Η ζωη με Covid-19

tol

Well-Known Member
Τώρα για 3η δόση ποτε θα μπεις; Πρέπει να περιμένεις κάποιο καιρό από οτι ξέρω.

Ναι, φιλε manly. Πρεπει να περασουν τρεις μηνες μετα τη νοσηση, για να κάνεις την αναμνηστικη (τριτη δοση).

Ευτυχως, εγω (γεροντας γαρ) εχω προλαβει απο αρχες Δεκεμβριου και εχω θωρακιστει με τριτη δοση. Προς το παρον αλωβητος.

Χαιρομαι που το περασατε ανωδυνα. Καλη συνεχεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Εμένα δεν είχαν περάσει τελείως λόγω και μεγαλύτερου ιικού φορτίου, γι'αυτό καθυστέρησα και πιο πολύ.
Τώρα θα έχουμε και περισσότερα αντισώματα (εμβολίου και νόσησης), οπότε και υψηλή ανοσία. Τώρα για 3η δόση ποτε θα μπεις; Πρέπει να περιμένεις κάποιο καιρό από οτι ξέρω άμα νοήσεις.
Ναι αν είναι ψηλό το ιικό φορτίο θέλει μέρες αρκετές.
Τώρα έχουμε περισσότερα αντισώματα από έναν τριπλά εμβολιασμένο. Δύο φορές εμβολιασμένος και νουσούντας.
Κοίτα υψηλή ανοσία έχουμε για ένα τρίμηνο,μετά ανά πάσα στιγμή είσαι πάλι εκτεθειμένος.
Τελείωσα manly,3η δεν κάνω μετά καλοκαίρι θα είναι και περιμένουμε το Φθινόπωρο που ελπίζω να μη σκάσει κάτι τώρα.
Δεν έχει νόημα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ναι, φιλε manly. Πρεπει να περασουν τρεις μηνες μετα τη νοσηση, για να κάνεις την αναμνηστικη (τριτη δοση).

Ευτυχως, εγω (γεροντας γαρ) εχω προλαβει απο αρχες Δεκεμβριου και εχω θωρακιστει με τριτη δοση. Προς το παρον αλωβητος.

Χαιρομαι που το περασατε ανωδυνα. Καλη συνεχεια.
Τυχερός ήσουν που την πρόλαβες ναι και εφοδιάστηκες με έξτρα αντισώματα από την 3η. Εύχομαι να παραμείνεις αλώβητος και στη συνέχεια φίλε tol!
Εγώ έχω και το πιστοποιητικό νόσησης τώρα μέχρι τέλη Μαρτίου, και είμαι καλυμμένος μέχρι τότε χωρίς 3η.
 
  • Like
Reactions: tol

manly_Man

Well-Known Member
Ναι αν είναι ψηλό το ιικό φορτίο θέλει μέρες αρκετές.
Τώρα έχουμε περισσότερα αντισώματα από έναν τριπλά εμβολιασμένο. Δύο φορές εμβολιασμένος και νουσούντας.
Κοίτα υψηλή ανοσία έχουμε για ένα τρίμηνο,μετά ανά πάσα στιγμή είσαι πάλι εκτεθειμένος.
Τελείωσα manly,3η δεν κάνω μετά καλοκαίρι θα είναι και περιμένουμε το Φθινόπωρο που ελπίζω να μη σκάσει κάτι τώρα.
Δεν έχει νόημα.
Οπότε δεν μπαίνεις για τρίτη μέχρι το καλοκαίρι, αφού λες μέχρι και ένα τρίμηνο θα εισαι καλλυμένος και μετά την άνοιξη μάλλον δεν θα υποχρεούσαι σε τρίτη για να μπαίνεις παντού χωρίς rapid ;
 

Andreas10

Active Member
Όποιος θέλει ας δει από το 35' μέχρι το 45'. Παρουσιάζονται κάποια στοιχεία για τους θανάτους εμβολιασμενων και ανεμβολιαστων.
 

vlafo

Well-Known Member
Οπότε δεν μπαίνεις για τρίτη μέχρι το καλοκαίρι, αφού λες μέχρι και ένα τρίμηνο θα εισαι καλλυμένος και μετά την άνοιξη μάλλον δεν θα υποχρεούσαι σε τρίτη για να μπαίνεις παντού χωρίς rapid ;
Ακριβώς και καλυμμένος είσαι με πολύ υψηλή ανοσία αλλά και μετά δεν έχει νόημα.
Λες να μας υποχρεώσουν?:):)
 

gregkont13

Verified MM member
@CVIAL Βρηκα ενα πολυ ωραιο βιντεο στα ελληνικα.
Εξηγει για την ζωη στην Δανια και ειναι ακριβως οπως το περιεγραψε ο φιλος μου.
Με 2 μικρες διαφορες, το ποσοστο εμβολιασμου λεει η προεδρος εκει δεν ειναι στο 80% που ειπα αλλα περιπου στο 70% και αυτη ισχυριζεται οτι σε κλειστους χωρους κ σε μμμ φορανε μασκα.
Ο Αδαμων ο φιλος μου που ηρθε το καλοκαιρι μου ειπε οτι ηταν προαιρετικη κ στους κλειστους χωρους αυτη ειναι η μονη διαφορα.
Κατα τα αλλα κανουν δωρεαν ραπιντ κ μοριακα τεστ παντου.
Και μπαινουν παντου με επίδειξη αρνητικου μοριακου (δες 4:57 - βασικα δες ολο το βιντεο αν θελεις)

Εδω Ελλαδα το πληρωνουμε 60 ευρω, τα ραπιντ που εχουν κοστος 1 ευρω τα πληρωνουμε 10 (αντι να μπει πλαφον 1 ευρώ για ολους ωστε να ελεγχομαστε κ να μειωθει η μεταδοση) και αν νοσουμε δεν δικαιουμαστε πιστοποιητικο νοσησης περαν της 1ης φορας κ εννοειται ακομα κ που πληρωνουμε κ ειμαστε αρνητικοι μας απαγορευεται να μπουμε σε κλειστο χωρο.
Αντιθετα εμβολιασμενοι σπερνουν ανεξελεγκτα αυτη τη στιγμη τον ιο στους κλειστους χωρους.
Κι ελα πες μου τωρα εσυ οτι διαχειριζομαστε σωστα την πανδημια ως κρατος.

Μόλις γύρισα από Δανία και μπορεί θεωρητικά να είναι έτσι, άλλα πίστεψε με Ελλάδα είναι πολύ πιο αυστηρά. Αρχικά πρέπει να φοράς μάσκα σε όλους του κλειστούς χώρους, αλλά το 50% φοράει και αν. Στη Σουηδία (πήγα και εκεί) δεν φοράει κανείς. Τα ραπιντ είναι όντως δωρεάν παντού, όμως δεν χρειάζονται για να μπεις σε εσωτερικό χώρο. Το μόνο που χρειάζετε είναι να είσαι εμβολιάσμενος. Επίσης, στα περισσότερα restaurant και cafe δεν ελέγχουν καν το πιστοποιητικο σου. Απλά σε ρωτάνε αν έχεις ή το ξεχνάνε και τρώνε πρόστιμα (έγινε μπροστά μου να φάει πρόστιμο ένα cafe). Στην Ελλάδα που ήμουν είναι πιο αυστηρά. Το μόνο πολύ σωστό μέτρο που έχουν στη Δανία είναι ότι έχουν κλέισει μέρη όπως, Σινεμά, θέατρα, μουσεία κλπ δηλαδή κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Παιδιά οι περισσότεροι εάν όχι όλοι έχουμε κουραστεί και αγχωθει τα τελευταία 2 χρόνια με τη κατάσταση αυτή.
Λογικό να υπάρχουν και αμφισβητήσεις μέσα σε όλα.
Το ίδιο ισχύει για την Γαλλία. Χύμα κανένας έλεγχος σε εστιατόρια.
Και στην Ισπανία το ίδιο .
Μόνο στο MC Donald's μας ζήτησαν το green pass
 

gregkont13

Verified MM member
Το ίδιο ισχύει για την Γαλλία. Χύμα κανένας έλεγχος σε εστιατόρια.

Αγγλιά δεν το συζητάμε καν, κανένας έλεγχος πουθενά. Απλά, το παράδειγμα της Δανίας είναι καλό γιατί μιλάμε για τρομερά αναπτυγμένη χώρα και βλέπεις ότι γενικά υπάρχει μεγάλη αμέλεια για τα μέτρα και εκεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Καθε χωρα υποθετω παιρνει μετρα αναλογα και με την ιδιοσυγκρασια του πληθυσμου.
Το θεμα ειναι οι αριθμοι να σου επιτρεπουν να παραμενεις ανοιχτος.
 

tol

Well-Known Member
Όποιος θέλει ας δει από το 35' μέχρι το 45'. Παρουσιάζονται κάποια στοιχεία για τους θανάτους εμβολιασμενων και ανεμβολιαστων.


Παμε παλι....αλλη μια ανακριβης πηγη πληροφοριων, αλλος ενας δηθεν αξιολογος επιστημονας που εχει γινει ειδωλο και προτυπο των απανταχου αρνητων της κοινωνικης ευθυνης, των ατομιστων που σκεφτονται μονο τον εαυτουλη τους.

Δεν ειχα δει ξανα τα video του εν λογω "φοβερου" επιστημονα.

Παρατηρησα απο τα σχολια στο you tube οτι εχει γινει "θεος" για τους αντιεμβολιαστες και κρεμονται απο τα χειλη του (για να μην πω απο τα ... αμελετητα του).

Εχουμε και λεμε...

Ολη η επιχειρηματολογια του κ. Αρβανιτη στηριζεται στο εξης "ακραδαντο" αποδεικτικο στοιχειο της αναποτελεσματικοτητας του εμβολιου (και μαλιστα φθανει σε σημειο ο "διακεκριμενος" επιστημονας να ισχυριστει οτι ειναι και βλαβερο επιπλεον !!! )..

Επικαλειται τα στοιχεια ενος μηνα...συγκεκριμενα του Οκτωβριου του 2021.

Ισχυριζεται οτι μεχρι τον Σεπτεμβριο οι θανατοι απο covid των ανεμβολιαστων ηταν περισσοτεροι απο των εμβολιασμενων.

Ομως, στον μηνα Οκτωβριο οι θανατοι απο covid των εμβολιασμενων ειναι οι διπλασιοι απο τους θανατους των ανεμβολιαστων και ετσι, αφελως και ανοητως, καταληγει στο συμπερασμα οτι το εμβολιο ειναι βλαπτικο για τον ανθρωπο!!!

Γιατι, αξιολογε επιστημονα, δε λαμβανεις σωστα τα δεδομενα; Γιατι αερολογεις και παραπληροφορεις;

Τι εννοω;

Ας υποθεσουμε οτι μελεταμε τα στοιχεια θανατων τον Μαρτιο του 2022...και ας υποθεσουμε οτι το προγραμμα εμβολιασμου εχει προχωρησει (μακαρι) και εχουμε φθασει στο 100 % του πληθυσμου (ουτοπικο).

Ε, λοιπον, αξιολογε επιστημονα, θα εκπλαγεις...τοτε ολοι οι θανατοι θα ειναι μονο εμβολιασμενων!!! Δε θα υπαρχει κανενας θανατος ανεμβολιαστου!!! Μα πολυ λογικο, αφου θα εχει προχωρησει ο εμβολιασμος σε ολο τον πληθυσμο.

Αυτο δεν το καταλαβαινει ο διακεκριμενος επιστημονας κ. Αρβανιτης.

Φυσικα τον Οκτωβριο θα αυξηθηκαν οι θανατοι των εμβολιασμενων και θα μειωθηκαν των ανεμβολιαστων.

Φυσικα τον Νοεμβριο θα αυξηθηκαν ακομη περισσοτερο οι θανατοι των εμβολιασμενων και θα μειωθηκαν οι θανατοι των ανεμβολιαστων.

Φυσικα τον Δεκεμβριο θα αυξηθηκαν ακομη περισσοτερο οι θανατοι των εμβολιασμενω και θα μειωθηκαν των ανεμβολιαστων.

Αφου προχωρα ο εμβολιασμος, δεν ειναι λογικο να αυξανονται οι εμβολιασμενοι και να μειωνονται οι ανεμβολιαστοι; Αυτο ειναι νομοτελειακο και απολυτως λογικο.

Επισης, δε λαμβανει υποψη του ο κ. Αρβανιτης οτι οσο προχωρουν οι μηνες του ετους, τοσο πεφτει και η ανοσια των εμβολιασμενων. Δε λαμβανει υποψη του οτι πεφτουν τα αντισωματα και ετσι γινονται πιο ευαλωτοι στον ιο. Αρα, πολυ λογικο, αν οι εμβολιασμενοι δεν προβαινουν σε αναμνηστικες δοσεις να κινδυνευουν, καθως θα προχωρα ο χρονος, ολοενα και περισσοτερο.

Αυτη ειναι η αντικειμενικη αληθεια, φιλοι μου. Δυστυχως, ομως, πολλοι παρασυρονται απο τις δηθεν σοφιες, των δηθεν διακεκριμενων επιστημονων που αμφισβητουν την ιδια την επιστημονικη γνωση και γινονται αρνητες της λογικης και της κοινωνικης ευθυνης.
 

oreo

Well-Known Member
Ακριβώς και καλυμμένος είσαι με πολύ υψηλή ανοσία αλλά και μετά δεν έχει νόημα.
Λες να μας υποχρεώσουν?:):)
Και θα κυκλοφορείς φίλε vlafo καλοκαιριάτικα, ανεμβολίαστος, χωρίς αντισώματα, εκθέτωντας σε κίνδυνο εαυτόν και το κοινωνικό σύνολο? Δεν σε πήρε πρέφα ακόμα ο δάσκαλος @tol μουαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

vlafo

Well-Known Member
Και θα κυκλοφορείς φίλε vlafo καλοκαιριάτικα, ανεμβολίαστος, χωρίς αντισώματα, εκθέτωντας σε κίνδυνο εαυτόν και το κοινωνικό σύνολο? Δεν σε πήρε πρέφα ακόμα ο δάσκαλος @tol μουαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Σε μένα όλο και κάτι θα έχει μείνει από αντισώματα,κοίτα εσύ να δεις που θα είσαι.
Μέχρι τώρα φθηνά τη γλύτωσες ούτε στον παπά να το πεις,παρόλο που εξέθεσες πέρα από τον εαυτό σου και το μικρό κοινωνικό σύνολο της όμορφης πόλης σου.
Άλλωστε το καλοκαίρι δεν υπάρχει κανένας φόβος.
Ο δάσκαλος σίγουρα με πήρε πρέφα,αλλά ξέρει ότι έχω δίκιο.;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Εγη

Σε μένα όλο και κάτι θα έχει μείνει από αντισώματα,κοίτα εσύ να δεις που θα είσαι.
Μέχρι τώρα φθηνά τη γλύτωσες ούτε στον παπά να το πεις,παρόλο που εξέθεσες πέρα από τον εαυτό σου και το μικρό κοινωνικό σύνολο της όμορφης πόλης σου.
Άλλωστε το καλοκαίρι δεν υπάρχει κανένας φόβος.
Ο δάσκαλος σίγουρα με πήρε πρέφα,αλλά ξέρει ότι έχω δίκιο.;)
Δεν πειράζει, καλά να είμαστε κ το καλοκαίρι όταν έρθεις, θα κάνουμε μαζί τα ραπιντ
 

Andreas10

Active Member
Παμε παλι....αλλη μια ανακριβης πηγη πληροφοριων, αλλος ενας δηθεν αξιολογος επιστημονας που εχει γινει ειδωλο και προτυπο των απανταχου αρνητων της κοινωνικης ευθυνης, των ατομιστων που σκεφτονται μονο τον εαυτουλη τους.

Δεν ειχα δει ξανα τα video του εν λογω "φοβερου" επιστημονα.

Παρατηρησα απο τα σχολια στο you tube οτι εχει γινει "θεος" για τους αντιεμβολιαστες και κρεμονται απο τα χειλη του (για να μην πω απο τα ... αμελετητα του).

Εχουμε και λεμε...

Ολη η επιχειρηματολογια του κ. Αρβανιτη στηριζεται στο εξης "ακραδαντο" αποδεικτικο στοιχειο της αναποτελεσματικοτητας του εμβολιου (και μαλιστα φθανει σε σημειο ο "διακεκριμενος" επιστημονας να ισχυριστει οτι ειναι και βλαβερο επιπλεον !!! )..

Επικαλειται τα στοιχεια ενος μηνα...συγκεκριμενα του Οκτωβριου του 2021.

Ισχυριζεται οτι μεχρι τον Σεπτεμβριο οι θανατοι απο covid των ανεμβολιαστων ηταν περισσοτεροι απο των εμβολιασμενων.

Ομως, στον μηνα Οκτωβριο οι θανατοι απο covid των εμβολιασμενων ειναι οι διπλασιοι απο τους θανατους των ανεμβολιαστων και ετσι, αφελως και ανοητως, καταληγει στο συμπερασμα οτι το εμβολιο ειναι βλαπτικο για τον ανθρωπο!!!

Γιατι, αξιολογε επιστημονα, δε λαμβανεις σωστα τα δεδομενα; Γιατι αερολογεις και παραπληροφορεις;

Τι εννοω;

Ας υποθεσουμε οτι μελεταμε τα στοιχεια θανατων τον Μαρτιο του 2022...και ας υποθεσουμε οτι το προγραμμα εμβολιασμου εχει προχωρησει (μακαρι) και εχουμε φθασει στο 100 % του πληθυσμου (ουτοπικο).

Ε, λοιπον, αξιολογε επιστημονα, θα εκπλαγεις...τοτε ολοι οι θανατοι θα ειναι μονο εμβολιασμενων!!! Δε θα υπαρχει κανενας θανατος ανεμβολιαστου!!! Μα πολυ λογικο, αφου θα εχει προχωρησει ο εμβολιασμος σε ολο τον πληθυσμο.

Αυτο δεν το καταλαβαινει ο διακεκριμενος επιστημονας κ. Αρβανιτης.

Φυσικα τον Οκτωβριο θα αυξηθηκαν οι θανατοι των εμβολιασμενων και θα μειωθηκαν των ανεμβολιαστων.

Φυσικα τον Νοεμβριο θα αυξηθηκαν ακομη περισσοτερο οι θανατοι των εμβολιασμενων και θα μειωθηκαν οι θανατοι των ανεμβολιαστων.

Φυσικα τον Δεκεμβριο θα αυξηθηκαν ακομη περισσοτερο οι θανατοι των εμβολιασμενω και θα μειωθηκαν των ανεμβολιαστων.

Αφου προχωρα ο εμβολιασμος, δεν ειναι λογικο να αυξανονται οι εμβολιασμενοι και να μειωνονται οι ανεμβολιαστοι; Αυτο ειναι νομοτελειακο και απολυτως λογικο.

Επισης, δε λαμβανει υποψη του ο κ. Αρβανιτης οτι οσο προχωρουν οι μηνες του ετους, τοσο πεφτει και η ανοσια των εμβολιασμενων. Δε λαμβανει υποψη του οτι πεφτουν τα αντισωματα και ετσι γινονται πιο ευαλωτοι στον ιο. Αρα, πολυ λογικο, αν οι εμβολιασμενοι δεν προβαινουν σε αναμνηστικες δοσεις να κινδυνευουν, καθως θα προχωρα ο χρονος, ολοενα και περισσοτερο.

Αυτη ειναι η αντικειμενικη αληθεια, φιλοι μου. Δυστυχως, ομως, πολλοι παρασυρονται απο τις δηθεν σοφιες, των δηθεν διακεκριμενων επιστημονων που αμφισβητουν την ιδια την επιστημονικη γνωση και γινονται αρνητες της λογικης και της κοινωνικης ευθυνης.
Δεν τιθεμαι υπέρ του τολ, το ανέβασα γιατι μου έκανε εντυπωση. Τα απόλυτα νούμερα προφανώς δεν μετράνε γιατι προχωράει ο εμβολιασμος αλλά αν δεις πιο προσεκτικά κάνει την αναγωγή βάσει του πληθυσμού των εμβολιασμενων και των ανεμβολιαστων και λέει ότι ποσοστιαία οι εμβολιασμενοι πεθαίνουν μισή φορά παραπάνω απ τους ανεμβολιαστους. Προφανώς τα στοιχεία ενός μήνα δεν λένε κάτι ουσιώδες και όπως λες μιλάμε για τον Οκτώβρη που ήδη η ανοσία είχε πέσει σε πολλούς που εμβολιάστηκαν στην αρχή του ετους
 

oreo

Well-Known Member
Δεν τιθεμαι υπέρ του τολ, το ανέβασα γιατι μου έκανε εντυπωση. Τα απόλυτα νούμερα προφανώς δεν μετράνε γιατι προχωράει ο εμβολιασμος αλλά αν δεις πιο προσεκτικά κάνει την αναγωγή βάσει του πληθυσμού των εμβολιασμενων και των ανεμβολιαστων και λέει ότι ποσοστιαία οι εμβολιασμενοι πεθαίνουν μισή φορά παραπάνω απ τους ανεμβολιαστους. Προφανώς τα στοιχεία ενός μήνα δεν λένε κάτι ουσιώδες και όπως λες μιλάμε για τον Οκτώβρη που ήδη η ανοσία είχε πέσει σε πολλούς που εμβολιάστηκαν στην αρχή του ετους
Κυκλοφορόύν φήμες οτι πεθαίνουν και οι εμβολιασμένοι ? δεν το πιστεύω !!!! Εγώ που ενημερώνομαι απο τον Σκαϊ νόμιζα οτι μόνο αρνητές αποδημούν o_O
 

vlafo

Well-Known Member
Ρε με το Σκαι έχετε πάθει εμμονή με αυτό το κανάλι.
Τίποτα άλλο καινούργιο έχετε να πείτε?
 
Μπλουζα