Η ζωη με Covid-19

Vdupa

Well-Known Member
«Κι άλλαζαν την καθιερωμένη σημασία των λέξεων ώστε να ταιριάζει με τις πράξεις τους». Θουκυδίδης
Οριστε
- Θελουν να μας αιλΑιγξοΥν

Με συνωμοσιολογιας mentality δεν προκειται να βγαλω ακρη. Ειμαι καταδικασμενος να χασω.

Η αληθεια εχει μετρημενα κουκια, δεν μπορεις να μετακινηθεις ιδιαιτερα.
Η συνωμοσιολογια ειναι σαν την λερναια υδρα. Μπορεις να βγαλεις 100δες νεες θεωριες/ψεκιες μεσα σε λιγες ωρες, μπορεις να παρεις quotes (οπως το παραπανω) και να προσαρμοσεις στο δικο σου παραμυθι κ.α.

Το μονο που μπορω να συμβουλεψω ειναι μην ξανοιγεσαι και πολυ σε αυτα που λες και μελλοντικα μπορει να κριντζαρεις με αυτα που εγραφες εδω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Πως σιγά σιγά η άποψη των ψεκασμένων καθηγητών , επανέρχεται δριμύτερη μέσω της μελέτης που συνυπογράφει ο Τσιόδρας.Bye Bye ανοσία αγέλης μέσω εμβολιασμού τελικά? Παραθέτω και απόσπασμα για όποιους βαριούνται να κάνουν κλικ.

Οποτε κρατας παλι μια ερευνα (δεν την διαβασα μπορει να λεει και αλλα πραγματα) που ακουγεται ωραια στα αυτια σου, οπως κραταγες και τους ελαχιστους ψεκασμενους καθηγητες (οι οποιοι προφανως δεν ελεγαν μονο αυτα τα τραγελαφικα). Στο ιδιο εργο θεατες δηλαδη.

Που ακομα και μεσα να επεσαν απο καθαρα τυχη παλι θα πρεπει να τους θεωρησουμε επικινδυνους γιατι δεν ηταν μεσα στην ερευνα. Δεν θα βασιζοταν καπου αυτο που ελεγαν παρα μονο στην ικανοποιηση του ναρκισσισμου τους να νιωσουν διαφορετικοι.

Στην πραγματικοτητα επεσαν εξω στο 99% αυτων που ελεγαν.

Καποια ομως τα πετυχες και εσυ μετα απο σκεψη στο ντουζ. :p Οποτε εισαι καλυτερος απο WHO. :p
Tι παει να πει οτι αυτοι ελιωσαν πανω στην ερευνα και πηγαιναν βημα βημα. Ντουζ! και επιφοιτηση πετρακου για παντα!
Εκανε και αυτος την ερευνα του.

Ο Σωκρατης πραγματικα θα γελαγε.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε παίδες για τους γνώστες έχω μία πολύ καλή απορία. Την παρασκευή ήρθα σε πολύ στενή επαφή με μία κοπέλα ( ο νοων νοειτω ). Η συγκεκριμένη κοπέλα εχθές βρέθηκε θετική στον ιο ενώ από το Σάββατο κι όλας είχε 38 πυρετό, βήχα και την πόναγε πολύ το κεφάλι της. Να τονίσω ότι αυτή είναι εμβολιασμένη με 2 δόσεις και εγώ με 3. Είναι υπαρκτό το σενάριο να μην με έχει κολλήσει παρά το ότι ήρθαμε τόσο κοντά ; Εγώ σε όσα τεστ έχω κάνει βγαίνω αρνητικός και εξακολουθώ να μην αισθάνομαι το παραμικρό. Θα κάνω κι άλλο σήμερα αλλά δε πιστεύω να βγω θετικός. Είμαι κομπλέ.
 

bobby

Well-Known Member
Πως σιγά σιγά η άποψη των ψεκασμένων καθηγητών , επανέρχεται δριμύτερη μέσω της μελέτης που συνυπογράφει ο Τσιόδρας.Bye Bye ανοσία αγέλης μέσω εμβολιασμού τελικά? Παραθέτω και απόσπασμα για όποιους βαριούνται να κάνουν κλικ.
"

Σύμφωνα με αυτή τη μελέτη δεν μπορούμε πλέον να συζητούμε για το θέμα της «ανοσίας αγέλης», αφού δεν υπάρχει στην παγκόσμια αγορά εμβόλιο που να αποτρέπει την προσβολή από τον ιό. Υπάρχουν μόνο εμβόλια που αποτρέπουν τη νοσηλεία, τη βαριά νόσηση και τον θάνατο.

Μοναδικός πλέον σκοπός είναι να καλυφθεί το ποσοστό του ευάλωτου πληθυσμού με εμβολιασμούς ώστε ακόμα και με πολλές χιλιάδες κρούσματα να έχουμε λίγους θανάτους.


Οι αρχικές εκτιμήσεις ότι ένα ποσοστό 70-80% του πληθυσμού με ανοσία θα αρκούσε για να δημιουργηθεί η «ανοσία της αγέλης» δε φαίνεται ότι αρκούν και οι νέες εκτιμήσεις μιλούν ίσως και για ποσοστά 90%, δείχνοντας ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι μόνο ένα μακρινό σενάριο για να κοπάσουν τα κύματα της πανδημίας με τις νέες μεταλλάξεις που διαρκώς προκύπτουν."



Πηγή: medlabnews.gr iatrikanea https://medlabgr.blogspot.com/2022/...syzitame-gia-anosia-agelia.html#ixzz7ItOEU7KP

Δηλαδή να μην κάνει κανένας το εμβόλιο; Να περιμένουμε μα αρρωστήσουμε όλοι και κάποιοι (αρκετοί όσο ανεβαίνει η ηλικία) να πεθάνουν; Αυτή είναι η λύση; Λίγο πράγμα είναι η προστασία από βαριά νόσηση και θάνατο; Αν δεν είχαν βγει τα εμβόλια οι θάνατοι δε θα ήταν 22.000 στην Ελλάδα αλλά 300-400.000 …….
 

le2der

Active Member
Ρε παίδες για τους γνώστες έχω μία πολύ καλή απορία. Την παρασκευή ήρθα σε πολύ στενή επαφή με μία κοπέλα ( ο νοων νοειτω ). Η συγκεκριμένη κοπέλα εχθές βρέθηκε θετική στον ιο ενώ από το Σάββατο κι όλας είχε 38 πυρετό, βήχα και την πόναγε πολύ το κεφάλι της. Να τονίσω ότι αυτή είναι εμβολιασμένη με 2 δόσεις και εγώ με 3. Είναι υπαρκτό το σενάριο να μην με έχει κολλήσει παρά το ότι ήρθαμε τόσο κοντά ; Εγώ σε όσα τεστ έχω κάνει βγαίνω αρνητικός και εξακολουθώ να μην αισθάνομαι το παραμικρό. Θα κάνω κι άλλο σήμερα αλλά δε πιστεύω να βγω θετικός. Είμαι κομπλέ.
Σύμφωνα με προσωπική εμπειρία-εκτίμηση είναι πιθανόν να μην κόλλησες. Όπως και να έχει προσοχή για λίγες μέρες μην βρεθείς προ εκπλήξεων
 

bobby

Well-Known Member
Ρε παίδες για τους γνώστες έχω μία πολύ καλή απορία. Την παρασκευή ήρθα σε πολύ στενή επαφή με μία κοπέλα ( ο νοων νοειτω ). Η συγκεκριμένη κοπέλα εχθές βρέθηκε θετική στον ιο ενώ από το Σάββατο κι όλας είχε 38 πυρετό, βήχα και την πόναγε πολύ το κεφάλι της. Να τονίσω ότι αυτή είναι εμβολιασμένη με 2 δόσεις και εγώ με 3. Είναι υπαρκτό το σενάριο να μην με έχει κολλήσει παρά το ότι ήρθαμε τόσο κοντά ; Εγώ σε όσα τεστ έχω κάνει βγαίνω αρνητικός και εξακολουθώ να μην αισθάνομαι το παραμικρό. Θα κάνω κι άλλο σήμερα αλλά δε πιστεύω να βγω θετικός. Είμαι κομπλέ.

Την «εμβολίασες» κανονικά αλλά λόγω φινας δεν «έπιασε» η δόση…. άλλη μια παρενέργεια της φινας…… :p :p :p :p :p :p

ΥΓ: Μπορούν άνετα να το χρησιμοποιήσουν τόσο πι αντιεμβολιαστές όσο και οι «αρνητές» της φινας…..:p:p:p:p:p
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Την «εμβολίασες» κανονικά αλλά λόγω φινας δεν «έπιασε» η δόση…. άλλη μια παρενέργεια της φινας…… :p :p :p :p :p :p

ΥΓ: Μπορούν άνετα να το χρησιμοποιήσουν τόσο πι αντιεμβολιαστές όσο και οι «αρνητές» της φινας…..:p:p:p:p:p

Bobby αυτός είναι ο μόνος εμβολιασμός που δε νομίζω να έχει κανέναν εναντίον του :p Αν βρούμε αρνητή στον συγκεκριμένο εμβολιασμό θα έχουμε αποτύχει πλήρως...
 

oreo

Well-Known Member
Οποτε κρατας παλι μια ερευνα (δεν την διαβασα μπορει να λεει και αλλα πραγματα) που ακουγεται ωραια στα αυτια σου, οπως κραταγες και τους ελαχιστους ψεκασμενους καθηγητες (οι οποιοι προφανως δεν ελεγαν μονο αυτα τα τραγελαφικα). Στο ιδιο εργο θεατες δηλαδη.

Που ακομα και μεσα να επεσαν απο καθαρα τυχη παλι θα πρεπει να τους θεωρησουμε επικινδυνους γιατι δεν ηταν μεσα στην ερευνα. Δεν θα βασιζοταν καπου αυτο που ελεγαν παρα μονο στην ικανοποιηση του ναρκισσισμου τους να νιωσουν διαφορετικοι.

Στην πραγματικοτητα επεσαν εξω στο 99% αυτων που ελεγαν.

Καποια ομως τα πετυχες και εσυ μετα απο σκεψη στο ντουζ. :p Οποτε εισαι καλυτερος απο WHO. :p
Tι παει να πει οτι αυτοι ελιωσαν πανω στην ερευνα και πηγαιναν βημα βημα. Ντουζ! και επιφοιτηση πετρακου για παντα!
Εκανε και αυτος την ερευνα του.

Ο Σωκρατης πραγματικα θα γελαγε.
Αντι να σου εγείρει ερωτηματικά ή έστω ένα ψήγμα αμφιβολίας το γεγονός οτι κάποιοι επιστήμονες εξ αρχής έλεγαν οτι ο εμβολιασμός είναι καίριο να πραγματοποιηθεί στον ευάλωτο πληθυσμό κ όχι σε άπαντες , οτι δεν θα επιτευχθεί η ανοσία της αγέλης και οτι τώρα τόσο καιρό μετά η "έρευνα" αποδεικνύει τα λεγομενά τους, εσύ υποστηρίζεις οτι οι μεν είναι ψεκασμένοι και οι δε σωστοί. Άξιο απορίας αν αναλογιστείς οτι το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Είπαμε vag , αλλά έχεις περάσει στο άλλο άκρο ρε φίλε, μην γίνεσε WHO junkie.
 

oreo

Well-Known Member
Ρε παίδες για τους γνώστες έχω μία πολύ καλή απορία. Την παρασκευή ήρθα σε πολύ στενή επαφή με μία κοπέλα ( ο νοων νοειτω ). Η συγκεκριμένη κοπέλα εχθές βρέθηκε θετική στον ιο ενώ από το Σάββατο κι όλας είχε 38 πυρετό, βήχα και την πόναγε πολύ το κεφάλι της. Να τονίσω ότι αυτή είναι εμβολιασμένη με 2 δόσεις και εγώ με 3. Είναι υπαρκτό το σενάριο να μην με έχει κολλήσει παρά το ότι ήρθαμε τόσο κοντά ; Εγώ σε όσα τεστ έχω κάνει βγαίνω αρνητικός και εξακολουθώ να μην αισθάνομαι το παραμικρό. Θα κάνω κι άλλο σήμερα αλλά δε πιστεύω να βγω θετικός. Είμαι κομπλέ.
Υπερέβαλες εαυτό και το εξάντλησες το κορίτσι ή πρέπει να σε πάμε στα κεντρικά του WHO για περαιτέρω έρευνα, μπορεί να κρύβεις τα αντισώματα που θα μας βγάλουν απο την covid era.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Υπερέβαλες εαυτό και το εξάντλησες το κορίτσι ή πρέπει να σε πάμε στα κεντρικά του WHO για περαιτέρω έρευνα, μπορεί να κρύβεις τα αντισώματα που θα μας βγάλουν απο την covid era.
Αν τα αντισώματα πάνε καπάκι με τα γενετικά πανίσχυρης αλωπεκίας αξίζει να τα μοιραστούμε με τον κόσμο λες ; Θα εμβολιαζόταν ο μέσος Ελληνάρας αν του έλεγες πως θα ήταν υγιέστατος για μία ζωή αλλά παράλληλα και ξυπόλητο κεφάλι ; :p
 

oreo

Well-Known Member
Αν τα αντισώματα πάνε καπάκι με τα γενετικά πανίσχυρης αλωπεκίας αξίζει να τα μοιραστούμε με τον κόσμο λες ; Θα εμβολιαζόταν ο μέσος Ελληνάρας αν του έλεγες πως θα ήταν υγιέστατος για μία ζωή αλλά παράλληλα και ξυπόλητο κεφάλι ; :p
Θα πέρναμε τις ζωές μας πίσω ή θα έπρεπε να περιμένουμε ακόμα 2 κρίσιμες εβδομάδες ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Αντι να σου εγείρει ερωτηματικά ή έστω ένα ψήγμα αμφιβολίας το γεγονός οτι κάποιοι επιστήμονες εξ αρχής έλεγαν οτι ο εμβολιασμός είναι καίριο να πραγματοποιηθεί στον ευάλωτο πληθυσμό κ όχι σε άπαντες , οτι δεν θα επιτευχθεί η ανοσία της αγέλης και οτι τώρα τόσο καιρό μετά η "έρευνα" αποδεικνύει τα λεγομενά τους, εσύ υποστηρίζεις οτι οι μεν είναι ψεκασμένοι και οι δε σωστοί. Άξιο απορίας αν αναλογιστείς οτι το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Είπαμε vag , αλλά έχεις περάσει στο άλλο άκρο ρε φίλε, μην γίνεσε WHO junkie.


Να βαλουμε λιγο τους ορισμους

Ψεκιά = λες κατι ως γιατρος, επιστημον, ως αποφοιτος ακαδημιας fame story, επειδη το ειδες στο ονειρο σου, που δεν το βασιζεις πουθενα (δεν εχεις κανει καμια ερευνα και δεν υπαρχει ερευνα που να το υποστηριζει). Μονο αυτο εχεις κανει:
Ολοι αυτοι οι ψεκασμενοι επιστημονες, αυτο το 0.1% που βγαινουν στα TRT, Κατω παρταλι τσανελ κτλ. Δεν εχουν κανει ερευνα. Απλα το ''διαισθανονται'', οπως αντιστοιχα 10-20 ατομα μπορει αν τους ρωτησες να μαντεψουν πριν ενα μηνα οτι σημερα θα χιονισει θα το εβρισκαν.

Εξ ορισμου λοιπον αυτοι οι ''επιστημονες'' ειναι ψεκες, δεν μπορει να λεμε σημερα οτι ειχαν δικιο. Ακομα και να βρεθει ενας που μαντεψε 100% τι θα συμβει, εξακολουθει να ειναι ψεκας γιατι δεν ακουμπησε το θεμα.
Και ο πετρακος παιζει να εχει πετυχει διαφορα μεσα στις 1000 ανοησιες που εχει πει.
Βασικα παντα αυτοι οι συνομωσιολογοι, λιακοπουλος και σια βασιζονται στο οτι κατι που θα πουν παιζει με καποιο τροπο να βγαζει λιγο νοημα για καποιον, να μπορει να το συνδεσει με κατι που θα γινει στο μελλον κτλ. (με λιγο φαντασια)

Η διαφορα μας ειναι στο πως το προσεγγιζουμε το θεμα του covid. Ορθολογικα μεσω τις ερευνας καθε φορα ή με bias (επειδη δεν θελεις να κανεις το εμβολιο, οποτε θα ακουσεις αυτο που θελεις να ακουσεις χωρις να υποστηριζεται απο ερευνα).

Ο τσιοδρας ηταν τσιρακι και επικινδυνος. Θα ηταν ευλογο να ακολουθησετε την ιδια σταση. Κανεις ορθολογιστης δεν βασιστηκε ουτε βασιζεται στον Τσιοδρα (αλλα στο συνολο των συμπερασματων μεσω του WHO). Αυτο δεν αλλαζει τωρα για μενα. Aλλα για πολλους ηταν αχρηστος, πιονι ο τσιοδρας. Τωρα τι αλλαξε για αυτους που τον εκραζαν?

Φυσικα και ειμαι WHO junkie. :) :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Φίλε, δεν έχω υποστηρίξει τίποτα και πρώτος είπα οτι δεν γνωρίζω, μάλλον γνωρίζω τόσα όσο και οι υπόλοιποι που γράφουν εδώ, δηλαδή το απόλυτο 0.
Δεν έχει αλλάξει κάτι στην στάση μου προς τον Τσιόδρα, Μαγιορκίνη, Βασιλακόπουλο, Παγώνη κτλ κτλ. την ίδια άποψη έχω. Με προβληματίζει ιδιαιτέρως λοιπόν που έρχονται στα λόγια, επιστημόνων που θεωρούνται παρίες.
 

Vdupa

Well-Known Member
O who παντως προτεινει εμβολιασμο πρωτα σε ευαλωτους και μετα στους υπολοιπους (με βαση την ηλικια), δεν αλλαζει κατι.

Τωρα αν παρουμε ως προφητη τον Κουβελα (καλα τσιοδρας, βασιλακοπουλοι κτλ ειναι ετη φωτος μπροστα του, γιατι τουλαχιστον κατανοουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο τι ειναι η επιστημη), τον εχει πετσοκοψει το hoaxes με αποδειξεις για 10δες χοντρες ανοησιες που εχει πει. Αν πετυχει και κατι δεν εχει και καμια αξια.
Και εγω και εσυ μπορουμε να το κανουμε.:)
Βασικα ολοι στα σχολια στο YT, facebook, εχουν πετυχει πολλα. Ισως οσα ο κουβελας. Κριμα να παρει αυτος την δοξα :p

Τον Κωσταντινο Μουρουτη τον θυμασαι; Εχει πει πολλα πραγματα που ακουγονται σωστα (ανακατεμενα με ψεκιες), αλλα εχει αποδειχθει τσαρλατανος με πλαστα πτυχια.

Για μενα οπως ειπα ειναι θεμα προσεγγισης. Ορθολογικα ή με την διαισθηση (βασισμενη σε αυτο που θελεις να ακουσεις). Εκει κανεις την επιλογη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

le2der

Active Member
O who παντως προτεινει εμβολιασμο πρωτα σε ευαλωτους και μετα στους υπολοιπους (με βαση την ηλικια), δεν αλλαζει κατι.

Τωρα αν παρουμε ως προφητη τον Κουβελα (καλα τσιοδρας, βασιλακοπουλοι κτλ ειναι ετη φωτος μπροστα του, γιατι τουλαχιστον κατανοουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο τι ειναι η επιστημη), τον εχει πετσοκοψει το hoaxes με αποδειξεις για 10δες χοντρες ανοησιες που εχει πει. Αν πετυχει και κατι δεν εχει και καμια αξια.
Και εγω και εσυ μπορουμε να το κανουμε.:)
Βασικα ολοι στα σχολια στο YT, facebook, εχουν πετυχει πολλα. Ισως οσα ο κουβελας. Κριμα να παρει αυτος την δοξα :p

Τον Κωσταντινο Μουρουτη τον θυμασαι; Εχει πει πολλα πραγματα που ακουγονται σωστα (ανακατεμενα με ψεκιες), αλλα εχει αποδειχθει τσαρλατανος με πλαστα πτυχια.

Για μενα οπως ειπα ειναι θεμα προσεγγισης. Ορθολογικα ή με την διαισθηση (βασισμενη σε αυτο που θελεις να ακουσεις). Εκει κανεις την επιλογη.
Έχω ακούσει τους πάντες μέχρι το σημείο που βαρέθηκα . Αυτό με τον Κούβελα που γίνεται δεν το έχω καταλάβει . Όσα τουλάχιστον εγώ έχω ακούσει να λέει δεν ξεφεύγουν από τα πλαίσια της επιστήμης . Όσο τον θυμαμαι έλεγε σταθερά για κίτρινη κάρτα , για χρησιμότητα εμβολίων ειδικότερα σε ευπαθείς ομάδες και κατέκρινε κυβερνητικά μέτρα .
 

Vdupa

Well-Known Member
Έχω ακούσει τους πάντες μέχρι το σημείο που βαρέθηκα . Αυτό με τον Κούβελα που γίνεται δεν το έχω καταλάβει . Όσα τουλάχιστον εγώ έχω ακούσει να λέει δεν ξεφεύγουν από τα πλαίσια της επιστήμης . Όσο τον θυμαμαι έλεγε σταθερά για κίτρινη κάρτα , για χρησιμότητα εμβολίων ειδικότερα σε ευπαθείς ομάδες και κατέκρινε κυβερνητικά μέτρα .
Αρκετα πραγματα απο αυτα που λεει ακολουθουν τα επιστημονικα δεδομενα. Καποια αλλα οχι.
Γενικα το οτι βγαινει και μιλαει τοσο πολυ για μενα ειναι φαουλ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Στο φαρμακολογικο κομματι παντως απο θεμα σπουδων ειναι καλα καταρτισμενος.Εγω τον ακουω ευχαριστα, μου φαινεται αρκετα εφυης και σε βαζει σε σκεψη.
 

obi one

Active Member
Στο φαρμακολογικο κομματι παντως απο θεμα σπουδων ειναι καλα καταρτισμενος.Εγω τον ακουω ευχαριστα, μου φαινεται αρκετα εφυης και σε βαζει σε σκεψη.
[?QUOTE]
δεν είναι τυχαίος ο Κούβελας, είναι γνωστός επιστήμονας με περγαμηνές. Εχει διαφορετική άποψη περισσότερο σχετικά με την διαχείριση της πανδημίας κ όχι τόσο ως προς την αποτελεσματικότητα των εμβολίων. Σε αρκετά απο αυτά που έχει πει στην αρχή, έχει επιβεβαιωθεί - οτι δεν μπορεί να επιτευχθεί ανοσία αγέλης, τα εμβόλια δεν αποτρέπουν την νόσηση, μονοκλωνικά φάρμακα σώζουν ζωές, κλπ ). Σε κάποια άλλα όμως, πιστευω ότι έκανε λάθος όπως οτι δεν εκτιμησε σωστά την σπουδαιότητα της κατάστασης κ επίσης έχει μια υποψία πολιτικής συμπάθειας σε συγκεκριμένο μικρό κόμμα του Κοινοβουλίου..
 
Μπλουζα