Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kharmacoma

Well-Known Member
Φιλε Νικο, ακομη και αν υπαρχει θεος, ο ανθρωπος ποτέ δε θα μπορουσε να τον γνωρισει.

Δυστυχως, οι δηθεν χριστιανοι, οι δηθεν μουσουλμανοι, οι δηθεν ινδουϊστες και γενικα οι δηθεν πιστοι μιας θρησκειας ειναι τοσο ανοητοι, τοσο φαυλοι που εχουν πλασει τον θεο τους κατ' εικονα και καθ' ομοιωση τους...ο ανθρωπομορφισμος κυριαρχει σε ολες ανεξαιρετως τις θρησκειες.

Ειναι τοσο αφελεις, τοσο χαμηλου πνευματικου επιπεδου που νομιζουν οτι εχουν τη δυνατοτητα να γνωρισουν την υπερτατη δυναμη και να της δωσουν τα δικα τους ανθρωπινα χαρακτηριστικα.

Αντι ο θεος να πλασει τον ανθρωπο κατ' εικονα, οι ανθρωποι πλαθουν τον θεο κατα τα (σκατο)μουτρα τους.

Για μενα, φιλε Νικο...ο δικος μου θεος, φιλε Νικο, δεν εχει καμια σχεση με τον κατωτατο, αδυναμο θεο των δηθεν πιστων απανταχου της γης.

Ο δικος μου θεος, αν υπαρχει, δεν θα εχει καμια σχεση με ανθρωπινες μικροτητες και παθη. Δεν θα ειναι εκδικητικος, δεν θα ειναι μνησικακος. Δεν προκειται ποτέ (εις τον αιωνα τον απαντα) να τιμωρησει κανεναν ανθρωπο. Αν υπαρχει, θα ειναι φιλευσπλαχνος με ολους. Η τιμωρια, η μνησικακια, η οργη ειναι ανθρωπινα συναισθηματα δεν ειναι θεϊκα.




Δες κηρυγμα μισους απο εναν δηθεν πιστο!!!

Θα καουν στην κολαση οι αλλοθρησκοι, οι διαφορετικοι, οι αμαρτωλοι!!!

Τι να του πεις τωρα;

Τι νομιζεις οτι ειναι ο θεος, αφελη θρησκοληπτε;

Ενας αμειλικτος τιμωρος;

Ή ενας παναγαθος που ποτέ δε θα εβλαπτε ουτε μυρμηγκι, ουτε τον χειροτερο εχθρο του;

Επιτρεψε μου, φιλε Χριστοφορε, να πιστευω σε εναν ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ απο τον δικο σου θεο.

Δηλαδή όποιος πιστεύει στο Θεό, είναι χαμηλού πλευματικού επιπέδου, ανόητος και φαύλος? Τι τσουβάλιασμα ειναι αυτό ρε Tol? Πραγματικά με εξέπληξε το σχόλιο σου. Θέλω να πιστεύω ότι παρασύθηκες από τα ανεκδιήγητα που γράφει ο Χριστόφορος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Ειχα την υποψια οτι απλα δεν διαβαζεις τι γραφουν οι αλλοι
Και το επιβεβαιωνεις συνεχως
Εχω γραψει ολοκληρο κειμενο που σου εξηγω πως παραποιηθηκε η ειδηση
Η σελιδα που παρεθεσες εσυ και μιλαει για εμβολιασμενη 22 χρονη επικαλειται ως πηγη το thrakisports
Το thrakisports δεν γραφει πουθενα για το αν ητανη η οχι εμβολιασμενη

Εσυ παρεθεσες μια σελιδα της πλακας η οποια παιρνει υλικο απο μια ψεκ σελιδa δηλαδη το pronews
Το pronews επικαλουμενο το thraki ports παραποιησε την ειδηση και στην συνεχεια διαφορες αλλες σελιδες που δεν εχουν δικο τους υλικο αλλα απλα περιεχουν αναρτησεις τριτων το αναδημοσιευσαν και μαλιστα χωρις να αναφερουν ως πηγη το pronews
Ειανι μαλιστα τετοια αντιγραφη που αφησαν και το κομματι που αναφερει οτι πηγη ειναι το thrakisportws

Ολη αυτη η αλυσιδα απο το pronews και μετα αφορα ανωνυμα φυσικα αρθρα κανεις δεν βαζει την υπογραφη του σε τετοιες μαλακιε;ς

Άρα το πρόβλημα είναι ότι η ακολουθία της πηγής που έγραψα ότι αφορά στο site δεν επιβεβαιώνεται ή ότι οι πηγές που αναφέρεις ότι η θεία!!!! είπε, εντάσσονται στον πακτωλό εκατομμυρίων της λίστας πέτσα; Εν ολίγοις από που είναι πιθανότερο να μάθεις την αλήθεια, από ένα ανυπόγραφο κείμενο ή από ένα ο υπογράφων του οποίου έχει πάρει λεφτά για να λέει γράφει αυτά που του έχουν πει αυτοί που του έδωσαν τα χρήματα;
 

tol

Well-Known Member
Δηλαδή όποιος πιστεύει στο Θεό, είναι χαμηλού πλευματικού επιπέδου, ανόητος και φαύλος? Τι τσουβάλιασμα ειναι αυτό ρε Tol? Πραγματικά με εξέπληξε το σχόλιο σου. Θέλω να πιστεύω ότι παρασύθηκες από τα ανεκδιήγητα που γράφει ο Χριστόφορος.

Φιλε kharmacoma, κατα την ταπεινη μου αποψη δεν καταλαβες ορθα αυτο που εγραψα (εκτος και αν ηταν δικη μου ασαφεια).

Ανοητος, φαυλος και χαμηλου πνευματικου επιπεδου ειναι εκεινος που πιστευει σε εναν θεο κατ' εικονα και καθ' ομοιωση του εαυτου του.

Ανοητοι και φαυλοι ειναι ολοι εκεινοι που νομιζουν οτι μπορουν να γνωριζουν μια υπερτατη δυναμη, που δινουν σε αυτη την υπερτατη δυναμη ανθρωπινα χαρακτηριστικα.

Τι αλλο μπορει να ειναι καποιος που θεωρει οτι εχει τη δυνατοτητα, την ικανοτητα να γνωρισει τον θεο και τον πλασει συμφωνα με τα δικα του ευτελη κριτηρια;

Δεν ειναι ανοητος αυτος που πιστευει σε εναν εκδικητικο και μνησικακο θεο - τιμωρο; Ο θεος δεν ειναι παναγαθος; Δεν ειναι ακαταληπτος απο τον ανθρωπο;

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω, φιλε kharmacoma, για ποιο λογο εξεπλαγης. Που βρισκεται η διαφωνια σου; Που θεωρεις οτι σφαλλω;
 

F1ght3r

Well-Known Member

Πρέπει να πέρασαν πάνω από 10 χρονια που πρώτο είδα αυτό το video και μου άρεσε πολύ.

Τέλος πάντων, ο κάθε ένας ας πιστεύει όπου θέλει εγώ πάντως πιστεύω μονο στον εαυτό μου από μικρό παιδί, και ας με μεγάλωσαν η γονείς μου σαν χριστιανό ορθόδοξο.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Θα ήθελα να τοποθετηθούν η πιστη στο βιντεάκι που έστειλα.

Έχει βάση η είναι μούφα?

Πιστεύουμε η μάλλον πιστεύετε σε ένα παραμυθάκι το οποιο υπήρχε και προ χριστού?

Συνεχίστε την συζήτηση, Εγώ αυτό το video το έστειλε για τροφή σκέψης.

Εγώ απέχω.
 

Vdupa

Well-Known Member
Δεν ανοίγει, αλλα αν ειναι το Zeitgeist ειναι αρκετα ψεκ. Οχι οτι δεν εχουν βαση πολλα απο αυτα που λεει για τις θρησκείες.
 

ziggy

Active Member
Άρα το πρόβλημα είναι ότι η ακολουθία της πηγής που έγραψα ότι αφορά στο site δεν επιβεβαιώνεται ή ότι οι πηγές που αναφέρεις ότι η θεία!!!! είπε, εντάσσονται στον πακτωλό εκατομμυρίων της λίστας πέτσα; Εν ολίγοις από που είναι πιθανότερο να μάθεις την αλήθεια, από ένα ανυπόγραφο κείμενο ή από ένα ο υπογράφων του οποίου έχει πάρει λεφτά για να λέει γράφει αυτά που του έχουν πει αυτοί που του έδωσαν τα χρήματα;
Δεν ξερω γιατι δεν γινομαι κατανοητος
Φταιω εγω που δεν τα γραφω καλα η φταιες εσυ που δεν θελεις να καταλαβεις;;
Δεν υπαρχει ανυπογραφο κειμενο που υποστηριζει οτι η κοπελα ειναι εμβολιασμενη

Υπαρχει ανυπογραφη παραθεση του thrakinews με παραποιηση της πρωτογενους πηγης.
Επικαλουνται αλλη πηγη για να μην τους κυνηγησουν
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν ξερω γιατι δεν γινομαι κατανοητος
Φταιω εγω που δεν τα γραφω καλα η φταιες εσυ που δεν θελεις να καταλαβεις;;
Δεν υπαρχει ανυπογραφο κειμενο που υποστηριζει οτι η κοπελα ειναι εμβολιασμενη

Υπαρχει ανυπογραφη παραθεση του thrakinews με παραποιηση της πρωτογενους πηγης.
Επικαλουνται αλλη πηγη για να μην τους κυνηγησουν
Ότι και να γράψεις,.όσο και να προσπαθήσεις.
Απλά δεν .
Σπάσε πλάκα και εσύ μαζί τους να περνάει η ώρα σου ευχάριστα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Θα ήθελα να τοποθετηθούν η πιστη στο βιντεάκι που έστειλα.

Έχει βάση η είναι μούφα?

Πιστεύουμε η μάλλον πιστεύετε σε ένα παραμυθάκι το οποιο υπήρχε και προ χριστού?

Συνεχίστε την συζήτηση, Εγώ αυτό το video το έστειλε για τροφή σκέψης.

Εγώ απέχω.
Το απέχεις είναι σαν να ρίχνεις το σπίρτο πάνω στα προσανάμματα και μετά να σφυράς αδιάφορα για την πυρκαγιά που ξέσπασε ;) .
Η θρησκεία είναι το μεγαλύτερο παραμύθι όλων των εποχών και θα εξακολουθεί να είναι, πατώντας σε αυτό που ακόμα δεν ελέγχεται, το θάνατο. Η ελπίδα για την λύτρωση της ψυχής και η απόλαυση του εκάστοτε "παραδείσου" πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Ποιός θέλει να πιστέψει το τρωτό της ανθρώπινης φύσης ? Θεός είναι ο άνθρωπος φίλε και αυτά που έχει "κατακτήσει", απλά όταν δεν υπάρχει κάπου να στραφείς, όταν στερεύει η ελπίδα, όταν θέλεις να πάρεις κουράγιο και δύναμη, αυτή η κρυφή προσευχή που κάνεις λέγεται πίστη. Άλλο πίστη και άλλο θρησκεία.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Το απέχεις είναι σαν να ρίχνεις το σπίρτο πάνω στα προσανάμματα και μετά να σφυράς αδιάφορα για την πυρκαγιά που ξέσπασε ;) .
Η θρησκεία είναι το μεγαλύτερο παραμύθι όλων των εποχών και θα εξακολουθεί να είναι, πατώντας σε αυτό που ακόμα δεν ελέγχεται, το θάνατο. Η ελπίδα για την λύτρωση της ψυχής και η απόλαυση του εκάστοτε "παραδείσου" πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Ποιός θέλει να πιστέψει το τρωτό της ανθρώπινης φύσης ? Θεός είναι ο άνθρωπος φίλε και αυτά που έχει "κατακτήσει", απλά όταν δεν υπάρχει κάπου να στραφείς, όταν στερεύει η ελπίδα, όταν θέλεις να πάρεις κουράγιο και δύναμη, αυτή η κρυφή προσευχή που κάνεις λέγεται πίστη. Άλλο πίστη και άλλο θρησκεία.
Φιλε για αυτό έστειλα το βιντεάκι γιατί θέλω γνώμες από τους πιστούς, αν είναι μούφα αυτά που λένε η όχι.
Ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει. Η μάνα μου ακόμα με καντηλάκι είναι στο σπίτι.
Πολέμους, αρρώστιες, δυστυχήματα με μικρά παιδιά, που είναι ο θεός?
Η πιστη θα σου πούνε είναι δοκιμασία και καλά, Πάντα το ίδιο τροπάριο, δοκιμασίες χιλιάδες χρονια ααα καλά. Εγώ δεν πιστεύω πουθενά και σε κανέναν.
άλλο πιστη και άλλο θρησκεία ναι αλλα όταν κάποιος κάνει την κρυφή προσευχή που απευθύνεται, μήπως στον θεό, οποτε στην θρησκεία πάλι καταλήγουμε.
Για αυτό εγώ πιστεύω μονο στον εαυτό μου.
Μακάρι να υπάρχει ζωή ύστερα από τον θάνατο και ας μας κρίνει ο θεός αν υπάρχει. Εγώ απλός δεν πιστεύω, και αυτή που πιστεύουν τα ίδια σκατά είναι σαν και εμενα, ούτε εκκλησιες πηγαίνουν εκτος από μεγάλες γιορτές, θανάτους, γάμους, βαφτίσια, και και και.
Πάνε η καιροί που πήγαιναν στην εκκλησια κάθε κυριακή, και που ο κόσμος πίστευε. Ξύπνησε ο κοσμάκης άνοιξε τους ορίζοντες πλέον.
 

oreo

Well-Known Member
Για αυτό εγώ πιστεύω μονο στον εαυτό μου.
Μακάρι να υπάρχει ζωή ύστερα από τον θάνατο και ας μας κρίνει ο θεός αν υπάρχει.
Κρατάς όμως μια πισινή, για το "Ρε λές να υπάρχει και μείνουμε στην απέξω" ;)
και εγώ το ίδιο κάνω αδερφέ, αλλά όταν πάω στην εκκλησιά και βλέπω τους μαυροφορεμένους ταχυδακτυλουργούς να εξαφανίζουν στο ράσο τις ευρωκουκουβάγιες, συνέρχομαι.
 

Flag17

Well-Known Member
Δηλαδή όποιος πιστεύει στο Θεό, είναι χαμηλού πλευματικού επιπέδου, ανόητος και φαύλος? Τι τσουβάλιασμα ειναι αυτό ρε Tol? Πραγματικά με εξέπληξε το σχόλιο σου. Θέλω να πιστεύω ότι παρασύθηκες από τα ανεκδιήγητα που γράφει ο Χριστόφορος.
Ο @tol Δεν το είπε έτσι αλλά όπως και να εχει εχουν γίνει ένα κάρο έρευνες που δείχνουν ότι όσο χαμηλότερο είναι το μορφωτικό επίπεδο του ανθρώπου τόσο πιθανότερο είναι να πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία. Επίσης οι χώρες ανά τον κόσμο με τους μεγαλύτερους δείκτες νοημοσύνης έχουν στις περισσότερες περιπτώσεις από τους μικρότερους δείκτες εξάρτησης από οποιαδήποτε θρησκεία καθώς και τα μεγαλύτερα ποσοστά αθεων. Αυτό δεν σημαίνει προφανώς ότι όποιος πιστεύει είναι χαζός αλλά δείχνει ότι όσο εξελισομαστε αποτιναζουμε από πάνω μας την χειραγώγηση της θρησκείας. Εξάλλου θεωρώ πως όποιος άνθρωπος πάει με την λογική σκέψη δεν μπορεί να μην βλέπει ότι κάθε θρησκεία σε τόσες χιλιάδες χρόνια είχε σαν σκοπό την χειραγώγηση των μαζών για να εξυπηρετηθουν τα εκάστοτε συμφέροντα. Να έρχεται κάποιος και να μου λέει ότι είναι χριστιανός επειδή απλά έτυχε να γεννηθεί στην Ελλάδα δεν μου λέει κάτι είναι ο ίδιος που στην Τουρκία με ακριβώς το ίδιο μυαλό θα ήταν μουσουλμάνος, στην Ινδία ινδουιστης κοκ.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Δεν ξερω γιατι δεν γινομαι κατανοητος
Φταιω εγω που δεν τα γραφω καλα η φταιες εσυ που δεν θελεις να καταλαβεις;;
Δεν υπαρχει ανυπογραφο κειμενο που υποστηριζει οτι η κοπελα ειναι εμβολιασμενη

Υπαρχει ανυπογραφη παραθεση του thrakinews με παραποιηση της πρωτογενους πηγης.
Επικαλουνται αλλη πηγη για να μην τους κυνηγησουν

Το δέχομαι. Στο δια ταύτα.
 
Μπλουζα