Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Κυκλοφορόύν φήμες οτι πεθαίνουν και οι εμβολιασμένοι ? δεν το πιστεύω !!!! Εγώ που ενημερώνομαι απο τον Σκαϊ νόμιζα οτι μόνο αρνητές αποδημούν


Σε ρωτω, φιλε μαθητη μπισκοτακι, ειδικα τον Οκτωβριο που αναφερεται ο διακεκριμενος κ. Αρβανιτης (οπου υπηρχε η πιο επικιδυνη μεταλλαξη Δελτα)...

Οταν ενας εμβολιασμενος που ειναι σε μεγαλη ηλικια, πιθανον με υποκειμενα νοσηματα, προσβληθει απο covid και εχουν ηδη παρελθει πανω απο 10 μηνες, δεν ειναι λογικο να υπαρχουν πιθανοτητες θανατου;

Αφου θα εχουν χαθει σχεδον ολα τα αντισωματα, δεν ειναι λογικο να κινδυνευει;

Επομενως, δε νομιζω να σε παραπληροφορει καποιος. Συμβαινει αυτο που ειναι λογικο και αναμενομενο.

ΥΓ Και κατι πολυ σημαντικο (που πολλοι δε λενε να το καταλαβουν)...

Αν αυτος ο μεγαλης ηλικιας εμβολιασμενος εχει καποιες πιθανοτητες θανατου, επειδη παρηλθαν πολλοι μηνες απο τον εμβολιασμο, ο ιδιος θα ειχε εικοσαπλασιες πιθανοτητες θανατου, αν ηταν ανεμβολιαστος.

Αρα, τι μπουρδολογια λεει ο δηθεν διακεκριμενος επιστημονας κ. Αρβανιτης, οτι τα εμβολια ειναι μεχρι και βλαπτικα για τον ανθρωπο!!! Δε σκιζει καλυτερα τα πτυχια του, λεω εγω; Δεν παει να γινει τσομπανος να φυλαει προβατα; Δεν παει να γινει "Μπουρτζοβλαχος"; Εγινε και ινδαλμα, τρομαρα του. Αμφισβητει την ιδια του την επιστημη και λεει αερολογιες για βλαβες των εμβολιων!!!
 

oreo

Well-Known Member
Σε ρωτω, φιλε μαθητη μπισκοτακι, ειδικα τον Οκτωβριο που αναφερεται ο διακεκριμενος κ. Αρβανιτης (οπου υπηρχε η πιο επικιδυνη μεταλλαξη Δελτα)...

Οταν ενας εμβολιασμενος που ειναι σε μεγαλη ηλικια, πιθανον με υποκειμενα νοσηματα, προσβληθει απο covid και εχουν ηδη παρελθει πανω απο 10 μηνες, δεν ειναι λογικο να υπαρχουν πιθανοτητες θανατου;

Αφου θα εχουν χαθει σχεδον ολα τα αντισωματα, δεν ειναι λογικο να κινδυνευει;

Επομενως, δε νομιζω να σε παραπληροφορει καποιος. Συμβαινει αυτο που ειναι λογικο και αναμενομενο.

ΥΓ Και κατι πολυ σημαντικο (που πολλοι δε λενε να το καταλαβουν)...

Αν αυτος ο μεγαλης ηλικιας εμβολιασμενος εχει καποιες πιθανοτητες θανατου, επειδη παρηλθαν πολλοι μηνες απο τον εμβολιασμο, ο ιδιος θα ειχε εικοσαπλασιες πιθανοτητες θανατου, αν ηταν ανεμβολιαστος.

Αρα, τι μπουρδολογια λεει ο δηθεν διακεκριμενος επιστημονας κ. Αρβανιτης, οτι τα εμβολια ειναι μεχρι και βλαπτικα για τον ανθρωπο!!! Δε σκιζει καλυτερα τα πτυχια του, λεω εγω; Δεν παει να γινει τσομπανος να φυλαει προβατα; Δεν παει να γινει "Μπουρτζοβλαχος"; Εγινε και ινδαλμα, τρομαρα του. Αμφισβητει την ιδια του την επιστημη και λεει αερολογιες για βλαβες των εμβολιων!!!
Να με συγχωρεί ο φίλος που το ανέβασε αλλά και εσύ δάσκαλε, αλλά δεν το διάβασα καν. Δεν παρακολουθώ καμία έρευνα πλέον , ούτε τις εμπιστεύομαι. Είναι σαν τα μανιτάρια για καθεμία που βγαίνει υπάρχει μια άλλη που λέει το αντίθετο. Όπως προ είπα η διασπορά στον τόπο μου είναι τεράστια, γνωρίζω τους περισσότερους που νοσούν και απο κι θα εξάγω τα συμπερασματά μου όσον αφορά την Όμικρον.
Το σχόλιο μου αφορά τα πληρωμένα μαριονετάκια, που τρομοκρατούν χαιρέκακα τον κόσμο παρουσιάζοντας την 1 όψη του νομίσματος για να υπερασπιστούν την συμφωνηθείσα γραμμή. Αφιονίζομαι να με κοροϊδεύουν μπρος τα μάτια μου. Αυτό που πραγματικά θα ήθελα να δω είναι αναφορά στα πραγματικά γεγονότα και όχι κοπτοραπτική κατα το δοκούν.
 

manly_Man

Well-Known Member
Ακριβώς και καλυμμένος είσαι με πολύ υψηλή ανοσία αλλά και μετά δεν έχει νόημα.
Λες να μας υποχρεώσουν?:):)
Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Άντε να δούμε, μην εμφανιστεί καμια νέα μετάλλαξη :)
Εμένα λήγει τέλη Γενάρη στο 7μηνο αλλά τώρα φαντάζομαι είναι μέχρι αρχές Απρίλη.
ναι ρε θα πάρει και εσένα παράταση ένα τρίμηνο σίγουρα..
 

Flag17

Well-Known Member
Το να δινει πιστοποιητικα στους αρνητες σαν να μην υπαρχει αυριο (αντι να τους ωθει στον εμβολιασμο), μαλλον θα ηταν η ηλιθιοτερη (θα ελεγα επικινδυνη) αποφαση για την υγεια του συμπολιτη. Ειδικα οταν αυτα μπορουν ευκολα να ειναι πλαστα και να εχει ο καθενας απο ενα.
Ενώ τα πιστοποιητικά εμβολιασμού δεν μπορεί να είναι πλαστά ας πούμε... πρέπει να έχουν πλαστά νοσησης δηλαδή. Όταν λέτε τέτοια επιχειρήματα ρε παιδιά θέλουν να φύγουν και τα μαλλιά που μου έχουν μείνει! Εγώ έχω νοσησει έχω κάνει και εμβόλιο 1 απλή ερώτηση έχω. Πλέον έχουμε 90% όμικρον γιατί άμα νοσησω έχω 2 μήνες πιστοποιητικό και άμα κάνω 2 δόσεις εμβόλιο ή μια Τζόνσον έχω 7 μήνες αφού είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι με 2 δόσεις δεν έχεις κάποια ουσιαστική διαφορά με έναν που νοσησε . Να συμφωνήσω με τον φίλο @tol για την 3η δόση που δίνει μεγαλύτερη προστασία αλλά με τις 1 και 2 που δεν δίνουν γιατί γίνεται αυτό;
 

oreo

Well-Known Member
Ενώ τα πιστοποιητικά εμβολιασμού δεν μπορεί να είναι πλαστά ας πούμε... πρέπει να έχουν πλαστά νοσησης δηλαδή. Όταν λέτε τέτοια επιχειρήματα ρε παιδιά θέλουν να φύγουν και τα μαλλιά που μου έχουν μείνει! Εγώ έχω νοσησει έχω κάνει και εμβόλιο 1 απλή ερώτηση έχω. Πλέον έχουμε 90% όμικρον γιατί άμα νοσησω έχω 2 μήνες πιστοποιητικό και άμα κάνω 2 δόσεις εμβόλιο ή μια Τζόνσον έχω 7 μήνες αφού είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι με 2 δόσεις δεν έχεις κάποια ουσιαστική διαφορά με έναν που νοσησε . Να συμφωνήσω με τον φίλο @tol για την 3η δόση που δίνει μεγαλύτερη προστασία αλλά με τις 1 και 2 που δεν δίνουν γιατί γίνεται αυτό;
Γιατί κλάνει το γατί -Επίσημη θέση κυβέρνησης (μέχρι τώρα)
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Εν τω μεταξύ, για κάποιο λόγο, τον οποίο δεν μας έκαναν την τιμή να μας ενημερώσουν οι δρυίδες, δεν χρειάζονται αναμνηστική (ενισχυτική) δόση οι κάτω των 18, αλλά μόνο από 18 και άνω. Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας ότι ο απροσδόκητος θάνατος παιδιών θα ήταν ιδιαίτερο βάρος για το φαίνεσθαι των μπουρλάδων, ενώ οι ενήλικες επιλέγουν οι ίδιοι (σχεδόν) αν θα γίνουν πειραματόζωα ή όχι.
Ούτε σάς έχει περάσει από το μυαλό το ότι υποχρεούμαστε για 3η δόση με τα υπόψη εμβόλια, ενώ τα εμβόλια δεν προσφέρουν τίποτα στην παραλλαγή Όμικρον, έχει να κάνει με απορρόφηση ενός συγκεκριμένου στοκ από το νεράκι του καματερού των μπουρλάδων.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Εν τω μεταξύ, για κάποιο λόγο, τον οποίο δεν μας έκαναν την τιμή να μας ενημερώσουν οι δρυίδες, δεν χρειάζονται αναμνηστική (ενισχυτική) δόση οι κάτω των 18, αλλά μόνο από 18 και άνω. Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας ότι ο απροσδόκητος θάνατος παιδιών θα ήταν ιδιαίτερο βάρος για το φαίνεσθαι των μπουρλάδων, ενώ οι ενήλικες επιλέγουν οι ίδιοι (σχεδόν) αν θα γίνουν πειραματόζωα ή όχι.
Ούτε σάς έχει περάσει από το μυαλό το ότι υποχρεούμαστε για 3η δόση με τα υπόψη εμβόλια, ενώ τα εμβόλια δεν προσφέρουν τίποτα στην παραλλαγή Όμικρον, έχει να κάνει με απορρόφηση ενός συγκεκριμένου στοκ από το νεράκι του καματερού των μπουρλάδων.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
Με τις δυο δοσεις πεθαναν πολλα παιδια στην Ελλαδα??? Και μονο που το ρωταω ανατριχιαζω.
 

bobby

Well-Known Member
Εν τω μεταξύ, για κάποιο λόγο, τον οποίο δεν μας έκαναν την τιμή να μας ενημερώσουν οι δρυίδες, δεν χρειάζονται αναμνηστική (ενισχυτική) δόση οι κάτω των 18, αλλά μόνο από 18 και άνω. Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας ότι ο απροσδόκητος θάνατος παιδιών θα ήταν ιδιαίτερο βάρος για το φαίνεσθαι των μπουρλάδων, ενώ οι ενήλικες επιλέγουν οι ίδιοι (σχεδόν) αν θα γίνουν πειραματόζωα ή όχι.
Ούτε σάς έχει περάσει από το μυαλό το ότι υποχρεούμαστε για 3η δόση με τα υπόψη εμβόλια, ενώ τα εμβόλια δεν προσφέρουν τίποτα στην παραλλαγή Όμικρον, έχει να κάνει με απορρόφηση ενός συγκεκριμένου στοκ από το νεράκι του καματερού των μπουρλάδων.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
Ναι ρε φίλε, όλες οι κυβερνήσεις έχουν μετοχές στις φαρμακευτικές και θέλουν να αυξήσουν τις αποδόσεις τους. Όλες οι κυβερνήσεις είναι συνεννοημένες για να μας γεμίσουν τσιπάκια. Τι ακούμε ρε παιδιά……………..
 

tol

Well-Known Member
έχει να κάνει με απορρόφηση ενός συγκεκριμένου στοκ από το νεράκι του καματερού των μπουρλάδων.


Α, μας τα γυριζεις, φιλε σοβινιστη συνωμοσιολογε!!!!

Τωρα το εμβολιο εγινε "νερακι του καματερου"!!!

Δηλαδη απολυτως ακακο.

Μεχρι σημερα ηταν "νερακι του διαβολου", ηταν "δηλητηριο", ηταν τοξικες ουσιες που εισαγονται στον οργανισμο και τον μετατρεπουν σε ρομποτακι με μεταλλαγμενο DNA.

Αποφασιστε, επιτελους, απανταχου συνωμοσιολογοι...

Τι στο διαολο ειναι τελικα αυτο το εμβολιο!!!!
 

Flag17

Well-Known Member
Είναι δεδομένο ότι η Όμικρον ξεφεύγει από ένα εμβόλιο που σχεδιάστηκε για τον αρχικό ιο (wild type). Η χρησιμοτητά του πλέον (και με την booster) είναι για να την περάσεις πολύ ελαφρά. Αυτό σημαίνει ότι με την μεταδοτικότητα που έχει η Ο θα κολλήσεις αργά ή γρήγορα. Ως εκ τούτου είτε 8 ή 12 εβομάδες ανοσία δεν κάνει διαφορά, το εμβόλιο έχει πλέον μικρή πρακτική σημασία για την νόσηση.
Εσύ πιστεύεις ότι θα υπάρξει διαφοροποίηση πιστοποιητικου ανάλογα τις δόσεις;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καθόλου αδιάφορο.

Είναι δεδομένο ότι η Όμικρον ξεφεύγει από ένα εμβόλιο που σχεδιάστηκε για τον αρχικό ιο (wild type). Η χρησιμοτητά του πλέον (και με την booster) είναι για να την περάσεις πολύ ελαφρά. Αυτό σημαίνει ότι με την μεταδοτικότητα που έχει η Ο θα κολλήσεις αργά ή γρήγορα. Ως εκ τούτου είτε 8 ή 12 εβομάδες ανοσία δεν κάνει διαφορά, το εμβόλιο έχει πλέον μικρή πρακτική σημασία για την νόσηση.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Με τις δυο δοσεις πεθαναν πολλα παιδια στην Ελλαδα??? Και μονο που το ρωταω ανατριχιαζω.

Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω. Άλλωστε είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα.

Ναι ρε φίλε, όλες οι κυβερνήσεις έχουν μετοχές στις φαρμακευτικές και θέλουν να αυξήσουν τις αποδόσεις τους. Όλες οι κυβερνήσεις είναι συνεννοημένες για να μας γεμίσουν τσιπάκια. Τι ακούμε ρε παιδιά……………..

Είπα πουθενά για τσιπάκια; Το ότι οι κυβερνήσεις είναι υποχείρια των πολυεθνικών δεν χρειάζεται να το αναλύσω. Μια siemens θα σου πως και θα πάμε παρακάτω.

- Οι 18 άνω να την περάσουμε ελαφριά, οι 18 κάτω γιατί όχι;
 

Kostas97

Well-Known Member
Ουτως ή άλλως τα εμβολια θα ενταχθούν κάποια στιγμή σε αυτό της γρίπης και θα γίνονται κάθε χρόνο.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι δεδομένο ότι η Όμικρον ξεφεύγει από ένα εμβόλιο που σχεδιάστηκε για τον αρχικό ιο (wild type). Η χρησιμοτητά του πλέον (και με την booster) είναι για να την περάσεις πολύ ελαφρά. Αυτό σημαίνει ότι με την μεταδοτικότητα που έχει η Ο θα κολλήσεις αργά ή γρήγορα. Ως εκ τούτου είτε 8 ή 12 εβομάδες ανοσία δεν κάνει διαφορά, το εμβόλιο έχει πλέον μικρή πρακτική σημασία για την νόσηση.
Αυτό λέω για αυτό είπα μόνο.
Δώρο άδωρο ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι από τη στιγμή που όλοι θα κολλήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα