Η ζωη με Covid-19

F1ght3r

Well-Known Member
Να αφήσω την Ελλάδα για αλλη χώρα δεν παίζει.
Είδα και την Αγγλία και την Αμερική όταν ήμουν.
Δεν σου είπα να αλλάξεις χωρα, και εγώ αγαπάω την ελλάδα παρα μα παρα πολύ φυσικά, κάθε καλοκαίρι κάτω είμαι. Απλός αν κάνουμε μια σύγκριση ελλάδα με άλλες χώρες η ελλάδα είναι πολύ πίσω. Το να κανεις την γραφειοκρατία πιο εύκολη δεν θέλει χρονια, το να ενημερώσεις τον κοσμά να πληρώνει με κάρτες ούτε αυτό δεν κάνει τα χρονια. Δεν το κάνουν γιατί η επιχειρήσεις θα κλείσουν χωρίς το μαύρο χρήμα αλλα και το κράτος χάνει σε αυτό (φόρους). Για τις αυτοκτονίες έχεις λάθος, δεν είναι η σουηδία εκεί πάνω αλλα αρκετά πάνω. Και δικαιολογία είναι το σκοτάδι στην βορεα σουηδία όπως λέει το άρθρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δεν σου είπα να αλλάξεις χωρα, και εγώ αγαπάω την ελλάδα παρα μα παρα πολύ φυσικά, κάθε καλοκαίρι κάτω είμαι. Απλός αν κάνουμε μια σύγκριση ελλάδα με άλλες χώρες η ελλάδα είναι πολύ πίσω. Το να κανεις την γραφειοκρατία πιο εύκολη δεν θέλει χρονια, το να ενημερώσεις τον κοσμά να πληρώνει με κάρτες ούτε αυτό δεν κάνει τα χρονια. Δεν το κάνουν γιατί η επιχειρήσεις θα κλείσουν χωρίς το μαύρο χρήμα αλλα και το κράτος χάνει σε αυτό (φόρους). Για τις αυτοκτονίες έχεις λάθος, δεν είναι η σουηδία εκεί πάνω αλλα αρκετά πάνω. Και δικαιολογία είναι το σκοτάδι στην βορεα σουηδία όπως λέει το άρθρο.
Πολύ πίσω δεν είμαστε έχουμε καλύψει αρκετό δρόμο.
Πάρε παράδειγμα την κοσμογονία που έχει συντελεστεί στο gov τα πάντα πλέον ηλεκτρονικά.
Κανείς δε μιλάει λες και ειναι δεδομένο.
Πριν 2 χρόνια χλευάζαμε,τώρα που είναι πραγματικότητα δε λένε τίποτα.
Αυτό δεν είναι τεράστια αλλαγή?
Αργήσαμε αλλα έγινε.
Μην είμαστε ίσιωμα σε όλα.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Πολύ πίσω δεν είμαστε έχουμε καλύψει αρκετό δρόμο.
Πάρε παράδειγμα την κοσμογονία που έχει συντελεστεί στο gov τα πάντα πλέον ηλεκτρονικά.
Κανείς δε μιλάει λες και ειναι δεδομένο.
Πριν 2 χρόνια χλευάζαμε,τώρα που είναι πραγματικότητα δε λένε τίποτα.
Αυτό δεν είναι τεράστια αλλαγή?
Αργήσαμε αλλα έγινε.
Μην είμαστε ίσιωμα σε όλα.
E όλα γίνονται σιγά σιγά αυτό λέω. Όλα θα γίνουν κάποτε φυσικά αλλα με ρυθμούς χελώνας.
 

pagouras

Well-Known Member
Εμβόλια θα δώσουμε σε αυτούς? Εγώ αν ήμουν πλανητάρχης θα είχα άρει τις πατέντες των εμβολίων και η πανδημία θα είχε τεθεί υπό μερικό έλεγχο πολύ πιο σύντομα.
Ρε φιλος τα πιστευεις αυτα που γραφεις. δλδ τα εμβολια θεωρεις οτι ειναι ανακαταμενη σκονη με νερο για να μπορει να την παραγει ο οποιοσδηποτε. Εδω οι αρνητες λενε οτι φοβουνται τα εμβολια που παραγονται κατω απο πολυ αυστηρες προδιαγραφες απο εταιρεις με απιστευτη τεχνογνωσια εξειδικευμενο προσωπικο και χιλιαδες εργατοωρες ερευνων στην πλατη τους. Και πες οτι δινουν τις πατεντες πες μου σε ποσο καιρο θα χρειαστει να στηθει μια γραμμη παραγωγης και με τη δυναμικοτητα και ποιος θα την τρεχει ο συνεταιρισμος κολοπετινιτσας και περιχωρων. Α και στην επομενη πανδημια αρωστια κτλ θα ψαχνεις εμβολια φαρμακα κτλ γιατι δεν θα υπαρχει μαλακας να τρεξει ερευνες δοιμες. κτλ.
Αυριο να δωσουν τις πατεντες ουτε σε 5 χρονια δν θα εχεις εμβολιο.
Μονο η αυξηση της παραγωγης η αρση εξαγωγικων φραγμων θα μπορεσει να δωσει ωθηση στην ταχυτερη εμβολιαστικη καλυψη.
Το θεμα δεν ειναι να ζουμε σε εναν ιδεατο κοσμο της φαντασιας μας αλλα να ειμαστε προσγειωμενοι στην πραγματικοτητα και την βλεπουμε καταματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
δεν γνωρίζω αλλά μήπως δεν εχουν να πληρώσουν γι αυτο δεν πανε εκει? τελικά μήπως τους νοιάζει μόνο το χρήμα και όχι η υγεία του κόσμου, μήπως δε συμφέρει η λύση του προβλήματος αλλά η διαιώνιση?
μου το χαλασες :p

To oτι λειτουργουμε ακομα με τις παρωπιδες των συνορων μας, ειναι γεγονος. Δεν εχουμε φτασει ακομα στον ιδανικο κοσμο. Ειμαστε μακρια απο κατι τετοιο. Αλλα ειμαστε καλυτεροι απο χθες.

Κανεναν δεν μπορει να συμφερει η διαιώνηση του προβληματος. Για την ακριβεια υπαρχει το covax απο το 2020 το οποιο προφανως δεν δουλευει οπως θα θελαμε, αλλα υπάρχει. Χθες δεν υπηρχε.

Το προβλημα του μεσου συνομωσιολογου ειναι οτι φαντασιώνεται μια ουτοπια (που μπορεις να φτασεις πανευκολα εκει) την ωρα που κανει το μπανιο του, ενω παραλληλα κριτικαρει τα παντα με βαση αυτη την φαντασιωση. Η πλακα ειναι οτι δεν καταλαβαινει οτι βαζει ο ιδιος τρικλοποδιες στον δρομο προς αυτην. Αντιεμβολιαστες κτλ. Γιατι εχει την ψευδαισθηση οτι δεν τον αφηνουν να φτασει εκει καποιες ανωτερες δυναμεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

F1ght3r

Well-Known Member
Γιατί μας φάγανε οι αμπελοφιλοσοφιες και οι άσκοπες συζητήσεις.
Μπλα μπλα και μπλα.
Κοίτα εδώ τι γίνεται για τον covid
Για το covid φιλε έχω γράψει το πέρασα και δεν κάνω το εμβόλιο αν δεν γίνει θανατηφόρα μετάλλαξη. Και είμαι υπέρ να εμβολιαστούν όλοι πάνω από 50 χρόνον και όσοι έχουν προβλήματα με την υγεία τους.
Ξέρω πως το πέρασα και τα φιλαράκια μου δεν το κάνουν που το πέρασαν, το κάναν αυτή που δεν πέρασαν covid γιατί δεν ξέρουν πως θα τους χτυπήσει. Και τα στατιστικά αυτό λένε πάνω κάτω ότι κάτω από 50 χρόνον δύσκολα πεθαίνεις. Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά και πάντα θα υπάχουν.
 

bobby

Well-Known Member
Τι σχεση εχει ρε Πανο αυτο που λεω για την κοινωνικη ευθυνη με αυτο που περιγραφεις;
Αμα ειναι να περναω με κοκκινα επειδη δε γουσταρω να περιμενω. Επειδη εσυ δεν εκπληρωνεις την ευθυνη σου γιατι ο αλλος διπλα σου να σε ανεχτει; Θες να συναλλασσεσαι μαζι με αλλους για να αγοραζεις Ducates kai Agustes και χλιδατες εμφυτευσεις; Θελεις προνομια μιας οργανωμενης κοινωνιας (υγεια, εκπαιδευση, ασφαλεια, παροχη λοιποων υπηρεσιων) Ε αφου δε σας αρεσει η κοινωνια πηγαινετε να ζησετε σα τους Αμις. Αλλα και αυτοι καθε τρεις και λιγο στη πολη κατεβαινουν. Να τα απομυζουμε τα θετικα της κοινωνιας αλλα εμεις να μην προσφερουμε τπτ. Μαλιστα.
Και όχι μόνο καταεβαίνουν αλλά περιμένους ως "μάννα" εξ ουρανού τους πολιτισμένους να έρθουν στην πόλη τους, να τους δουν ως "αξιοθέατο" και να πουλήσουν προιόντα και έπιπλα (χειροποίητα, πολύ καλής ποιότητας αλλά από στυλ Wilde Wilde West.......)
 

bobby

Well-Known Member
Ζωή σε εσάς @John_John1. Πολλοί θα πουν σε έναν πόλεμο υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες. Εγώ θα πω ας αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του τί θα κάνει. Είναι μια ιατρική πράξη. Άραγε τα κανάλια θα δείξουν τίποτα?


Πόσοι γιατροί ή απλός κόσμος γνωρίζουν την κίτρινη κάρτα? Οι περισσότεροι θα αναφέρουν ότι πρόκειται για μια κάρτα που δίνεται για αντικανονικό μαρκάρισμα στο ποδόσφαιρο.
Φίλε mizerix με όλο τον σεβασμό ακριβώς τα ίδια λέει και ο φίλος μου o Γιώργος (αυτός που όποτε πιανουμε κουβέντα για ιό εμβόλια κλπ στο παρά πέντε δεν τσακωνόμαστε...). Μάλλον τα ίδια site διαβάζετε. Ρε έσυ μήπως είσαι ο Γιώργος? :D :D :D :D :D :D Πλάκα κάνω μην με παρεξηγήσεις! Να το ελαφρύνουμε λίγο. Δεν θα μπορούσες βέβαια να είσαι μια και όλο το κεφάλι (και σώμα του) είναι γυαλί (μάλλον αυτοάνοσο....:(:(:() ζήτημα να έχει 100 τρίχες σε όλο του το σώμα......
 

bobby

Well-Known Member
Φιλε η σουηδοί είναι πολύ μπροστά σε όλα. Αυτοκτονίες ναι υπάρχουν 1168 το 2020. Αν θέλεις διάλεξε άλλη χωρα νορβηγία, δανία που είναι πιο light ο κόσμος, γερμανία ότι χωρα θες. Αυτά που έγραψα είναι ακριβώς όπως τα έγραψα και ισχούν. Όταν πριν 25 χρονια μαθαίναμε υπολογιστή στο σχόλιο στην ελλάδα δεν ήξερε κανένας από υπολογιστές. ασε μην πιάσω την γραφειοκρατία εκεί θα χάσουμε και τα αβγά και τα πασχαλια. Η Ελλάδα είναι ωραία για διακοπές, τίποτα άλλο, και να έχεις χρήμα. Κάτι που η περισσότερη δεν έχουν.
Basta φίλε, εμένα στο (δημόσιο) σχολείο μου το 1984-85 είχαμε εργαστήριο Η/Υ (εκτός σχολείου) με mainframe unix. Πίθανώς έιμασταν ένα από τα ελάχιστα σχολεία στην Ελλάδα, αλλά εγώ 1η γυμνασίου μάθαινα unix, basic, δισκέτες 5 1/4 κλπ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Και τις αυτοκτονίες γιατί τις περνάς στο ντούκου?
Σε ένα πρότυπο κράτος που είναι όλοι δήθενευτυχισμένοι,είναι πρώτη παγκοσμίως σε αυτοκτονίες?
Πλάκα μου κάνεις τώρα?
Ο καιρός φταίει, κόβεις φλέβες στην Βόρεια Ευρώπη. Όταν βγαίνει ο ήλιος το κάνουν αργία........
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο καιρός φταίει, κόβεις φλέβες στην Βόρεια Ευρώπη. Όταν βγαίνει ο ήλιος το κάνουν αργία........

Γιαυτο Ταιλανδη forever μονο εκει μας φευγουν οι πονοι και τα ψυχολογικα. :D
 

Georgie

Well-Known Member
Χαλαρώστε όλοι με τις χώρες χελώνες και πρότυπα .
Όπου περνάει καλά ο καθένας, και όπου οι συνθήκες ζωής μαζί με τη ποιότητα τον καλύπτουν, είναι η φάση .
Σας το λέει ένας Άνθρωπος που και στην Αθήνα περνούσε ζάχαρη, αλλά και 30 σχεδόν χρόνια στο εξωτερικό πάλι ζάχαρη τη βγάζει .
Το θέμα είναι να μπορείς να περνάς καλά και να φτιάχνεις τις κατάλληλες συνθήκες για να ζήσεις .

Ξέρω Ανθρώπους από χωριό που και την Αθήνα ξενιτιά τη βλέπουν και τη μισούνε.

Μια χαρά είναι και η Ελλάδα και η Σουηδία και όπου μπορείς να βρεις την άκρη για να ζήσεις τη ζωή σου .
Όλες οι χώρες έχουν και τα καλά και τα κακα τους .

Συμβουλή για μελλοντικούς μετανάστες .

Όπου βρεθείτε ζήστε σαν local .
Και να είστε κοσμοπολίτες




.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Χαλαρώστε όλοι με τις χώρες χελώνες και πρότυπα .
Όπου περνάει καλά ο καθένας, και όπου οι συνθήκες ζωής μαζί με τη ποιότητα τον καλύπτουν, είναι η φάση .
Σας το λέει ένας Άνθρωπος που και στην Αθήνα περνούσε ζάχαρη, αλλά και 30 σχεδόν χρόνια στο εξωτερικό πάλι ζάχαρη τη βγάζει .
Το θέμα είναι να μπορείς να περνάς καλά και να φτιάχνεις τις κατάλληλες συνθήκες για να ζήσεις .

Ξέρω Ανθρώπους από χωριό που και την Αθήνα ξενιτιά τη βλέπουν και τη μισούνε.

Μια χαρά είναι και η Ελλάδα και η Σουηδία και όπου μπορείς να βρεις την άκρη για να ζήσεις τη ζωή σου .
Όλες οι χώρες έχουν και τα καλά και τα κακα τους .

Συμβουλή για μελλοντικούς μετανάστες .

Όπου βρεθείτε ζήστε σαν local .
Και να είστε κοσμοπολίτες




.
Σύμφωνο απόλυτα, το θέμα δεν είναι αν είναι καλά να είσαι σουηδία η ελλάδα η όπου αλλου. Εγώ είπα για το κράτος και τα συστήματα και πως λειτουργεί και γιατί είναι πίσω σε πολλά θέματα και θα είναι για πολλά χρονια ακόμα,όχι το πως αισθάνεται καλύτερα ο κάθε ένας μας και το που είναι.
 

Georgie

Well-Known Member
Σύμφωνο απόλυτα, το θέμα δεν είναι αν είναι καλά να είσαι σουηδία η ελλάδα η όπου αλλου. Εγώ είπα για το κράτος και τα συστήματα και πως λειτουργεί και γιατί είναι πίσω σε πολλά θέματα και θα είναι για πολλά χρονια ακόμα,όχι το πως αισθάνεται καλύτερα ο κάθε ένας μας και το που είναι.
Χώρα πρότυπο είναι αδελφέ, άστο .
Έβλεπα ένα documentary στο Netflix για το σύστημα φροντίδας στους οίκους ευγηρίας, και μου έπεσαν τα σαγόνια.

Αλλά εμείς οι νότιοι έχουμε μια ερωτική σχέση με το χάος και το μπαχαλο .
Το βλέπω από τον εαυτό μου !

Δεν έχω πετάξει μπουκάλι πράσινο στο κάδο ανακύκλωσης γυαλιού που είναι για τις πράσινες φιάλες.
Κάτι μέσα μου με σπρώχνει να το ρίξω στο κάδο που είναι για τα διάφανα .
Έτσι για το Mess!

Ντροπή μου αλλά έτσι είμαι :p
 

vlafo

Well-Known Member
Ο καιρός φταίει, κόβεις φλέβες στην Βόρεια Ευρώπη. Όταν βγαίνει ο ήλιος το κάνουν αργία........
Σίγουρα είναι βασικό αυτό αλλά δεν είναι το μόνο.
Έχουν αλλα προβλήματα εκεί.
Όπως και να χει η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη το ίδιο και οι Σουηδέζες.
Και το Γκέτεμποργκ παρεπιμπτόντως.
 

Mizerix

Active Member
Φίλε mizerix με όλο τον σεβασμό ακριβώς τα ίδια λέει και ο φίλος μου o Γιώργος (αυτός που όποτε πιανουμε κουβέντα για ιό εμβόλια κλπ στο παρά πέντε δεν τσακωνόμαστε...). Μάλλον τα ίδια site διαβάζετε. Ρε έσυ μήπως είσαι ο Γιώργος? :D :D :D :D :D :D Πλάκα κάνω μην με παρεξηγήσεις! Να το ελαφρύνουμε λίγο. Δεν θα μπορούσες βέβαια να είσαι μια και όλο το κεφάλι (και σώμα του) είναι γυαλί (μάλλον αυτοάνοσο....:(:(:() ζήτημα να έχει 100 τρίχες σε όλο του το σώμα......

Ρε Bobby οφείλεις να τον σέβεσαι. Αν προσπαθείς να τον πείσεις πάντως όπως προσπαθείς να πείσεις τους υπόλοιπους εδώ μέσα, να ξέρεις τον κάνεις περισσότερο δύσπιστο.
 

Mizerix

Active Member
Ρε φιλος τα πιστευεις αυτα που γραφεις. δλδ τα εμβολια θεωρεις οτι ειναι ανακαταμενη σκονη με νερο για να μπορει να την παραγει ο οποιοσδηποτε. Εδω οι αρνητες λενε οτι φοβουνται τα εμβολια που παραγονται κατω απο πολυ αυστηρες προδιαγραφες απο εταιρεις με απιστευτη τεχνογνωσια εξειδικευμενο προσωπικο και χιλιαδες εργατοωρες ερευνων στην πλατη τους. Και πες οτι δινουν τις πατεντες πες μου σε ποσο καιρο θα χρειαστει να στηθει μια γραμμη παραγωγης και με τη δυναμικοτητα και ποιος θα την τρεχει ο συνεταιρισμος κολοπετινιτσας και περιχωρων. Α και στην επομενη πανδημια αρωστια κτλ θα ψαχνεις εμβολια φαρμακα κτλ γιατι δεν θα υπαρχει μαλακας να τρεξει ερευνες δοιμες. κτλ.
Αυριο να δωσουν τις πατεντες ουτε σε 5 χρονια δν θα εχεις εμβολιο.
Μονο η αυξηση της παραγωγης η αρση εξαγωγικων φραγμων θα μπορεσει να δωσει ωθηση στην ταχυτερη εμβολιαστικη καλυψη.
Το θεμα δεν ειναι να ζουμε σε εναν ιδεατο κοσμο της φαντασιας μας αλλα να ειμαστε προσγειωμενοι στην πραγματικοτητα και την βλεπουμε καταματα.

Να αρθούν οι πατέντες με το ανάλογο αντίτιμο στις εταιρίες. Ποιό είναι αυτό? Δεν το ξέρω ας το καθορίσουν αυτοί που πρέπει και να διαπραγματευτούν με τις κυβερνήσεις. Πάντως έτσι όπως χειριζόμαστε την κατάσταση παγκοσμίως, τις ζωές μας πίσω σύντομα δεν το βλέπω να τις παίρνουμε.
 

Mizerix

Active Member
Σε σημαντικά θέματα ένα δημοψήφισμα είναι τόσο χρήσιμο όσο και ένα γλειφιτζούρι με γεύση κουνουπίδι. Τα θέματα τύπου "Γάμος ομοφυλόφιλων" είναι το ταβάνι των δημοψηφισματων.

Πάντως οι Άγγλοι έκαναν δημοψήφισμα για το Brexit. Το δημοψήφισμα κατά τη γνώμη μου είναι μια καλή μορφή δημοκρατίας. Προφανώς δεν είναι εφικτό να γίνεται για τα πάντα, αλλά όταν βλέπεις ότι αντιδράει τόσος κόσμος απέναντι σε υποχρεωτικότητες κλπ οφείλεις να πράξεις ό,τι αποφανθεί η πλειοψηφία.
 
Μπλουζα