Η ζωη με Covid-19

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Όταν τα έλεγε ο υποφαινόμενος, εσείς ασχολούσασταν με τον covid, ναι αυτή την πανδημία που αν δεν ήταν ο μπουρλάς, θα είχαμε πεθάνει όλοι. (μόνο στην ήπειρό μας γιατί όπου δεν υπάρχει μπουρλάς, η ζωή συνεχίζεται ως είχε. κλείνει η παρένθεση) Μαζέψτε τώρα κονσέρβες μπας και την βγάλετε καθαρή.

Μη ξεχάσω και σε ό,τι με αφορά σχετικά με την αυστραλία, με έδιωξαν και γλύτωσαν οι άνθρωποι. Πάλι καλά.

Κατά τα λοιπά εντάξει η αγέλη μας; η μάλλον επειδή αγέλη δεν υφίσταται πλέον (Ω τι κόσμος μπαμπά) https://www.naftemporiki.gr/story/1823363 να μας λέω κοπάδι; δεν είναι πιο αντιπροσωπευτικό; Πως πάει το κοπάδι μας λοιπόν;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
ο ψεκ της επιστημονικης κοινοτητας.

Χθες μιλουσα με γνωστη μου πνευμονολογο που ειναι μεσα στην μαχη και μου ελεγε οτι βρισκει σοκαριστικο το οτι μεριδα του κοσμου εχει παρει αψηφιστα τους θανατους, το οτι δεν αναγνωριζει τι πραγματικα συμβαινει και οτι πιστευει οτι ειναι κοινη γριπη.

Μου τονισε την ελλειψη παιδειας, χωρις να ειναι επικριτικη προς αυτους τους ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν. Respect, γιατι εγω της ειπα, πραγματικα δεν ξερω πως αντεχετε να θελετε να βοηθησετε τους ανθρωπους και να τα ακουτε κιολας η να δεχεστε επιθεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member


Φιλε Τασο, δυστυχως, υπαρχουν ατομα που πιστευουν οποιαδηποτε μ@λ@κια γραφει ο καθε ψεκασμενος


ο ψεκ της επιστημονικης κοινοτητας.


Φιλε Ανδρεα, αρνητη της λογικης και των μαθηματικων, ξερεις ποσα ειναι τα κρουσματα και οι θανατοι παγκοσμιως;

350.000.000 κρουσματα


5.600.000 θανατοι

Ξερεις, φιλε μου, μαθηματικα;

Η θνησιμοτητα ειναι 0,15%, οπως γραφει, ο αισχρος μπουρδολογος στον οποιο αναφερεσαι;

Μονο και μονο, οταν διαβαζεις στον τιτλο του αρθρου για θνησιμοτητα 0,15%, δε χρειαζεται να σχολιασουμε τιποτε αλλο.

Και, φυσικα, οταν στις ηλικιες ανω των 70, η θνησιμοτητα ανεβαινει στο 5%, αυτοι οι ψεκασμενοι επιστημονες ισχυριζονται οτι δεν εχει καμια σημασια.

Αληθεια, φιλε Ανδρεα; Επειδη στη δικη σου ηλικια η θνησιμοτητα ειναι μικροτερη, πρεπει να αδιαφορεις για τον πατερα σου ή την μητερα σου; Δεν σε ενδιαφερει αν αυτοι διατρεχουν εναν τοσο μεγαλο κινδυνο;

Πρεπει δηλαδη να αδιαφορησουμε για τους 60ρηδες και 70ρηδες, επειδη "φαγανε τα ψωμια τους" και δεν αξιζει να ζουνε πια;

Ωραια λογικη!!! Να την χαιρεστε!!!
 

tol

Well-Known Member
Μαζέψτε τώρα κονσέρβες μπας και την βγάλετε καθαρή.

Τις κονσερβες, μπουρδολογε σοβινιστη, μαζεψε τες εσυ και κρυψου σε ενα λαγουμι.

Σταματα να γραφεις ασυναρτησιες.

Εχεις καταντησει γραφικος και προκλητικος.

Ποσο περισσοτερο θα πεφτεις επιπεδο με τις εκφρασεις παιδιου νηπιαγωγειου που χρησιμοποιεις;

Ποσο χρονων εισαι; Παλιμπαιδισμος; Μπορεις, επιτελους, να γραψεις εστω και μια προταση με λογικο ειρμο;

ΥΓ Οσο θα μας προσβαλεις με τις αισχρες φρασεις που χρησιμοποιεις (συνεχως μας αποκαλεις "αγελη" και "κοπαδι", συνεχως γραφεις σχολια σοβινιστικα και ρατσιστικα), τοσο δε θα σταματησω και εγω να σε αποδοκιμαζω. Αυτο σου αξιζει, αφου ο μοναδικος λογος υπαρξης σου στο forum ειναι να τρολαρεις, να σπερνεις τη διχονοια και τη μισαλλοδοξια και να καλλιεργεις ρατσιστικα στερεοτυπα και προκαταληψεις.
 

tol

Well-Known Member
Είδομεν ( ή ίδωμεν, σου κάνω πάσα πάλι για απάντηση,,, χαχα,,)


Φιλε obi, ο τυπος "ειδομεν" ειναι απορριπτεος. Ειναι οριστικη αοριστου και σημαινει "ειδαμε". Αρα, εσφαλμενα πολλοι γραφουν "ειδομεν", ενω θελουν να γραψουν "θα δουμε".

Ο τυπος "ιδωμεν" εχει λογικη βαση, αν θελεις να πεις "ας δουμε, να δουμε". Ειναι προτρεπτικη υποτακτικη.

Ο πιο σωστος τυπος, οταν θελουμε να πουμε "θα δουμε", ειναι ο μελλοντας "οψομεθα".

Εν κατακλειδι, φιλε μου, καθε φορα που θελουμε να πουμε π.χ. "θα δουμε τι θα συμβει στο μελλον", το σωστο ειναι...

Οψομεθα (=θα δουμε).

Ελπιζω να σε βοηθησα. Καλο απογευμα.
 

obi one

Active Member
αν
Φιλε Τασο, δυστυχως, υπαρχουν ατομα που πιστευουν οποιαδηποτε μ@λ@κια γραφει ο καθε ψεκασμενος





Φιλε Ανδρεα, αρνητη της λογικης και των μαθηματικων, ξερεις ποσα ειναι τα κρουσματα και οι θανατοι παγκοσμιως;

350.000.000 κρουσματα


5.600.000 θανατοι

Ξερεις, φιλε μου, μαθηματικα;

Η θνησιμοτητα ειναι 0,15%, οπως γραφει, ο αισχρος μπουρδολογος στον οποιο αναφερεσαι;

Μονο και μονο, οταν διαβαζεις στον τιτλο του αρθρου για θνησιμοτητα 0,15%, δε χρειαζεται να σχολιασουμε τιποτε αλλο.

Και, φυσικα, οταν στις ηλικιες ανω των 70, η θνησιμοτητα ανεβαινει στο 5%, αυτοι οι ψεκασμενοι επιστημονες ισχυριζονται οτι δεν εχει καμια σημασια.

Αληθεια, φιλε Ανδρεα; Επειδη στη δικη σου ηλικια η θνησιμοτητα ειναι μικροτερη, πρεπει να αδιαφορεις για τον πατερα σου ή την μητερα σου; Δεν σε ενδιαφερει αν αυτοι διατρεχουν εναν τοσο μεγαλο κινδυνο;

Πρεπει δηλαδη να αδιαφορησουμε για τους 60ρηδες και 70ρηδες, επειδη "φαγανε τα ψωμια τους" και δεν αξιζει να ζουνε πια;

Ωραια λογικη!!! Να την χαιρεστε!!!
φίλοι μου, αν κ αρχικά ήμουν διστακτικός, στην συνέχεια κ καθως διάβαζα κα έβλεπα με τα μάτια μου τα δεδομένα κ καθώς η γυναικα μου είναι Νοσηλευτρια στο μεγαλύτερο Νοσοκομείο της Θεσ/νίκης, κατέληξα ότι όχι μόνο έχουμε να κανουμε με μια εξαιρετικά δύσκολη κ επικίνδυνη κατάσταση αλλά κ ότι οι προφυλάξεις, είναι μονόδρομος. Εύχομαι να με πιστέψετε όταν ευγενικά αναφέρω ότι 4 μέλη απο συγγενική οικογένεια που συμμετείχε σε ρεβεγιον εορταστικό, όλοι ανεμβολίαστοι, μας άφησαν προσφάτως. Δηλ. πέθαναν απο τον παλιό-ιό. Επιπλέον, με όσους γιατρούς έχω συνομιλήσει, - τελευταία με τον εξαιρετικό χειρουργο κο Μπρέντα- όλοι με μία φωνή φώναξαν, είμαστε τυχεροί που έχουμε τα εμβόλια, έστω και αν δεν είναι δοκιμασμένα πολλά χρόνια...
 

Andreas10

Active Member
Φιλε Τασο, δυστυχως, υπαρχουν ατομα που πιστευουν οποιαδηποτε μ@λ@κια γραφει ο καθε ψεκασμενος





Φιλε Ανδρεα, αρνητη της λογικης και των μαθηματικων, ξερεις ποσα ειναι τα κρουσματα και οι θανατοι παγκοσμιως;

350.000.000 κρουσματα


5.600.000 θανατοι

Ξερεις, φιλε μου, μαθηματικα;

Η θνησιμοτητα ειναι 0,15%, οπως γραφει, ο αισχρος μπουρδολογος στον οποιο αναφερεσαι;

Μονο και μονο, οταν διαβαζεις στον τιτλο του αρθρου για θνησιμοτητα 0,15%, δε χρειαζεται να σχολιασουμε τιποτε αλλο.

Και, φυσικα, οταν στις ηλικιες ανω των 70, η θνησιμοτητα ανεβαινει στο 5%, αυτοι οι ψεκασμενοι επιστημονες ισχυριζονται οτι δεν εχει καμια σημασια.

Αληθεια, φιλε Ανδρεα; Επειδη στη δικη σου ηλικια η θνησιμοτητα ειναι μικροτερη, πρεπει να αδιαφορεις για τον πατερα σου ή την μητερα σου; Δεν σε ενδιαφερει αν αυτοι διατρεχουν εναν τοσο μεγαλο κινδυνο;

Πρεπει δηλαδη να αδιαφορησουμε για τους 60ρηδες και 70ρηδες, επειδη "φαγανε τα ψωμια τους" και δεν αξιζει να ζουνε πια;

Ωραια λογικη!!! Να την χαιρεστε!!!
Εντωμεταξύ δεν είπα τίποτα εγώ και ούτε ενστερνιζομαι το τι λεει ο κάθε επιστήμονας (ο ορος ψεκασμενος είναι αδοκιμος κατ' εμέ), απλά παρέθεσα μια έρευνα. Επίσης πίστεψε με ξέρω πολύ περισσότερα μαθηματικά από σενα.
Τέλος, τολ μου εγώ το εμβόλιο το έχω κανει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Μεγάλο Party εδώ ......!!!!
Ακόμα καλύτερα τα νέα με τους περιορισμούς .
Τα περισσότερα τα παίρνουν πίσω από αύριο το πρωί στις 6 .
Τα pub και nightclubs ,σε κανονικές ώρες δηλαδή μέχρι τις 3:00 am και χωρίς αποστάσεις
Restaurants κανονικά και αυτά χωρίς περιορισμούς ανά τραπέζι και αποστάσεις και με χορό και μουσική
Σινεμά θέατρα το ίδιο
Μάσκες όπου κριθεί με πλήρη κατάργηση από το τέλος του άλλου μήνα .
COVID green pass μόνο για ταξίδια ....
Επιστροφή στα γραφεία από Δευτέρα όσες εταιρείες το επιθυμούν
Well fuckin done
FREEDOM
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτό με 10000 κρούσματα την ημέρα και με μόνο 80 Ανθρώπους ( μακάρι να το ξεπεράσουν το γρηγορότερο) στις εντατικές .
Τέλος οι μαλακίες με τα εμβόλια .
ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ
Ένα τεράστιο Μπράβο στη πραγματική επιστήμη .
 

gregkont13

Verified MM member
Μεγάλο Party εδώ ......!!!!
Ακόμα καλύτερα τα νέα με τους περιορισμούς .
Τα περισσότερα τα παίρνουν πίσω από αύριο το πρωί στις 6 .
Τα pub και nightclubs ,σε κανονικές ώρες δηλαδή μέχρι τις 3:00 am και χωρίς αποστάσεις
Restaurants κανονικά και αυτά χωρίς περιορισμούς ανά τραπέζι και αποστάσεις και με χορό και μουσική
Σινεμά θέατρα το ίδιο
Μάσκες όπου κριθεί με πλήρη κατάργηση από το τέλος του άλλου μήνα .
COVID green pass μόνο για ταξίδια ....
Επιστροφή στα γραφεία από Δευτέρα όσες εταιρείες το επιθυμούν
Well fuckin done
FREEDOM

Ισχυεί!!!
 

obi one

Active Member
Μεγάλο Party εδώ ......!!!!
Ακόμα καλύτερα τα νέα με τους περιορισμούς .
Τα περισσότερα τα παίρνουν πίσω από αύριο το πρωί στις 6 .
Τα pub και nightclubs ,σε κανονικές ώρες δηλαδή μέχρι τις 3:00 am και χωρίς αποστάσεις
Restaurants κανονικά και αυτά χωρίς περιορισμούς ανά τραπέζι και αποστάσεις και με χορό και μουσική
Σινεμά θέατρα το ίδιο
Μάσκες όπου κριθεί με πλήρη κατάργηση από το τέλος του άλλου μήνα .
COVID green pass μόνο για ταξίδια ....
Επιστροφή στα γραφεία από Δευτέρα όσες εταιρείες το επιθυμούν
Well fuckin done
FREEDOM
ο πρώην manager μου είναι Ιρλανδός, irish bastard όπως τον αποκαλώ, είναι πολύ φίλος κ εξαιρετικος συνεργάτης, κ βλέπει με επιφυλακτικοτητα την άρση των μέτρων...Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να ακολουθήσει κ η υπόλοιπη Ευρώπη,,
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
ο πρώην manager μου είναι Ιρλανδός, irish bastard όπως τον αποκαλώ, είναι πολύ φίλος κ εξαιρετικος συνεργάτης, κ βλέπει με επιφυλακτικοτητα την άρση των μέτρων...Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να ακολουθήσει κ η υπόλοιπη Ευρώπη,,
Μην το γλωσσότρωμε. Λονδίνο και κλειστές pub δεν πάνε μαζί.
 

Georgie

Well-Known Member
ο πρώην manager μου είναι Ιρλανδός, irish bastard όπως τον αποκαλώ, είναι πολύ φίλος κ εξαιρετικος συνεργάτης, κ βλέπει με επιφυλακτικοτητα την άρση των μέτρων...Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να ακολουθήσει κ η υπόλοιπη Ευρώπη,,
Οι χώρες που έχουν υψηλό δείκτη στους εμβολιασμούς δεν έχουν θέμα .
 

gregkont13

Verified MM member
Ναι ξαφνιάστηκα δε το περίμενα τόσο γρήγορα ....αλλά φίλε μιλάμε για 87-90% πλήρως εμβολιασμενους

Προσωπικά, δεν ξέρω ούτε έναν (φίλοι, συνάδελφοι κλπ κλπ) που να μην "έτρεξε" να κάνει όλες τις δόσεις. Παίζει το ρόλο του αυτό.
 

Georgie

Well-Known Member
Προσωπικά, δεν ξέρω ούτε έναν (φίλοι, συνάδελφοι κλπ κλπ) που να μην "έτρεξε" να κάνει όλες τις δόσεις. Παίζει το ρόλο του αυτό.
Φίλε όταν πήγα για το booster έπαθα πλάκα με την ουρά ....πρώτη φορά σε ουρά στην Ιρλανδία
 

gregkont13

Verified MM member
Φίλε όταν πήγα για το booster έπαθα πλάκα με την ουρά ....πρώτη φορά σε ουρά στην Ιρλανδία

Για booster δεν περίμενα. Στη δεύτερη δόση πήγα σε walk-in και περίμενα 2 ώρες!!! Η ουρά ήταν 10 μέτρα έξω από την κλινική!
 

Georgie

Well-Known Member
Για booster δεν περίμενα. Στη δεύτερη δόση πήγα σε walk-in και περίμενα 2 ώρες!!! Η ουρά ήταν 10 μέτρα έξω από την κλινική!
Εδώ το booster ήταν walk in γι' αυτό είχε ουρά . Αλλά φίλε κιχ δεν άκουγες. Σα να περίμεναν επίδομα :)
 
Μπλουζα