Η ζωη με Covid-19

Xristoforaz

Well-Known Member
Οκ ναι δεκτά όλα αυτά τα ξέρω καλά.
Εγώ μιλάω για παράδειγμα γνωστού 55 χρονών με τέλεια υγεία και δισκοβόλος και μετά το εμβόλιο έπαθε πνευμονική εμβολή.
Οι γιατροί ήταν κάθετοι ότι προήλθε από το εμβόλιο
Παιδί γνωστό μου 14 χρονών ετοιμαζόταν για αγώνες σε φοβερή κατάσταση και μετά το εμβόλιο κατέρρευσε.
Του πήρε 6 μήνες να ανακάμψει και δεν έκανε τη 2η δόση γιατί είχε πάλι αγώνες και εκεί που είχε επανέλθει φοβήθηκε.
Προσπαθώ να τα συσχετισω όλα αυτά και ειλικρινά δεν ξέρω.
Είμαι πολύ προβληματισμένος.
Στα παιδιά μου ας πούμε δεν τα έχω κάνει και δεν πρόκειται φυσικά.
Φιλαρακο στο λεω με αγαπη αληθινη..μην κανεις καμια αλλη δοση!!!
Καλα που ανεφερες εσυ περιστατικα ΓΝΩΣΤΩΝ ΣΟΥ που εσβησαν απο τα ΜΠΟΛΙΑ!
Διοτι οταν ο ιδιος εγραψα περιπτωσεις απο την κοπελα μου, ετρεξε να με ονομασει ο τζορτζι ΨΕΚΑ και αλλοι να αδιαφορησουν πληρως ή να ειρωνευτουν!
Αργησες αλλα καταλαβες τη συνωμοσια!
Ασε τους υπολοιπους που ακολουθουν την "επιστημη" να πολυμπολιαστουνε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Φιλαρακο στο λεω με αγαπη αληθινη..μην κανεις καμια αλλη δοση!!!
Καλα που ανεφερες εσυ περιστατικα ΓΝΩΣΤΩΝ ΣΟΥ που εσβησαν απο τα ΜΠΟΛΙΑ!
Διοτι οταν ο ιδιος εγραψα περιπτωσεις απο την κοπελα μου, ετρεξε να με ονομασει ο τζορτζι ΨΕΚΑ και αλλοι να αδιαφορησουν πληρως ή να ειρωνευτουν!
Αργησες αλλα καταλαβες τη συνωμοσια!
Ασε τους υπολοιπους που ακολουθουν την "επιστημη" να πολυμπολιαστουνε!
Ρε συ Χριστόφορε
Δεν υπάρχει παγκόσμια συνωμοσία και ίντριγκα να αφανίσουν τη γη.
Ξεκόλλα λίγο και δες και εσύ την πραγματικότητα που δεν είναι η δική σου.

Δεν ανέφερα επίτηδες αυτούς που πέθαναν επειδή δεν κάναν το εμβόλιο.
Και είναι πολλοί γνωστοί.

Εγώ ανέφερα περιστατικά δικά μου ειδικά σε αθλητές,επειδή ασχολούμαι γενικά και έρχομαι σε επαφή και έχω ιδία άποψη.
Δεν καταγράφονται οι παρενέργειες του covid και δε σημαίνει ότι επειδή το είπαν οι συγκεκριμένοι γιατροί έτσι είναι,αλλά επειδή είναι πολλοί σοβαροί,δίνω λόγο και αξία στη γνώμη τους και στη γνώση τους.

Όλα τα αναλύω και τα αξιολογώ.
Ούτε είμαι της άποψης όσο ανατέλλει ο ήλιος θα βαρέσω 100 δόσεις.
Step by step το πάω και το βλέπω.
Έτσι πρέπει όλοι να κάνουνε και όχι να σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Ρε συ Χριστόφορε
Δεν υπάρχει παγκόσμια συνωμοσία και ίντριγκα να αφανίσουν τη γη.
Ξεκόλλα λίγο και δες και εσύ την πραγματικότητα που δεν είναι η δική σου.

Δεν ανέφερα επίτηδες αυτούς που πέθαναν επειδή δεν κάναν το εμβόλιο.
Και είναι πολλοί γνωστοί.

Εγώ ανέφερα περιστατικά δικά μου ειδικά σε αθλητές,επειδή ασχολούμαι γενικά και έρχομαι σε επαφή και έχω ιδία άποψη.
Δεν καταγράφονται οι παρενέργειες του covid και δε σημαίνει ότι επειδή το είπαν οι συγκεκριμένοι γιατροί έτσι είναι,αλλά επειδή είναι πολλοί σοβαροί,δίνω λόγο και αξία στη γνώμη τους και στη γνώση τους.

Όλα τα αναλύω και τα αξιολογώ.
Ούτε είμαι της άποψης όσο ανατέλλει ο ήλιος θα βαρέσω 100 δόσεις.
Step by step το πάω και το βλέπω.
Έτσι πρέπει όλοι να κάνουνε και όχι να σηκώνουμε το λάβαρο της επανάστασης.
Μα σκοπος μου δεν ηταν καμια επανασταση..αν ηθελα να γινω γνωστος ειχα πολλους και διαφορους τροπους!
Σκοπος ηταν να ενημερωσω τον κοσμο να μην εμβολιαστει...μην ακολουθησεις την τακτικη των υπερμαχων του εμβολιου και σταματα τις δοσεις ΤΩΡΑ αλλιως θα το φας το κεφαλι σου!
Να μετανοησεις που εμβολιαστηκες και μην ακους καμια προπαγανδα της τηλεορασης!
Και ΝΑΙ..ΠΙΣΤΕΨΕ με η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ...
το θεμα δεν ειναι ο μητσοτακης...ΟΠΟΙΟΣ και να ειναι επανω (στην κυβερνηση εννοω) σε ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΟΣ της γης, εχει εντολες να ΠΕΙΣΕΙ και ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΣΕΙ οτι υπαρχει αναγκαιοτητα εμβολιασμου...
Οσο γρηγοροτερα το εμπεδωσεις αυτο, τοσο καλο για εσενα!
Ο ιδιος επαθα ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ισχυρη οταν εκανα τη θητεια μου στο Καβουρι Βουλιαγμενης!
Λες να ειχα κολλησει γριπη H1N1? Αλλο ψεμα και τοτε (προβα ψυχολογικη για την κοινη γνωμη)...
Ειμαι 39, περυσι 38,5 οταν κολλησα γριπη ή κοβιντ (οπως θελεις ονομασε την ασθενεια)
Ναι αρρωστησα για καποιες μερες, νοσοκομειο ΔΕΝ πηγα, ΕΜΒΟΛΙΟ εξυπακουεται πως δεν εχω κανει εν καιρω "θανατηφορας πανδημιας" και ειμαι σωος και αβλαβης!!!
Αντιθετως σε εποχη μη "θανατηφορας κορονοπανδημιας" κοντεψα να πεθανω!
Εσενα γνωστοι σου παραλιγο να φυγουν απο τη ζωη ΑΜΕΣΩΣ μετα τα μπολιασματα!
Εμενα γνωστοι μου ΕΦΥΓΑΝ απο τη ζωη ΑΜΕΣΩΣ μετα τους εμβολιασμους..
Το γνωστο: εεετσι ξαφνικααααα (που λεει κι ενα ασμα που λογικα ο oreo θα το χει αφουγκραστει!)
 

F1ght3r

Well-Known Member
Ναι αρρωστησα για καποιες μερες, νοσοκομειο ΔΕΝ πηγα, ΕΜΒΟΛΙΟ εξυπακουεται πως δεν εχω κανει εν καιρω "θανατηφορας πανδημιας" και ειμαι σωος και αβλαβης!!!
Πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να πεθάνεις στην ηλικία σου από covid όπως δείχνουν και όλα τα στατιστικά.
Εξαίρεσης πάντα θα υπάρχουν.
 

Vdupa

Well-Known Member
Οκ ναι δεκτά όλα αυτά τα ξέρω καλά.
Εγώ μιλάω για παράδειγμα γνωστού 55 χρονών με τέλεια υγεία και δισκοβόλος και μετά το εμβόλιο έπαθε πνευμονική εμβολή.
Οι γιατροί ήταν κάθετοι ότι προήλθε από το εμβόλιο
Παιδί γνωστό μου 14 χρονών ετοιμαζόταν για αγώνες σε φοβερή κατάσταση και μετά το εμβόλιο κατέρρευσε.
Του πήρε 6 μήνες να ανακάμψει και δεν έκανε τη 2η δόση γιατί είχε πάλι αγώνες και εκεί που είχε επανέλθει φοβήθηκε.
Προσπαθώ να τα συσχετισω όλα αυτά και ειλικρινά δεν ξέρω.
Είμαι πολύ προβληματισμένος.
Στα παιδιά μου ας πούμε δεν τα έχω κάνει και δεν πρόκειται φυσικά.
Aυτα θα μπορουσαν να συμβουν ετσι και αλλιως ομως και χωρις το εμβολιο, οπως συμβαινουν χρονια τωρα καθημερινα. Αν ειναι απλα αποψη γιατρου και οχι πραγματικη εξεταση του θεματος, παλι δεν εχει αξια.
Δυστυχως με τους γιατρους ειδαμε πολλα σε αυτην την πανδημια.

Αν πεις καλημερα σε εναν αριθμο ανθρωπων καποιοι απο αυτους θα παθουν πνευμονικη εμβολη. Δεν φταιει η καλήμερα σου.

Οπως και να χει εγω δεν εχω αντιστοιχα κανενα τετοιο παραδειγμα μετα απο εμβολιασμο. Αντιθετα για μετα απο covid εχω να σου πω πολλες ιστοριες.
 
  • Like
Reactions: tol

Stratos

Well-Known Member
νομίζω ότι πολύ το αναλύετε ενώ θεωρώ ότι είναι σχετικά απλά τα πράγματα. όποιος είναι προχωρημένης ηλικίας ή ευαίσθητη ομάδα
και έχει θέμα υγείας που μπορεί ο κόβιντ να κάνει ζημιά καλό είναι να εμβολιαστεί. για τους υπόλοιπους απο τη στιγμή που οι περισσοτεροι κολλησαν και ειδαν πως τους πηγε και αφου δεν σταματάει την μετάδοση δεν υπάρχει λόγος θεωρώ να το κάνουν. τώρα εάν εμφανιστεί καμμιά μετάλλαξη σοβαρή αλλάζουν τα πράγματα...
 

F1ght3r

Well-Known Member
νομίζω ότι πολύ το αναλύετε ενώ θεωρώ ότι είναι σχετικά απλά τα πράγματα. όποιος είναι προχωρημένης ηλικίας ή ευαίσθητη ομάδα
και έχει θέμα υγείας που μπορεί ο κόβιντ να κάνει ζημιά καλό είναι να εμβολιαστεί. για τους υπόλοιπους απο τη στιγμή που οι περισσοτεροι κολλησαν και ειδαν πως τους πηγε και αφου δεν σταματάει την μετάδοση δεν υπάρχει λόγος θεωρώ να το κάνουν. τώρα εάν εμφανιστεί καμμιά μετάλλαξη σοβαρή αλλάζουν τα πράγματα...
Πολύ σωστό σε βρίσκω.
 

tol

Well-Known Member
Είναι προβληματισμένος γιατί λίγο-λίγο όλο αυτό το αντιεμβολιαστικο δηλητήριο περνά στον οργανισμό….. σε όλους μας δυστυχώς…… ότι πουν οι επιστήμονες θα κάνουμε, τελεία.

Φιλε bobby, εχεις απολυτο δικιο.

Αρχιζουμε να βλεπουμε ακομη και απολυτα νοημονα ατομα να "μπολιαζονται" με το αντιεμβολιαστικο δηλητηριο των αρνητων της λογικης και υπερμαχων της συνωμοσιολογιας.

Δες για παραδειγμα τον φιλο vlafo.

Ειλικρινα δεν το περιμενα να γραψει τετοια σχολια.


Όπως ξέρεις είμαι τριπλά εμβολιασμένος αλλά νομίζω ότι εδώ τελείωσα πλέον.
Να σου πω ότι δεν είμαι προβληματισμένος για κάποια θέματα θα είναι ψέμα.


Όσο διαβάζεις έρευνες ανακαλύπτεις διάφορα από διάφορους γιατρούς καταξιωμένους.

Φιλε vlafo, ειδες τι καταφερες με οσα εγραψες σημερα;

Εριξες νερο στο μυλο των αρνητων της λογικης, των θρησκοληπτων, των συνωμοσιολογων, των μπουρδολογων.

Εδωσες αερα στον Χριστοφορο να ξεκινησει παλι τα δικα του...σε λιγο θα τα διαβασει και το γνωστο "φρουτο" του forum (tamaliamoupiso) και θα αρχισει τις μπουρδολογιες του.

Ειναι δυνατον να γραφεις τετοια σχολια, φιλε vlafo;


Εγώ μιλάω για παράδειγμα γνωστού 55 χρονών με τέλεια υγεία και δισκοβόλος και μετά το εμβόλιο έπαθε πνευμονική εμβολή.
Οι γιατροί ήταν κάθετοι ότι προήλθε από το εμβόλιο
Παιδί γνωστό μου 14 χρονών ετοιμαζόταν για αγώνες σε φοβερή κατάσταση και μετά το εμβόλιο κατέρρευσε.

Αρχισες και εσυ να γραφεις για την ιστορια του φιλου, του γνωστου, του μπατζανακη, του θειου κ.ο.κ.


Περιπτωσεις που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΟΥΝ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.

Απλα εικασιες, φημες, διαστρεβλωση της αληθειας απο τους αερολογους αρνητες της λογικης.


Όπως ξέρεις και εγώ εμπιστεύομαι την επιστήμη

Γραφεις οτι εμπιστευεσαι την επιστημη, αλλά δεν το εφαρμοζεις εμπρακτα.

Αν οι επιστημονες αποφανθουν επισημα και παγκοσμια (ακομη δεν εχει γινει αυτο) οτι τα νεα εμβολια του Σεπτεμβριου ειναι πιο αποτελεσματικα στις μεταλλαξεις και αναγκαια, ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΟΣΗ;

Ποια ειναι η λογικη σε αυτο που διαβαζω απο εσενα και ακουω απο αλλους γνωστους μου..."εγω εκανα τρεις δοσεις, αλλά τεταρτη δεν κανω με τιποτα";

Δηλαδη τις αλλες τρεις πώς τις εκανες;

Επειδη σε εξαναγκασαν ή επειδη οικειθελως, συναισθανομενος της εννοια της κοινωνικης ευθυνης, εκανες το χρεος εναντι του κοινωνικου συνολου;

Και επειδη, φιλε vlafo, γραφεις οτι εμπιστευεσαι την επιστημη και τη γνωση και επειδη θελω οτιδηποτε γραφω, να το τεκμηριωνω, οριστε καποιες αποδειξεις...


Επιστημονικη ερευνα του 2013...πολλων σελιδων...δε χρειαζεται να τις διαβασεις ολες...διαβασε μονο την αρχικη που εχω ποσταρει.


Επιστημονικο αρθρο του 2015 στην iatropedia.

Θα μπορουσα να σου παραθεσω πολλα επιπλεον παρομοια επιστημονικα πορισματα.


2016, χωρις μπολι. Βαλτε λιγο το ρημάδι σε λειτουργια. Το κάψατε.

Φιλε vag, παρεθεσες ενα παραδειγμα θανατου νεαρου αθλητη το 2016.

Θα μπορουσαμε να αναφερουμε εκατονταδες, χιλιαδες αναλογα παραδειγματα θανατων αθλητων ανατρεχοντας σε δεκαετιες πριν τον εμβολιασμο.


Οι ερευνες, τα αρθρα που παρεθεσα παραπανω και πολλα άλλα που ευκολα μπορει να αναζητησει καποιος στο διαδικτυο, ΕΞΗΓΟΥΝ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΟ οτι και εδω εχουμε μια παραφιλολογια συνωμοσιας των αρνητων της λογικης.

Τι λενε αυτα τα αρθρα/τεκμηρια;

Οτι ο κινδυνος καρδιακων και αλλων αιφνιδιων επεισοδιων/θανατων σε αθλητες ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ απο ατομα που δεν ασχολουνται με τον αθλητισμο.

Παγκοσμιως εχουν καταγραφει τετοια προβληματα σε φαινομενικα υγιεστατους αθλητες.

Οσοι ασχολουμαστε με τον αθλητισμο, γνωριζουμε οτι στο παρελθον πολλοι αθλητες ειτε πεθαναν στους αγωνιστικους χωρους, ειτε βιωσαν επωδυνα προβλημα (ανακοπες, καρδιακα κ.α.).

Μα δε θελει επιστημονικη φαντασια...ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ χρειαζεται, για να το καταλαβει καποιος.

Αν ενας ανθρωπινος οργανισμος εχει καποιο υφερπον προβλημα υγειας που δεν εχει διαγνωστει και αυτος ο οργανισμος καταπονειται καθημερινα μεσω των αθλητικων δραστηριοτητων, δεν ειναι πολυ λογικο να αντιμετωπιζει μεγαλυτερο κινδυνο εκδηλωσης δυσλειτουργιας;

Δεν ειναι λογικο ατομα που πολλες φορες φθανουν τον οργανισμο τους στα ορια του (οπως εμεις που ασχολουμαστε με τον αθλητισμο) να αντιμετωπιζουμε αυξημενο κινδυνο να συμβει καποια στιγμη ενα αναπαντεχο, μοιραιο γεγονος;

Επομενως, μηπως το αφηγημα των αρνητων της λογικης ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ, ειναι για πολλοστη φορα μια ανυποστατη μπουρδολογια;
 

Panos1982

Well-Known Member
Η Αμερικη απαγορευει πλεον επισημα στις γυναικες να κανουν εκτρωση.
Γυρισε 100 χρονια πισω....
Γενικα παρατηρω μια ταση γενικης στέρησης δικαιωμάτων κ ελευθεριών που πριν λιγα μόλις χρονια φανταζαν αυτονοητα.

Πολλα παιδια θα γεννηθούν και θα μεγαλώσουν κατω απο αντιξοες συνθηκες κ μη καταλληλο περιβαλλον με οτι μπορει να σημαινει αυτο για την κοινωνια στα επομενα 30-40 χρονια.

Παρατηρώ με απογοητευση οτι η ζωη οπως τη ξεραμε τελειώνει,
Οι ελευθερίες κ η προσωπικη βούληση πανε περιπατο , θα αποφασιζουν αλλοι για εσενα και θα αυξανεται ο ελεγχος επανω σου χωρις να εχεις δικαιωμα επιλογης.
Αυτο βεβαια δε θα γινει αναίμακτα κ τα επομενα χρονια θα συμβουν πολλες αναταραχες κ εξεγερσεις που ο δυτικος κοσμος τα τελευταία 50 χρονια δεν εχει ζησει ... ειμαστε μολις στο κατωφλι.

Η ακροδεξια ενισχυεται επικυνδινα εχουμε νεο ψυχρό πολεμο ηδη
Και η Ειρήνη κ ευημερια στη δυση εχουν μολυνθεί κ συντομα θα βρίσκονται διασωληνομενες στη μεθ.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Η Αμερικη απαγορευει πλεον επισημα στις γυναικες να κανουν εκτρωση.
Γυρισε 100 χρονια πισω....
Γενικα παρατηρω μια ταση γενικης στέρησης δικαιωμάτων κ ελευθεριών που πριν λιγα μόλις χρονια φανταζαν αυτονοητα.

Πολλα παιδια θα γεννηθούν και θα μεγαλώσουν κατω απο αντιξοες συνθηκες κ μη καταλληλο περιβαλλον με οτι μπορει να σημαινει αυτο για την κοινωνια στα επομενα 30-40 χρονια.

Παρατηρώ με απογοητευση οτι η ζωη οπως τη ξεραμε τελειώνει,
Οι ελευθερίες κ η προσωπικη βούληση πανε περιπατο , θα αποφασιζουν αλλοι για εσενα και θα αυξανεται ο ελεγχος επανω σου χωρις να εχεις δικαιωμα επιλογης.
Αυτο βεβαια δε θα γινει αναίμακτα κ τα επομενα χρονια θα συμβουν πολλες αναταραχες κ εξεγερσεις που ο δυτικος κοσμος τα τελευταία 50 χρονια δεν εχει ζησει ... ειμαστε μολις στο κατωφλι.

Η ακροδεξια ενισχυεται επικυνδινα εχουμε νεο ψυχρό πολεμο ηδη
Και η Ειρήνη κ ευημερια στη δυση εχουν μολυνθεί κ συντομα θα βρίσκονται διασωληνομενες στη μεθ.
Η εκτρωση ειναι δολοφονια
Και ο εμβολιασμος γενοκτονια
Πεθαινουν αποδεδειγμενα ανθρωποι αμεσως μετα τον εμβολιασμο και ο τολ το διακωμωδει λεγοντας οτι ειναι ραδιο αρβυλα
Δηλαδη δεν πεθανε ο γιος ο 15χρονος πελατισσας της κομμωτριας κοπελας μου ας πουμε αμεσως μετα την πρωτη δοση?
Ηταν τυχαια "αθλητικη" συμπτωση..
Δεν πεθαναν δυο φιλοι του πατερα της κοπελας μου αμεσως μετα την τριτη δοση και οι δυο? Ειναι μπουρδολογιες και ανυπαρκτα γεγονοτα...
Καθε μερα πεθαινουν και θα πεθαινουν ξαφνικα απο τους εμβολιασμους απο δω και περα!
Τολ σου χαριζω και τις δικες μου δοσεις!
Και 4η και 100η κανε!!!
Η εκτρωση δεν ειναι δικαιωμα..ειναι ΦΟΝΟΣ!

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: εκατομμυρια μπραβο στην ελληνικη νεολαια θεσσαλονικης που εκαψε τις σημαιες των τριτοφυλιτων (επιδειξιων ανωμαλιας)!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Και ο αυνανισμός το ίδιο!
Εσύ το έχεις πάει σε γενοκτονία απ' ότι φαίνεται.
Δεν είναι απαραίτητα κακό ομως.
Με τον αυνανισμο δεν εχουμε συλληψη ανθρωπου και κυοφορια..καμια σχεση ο αυνανισμος με την εκτρωση!
 

Georgie

Well-Known Member
Με τον αυνανισμο δεν εχουμε συλληψη ανθρωπου και κυοφορια..καμια σχεση ο αυνανισμος με την εκτρωση!
Ρε φελε δε σε βλέπω καν αλλά θα σου απαντήσω για τελευταία φορά
Η μητρότητα είναι επιλογή και όχι εξαναγκασμός πες στους ρασοφορους ανώμαλους πειραγμενους και στα ακροδεξιά σκουπίδια που ακολουθείς.
Κουμάντο στο πουλί τους .....αν έχουν!
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω και αν θα καταλήξουμε κάπου.
Βασικά είναι σίγουρο ότι δεν θα καταλήξουμε πέρα από κάποιες σταθερές.
Όπως γνωρίζεις μπορεί να έδωσα τροφή σε αυτούς τους 2,αλλά ουδόλως μας απασχολεί και δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Αυτοί μπορεί να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους.
Βασικά έχω μάθει να μην παίρνω μια ευθεία γραμμή να χαράσω και να λέω αυτό είναι και τίποτα άλλο.
Μικρότερος ναι το έκανα,τώρα όλα μπαίνουν στο μικροσκόπιο και για πολύ λίγα πράγματα μπορώ να σου μιλήσω με απόλυτη ασφάλεια για το τι είναι καλό και τι όχι.
Και μόνο όταν και εφόσον αισθάνομαι ασφαλής μέσα από την έρευνα μου και μόνο.
Ναι δεν είμαι γιατρός,ναι δεν είμαι μηχανικός,ναι δεν είμαι ασφαλιστής,αλλά αν αφηνώμουν ελεύθερος στις ορέξεις τους τότε θα με τρώγανε ζωντανό.
Αλλά εγώ είμαι εγώ,δε διεκδικώ το αλάθητο,αλλά έχω μάθει να αμφισβητώ τα πάντα μέχρι να πειστώ.
Στο δικό μου γίγνεσθαι.

Η περιβόητη επιστήμη που συνέχεια επικαλούμαστε και είμαι και εγώ φυσικά οπαδός της,δε σημαίνει άκρατη αποδοχή σε όλα και ούτε ευαγγέλιο στα πάντα.
Την ακολουθώ?
Ναι.
Στα περισσότερα?
Ναι.
Σε όλα?
Όχι.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση?
Ναι την ακολούθησα για συγκεκριμένους λόγους και κυρίως επειδή ήθελα να ταξιδεύω(δε μπορούσα και αλλιώς με την δουλειά).
Γιατί?
Γιατί δεν είχε περάσει το δικό μου προσωπικό τέστ ασφαλείας να αισθανθώ, ώστε να προχωρήσω με άνεση.
Με είχε πείσει η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα?
Όχι απόλυτα.
Δε θέλω να μπω φίλε tol σε διαδικασία να παραθέτω και εγώ διαφορά papers όχι απο site του κώλου αλλά από έγκριτα επιστημονικά site και οργανισμούς.
Ειλικρινά δε θέλω,δε μπορώ και δεν θα το κάνω.

Όταν λέω κάτι είμαι και εγώ πολύ προσεκτικός και απόλυτα ακριβής σε αυτά που λέω.
Καλά όλα αυτά που λες τα γνωρίζω πολύ καλά,περιστατικά δικά μου όμως που έχω και όχι ο ένας και ο άλλος μου είπε,αλλά κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια μου να τα ζω,εκεί αν μη τι άλλο χωρίς να είμαι σίγουρος απλά με προβληματίζουν και όσο και αν το ψάχνω δεν καταλήγω.
Αντικρουόμενα πολλά συμπεράσματα.
Ούτε πάλι όλοι οι γιατροί που έχω αντίστοιχα συζητήσει και είναι έγκριτοι πρέπει να τους απαξιώνουμε επειδή έχουν επιφυλάξεις και δε συμφωνούν.

Μπορώ να σου πω χαρακτηριστικά ένα περιστατικό γιατρού καταξιωμένου,που τον θέλανε να τον βγάλουν TV ακριβώς λόγω του κύρους του και δεν ήταν αρνητής του εμβολίου,απλά είχε κάποιες επιφυλάξεις και το μόνο που έλεγε θέλω πολλές μελέτες και άφθονα τεκμήρια για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Απόλυτα λογικό και ήταν θετικά διακείμενος στο εμβόλιο.
Ζήτησε λοιπόν το μόνο όρο που έβαλε στο κανάλι,έναν συνάδελφο που είναι απόλυτα θετικός στο εμβόλιο να μπορέσουν να συζητήσουν με επιχειρήματα και τεκμήρια.
Ξέρεις τι έγινε?

Δεν τον πήρανε ποτέ τηλέφωνο.

Τα υπόλοιπα περί κοινωνικού συνόλου και σεβασμού στον συνάνθρωπο θα το αφήσω,(θεωρώ το έχω κάνει στο μέγιστο βαθμό) και δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να ανοίξουμε τέτοιες συζητήσεις.

Άλλωστε έχουν ειπωθεί τα πάντα σε αυτό το νήμα.

Υγ:Φιλικά στον φίλο μου tol έστω και αν αισθάνεται απογοητευμένος.

Η προσωπική μου λοιπόν άποψη καθώς με ρώτησες λοιπόν και την έχω παραθέσει γισ το εμβόλιο,ναι είναι σωτήριο για πάρα πολύ κόσμο,για όλες τις ευπαθείς ομάδες,για ολους τους άνω των 60,για όλους αυτούς που έχουν ένα ανοσοποητικό χαμηλής έντασης και άμυνας,αλλά μέχρι εκεί.
Δε βρίσκω κανένα απολύτως λόγο γιατί θα πρέπει να εμβολιάσω τα παιδιά μου,με το σαθρό επιχείρημα ότι έχουν κάνει 100 εμβόλια, άλλο ένα τι θα τους κάνει.
Όσο και να το έχω ψάξει δε μπορώ να πιαστώ απο κάπου.
 

Vdupa

Well-Known Member
Το θεμα φιλε vlafo έιναι οτι ολες αυτες οι ιστορίες (ο γιατρος, οι αθλητες κτλ) μπαίνουν στο τσουβάλι του anecdotal evidence και εχουν οση αξια εχει στην πραγματικοτητα μια συζητηση με τα ιδια ατομα για το αν πχ οι προβλεψεις της λιτσας πατερα επεσαν μεσα για αυτη τη περιοδο της ζωης τους.

Στο λεω απο τωρα πως η λιτσα επεσε μεσα και παντα πεφτει. Γιατι η προκαταληψη της επιβεβαίωσης ή το μπαρνουμ εφε κάνουν παρτυ.

Η επιστήμη απο την άλλη δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτες μας τις προκαταληψεις. Είναι ο σκοπος της υπαρξης της να τις προσπεράσει. Για αυτο υπάρχει.

Οποτε όταν λεμε δεν ξερω, μπερδευομαι, ειδα αυτο και εκείνο στον ταδε ξερω γω, μου ειπε ο ταδε κατι, το μελεταω μονος μου για το τι πρεπει να κανω κτλ. Καλο ειναι να μπαινουμε ταυτοχρονα ξανα σε διαδικασια αυτοκριτικής και ανατροφοδότησης.
Ολους μας ειναι ευκολο να μας ''έχουν'' αυτες οι προκαταλήψεις. Και μας εχουν καθημερινα στην πραγματικοτητα. Ειναι μια παλη μεταξυ πιουρ λογικης και emotional reasoning. Δεν μας ειναι ευκολο.

το σημαντικο ειναι να αναγωρίζουμε οτι μας 'έχουν''.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Ρε φελε δε σε βλέπω καν αλλά θα σου απαντήσω για τελευταία φορά
Η μητρότητα είναι επιλογή και όχι εξαναγκασμός πες στους ρασοφορους ανώμαλους πειραγμενους και στα ακροδεξιά σκουπίδια που ακολουθείς.
Κουμάντο στο πουλί τους .....αν έχουν!
Αν η μανα σου σε ειχε κανει εκτρωση ρε φελλε δε θα με εβριζες τωρα!
Υποκριτη! Που θα πεις οτι δεν ειναι δολοφονια η εκτρωση..
Ποιο ακροδεξιο σκουπιδι ακολουθω?
Πες το ονομα του...αλλιως εισαι ενας αθλιος συκοφαντης!
Γαμω τη χρυση αυγη..και καθε νεοναζι..μην αραδιαζεις ασυναρτησιες!

Εμενα ακολουθουν, οχι να ακολουθω αλλους ο ιδιος!!!

Που να με δεις ρε μπολιασμενο πειραματοζωο? Την τυφλα σου δε βλεπεις.
Μονο οτι σου πει η παγωνη βλεπεις...χαχαχα!

Σωστο πρεζακι εισαι..τραβα για την 4η, 5η, χιλιοστη δοση να σωθεις που θα μου πουλησεις και πνευμα!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Φίλε tol

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω και αν θα καταλήξουμε κάπου.
Βασικά είναι σίγουρο ότι δεν θα καταλήξουμε πέρα από κάποιες σταθερές.
Όπως γνωρίζεις μπορεί να έδωσα τροφή σε αυτούς τους 2,αλλά ουδόλως μας απασχολεί και δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Αυτοί μπορεί να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους.
Βασικά έχω μάθει να μην παίρνω μια ευθεία γραμμή να χαράσω και να λέω αυτό είναι και τίποτα άλλο.
Μικρότερος ναι το έκανα,τώρα όλα μπαίνουν στο μικροσκόπιο και για πολύ λίγα πράγματα μπορώ να σου μιλήσω με απόλυτη ασφάλεια για το τι είναι καλό και τι όχι.
Και μόνο όταν και εφόσον αισθάνομαι ασφαλής μέσα από την έρευνα μου και μόνο.
Ναι δεν είμαι γιατρός,ναι δεν είμαι μηχανικός,ναι δεν είμαι ασφαλιστής,αλλά αν αφηνώμουν ελεύθερος στις ορέξεις τους τότε θα με τρώγανε ζωντανό.
Αλλά εγώ είμαι εγώ,δε διεκδικώ το αλάθητο,αλλά έχω μάθει να αμφισβητώ τα πάντα μέχρι να πειστώ.
Στο δικό μου γίγνεσθαι.

Η περιβόητη επιστήμη που συνέχεια επικαλούμαστε και είμαι και εγώ φυσικά οπαδός της,δε σημαίνει άκρατη αποδοχή σε όλα και ούτε ευαγγέλιο στα πάντα.
Την ακολουθώ?
Ναι.
Στα περισσότερα?
Ναι.
Σε όλα?
Όχι.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση?
Ναι την ακολούθησα για συγκεκριμένους λόγους και κυρίως επειδή ήθελα να ταξιδεύω(δε μπορούσα και αλλιώς με την δουλειά).
Γιατί?
Γιατί δεν είχε περάσει το δικό μου προσωπικό τέστ ασφαλείας να αισθανθώ, ώστε να προχωρήσω με άνεση.
Με είχε πείσει η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα?
Όχι απόλυτα.
Δε θέλω να μπω φίλε tol σε διαδικασία να παραθέτω και εγώ διαφορά papers όχι απο site του κώλου αλλά από έγκριτα επιστημονικά site και οργανισμούς.
Ειλικρινά δε θέλω,δε μπορώ και δεν θα το κάνω.

Όταν λέω κάτι είμαι και εγώ πολύ προσεκτικός και απόλυτα ακριβής σε αυτά που λέω.
Καλά όλα αυτά που λες τα γνωρίζω πολύ καλά,περιστατικά δικά μου όμως που έχω και όχι ο ένας και ο άλλος μου είπε,αλλά κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια μου να τα ζω,εκεί αν μη τι άλλο χωρίς να είμαι σίγουρος απλά με προβληματίζουν και όσο και αν το ψάχνω δεν καταλήγω.
Αντικρουόμενα πολλά συμπεράσματα.
Ούτε πάλι όλοι οι γιατροί που έχω αντίστοιχα συζητήσει και είναι έγκριτοι πρέπει να τους απαξιώνουμε επειδή έχουν επιφυλάξεις και δε συμφωνούν.

Μπορώ να σου πω χαρακτηριστικά ένα περιστατικό γιατρού καταξιωμένου,που τον θέλανε να τον βγάλουν TV ακριβώς λόγω του κύρους του και δεν ήταν αρνητής του εμβολίου,απλά είχε κάποιες επιφυλάξεις και το μόνο που έλεγε θέλω πολλές μελέτες και άφθονα τεκμήρια για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Απόλυτα λογικό και ήταν θετικά διακείμενος στο εμβόλιο.
Ζήτησε λοιπόν το μόνο όρο που έβαλε στο κανάλι,έναν συνάδελφο που είναι απόλυτα θετικός στο εμβόλιο να μπορέσουν να συζητήσουν με επιχειρήματα και τεκμήρια.
Ξέρεις τι έγινε?

Δεν τον πήρανε ποτέ τηλέφωνο.

Τα υπόλοιπα περί κοινωνικού συνόλου και σεβασμού στον συνάνθρωπο θα το αφήσω,(θεωρώ το έχω κάνει στο μέγιστο βαθμό) και δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να ανοίξουμε τέτοιες συζητήσεις.

Άλλωστε έχουν ειπωθεί τα πάντα σε αυτό το νήμα.

Υγ:Φιλικά στον φίλο μου tol έστω και αν αισθάνεται απογοητευμένος.

Η προσωπική μου λοιπόν άποψη καθώς με ρώτησες λοιπόν και την έχω παραθέσει γισ το εμβόλιο,ναι είναι σωτήριο για πάρα πολύ κόσμο,για όλες τις ευπαθείς ομάδες,για ολους τους άνω των 60,για όλους αυτούς που έχουν ένα ανοσοποητικό χαμηλής έντασης και άμυνας,αλλά μέχρι εκεί.
Δε βρίσκω κανένα απολύτως λόγο γιατί θα πρέπει να εμβολιάσω τα παιδιά μου,με το σαθρό επιχείρημα ότι έχουν κάνει 100 εμβόλια, άλλο ένα τι θα τους κάνει.
Όσο και να το έχω ψάξει δε μπορώ να πιαστώ απο κάπου.
Φυσικα και δε θα τον παρουν τηλεφωνο φιλε μου..αφου δε θελουν να ακουστει αλλη αποψη!! Μονο οτι πει η παγωνα και ο πορτο-ψαλτε-σαλαται!!
Μην κανεις αλλη δοση! Τουλαχιστον ξυπνησες εστω και αργα!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Το θεμα φιλε vlafo έιναι οτι ολες αυτες οι ιστορίες (ο γιατρος, οι αθλητες κτλ) μπαίνουν στο τσουβάλι του anecdotal evidence και εχουν οση αξια εχει στην πραγματικοτητα μια συζητηση με τα ιδια ατομα για το αν πχ οι προβλεψεις της λιτσας πατερα επεσαν μεσα για αυτη τη περιοδο της ζωης τους.

Στο λεω απο τωρα πως η λιτσα επεσε μεσα και παντα πεφτει. Γιατι η προκαταληψη της επιβεβαίωσης ή το μπαρνουμ εφε κάνουν παρτυ.

Η επιστήμη απο την άλλη δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτες μας τις προκαταληψεις. Είναι ο σκοπος της υπαρξης της να τις προσπεράσει. Για αυτο υπάρχει.

Οποτε όταν λεμε δεν ξερω, μπερδευομαι, ειδα αυτο και εκείνο στον ταδε ξερω γω, μου ειπε ο ταδε κατι, το μελεταω μονος μου για το τι πρεπει να κανω κτλ. Καλο ειναι να μπαινουμε ταυτοχρονα ξανα σε διαδικασια αυτοκριτικής και ανατροφοδότησης.
Ολους μας ειναι ευκολο να μας ''έχουν'' αυτες οι προκαταλήψεις. Και μας εχουν καθημερινα στην πραγματικοτητα. Ειναι μια παλη μεταξυ πιουρ λογικης και emotional reasoning. Δεν μας ειναι ευκολο.

το σημαντικο ειναι να αναγωρίζουμε οτι μας 'έχουν''.
Οι ανθρωποι πεθαινουν ξαφνικα απο τα εμβολια, ειναι αληθινα γεγονοτα...ευχομαι σε λιγο καιρο να το αντιληφθεις οπως το καταλαβε επιτελους ο φιλτατος vlafo!
 

Georgie

Well-Known Member
Αν η μανα σου σε ειχε κανει εκτρωση ρε φελλε δε θα με εβριζες τωρα!
Υποκριτη! Που θα πεις οτι δεν ειναι δολοφονια η εκτρωση..
Ποιο ακροδεξιο σκουπιδι ακολουθω?
Πες το ονομα του...αλλιως εισαι ενας αθλιος συκοφαντης!
Γαμω τη χρυση αυγη..και καθε νεοναζι..μην αραδιαζεις ασυναρτησιες!

Εμενα ακολουθουν, οχι να ακολουθω αλλους ο ιδιος!!!

Που να με δεις ρε μπολιασμενο πειραματοζωο? Την τυφλα σου δε βλεπεις.
Μονο οτι σου πει η παγωνη βλεπεις...χαχαχα!

Σωστο πρεζακι εισαι..τραβα για την 4η, 5η, χιλιοστη δοση να σωθεις που θα μου πουλησεις και πνευμα!
Κοπρο
 

Vdupa

Well-Known Member
Οι ανθρωποι πεθαινουν ξαφνικα απο τα εμβολια, ειναι αληθινα γεγονοτα...ευχομαι σε λιγο καιρο να το αντιληφθεις οπως το καταλαβε επιτελους ο φιλτατος vlafo!
Ανθρωποι πεθαινουν ξαφνικα και πριν απο τα εμβολια για κοβιντ. Παντα πεθαιναν. Καμια διαφορα με τωρα.
Η μονη διαφορα ειναι με το εμβολιο προστατευεσαι απο εναν ακομα κινδυνο.

Αφου δεν κτλβες τιποτα απο οτι εγραψα γιατι με κανεις quote;
 
Μπλουζα