Η ζωη με Covid-19

Stratos

Well-Known Member
Και εγω πυρετο γενικα δεν ανεβαζω εχω πολλα χρονια. Το ιδιο συνεβη και με covid.
Το χαρακτηριστικο σε εμενα ηταν οτι ενω δεν ειχα καποιο συμπτωμα, κοιμομουν αρκετα παραπανω απο το φυσιολογικο.
Και οταν ξανα μπηκα στο ποδηλατο τοτε ειχα πεσμενες αντοχες.
εγώ περπάτησα σήμερα 5-6 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα, πυρετός σταμάτησε από την 3η μέρα αλλά ξεκίνησε πολεμος
ψυχολογικός με εναλλαγές διάθεσης, περίεργα φουσκώματα, κρίσεις πανικού και παιχνίδια με το μυαλό
που ευτυχώς μειώνονται με το χρόνο, κτυπάει όπου μπορεί το κολομικρόβιο, δεν ξέρω τι να πω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Οχι απλά χρειάζεται είναι επιτακτική ανάγκη για να τελειώνουμε επιτέλους με τον covid, και να μην μας νοιάζουν τα κρουσματα αλλά μόνο οι νοσηλείες κ θάνατοι.
Δες την Πορτογαλία, ίδιο πληθυσμό, τις τελευταίες ημέρες έχει σχεδον ίδια κρουσματα μ εμάς. Έχει 150 άτομα σε ΜΕΘ, 15 θανάτους μ.ο 990 ατομα σε κλίνες. Εμβολιασμενο το 95% των ενηλίκων.
Ελλάδα τα αντίστοιχα νούμερα 80 θάνατοι, 630 Μεθ, 4500 σε κλίνες. 75% εμβολιασμενοι.
Νομίζω οτι και εδω δεν έχουμε ραγδαία αύξηση των διασωληνώσεων ούτε των θανάτων, τώρα για το πόσο βοηθάει το εμβόλιο στην Όμικρον , δεν ξέρω αν είδες την δήλωση στο Ισραηλ που έχουν πάρει τις δόσεις αμπάριζα.
Χθες, Τρίτη, ο πρωθυπουργός Ναφτάλι Μπένετ δήλωσε πως τα κρούσματα «είναι σε αύξηση» και εξέφρασε την εκτίμηση πως η χώρα του θα καταγράψει «δεκάδες χιλιάδες νέα κρούσματα μέσα στις προσεχείς ημέρες».

«Η καλή είδηση είναι ότι τα εμβόλια είναι αποτελεσματικά»,
δήλωσε πάντως στη διάρκεια περιοδείας που έκανε σε νοσοκομείο στο κέντρο του Ισραήλ. «Όλοι οι εμβολιασμένοι που φορούν μάσκα είναι πιθανό να μην αρρωστήσουν σοβαρά».
 

oreo

Well-Known Member
εγώ περπάτησα σήμερα 5-6 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα, πυρετός σταμάτησε από την 3η μέρα αλλά ξεκίνησε πολεμος
ψυχολογικός με εναλλαγές διάθεσης, περίεργα φουσκώματα, κρίσεις πανικού και παιχνίδια με το μυαλό
που ευτυχώς μειώνονται με το χρόνο, κτυπάει όπου μπορεί το κολομικρόβιο, δεν ξέρω τι να πω.
Strato ηρέμησε αδερφέ, εσύ τροφοδοτείς το μυαλό σου ενδόμυχα και για αυτό σου παίζει παιχνίδια. Σφύρα 2 τσικουδιές παραπάνω και χαλάρωσε. Κόλησες το ξεπερνάς και το αφήνεις πισω , αυτο πρέπει να είναι το mentality.
 

Kostas97

Well-Known Member
εγώ περπάτησα σήμερα 5-6 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα, πυρετός σταμάτησε από την 3η μέρα αλλά ξεκίνησε πολεμος
ψυχολογικός με εναλλαγές διάθεσης, περίεργα φουσκώματα, κρίσεις πανικού και παιχνίδια με το μυαλό
που ευτυχώς μειώνονται με το χρόνο, κτυπάει όπου μπορεί το κολομικρόβιο, δεν ξέρω τι να πω.
Τα ψυχοσωματικα βρισκουν το τελειο πατημα σε τετοιες περιπτωσεις.
 

Stratos

Well-Known Member
Strato ηρέμησε αδερφέ, εσύ τροφοδοτείς το μυαλό σου ενδόμυχα και για αυτό σου παίζει παιχνίδια. Σφύρα 2 τσικουδιές παραπάνω και χαλάρωσε. Κόλησες το ξεπερνάς και το αφήνεις πισω , αυτο πρέπει να είναι το mentality.
το παλεύω, ευχαριστώ για τη συμπαράσταση.
 

vag25

Well-Known Member
Αληθεια; Δηλαδη η παγκοσμια οικονομια αποτελειται μονο απο φαρμακοβιομηχανιες; Στατιστικα το μεριδιο τους στον παγκοσμιο οικονομικο χαρτη ειναι πολυ μικρο.

Ολες οι αλλες παγκοσμιες οικονομικες υπερδυναμεις, τα παγκοσμια οικονομικα συμφεροντα αμετρητων αλλων παραγωγικων κλαδων (βιομηχανιων, εμποριου κ.α.) που πληττονται καιρια απο την πανδημια, γιατι δεν τα λαμβανετε υποψη σας;

Γιατι ο συλλογισμος σας φθανει μονο μεχρι το Α και δεν προχωρα ως το Ω;

Ειναι δυνατον να υπαρχει λογικος νους που να θεωρει οτι οι παγκοσμιες υπερδυναμεις θα επετρεπαν στις φαρμακοβιομηχανιες να διαλυσουν τον παγκοσμιο οικονομικο ιστο προς οφελος τους; Για την εξυπηρετηση του αποκλειστικου συμφεροντος τους;

Δυστυχως συνωμοσιολογια και περιπτωσιολογια πανε αγκαζε.

Δηλαδη το 0.000001% των παγκοσμιων οικονομικων συμφεροντων (αν μπορουμε να χαρακτηρισουμε ετσι τις φαρμακοβιομηχανιες, αφου ειναι αρκετα υποτιμητικο για μια βιομηχανια που εχει σωσει δισεκατομμυρια ζωες απο την γεννηση της), μπορει να κανει οτι θελει το 99.99999999% των υπολοιπων οικονομικων συμφεροντων (που μεσα εκει οντως υπαρχουν και καλα συμφεροντα και κακα,λαμογιες)
 
  • Like
Reactions: tol

vag25

Well-Known Member
Ακριβώς τόσο καιρό κολλάνε ανενόχλητοι οι εμβολιασμένοι τους γύρω τους αφού δεν τους ελέγχει κανένας αν έχουν κολλήσει τον ιο και μπαίνουν παντού και χωρίς μασκες διασπείροντας τον covid. Και μετά αυτοί με την σειρά τους κολλάνε και τις οικογένειες τους και άλλους. Δεν υπάρχει λογική.

O εμβολιασμενος εχει απειροελαχιστη πιθανοτητα να πιασει μεθ πλεον. Εκανε το καθηκον του και τιμωρειται ηδη με την παραταση της πανδημιας λογο των ανεμβολιαστων. Για να καταλαβω, ζητας να την πληρωσει κι αλλο εξαιτιας σας; Ποσο ακομα να κανει υπομονη;
Και κερατας και δαρμενος δηλαδη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
O εμβολιασμενος εχει απειροελαχιστη πιθανοτητα να πιασει μεθ πλεον. Εκανε το καθηκον του και τιμωρειται ηδη με την παραταση της πανδημιας λογο των ανεμβολιαστων. Για να καταλαβω, ζητας να την πληρωσει κι αλλο εξαιτιας σας; Ποσο ακομα να κανει υπομονη;
Και κερατας και δαρμενος δηλαδη.
Καταρχήν δεν υποστηρίζω ανεμβολίαστους ή εμβολιασμενους. Δεύτερον ένας εμβολιασμένος μπορεί να κολλήσει και ο ίδιος και με την σειρα του να κολλήσει και αλλα άτομα που κινδυνεύουν περισσότερο απο τον ιδιο (μέλη οικογένειας με υποκείμενα νοσήματα), λογω του μη ελέγχου των ατόμων που μπαίνουν στην εστίαση αν νοσουν απο covid ή όχι.
Δηλαδή πας ανάμελος να βγεις σε εναν κλειστο χώρο για καφέ ή ποτό και πιθανόν ο διπλανός σου να έχει covid εκει παροτι εμβολιασμένος και έτσι κολλάς και εσυ. Το θεωρείς λογικό να μην ελέγχεται κάποιος που μπαίνει σε εναν κλειστό χώρο αν νοσει και να διασπείρει έτσι για πλάκα τον covid;
 

Panos1982

Well-Known Member
Η κυβερνηση το θεωρει λογικο witcher :)
Όπως θεωρεί λογικο αν κολλησεις για 2η φορα κοβιντ του χρονου να μην σου δινει πιστοποιητικο νοσησης ουτε καν για τους κοροιδευτικους αυτούς 2 μηνες κ να σου απαγορευει την είσοδο παντου, παρ ολο που θα είσαι ακίνδυνος.
Αν μου βρει καποιος εναν επιστημονικο λογο που οταν νοσεις 2η φορα δε κανει να παρεις πιστοποιητικο νοσησης , ενω την 1η περνεις εγω θα παω να το κανω δεσμεύομαι.
Περιμενω επιστημονικες απαντησεις.....
 

Stratos

Well-Known Member
μην περιμένεις απαντήσεις και πήγαινε να το κάνεις, εγώ το θεωρούσα μη απαραίτητο, ήμουν έτοιμος να το κάνω
και με πρόλαβε και κόλλησα. Τώρα ξέρω απο πρώτο χέρι ότι δεν είναι κάτι απλό, πίστεψε με.
πήγαινε να το κάνεις, δεν ξέρεις τι θα σου προκαλέσει.
μακάρι να το είχα κάνει και εγώ.
 

vag25

Well-Known Member
Καταρχήν δεν υποστηρίζω ανεμβολίαστους ή εμβολιασμενους. Δεύτερον ένας εμβολιασμένος μπορεί να κολλήσει και ο ίδιος και με την σειρα του να κολλήσει και αλλα άτομα που κινδυνεύουν περισσότερο απο τον ιδιο (μέλη οικογένειας με υποκείμενα νοσήματα), λογω του μη ελέγχου των ατόμων που μπαίνουν στην εστίαση αν νοσουν απο covid ή όχι.
Δηλαδή πας ανάμελος να βγεις σε εναν κλειστο χώρο για καφέ ή ποτό και πιθανόν ο διπλανός σου να έχει covid εκει παροτι εμβολιασμένος και έτσι κολλάς και εσυ. Το θεωρείς λογικό να μην ελέγχεται κάποιος που μπαίνει σε εναν κλειστό χώρο αν νοσει και να διασπείρει έτσι για πλάκα τον covid;
Αν κανεις εμβολιο, οπως και οι υπολοιποι που εχουν απομεινει, δεν χρειαζεται να υπαρχει αυτη η ερωτηση ουτε να απαντησει καποιος σε αυτη. Απειροελαχιστοι θα ειναι στις μεθ και συνεχιζει η ζωη οπως πριν.
Τωρα επειδη ακριβως μεταδιδεται γρηγορα, αυξανονται και οι πιθανοτητες να μπουν ανεμβολιαστοι στις μεθ.

Δεν μπορουν να την πληρωσουν παλι οι εμβολιασμενοι σε αυτο. Νομιζω το καταλαβαινεις.
Ειναι περιεργο να ζηταει καποιος περισσοτερο ελεγχο στους εμβολιασμενους γιατι τελικα το μονο που μπορει να φερει αυτο ειναι αγανακτηση σε οσους σεβονται τον συνανθρωπο τους και εκαναν το εμβολιο.

ΥΓ. Κακως. Θα επρεπε να υποστηριζεις εμβολιασμενους. Δεν υπαρχουν δυο αποψεις, δεν κοβεται το καρπουζι στην μεση. Οπως δεν κοβεται το καρπουζι στην μεση, μεταξυ flat earthers και αυτων που δεχονται οτι η γη ειναι στρογγυλη.
Καποια στιγμη θα χρειαστει να γινουμε καθετοι σε αυτο. Γιατι το νταντεμα δεν εχει φερει κανενα αποτελεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Αν κανεις εμβολιο, οπως και οι υπολοιποι που εχουν απομεινει, δεν χρειαζεται να κανεις καν την ερωτηση ουτε να απαντησω σε αυτη. Απειροελαχιστοι στις μεθ και συνεχιζει η ζωη οπως πριν.
Τωρα επειδη ακριβως μεταδιδεται γρηγορα αυξανονται και οι πιθανοτητες να μπουν ανεμβολιαστοι στις μεθ.

Δεν μπορουν να την πληρωσουν παλι οι εμβολιασμενοι σε αυτο. Νομιζω το καταλαβαινεις.
Το έχω κάνει το εμβόλιο. Το θέμα ειναι οτι ειναι παράλογο να μην ελέγχεται κάποιος αν νοσεί ή οχι και να μπαίνει ελεύθερος να κολλάει και άλλους εκεί που πάει. Είναι εκτός λογικής αυτό το πράγμα, να βγαίνεις έξω σε ενα κλειστό χώρο και να κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να κολλήσεις και μετά να κολλήσεις και την οικογενειά σου έτσι για πλάκα που πιθανόν να κινδυνεύει κιόλας, επειδή το κράτος δεν εφαρμόζει κανέναν έλεγχο στους εμβολιασμένους αν νοσούν ή οχι πριν βγουν στην εστίαση....
Νομίζω το καταλαβαίνεις οτι είναι εντελώς εκτός λογικής που δεν εφαρμόζεται κάποιος έλεγχος στους εμβολιασμένους που μπαίνουν σε κλειστούς χώρους και να εξαπλώνεται έτσι ο covid..
 

vag25

Well-Known Member
Αν μου βρει καποιος εναν επιστημονικο λογο που οταν νοσεις 2η φορα δε κανει να παρεις πιστοποιητικο νοσησης , ενω την 1η περνεις εγω θα παω να το κανω δεσμεύομαι.
Περιμενω επιστημονικες απαντησεις.....

Χωρις να ξερω κατι περισσοτερο για αυτο. Μπορω να σκεφτω εναν λογο. Επειδη η χαζομαρα εχει φτασει σε απιστευτα levels. Καποιοι προτιμουν να κολλησουν, να αυξησουν την πιθανοτητα δηλαδη να πεθανουν η να γεμισουν τις μεθ για να παρουν το πιστοποιητικο απο το να κανουν το εμβολιο.

Με αυτη την λογικη καταλαβαινω το μετρο. Αλλα μπορει να υπαρχει και αλλη λογικη απο πισω που δεν γνωριζω.
 
  • Like
Reactions: tol

vag25

Well-Known Member
Το έχω κάνει το εμβόλιο. Το θέμα ειναι οτι ειναι παράλογο να μην ελέγχεται κάποιος αν νοσεί ή οχι και να μπαίνει ελεύθερος να κολλάει και άλλους εκεί που πάει. Είναι εκτός λογικής αυτό το πράγμα, να βγαίνεις έξω σε ενα κλειστό χώρο και να κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να κολλήσεις και μετά να κολλήσεις και την οικογενειά σου έτσι για πλάκα, επειδή το κράτος δεν εφαρμόζει κανέναν έλεγχο στους εμβολιασμένους αν νοσούν ή οχι πριν βγουν στην εστίαση.... Νομίζω το καταλαβαίνεις οτι είναι εντελώς εκτός λογικής που δεν εφαρμόζεται κάποιος έλεγχος στους εμβολιασμένους που μπαίνουν σε κλειστούς χώρους.
Μακαρι να εκαναν ελεγχο σε ολους, αν μπορει να το αντεξει το κρατος. Αλλα γιατι να μπουμε στην διαδικασια να πληρωσουμε (γιατι εμεις θα τα πληρωσουμε στο τελος εμμεσα). Τα εμβολια ειναι εκει τσαμπα, καθονται και περιμενουν.
Μειωνουν την πιθανοτητα να κολλησεις και πολυ πολυ σπανια μπαινεις μεθ.

Αν ψαξουμε γυρω γυρω τι εχει κανει λαθος η κυβερνηση θα βρουμε παρα πολλα, αλλα ενα πραγμα το εχει κανει ως ωφειλε(δεν θα παρει και ευσημα δηλαδη, το αυτονοητο εκανε), το προσφερει και ειναι δωρεαν για ολους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Αρα η πρωτη πιθανη επιστημονική θεση ειναι οτι δεν δίνονται πιστοποιητικά νοσησης λογο ηλιθιοτητας....
Αλλος ..??
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προβολή συνημμένου 44098

Εμένα έλεγε 5 μήνες πριν λίγες μέρες και τώρα που με το θυμίσες μπήκα να δω και βλέπω 2 μήνες..τι 3 μήνες και μαλακίες λένε τότε.? Και σκεφτόμουν να κάνω το εμβόλιο το καλοκαίρι αλλά με αυτήν την κοροϊδία ειληκρινα ξενέρωσα και καλύτερα να πληρώνω ραπίντ. Στην Γερμανία η νόσηση ισχύει 7 μήνες.

Βεβαίως ήταν περισσότερο καιρό στο παρελθόν αλλά τα νεώτερα επιστημονικά δεδομένα (αφού ο ιός αποκτά καινούργιες παραλλαγές) δείχνει ότι η νόσηση σου δίνει λιγότερα αντισώματα από τα εμβόλια και σου παρέχει μικρότερη προστασία, Ως εκ τούτου δίνεται για μικρότερη χρονική περίοδο. Το ίδιο ισχύει και στο Ισραήλ (3 μήνες). Αυτό που λέει ο Πανος για άπαξ χορήγηση όντως ακούγεται κάπως. Θα το ερευνήσω για να δούμε ποιά είναι η λογική και θα επανέλθω. Τώρα για τους εμβολιασμένους και τους ανεμβολίαστους και το control στα μαγαζιά καλύτερα να μην σχολιάσω. Το σύστημα δεν μπορεί να διαχειριστεί ανοιχτή οικονομία με ελέγχους όλου του πληθυσμού με rapid ή self. Οι λόγοι είναι προφανείς. Ως εκ τούτου στις περισσότερες χώρες ισχύει το μέτρο των λιγότερων περιορισμών για εμβολιασμένους και πολύ περισσότερων για ανεμβολίαστους. Αυτό το μέτρο λειτούργησε πολύ καλά μέχρι και την Δ. Με την Ο λιγότερο καλά γιατί και οι διπλά εμβολιασμένοι κολλάνε σε μεγάλο ποσοστό. Με την Ο όμως φαίνεται πως πλέον οδηγούμαστε σε γενικευμένη νόσηση (εκτός ενός σοβαρού ποσοστού αυτών που έχουν κάνει το booster) και σε συνδυασμό με τα ήπια συμπτώματα πλέον είναι ίσως και προτιμητέο για να αποκτήσουν φυσική ανοσία (κάποιου διαστήματος) και οι ανεμβολίαστοι. Αν δεν προκύψει κάτι θεαματικό σε 2 μήνες η εικόνα θα είναι τελείως διαφορετική.
 

vag25

Well-Known Member
Αρα η πρωτη πιθανη επιστημονική θεση ειναι οτι δεν δίνονται πιστοποιητικά νοσησης λογο ηλιθιοτητας....
Αλλος ..??
Οπως ειπα και πριν δεν γνωριζω γιατι το κανουν αυτο.
Αλλα αν καταφερεις να κολλησεις 2-3 φορες και να αυξησεις λαο στις μεθ, ε θα επρεπε να εχεις κανει το εμβολιο.
Αν αφαιρεσεις την λεξη χαζομαρα, η προηγουμενη απαντηση μου νομιζω θα σε καλυψει. Εχει μια λογικη (παραπανω απο λογικη για μενα). Αν θελεις να την δεις δηλαδη.
 

pagouras

Well-Known Member
Η κυβερνηση το θεωρει λογικο witcher :)
Όπως θεωρεί λογικο αν κολλησεις για 2η φορα κοβιντ του χρονου να μην σου δινει πιστοποιητικο νοσησης ουτε καν για τους κοροιδευτικους αυτούς 2 μηνες κ να σου απαγορευει την είσοδο παντου, παρ ολο που θα είσαι ακίνδυνος.
Αν μου βρει καποιος εναν επιστημονικο λογο που οταν νοσεις 2η φορα δε κανει να παρεις πιστοποιητικο νοσησης , ενω την 1η περνεις εγω θα παω να το κανω δεσμεύομαι.
Περιμενω επιστημονικες απαντησεις.....
Η εξήγηση είναι απλή,
1ον: Οι νοσησαντες που εμβολιαζονται έχουν πολύ υψηλότερη προστασία, επισης η όμικρον έχει πολύ υψηλά ποσοστά επαναμολυνσης.
2ον: Εχει κυρίως διοικητικό πρόσημο καθώς υπάρχουν ίσως και χιλιάδες περιπτώσεις ψευδως θετικών πιστοποιητικων από άτομα που αρνούνται τον εμβολιασμό αλλά θέλουν τα προνόμια των εμβολιασμένων.
Στην Γαλλία με επίσημες ανακοινώσεις του Υπουργού υγείας των 5% εμβολιασμενων που νοσηλεύονται είναι με πλαστό πιστοποιητικό
 

oreo

Well-Known Member
Ρε παιδιά σε αυτό που ρωταει ο Panos1982 η απάντηση είναι ηλίου φαεινότερη. Δεν υπάρχει ηλιθιότερη απόφαση απο το να μην δίνεται πιστοποιητικό στον νοσούντα. Πανηγυρική προσπάθεια να υποχρεωθούν στον εμβολιασμό ακόμα περισσότεροι.
 

vag25

Well-Known Member
Ρε παιδιά σε αυτό που ρωταει ο Panos1982 η απάντηση είναι ηλίου φαεινότερη. Δεν υπάρχει ηλιθιότερη απόφαση απο το να μην δίνεται πιστοποιητικό στον νοσούντα. Πανηγυρική προσπάθεια να υποχρεωθούν στον εμβολιασμό ακόμα περισσότεροι.

Το να δινει πιστοποιητικα στους αρνητες σαν να μην υπαρχει αυριο (αντι να τους ωθει στον εμβολιασμο), μαλλον θα ηταν η ηλιθιοτερη (θα ελεγα επικινδυνη) αποφαση για την υγεια του συμπολιτη. Ειδικα οταν αυτα μπορουν ευκολα να ειναι πλαστα και να εχει ο καθενας απο ενα.
 
  • Like
Reactions: tol
Μπλουζα