Η ζωη με Covid-19

pagouras

Well-Known Member
Να αρθούν οι πατέντες με το ανάλογο αντίτιμο στις εταιρίες. Ποιό είναι αυτό? Δεν το ξέρω ας το καθορίσουν αυτοί που πρέπει και να διαπραγματευτούν με τις κυβερνήσεις. Πάντως έτσι όπως χειριζόμαστε την κατάσταση παγκοσμίως, τις ζωές μας πίσω σύντομα δεν το βλέπω να τις παίρνουμε.
Σ απάντησα κ αυριο να δώσουν τις πατέντες θεωρείς ότι μπορεί να ξεκινήσει γραμμή παραγωγής ο οποιοσδήποτε χωρίς να χρειαστεί να περάσουν χρόνια.. Η λύση ειναι στα χέρια μας η καλύτερα στα μπράτσα μας. Αν αποφασίσουν να το καταλάβουν όλοι και να σταματήσει η επανάσταση του παραλόγου, θα τελειώσει κ η πανδημια νωρίτερα.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Σίγουρα είναι βασικό αυτό αλλά δεν είναι το μόνο.
Έχουν αλλα προβλήματα εκεί.
Όπως και να χει η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη το ίδιο και οι Σουηδέζες.
Και το Γκέτεμποργκ παρεπιμπτόντως.
Άσε ρε φίλε! Εννοείται! Ένας τυχερός φίλος (πριν χρόνια) που παρακολουθούσε μια σύμβαση είχε κάνει επαγγελματικό ταξίδι πρώτα Σουηδία και καπάκι Βραζιλία ….. ήταν (είναι) και ομορφόπαιδο…. Ξεσκίστηκε……
 

Kostas97

Well-Known Member
Βασικο ερωτημα που πλεον δε συζητειται ειναι, κατα ποσο η τριτη δοση στο "δυτικο κοσμο" ηταν η σωστη επιλογη και οχι η διαθεση εμβολιων σε χωρες οπως η Αφρικη.
 

bobby

Well-Known Member
Ρε Bobby οφείλεις να τον σέβεσαι. Αν προσπαθείς να τον πείσεις πάντως όπως προσπαθείς να πείσεις τους υπόλοιπους εδώ μέσα, να ξέρεις τον κάνεις περισσότερο δύσπιστο.
Εννοείται τον σέβομαι και από ανησυχία για αυτόν προσπαθώ να τον μεταπείσω. Δεν έχω μετοχές στις φαρμακευτικές ούτε κανένα συμφέρον, απλά πιστεύω ότι κάνει μεγάλο λάθος να πιστεύει σε θεωρίες συνομωσίας. Αν δεν ενδιαφερόμουνα δεν θα το έκανα, ούτε θα επέμενα και σε αυτό το ποστ! Θεμιτό και δημοκρατικό να υπάρχει πληθώρα απόψεων αλλά εδώ παίζουμε με την υγεία μας και την ζωή μας, για αυτό με βλέπεις να επιμένω….. αν ήταν άλλο το διακύβευμα δεν θα ασχολιόμουν….
 

Mizerix

Active Member
Για το covid φιλε έχω γράψει το πέρασα και δεν κάνω το εμβόλιο αν δεν γίνει θανατηφόρα μετάλλαξη. Και είμαι υπέρ να εμβολιαστούν όλοι πάνω από 50 χρόνον και όσοι έχουν προβλήματα με την υγεία τους.
Ξέρω πως το πέρασα και τα φιλαράκια μου δεν το κάνουν που το πέρασαν, το κάναν αυτή που δεν πέρασαν covid γιατί δεν ξέρουν πως θα τους χτυπήσει. Και τα στατιστικά αυτό λένε πάνω κάτω ότι κάτω από 50 χρόνον δύσκολα πεθαίνεις. Εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά και πάντα θα υπάχουν.

Τώρα γιατί χαλάς αφηγήματα τύπου «κινδυνεύουν τα παιδιά μας»?
 

Mizerix

Active Member
Εννοείται τον σέβομαι και από ανησυχία για αυτόν προσπαθώ να τον μεταπείσω. Δεν έχω μετοχές στις φαρμακευτικές ούτε κανένα συμφέρον, απλά πιστεύω ότι κάνει μεγάλο λάθος να πιστεύει σε θεωρίες συνομωσίας. Αν δεν ενδιαφερόμουνα δεν θα το έκανα, ούτε θα επέμενα και σε αυτό το ποστ! Θεμιτό και δημοκρατικό να υπάρχει πληθώρα απόψεων αλλά εδώ παίζουμε με την υγεία μας και την ζωή μας, για αυτό με βλέπεις να επιμένω….. αν ήταν άλλο το διακύβευμα δεν θα ασχολιόμουν….

Αφού εσύ είσαι προστατευμένος κάνοντας το εμβόλιο, δεν παίζεις τη δική σου ζωή. Ο φίλος σου ίσως έχει κάποιους δικούς του λόγους και δεν το κάνει, οπότε αυτός έχει κρίνει αν παίζει τη δική του ζωή. Τελειώνει εκεί η όποια συζήτηση.
 

pagouras

Well-Known Member
Αφού εσύ είσαι προστατευμένος κάνοντας το εμβόλιο, δεν παίζεις τη δική σου ζωή. Ο φίλος σου ίσως έχει κάποιους δικούς του λόγους και δεν το κάνει, οπότε αυτός έχει κρίνει αν παίζει τη δική του ζωή. Τελειώνει εκεί η όποια συζήτηση.
Αν οποίος δν κάνει το εμβόλιο η απόφαση του αυτη καθ αυτή επηρέαζε μόνο τον ίδιο δν θα είχα καμία αντίρρηση όμως η απόφαση του ανεμβολιαστου επηρεάζει το κοινωνικό σύνολο γιατί οι ΜΕΘ κατά μεγάλο ποσοστό γεμίζουν από αυτούς οπότε το σύστημα καταρρέει, επισης αυξάνουν την διασπορά και βάζουν σ κίνδυνο ανοσοκαταστελμενους που ακόμα κ τα εμβολια δν τους παρέχουν πλήρη προστασία, βάζουμν σε κίνδυνο την ομαλή λειτουργία των σχολείων, της οικονομίας της ψυχολογίας του κοσμου κ.α Είπαμε η κοινωνία είναι ένα σύνολο ανθρώπων που η απόφαση του καθενός επιδρά στην ζωή και των άλλων.
 

Mizerix

Active Member
Αν οποίος δν κάνει το εμβόλιο η απόφαση του αυτη καθ αυτή επηρέαζε μόνο τον ίδιο δν θα είχα καμία αντίρρηση όμως η απόφαση του ανεμβολιαστου επηρεάζει το κοινωνικό σύνολο γιατί οι ΜΕΘ κατά μεγάλο ποσοστό γεμίζουν από αυτούς οπότε το σύστημα καταρρέει, επισης αυξάνουν την διασπορά και βάζουν σ κίνδυνο ανοσοκαταστελμενους που ακόμα κ τα εμβολια δν τους παρέχουν πλήρη προστασία, βάζουμν σε κίνδυνο την ομαλή λειτουργία των σχολείων, της οικονομίας της ψυχολογίας του κοσμου κ.α Είπαμε η κοινωνία είναι ένα σύνολο ανθρώπων που η απόφαση του καθενός επιδρά στην ζωή και των άλλων.

7,000 κρούσματα καθημερινά προέρχονται από τους ανεμβολίαστους που είναι αποκλεισμένοι από τα πάντα ή όπου εισέρχονται έχουν ράπιντ τεστ? Σοβαρά τώρα? Για την διασπορά οφείλονται οι ΠΑΝΤΕΣ!!!! Βέβαια και επηρεάζει τους πάντες η αύξηση των ασθενών στις ΜΕΘ, αλλά 2 χρόνια κοιταζόμαστε, μην επαναλαμβάνομαι για πράγματα που τα έχω αναφέρει σε πάρα πολλά προηγούμενα ποστ μου…
 

pagouras

Well-Known Member
7,000 κρούσματα καθημερινά προέρχονται από τους ανεμβολίαστους που είναι αποκλεισμένοι από τα πάντα ή όπου εισέρχονται έχουν ράπιντ τεστ? Σοβαρά τώρα? Για την διασπορά οφείλονται οι ΠΑΝΤΕΣ!!!! Βέβαια και επηρεάζει τους πάντες η αύξηση των ασθενών στις ΜΕΘ, αλλά 2 χρόνια κοιταζόμαστε, μην επαναλαμβάνομαι για πράγματα που τα έχω αναφέρει σε πάρα πολλά προηγούμενα ποστ μου…
Γιατί διαρκώς αρνείσαι την πραγματικότητα και πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Ναι και οι εμβολιασμενοι κολλάνε και μεταδίδουν ναι και οι εμβολιασμενοι κυρίως μεγάλης ηλικίας και ανοσοκατασταλμενοι μπαίνουν και στις μεθ και πεθαίνουν οκ συμφωνούμε?. Πάμε παρακάτω τα εμβολια δν ειναι αποστειρωτικα, δν σχεδιαστηκαν γι αυτό δν έκαναν ποτέ αυτό. Τα εμβολια μαθαίνουν τον οργανισμό όταν μπει ο εχθρός να ξέρει πως να τον αντιμετωπίσει. Τα εμβολια μειωνουν δραστικά τις πιθανότητες να νοσηλευτεις και να πεθάνεις. Οκ πάμε κ πιο κάτω. Στα νοσοκομεία το 80% των Μεθ και των κλινών είναι ανεμβολιαστοι απο ένα σύνολο 2,5 εκατ. και το 20% είναι εμβολιασμενοι από ένα σύνολο 7,5 εκατ. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν προσπαθείς να την διαστρεβλωνεις και να βάζεις σαλτσες για χούντα για καταστολή για περιστολή ελευθεριών και άλλες γνωστές κορώνες όλων των αρνήτων της πραγματικότητας. Θες να το καταλάβεις οκ δν θες κανένα θέμα. Απλά εισαι στην λάθος πλευρά της ιστορίας και ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα θεωρείς ότι έχεις δει , διαβάσει, ακούσει έχεις γνώση για ολα και άριστη κριτική σκέψη όμως έχεις αυταπάτες φίλε μου.
 

Mizerix

Active Member
Γιατί διαρκώς αρνείσαι την πραγματικότητα και πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Ναι και οι εμβολιασμενοι κολλάνε και μεταδίδουν ναι και οι εμβολιασμενοι κυρίως μεγάλης ηλικίας και ανοσοκατασταλμενοι μπαίνουν και στις μεθ και πεθαίνουν οκ συμφωνούμε?. Πάμε παρακάτω τα εμβολια δν ειναι αποστειρωτικα, δν σχεδιαστηκαν γι αυτό δν έκαναν ποτέ αυτό. Τα εμβολια μαθαίνουν τον οργανισμό όταν μπει ο εχθρός να ξέρει πως να τον αντιμετωπίσει. Τα εμβολια μειωνουν δραστικά τις πιθανότητες να νοσηλευτεις και να πεθάνεις. Οκ πάμε κ πιο κάτω. Στα νοσοκομεία το 80% των Μεθ και των κλινών είναι ανεμβολιαστοι απο ένα σύνολο 2,5 εκατ. και το 20% είναι εμβολιασμενοι από ένα σύνολο 7,5 εκατ. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και αν προσπαθείς να την διαστρεβλωνεις και να βάζεις σαλτσες για χούντα για καταστολή για περιστολή ελευθεριών και άλλες γνωστές κορώνες όλων των αρνήτων της πραγματικότητας. Θες να το καταλάβεις οκ δν θες κανένα θέμα. Απλά εισαι στην λάθος πλευρά της ιστορίας και ότι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα θεωρείς ότι έχεις δει , διαβάσει, ακούσει έχεις γνώση για ολα και άριστη κριτική σκέψη όμως έχεις αυταπάτες φίλε μου.

Δεν διαστρεβλώνω καμία πραγματικότητα. Απλά αντιδρώ με όλους τους δημοκράτες που θέλουν να επιβάλουν πράγματα με το ζόρι. Την σωστή ή λάθος πλευρά σχετικά με την υποχρεωτικότητα μόνο ένα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ θα μπορούσε να την αποτυπώσει, τελεία και παύλα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
7,000 κρούσματα καθημερινά προέρχονται από τους ανεμβολίαστους που είναι αποκλεισμένοι από τα πάντα ή όπου εισέρχονται έχουν ράπιντ τεστ? Σοβαρά τώρα? Για την διασπορά οφείλονται οι ΠΑΝΤΕΣ!!!! Βέβαια και επηρεάζει τους πάντες η αύξηση των ασθενών στις ΜΕΘ, αλλά 2 χρόνια κοιταζόμαστε, μην επαναλαμβάνομαι για πράγματα που τα έχω αναφέρει σε πάρα πολλά προηγούμενα ποστ μου…
το 90% στις ΜΕΘ εείναι ανεμβολίαστοι, αν αυτό δεν σου εξηγεί ότι πλέον είναι επιδημία ανεμβολίαστων τότε άλλο επιχείρημα δεν υπαρχεί......
 

tol

Well-Known Member

Ρε Στρατο, διαβαζεις αυτα που ανεβαζεις;

Γιατι σκαβετε τον λακκο μονοι σας;

Στο αρθρο που ανεβασες αναφερεται ξεκαθαρα οτι οι θρομβωσεις ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ παρενεργεια.

Συγκεκριμενα περιπου 1 θανατος στο 1.000.000 σχετιζεται (δεν ειναι ουτε αυτο βεβαιο) με το εμβολιο.

Αντιθετως, εξαιτιας του εμβολιου εχουν σωθει εκατονταδες χιλιαδες ανθρωποι.

Μαθετε να διαβαζετε και να φιλτραρετε κριτικα οσα ανεβαινουν στο διαδικτυο.

Επομενως, ποιος ειναι ο φοβος θρομβωσεων; Ανυπαρκτος.

Μην ειστε ψοφοδεεις και συνωμοσιολογοι.
 

Mizerix

Active Member
το 90% στις ΜΕΘ εείναι ανεμβολίαστοι, αν αυτό δεν σου εξηγεί ότι πλέον είναι επιδημία ανεμβολίαστων τότε άλλο επιχείρημα δεν υπαρχεί......
Το 80% είναι ανεμβολίαστοι. Εν τω μεταξύ τώρα συζητείται να γίνεται αναμνηστική δόση ανά 4μηνο. Αν έρθει κάποια πιο μεταδοτική μετάλλαξη που δεν την πιάνουν σε μεγάλο βαθμό τα υπάρχοντα εμβόλια, θα περιμένουμε τα νέα εμβόλια σε κανα 6αμηνο ή μήπως θα γίνεται αναμνηστική δόση με αυτά που έχουμε ανά 2μηνο? Σηκώνω τα χέρια ψηλά….:p
 

tol

Well-Known Member
Την σωστή ή λάθος πλευρά σχετικά με την υποχρεωτικότητα μόνο ένα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ θα μπορούσε να την αποτυπώσει, τελεία και παύλα.

Βρε φιλε Mizerix, σταματα να γραφεις ανυποστατα πραγματα.

Ακου ενα δημοψηφισμα!!!

Ποιος σου ειπε οτι τα δημοψηφισματα ειναι η λυδια λιθος, ειναι πανακεια για ολα τα προβληματα, ειναι αλανθαστα;

Αντιθετως, πολλες φορες τα δημοψηφισματα ειναι η μεγαλυτερη απατη που θα μπορουσε να συμβει.

Οταν αφηνεις σημαντικα ζητηματα που απαιτουν επιστημονικες και εξειδικευμενες γνωσεις, στον απλο απαιδευτο λαο, τοτε μαλλον πρεπει να ετοιμαζεσαι για τα χειροτερα.

Ποια ειναι τα χειροτερα; Η δημοκρατια του απαιδευτου οχλου. Η δημοκρατια του παππου και της γιαγιας που ψηφιζουν με προσημειωμενα φακελακια... η δημοκρατια των πνευματικα ακαλλιεργητων που αγονται και φερονται ως αθυρμα στα χερια των επιτηδειων.

Ο μεγαλυτερος φιλοσοφος της αρχαιοτητας, ο Πλατωνας, ειχε κανει λογο για την αρρωστημενη δημοκρατια που κυβερνουν οι πολλοι και οι απαιδευτοι, για τη δημοκρατια της αγνοιας και της δημαγωγιας.

Σταματηστε, λοιπον, να γραφετε για δημοψηφισματα και καθε ειδους "καραμελες" που σας βαζουν στο στομα οι δηθεν επαϊοντες του διαδικτυου.
 

Mizerix

Active Member
Βρε φιλε Mizerix, σταματα να γραφεις ανυποστατα πραγματα.

Ακου ενα δημοψηφισμα!!!

Ποιος σου ειπε οτι τα δημοψηφισματα ειναι η λυδια λιθος, ειναι πανακεια για ολα τα προβληματα, ειναι αλανθαστα;

Αντιθετως, πολλες φορες τα δημοψηφισματα ειναι η μεγαλυτερη απατη που θα μπορουσε να συμβει.

Οταν αφηνεις σημαντικα ζητηματα που απαιτουν επιστημονικες και εξειδικευμενες γνωσεις, στον απλο απαιδευτο λαο, τοτε μαλλον πρεπει να ετοιμαζεσαι για τα χειροτερα.

Ποια ειναι τα χειροτερα; Η δημοκρατια του απαιδευτου οχλου. Η δημοκρατια του παππου και της γιαγιας που ψηφιζουν με προσημειωμενα φακελακια... η δημοκρατια των πνευματικα ακαλλιεργητων που αγονται και φερονται ως αθυρμα στα χερια των επιτηδειων.

Ο μεγαλυτερος φιλοσοφος της αρχαιοτητας, ο Πλατωνας, ειχε κανει λογο για την αρρωστημενη δημοκρατια που κυβερνουν οι πολλοι και οι απαιδευτοι, για τη δημοκρατια της αγνοιας και της δημαγωγιας.

Σταματηστε, λοιπον, να γραφετε για δημοψηφισματα και καθε ειδους "καραμελες" που σας βαζουν στο στομα οι δηθεν επαϊοντες του διαδικτυου.

Δεν μου βαζει κανείς καμία καραμέλα. Υπάρχει τεράστιος διχασμός οπότε ένα δημοψήφισμα είναι η πιο απλή μορφή άσκησης της δημοκρατίας. Στο Μπρέξιτ εκεί οι παππούδες είχαν κατεβάσει όλα τα οικονομικά μοντέλα, τα έτρεξαν και αποφάσισαν τί είναι προτιμότερο για τις ζωές τους?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μου βαζει κανείς καμία καραμέλα. Υπάρχει τεράστιος διχασμός οπότε ένα δημοψήφισμα είναι η πιο απλή μορφή άσκησης της δημοκρατίας. Στο Μπρέξιτ εκεί οι παππούδες είχαν κατεβάσει όλα τα οικονομικά μοντέλα, τα έτρεξαν και αποφάσισαν τί είναι προτιμότερο για τις ζωές τους?


Έχω την αίσθηση ότι τα αποτελέσματα ενός τέτοιου δημοψηφίσματος θα σε κάνουν να φρικάρεις.
 

tol

Well-Known Member
Μπορείς να μου εξηγήσεις πιο αναλυτικά? Τί ποσοστό θα έχει το ΝΑΙ και τί το ΟΧΙ?

Να σου απαντησω εγω.

Αν υποθεσουμε οτι οι πραγματικα πνευματικα καλλιεργημενοι και κριτικα σκεπτομενοι σε μια κοινωνια δεν υπερβαινουν το 30%, τοτε το πιο πιθανο ειναι...

Το 70% να ελεγε ΟΧΙ, ενω το 30% ΝΑΙ.

Και ετσι θα επιβεβαιωνοταν πανηγυρικα ο Πλατωνας. Θα επικρατουσε για αλλη μια φορα η δημοκρατια του οχλου.
 

Mizerix

Active Member
Να σου απαντησω εγω.

Αν υποθεσουμε οτι οι πραγματικα πνευματικα καλλιεργημενοι και κριτικα σκεπτομενοι σε μια κοινωνια δεν υπερβαινουν το 30%, τοτε το πιο πιθανο ειναι...

Το 70% να ελεγε ΟΧΙ, ενω το 30% ΝΑΙ.

Και ετσι θα επιβεβαιωνοταν πανηγυρικα ο Πλατωνας. Θα επικρατουσε για αλλη μια φορα η δημοκρατια του οχλου.

Εγώ πάντως βλέπω πάρα πολλούς πνευματικά καλλιεργημένους (παρεπιπτόντως εμβολιασμένους με όλες τις δόσεις), να αντιτίθενται και στην υποχρεωτικότητα καθώς και σε ΚΑΠΟΙΑ αδιανόητα μέτρα και απαγορεύσεις.
 
Μπλουζα