνοίο έχουμε μεγαλύτερης αποτελεσματικότητας εμβόλια και έχουμε πιο επιθετικό πρόγραμμα εμβολιασμών που μπορεί να πιάσει το 70-80% (στο Ισραηλ πχ σήμερα είναι 65+% και οι εμβολιασμοί συνεχίζονται). Στο Ισραήλ πριν την Δέλτα είχαν πετύχει ανοσία πληθυσμού άρα το πρόγραμμα εμβολιασμου είχε πετύχει, ακόμα και σήμερα μπορεί να έχουν αύξηση κρουσμάτων αλλά μηδέν θανάτους και διασωληνώσεις. Μόλις φτάσουν στο 80% (προς τα εκεί πάνε) θα ξαναέχουν ανοσία αγέλης και θα πέσουν και τα κρούσματα.
πανω σε αυτο ακομα κι σε μας οι ΜΕΘ εχουν μικρη πιεση τωρα 100 πρπ μεσα.
 

tol

Well-Known Member
Μου χεις βάλει και τίτλο νήματος κοινωνική ευθύνη αλλά το μόνο που σε νοιάζει είναι ο εαυτουλης σου ...και σένα και της πλειοψηφίας....είστε υποκριτές και τουλάχιστον ας έχετε την εντιμότητα να το παραδεχτείτε....

Ειλικρινα, φιλε Γιωργο, ειναι σαν να διαλεγομαι με εναν τοιχο χωρις αυτια. Ειναι σαν να διαλεγομαι με ενα ατομο που δε διαβαζει τις αποψεις των αλλων ή δεν μπορει/δε θελει να τις κατανοησει.

Εχω γραψει τοσα και τοσα σχολια για τον ανιδιοτελη αλτρουισμο, για την προταξη του κοινωνικου συμφεροντος εναντι του ατομικου, και εσυ επιμενεις να γραφεις αερολογιες για "εαυτουλη" και "υποκρισια".

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Επειδη εσυ οτιδηποτε κάνεις στη ζωη σου, σκεφτεσαι πρωτα το ατομικο σου συμφερον, αυτο δε σημαινει οτι ολοι οι υπολοιποι σκεφτονται και δρουν με τον ιδιο τροπο.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο για να κάνουμε μια δομημένη συζήτηση, πρέπει να καταλαβαίνουμε και το τι συζητάμε. Σου εξήγησα γιατί δεν το έχουμε καταφέρει με την γρίπη. Απλό δεν είναι? Για παράδειγμα, στις ΗΠΑ εμβολιάζονται για την εποχική γρίπη λίγο κάτω από 50% (το max που έχουν πετύχει) και τα εμβόλια έχουν αποτελεσματικότητα γύρω στο 60-65%. Το CDC έχει θέσει σαν στόχο για ανοσία το 70% το οποίο όμως ποτέ δεν πιάνεται και ως εκ τούτου η γρίπη διαιωνίζεται. Για την Ελλάδα δεν το συζητάω, τα ποσοστά είναι μικρότερα. Στον κορωνοίο έχουμε μεγαλύτερης αποτελεσματικότητας εμβόλια και έχουμε πιο επιθετικό πρόγραμμα εμβολιασμών που μπορεί να πιάσει το 70-80% (στο Ισραηλ πχ σήμερα είναι 65+% και οι εμβολιασμοί συνεχίζονται). Στο Ισραήλ πριν την Δέλτα είχαν πετύχει ανοσία πληθυσμού άρα το πρόγραμμα εμβολιασμου είχε πετύχει, ακόμα και σήμερα μπορεί να έχουν αύξηση κρουσμάτων αλλά μηδέν θανάτους και διασωληνώσεις. Μόλις φτάσουν στο 80% (προς τα εκεί πάνε) θα ξαναέχουν ανοσία αγέλης και θα πέσουν και τα κρούσματα.
Βρε εγώ μια χαρά κτλ τι λες καιρό τώρα αλλά οι απορίες μου παραμένουν .....γιατί αν ιός μαθαίνει την αλφαβήτα έχει δρόμο η ιστορία και οι εμβολιασμοί δεν τον σταματούν αλλά σταματούν τους θανάτους κάτι πολύ σημαντικό.... εξάλλου τους θανάτους ούτε ο ίδιος ο ιός θέλει....η. Ενστανση μου είναι γιατί την αποτελεσματικότητα των εμβολίων...απ' ότι αποδεικνύεται από πρόσφατες μελέτες δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά όσο θέλουμε να πιστεύουμε...αυτά τα 90+% δεν ισχύει για την πλειοψηφία...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ειλικρινα, φιλε Γιωργο, ειναι σαν να διαλεγομαι με εναν τοιχο χωρις αυτια. Ειναι σαν να διαλεγομαι με ενα ατομο που δε διαβαζει τις αποψεις των αλλων ή δεν μπορει/δε θελει να τις κατανοησει.

Εχω γραψει τοσα και τοσα σχολια για τον ανιδιοτελη αλτρουισμο, για την προταξη του κοινωνικου συμφεροντος εναντι του ατομικου, και εσυ επιμενεις να γραφεις αερολογιες για "εαυτουλη" και "υποκρισια".

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Επειδη εσυ οτιδηποτε κάνεις στη ζωη σου, σκεφτεσαι πρωτα το ατομικο σου συμφερον, αυτο δε σημαινει οτι ολοι οι υπολοιποι σκεφτονται και δρουν με τον ιδιο τροπο.
Ότι να ναι ..ναι σε όλα να τελειώνουμε ....
 

vlafo

Well-Known Member
Γιώργο νομίζω είσαι λίγο μπερδεμένος.
Φυσικά και είναι συνταγματικό δικαίωμα του καθενός αν θα το κάνει και σεβαστή η επιλογή του,αλλά εδώ αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό από τον πολύ τον κόσμο είναι το πως λειτουργεί και πως εξαπλώνεται αυτός ο ιός και ειδικά η ταχύτητα με την οποία εξαπλώνεται.
Παραπάνω εξηγήθηκε λεπτομερέστατα και σαφέστατα (από Cvial) γιατί δεν εξαφανίζεται και εκεί είναι και η δυσκολία κατανόησης από τον πολύ τον κόσμο.Εν μέρει δικαιολογημένα.
Επειδή καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί,και είναι αυτή η πίεση του να κάνεις κάτι με το ζόρι (όχι εσύ) έχεις την εντύπωση πως το Σύνταγμα που επικαλείσαι και έχει καταστρατηγηθεί και τσαλαπατηθεί τόσες φορές,θα ήταν πρόβλημα άλλη μια φορά για τέτοιο σοβαρό λόγο να μην το κάνουν?Δεν νομίζω.
Και δεν θα σε υποχρεώσουν να το κάνεις στο λέω με σιγουριά αλλά πρέπει να αντιληφθούμε αφού θέλουμε να τελειώνουμε με αυτό τι πρέπει να κάνουμε.Δυστυχώς είναι μονόδρομος δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Η επιλογή όπως του Στράτου που έχει απομονωθεί στη Γαύδο (ωραία εκεί )είναι σεβαστή και αποδεκτή από εμένα γιατί δε βάζει σε κίνδυνο κανέναν,αλλά πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό για τους πολλούς?
 
Μπλουζα