Η ζωη με Covid-19

Panos1982

Well-Known Member
Και να σου πω κ κατι , οσο η γυναικα ηταν εγγυος την απετρεπα να κανει το εμβολιο κ κατω απ την καθοδηγηση μου κ την δικη της προσοχη βεβαίως δεν κολλήσαμε ποτε.
Τωρα που γεννησε οντας κ νεα ηθελε να κυκλοφορει ελευθερη, εγω δεν εχω προβλημα αντεχω, οποτε της ειπα τα συν κ τα πλην κ αποφασισε να το κανει.
Κανενα προβλημα δεν εχω ας το κανει γιατι ετσι νοιωθει δε θα την πιεσω, κι έτσι έκανα. Αυτη θα κρινει.
Τωρα που το εκανε κ αρχισε να κυκλοφορει ελεύθερη νιώθοντας καλυμμένη αμεσως αρχισε να συνοστιζεται και κολλησε κατευθειαν. Εγω που ειμαι ανεμβολιαστος και προσεχω ακομα, τι φταιω που ηρθαν οι εμβολιασμενοι κ με κολλησαν ?? Αν θα συνέχιζε τον ιδιο τορπο ζωης οπως πριν π ηταν εγγυος δεν θα κόλλαγε, τα αποφευγαμε αυτα.

Σαββατο βγηκε κ κολλησε, την ψιλιαστηκα οτι ειναι επικυνδινα τα πραγματα σηκωνομαι δευτερα πρωι φευγω απ το σπιτι *πριν ακομα η γυναίκα εμφανισει συμπτωματα* και παω στους γονεις μου να μεινω. Την αλλη μερα την Τρίτη βγαινει αυτη κ ολοι οι υπολοιποι της παρεας θετικοι ολοι. Εγω μεχρι κ τεταρτη ειμαι οκ κ θεωρω τη γλυτωσα, αλλα τη Πέμπτη ανεβαζω πυρετο κ το βράδυ φευγω κ γυρίζω πισω στη γυναικα να προφύλαξω τους γονεις μου επειδη εμενα μαζι τους. Απ τη Δευτέρα ομως π εφυγα ειχα ηδη κολλησει κ εμεινα στους γονείς μου ως τη Πεμπτη και δεν τους κολλησα φιλε μου. Γιατι φοραγα μασκα μες το σπιτι κ αποστειρώνα οτι επιανα κ ετρωγα κ καθομουν κυριως σε 2 δωματια του σπιτιου, παρ ολο που δεν ήξερα αν εχω κολλησει.
Εγω λοιπον, κολλησα κοβιντ απο εμβολιασμενους και δεν μετεφερα τον κοβιντ σε κανεναν παρ οτι ανεμβολιαστος. Ουτε στους γονεις μου που εμεινα μαζι τους.
Σημερα ειμαι κ νομικα ελευθερος να βγω παλι εξω γτ τελειωσε η καραντινα μου.

Αντε τωρα εγω να πεισω καποιον που δεν θέλει να το δει, οτι σε 2 χρονια πανδημιας δεν εχω συμβάλει ουτε στο ελαχιστο στην μετάδοση του ιου παρ οτι ειμαι ανεμβολιαστος και οτι με τη κατασταση που επικρατεί κ την ασυστολη διχως μετρο ελευθερια που δινετε στους εμβολιασμενους σπερνουν τον ιο ανεξελεγκτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Εγώ να διατυπώσω μια απορία.
Δε διαφωνεί κάνεις ότι όλοι πρέπει να ελέγχονται,εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι σε κλειστούς η ανοιχτούς χώρους.
Ξεκάθαρο.
Από που προκύπτει ότι δε ελέγχονται.
Πριν μια βδομάδα πριν νοσήσω,όπου και να πήγαινα,είτε σε μπάρ,είτε σε πολυκατάστημα ,είτε σε καφέ,οπουδήποτε με ελέγχανε εξονυχιστικά,με το πιστοποιητικό και με επίδειξη ταυτότητας.
 

oreo

Well-Known Member
Χαχαχα, paper τουαλετας πιο πιθανό.
Το θεμα ειναι να εισαι ψυχρος απεναντι στα πραγματα (οπως ο cvial ) για να μπορει να γίνεται πιο ουσιαστικη συζητηση κ να βρισκουμε τα σωστα κ τα λαθη που γινονται για να μπορουμε να ζουμε ολοι αρμονικα μεσα σε αυτο το πλαίσιο.
Ηταν ο μονος που ειπε οτι ειναι κουλο να μην δινεται πιστοποιητικο νοσησης κ να ειναι εφαπαξ.
Οποιος προσπαθει να το δικαιολογησει θεωρώντας το οκ δεν ειναι αντικειμενικος κ προσπαθει με καθε τροπο να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα....δημιουργώντας συγχηση.
Επισης οποίος δεν καταλαβαινει οτι η διασπορα της ομικρον μεταδιδεται κυριως μεσω των εμβολιασμενων στους κλειστους χωρους κ θα επρεπε να ελέγχονται πριν μπουν μεσα για να μειωθει η μεταδοτικοτητα κ στηριζει αυτη τη πρακτικη της κυβερνησης που μονο ολεθρο φερνει δημιουργεί επισης συχγηση.
Ζωντανό παραδειγμα μεσα στα απειρα και εγω ο ιδιος που σαν ανεμβολιαστος κολλησα την ομικρον απντην εμβολιασμενη γυναικα μου που βγηκε σε κλειστο χωρο με τους εμβολιασμενους φίλους της χωρις έλεγχο κ κολλησαν ολοι κ ηρθε μες το σπιτι και κολλησε κι εμενα.....
Αλλα που να βρω δικιο ?
Οσο και να γραψω χανω τσαμπα τα λογια μ γι αυτόν που ειναι βαμμενος κ δεν θελει να εχει ψυχρη αποψη.
Το θέμα με την λογική έχει προ πολλού χαθεί. Τώρα με το άνοιγμα των σχολείων ξέρεις πόσα παιδιά απο οικογένειες με κρούσματα θα επιστρέψουν στα σχολεία , κερνώντας κορωνοιο, που μετά θα κάνει κύκλο στα σπίτια των συμμαθητών ? (πως να κρατήσουν και τα παιδιά σπίτι αν δουλεύουν οι γονείς...)
Βλέπω οτι έχουν πέσει παρωπίδες και δεν αντιλαμβανόμαστε πόσο πολυπαραγοντικό είναι το πρόβλημα, αλλά αναλωνόμαστε σε καυγά εμβολιασμένων - ανεμβολίαστων.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Στην Σουηδία αν έχεις νοσήσει παίρνεις το covid pass για 180 μέρες.
Στην σουηδία στην παρούσα φάση αν δεν έχεις κάνει το εμβόλιο η δεν έχεις νοσήσει μπορείς να κανεις τα πάντα, δεν σου ζητάνε τίποτα. Εκεί που έχουνε βάλει περιορισμούς στις 23 δεκεμβρίου είναι.
Οι δημόσιες συγκεντρώσεις και οι δημόσιες εκδηλώσεις με περισσότερους από 500 συμμετέχοντες σε εσωτερικούς χώρους απαιτούν πιστοποιητικά εμβολιασμού και περιορισμένο μέγεθος ομάδων έως και 8 ατόμων και απόσταση 1 μέτρου μεταξύ των ομάδων. Επομένως, δημόσιες συγκεντρώσεις και δημόσιες εκδηλώσεις με 500 ή περισσότερους συμμετέχοντες δεν μπορούν να διοργανωθούν χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Δηλαδή εγώ μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα, είτε έχω covid pass είτε όχι.
Δεν υπάρχουν διάκρισης στους εμβολιασμένους και μη στην σουηδία. Ούτε μάσκες ούτε τίποτα.
Αν αλλάξουν αργότερα λόγο Όμικρον θα δείξει, στην παρούσα φάση όμως έτσι είναι.
 

oreo

Well-Known Member
Εγώ να διατυπώσω μια απορία.
Δε διαφωνεί κάνεις ότι όλοι πρέπει να ελέγχονται,εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι σε κλειστούς η ανοιχτούς χώρους.
Ξεκάθαρο.
Από που προκύπτει ότι δε ελέγχονται.
Πριν μια βδομάδα πριν νοσήσω,όπου και να πήγαινα,είτε σε μπάρ,είτε σε πολυκατάστημα ,είτε σε καφέ,οπουδήποτε με ελέγχανε εξονυχιστικά,με το πιστοποιητικό και με επίδειξη ταυτότητας.
Για του νοσούντα το πιστοποιητικό που παραμένει πράσινο και έτσι δεν επιβεβαιώνεται απο κάπου οτι νοσεί.
 

vlafo

Well-Known Member
Για του νοσούντα το πιστοποιητικό που παραμένει πράσινο και έτσι δεν επιβεβαιώνεται απο κάπου οτι νοσεί.
Ρε φίλε δεν έχω πράσινο ακόμα.
Μόλις βγω αρνητικός και δηλωθώ επίσημα,τότε είναι σε ισχύ πάλι.
Τι δεν καταλαβαίνετε?
 

Kostas97

Well-Known Member
Σημερα οποιος δεν κανει το εμβολιο θετει τον εαυτο του σε αντικοινωνικα πλαισια. Δεν μπορει να παει να πιει εναν καφε και παντου συνανταει προβληματα. Ενα ατομο στα 18 που εζησε καραντινα και τωρα ζει αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Το εμβολιο ειναι μονοδρομος, ας το αποδεχτουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Σημερα οποιος δεν κανει το εμβολιο θετει τον εαυτο του σε αντικοινωνικα πλαισια. Δεν μπορει να παει να πιει εναν καφε και παντου συνανταει προβληματα. Ενα ατομο στα 18 που εζησε καραντινα και τωρα ζει αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Το εμβολιο ειναι μονοδρομος, ας το αποδεχτουμε.
Και επι Ροναλντ Ρηγκαν ως τρόπος αποφυγής του AIDS , προτείνονταν η σεξουαλική αποχή ως μονόδρομος.
Στην νεολαία ειδικά έβαλαν την θηλιά στο λαιμό.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο λογος που δοθηκε εξ αρχης το πιστοποιητικο νοσησης δεν ηταν η αποφυγη εμβολιου συνολικα. Το εξαμηνο ειχε το νοημα οτι καποιος δεν μπορει να εμβολιαστει πολυ συντομα με μεγαλη ασφαλεια. Ο λογος η ακραια αντιδραση του οργανισμου σε περιπτωση επαναμολυνσης σε μικρο χρονικο διαστημα.

Πλεον γνωριζουμε οτι μπορεις να το κανεις και πιο συντομα χωρις προβληματα.

Παντου υπαρχουν οι εμβολιασμενοι και οι ανεμβολιαστοι.


Στην πρωτη νοσηση σου δινουν ενα πιστοποιητικο 3 μηνων.
Μεσα σε αυτους τους τρεεις μηνες πολυ δυσκολα ξανα κολλας πρωτον.
Δευτερον εχεις υψηλη ανοσια οποτε εισαι σαν εμβολιασμενος.

Μετα το τριμηνο τωρα σου λεει πηγαινε να κανεις το εμβολιο, αν σου πει σε περιπτωση που ξανα νοσησεις θα σου δωσω πιστοποιητικο εμβολιο δε θα το κανεις ποτε.
Θα περιμενεις απλα να ξανα κολλησεις.
 

Panos1982

Well-Known Member
@CVIAL Βρηκα ενα πολυ ωραιο βιντεο στα ελληνικα.
Εξηγει για την ζωη στην Δανια και ειναι ακριβως οπως το περιεγραψε ο φιλος μου.
Με 2 μικρες διαφορες, το ποσοστο εμβολιασμου λεει η προεδρος εκει δεν ειναι στο 80% που ειπα αλλα περιπου στο 70% και αυτη ισχυριζεται οτι σε κλειστους χωρους κ σε μμμ φορανε μασκα.
Ο Αδαμων ο φιλος μου που ηρθε το καλοκαιρι μου ειπε οτι ηταν προαιρετικη κ στους κλειστους χωρους αυτη ειναι η μονη διαφορα.
Κατα τα αλλα κανουν δωρεαν ραπιντ κ μοριακα τεστ παντου.
Και μπαινουν παντου με επίδειξη αρνητικου μοριακου (δες 4:57 - βασικα δες ολο το βιντεο αν θελεις)

Εδω Ελλαδα το πληρωνουμε 60 ευρω, τα ραπιντ που εχουν κοστος 1 ευρω τα πληρωνουμε 10 (αντι να μπει πλαφον 1 ευρώ για ολους ωστε να ελεγχομαστε κ να μειωθει η μεταδοση) και αν νοσουμε δεν δικαιουμαστε πιστοποιητικο νοσησης περαν της 1ης φορας κ εννοειται ακομα κ που πληρωνουμε κ ειμαστε αρνητικοι μας απαγορευεται να μπουμε σε κλειστο χωρο.
Αντιθετα εμβολιασμενοι σπερνουν ανεξελεγκτα αυτη τη στιγμη τον ιο στους κλειστους χωρους.
Κι ελα πες μου τωρα εσυ οτι διαχειριζομαστε σωστα την πανδημια ως κρατος.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Σημερα οποιος δεν κανει το εμβολιο θετει τον εαυτο του σε αντικοινωνικα πλαισια. Δεν μπορει να παει να πιει εναν καφε και παντου συνανταει προβληματα. Ενα ατομο στα 18 που εζησε καραντινα και τωρα ζει αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Το εμβολιο ειναι μονοδρομος, ας το αποδεχτουμε.
Ίσος στην ελλάδα έτσι να είναι, στην σουηδία με τίποτα δεν ισχύ αυτό.
Και ποτες μάλλον δεν θα γίνει.
Εδώ υπάρχει ελευθερια, σίγουρα ίσος να μπούνε και άλλη περιορισμοί για τους μη εμβολιασμένους που στην παρούσα φάση δεν υπάρχει κάτι το τρομαχτικό, αλλα από την αρχή τις πανδημίας δεν υπάρχει το εμείς και το εσείς εδώ πάντως.
 

oreo

Well-Known Member
Ρε φίλε δεν έχω πράσινο ακόμα.
Μόλις βγω αρνητικός και δηλωθώ επίσημα,τότε είναι σε ισχύ πάλι.
Τι δεν καταλαβαίνετε?
απο πότε αυτό ? Μέχρι προχθές που τσέκαρα η φίλη με κορωνοιο μπορούσε να βγει με το πιστοποιητικού εμβολιασμού έξω και δεν φαινόταν πουθενά οτι νοσεί (άσχετα αν έκατσε απο μόνη της μέσα στο σπίτι)
 

Kostas97

Well-Known Member
Και επι Ροναλντ Ρηγκαν ως τρόπος αποφυγής του AIDS , προτείνονταν η σεξουαλική αποχή ως μονόδρομος.
Στην νεολαία ειδικά έβαλαν την θηλιά στο λαιμό.
Σημερα αν δεν κανεις το εμβολιο εχεις τοσα προβληματα στην καθημερινοτητα σου που λες 1000 φορες να το κανω. Θες απο το να πας σε ενα παρτυ και να σε ξερουν ως ανεμβολιαστο.
Θες απο το να γνωρισεις μια κοπελα και να μη μπορεις να την πας για καφε επειδη εισαι ανεμβολιαστος;;
Θες να πας γυμναστηριο και δεν μπορεις;; Σινεμα οπουδηποτε.

Ειναι τρελο...

Οποιος δεν εχει τετοια προβληματα μπορει και να μη το κανει, χωρις να επηρεαζεται αμεσα η καθημερινοτητα του.
 

vlafo

Well-Known Member
απο πότε αυτό ? Μέχρι προχθές που τσέκαρα η φίλη με κορωνοιο μπορούσε να βγει με το πιστοποιητικού εμβολιασμού έξω και δεν φαινόταν πουθενά οτι νοσεί (άσχετα αν έκατσε απο μόνη της μέσα στο σπίτι)
Επεξεργάζονται τρόπο γιατί είναι τεχνικό το θέμα όπως καταλαβαίνεις.
Αυτή τη στιγμή προφανώς και δεν σε μπλοκάρει και όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει αυτό.
Αλλά το the point πάλι δεν έχω καταλάβει.

Όταν ο άλλος είναι ασυνείδητος και νοσεί και βγαίνει έξω,ποιός φταίει το κράτος πάλι?
Εγώ είμαι σε καραντίνα 5 ημέρες και άλλες 5 ημέρες με μάσκα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι για τα παιδιά μου,και σχολείο δεν θα τα πάω γιατί μπορεί να είναι φορείς,παρόλο τα τεστ που βγαίνουν αρνητικά.
Άρα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Ξεχασα να προσθεσω και το εξης. Φιλος που δουλευει σε εταιρεια στον τομεα προσληψης νεου προσωπικου μου εχει κανει αναφορα οτι ακομα και καλα βιογραφικα που προ κορωνοιου θα τα επαιρναν, χανουν τη θεση λογω του οτι δεν εχουν εμβολιαστει.
 
Μπλουζα